Oyunlar için işlemci ne kadar önemli: Q9550 & GTX980

Bu incelemeyi özellikle ekran kartlarını upgrade etmek isteyen ve var olan işlemcisinin idare edip etmeyeceğini bilmek isteyenlere fikir vermesi amacıyla hazırlıyorum.

Durumu özetlemek gerekirse, yaklaşık 7 yıl önce topladığım EP45-DS3R mainboard'lu Intel Core2 Quad Q9550 işlemcili sistemimi uzun süre GTX 480 ekran kartıyla çok uzun süre problemsiz şekilde kullandım. Tabii ki zaman içinde HDD, SSD, Monitor gibi birimlerde değişiklikler oldu fakat mainboard ve işlemci 7 yıldır aynı kaldı. GTX 9XX serisi çıkınca 480'i alırken hissettiğim heyecanı hissettim ve 980'e geçiş yapmaya karar verdim. Bu geçişi yaparken işlemcimin ne kadar darboğaz yaratacağını görmeden herhangi bir işlemci upgradei planlamadım. Aldığım sonuçlar doğrultusunda da bir süre daha Q9550'yi kullanmaya karar verdim.

Kullandığım sistemin özellikleri;
Intel Core2 Quad Q9550 CPU 2.83GHz (~3.21 GHz Overclock)
Gigabyte EP45-DS3R Mainboard
8GB DDR2 800MHz RAM (~756 MHz'de çalışıyor)
Zotac referans GTX980 Ekran Kartı
Samsung SyncMaster T260 Monitor (1920*1200, 60Hz)

Benchmark notları:
* Sonuçlara Screenshot'lardan bakabilirsiniz.
* Bütün testlerde oyunların sunduğu en yüksek ayarlar kullanıldı.
* Shadow of Mordor'da Ultra Texture için HD Content yüklü.
* 3DMark sonuçlarında High End Gaming PC olarak geçen referans makine Intel Core i7-4770K - NVIDIA GeForce GTX Titan
* World Of Warcraft Fraps Benchmark Sonucu;
Min 69 FPS, Max 120 FPS, Ortlama 86.501 FPS

Paylaştığım sonuçlar doğrultusunda benim gibi tearing'den rahatsız olup sürekli VSYNC kullanan, oyunları FullHD 60Hz bir monitor ile oynayan birisi için 7 yıllık bir işlemci bile GTX980 ile sabit 60 FPS ile oyun deneyimi sunabiliyor. Bu sisteme şu an i7 bir işlemci bile takılsa VSYNC her zaman açık olacağı için daha iyi bir oyun deneyimi sunmayacak. Tabii ki GTX980 yerine daha düşük bir kartla da aynı sonuçlar alınabilir, fakat bu incelemede odak noktası işlemcinin performansı ve kişisel olarak yaşadığım deneyimi aktarmak.

Bu arada iş performansına da kısaca değinecek olursak, iş gereği bir çok sanal makine ve servisi bir arada çalıştırıp testler yapan birisi olarak sistemin 7 yıldır fazlası ile yeterli olduğunu söylebilirim. Render yapmadığım için işlemci beni iş konusunda limitlemiyor.

Daha fazla benchmark ve ekran görüntüsü paylaşmak isterdim fakat incelemede 5 resim limiti var 😉

Umarım eski bir işlemci ile yeni bir ekran kartı kullanmak isteyenlere faydası olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Utku Can Ölmez @utku777

  @darkinq16 teşekkürler, biraz kısıtlı bir yazı oldu ama umarım konuyla ilgili bir fikir verir.

 • Mehmet Üzen @muzenn

  işlemci darboğaz yapmıyor değil mi?

 • Utku Can Ölmez @utku777

  @nowomennocry, evet eğer fullhd 60Hz bir monitor kullaniyorsaniz ve oyunları VSYNC açık oynuyorsanız darboğaz etkisi yaşamıyorsunuz.

 • erbilcivelek @erbilcivelek

  Güzel çalışma, emeğine sağlık. +Rep

 • Çağdaş Taş @tascagdas

  usta merhaba işlemciden anlıyor gibisin 😀 benim bir sorunum var amd işlemciyle alakalı acaba ilgilenir misin? daha doğrusu işlemci anakart uyuşmazlığı ? 😀

 • Utku Can Ölmez @utku777

  @tascagdas merhabalar, Athlon 64 3500+ zamanından beri AMD kullanmıyorum ama cevap verebileceğim bir konuysa yardımcı olmaya çalışırım.

  • Çağdaş Taş @tascagdas

   @utku777 abim aslında bende amdci değilim ama bütçe durumları derken almak zorunda kaldım 😀 neyse sorun şöyle: m5a97 r2.0 le anakartım var ve işlemcim fx 8320 ekran kartım gtx970 ama işlemci gerektiren oyunlarda özellikle 64kişilik mapi olan bir bf4 multiplayerde fps 16ya kadar düşüyor ama bazende 160a kadar çıkıyor sanırım sorun işlemcinin kendini overclocklamasından oluyordu bende amd turbo core u kapattım biostan o anlık düşmeler artık yok fakat artık işlemci darboğaz yapıyor 3.5 ghzde cok ıyı calısıyor oyunda fps 30 a kadar dusebılıyor yıne ama artık eskısıne gore daha az bende işlemciye biraz overclock yapayım dedım 3.6ya bile çıkarsam eskı sorun gerı gelıyor oyunun 40 saniyesi 90fps 10saniyesi 20fps bu periotta ilerliyor işlemci soğutucumda iyi hyper 212 evo var kısacası ben anlamadım abi sorun bana anakartta gibi geldi sence ne yapmalıyım gtx 970im ile rezil oluyorum 😀

  • Utku Can Ölmez @utku777

   @tascagdas aslında ben de AMD yada Intel'ci değilim. Kişinin kendisine uygun gördüğü işlemciyi almasından yanayım. Öncelikle sistemini güle güle kullan, özellikle GTX970 sayesinde baya bir rahat edeceğini düşünüyorum 🙂 Sorunun cevabına gelince de AMD işlemciler de turbo core ile ilgili test yapma şansım olmadı fakat senin anlattıkların doğrultusunda ben olsam şu şekilde ilerlerdim.
   * Öncelikle her ne olursa olsun frekans 3.5 ghz'i aşınca problem oluşuyor gibi gözüküyor. Daha yüksek frekans daha yüksek ve tutarlı güç ihtiyacı duyar. Mainboard ya da PSU'un bunu sağlayamıyor olabilir.
   * Turbo core'u tekrar açarak sentetik benchmarklar yapıp cpu'nun vermesi gerekenden daha düşük yada stabil olmayan bir performans verip vermediğini ölçebilirsin.
   * Sentetik benchmarklar da hem cpu hem de gpu yu birlikte ve ayrı ayrı test edebilirsin. Örnek olarak tek tek yüklenilen testlerde problem yokken ikisi birden max kullanıldığında problem çıkıyorsa, sisteme sağlanan güç yeterli olmayabilir.
   * Aldığın benchmark sonuçlarını başkalarının fx8320 ve fx8320 + gtx970 sonuçları ile karşılaştırıp sisteminde diğer kullanıcılardan farklı olarak negatif bir durum olup olmadığını görebilirsin.
   * Sonuçları paylaşırsan daha fazla fikir yürütebiliriz.

   Bunlara ek olarak sorunu internette araştırdığım fx8320 ile aynı problemi yaşanlara rastladım.
   Örnek olarak şu konuyu inceleyebilirsin:
   http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2280122/fps-drops-game-fx8320.html
   Bu konuyu açan kişi de son olarak çözümün turbo core u kapatmak olduğunu söylemiş.

   Eğer testler sonucunda sistemde elle tutulur bir probleme rastlamazsan fx8320 kullanıp başarılı şekilde overclock yapan arkadaşlardan yardım alabilirsin. Forum vb.. yerler bir çok kişi olduğuna eminim.

  • Çağdaş Taş @tascagdas

   abi bana birkaç gün verirsen dediğin testleri yapıcağım ve bulabilirsem bir arkadaşımın anakartını deniycem

  • Utku Can Ölmez @utku777

   tamamdır kolay gelsin, bol şans 😉

 • Utku Can Ölmez @utku777

  Evet bende daha fazla sonuç yayınlamak isterdim ama resim yerine text olarak yayınlayınca pek bir esprisi kalmıyor. Ama özellikle BF4 ile ilgili olarak multiplayer'da da 60Hz ve VSYNC açıkken daha yüksek bir işlemciye ihtiyaç duyulmadığını söyleyebilirim. Bu yazının ana fikri eğer VSYNC açıp 60 fps'de oyun oynayan bir kullanıcıysanız günümüze göre zayıf işlemcilerin bile yeterli olacağı ve CPU upgrade'nin biraz daha bekleyebileceği. Blog konusunda da tamamen katılıyorum fakat incelemeleri bu şekilde kısa tutmaya zorlanmak bizim gibi bu işleri boş vakitlerinde hobi olarak yapan kişilerin incelemeyi kısa tutması için güzel bir bahane oluyor 🙂

 • prequel @prequel

  EDİT: Neyse diğer paylaşımlarınızda varmış. Teşekkürler. 🙂 GTA V darboğazı ciddi oranda görünüyor sizde de, demek ki açık dünya oyunların gerçekten şakası yok.
  ***
  Bir de 3.5GHz ve üzerine çıkmayı deneyin isterseniz. Çok fark yapmaz gerçi ama hiç yoktan iyidir. Bende de aynı anakart var. Çıkamıyorsanız benim ayarları bir ara paylaşabilirim, tabii işlemci farkı var biraz ama benzer ayarlarla çıkar muhtemelen.
  ***
  Orijinal mesaj:
  Witcher 3, GTA V, Batman: Arkham Knight gibi oyunlardan da görüntüler koyar mısınız? Bu oyunlar şu an performans ihtiyacı olarak farklı bir seviyede. Resmi link olarak koyabilirsiniz resim olarak eklenmiyorsa. Bende de 3.5GHz'e OC'ladığım Q9400 var, 970 almayı düşünüyorum. İmkanım olursa büyük ihtimalle alacağım ancak darboğaz ciddi olabilir her ne kadar bazı ezbere yazılan abartı yorumlara itibar etmesem de. Mesela biraz önce elemanın birinin GTA V'te paylaştığı videoyu izledim ( https://www.youtube.com/watch?v=tl0Gmgvv2SU ), 4GHz'lik Q9550 GTA V'te tüm ayarlar açıkken resmen %50 darboğaz yapıyor. Mevcut 560 Ti'ımda bile oyununa göre değişik durumlar olabiliyor ama o darboğazı VRAM'in yapıyor olma ihtimali de var. %20'ye kadar CPU darboğazına razıyım ama %50 falan olursa dayanamam sistemi komple değiştiririm, o zaman da ipin ucu kaçar.

  • Utku Can Ölmez @utku777

   Aslında daha fazla voltaj vererek 3.7'ye de çıkarmıştım fakat o riski almak istemedim. Q9550 idare ediyordu fakat bu yazıyı paylaştıktan sonra elime iyi bir fırsat geçti ve ufak bir upgrade yapıp i5 2500k'ya geçiş yaptım onu da overclock ile 4.3Ghz'de çalıştırıyorum. Şu ana kadar hiç bir oyunda (GTA V dahil) CPU darboğazı görmedim 🙂

 • Endoplazmik Retikulum @barizbari

  aynı board ve işlemciyi ben de kullanıyorum, 5 sene gtx275 kullandım, yaktım r9 270x'e geçtim çok memnunum. nazar değmesin.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler