Dear Esther

Daha önce hiçbir incelememe 10 üzerinden 10 vermiş miydim hatırlamıyorum ama buna veriyorum... Dear Esther. Nasıl anlatırım bilemiyorum ki... O derece garip bir oyun, film, şiir dinletisi, grafik roman, manzara izletisi, bir çiftin trajik yolculuğu... Artık ne derseniz... Bir saatlik bildiğiniz tüm sınırları aşabilecek mükemmel bir şaheser. Bir yolculuğa çıkmışsınızdır fakat sonunda martı olup uçarsınız sonsuzluğa. Dear Esther da tam olarak bunu konu alıyor. Kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ediyorum. Gece gece fena oturdu göğsüme. #DearEsther #Akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
cestlavie paylaştı.

Steam Early Access

Dikkat hediyeli inceleme ! Paylaşan 3 kişiye steam oyunu hediye ediyorum.

Podcasti yazıya çevirdim , okumak istemeyenler videodan dinleyebilir. Yok reklam yapma dersen videoyu açmayın yazı pek farklı değil.

Hanımlar beyler herkese merhabalar ,

Bugünkü konumuz early access. Daha doğrusu çoğunlukla bağımsız yapımcıların '' bizim aklımızda süper bir fikir var bir kısmını yaptık geliştirmek için paraya ihtiyacımız var '' yalanından bahsedeceğiz. Benim bu konuda sıkıntı yaşadığım oyun The Forest 'tı. Youtube'da GamerRocko yani Şefik abide oyunun birkaç bölümünü izlemiştim ve oldukça hoşuma gitmişti ve oyuna sahip olan arkadaşıma hesabını bir süreliğine bana vermesini istedim ve sağolsun hesabını bana vermişti. Oyunu o zamanlar biraz oynamıştım ve hoşuma da gitmişti sadece geliştirilmesi gereken yeler olduğunu düşünüyordum. Bende biraz beklemeye karar verdim ve oldukça uzun bir süre bekledim oyunun gelişmesini bu arada oyundan o kadar ümitliydim ki indirime girdiğinde satın almıştım kendisini. Oyunu geçen günlerde indirip oynama fırsatım oldu ve tek düşündüğüm şuydu '' bu oyun hala aynı acaba steamde sürüm seçme gibi bir şey mi var diye kontrol ettim hayır oyun en güncel sürümüydü ancak oyunda birkaç ufak şey haricinde hiçbir yenlik görmedim ve hala kesilmeyen ağaçlar tarzı buglar karşıma çıkmaya devam etti. Konuyu Steam Early Access'ten The Forest'a sallamaya çevirmiş olabilirim ama bunlar Early Access ile edindiğiniz oyunlarda başınıza gelebilir. Steam Early Access ile cebini dolduran kişiler biraz oynayanlar kadar kafasını çalıştırsalar sadece ceplerini değil bavullarını doldururdu haberleri yok. Örneğin oyunda birşeyler inşaat etmek istiyorsunuz ve şemayı yerleştiriyorsunuz ancak benim gibi simetri hastalığınız tutarsa şemayı silip tekrar yerleştirmek isteyebilirsiniz ama bunu yapamazsınız çünkü geliştiriciler bunu akıl edememiş ya da parayı saymaktan ona zaman gelmemiş bunu oyunu oynayan takip eden kişiler tarafından yapıldı ilk olarak ayrıca oyunu neşelendiren değişik şeylerde ekledi kendileri örneğin sınırsız kaynak gibi. DayZ ve Rust'ın yanına benim için The Forest da katıldı. Umarım güzel özellikler getirirler tüm sorunları çözerler ve az önce söylediklerimi bana yedirirler.

Early Acsees olan bir oyunu almayı düşünüyorsanız şöyle söyleyebilirim. İncelemeleri okuyun özellikle eksik görülen kısımlarına bakın ve ciddi ciddi düşünün. Örneğin ben Ark isimki oyunu almayı düşünüyordum ancak performans sorunları olduğunu duyunca beklemeye karar verdim ha diyebilirsiniz indirirdin çalışmıyorsa geri iade ederdin falan falan ama nerede yaşadığınızı iyi düşünün bizim ülkemizde internet '' SINIRSIZ İNTERNET 50 LİRA '' gibi kampanyalar ile satılsa da AKK gibi lanet olsa bir probleme sahibiz. Kotayı aştıktan sonra internet oldukça yavaşlıyor ve evde 2 bilgisayar internete bağlı ise CS : GO 'da pinginiz genellikle 100+ olarak gezinir. Sonuç olarak ne oldu mağdur olan yine biziz. Dediğim gibi iyi incelemek gerekiyor şuan en düzgün çıkan ve arkası sağlam olan H1Z1 bile inanılmaz problemli. 3000-4000 'e bilgisayar topluyorsun oyun açılmıyor oraya yazıyorsun forumlara bakıyorsun en sonunda bir dosya indirirsin biryerlere atarsın oyun açılır. Eee madem bu kadar basitti neden düzeltilmedi anlayamıyorum.

Buradan anlayacağımız Early Accees pişmanlıktır.

Görüşmek üzere , hoşçakalın .

#HaberinizOlsun #Steam #SteamEarlyAccess #EarlyAccess

Early Access Oyunlara Dikkat !

Hanımlar beyler herkese merhabalar , bu videoda sizlere Early Access denen bağımsız yapımcıların ceplerini doldurduğu sisteme neden dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili ufak bir podcast...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16

Bloody B120 Gaming Klavye

Bugün sağda solda para harcanmak için bakınırken bu klavyeyi gördüm, malum çok da bütçem olmadığı için bu ürünü aldım. A4Tech markasınınmış zaten bu bloody serisi. Daha önce hep dandik klavyeler ya da notebook klavyesi kullandım. Artılarını eksilerini bu yazı aldı kısa bir özet şeklinde paylaşacağım bakalım.

Artıları:

+Şık tasarım.
+Kırmızı ışıklı tuşlar.
+Ayarlanabilir ışık seviyesi.
+Oyunlarda Windows tuşunu iptal etme düğmesi.
+Yazması keyifli ve rahat.
+Çok kaba değil.
+Tepki süresi gerçekten iyi. (1ms)
+Kaliteli malzemesi ve kablosu
+Auto mod ve Turbo mod gibi nerede kullanılabileceğini daha bulamadığım makromsu iki özellik.
+Multimedya kontrolleri.
+ Işıklı Capslock, Numlock göstergeleri.
+Kaliteli W A S D tuşları. (Diğer tuşlara göre farklı bir malzemeden üretilmiş, silikon diye tahmin ediyorum.
+Bana göre bir fiyat performans ürünü olması.
+Su geçirmez olması.

Eksileri:

-Işıklandırma çok iyi değil, bazı tuşlar böyle kesik kesik olmuş.
-Ekstra kısayol butonlarının olmayışı.
-Yazılımının olmaması.

Artısı çok, eksisi az bir oyuncu klavyesi gördüğünüz gibi. Yüz lira civarına bulunabiliyor oluşu da benim gibi çok para vermek istemeyin fakat dandik de bir klavye almak istemeyen kullanıcılar için gerçekten bir çıkış kapısı olmuş. Ben kesinlikle tavsiye ediyorum.

Düzeltme: Yazılımları varmış: http://www.bloody.com/en/Download.php

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
cestlavie paylaştı.

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi 8 (29.06.2015- 05.07.2015)

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi (29.06.2015 – 05.06.2015)

Pazar günlerinin vazgeçilmezi Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi bu hafta da dolu dolu. Buyrun haftanın oyun dünyasında olan bitenlerine ;

• Youtube kullanıcısı “aryoksini” Mario’nun 3 boyutlu versiyonunun Unreal Engine 4 ile yapılmış bir versiyonundan görüntüleri Youtube’a yükledi. Oyun içi kullanılan bütün “asset” ‘ler Unreal ‘ın kendi “asset” marketinden alınma olan oyun gerçekten çok güzel gözüküyor.
http://www.gamespot.com/articles/mario-looks-very-sharp-in-unreal-engine-4/1100-6428479

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Batman: Arkham Knight ‘ın PC versyionu gerçekten de büyük bir harabe olarak çıktı. Fakat bu mod yapanların boş duracağı anlamına gelmiyor. Yeni çıkan bir modda ise oyunu Batman dışında, Red Hood,Harley Quinn, Nightwing, Robin gibi bir çok karakter ile oynayabileceksiniz.
http://www.gamespot.com/articles/batman-arkham-knight-mod-lets-you-explore-gotham-w/1100-6428480/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Nintendo CEO’su Satoru Iwata, şirketin yeni duyurduğu NX kod adlı konsolun çıkışının Nintendo 3DS ve Wii U konsollarına verilen desteği etkilemeyeceğini ve bu konsolları terketmeyeceklerini söyledi.
http://www.gamespot.com/articles/nintendo-prioritising-satisfying-wii-u-owners-ceo-/1100-6428483/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Mafia oyunlarının yapımcı firması Take Two Interactive ve bağlı olduğu 2K Games, Mafia 3 ‘ün domain ‘ini almış görünüyor. Fakat tabii ki de bunun oyuncuları kandırmak için alınmış olması ihtimal dahilinde olsa da domain’in RockstarGames.com ve Take2Games.com serverlarına bağlı olması da bu ihitmali çok düşürüyor. Ayrıca bu alımın sadece firmaların geleceğe yönelik bir yatırımı olması da ihtimal dahilinde. Bakalım ileriki gelişmeler neler gösterecek. Gerçi Mafia 2 , efsanevi ilk Mafia oyununun yarattığı etkiyi maalesef ki yaratamamıştı.
http://www.gamespot.com/articles/mafia-3-domains-registered-by-take-two/1100-6428484/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Warner Bros.’un Montreal stüdyoları bilindiği üzere Batman: Arkham Origins ‘in arkasındaki firma. Şimdilerde ise yeni bir açık dünya oyunu için hazırlık yapıyorlar. Stüdyonun iş ilanları sayfasında, işe alım için bir çok ilan verildi. İlanlardan birinde yeni nesil konsollar için çıkacak bir IP için çalışmak üzere teknik yönetici kabiliyetlerine sahip biri aranıyor. Bir diğerinde ise açık dünya oyunları için dizayn ve sürüş geliştirme konuları ile ilgili çalışacak eleman aranıyor.
http://www.gamespot.com/articles/batman-arkham-origins-dev-hiring-for-new-open-worl/1100-6428485/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Hikaye odaklı oyunların en baba yapımcısı Telltale Games, 2014’ün Aralık ayında Minecraft’ın hikaye bazlı oyunu için Mojang ile anlaşma yapıtğını açıklamıştı. Fakat daha sonra her iki firmadan da bu birliktelik ile ilgili bir detay çıkmamıştı. Telltale 29 Haziran sabahı resmi Twitter hesabından “Let Us Tell You a Story...” (Size bir hikaye anlatmamıza izin verin...) şeklinde bir paylaşım yaptı. Bu Twit ile 4-5 Temmuz’da Londra’da yapılacak olan MineCon etkinliğinde oyunun tanıtılması ihtimalini çok yükseltti.
Oyun için Minecon’da beklendiği gibi detaylar paylaşıldı ve bir de video yayınlandı. Video’da da gözüktüğü gibi oyunun grafikleri orijinal Minecraft’a oldukça benziyor. Jesse adlı bir karakteri yöneteceğimiz oyunda , grubumuzla birlikte The Order of the Stone ‘u bulmaya çalışacağız.
http://www.gamespot.com/articles/new-details-for-telltales-minecraft-series-coming-/1100-6428487/
http://oyungezer.com.tr/haber/41934-minecraft-story-mode-un-ilk-videosu-ve-detaylari-geldi

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Sony’den Shuhei Yoshida , The Last Guardian oyununun yapımı için üzerilerinde ekstra bir baskı olduğunu belirtti. GameIndustry International ‘a yaptığı açıklamada , uzun bir yapım sürecinin ardından bu sene E3 ‘de oynanış videosunun gösterilmesi ile oyun hakkında oyuncularda büyük bir beklenti oluştuğunu ve hem Sony hem de oyunun yapımcı takımının üzerine tatlı bir baskı oluştuğunu söyledi. The Last Guardian’ın henüz tam bir tarih açıklanmasa da 2016 yılı içerisinde piyasada olması bekleniyor.
http://www.gamespot.com/articles/the-last-guardian-for-ps3-would-have-been-compromi/1100-6428488/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Mario ve The Legend of Zelda gibi önemli Nintendo oyunlarının yaratıcı ismi Shigeru Miyamoto, Nintendo’nun yeni duyurduğu NX kod adlı konsolun geliştirilmesine katkıda bulunmayacak. Forbes dergisine konuşan Miyamoto, kendisinin tamamen oyun geliştirme odaklı çalıştığını söyledi.
http://www.gamespot.com/articles/mario-creator-miyamoto-not-working-on-nintendos-nx/1100-6428486/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Eski Bioshock yapımcılarının kurduğu The Deep End Games ‘in Kicstarter projesi olarak başlattığı yeni korku oyunu Perception beklenen yardım seviyesine ulaştı. Yapımcı firmanın 150 bin dolarlık limit koyduğu kampanya toplamda 168 bin dolarlık yatırım aldı. Kickstarter kampanyası bitmesine rağmen yinede hala oyuna yardım etmeyi düşünenler firmanın sitesinden bağışta bulunabilirler. Ayrıca eğer bağış miktarı 340 bin dolar’a gelirse oyuna sanal gerçeklik gözlüğü desteği de gelecek. Eğer miktar 350 bin dolar olursa oyun PS4’e ve XB One’a da çıkartılacak. Oyun şu anda sadece PC için duyurlmuş durumda ve Haziran 2016’da çıkması bekleniliyor.
http://www.gamespot.com/articles/bioshock-veterans-horror-game-hits-funding-goal-ne/1100-6428493/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Uncharted 4: A Thief’s End ‘in yapımcı firması Naughty Dog, oyunun çok oyunculu modunun 60fps olarak çalışmasını hedeflerdiklerini söyledi. Oyunun grafikerinin demo’da göründüğü gibi oladuğunu ve harika gözüktüğünü fakat bu oyunu 60 fps’de çalıştımanın çok zor olduğunu belirtti ve bunun zorluğu nedeni ile oyunun 2015 yerine 2016’da çıkacağını belirtti. Oyununun yapılabilecek en iyi şekilde gözükmesi için çok uğraştıklarını ve fps’deki stabilitenin çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.
http://www.gamespot.com/articles/uncharted-4-multiplayer-targeting-60fps-single-pla/1100-6428495/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Fifa 16 için minimum ve önerilen sistem gereksinimleri açıklandı. Ayrıca oyun için Türçe dil desteği de olacağı kesinleşti. Oyun geçen sene de olduğu gibi çok da güçlü bir sistem istemeyerek oyuncuları mutlu edeceğe benziyor.
http://oyungezer.com.tr/haber/41869-fifa-16-nin-sistem-gereksinimleri-aciklandi-turkce-destegi-onaylandi

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Star Wars: Battlefront’un yapımcı firması DICE’ın halkla ilişkiler sorumlusu Reddit’ten oyunda Death Star haritasının olmayacağını açıkladı. İlk etapta oyunda 12 adet harita olacağı biliniyor, fakat Death Star gibi haritaların DLC’ler ile gelmesi mümkün.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-does-not-have-a-death-star-m/1100-6428497/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• The Elder Scrolls Online ‘ın yaratıcı direktörü Paul Sage, Zenimax Online’dan ayrıldığını açıkladı. Zenimax Online, bu ayrılıktan sonra Paul Sage’in yerini daha önce de The Elder Scrolls IV: Oblivion ‘da da çalışmış olan Rich Lambert aldı. EuroGamer’a göre Paul Sage firmayı Borderlands’in yapımcı firması olan Gearbox Software’e geçmek için bıraktı.
http://www.gamespot.com/articles/elder-scrolls-online-creative-director-quits-to-jo/1100-6428500/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• The Pokemon Company, Candy Crush tarzı bulmaca oyunu Pokemon Shuffle’ın iOS ve Android cihazlar için de geleceğini duyurdu. Oyun Ocak ayında sadece Nintendo 3DS için çıkmıştı ve bugüne kadar dünya çapında 4.5 milyon adet sattı.
http://www.gamespot.com/articles/after-45m-downloads-on-3ds-pokemon-shuffle-coming-/1100-6428501/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Mortal Kombat X'in Temmuz ayında gelecek yeni DLC'sinden bazı oyun içi görüntüler sızdırıldı. Sızırılan videoda Carl Weathers Jax ve Predetor gözüküyor.
http://www.gamespot.com/articles/mortal-kombat-x-leak-reveals-predator-gameplay-and/1100-6428508/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Halo 5: Guardians'ın yapımcı firması 343 Industries, daha önceki açıklamalarında oyun içi satın alma olacağını fakat satın alınan şeylerin yalnızca kozmetik olanlarının online maçlarda kullanılabileceğini söylemişti. Yeni yaptığı açıklama ile de oyun içi satın alınan REQ paketlerinden çıkan eşyaları kullanmak için ise belli bir REQ seviyesine ve enerjisine ihtiyaç duyulacağını, paketten çıkan her eşyanın anında kullanılamaycağını belirtti. Ayrıca bu REQ paketleri sadece satın alınmayla değil oyun içinde biriktiridğiniz REQ puanları ile de açılabiliyor. Oyun 27 Ekim'de XB One'a özel olarak çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/halo-5-guardians-dev-clarifies-how-microtransactio/1100-6428510/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Sniper Elite oyununun yapımcı firması Rebellion Games, sanal gerçeklik gözlükleri ile oynanacak ve 1998 yılında yapılmış olan Battlezone adlı oyunun yeniden yapılmış halinin bir fragmanını yayınladı. Battlezone strateji-FPS tarzında olan bir oyun.
http://www.gamespot.com/articles/sniper-elite-dev-remaking-1998-fpsrts-battlezone/1100-6428511/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• GTA 'dan ilham alınarak yapılan ve macera türündeki bir oyun olan Retro City Rampage, MS-DOS 'a port edilecek. Vblank tarafından portlanacak oyun Intel 486 bilgisayarlarda çalışacak, 3.7MB alan kaplayacak ve 4MB Ram isteyecek. Ayrıca oyunun PC ve Mac versyionlarına sahip olanlar bu porta bedava sahip olacaklar. Oyun şu anda PC,PS4,PS3,PS Vita, Wii, 3DS ve Xbox 360 platformlarında mevcut.
http://www.gamespot.com/articles/gta-inspired-retro-city-rampage-being-ported-to-ms/1100-6428513/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Bu ayın başlarında Valve, Steam Machine'ler için ön sipariş başlatmıştı. Ve ilk ön sipariş dalgasında sipariş verenlere Steam Machine'lerine 1 ay erken kavuşma şansı veriliyordu. Ve Valve'ın açıklamalarına göre ilk dalgadaki cihazlar tamamen satılmış durumda. Steam Machine'leri ilk dalgada ön sipariş verenler makinelerine 10 Kasım yerine 16 Ekim'de sahip olacaklar. Ön siparişler ise Steam üzerinden devam ediyor.
http://www.gamespot.com/articles/preorders-for-early-launch-of-steam-hardware-sold-/1100-6428512/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Naughty Dog firmasının Uncharted oyununda ana karakter Nathan Drake 'e sesini veren sanatçı Nolan North, Uncharted 4: A Thief's End 'in Uncharted serisinin şimdilik son oyunu olacağını ama Naughty Dog'un The Last of Us 2 'nin yapımına devam ettiğini söyledi. Acaba bunu söyleyerek bir pot mu kırmış oldu önümüzdeki günlerde göreceğiz ama The Last of Us 'da ana karakterlerimizden biri olan Joel 'e ses veren sanatçı Troy Baker ise şimdilik devam oyununu yapıp yapmayacaklarını bilmediğini, fakat yaparlarsa Naughty Dog ekibinden yaratıcı direktör Druckmann ve oyun direktörü Straley'e güvendiğini belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/the-last-of-us-2-in-the-works-at-naughty-dog-says-/1100-6428514/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Batman : Arkham Knight 'ın PS4 sürümünde leaderboard sorununu ortadan kaldırmak için bir yama yaınlandı.
http://www.gamespot.com/articles/batman-arkham-knight-ps4-patch-fixes-broken-leader/1100-6428523/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Uzay simülasyon oyunu Star Citizen'ın yapımcı firması Cloud Imperium Games 400 dolara satın alınabilen büyük bir gemiyi piyasaya sürdü. Adı "Starliner" olan gemiyi Star Citizen'ın web sitesinden satın alabilirsiniz.
http://www.gamespot.com/articles/400-star-citizen-ship-announced-see-images-and-get/1100-6428525/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Star Citizen oyununun FPS modu olan Star Marine bir dahaki açıklamaya kadar askıya alındı. Bunun nedeni olarak da teknik ve oynanış ile ilgili sorunlar gösterildi.
http://www.gamespot.com/articles/star-citizens-fps-mode-delayed-indefinitely/1100-6428528/
• Rockstar Games, 1 hafta sonra GTA V 'e yeni bir DLC geleceğini duyurdu. Tüm platformlara aynı anda gelecek DLC 'nin adı ise III- Gotten Gains Update: Part Two olacak. GTA V'in Online moduna etki edecek mod ile oyuna yeni arabalar, silahlar ve eşyalar eklenecek. DLC 8 Temmuz'da çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/gta-5-getting-new-guns-cars-and-gear-next-week/1100-6428530/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• EA Sports yeni golf oyunları Rory Mcllroy PGA Tour için bir fragman yayınladı. Fragmanda oyundan bir çok kare gösterilirken, EA 'in yeni sistemi "making a point to call out" da dikkatleri çeken bir nokta oldu. Bu özellik ile oyundaki delikler arasındaki geçişte hiç bir şekilde yüklenme ekranı olmuyor. Oyun 14 Temmuz'da piyasaya sunulacak.
http://www.gamespot.com/articles/watch-first-raw-gameplay-for-eas-new-pga-tour-game/1100-6428531/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• ABC Australia 'ya göre son 4 ay içerisinde Avusturya'da tam 220 oyun yasaklanmış. Yasaklamalardaki fazlalığın nedeni ise Avusturya'nın International Age Rating Coalition(Uluslararası yaş aralığı komisyonu) adlı yeni bir oyun değerlendirme sistemine geçmiş olması, Mart ayından beri bu sistemin pilot üyesi olan Avusturya'da o tarihten bu güne 150 bin adet oyun değerlendirilmiş. Ayrıca sistemin tam olarak nasıl bir değerlendirme kıstaslarına sahip olduğu henüz bilinmiyor. Yasaklanan çoğu oyun mobil oyunlardan olsa da içlerinde Hotline Miami 2 ve de Saints Row 3(bazı sahneleri) gibi oyunlar da mevcut.
http://www.gamespot.com/articles/220-games-have-been-banned-in-australia-in-the-pas/1100-6428534/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Amazon Meksika resmi olarak 30 Haziran 'da açıldı. Ve enteresan bir şekilde Amazon Meksika'dan sipariş edilen ilk ürün, Nintendo'nun konsolları ile etkileşime geçebilen ve efsane olmuş karakterlerinin figürlerinden oluşan serisi Amiboo oldu. Bu satılan Amiboo figürü ise Fire Emblem serisinden "The Ike" oldu.
http://www.gamespot.com/articles/fire-emblem-amiibo-was-first-item-sold-on-amazon-m/1100-6428539/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• E3 2015 Game Critic Awards( E3 2015'in en'leri) için adaylar belli oldu. Galipler ise 7 Temmuz'da açıklanacak. Tam listeyi linkte görebilirsiniz. Benim E3 2015'deki favorilerim Fallout 4 ve Star Wars: Battlefront.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-fallout-4-lead-e3-2015-award/1100-6428540/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Minecraft'ın yapımcı firması Mojang, Minecraft'ın PC için tam 20 milyon kopya sattığını duyurdu.
http://www.gamespot.com/articles/minecraft-sells-20m-on-pc-new-console-patch-lets-y/1100-6428544/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Bethesda 'nın E3 2015'de duyurduğu ve çok büyük ilgi gören mobil oyunu Fallout Shelter için yeni bir güncelleme geldi ve bu güncelleme ile birlikte oyuna Fallout 4 'den Preston Garvey isimli bir karakter katıldı. Karakter ile birlikte, yine o karakterin silahı olan Laser Musket isimli tüfek de kullanılabilir hale geldi. Karakter ve silah, oyunda hem kazanılan hem de gerçek para ile satılan "Lunchbox" 'lardan çıkacak. Oyun şu anda sadece iOS işletim sistemli cihazlarda mevcut fakat yakında Android için de geleceği belirtilmişti.
http://www.gamespot.com/articles/first-fallout-4-character-comes-to-fallout-shelter/1100-6428546/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Just Cause 'un yapımcı firması Avalanche Games'den oyun direktörü Roland Lesterlin yaptığı açıklamalarda, yeni çıkacak olan oyunları Just Cause 3 'ün ellerinden geldiğince mod'lamaya açık olması için uğraştıklarını belirtti ve hatta yapılan modların konsollarda da çalışmasını sağlamayı düşündüklerini ekledi.
http://www.gamespot.com/articles/just-cause-3-dev-thinking-about-bringing-mods-to-c/1100-6428547/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• 2K Games, strateji oyunları Civilization: Beyond Earth için bu yılın sonlarında "Rising Tide" adlı bir DLC yayınlanacağını duyurmuştu. Mayıs ayında yapılan bu duyurunun ardından DLC ile ilgili bir haber gelmemişti, fakat E3 2015'de bir fragmanı yayınlanmıştı. Yeni yayınlanan video ise oyunun oynanışını gösteriyor, ve bu video E3 2015'de zaten kapalı kapılar arkasında bazı kişilere de gösterilmişti.
http://www.gamespot.com/articles/watch-civilization-beyond-earths-rising-tide-expan/1100-6428549/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Bildiğiniz üzere Fallout 4'ün sınırlı sayıda piyasaya çıkacak özel koleksiyon sürümü, Fallout oyunlarında ikon haline gelmiş olan kol bilgisayarı Pip-Boy ile birlikte gelecek ve akıllı telefonunuzu yerleştirerek kullanabileceksiniz. Fakat bir Fallout hayranı ve aynı zamanda bir Reddit kullanıcısı olan TheMCV, dışı tamamen 3D yazıcıdan oluşan ve içerisinde Raspberry Pi bulunan bir Pip-Boy yapmayı başarmış. Bu Pip-Boy ile içerisinde yüklü olaran Google Maps API kullarak lokasyonunuzu bile görebiliyorsunuz. Fakat bu Pip-Boy oyunlardakinin aksine maalesef ki klavye yardımı ile kontrol edilebiliyor.
http://www.gamespot.com/articles/fallout-fan-creates-a-real-world-pip-boy/1100-6428552/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Dark Souls serisi ve Bloodborne'un yapımcı firması From Software E3 2015'de Dark Souls serisinin yeni oyununun 2016'da piyasaya çıkacağını açıklamıştı. 1 Temmuz'da yaptığı açıklama ile de Dark Souls oyunlarının bu güne kadar dünya çapında toplam 8.5 milyon adet sattığını açıkladı.
http://www.gamespot.com/articles/with-dark-souls-3-coming-entire-franchise-reaches-/1100-6428561/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Call of Duty serisinin yapımcı firması Activision'ın CEO'su Eric Hirshberg, Game Informer 'a verdiği röportajda, Remastered(tekrar yapılan) oyunların eğer iyi bir şekilde yapılırsa çok iyi olabildiğini söyledi. Bunlara ek olarak eğer remastered versiyonları iyi yapabilecek bir grup bulunabilirse Modern Warfare 1 ya da Black Ops 1'i oynamak isteyebileceğini, şu ana kadar bir duyuru yapmadıklarını ama eski CoD oyunlarından bazılarının remastered versyionlarını çıkartmayı ciddi ciddi düşündüklerini ve bunun hakkında devamlı konuştuklarını söyledi. Yani genel olarak bu röportajdan Activision'ın da yakın bir zamanda eski bir CoD oyununu yeniden yapabileceğini çıkartabiliriz.
http://www.gamespot.com/articles/call-of-duty-xbox-oneps4-remasters-possible-activi/1100-6428565/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Sony, PS4 için 2.55 güncellemesini yayınladı. Yeni bir özellik ya da servis içermeyen güncelleme ile PS4'lerin işletim sistemi ve mevcut servisler daha stabil çalışacak.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-255-update-out-now/1100-6428563/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Dead or Alive 5 adlı dövüş oyunu bu yılın Mart ayında PC için piyasaya sunulmuştu fakat oyunun yapımcı firması Team Ninja oyunun çok oyunculu modunun Haziran ayında piyasaya sürüleceğini belirtmişti. Takvimler 1 Temmuz'u göstermesine rağmen hala oyunun çok oyunculu modu gelmiş değil, fakat bunun yerine Team Ninja'dan oyunun çok oyunculu modunun ertelendiğine dair bir açıklama geldi. Açıklamada tüm DoA 5 oyuncularında özür dilediklerini, teknik aksaklıklar yüzünden oyunun çok oyunculu modunu bir süre daha erteleyeceklerini söylediler. Ayrıca oyunun web sitesini de yeni bir tarih belirledikten sonra güncelleyeceklerini de eklediler.
http://www.gamespot.com/articles/dead-or-alive-5-last-round-pc-online-play-delayed-/1100-6428564/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Street Fighter 5 oyununun yapımcı firması Capcom'dan Matt Dahlgren yaptığı açıklama ile oyun içerisinde yeni bir özellik ya da karakter açmak için herhangi bir bedel ödemeyeceğimizi belirtti.
http://www.gamespot.com/articles/street-fighter-5-wont-make-you-buy-another-disc-to/1100-6428566/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Aynı geçen sene olduğu gibi Rockstar Games, GTA V 'in online modu için 4 Temmuz(Amerikalı'lar için bağımsızlık günü) temalı bir güncelleme yayınlayacak. Oyunun haritası üzerindeki dükkanlardan satın alabileceğiniz bağımsızlık günü temalı eşyalar, araçlar oyuna eklendi. Ve buna ek olarak 6 Temmuz'da yapılacak bütün online görevler 2 katı RP kazandıracak. Bu güncelleme 8 Temmuz'da oyuncularla buluşacak.
http://www.gamespot.com/articles/gta-5-celebrates-4th-of-july-with-double-xp-firewo/1100-6428567/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Naughty Dog'un aksiyon-macera odaklı serisi Uncharted'ın son oyunu Uncharted 4: A Thief's End için E3 fuarında kısa bir oynanış videosu yayınlanmıştı. 1 Temmuz itibari ile de 17 dakikalık büyük bir oynanış videosu yayınlandı.
http://www.gamespot.com/articles/uncharted-4s-epic-e3-video-gets-extended-version-w/1100-6428570/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• NaturalMotion firmasının yaptığı ve 2012'de piyasaya sürdüğü mobil yarış oyunu CSR Racing oyunun yenisinin geleceği firmanın üst şirketi Zynga tarafından açıklandı. CSR Racing, 2012 yılında ilk defa piyasaya sürüldüğünde çağının üzerinde grafikleri ile oyuncular tarafından büyük ilgi görmüş ve bugüne kadar toplam 130 milyon kez indirilmişti. Firma devam oyunu CSR Racing 2 için iPhone 6'dan alınmış oyun içi görüntüler de yayınladı. Oyun gerçekten de yine çağının üzerinde grafiklere sahip gibi gözüküyor, buradan da artık mobil oyunlarında da PC ve konsol grafiklerine ne kadar yaklaşabileceğini görmüş oluyoruz.
http://www.gamespot.com/articles/console-like-graphics-come-to-mobile-with-new-raci/1100-6428573/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Bilindiği üzere Call of Duty serileri tek kişilik oynanış ve hikaye bakımından oyunculara çok bir şeyler sunmaz. Fakat oyunun yapımcısı Treyarch’a göre bu sene bir şeyler değişeceğe benziyor. Stüdyo lideri Mark Lamia ve tek kişilik senaryo direktörü Jason Blundell, Polygon’a yaptıkları açıklamalarda oyunun senaryosunun çok detaylı olacağını ve oyun içinde oyunun detaylarının da bulunduğu bir wiki tarzı ansiklopedinin de olacağını söylediler. Açıklamalarında bunlara ek olarak, Black Ops 3’daki senaryonun bu zamana kadar yaptıkları en büyük senaryo olduğunu da belirtti. Oyunun genel odak noktası olarak gelecekte geçeceğini biliyoruz fakat oyunun senaryo kısımında hikayeye bağlı olarak günümüzden daha eski dönemlere de dönebiliriz. Oyun 6 Kasın ‘da piyasada yerini alacak.
Call of Duty 3 için ön hikayenin anlatılacağı bir çizgi roman serisi çıkacak. Dark Horse Comics tarafından çıkartılacak çizgi roman serisi “elite squad” adındaki sibernetik askerlerin maceralarını konu alacak. Kasım ‘da çıkması planlanıyor.
http://www.gamespot.com/articles/black-ops-3-dev-talks-making-its-story-deeper-more/1100-6428585/
http://www.gamespot.com/articles/call-of-duty-black-ops-3-getting-its-own-prequel-c/1100-6428616/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• E3 2015’de görülen oyun içi görüntülere bakıldığında oyun dünyasından çoğu kişi Star Wars: Battlefront’un normal Battlefield oyunlarının Star Wars temalısı olanı gibi göründüğünü düşünüyor. Oyunun yapımcısı DICE’ın aynı zamanda Battlefield serilerinin de yapımcısı olduğu düşünüldüğünde bunun olabilme olasılığının yüksek olduğu bir gerçek. Fakat DICE’ın genel müdürü Patrick Bach, The Guardian’a yaptığı açıklamalarda Battlefront’un Battlefield serilerinden farklı olması için uğraştıklarını, Star Wars oyunu hayranlarının Battlefield serisinin hayranlarından farklı olduklarını bildiklerini ve bunun için de oyunun Battlefield serisinden farklı olacağını söyledi. Ayrıca oyuncuların sadece oynanış videoalrında gözükenlere aldanmaması gerektiğini, oyunu oynayanların da söylediği gibi oyunun Battlefield serilerindeki oynanıştan farklı olduklarını gördüklerini ekledi. Star Wars :Battlefront, 17 Kasım’da raflardaki yerini alacak.
http://www.gamespot.com/articles/star-wars-battlefront-dev-we-did-not-want-this-to-/1100-6428586/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Valve’ın düzenleyeceği Dota 2 turnuvası 15 milyon dolarlık ödül havuzuna erişti. 2014’deki turnuvaya bakıldığında ödül havuzu 2014 yılına göre 11 milyon dolarlık bir artış sağladı. The Compendium adlı dünya Dota 2 turnuvası 3-8 Ağustos tarhilerinde Seattle’daki Key Arena’da düzenlenecek, turnuvanın biletleri satışa çıktıktan 10 dakika içerisinde tükenmişti.
http://www.gamespot.com/articles/dota-2-international-hits-prize-pool-milestone-exc/1100-6428588/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Asyalı iş analiz grubundan birine göre PS4 ve XB One’ın Çin’deki satışları Sony ve Microsoft’un yüzünü güldürmedi. Analiz grubu Niko Partners ‘a göre 2 konsolun Çin’deki toplam satışı adeti 550 bin. Çin’in 1.35 milyarlık nüfusu göz önüne alındığında açıkça görülüyor ki satışlar hiç iyi değil.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-and-xbox-one-sales-in-china-may-disappoint-ana/1100-6428593/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Assassin’s Creed oyunlarının yaratıcısı Patrice Desilets, yeni oyunu Ancestors: The Humankind Odyssey hakkında Kotaku’ya açıklamalarda bulundu. Oyunun Assassin’s Creed’in Civilization’ın teknoloji ağacının katılmışı gibi olduğunu belirten Desilets, oyunda insan ırkının başlangıcını konu aldığını söyledi. Oyun üçüncül kamera bakış açısına sahip bir aksiyon hayatta kalma oyunu olacak ve söylediğine göre strateji öğeleri ile bezeli olacak. Oyun şu anda Desilets’in yeni oyun stüdyosu Panache Digital Games tarafından yapılıyor ve henüz çıkış tarihi belli değil.
http://www.gamespot.com/articles/civilization-tech-tree-meets-assassins-creed-is-th/1100-6428599/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Risen ve Gothic oyunlarının yaratıcı firması Pirhana Bytes yeni açık dünya RPG oyunu “Elex”’i duyurdu. Oyun hakkında detaylı bilgiler olmamasına rağmen oyunun yapımcıları Pirhana Bytes ve Nordic Games ‘in yaptığı en detaylı ve en güzel oyun olduğunu söylüyorlar. Oyun hakkında daha detaylı bilgilerin Ağustos ayında düzenlenecek Gamescom fuarında açıklanacağı tahmin ediliyor.
http://www.gamespot.com/articles/new-pcxbox-oneps4-post-apocalyptic-open-world-rpg-/1100-6428598/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Valve oyunları Team Fortress 2 için büyük bir güncelleme yayınlayacak. Yapılacak güncelleme ile Gun Mettle adında bir mod sunacak. 3 ay sürecek olan mod ile oyunculara belli mücadeleci görevler verilecek ve bunların sonucunda çeşitli ödüller verilecek. Ödüller ile verilecek silahlar ise tamamen kişiye özel olacak, yani diyelim X silahı var bu silah bir çok kullanıcı tarafından kullanılabilecek fakat her birinin küçük görünüş farklılıkları olacak, böylece çok ufak da olsa oyunculara kendini özel hissettirme amacında. Bu özel moda katılmak ise cebinizden maalesef ki 6 dolar çıkacak. Bunlara ek olarak oyuna yeni bir harita eklenecek ayrıca oyuncuların kendi tasarladığı haritalar da oyuna eklenecek. Son olarak ise oyuna kazanabileceğiniz yeni başarımlar ve oynanıştaki değişiklikler de gelecek.
http://www.gamespot.com/articles/major-team-fortress-2-update-brings-new-challenges/1100-6428617/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Batman: Arkham Knight için ilk hikaye odaklı DLC 14 Temmuzda yayınlanacak. Bu DLC, Batgirl karakteri üzerine yoğunlaşacak ve 7 dolar ‘dan piyasaya çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/batman-arkham-knights-first-dlc-gets-release-date-/1100-6428630/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Sony’nin servisi PSN bu hafta yine belirli zamanlarda bağlantı sorunları yaşadı. Sony yaptığı açıklama ile sorunlardan haberdar olduklarını ve çözmek için uğraştıklarını açıkladı.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-ps3-again-experiencing-psn-issues/1100-6428632/

---------------------------------------------------------------------------------------------------

• Fallout Shelter’ın Android için Ağustos ayında geleceği oyunun yapımcı firması Bethesda Softworks tarafından açıklandı. Şu ana kadar sadece iOS işletim sistemli cihazlar için gelen oyun, büyük bir beğeni kazanmıştı.
http://oyungezer.com.tr/haber/41932-fallout-shelter-android-e-ne-zaman-cikacak

Mario Looks Very Sharp in Unreal Engine 4

Watch Mario run around a beautiful space station rendered with Unreal Engine 4.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
cestlavie paylaştı.

Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi ve Değerlendirmesi 2 (18.05.2015-24.05.2015)

Haftalık Oyun Gündemi 2 ~~~~ 18.05.2015-24.05.2015
- Daha önce bilgisayar ve mobil oyunlar üzerine çalışan Frame6, Crysis’in “board game”(kutu oyunu)’nu yapmak için Kickstarter’da kampanya başlattı. 2 ila 8 kişilik olması düşünülüyormuş. İki modu olması planlanmış , Team Instant Action ve Capture the Relay. Team Instant Action daha hızlı ve FPS’lerden görmeye alışık olduğumuz Team Deathmatch moduna yakın bir mod. Diğeri ise daha fazla zaman ve strateji siteyen bir mod olacak gibi görünüyor. Crytek’in dizayn takımı da bu oyun için Frame6 firmasına destek verecekmiş.
Benim yorumum ise oyunun pek tutmayacağı yönünde, zaten dünya üzerinde devamlı kutu oyunu oynayan kaç kişi kaldı ki. Hani PC’lerde o kutulu oyunların kat be kat gelişmişi varken, gidip de kutu oyununu masaya yaymak, tek tek her seferinde kartları ve piyonları dizmek çağın teknolojisinden bayağı uzak. Üniversitedeki oyun teorisi dersinde proje ödevi olarak kutu oyunu tasarlamam gerekmişti, ve cidden kutu oyunu tasarlamak da hiç de kolay bir şey değil. Hatta bazı dijital oyunların da firmalar tarafından önce kutu oyunu ile denenip sonra dijital haline dönüştürüldüğü gerçeği de yok değil. Ayrıca her ne kadar çağ dışı gözükse de fanları da yok değil kutu oyunlarının, onlara da hak vermemek olmaz tabii. Bu kadar haber yapmama rağmen başarılı da olsa muhtemelen ülkemizde göremeyeceğiz.
http://www.gamespot.com/articles/crysis-board-game-is-crowdfunding-with-crytek-s-bl/1100-6427395/

-Mac ve Linux kullanıcılarının Oculus Rift için daha fazla beklemeleri gerekiyor. Oculus firmasının baş mimarı Atman Binstock yaptığı açıklamada Oculus Rift için Mac ve Linux sürümlerinin tasarlanmasına ara verdiklerini açıkladı. Açıklamada ayrıca, ara vermelerinin sebebi olarak Oculus Rift’in Windows sürümüne yoğunlaşmak ve bu sürümü çıkış zamanına kadar daha kaliteli hale getirmek istemeleri olduğunu, Mac ve Linux sürümleri için çalışmanın devam edeceğini fakat herhangi bir zaman söyleyemeyeceklerini belirtti.
Mac ve Linux genelde olduğu gibi üvey evlat muamelesi görüyorlar. Ama firmalara da hak vermek lazım dünya üzerinde baktığımızda bilgisayarların çoğunda Windows yüklü, firmalar da daha fazla kitleye ulaşmak için Windows’a ağırlık veriyorlar.
http://www.gamespot.com/articles/oculus-puts-mac-and-linux-development-on-hold/1100-6427397/

-Bağımsız bir oyun geliştirme firması olan R8 Games(çalışanları daha önce Sony’nin yarış oyunu WipeOut’u yapmışlar), yeni oyunları Formula Fusion için oyunun pre-alpha sürümünden oyun içi görüntüler yayınladılar. Firma oyunlarını geçen sene başlattıkları Kickstarter kampanyası ile duyurmuş. Oyun şimdilik sadece PC için çıkacak.(Eğer Kickstarter’dan 100 bin dolar toplayabilselerdi PS4 ve XB One ‘a çıkaraklarmış ama 18.05.2015 tarihi itibari ile 52 bin dolar’da kalmış.Kampanya 23 Mayıs’ta sonlanacak.) oyun çılgın, yer çekimsiz ortamlarda futüristik yarış araçları ile yarışma imkanı verecekmiş. Oyun 2075 yılındaki yerle bir olmuş New York’da geçecekmiş. Oyunda 21 adet yarış pisti olacakmış.
Açıkçası benim pek ilgimi çekmedi, belki de güzel olur kim bilir. Muhtemelen alıp oynamayacağım ama haberini yamış olalım.
http://www.gamespot.com/articles/watch-ex-wipeout-dev-s-futuristic-racer-for-pc/1100-6427398/

- Sony yaptığı açıklamada PS4 için exclusive(özel) olarak çıkan oyunları BloodBorne’un bekledikleri satış rakamını aştığını belirtti.
Bu oyun bence de beklenenden çok ilgi gördü, Dark Souls ve Lords of the Fallen ile çok benzer bir oyun ama, yine de çok büyük satış rakamlarına ulaşabilmiş. Tebrik etmek lazım. Gerçi oyun karakter ve ortam dizaynı olarak çok sağlam ama ne bileyim bence çok overrated(aşırı abartılmış) bir oyun.
http://www.gamespot.com/videos/gs-news-update-bloodborne-sales-surprised-sony/2300-6424867/

- Project Cars çıktığı günden bu yana, yani 2 haftadır Birleşik Krallık’ta en çok satan oyun olarak birinci sırada. İlginç olan ise, Project Cars’ın 1999’da çıkan Ridge Racer Type 4’den beri 2 hafta üst üste en çok satanlar listesinde ilk sırada olan Bandai Namco oyunu olması.
Şahsen Project Cars’ı çıktığı gün aldım, yaklaşık 20 saate yakın da oynadım. Oyunun mekanikleri cidden güzel, yani başına geçtiniz mi hadi bir yarış daha yapayım, şu arabayı da deneyeyim, şu pisti de deneyeyim derken vakit çok çabuk geçiyor. Fakat başından kalkınca tekrar boş vakit bulsam da Project Cars oynasam dedirtmedi. Mesela 3 gündür oynamıyorum, ama açıp da oynayasım da gelmiyor, ama biliyorum ki başına geçsem yine minimum 3-4 saat kalkamayacağım. Enteresan şeyler bunlar ya, kesin size de bazı oyunlar bu duyguları yaşatmıştır.
http://www.gamespot.com/articles/uk-games-chart-project-cars-breaks-sixteen-year-ba/1100-6427401/

- World of Warcraft’ın yakın zamanda patlama yapan(hem iyi hem kötü anlamda) bot programı HonorBuddy’nin yapımcısı AKA “ BossLand” yaptığı açıklamada HonorBuddy’nin Blizzard tarafından tespit edildiğini, yenilgiyi kabullendiklerini belirtti. Ayrıca, account(hesap)’larını kaybedenler için üzgün olduğunu, banlanan hesaplardan bir çoğunun en az 10 yıllık hesap olduğunu bunun da kendini üzdüğünü ve her zaman kullanıcılara ana hesaplarını kullanmamalarını söylediklerini belirtti. Fakat sitelerinde hala HonorBuddy’nin satışını durdurmadıkları görüldü.
Şahsen ben üzülmedim, arkadaş çevremden de kullanan 3 arkadaşım vardı 2’si banlanmadı 1’i banlandı. İlk ban dalgası geçen hafta oldu ve ilk ban’da ban’lanan kullanıcılar 6 aylık bir ceza aldılar. Ben de zamanında oynadım bu hatta 4 ay kadar önce de tekrar 2 aylık bir deneyimim oldu, bot kullanan vardı ama hiç bir zaman oyunlarda hile kullanma taraftarı olmadığımdan kullanmadım. Ama yapan adama da cidden iyi iş çıkartmıştı. Oyunda sizin elle yaptığınız neredeyse her şeyi yapabiliyordu buna savaşlara girip savaşmak da dahil.
http://www.gamespot.com/articles/popular-world-of-warcraft-bot-creators-admit-defea/1100-6427403/

-The Witcher 3: Wild Hunt için Day-One-Patch(ilk gün yaması) geldi. Yamada düzeltilenler için bir liste yayınlandı. Listeye göre öne çıkan değişimler;
i) Oyuna DLC(indirilebilir içerikler)’ler için destek geldi.
ii) Birden fazla stabillik sorunu giderildi.
iii)Genel bir performans artışı sağlandı.
iv) Yapay zeka ile ilgili geliştirmeler yapıldı.
v)NPC(Oyundaki yapay zekanın yönettiği karakterler)’lerin spawn(doğma) stratejileri geliştirildi ve sahnelerin tetiklenme zamanları geliştirildi.
http://www.gamespot.com/articles/witcher-3-day-one-patch-notes/1100-6427404/

-Bundan 5 yıl önce bugün(18.05.2015), Rockstar Games açık dünya western oyunu Red Dead Redemption’ı piyasaya sürdü. Bunu kutlamak için oyunun fan’ları oyun için bir video hazırladılar. GTA V’deki John Marston karakter mod’unu ve video capture özelliğini kullanarak, GTA V dünyasına RDR’ın dünyasını koyarak bir film çektiler.
Şahsen oynamayı çok istediğim PS3’üm olmasına rağmen alıp da oynayamadığım bir oyun oldu Red Dead Redemption, hala oynamama sebebim ise muhtemelen 2016 içerisinde Remastered(yeniden yapım) versiyonunun çıkacak olması, yani henüz bunun hakkında resmi bir açıklama gelmedi ama umutluyum açıkçası. Oyun çıktığı günden bu yana 13 milyon adet satmış, vay be!
http://www.gamespot.com/articles/gta-5-fan-video-celebrates-red-dead-redemption-s-f/1100-6427406/

-2K ve Firaxis Games, Civilization’ın en son oyunu Beyond Earth için 30 dolar’lık bir ek paket duyurdu. Ek paketin adı Rising Tide olacak. Yeni eklenti paketi ile;
Artık oyunda okyanuslara da yayılabilecekmişiz.
Diplomasi ile ilgili bir takım geliştirmeler de yapılmış.
Yeni bir artifact(tarihi eser) sistemi ile oyuncular uzaylı relic(değerli eşya)’larını toplayıp birleştirebilecekmiş.
Al Falah adlı yeni bir faction(grup) gelecekmiş.
Genel olarak baktığımızda oyunda okyanuslarla ilgili büyük gelişmeler olacak gibi görünüyor. Eğer okysanusa şehir kurmayı seçerseniz, karadakinden çok daha farklı bir strateji ile oynamanız gerekiyormuş. Ek paket Mac,Linux ve Windows’a 2015 son baharında gelecek.
Eskiden deli gibi strateji oyunu oynardım ama bir süre sonra herhalde çok oynadığımdan bıkkınlık gelmişti. Ve o günlerden bu yana yaklaşık 5 senedir strateji oynlarına el sürmedim. O bakımdan bir yorum yapamayacağım bu habere maalesef.
http://www.gamespot.com/articles/30-civilization-beyond-earth-expansion-rising-tide/1100-6427407/

-Ünlü oyun firması Capcom, iyi olan eski oyunlarının remastered(yenilenmiş) versiyonlarını çıkartmayı planlıyor.
Valla eski ama sağlam oyunların Remastered olmasına hayır demem ama maalesef oyun firmaları oyunların remastered'ını çıkartıp sanki yepyeni bir oyun yapmış gibi pazarlamaya çalışıyorlar, fakat bence çok yanlış. Hani eğer sen senede 2 tane AAA kalitesinde oyun çıkartıyorsan genelde, bunlardan biri remastered olmamalı, yapacaksan tamamen 2 yeni oyun çıkart, remastered edition'ı 3. oyun olarak çıkart.Bence böyle olmalı kesinlikle.
http://www.gamespot.com/articles/capcom-is-planning-more-hd-remasters/1100-6427410/

- Geçtiğimiz senenin en iyi post-apokaliptik,turn based RPG oyunu olan Wateland 2 'nin yapımcısı inXile Entertainment, 2 Haziran'da The Bard's Tale IV için yeni bir kampanya başlatacağını duyurdu. 2 Haziran ise restgele seçilmiş bir tarih olmamakla birlikte The Bard's Tale 1'in piyasaya çıktığının 30'uncu yılı olması.The Bard's Tale 1 2 Haziran 1985 yılında piyasaya sürülmüş. The Bard's Tale serisi, FPS bakış açısından oynanan, labirent şeklinde zindanlarda gezindiğimiz ve çeşitli puzzle(bulmaca)'lar çözdüğümüz bir oyundu. inXile The Bard's Tale'ın ilk 3 oyununun da haklarını almış durumda, yani oyunun severleri bu oyundan ilk 3 oyunla ilgili bir takım şeyler bekleyebilir. Oyun Unreal 4 oyun motoru ile geliştiriliyor. inExile oyunla ilgili olarak başlatacağı kampanya için henüz bir hedef bütçesi belirlemiş değil, ayrıca oyunun sadece PC için geleceği de söylentiler arasında.
The Bard's Tale serisini hiç oynamadım, sadece adını biliyorum. Fakat Wasteland 2 gerçekten güzel bir oyun olmuştu, yani inExile'dan yeniden güzel bir şey bekleyebiliriz sanırsam.
http://www.gamespot.com/articles/bard-s-tale-4-crowdfunding-campaign-coming-soon/1100-6427409/

-Interplay Entertainment(Fallout,Baldur's Gate ve The Bard's Tale'ın distribütörü)'ın kurucusu Fargo, Mad Max için bir RPG üzerinde çalıştıklarını hatta oyun için Mad Max'in yönetmeni ve yaratıcısı George Miller ile de anlaştıklarını fakat, bu anlaşmayı duyar duymaz EA'in anlaşmaya çomak soktuğunu söyledi. Kotaku'ya konuşan Fargo; George Miller ile birlikte Kanada'ya bir uçuşları esnasında Mad Max'in oyunu için anlaştıklarını, fakat EA'in anlaşmayı duymasından sonra George Miller'a Mad Max'in hakları için 20 milyon dolar para teklif ettiğini ve böylece anlaşmanın suya düştüğünü söyledi. Fargo ayrıca, Mad Max'in karmaşalı bir yapım olduğunu , daha önce de Fox'tan Warner Bros. 'a geçtiğini ve Warner Bros.'da bir kaç yıl hiç bir şey yapılmadan beklediğini belirtti. Mad Max'in oyunu şu anda Avalanche Studios tarafından yapılıyor(kendileri daha önce Just Cause'u yapan firma) ve dağıtımını Warner Bros. üstlenecek. Oyun açık dünya ve third-person shoother bakış açılı bir aksiyon oyunu olacak.
Keşke Interplay'de kalsaymış hakları, RPG olarak çok daha başarılı olurdu TPS-Shooter'a nazaran. Hem de Fallout 4 çıkmadan,Fallout evrenine benzer bir evreni olan Mad Max ile post apokaliptik bir RPG oynamış olurduk.
http://www.gamespot.com/articles/fallout-dev-was-working-on-mad-max-game-here-s-wha/1100-6427420/

-Eski BioWare firması çalışanı, ünlü Mass Effect adlı RPG oyunlarının proje direktörü Casey Hudson, Microsoft'a geçti. Hudson artık daha çok HoloLens ve Xbox üzerine çalışacak.
http://www.gamespot.com/articles/ex-mass-effect-director-joins-microsoft-for-holole/1100-6427417/

-Bir süre önce çıkan açık dünya,zombi hayatta kalma oyunu olan H1Z1'in yapımcılarından John Smedley Twitter hesabından yaptığı açıklamada hile kullanan 24,837 kişinin banlandığını söyledi.
Bu haber için söyleyeceklerim, Wow ve Honor Buddy ile benzer.
Güncelleme: John Smedley, kendisine gelen yoğun özür maillerinden sonra bir açıklama daha yapıp, yazılı özürlerin yeterli olmadığını ban yiyenlerin youtube aracılığı ile video çekerek özür dilemelerini söyledi.Bunun üzerine, ban yiyen yüzlerce kullanıcı, özür diledikleri videoları youtube'a yükeyip oyunun yapımcı firmasına gönderdi. Smedley ise bu videoları twitter hesabından paylaşmaya başladı. Ayrıca yaptığı açıklamada, bu videoların yayılmasının hilecilerden kurtulmak için güzel bir şey olduğunu bu yüzden, video yollayanların banlarının kaldırılmasının sıkıntı olmadığını belirtti. Smedley şimdiden 30.000 kişinin içerisinde 5 kişinin ban'ını kaldırmış durumda.
http://www.gamespot.com/articles/h1z1-cheaters-rooted-out-in-massive-ban-wave/1100-6427419/
http://www.gamespot.com/articles/banned-h1z1-cheaters-have-a-shot-at-redemption/1100-6427488/

-Nvidia The Witcher 3: Wild Hunt'ın oynamaya açılmasına bir kaç saat kala, bu oyun için özel bir driver(sürücü)'ı piyasaya sundu. Nvidia'nın iddia'sına göre oyunu bu driver ile oynayanlar daha iyi bir performans alabilecekler. Ayrıca Nvidia yeni bir GPU(Ekran Kartı) analiz aracı da yayınladı, böylelikle kullanıcılar GPU'larının Witcher 3'ü açmak için yeterli olup olmadıklarını daha rahat test edebilecekler. Bu driver ve araç , Nvidia 'nın sitesinden indirilebilir.
http://www.gamespot.com/articles/witcher-3-gets-new-nvidia-pc-drivers/1100-6427421/

-Sega bazı mobil oyunlarını artık standartların altında kalması nedeni ile yayından kaldıracak. Kaldırılması beklenen oyunlar şöyle;
After Burner Climax
Jet Set Radio
Super Monkey Ball 1 & 2
Super Monkey Ball Adventure
Super Monkey Ball Tip'n'Tilt 1 and 2
Super Monkey Ball: Touch & Roll
Super Monkey Ball Banana Splitz
Altered Beast
Ecco the Dolphin
Golden Axe 1, 2, and 3
Phantasy Star 2
Streets of Rage 1 and 3
Space Harrier 2
Virtua Fighter 2
Oyunların hiç biri yeni değil zaten, pek oynayanı kaldığını da sanmıyorum...
http://www.gamespot.com/articles/sega-removes-these-19-mobile-games/1100-6427425/

-Take-Two Interactive(Rockstar Company'nin bağlı olduğu şirket) kazanç raporunda, GTA V'in dünya genelinde hem konsollar hem PC olarak toplamda 52 milyon kopya sattığını duyurdu. Ayrıca 2K Studios'un yakında yeni bir AAA oyun açıklayacağını söyledi. Şirket bunlara ek olarak yeni WWE 2K16'nın 27 Ekim'de Xbox One,Xbox 360,PS3 ve PS4 için çıkacağını , ve de yeni NBA 2K16'nın ise PC, tüm konsollar ve de mobil platformlar için sonbaharda çıkacağını da duyurdu.Geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan NBA 2K15 ve WWE 2K15 sırası ile 7 milyon ve 3 milyonluk satış rakamlarına ulaşmışlar.Evolve ise 2.5 milyon satışta kalmış gözüküyor, ayrıca genel olarak Borderlands toplamda 25 milyon kopya satmış.
GTA V beklenen bir şeydir zaten, NBA 2K15 ve Evolve bayağı bir şaşırttı beni açıkçası, daha fazla satış olmalıydı.Fakat Evolve'dan yapılan açıklamada bu oyunun uzun soluklu olduğu belirtilmiş, yeni DLC'ler,karakterler ve mod'lar ile satış rakamlarını artırması bekleniyor.
http://www.gamespot.com/articles/gta-5-ships-nearly-52-million-copies-wwe-2k16-and-/1100-6427426/

-Take-Two'nun finansal raporunun açıklandığı sırada, bir analist ile Take-Two Interactive'in CEO'su Strauss Zelnick arasında ilginç sayılabilecek bir diyalog yaşanmış. Daha önce GTA V için hikaye odaklı bir DLC için çalışılacağını söyleyen Take-Two bu kez analistin bunu sorması üzerine böyle bir çalışmalarının olmadığını Heist(Soygun)'ler hakkında çalıştıklarını söylemiş.
Buradan bir sonuç çıkmamışa benziyor, bazıları Zelnick'in insanları yanlış yönlendirdiğini söylüyor bazıları ise gerçekten de böyle bir şeyin olmayacağını savunuyor. Bakalım neler olacak?
http://www.gamespot.com/articles/is-gta-5-s-story-dlc-still-coming/1100-6427430/

- Ve en sonunda beklenen oyun The Witcher 3: Wild Hunt piyasaya çıktı.(19.05.2015). Oyunun ilk inceleme notları ise şu şekilde ;
Playstation Official Magazine UK - 80
GamesRadar+ - 80
GRYOnline.pl - 85
Everyeye.it - 90
Eurogamer İtalya - 90
Metro GameCentral - 90
IGN İtalya - 91
IGN - 93
Vandal Online - 94
LaPS4 - 94
Hobby Consolas - 95
Game Informer - 98
GameSpot - 100
Impulsegamer - 100
AusGamers - 100
Eurogamer Polonya - 100
Telegraph - 100
http://oyungezer.com.tr/haber/41238-the-witcher-3-ilk-inceleme-notlari-geldi

-Microsoft geçtiğimiz yıl Forza Horizon 2 çıktığında , oyunu pre-order(ön sipariş) yapanlara 4 adet exclusive(özel) araba vermişti, şimdi ise bu arabaları bir paket halinde 4 dolar'dan piyasaya sürdü. Bu paket sadece yeni nesil XB One'a geldi, yani XB 360'da yok.
http://www.gamespot.com/articles/forza-horizon-2-s-pre-order-exclusive-cars-now-ava/1100-6427444/

-Blizzard, World of Warcraft oyunu için, oyun içi selfie(özçekim) yarışması duyurdu. Yarışmaya katılmak için, Blizzard'ın resmi yarışma sitesinde(https://blizzard.wishpond.com/photo-contest/) her hafta yayınlanacak olan fotoğrafın nerede çekildiğini tahmin edip oyun içinde gidip orada aynı yayınlanan resimdeki gibi selfie(özçekim) 'İnizi çekip yollamanız lazım. En büyük ödül, Kasım'da düzenlenecek olan BlizzCon turu, ayrıca diğer ödüller arasında iPhone 6, çeşitli battle.net kodları, sanat kitapları vs. yer alıyor. Ödüller kura ile rastgele seçilecek, yani en iyi resmi çekme diye bir olay yok.
Bence çok eğlenceli bir yarışma olmuş, yarışma demek doğru olmaz sonuçta iyi çeken kazanacak diye bir şey yok ama zaten Blizzard'ın yayınladığı fotoğraftaki gibi olma zorunluluğu olduğundan gönderenlerin hepsi hemen hemen aynı olur. Wow'u bırakmasaydım kesinlikle denerdim, bu tip çekilişlerde şansım yoktur ama, maksat eğlence 🙂
http://www.gamespot.com/articles/world-of-warcraft-selfie-contest-announced/1100-6427445/

-Microsoft, XB One için Wolfestein:The New Order ve Wolfestein:The Old Blood oyunlarını bir paket halinde 44.99 dolardan piyasaya sürdü. Fakat paket limitli bir süre bu şekilde piyasada kalacak.
http://www.gamespot.com/articles/buy-wolfenstein-the-new-order-and-the-old-blood-fo/1100-6427448/

-Capcom, Street Fighter V için bir gameplay(oynanış) videosu yayınladı. Video'da M.Bison karakteri gösterildi. Video'da dikkati çeken şey ise M.Bison karakterinin eski oyunlardakinden çok daha yaşlı görünmesiydi. Capcom oyun'un oynanış mekaniklerini tam olarak açıklamış değil. Capcom tarafından yapılan açıklamada oyunun public open beta test(açık beta testi)'e açılacağını ve de bu beta testin, şu ana kadar yapılmış en büyük online beta test olacağını iddia etti. Street Fighter V Playstation 4 ve PC'lere gelecek, fakat çıkış tarihi henüz açıklanmış değil.
http://www.gamespot.com/articles/street-fighter-5-video-shows-first-m-bison-gamepla/1100-6427447/

-XBox 'ın başındaki isim Phil Spencer, yaptığı açıklamada Kinect'in hiç bir zaman kaldırılmayacağını, ve XBox eko sisteminde yer almaya devam edeceğini açıkladı.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-boss-we-re-not-abandoning-kinect/1100-6427449/

-Destiny'nin ikinci DLC(indirilebilir içerik)'i olan House of Wolves çıktı. DLC'nin dikkat çeken yenilikleri ise şunlar;
Prison of Elders adında yeni co-op arena eklendi.
The Trials of Osiris adında yeni bir multiplayer(çok oyunculu) etkinliği eklendi.
Yeni hikaye görevleri eklendi.
4 yeni multiplayer haritası eklendi. Black Shield, Thieves' Den, Widow's Court, ve Timekeeper.
Bu arada DLC yayınlandıktan bir kaç saat sonra bir grup Destiny oyuncusu Prison of Elders arena'nını bitirdi.
Açıkçası Destiny'i çıktığı gün aldım biraz oynadım, esasında beğendim de fakat online oyun ile ilgili problemler(oyunun devamlı bağlantı hatası vermesi) bezdirdiği için, bıraktım. Tabii bir de joystick ile FPS oynları oynamanın zorluğu da var tabii. 🙂
http://www.gamespot.com/articles/destiny-house-of-wolves-dlc-out-now-dark-below-map/1100-6427451/

- Sony God of War 3'ün Remastered(yenilenmiş) versiyonu için kolları sıvamaya başlamış görünüyor. Sony'den yapılan açıklamaya göre oyunu pre-order(ön sipariş) verenlere oyunun çıktığı gün Fall of Olympus adında dinamik bir PS4 teması verecekler. Ayrıca God of War 1 ve 2'yi 90 gün boyunca ücretsiz olarak oynayabileceksiniz(PS Now hizmeti ile). Fakat GoW1 ve 2 sadece PS3'de var ve şu an tanesi 10 dolardan alınıyor. Sadece PS4'ü olanlar ne yapacak merak konusu.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-god-of-war-preorders-come-with-ps-now-rentals/1100-6427454/

- Blizzard'ın önmüzdeki ay piyasaya sunacağı free-to-play moba oyunu Heroes of the Storm, open-beta'ya açıldı. Oyun bu güne kadar closed-beta'daydı ve beta'ya katılmak isteyenler 40 dolar verip beta key alabiliyorlardı.(Tabii yanında bir kaç oyun içeriği ile birlikte).
Oyun battle.net'te yaklaşık 2 haftadır falan bedavaydı zaten, ama haber yeni çıkmış, enteresan.
http://www.gamespot.com/articles/you-can-now-play-heroes-of-the-storm-for-free/1100-6427456/

- Konsolların beklenen oyunlarından Guitar Hero Live için 10 yeni şarkı daha yayınladı. Şarkılar şu şekilde:
Bring Me the Horizon -- "Shadow Moses"
Deftones -- "Diamond Eyes"
Killswitch Engage -- "In Due Time"
Marilyn Manson -- "Disposable Teens"
Marmozets -- "Move Shake Hide"
Mastodon -- "High Road"
Of Mine and Men -- "Bones Exposed"
Royal Blood -- "Little Monster"
Vista Chino -- "Sweet Remain"
Trivium -- "Strife"
Oyun bütün konsollar için(eski nesil de dahil) sonbaharda satışta olacak.
http://www.gamespot.com/articles/more-guitar-hero-live-songs-revealed/1100-6427461/
- Sony'den, Nepal için destek çağrısı geldi. Şu andan itibaren, Ps Store'dan Nepal için 2 dolardan 100 dolara kadar bağış yapabilirsiniz. Bağışın karışılığında playstation için "Inspired by Nepal" adında bir tema kazanacaksınız.
http://www.gamespot.com/articles/get-a-ps4-ps3-theme-by-donating-to-nepal-earthquak/1100-6427463/

- Dragon Age yapımcılarından , Witcher 3 ekibine övgü mesajı geldi. Dragon Age 'in resmi Twitter hesabından, Witcher'ın resmi twitter hesabına, yazılan mesajda Witcher ekibini tebrik ettiklerini, ve bunun da karşılığını aldıklarını görmekten memnun olduklarını dile getirdiler. Witcher ekibi ise teşekkür mesajı yayınladı.
http://www.gamespot.com/articles/dragon-age-dev-praises-witcher-3/1100-6427465/

- eSpor'lar için bahis yaptıran Unikrn firması, Birleşik Kraliyet'te resmi olarak açıldı. Şu anda sadece League of Legends ve Counter Strike:Go için bahis yapılabilen site, yakın zamanda Dota 2 ve Heroes of the Storm maçları için de bahis yapılabilir hale gelecek.
http://www.gamespot.com/articles/esports-betting-moves-forward-as-uk-gets-dedicated/1100-6427471/

-Project Cars oyunun yapımcısı oyunun AMD kart kullanan PC'ler için sabotaj edildiği iddia'larını yalanladı. Ve oyunun AMD grafik kartlarındaki performansı ile ilgili bir döküman yayınladı.
http://www.gamespot.com/articles/project-cars-dev-denies-sabotaging-amd-performance/1100-6427473/

- Bir World of Warcraft efsanesi olan Leeroy Jenkins, World of Warcraft'ın filmine de görülebilirmiş. Bu iddia ise Book of Eli kitabının yazarı Gary Whitta resmi twitter hesabından Wow'un filminin senaryosundan küçük bir kısmı paylaştı. Paylaştığı kısımda ise Privat Jenkins isminin geçmesi ve savaşa yine erken girmesi, iddia'yı büyük ölçüde doğrular nitelikte.
http://www.gamespot.com/articles/leeroy-jenkins-might-be-in-the-warcraft-movie/1100-6427474/

-Rus oyun yapımcısı Gaijin Entertainment ve Targem Games'in ortak oyunu Crossout duyruldu. Oyun Mad Max'dekilere benzer araçlar ile yarışılan çok oyunculu bir yarış oyunu olacak. Oyun şu an erken alpha döneminde, E3'de oyun ile ilgili daha fazla bilgi ve oynanabilinir içerik olacak. Ayrıca oyun free-to-play(bedava oynanabilir) olacak.
http://www.gamespot.com/articles/mad-max-style-post-apocalyptic-vehicular-combat-pc/1100-6427478/

-The Evil Within oyununun son DLC(indirilebilir içerik)'si olan "The Executioner" tanıtıldı. DLC 26 Mayıs'da 4.99 dolardan satışa sunulacak.
http://www.gamespot.com/articles/the-evil-within-the-executioner-dlc-features-melee/1100-6427468/

-Sony özellikle PS4 için çıkartacağı Project Morpheus isimli sanal gerçeklik cihazına odaklanacak olan Birleşik Krallıktaki yeni stüdyosunu duyurdu.
http://www.gamespot.com/articles/sony-confirms-new-uk-studio-working-on-high-qualit/1100-6427480/

-Geçtiğimiz sene Brazilya'da satışa çıkarılan beyaz renkli XB One:The Master Chief Collection Edition, ay sonunda Amerika'da da satışa sunulacak.Fiyatının ise 350 dolar olduğu söylendi. Paket içerisinden beyaz bir XB One ve The Halo Master Chief Collection çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/350-white-xbox-one-halo-bundle-coming-soon/1100-6427486/

- Efsanevi oyun Pac-Man bu hafta 35. yaş gününü kutladı.
http://www.gamespot.com/articles/happy-35th-birthday-pac-man/1100-6427489/

- Visceral Games, Battlefield: Hardline için gelecek olan DLC(indirilebilir içerik)'yi resmi olarak açıkladı. DLC'nin adı Criminal Activity olacak. DLC içeriği ile ilgili önemli olanlar şunlar;
Hızlı oynanış sunan 4 yeni harita. Backwoods, Code Blue, The Beat, ve Black Friday.
Bounty Hunter adındaki yeni oyun modu.
2 yeni cephane çeşidi.
Yeni silahlar,ekipmanlar ve maskeler.
http://www.gamespot.com/articles/battlefield-hardline-s-first-dlc-has-new-maps-guns/1100-6427490/
-PS4'ün beğenilen oyunu BloodBorne için bir DLC(indirilebilir içerik) geleceği Sony tarafından duyuruldu.
http://www.gamespot.com/articles/bloodborne-expansion-confirmed/1100-6427497/

- Batman'in beklenen oyunu Arkham Knight için yeni bir trailer(fragman) yayınlandı.
http://www.gamespot.com/videos/batman-arkham-knight-be-the-batman-live-action-tra/2300-6424928/

- Need for Speed'in yeni oyunu Ghost Games tarafından duyuruldu. Merakla beklenen oyun hakkında daha çok az bilgi verilmesine rağmen bir NFS:Underground re-make'i olabileceği görüşü yaygın. Adı ise şu an için sadece Need for Speed olarak geçiyor. Duyuru ile birlikte bir de teaser trailer(kısa fragman) yayınlandı.
http://www.gamespot.com/articles/need-for-speed-open-world-full-reboot-hitting-ps4-/1100-6427492/

- The Witcher 3:Wild Hunt'un yapımcısı CD Project Red , oyun hakkında çıkan grafiklerin videolarda gösterilenden daha kötü olması konusuna cevap verdi. Eurogamer dergisine konuşan The Witcher 3'ün önde gelen yapımcıları grafiklerin , oyunun videolarında gösterilenden daha düşük seviyede olduğunun farkında olduklarını fakat bunun doğal olduğunu söylediler. Eğer sadece PC için veya sadece PS4 ya da XB One için geliştirselerdi, grafiklere daha fazla yoğunlaşabileceklerini fakat multi-platform yaptıkları için ancak bu kadarını karşılayabildiklerini belirttiler. Ayrıca 2013 yılında gösterdileri VGX Trailer'ı için ise, bu trailer'ın oyunun küçük bir kısmından bir kesit olduğunu, bu bakımdan grafiklerin çok daha iyi gözüktüğünü fakat bunu büyük bir açık dünyanın içerisine koyunca sonucun böyle olmadığını söyleyen ekip , belki de bu trailer'ı göstermemeliydik diye de ekledi. Oyunu sadece 2013 yılında gösterdkleri bu trail'a bakarak alanlardan özür dilediklerini de belirttiler, önümüzdeki zamanlarda özellikle PC sürümü için güncellemeler yayınlayacaklarını ve bu güncellemeler sayesinde grafiklerde belirgin ölçüde iyileştirmeler olacağından da bahsettiler.
Açıkçası ben anlamıyorum bu tip tartışmaları, sonuçta adamlar müthiş büyüklükte bir dünya tasarlıyorlar, 100+ saatlik bir oynanış içeriği sunuyorlar, oyunun içerisine bir sürü ufak detay ekliyorlar. Yani günümüzde belki de GTA V'den ve Skyrim'den sonra gelmiş geçmiş en iyi açık dünya oyununu sunuyorlar. Ama yine de neymiş efendim, grafikler videolardan daha düşükmüş. Hayır efendim, ben de oynadım bu oyunu(PS4 sürümü), grafikler gayet güzel ve tatmin edici, güneşin yansımaları, renkler, oyundaki efektler falan çok çok iyi. Elbette daha da iyisi olacaktır sonuçta bundan 10 sene önceki oyunlara baktığımızda fark belli ise bundan 10 sene sonra da çok çok daha güzel grafikler olacaktır ama şu anda bu kadar hani. Belki 1-2 tık daha ilerisi olur çok kasılırsa. Oyun da şahane, grafikler de şahane, CD Project Red'de şahane...
http://www.gamespot.com/articles/witcher-3-dev-responds-to-graphics-downgrade-conce/1100-6427502/

- Steam'de ne çok oynanan MMO(Massive Multiplayer Online) oyunu ne Final Fantasy, ne Elder Scrolls Online ve de EVE Online imiş. En çok oynanan MMO oyunu Tera Online'mış hem de 5 Mayıs'ta çıkmasına rağmen. SteamCharts.com'un haberine göre aynı anda oyunu oynayan sayısı 18.454 olarak açıklandı. Oyundaki toplam hesap sayısı ise 20 milyon.
http://www.gamespot.com/articles/the-most-popular-steam-mmo-isn-t-final-fantasy-or-/1100-6427496/

-Dead Island oyununun geliştiricisi Techland 'in yeni FPS Co-Op slasher(kesme biçme) oyunu Hellraid beklemeye alındı. Techland'in resmi blog sayfasından verilen habere göre oyun firmanın istediği seviyeye henüz gelmemiş. Hellraid 2013 yılında açıklanmış ve 2014 yılında çıkması bekleniyormuş. Yani oyunu uzun bir süre daha göremeyeceğiz gibi.
http://www.gamespot.com/articles/dead-island-dev-s-xbox-one-ps4-pc-co-op-slasher-he/1100-6427508/

-Sony bu hafta yaptığı açıklamada,Los Angeles'da düzenlenecek olan E3 2015 'de yapacakları konferansı, isteyenlerin şehirlerindeki belli sinema salonlarından canlı olarak takip edebileceklerini duyurdu. Biletler ise ücretsiz olacakmış. Tabii ki sadece Amerika ve Kanada'da olacak bu uygulama.
http://www.gamespot.com/articles/you-can-watch-sony-s-e3-2015-briefing-in-a-movie-t/1100-6427509/

- Nintendo ve Pokemon Company , bu kış gelecek yeni bir Pokemon oyunu duyurdular. Pokemon Super Mystery Dragon bundan önce Nintendo'nun eski konsollarında vardı ve 13 milyondan fazla satılmıştı. Şimdi ise bu oyunu 3DS için çıkartacaklarmış.
http://www.gamespot.com/articles/pokemon-spinoff-mystery-dungeon-sells-13-million-n/1100-6427511/

- Ubisoft, The Witcher 3: Wild Hunt oyununu Uplay'den alanlara bedava bir oyun vereceğini duyurdu. Oyunu Uplay üzerinden alanlar şu oyunlardan birine ücretsiz olarak ulaşabilecek;
Assassin's Creed IV: Black Flag
Assassin's Creed Rogue
Far Cry 3 Deluxe Edition
Watch Dogs
Bu kampanyanın ne kadar süreceği ile ilgili bir açıklama henüz yapılmadı.
http://www.gamespot.com/articles/buy-pc-witcher-3-from-uplay-get-free-game/1100-6427513/

- Game of Thrones'un Advanture oyunu Game of Thrones: A Telltale Game Series'in yeni Episode'u olan Sons of Winter'ın trailerı yayınlandı.
http://www.gamespot.com/videos/game-of-thrones-a-telltale-games-series-sons-of-wi/2300-6424927/

-Shadowrun adlı RPG oyun serisinin yapımcısı Harebrained Schemes , Shadowrun 'ın yeni oyunu Shadowrun : Hong Kong için bir teaser trailer yayınladı. Firma ayrıca Steam'de de oyun hakkında bir sayfa açtı. Oyunu Steam üzerinden 20 dolara ön sipariş verebiliyorsunuz, oyun çıktığında ise 30 dolardan satışa sunulacak.
http://www.gamespot.com/articles/shadowrun-hong-kong-gets-first-trailer-and-screens/1100-6427519/

- Sony Birleşik Krallıkta yayınladığı yeni reklamında PS4'ten dünyanın en güçlü konsolu diye bahsetti. Reklamda Bloodborne,Witcher 3: Wild Hunt ve Batman:Arkham Kngiht 'ı gösteren Sony, oyunlar için sadece PS4'e özel demesi ile bayağı bir olay yaratmışa benziyor.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-the-world-s-most-powerful-console-according-to/1100-6427532/

-Oyunun yayınlanmasından sadece bir kaç gün sonra WhatsMyName isimli Youtube kullanıcısı The Witcher 3:Wild Hunt'da sınırsız para kazanmanın yolunu gösteren bir video yayınladı. Sınırsız altın için yapmanız gerekelenler basit: ineklerin yoğun olduğu bir yere gidin, inekleri acımasızca öldürün, içlerinden çıkan inek derisini alın, 2 saat meditasyon yapın,inekler yeniden doğsun, ve yeniden kesin, sonra da toplaığınız derileri tanesi 27 gold(altın) 'dan oyundaki satıcılara satın. Bir sonraki yamada bu sorunun düzeltileceğine kesin gözüyle bakılıyor.
http://www.gamespot.com/articles/witcher-3-exploit-gets-you-infinite-money-by-killi/1100-6427533/

- Red Dead Redemtion'ın yapımcı stüdyosu Rockstar San Diego stüdyosu, 3 yeni iş ilanı yayınladı. Bu ilan Red Dead Redemption 2 'nin habercisi olabilir mi acaba? İlanlar ise şu şekilde;
Network Programmer(özellikle açık dünya elementlerinde yoğunlaşacak)- Ağ Programcısı
Grapichs Programmer-Grafik Programcısı
Gameplay Programmer- Oynanış programcısı
http://www.gamespot.com/articles/red-dead-redemption-dev-s-next-game-aiming-for-sta/1100-6427535/

- Codemaster,12 Haziran'da çıkması beklenen oyunu F1 2015'i 10 Temmuz'a ertelediklerini açıkladı, ve yeni bir oyun içi video yayınladı.
http://www.gamespot.com/articles/f1-2015-delayed-into-july-new-gameplay-trailer-rel/1100-6427538/
-E3 2015'e az bir zaman kala, 10 yeni oyun geliştiricisinin daha E3'de bulunacakları açıklandı. İşte tüm geliştiriciler:
ArenaNet (Guild Wars)
CCP Games (Eve Online)
Creative Assembly (Total War, Alien: Isolation)
Fullbright (Gone Home)
Frictional Games (SOMA)
Frontier Developments (Elite Dangerous, Zoo Tycoon)
Nexon (Maple Story)
Pixel Titans (Strafe)
SCS Software (Euro Truck Simulator)
Splash Damage (Dirty Bomb, rumored Gears of War Remaster)
Frontier Developments, Creative Assembly ve de ArenaNet ilgimi çekenler oldu.
http://www.gamespot.com/articles/e3-pc-gaming-show-adds-10-more-developers/1100-6427543/

-Oculus Rift'e yeni bir dava daha açıldı. Reuters'ın haberine göre Oculus Rift'in yaratıcısı Palmer Luckey 'ye büyük bir dava açıldı. Rapora göre davanın sebebi Palmer Luckey'in başka şirketlerde çalışırken öğrendiği gizli bilgileri kendisininmiş gibi göstermesi. Davayı açan firma ise Hawai kökenli Total Recall Technologies. Firmaya göre Palmer , 2011 yılında sanal gerçeklik ekipmanının prototipini geliştirmek üzere işe alınmış ve hatta firmaya girerken bir gizlilik anlaşmasına da imza atmış. Fakat Palmer suçlamalara göre, 2011 ve 2012 yıllarında bu firmada öğrendiği bilgiler ile sanki kendi buluşuymuş gibi Oculus Rift VR adı altında bir Kickstarter kampanyası başlatmış. Ayrıca bu şu anda Oculus'un uğraştığı tek dava da değil, daha önce de Fallout'un yapımcı firması Zenimax da Oculus'a dava açmıştı.
Açıkçası bana enteresan geliyor, bu davalar Facebook Oculus 'u satın aldığından para kopartmak için mi açılıyor bilemiyorum. Ama madem böyle bir şey vardı, neden Total Recall Tecs. ilk Kickstarter kampanyası başlatıldığında dava açmak yerine Oculus'un çıkmasına yakın bu davayı açıyor? Belki doğrudur, ama doğru da olsa yanlış da olsa işin içinde kesinlikle para var...
http://www.gamespot.com/articles/oculus-facing-another-lawsuit/1100-6427553/

- Battlefield 4'ün bilmem kaçıncı patch'inin 26 Mayıs'ta çıkacağı oyunun yapımcı firması DICE tarafından duyuruldu. Bu patch ile birlikte oyuna yeni silahar ve de yeni bir multiplayer(çok oyuncu) modu eklenecekmiş.
http://www.gamespot.com/articles/battlefield-4-patch-with-new-guns-and-mode-coming-/1100-6427556/

Tüm hakkı saklıdır.

Crysis Board Game Is Crowdfunding With Crytek's Blessing

Would you play Crysis Analogue Edition?
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
 • Melih AYDIN @melih_aydnn

  bu kadar uzun yazdığın için tebrikler. hem sana yazık hem bize yazık. podcast olsa idi şimdi dinliyordum can kulağıyla ama bu şekilde okuyarak hem gözlerim yoruluyor bilgisayar ekranında hemde canım sıkılıyor okurken. tabi okumak zorla değil ama bir podcast olsaydı çok daha güzel olurdu. murat abilerin ne işi var acaba yine.

 • Onur Eryilmaz @onurery

  @my_techno56 ve @kafa_zehir , teşekkürler güzel düşünceleriniz için. Gerçekten her bir satırını kendim yazıyorum, en önemli haberlere kendim de yorum yazıyorum ve gerçekten de göründüğü kadar kolay olmuyor, ben de bunu podcast olarak ya da canlı yayın olarak çekmek isterim, zira konuşma kabiliyetim yazı kabiliyetime göre pek iyi değil, yani kendimi yazarak daha güzel ifade edebiliyorum. Ama belki ileride twitch üzerinden her hafta canlı yayınlarla bir şeyler yapmayı düşünüyorum bakalım.

 • Onur Eryilmaz @onurery

  Direk olarak Mouse ile kontrol yok bildiğim kadarı ile...

 • Onur Eryilmaz @onurery

  Bu arada paylaşanlara da çok çok teşekkür ediyorum...

cestlavie paylaştı.

Darboğaz

Darboğaz nedir başlayalım

Darboğaz bir sistemin en zayıf halkasıdır bütün bileşenlerinizin gelip tıkandığı noktadır bu ille gpu yani ekran kartı olmak zorunda değil herşey olabilir ısınıan kuzey köprüsü bile darboğaz yapabilir

önce örneği açıklayayım köprüler iletişimi sağladığı için aşırı ısınınca iletişim yavaşlar ve darboğaz olarak döner ama bu gibi sorunlar genelde donmalarla kendini gösterir
biz en çok gpu cpu arasındaki ilişkilere değineceğiz

ama daha öncesinde ramden diske kadar darboğaz yaşayacağınız donanımlara kısaca değinelim ve kabaca mantığından diyelim bahsedelim

diskiniz yavaşsa eğer oyun sırasında devamlı veri yüklenmesi gereken özellikle geniş haritalı oyunlarda ilerlerken ara ara yavaşlamalarla veya disk yetişemiyorsa donmalarla kendini gösterir
ram yetersiz isede benzer durum söz konusu her iki durumda da ram ile disk arası iletişim artacaktır ve yetişemeyip darboğaza düşebilecektir

gelelim cpu ile gpu'ya yani işin can alıcı noktasına

bir oyunda her ne kadar belirtide olsa darboğazın fps ile ölçülemeyeceğini anlamak gerek
darboğaz kullanım miktarları ile ölçülebilir ancak
bunun için en ideal program playclawdir
burda detaylı bi şekilde bütün işlemci çekirdeklerinizin gpu'nuzun ne kadar kullanıldığını görebilirsiniz

kabaca hiçbişe anlamak zorunda değilsiniz hangisinin kullanımı düşükse o güçlü olan donanımdır
eğer gpu 99 iken işlemci daha az ise pc GPU limitine takılıyor demektir işte buna gpu darboğaz yaptı deriz kaba tabirle
eğerki durum tam tersi işlemci tam yükte veya tama yakın gpu çok düşükse o zaman CPU darboğaz yaptı diyebiliriz

her ikisinin kullanımı düşük ama oyun belli bi frame'de takılı ise V-Sync açık demektir veya oyunda otomatik kare sınırlaması vardır

Örneğin Skyrim oyunda kilit var ekranınıza sabitleniyor birçok kişi kişi diyorum ama içimden neler diyorum bilseniz işlemcinin yetmediğini düşünür

bu gibi durumlarda Nvidia için konuşuyorum:
Nvidia denetim masasından - 3d ayarların yönetilmesi - program ayarları - ekle

kısmından programı ekleyip aşağıdaki sekmelerden

düşey senkronizasyon kapalı şeklinde ayarlarsanız sorununuz çözülmüş olur

ha az daha unutuyordum nvidia güzel bir adım attı ve bir teknoloji geliştirdi
Gölgelendirici önbelleği eğerki diskiniz kötü değilse bu ayar açık kalsın işlemci kullanımını düşürmek üzere tasarlanmıştır işe yarıyor kesinlikle
ama eğer diskin darboğazına düşüyorsanız bu ayarı kapatın çünkü bu ayar disk kullanımını artırır

Nvidia denetim masasından - 3d ayarların yönetilmesi - program ayarları - ekle
kısmından oyunu ekledikten sonra gölgelendirici önbelleğini bulursunuz
bu ayar default açık olarak gelir

peki pc alırken neye dikkat edeyim:

4770k ile gtx 760 dengeli olmaz fx 6300 ile gtx 980de olmaz

en ideal sistem en dengeli sistemdir

gpu %99 kullanırken işlemcide eğer %75 veya üzerinde çalışıyorsa idealdir ama unutulmaması gereken husus şu ekran kartının limitine takılmak daha iyidir

yani cpu %100 iken Gpu %90 olmasın tam tersi olsun

aşağıda limitler var bunlarıda göz önünde bulundurarak sizde kendi sisteminizin ne kadar ideal olduğunu görebilirsiniz

cpu limiti için göbeğim çatladı 2 çekirdek frekans düşürme turbo kapalı vb vb uğraştım epeyce o yüzden resimlere iyi bakın hoşçakalın:)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 18

LG G Watch Akıllı Saat (yaklaşık 5 ay sonra)

5 ay gibi bir süredir LG G Watch akıllı saatini kullanmaktayım. Başta gayet hevesle başlayan hikaye bugüne kadar kademe kademe düştü, saat ise işe yarayan sıradan bi aksesuar olarak kolumda kaldı. Bu uzun süreçte bir kaç şeyin farkına vardım. Bunlar;

#1 Kesinlikle lüks cihazlar. Fiyatları hala pahalı, TR'ye daha pahalıya geliyorlar.
#2 Kesinlikle gerekli cihazlar değiller. İşinizi kolaylaştırıyorlar.
#3 Aksesuar olarak şıklar. Benim kullandığım modele özellikle çok fazla bant var. 4-5 tane oldu şimdiden, haftalık değiştiriyorum.
#4 Saat olarak hiç sıkılmıyorsunuz, sürekli farklı ve güzel saat şekilleri bulabiliyorsunuz.
#5 Şarjında hiçbir azalma görmedim. Ekran süreli açık ise 2 gün, bilek hareketi ile açılma olayıyla 3-4 gün gidebiliyor.
#6 Uygulama desteği çok hızlı gelişmedi. Çok uygulama var evet fakat yaratıcı uygulamalar var mı?
#7 Dil desteği hala yok. Türkçe cevaplar, aramalar yapabiliyorsunuz fakat komutlar yok.
#8 Güncelleme destekleri iyi, 2 ayda bir yeni özellikler gelmekte.

Gibi gibi...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nvidia Hub

Tegra cihazlar ve Tegra oyunlar Android camiasında büyük bir yere sahip. En iyi grafiklere sahip oyunlar, en iyi benchmarklara ulaşan chipsetler... Fakat bu inceleme sadece Tegra cihaz sahipleri için değil. Nvidia Hub uygulaması Nvidia'nın oyun marketi. Bu markette Nvidia Tegra exclusive oyunların yanı sıra kontrolcü destekli oyunları, kategoriye göre sıralanmış oyunları ve mükemmel bir materyal dizayn örneğini gözlemleyebilirsiniz. Ben şahsen tüm telefonlarıma, tabletlerime kurarım Tegra Hub'ı. Google Play'deki çöp oyunları bir yana bırakarak, kaliteli yapımları bu marketten takip edebilirsiniz. Eminim daha önce hiç görmediğiniz, çok kaliteli oyunları Nvidia Hub'da bulacaksınız. Marketi aşağıda verdiğim linkten indirebilirsiniz.

http://goo.gl/yruClG

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xiaomi Mi Band

Xiaomi'ni yine fiyat performans ürünlerinden birisini aldım geçen gün, Mi Fit. Fiyatı 20$ civarı fakat ben Türkiye'den aldım. Sevgilim için aldım aslında fakat bir kaç gün kullanayım dedim. 🙂 İzlenimlerimi paylaşacağım kısaca.

Ürün aslında bir Fitness Tracker. Adımlarınızı, koşularınızı, ne kadar kalori yaktığınızı sayıyor otomatik olarak. Bunların yanı sıra geceleri uyku düzeninizi takip ediyor ve sizi sabahları güzelce uyandırmayı başarabiliyor.

Denedim, koşuyu da kolayca algılayabiliyor. Sizin ekstra koştum diye girmenize gerek yok. Öncelikle söyleyeyim adım sayma özelliği çok iyi değil. Oturduğum yerde 100-200 adım atıyorum yani öyle diyeyim. Aynı zamanda LG G Watch'da kullanıyorum ben ve onun adım sayma özelliği çok daha iyi. Çünkü G Watch GPS ile adım sayıyor. Bunun öyle bir özelliği yok bildiğim kadarıyla. Fakat gün sonunda 200-300 fazla adım çok da önemli değil açıkçası. Bilekliğin iyi olan başka bir yanı da sürekli telefona bağlı kalması gerekmiyor. Koşuya çıktınız örneğin, geri gelince bileklik depoladığı verileri telefonunuza aktarıyor hemen.

Açıkçası çok sporcu bir insan değilim fakat hani denedim ne kadar tutarlı sonuçlar diye. Benim asıl önemsediğim kısım uyku düzeni ve bildirimlerdi. Bildirimlerden bahsedeyim biraz; her uygulama için titreşimli bildirim alabiliyorsunuz. İyi bir yanı da uygulamaya göre LED ışıklarının rengini, titreşim sayısı ve süresini ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede nereden bildirim geldiğini görebiliyorsunuz.

Tasarım olarak ise şık duruyor. Ben iki farklı kordon aldım ürünün yanında. Hani her türlü olaya uyum sağlayabiliyor. Siyah rengi favorim tabii ki. Gece de rahatsız etmiyor hiçbir şekilde uyurken. Kolumda olduğunu dahi unuttum ben, gayet hafif ve rahat bir ürün.

Pil olarak iki gündür kullanıyorum. Aldığım an fullemiştim pilini zaten hemen doluyor, 41mah bir pili var. %90 şu an o kadar titreşime rağmen. Bir kaç hafta gidecek gibi.

Tavsiye ederim yani, diğer fitness bandlere göre çok çok daha ucuz ve işlevsel.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 16

LeanDroid (Pil tasarrufu sağlamak için.)

Şöyle bir beş altı aydır kullandığım, wakelockları, 3G'nin veya Wifi'ın pil sömürüsünü engelleyen bir uygulama LeanDroid. Bedava ve Premium sürümü var ben en başından beri premium kullanıyorum o yüzden ne eksik ne fazla bilmiyorum pek.

Bu uygulama ne işe yarıyor?
-Bluetooth'u, 3G'yi, Wifi'ı, Location servislerini kullanmadığınız zaman kapatabiliyor.
-Belli bir durum verirseniz o durumu uyguluyor ve koşullar sağlanmıyorsa dokunmuyor hiçbir servise.
-Belli saatlerde kapatmaması için ayarlayabiliyorsunuz uygulamayı.
-Belli bir pil oranından sonra otomatik kapatabiliyor her servisi.

Bu gibi özellikleri var işte. Basit fakat çok yararlı bir uygulama. Ben bunu mesela şarjımın hiçbir şey yapmazken sürekli böyle dik bir biçimde düştüğü için kullanıyorum. 15 dakika dokunmuyorsam telefona kapatıyor uygulama bazı servisleri. Bluetooth'lu bir cihaza bağlı değilsem kapatıyor, herhangi bir wifi yoksa ortalarda kapatıyor, wifi'a bağlıysam 2g'ye alıyor telefonu gibi gibi.

Tam sürümü de 1$ gibi bir şeydi. Gerçekten çok yararlı bir uygulama piller için. Tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kamajikaciya @kamajikaciya

  İşin içine root girmedikçe bu tür uygulamalar oldukça yetersiz hatta aksine pil ve uygulama süreçleri için yetersiz kalabiliyor. Root işin içine girdiğinde ise özel ROM'lar yüklemek hatta kernel'i dahi değiştirmek bu tür uygulamaları kullanmaktan daha faydalı. Özellikle Lollipop için bu tür uygulamalar pek kullanılabilir değiller.

 • kamajikaciya @kamajikaciya

  Eğer özel rom ve kernel'e rağmen battery drain ve idle wakelock yüksek ise bu tür bir programdan ziyade sebep olan uygulamalardan kurtulmak daha makul olacaktır. Bluetooth ve GPS'i zaten gerektiğinde açmak doğru olan. Bunlar dışında bir wakelock mevcut ise buna neden olan uygulama bulunup gereksizse uyutularak, çok gerekliyse daha az uyanan bir alternatifi bulunarak sorun çözülmeli. Bu tür uygulamalar dediğim gibi hem pil kullanımı hem de arka plan süreçleri için etkisiz kalıyor. Bence battery drain'e neden olan idle wakelock'ların nedenlerini araştırmak gerekli diye düşünüyorum.