Focusrite Scarlet 2i4 (Harici Usb Ses kartı) İncelemesi

Merhabalar.

Müzikle hobi amaçlı olarak uzun zamandır ilgileniyorum. Bir ses kartı almanın vakti geldi diye düşünmeye başladım çünkü onboard ses kartının bariz şekilde çok zayıf kalan kısımları var.

Öncelikle neden ses kartına ihtiyacım olduğunu anlatmam lazım. Bilgisayarda müzik yaparkan kayıt alabilmeniz, doğru giriş (in) ve doğru çıkış (out) lara sahip olmanız, müzik programında gecikme (latency) süresini düşürmeniz ve en önemlisi "doğru" sesi alabilmeniz lazım. Oyun için tasarlanan yüksek fiyatlı ses kartları ile müzik için tasarlanan kartların arasındaki en büyük fark giriş/çıkış portlarının farkları ve sesi size ilermedeki mantık farkıdır. Oyun için tasarlanan kartlar size "güzel" ses vermeyi sağlar. Müzik için tasarlanan kartlar ise size "doğru" ses vermek için tasarlanmışlardır. Ayrıca müzik için tasarlanan kartlarda kulaklık ve mikrofon amfileri (güçlendirici) karta dahildir.

Tüm bunları düşündüğümde ve bu noktada araştırdığımda Focusrite Scarlet 2i4 benim için fazlasıyla yeterli ve uygundu. Bir diğer özelliği olan 2x2 4 çıkış sayesinde DJ performansı/kayıt esnekliğine sahip olmasıydı.

Kartın özelliklerine geçmeden önce malzeme kalitesinden bahsedelim. Kartın dış yüzeyi (üst, alt, sol, sağ) kırmızı renk yekpare tek parça güçlendirilmiş aliminyumdan oluşuyor (anodised aluminium unibody). Ön ve arka kısımlar ise (düğme, bağlantı, vb) siyah renk çok sağlam plastik. Dolayısıyla çok sağlam ve güvenilir bir duruşu var.

Ölçüler ve ağırlık, 210mm(g), 48mm(y), 140mm(d), 890gr(a)...

Kartın ön kısmında mikrofon ya da enstruman kayıtlarında kullanacağımız iki adet XLR/ ¼ “ TRS bağlantısı bulunmakta. Ayrıca kayıt esnasında aşırı ses gitmesini engellemek için seviye (gain) düğmelerine sahipler (knob). 48V düğmesi (uygun mikrofona uygun ve güçlü elektrik akımı sağlar), Stereo/Mono seçici, kanal seçiçi, direct monitoring seviye ayarı düğmesi (knob)(o an alınan sesi mi yoksa bilgisaya kaydedilen sesimi dinleyeceğinizi istediğiniz seviyeye göre ayarlayıp dinleyebilmeniz için), input/playback düğmesi (knob), kulaklık girişi ve ses seviye ayarı (knob) 'na sahip.

Arka kısımda ise USB bağlantısı, midi in/out, 2x2 unbalanced(RCA), ve 2 adet balanced (TRS) çıkış bulunmakta. TRS balanced çıkış önemli keza eğer stüdyo kalitesinde (monitor) bir hoparlöre sahipseniz yapabileceğiniz en iyi bağlantı bu şekilde sağlanıyor. Bu kartı alma sebeplerimden biriside bu iki çıkışa sahip olmalarıydı.

Karta normal bir hoparlör bağlamayı ancak kulaklık çıkışından sağlayabiliyorsunuz. Bende Sennheiser HD 215 kulaklık var ve karta takıp ses seviyesini yarıya gelince kulaklıklar titremeye başladı. Yani kulaklık çıkışı amfisi çok çok kuvvetli. Bu iş için özel üretilen stüdyo (monitör) bir hoparlör aldığınızda ise arkadaki "gerçek" çıkışlara bağlıyorsunuz

24-bit, 96 KHz (96000 Hz) kayıt alabiliyor. Aynı fiyata daha yüksek Khz kayıt imkanı veren kartlar vardı ama 44100 Hz' nin ses CD si kalitesi olduğunu düşününce kartın değeri baya yüksek. Zaten yüksek Hz kayıtlarda sisteminiz çok zorlanıyor ve benim diyen adam bile aradaki farkı çok çok zor anlar.

Latency (gecikme) değerini Ableton Live 9'da 44100 Hz de 512 Samples'da 26,3 milisaniyeye kadar düşürebildim. Onboard ses kartında bu değer 8200 Sample ve 186 milisaniyeydi. Anlamayanlar için söyle izah edeyim. Midi klavye kullanırken ya da ses kaydı sırasında bilgisaya iletilen ses önce dönüştürülerek kaydedilir, kaydedilen ses ise dönüştürülerek hoparlöre/kulaklığa verilir. Bu işlem dolayısıyla bir vakit alır. Örneğin mikrofonla ses kaydı alırken onboard ses kartı kullanıyorsanız hoparlörden sesiniz geç çıkar. Bunun sebebi budur. Milisaniye değeri ne kadar düşükse o kadar iyi (gecikmesiz) ses alırsınız. Kısaca bu kartın gecikme değeri beni tatmin etti 🙂

Kartın fiyatı peşin 600 tl civarında. 200 tl ekleyip bu kartın bir alt modeli + kulaklık + mikrofon barındıran Focusrite Scarlet Studio versiyonunu alabilirsiniz. Fakat birkaç ekstra özellik ve TRS balanced özelliği yüzünden tercihim bu kart oldu. TRS balanced kulanma niyetiniz yoksa ve yeni başlıyorsanız Focusrite Scarlet Studio versiyonu sizin için daha iyi olabilir. Mikrofon ve kulaklık yeni başlayanlar için gayet iyi ve kaliteli.

Kutusunda Cd çıkmadı fakat güncel driver kullanıyoruz hepimiz zaten. Ableton Lite8 kodu, Scarlet Plug-in Suite kodu, ve Novation Bass Station adlı VST kodu bize hediye olarak veriliyor. Ha birde tabiki USB bağlantı kablosu var o kadar.

Bu kart segmentinde farklı markalarında iyi ses kartları mevcut. Almadan önce ihtiyaçlarınızı düşünerek karar verirseniz iyi olur.

Ben gönül rahatlığı ile bu kartı tavsiye ediyorum. Henüz bi yamuğunu görmedim 🙂

http://us.focusrite.com/usb-audio-interfaces/scarlett-2i4

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler