Dikkat dikkat! Ben ve LP bu aydan itibaren Popular Science'tayız. Bu ay bizim için ilk sayı çıktı. Ocak sayısını 4.5 TL'ye alabilirsiniz. Bu ay ben yazdım ağırlıklı olarak ama LP'nin ağırlıklı olmasını planlıyoruz. Aygıtlar köşesini yapacağız. Dergi olduğu için fazla detay beklemeyin. Ama bir şekilde dergiye dönmüş olduk. Dergide görmek isteyeceğiniz ilginç teknolojik ürünler olursa, #popsci etiketi ile paylaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 72

The Martian - Marslı ne kadar bilim ne kadar kurgu?

Marslı, TeknoSeyir takipçilerinin çok iyi bildiği bir kitap. Kitaptan uyarlanan film ise geçtiğimiz hafta vizyona girdi. Biz de filmi izleyip hem kitapla kıyaslayacağız hem de bilimsel tutarlılığını değerlendireceğiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 146
 • dx486 @dx486

  Kitabı İngilizce'den okudum, filmi de dün akşam seyrettim. Doğrusu -buradaki bazı arkadaşların belirttiği gibi- filmi izlemesem de olurmuş ama pişman da değilim.

  Görsellik ve müzikler güzel, kitabı okurken hayal ettiğim şeylerin nasıl tasarlandığını görmek ilginçti. Kitaba göre film çok eksik kalıyor, özellikle kahramanızımın psikolojisi, kişiliği, üslubu, mücadelesindeki bilimsel yöntemler, teorik bilgileri nasıl pratiğe dökebildiğine dair uygulamalar, problem çözme kararlılığı ve tarzı, hikayenin önemli aşamalarına dair birçok önemli ayrıntı filmde yok. Kahramanımız esasında hayatta kalma mücadelesinde fizik, matematik, kimya gibi "bu bilgi hayatta ne işime yarayacak?" diye sorduğumuz temel bilimleri "işe yarar" ve hatta "hayat kurtarır" şekilde kullanıyor. Filmde ise bu hesaplama ve bilime referans kısımları hızlı veya bazen es geçiliyor.

  Meselâ astronotun son ve uzun kara yolculuğu sırasında karşılaştığı, bence oldukça heyecanlı ve ilginç olan toz fırtınası sorunu filmde tamamen es geçilmiş. Benim özellikle filmde görmek istediğim sahneler içeriyordu kitapta bu kısım, buna üzüldüm.

  Son olarak, film üzerine Teknoseyir sohbeti de yemek sonrası tatlı gibi oldu, yorumlar da üzerine çay/kahve... Kitap, film, teknoseyir aşamalarını geçerek Marslı defterini kapatabilirim şimdiilk ve Dune'u okumaya tekrar başlayabilirim. 🙂

 • Kaan @k

  Bilim kısmı için bir şey diyemeyeceğim ama o maketle çekildiği her halinden belli olan sahneler neydi cidden?

 • anıl @anil_

  Güzel bir sohbet olmuş. Sağ olun.

Photoshop'a eklenen 'dehaze' filtresi epey işe yarayacak.Gece oluşan ışık kirliliğini yok ediyor. Camera Raw 9.1'e eklendi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11
 • cngz97 @cngz97

  Bu güzel haber için teşekkür ederim. Yükleyip denedim ve şimdilik hoşuma gitti.

 • Yasin Ustaoğlu @yasinusta

  Hızlı ve yerine göre de etkili bir araç olmuş. Ben de özellikle manzara çekimlerinde karşılaştığım puslu görüntüden kurtulmak için önceleri "tone curve"e müdahale ediyordum. Ama her zaman detay kaybı olmadan istediğiniz görüntüyü elde edemiyorsunuz. Camera Raw'a Dehaze özelliği eklenmeden önce farklı bir yöntem kullanmaya başlamıştım. Aynı kadrajın AEB (Auto Exposure Bracket) ile 3 farklı pozlamasını yapıp HDR görüntü elde edip sonrasında da Camera Raw'da müdahale ediyorum artık. Ekteki fotoğrafta farklarını göstermek istiyorum. Çektiğim pozlar üstte (0, +1 EV, -1 EV), %90 Dehaze uygulanmış 1/800 f:5,6 pozlamalı (AEB 0) fotoğraf, üçünün ACR'deki "Merge to HDR" çıktısına %90 Dehaze uygulanmış fotoğraf ve HDR çıktısıyla benim oynadığım hali altta olacak şekilde birleştirdim. Küçük olduklarından detaylar belli değil ama benim için önemli olan fotoğraftaki mavi pusu yok etmekti.

 • Batuhan @achfighter

  @gamsizm Işık kirliliğini aşıp nasıl yıldızları görebiliyor ki. O zaman NASA da PS kullansın. 🙂

 • Tuncay Kızıldağ @tnc-designer

  bascek açılmıyor. kapattınız mı? videoları youtube atın da arada lazım oluyor...? photoshop videoları

İngilizceden Türkçeye gerçek bir çeviri motoru... Çok yakında.
LANGANA by Ali Rıza SARAL

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 52

Focusrite Scarlet 2i4 (Harici Usb Ses kartı) İncelemesi

Merhabalar.

Müzikle hobi amaçlı olarak uzun zamandır ilgileniyorum. Bir ses kartı almanın vakti geldi diye düşünmeye başladım çünkü onboard ses kartının bariz şekilde çok zayıf kalan kısımları var.

Öncelikle neden ses kartına ihtiyacım olduğunu anlatmam lazım. Bilgisayarda müzik yaparkan kayıt alabilmeniz, doğru giriş (in) ve doğru çıkış (out) lara sahip olmanız, müzik programında gecikme (latency) süresini düşürmeniz ve en önemlisi "doğru" sesi alabilmeniz lazım. Oyun için tasarlanan yüksek fiyatlı ses kartları ile müzik için tasarlanan kartların arasındaki en büyük fark giriş/çıkış portlarının farkları ve sesi size ilermedeki mantık farkıdır. Oyun için tasarlanan kartlar size "güzel" ses vermeyi sağlar. Müzik için tasarlanan kartlar ise size "doğru" ses vermek için tasarlanmışlardır. Ayrıca müzik için tasarlanan kartlarda kulaklık ve mikrofon amfileri (güçlendirici) karta dahildir.

Tüm bunları düşündüğümde ve bu noktada araştırdığımda Focusrite Scarlet 2i4 benim için fazlasıyla yeterli ve uygundu. Bir diğer özelliği olan 2x2 4 çıkış sayesinde DJ performansı/kayıt esnekliğine sahip olmasıydı.

Kartın özelliklerine geçmeden önce malzeme kalitesinden bahsedelim. Kartın dış yüzeyi (üst, alt, sol, sağ) kırmızı renk yekpare tek parça güçlendirilmiş aliminyumdan oluşuyor (anodised aluminium unibody). Ön ve arka kısımlar ise (düğme, bağlantı, vb) siyah renk çok sağlam plastik. Dolayısıyla çok sağlam ve güvenilir bir duruşu var.

Ölçüler ve ağırlık, 210mm(g), 48mm(y), 140mm(d), 890gr(a)...

Kartın ön kısmında mikrofon ya da enstruman kayıtlarında kullanacağımız iki adet XLR/ ¼ “ TRS bağlantısı bulunmakta. Ayrıca kayıt esnasında aşırı ses gitmesini engellemek için seviye (gain) düğmelerine sahipler (knob). 48V düğmesi (uygun mikrofona uygun ve güçlü elektrik akımı sağlar), Stereo/Mono seçici, kanal seçiçi, direct monitoring seviye ayarı düğmesi (knob)(o an alınan sesi mi yoksa bilgisaya kaydedilen sesimi dinleyeceğinizi istediğiniz seviyeye göre ayarlayıp dinleyebilmeniz için), input/playback düğmesi (knob), kulaklık girişi ve ses seviye ayarı (knob) 'na sahip.

Arka kısımda ise USB bağlantısı, midi in/out, 2x2 unbalanced(RCA), ve 2 adet balanced (TRS) çıkış bulunmakta. TRS balanced çıkış önemli keza eğer stüdyo kalitesinde (monitor) bir hoparlöre sahipseniz yapabileceğiniz en iyi bağlantı bu şekilde sağlanıyor. Bu kartı alma sebeplerimden biriside bu iki çıkışa sahip olmalarıydı.

Karta normal bir hoparlör bağlamayı ancak kulaklık çıkışından sağlayabiliyorsunuz. Bende Sennheiser HD 215 kulaklık var ve karta takıp ses seviyesini yarıya gelince kulaklıklar titremeye başladı. Yani kulaklık çıkışı amfisi çok çok kuvvetli. Bu iş için özel üretilen stüdyo (monitör) bir hoparlör aldığınızda ise arkadaki "gerçek" çıkışlara bağlıyorsunuz

24-bit, 96 KHz (96000 Hz) kayıt alabiliyor. Aynı fiyata daha yüksek Khz kayıt imkanı veren kartlar vardı ama 44100 Hz' nin ses CD si kalitesi olduğunu düşününce kartın değeri baya yüksek. Zaten yüksek Hz kayıtlarda sisteminiz çok zorlanıyor ve benim diyen adam bile aradaki farkı çok çok zor anlar.

Latency (gecikme) değerini Ableton Live 9'da 44100 Hz de 512 Samples'da 26,3 milisaniyeye kadar düşürebildim. Onboard ses kartında bu değer 8200 Sample ve 186 milisaniyeydi. Anlamayanlar için söyle izah edeyim. Midi klavye kullanırken ya da ses kaydı sırasında bilgisaya iletilen ses önce dönüştürülerek kaydedilir, kaydedilen ses ise dönüştürülerek hoparlöre/kulaklığa verilir. Bu işlem dolayısıyla bir vakit alır. Örneğin mikrofonla ses kaydı alırken onboard ses kartı kullanıyorsanız hoparlörden sesiniz geç çıkar. Bunun sebebi budur. Milisaniye değeri ne kadar düşükse o kadar iyi (gecikmesiz) ses alırsınız. Kısaca bu kartın gecikme değeri beni tatmin etti 🙂

Kartın fiyatı peşin 600 tl civarında. 200 tl ekleyip bu kartın bir alt modeli + kulaklık + mikrofon barındıran Focusrite Scarlet Studio versiyonunu alabilirsiniz. Fakat birkaç ekstra özellik ve TRS balanced özelliği yüzünden tercihim bu kart oldu. TRS balanced kulanma niyetiniz yoksa ve yeni başlıyorsanız Focusrite Scarlet Studio versiyonu sizin için daha iyi olabilir. Mikrofon ve kulaklık yeni başlayanlar için gayet iyi ve kaliteli.

Kutusunda Cd çıkmadı fakat güncel driver kullanıyoruz hepimiz zaten. Ableton Lite8 kodu, Scarlet Plug-in Suite kodu, ve Novation Bass Station adlı VST kodu bize hediye olarak veriliyor. Ha birde tabiki USB bağlantı kablosu var o kadar.

Bu kart segmentinde farklı markalarında iyi ses kartları mevcut. Almadan önce ihtiyaçlarınızı düşünerek karar verirseniz iyi olur.

Ben gönül rahatlığı ile bu kartı tavsiye ediyorum. Henüz bi yamuğunu görmedim 🙂

http://us.focusrite.com/usb-audio-interfaces/scarlett-2i4

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Oyunlar için işlemci ne kadar önemli: Q9550 & GTX980

Bu incelemeyi özellikle ekran kartlarını upgrade etmek isteyen ve var olan işlemcisinin idare edip etmeyeceğini bilmek isteyenlere fikir vermesi amacıyla hazırlıyorum.

Durumu özetlemek gerekirse, yaklaşık 7 yıl önce topladığım EP45-DS3R mainboard'lu Intel Core2 Quad Q9550 işlemcili sistemimi uzun süre GTX 480 ekran kartıyla çok uzun süre problemsiz şekilde kullandım. Tabii ki zaman içinde HDD, SSD, Monitor gibi birimlerde değişiklikler oldu fakat mainboard ve işlemci 7 yıldır aynı kaldı. GTX 9XX serisi çıkınca 480'i alırken hissettiğim heyecanı hissettim ve 980'e geçiş yapmaya karar verdim. Bu geçişi yaparken işlemcimin ne kadar darboğaz yaratacağını görmeden herhangi bir işlemci upgradei planlamadım. Aldığım sonuçlar doğrultusunda da bir süre daha Q9550'yi kullanmaya karar verdim.

Kullandığım sistemin özellikleri;
Intel Core2 Quad Q9550 CPU 2.83GHz (~3.21 GHz Overclock)
Gigabyte EP45-DS3R Mainboard
8GB DDR2 800MHz RAM (~756 MHz'de çalışıyor)
Zotac referans GTX980 Ekran Kartı
Samsung SyncMaster T260 Monitor (1920*1200, 60Hz)

Benchmark notları:
* Sonuçlara Screenshot'lardan bakabilirsiniz.
* Bütün testlerde oyunların sunduğu en yüksek ayarlar kullanıldı.
* Shadow of Mordor'da Ultra Texture için HD Content yüklü.
* 3DMark sonuçlarında High End Gaming PC olarak geçen referans makine Intel Core i7-4770K - NVIDIA GeForce GTX Titan
* World Of Warcraft Fraps Benchmark Sonucu;
Min 69 FPS, Max 120 FPS, Ortlama 86.501 FPS

Paylaştığım sonuçlar doğrultusunda benim gibi tearing'den rahatsız olup sürekli VSYNC kullanan, oyunları FullHD 60Hz bir monitor ile oynayan birisi için 7 yıllık bir işlemci bile GTX980 ile sabit 60 FPS ile oyun deneyimi sunabiliyor. Bu sisteme şu an i7 bir işlemci bile takılsa VSYNC her zaman açık olacağı için daha iyi bir oyun deneyimi sunmayacak. Tabii ki GTX980 yerine daha düşük bir kartla da aynı sonuçlar alınabilir, fakat bu incelemede odak noktası işlemcinin performansı ve kişisel olarak yaşadığım deneyimi aktarmak.

Bu arada iş performansına da kısaca değinecek olursak, iş gereği bir çok sanal makine ve servisi bir arada çalıştırıp testler yapan birisi olarak sistemin 7 yıldır fazlası ile yeterli olduğunu söylebilirim. Render yapmadığım için işlemci beni iş konusunda limitlemiyor.

Daha fazla benchmark ve ekran görüntüsü paylaşmak isterdim fakat incelemede 5 resim limiti var 😉

Umarım eski bir işlemci ile yeni bir ekran kartı kullanmak isteyenlere faydası olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14
 • Utku Can Ölmez @utku777

  @tascagdas merhabalar, Athlon 64 3500+ zamanından beri AMD kullanmıyorum ama cevap verebileceğim bir konuysa yardımcı olmaya çalışırım.

  • Çağdaş Taş @tascagdas

   @utku777 abim aslında bende amdci değilim ama bütçe durumları derken almak zorunda kaldım 😀 neyse sorun şöyle: m5a97 r2.0 le anakartım var ve işlemcim fx 8320 ekran kartım gtx970 ama işlemci gerektiren oyunlarda özellikle 64kişilik mapi olan bir bf4 multiplayerde fps 16ya kadar düşüyor ama bazende 160a kadar çıkıyor sanırım sorun işlemcinin kendini overclocklamasından oluyordu bende amd turbo core u kapattım biostan o anlık düşmeler artık yok fakat artık işlemci darboğaz yapıyor 3.5 ghzde cok ıyı calısıyor oyunda fps 30 a kadar dusebılıyor yıne ama artık eskısıne gore daha az bende işlemciye biraz overclock yapayım dedım 3.6ya bile çıkarsam eskı sorun gerı gelıyor oyunun 40 saniyesi 90fps 10saniyesi 20fps bu periotta ilerliyor işlemci soğutucumda iyi hyper 212 evo var kısacası ben anlamadım abi sorun bana anakartta gibi geldi sence ne yapmalıyım gtx 970im ile rezil oluyorum 😀

  • Utku Can Ölmez @utku777

   @tascagdas aslında ben de AMD yada Intel'ci değilim. Kişinin kendisine uygun gördüğü işlemciyi almasından yanayım. Öncelikle sistemini güle güle kullan, özellikle GTX970 sayesinde baya bir rahat edeceğini düşünüyorum 🙂 Sorunun cevabına gelince de AMD işlemciler de turbo core ile ilgili test yapma şansım olmadı fakat senin anlattıkların doğrultusunda ben olsam şu şekilde ilerlerdim.
   * Öncelikle her ne olursa olsun frekans 3.5 ghz'i aşınca problem oluşuyor gibi gözüküyor. Daha yüksek frekans daha yüksek ve tutarlı güç ihtiyacı duyar. Mainboard ya da PSU'un bunu sağlayamıyor olabilir.
   * Turbo core'u tekrar açarak sentetik benchmarklar yapıp cpu'nun vermesi gerekenden daha düşük yada stabil olmayan bir performans verip vermediğini ölçebilirsin.
   * Sentetik benchmarklar da hem cpu hem de gpu yu birlikte ve ayrı ayrı test edebilirsin. Örnek olarak tek tek yüklenilen testlerde problem yokken ikisi birden max kullanıldığında problem çıkıyorsa, sisteme sağlanan güç yeterli olmayabilir.
   * Aldığın benchmark sonuçlarını başkalarının fx8320 ve fx8320 + gtx970 sonuçları ile karşılaştırıp sisteminde diğer kullanıcılardan farklı olarak negatif bir durum olup olmadığını görebilirsin.
   * Sonuçları paylaşırsan daha fazla fikir yürütebiliriz.

   Bunlara ek olarak sorunu internette araştırdığım fx8320 ile aynı problemi yaşanlara rastladım.
   Örnek olarak şu konuyu inceleyebilirsin:
   http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2280122/fps-drops-game-fx8320.html
   Bu konuyu açan kişi de son olarak çözümün turbo core u kapatmak olduğunu söylemiş.

   Eğer testler sonucunda sistemde elle tutulur bir probleme rastlamazsan fx8320 kullanıp başarılı şekilde overclock yapan arkadaşlardan yardım alabilirsin. Forum vb.. yerler bir çok kişi olduğuna eminim.

  • Çağdaş Taş @tascagdas

   abi bana birkaç gün verirsen dediğin testleri yapıcağım ve bulabilirsem bir arkadaşımın anakartını deniycem

  • Utku Can Ölmez @utku777

   tamamdır kolay gelsin, bol şans 😉

 • Utku Can Ölmez @utku777

  Evet bende daha fazla sonuç yayınlamak isterdim ama resim yerine text olarak yayınlayınca pek bir esprisi kalmıyor. Ama özellikle BF4 ile ilgili olarak multiplayer'da da 60Hz ve VSYNC açıkken daha yüksek bir işlemciye ihtiyaç duyulmadığını söyleyebilirim. Bu yazının ana fikri eğer VSYNC açıp 60 fps'de oyun oynayan bir kullanıcıysanız günümüze göre zayıf işlemcilerin bile yeterli olacağı ve CPU upgrade'nin biraz daha bekleyebileceği. Blog konusunda da tamamen katılıyorum fakat incelemeleri bu şekilde kısa tutmaya zorlanmak bizim gibi bu işleri boş vakitlerinde hobi olarak yapan kişilerin incelemeyi kısa tutması için güzel bir bahane oluyor 🙂

 • prequel @prequel

  EDİT: Neyse diğer paylaşımlarınızda varmış. Teşekkürler. 🙂 GTA V darboğazı ciddi oranda görünüyor sizde de, demek ki açık dünya oyunların gerçekten şakası yok.
  ***
  Bir de 3.5GHz ve üzerine çıkmayı deneyin isterseniz. Çok fark yapmaz gerçi ama hiç yoktan iyidir. Bende de aynı anakart var. Çıkamıyorsanız benim ayarları bir ara paylaşabilirim, tabii işlemci farkı var biraz ama benzer ayarlarla çıkar muhtemelen.
  ***
  Orijinal mesaj:
  Witcher 3, GTA V, Batman: Arkham Knight gibi oyunlardan da görüntüler koyar mısınız? Bu oyunlar şu an performans ihtiyacı olarak farklı bir seviyede. Resmi link olarak koyabilirsiniz resim olarak eklenmiyorsa. Bende de 3.5GHz'e OC'ladığım Q9400 var, 970 almayı düşünüyorum. İmkanım olursa büyük ihtimalle alacağım ancak darboğaz ciddi olabilir her ne kadar bazı ezbere yazılan abartı yorumlara itibar etmesem de. Mesela biraz önce elemanın birinin GTA V'te paylaştığı videoyu izledim ( https://www.youtube.com/watch?v=tl0Gmgvv2SU ), 4GHz'lik Q9550 GTA V'te tüm ayarlar açıkken resmen %50 darboğaz yapıyor. Mevcut 560 Ti'ımda bile oyununa göre değişik durumlar olabiliyor ama o darboğazı VRAM'in yapıyor olma ihtimali de var. %20'ye kadar CPU darboğazına razıyım ama %50 falan olursa dayanamam sistemi komple değiştiririm, o zaman da ipin ucu kaçar.

  • Utku Can Ölmez @utku777

   Aslında daha fazla voltaj vererek 3.7'ye de çıkarmıştım fakat o riski almak istemedim. Q9550 idare ediyordu fakat bu yazıyı paylaştıktan sonra elime iyi bir fırsat geçti ve ufak bir upgrade yapıp i5 2500k'ya geçiş yaptım onu da overclock ile 4.3Ghz'de çalıştırıyorum. Şu ana kadar hiç bir oyunda (GTA V dahil) CPU darboğazı görmedim 🙂

 • Endoplazmik Retikulum @barizbari

  aynı board ve işlemciyi ben de kullanıyorum, 5 sene gtx275 kullandım, yaktım r9 270x'e geçtim çok memnunum. nazar değmesin.

GSS Prim borcunu sildirme(Rehber)

#SGK Bu sabah lisans eğitimime devam etmeme rağmen bana çıkartılan "Genel Sağlık Sigortası" prim borcumu sildirdim.Nasıl olduğu ve ne kadar süreceğine ilişkin tecrübemi paylaşayım:

- İlk olarak borcunuz olup olmadığına bakmanız gerekiyor.Yanlış hatırlamıyorsam @gamsizm bunu bir gündemde dile getirmişti.Ama ben Teknoseyir akışında @taner isimli üye paylaşınca kontrol ettim(Her ikisine de tekrar teşekkür ederim).

Kontrol etmek için SGK'nin e-hizmetler kısmına giriş yapın.Burada bir uyarı:Giriş kısmındaki "il" bölümüne ikamet ettiğiniz ili değil nüfus cüzdanınızın arka kısmında yazan "Kayıtlı olduğu" ili yazıyorsunuz.

Giriş yapınca üst menüden "Borç Görüntüleme" kısmına gidip "Zorunlu GSS -Tescil Kaydı ve Borç Dökümü" 'ne tıklayın.Borcunuz varsa burada ilgili kanunun 60.maddesinin birinci fıkra (g) bendi kapsamında olduğunuz bilgisi ile beraber görünecektir.

- Prim borcunuz görünüyorsa ve hala eğitiminize devam ediyorsanız bu borcu sildirmeniz gerekir.Ben ilk olarak ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK İLETİŞİM MERKEZİ “ALO 170” hattını arayıp durumu anlattım ve bilgi istedim.Operatör üniversitemden alacağım öğrenci belgesi ile beraber bağlı bulunduğum SGK merkezine başvurmamı söyledi.

Burada da bir uyarı:Operatörden size bağlı bulunduğunuz SGK merkezini söylemesini isteyin.İkamet ettiğiniz ilçedeki merkez olmayabilir.Ayrıca merkezin adresini de iyi araştırın.Merkezler adlarını taşıdıkları ilçelerde olmaya biliyor.

Örneğin ben Beylikdüzü'nde oturuyorum,bağlı bulunduğum merkez Küçükçekmece SGK,Küçükçekmece SGK ise Bağcılar'da bulunuyor.(127 kilometrekarelik Küçükçekmece'de hiç yer kalmamış gibi...)

-Merkezinizi ve yerini belirledikten sonra okuduğunuz üniversiteden bir öğrenci belgesi almanız gerekiyor.Öğrenci belgelerinde yüzde 99 standarttır ama yine de alacağınız öğrenci belgesinde okula giriş tarihinizin yer almasına dikkat edin.Zaten belge talebini otomasyondan yapıyorsanız büyük ihtimal talep nedeni kısmında "SGK için" seçeneği vardır,okulunuz ona göre hazırlar.Bir öğrenci belgesi yeterli,zaten belgeyi işlem sonunda geri veriyorlar.

- Öğrenci belgesini alıp bağlı bulunduğunuz merkeze gitmelisiniz.Merkeze varınca sıramatik ekranından "GSS" kısmını seçerek numara alın.Ben bir matbu dilekçe doldurmak gerekir diye düşünüyordum hatta her ihtimale karşı kendim de elle itiraz ve silme talepli bir dilekçe hazırlamıştım ama tek yapmanız gereken öğrenci belgesi ve kimliğinizi bankodaki memura vermek.Size sadece anne veya babanızdan bir sigortanız olup olmadığını soruluyor ve borcunuzu siliyorlar.

Ben işlem sonunda bir belge veya işlem takip numarası vermelerini istedim ama verilmiyormuş.Eve gelince yukarıda anlattığım gibi tekrar kontrol ettim ve borcun silindiğini gördüm.

GSS'yi boşlamayın,ben okula ilk girdiğim yıl kuruma öğrenci belgesi vermeme rağmen bu sabah 5400 lira borç sildirdim.30 mart ya da 30 nisana doğru GSS borçları ile ilgili bir durum olacak deniyor,ayrıntıları bilmiyorum ama önümüzdeki haftalarda mutlaka kontrol edip sorun varsa bu tarihlerden önce düzelttirin.Benim yol hariç 10 dakikamı bile almadı.(Tabi sıra olmayan bir zamanda gittim)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13

Linux'ta giriş/orta seviyedeki kullanıcılar için hazırladığım "Bash Betik Dilinde Kabuk Programlamaya Giriş" isimli video #Linux #Unix #Bash #Shell

Linux dünyasının karmaşık görünen terminal kısmını merak edip, az çok bir şeyler öğrenmek isteyenler izleyebilir 🙂
Bu videoya bakmadan önce şunları da izlemenizi tavsiye ediyorum:
Linux'ta Komutlarla Çalışmak 1 = http://youtu.be/swFGOpdLWY4
Linux'ta Komutlarla Çalışmak 2 = http://youtu.be/PF38u3D3DNY

Bash Betik Dilinde Kabuk Programlamaya Giriş

Linux Altında Bash Betik Dilinin Temellerini İşliyoruz. Kabuk Nedir? ● Kabuk, kullanıcı ile bilgisayar sistemi arasındaki bir yazılım katmanıdır.● Kabuk, kullanıcının hareketlerini yorumlayıp, işletim sistemini ve uygulamaları isteklerden haberdar eder.● Kabuk, bir komut yorumlayıcıdır (command interpreter); komutları direk olarak işlemeden önce onları yorumlar. ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap