#BilimSeyir #Bilim #Palavra #Safsata
Merhaba teknodaşlar #yalansavar ekibinden daha önce okuma fırsatı bulamadığım güzel bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim...
ilginç olan bir palavra yada safsatayı tespit etmek için yapmamız gerekenlerden çok yapmamamız gerekenler daha açık ve net olmuş...
Spoiler..
"Sagan, aynı kitapta bir iddiayı inceleyip teyit ederken ne yapmamız gerektiği kadar, ne yapmamamız gerektiğine de değiniyor. Böylelikle Sagan’ın palavra tespit kiti günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız 20 adet argüman ve mantık safsatasını özetliyor:"
Kaynak Yazı:
https://yalansavar.org/2016/12/28/carl-saganin-palavra-tespit-yontemleri/

Carl Sagan’ın Palavra Tespit Yöntemleri

Carl Sagan ile ilk tanışmam sanırım 1998’de vizyona giren Contact (Mesaj) filmiyle olmuştu. Bir bilim kurgu sever olarak film beni derinden etkilemişti. O zamanlar Carl Sagan’ı çok da tanıdığımı sö…
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sıfırdan İleri Seviye Web Programlama Öğenmek!

Merhaba arkadaşlar;

uzun süreden beri youtube kanalımda çektiğim web programlama derslerimden edindiğim deneyi udemy üzerinden yayınladığı ve aşağıda linki bulunan kursumda harmanladım. Teknoseyir ailesinede duyurumu bu yolla iletmek istedim.

Sıfırdan İleri Seviye Web Programlama (HTML+PHP+PDO+MySQL) Kursunu Kısa bir süre için size özel 400 TL yerine sadece 50 TL' ye satın alabilirsiniz.

Kupon Linki: https://goo.gl/DhnP8f

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZC8eWx3E2oc

#akış #TeknoYardım #iPhonex #KonuDışı #steam #BirazMüzik #OtoSeyir #HaftalıkGündemDeğerlendirmesi #ücretsizoyun #Oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dun twitterda gordugum, bugun de yorumlarda konustugumuz konu hakkinda bir seyler yazdim. @flashock @ardazeytin #Apple #iPhonex

iPhone X ve Garip Tasarımının Nedeni – Ergenekon Yigit – Medium

Dün twitterda vakit geçirirken Yasir Buğra Eryılmaz’ın floodun gördükten sonra bunu görselleştirmek istedim.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • Orçun Altundağ @dojwb

  Marka algısı yaratmak olduğunu hiç sanmıyorum. Radikal bir saçmalıkla tanınmasındansa standart olmasını yeğlerim cihazın. Ayrıca bir de Apple'dan bahsediyoruz. Daha farklı ikonik tasarımlara başvurabilecek bir firma. Yasılımdaki sanal ev çizgisi de buna dahil. Ya da limitleri zorlamak nasıl fikir? Unibody cam cihaz yapmak mesela?

 • Nuri Karakaş (Argo Navis) @nkarakas

  Telefonun ekranı açıldıktan sonra o çıkıntı olmasa da zaten herkes onun Apple olduğunu anlayacak e ekran kapalı olduğunda zaten o çıkıntı fark edilmeyecek

 • Cem KOÇ @cemkoc

  "En birinci ben olucam, bir tarzım olacak, ama bu tarzım kendimi zorlayarak hiç birine benzemeyerek olacak" diye anlıyorum ben. Böyle bir insan olsa aynı ortamda bile duramam. Nasıl itici ve bariz şeyleri insanlar seviyor bilmiyorum. Ben farklıyım galiba onlar gibi düşünmeyerek. Farklıyım ama benim gibi de olmasın diğer farklı düşünenler. Dur şuraya bir çıkıntı koyayım. ] Çünkü benim bir çizgim var. -

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  @flashock @ergenekonyigit benim fikrim bunun mecburi bir ikonlaşma olması. Hadi şuraya çıkıntı bırakalım da yeni ikonumuz olsun diye değil bu iş. Bunları buradan kaldıramıyoruz bari estetik yapıp ikonlaştıralım şeklinde bir strateji var. Olumsuzluğu avantaja çevirme durumu. Başarılı da yapıyorlar. Şimdi ben bunları dedikçe sorgulamadan markayı savunmaya geçiyorsunuz dışarıdan fanboy kavgası gibi görünüyor. Üzülüyorum.

  Bu tasarıma ek olarak parmak izinden faceID'ye geçilmesi de benzer bir şekilde mecburiyetin doğurduğu bir sonuç. FaceID parmak izi kadar kararlı değil. Teoride daha pratik ama pratikte öyle değil hala. Öte yandan çok kararlı çalışsa bile tek parmağımı uzatarak masada duran açtığım telefona artık kafamı uzatmam gerekecek. Ekran altına parmak izi konsa da bu sefer sorun çıktığında eskisi daha iyi idi algısı olacaktı. Apple bunları istemiyor.

HIRSIZLIK KORUMALI SIRT ÇANTASI - KALIDI

İncelemelere son gaz devam. Bu incelememdeki ürünüm için çok heyecanlıydım ve hemen incelemesini paylaşmak istedim. Hatırlarsanız Teknoseyir YouTube kanalında XD Design Bobby isimli bir sırt çantası incelenmişti. O sırt çantası videosunu en az 2-3 kere izledim ve çok beğendiğim bir ürün oldu ancak 80-90 dolarlık bir fiyat ve üstüne vergiyle birlikte çok pahalı gelmişti bana. Çareyi Aliexpress'de aradım ve gerçekten kaliteli bir şekilde buldum. 38 Dolara çok kaliteli bir şekilde aynı tasarımı sunabilmişler. Daha fazla uzatmadan incelememize geçelim.

 

Video inceleme: https://www.youtube.com/watch?v=TClk3oyIYgY

Ürün linkleri:

Kalidi 15.6" Sırt Çantası: https://tr.aliexpress.com/item/KALIDI-Anti-theft-15-6-inch-Laptop-Backpack-Men-Women-External-USB-Charge-Notebook-Backpack-Schoolbag/32764982878.html

Kalidi 17.3" Sırt Çantası: https://tr.aliexpress.com/item/KALIDI-Anti-theft-17-3-inch-Men-Laptop-Backpack-Women-External-USB-Charge-Notebook-Backpack-Schoolbag/32810811146.html

 

kalidi, anti-theft, backpack

 

Çantayı kutusundan çıkarıp karşınıza ilk aldığınızda minimal tasarımı sizi karşılıyor ve ilk farkettiğiniz şey ön kısmında herhangi bir bölme, fermuar olmaması. Sade tasarımı sağlayan en büyük etken bu sanırsam. Çantanın tüm fermuarları sırtınızla çanta arasındaki arka kısma gizlenmiş. Çantayı hırsızlık korumalı yapan ana durum da bu. Fermuarları sırtınız kapadığı için toplu taşımada vb. yerlerde kimse çantanızın içinden bir şey alamıyor. Ek olarak kesilmeye karşı dayanıklı kumaşıyla da ön tarafın kesilerek açılma ihtimalini de ortadan kaldırıyor.

 

 

Tasarım: Tasarım konusu göreceli olmakla birlikte sade ve minimal bir tasarımı olması bence büyük çoğunluğun beğenisini kazanacaktır. Tasarım konusunda tek eksi yön hızlı erişimin imkansız olması. Arka tarafa alınan fermuarlara hızlı bir şekilde ulaşmak haliyle biraz zor.

Çanta'nın kollarında toplu taşıma kartlarınıza hızlı bir şekilde erişmek için küçük cepler var. Cüzdanla uğraşmadan kartınızı o ceplere koyarak rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Birer adette yan kanat gibi görünün yerlerde cepler var. Buralara da telefon vb. şeyler koymak mümkün. Arka kısmın orta altında ise geniş bir bölüm var. Bu bölüme ise pasaport, kimlik gibi şeyleri koymak mümkün.

Çantanın güzel özelliklerinden biri olarak sol kısımda bir adet USB çıkışı sizi bekliyor. Bu USB çıkışının diğer ucu çantanın içinde. Oradan bir powerbank bağlayıp çantanızın içine atıyorsunuz ve powerbanki çantanızdan çıkarmaya gerek kalmadan telefonunuzu çanta üzerindeki USB ile şarz edebiliyorsunuz.

Konfor: Çanta'nın arka kısımları hava alabilen yumuşak bir yapıda. Kol kısmında da aynı yapı hakim. Sırtımda oldukça rahat his uyandırıyor. Notenook koyma bölümününde sırtınıza yakın kısımda olması taşıma esnasında daha az baskıya mağruz kalmanıza yaramış.

 

 

Malzeme kalitesi: Bu noktada şaşırdığımı belirtmem yanlış olmaz. Açıkcası Aliexpress üzerinden satın aldığımda malzeme kalitesi noktasında pek beklentim yoktu. Ama gerçekten güzel kalitede kumaş kullanılmış. Mesela notebook koyduğunuz bölümün içine de ayrı yumuşak bir kumaşla kaplamışlar. Çizilme ve darbeye karşı notebooğunuzu çok iyi koruyacaktır. Malzeme kalitesinde memnun olmadığım tek nokta fermuarlar oldu. Fermuarlar şuan için kolay açıp kapanıyor ama çok kaliteli bir his vermedi bana. Sanki yakın zamanda bozulacağım diyor bana.

 

 

Çanta 30 derece açılabiliyor ancak aradaki bağlantı cırt cırtını çıkarırsanız 90 derece veya 180 derece geniş olarak da açabliyorsunuz.

 

Boyutu: 44x30x14 cm (15.6" versiyon)
Hacim: 19 L

 

EKSİ NOKTALAR: Her şey mi çok iyi, tabii ki değil. İlk bahsedeceğim eksi fermuar kalitesi. Yukarıda  da değindim ama tekrar söyleyeyim. Şuan için fermuarlar oldukça güzel açınıp kapanıyor. Belki yargısız insaf yapıyorum ama belli kullanımdan sonra sanki fermuarlarla ilgili bir sıkıntı yaşayacağım gibi hissediyorum.

Bir diğer eksi olarak çantanın tek bölümden oluşmasını söyleyebilirim. Klasik sırt çantaların bir kaç bölme olur ve istediğiniz gibi yerleştirirsiniz. Ancak bu çantada tek bölüm var. Bölüm oldukça geniş ama kitaplarınız içeride biraz karmaşa yaşayabilir.

Son eksi ise çantanın büyüklüğü olacak. Bana nedense baya büyük geldi. Biraz daha küçük olabilirmiş aslında.  15.6" Notebook'um arada baya pay kalarak sığıyor. O payları bırakmayabilirlermiş.

 

 

Sonuç: Türkiye'de uzun zamandır sırt çantası arıyordum ve hiçbir özelliği olmayan basit çantalar bile 150 TL'lerden başlıyordu. Bu çanta 38 dolarlık (130 TL) fiyatıyla fiyat performans lakabını bence hakediyor. Özellikle son günlerde Türkiye'de sizde sırt çantası aradıysanız bana katılacaksınızdır. USB çıkışı, farklı minimal tasarımı, konforlu duruşu ve düşünülen ince detayları ile bence parasını hak eden bir çanta.

Aynı tasarıma sahip çantalar Aliexpress'de 25 dolara bile bulunabiliyor ama hepsi sadece tasarımı kopyalamış ve ortaya çirkin çantalar çıkmış. Kumaş kalitesi ve bölmelerin yerleri farklı olunca o 25 dolarlık modeller bez çanta gibi olmuş. Kalidi ise XD Desing Boby'nin her noktasına saygı duymuş ve aynısını yapmış. Çanta içi boşken bile kalıp gibi duruyor. Örneğin benim çektiğim tüm fotoğraflarda çantanın içi boş.

 

Video inceleme: https://www.youtube.com/watch?v=TClk3oyIYgY

Ürün linkleri:

Kalidi 15.6" Sırt Çantası: https://tr.aliexpress.com/item/KALIDI-Anti-theft-15-6-inch-Laptop-Backpack-Men-Women-External-USB-Charge-Notebook-Backpack-Schoolbag/32764982878.html

Kalidi 17.3" Sırt Çantası: https://tr.aliexpress.com/item/KALIDI-Anti-theft-17-3-inch-Men-Laptop-Backpack-Women-External-USB-Charge-Notebook-Backpack-Schoolbag/32810811146.html

 

Puanlama: Tek bölmeli olmasından dolayı bir puan, şüpheli fermuar için 0.5 puan ve son olarak normalden biraz daha büyük boyutları için 0.5 puan kırdım. Final puanım 8.

Bahsetmeyi unuttuğum noktaları belirtirseniz veya sorularınızı yöneltirseniz seve seve cevaplayabilirim. Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Sıradaki incelemede görüşmek üzere.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xiaomi Roidmi 3S'i aldım 2 - 3 DK test ettim şimdilik sonuç mükemmel detaylı incelemesini yapacağım.

#teknoloji #xiaomi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Gboard klavye artik o fazladan sekmeyi de kapatmaya izin veriyor.Benim gibi sade isteyenler guncellesin.Yeni farkettim.Bayadir istiyordum orayi kapatmayi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış

merhaba,
sifir ssd ye satin aldigim windows 10 u kurmak istiyorum. usb disk üzerinden halletmek istiyorum, ne yapmam gerekiyor.

windows iso dosyasini indirdim bu arada.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

grafik tasarımı, web sitesi geliştirme, yazılım geliştirme, dijital fotoğrafçılık vs. " gibi başlıkları içeren en az 100 dersin online platformda türkçe ve ücretsiz olan websitesi .

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar iyi bayramlar,
Win 10 Yüklü laptobuma nasıl format atabilirim?Sonrasında lisansın sorun olmasını istemiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.
#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6