Haftalık Oyun Gündemi Derlemesi ve Değerlendirmesi 2 (18.05.2015-24.05.2015)

Haftalık Oyun Gündemi 2 ~~~~ 18.05.2015-24.05.2015
- Daha önce bilgisayar ve mobil oyunlar üzerine çalışan Frame6, Crysis’in “board game”(kutu oyunu)’nu yapmak için Kickstarter’da kampanya başlattı. 2 ila 8 kişilik olması düşünülüyormuş. İki modu olması planlanmış , Team Instant Action ve Capture the Relay. Team Instant Action daha hızlı ve FPS’lerden görmeye alışık olduğumuz Team Deathmatch moduna yakın bir mod. Diğeri ise daha fazla zaman ve strateji siteyen bir mod olacak gibi görünüyor. Crytek’in dizayn takımı da bu oyun için Frame6 firmasına destek verecekmiş.
Benim yorumum ise oyunun pek tutmayacağı yönünde, zaten dünya üzerinde devamlı kutu oyunu oynayan kaç kişi kaldı ki. Hani PC’lerde o kutulu oyunların kat be kat gelişmişi varken, gidip de kutu oyununu masaya yaymak, tek tek her seferinde kartları ve piyonları dizmek çağın teknolojisinden bayağı uzak. Üniversitedeki oyun teorisi dersinde proje ödevi olarak kutu oyunu tasarlamam gerekmişti, ve cidden kutu oyunu tasarlamak da hiç de kolay bir şey değil. Hatta bazı dijital oyunların da firmalar tarafından önce kutu oyunu ile denenip sonra dijital haline dönüştürüldüğü gerçeği de yok değil. Ayrıca her ne kadar çağ dışı gözükse de fanları da yok değil kutu oyunlarının, onlara da hak vermemek olmaz tabii. Bu kadar haber yapmama rağmen başarılı da olsa muhtemelen ülkemizde göremeyeceğiz.
http://www.gamespot.com/articles/crysis-board-game-is-crowdfunding-with-crytek-s-bl/1100-6427395/

-Mac ve Linux kullanıcılarının Oculus Rift için daha fazla beklemeleri gerekiyor. Oculus firmasının baş mimarı Atman Binstock yaptığı açıklamada Oculus Rift için Mac ve Linux sürümlerinin tasarlanmasına ara verdiklerini açıkladı. Açıklamada ayrıca, ara vermelerinin sebebi olarak Oculus Rift’in Windows sürümüne yoğunlaşmak ve bu sürümü çıkış zamanına kadar daha kaliteli hale getirmek istemeleri olduğunu, Mac ve Linux sürümleri için çalışmanın devam edeceğini fakat herhangi bir zaman söyleyemeyeceklerini belirtti.
Mac ve Linux genelde olduğu gibi üvey evlat muamelesi görüyorlar. Ama firmalara da hak vermek lazım dünya üzerinde baktığımızda bilgisayarların çoğunda Windows yüklü, firmalar da daha fazla kitleye ulaşmak için Windows’a ağırlık veriyorlar.
http://www.gamespot.com/articles/oculus-puts-mac-and-linux-development-on-hold/1100-6427397/

-Bağımsız bir oyun geliştirme firması olan R8 Games(çalışanları daha önce Sony’nin yarış oyunu WipeOut’u yapmışlar), yeni oyunları Formula Fusion için oyunun pre-alpha sürümünden oyun içi görüntüler yayınladılar. Firma oyunlarını geçen sene başlattıkları Kickstarter kampanyası ile duyurmuş. Oyun şimdilik sadece PC için çıkacak.(Eğer Kickstarter’dan 100 bin dolar toplayabilselerdi PS4 ve XB One ‘a çıkaraklarmış ama 18.05.2015 tarihi itibari ile 52 bin dolar’da kalmış.Kampanya 23 Mayıs’ta sonlanacak.) oyun çılgın, yer çekimsiz ortamlarda futüristik yarış araçları ile yarışma imkanı verecekmiş. Oyun 2075 yılındaki yerle bir olmuş New York’da geçecekmiş. Oyunda 21 adet yarış pisti olacakmış.
Açıkçası benim pek ilgimi çekmedi, belki de güzel olur kim bilir. Muhtemelen alıp oynamayacağım ama haberini yamış olalım.
http://www.gamespot.com/articles/watch-ex-wipeout-dev-s-futuristic-racer-for-pc/1100-6427398/

- Sony yaptığı açıklamada PS4 için exclusive(özel) olarak çıkan oyunları BloodBorne’un bekledikleri satış rakamını aştığını belirtti.
Bu oyun bence de beklenenden çok ilgi gördü, Dark Souls ve Lords of the Fallen ile çok benzer bir oyun ama, yine de çok büyük satış rakamlarına ulaşabilmiş. Tebrik etmek lazım. Gerçi oyun karakter ve ortam dizaynı olarak çok sağlam ama ne bileyim bence çok overrated(aşırı abartılmış) bir oyun.
http://www.gamespot.com/videos/gs-news-update-bloodborne-sales-surprised-sony/2300-6424867/

- Project Cars çıktığı günden bu yana, yani 2 haftadır Birleşik Krallık’ta en çok satan oyun olarak birinci sırada. İlginç olan ise, Project Cars’ın 1999’da çıkan Ridge Racer Type 4’den beri 2 hafta üst üste en çok satanlar listesinde ilk sırada olan Bandai Namco oyunu olması.
Şahsen Project Cars’ı çıktığı gün aldım, yaklaşık 20 saate yakın da oynadım. Oyunun mekanikleri cidden güzel, yani başına geçtiniz mi hadi bir yarış daha yapayım, şu arabayı da deneyeyim, şu pisti de deneyeyim derken vakit çok çabuk geçiyor. Fakat başından kalkınca tekrar boş vakit bulsam da Project Cars oynasam dedirtmedi. Mesela 3 gündür oynamıyorum, ama açıp da oynayasım da gelmiyor, ama biliyorum ki başına geçsem yine minimum 3-4 saat kalkamayacağım. Enteresan şeyler bunlar ya, kesin size de bazı oyunlar bu duyguları yaşatmıştır.
http://www.gamespot.com/articles/uk-games-chart-project-cars-breaks-sixteen-year-ba/1100-6427401/

- World of Warcraft’ın yakın zamanda patlama yapan(hem iyi hem kötü anlamda) bot programı HonorBuddy’nin yapımcısı AKA “ BossLand” yaptığı açıklamada HonorBuddy’nin Blizzard tarafından tespit edildiğini, yenilgiyi kabullendiklerini belirtti. Ayrıca, account(hesap)’larını kaybedenler için üzgün olduğunu, banlanan hesaplardan bir çoğunun en az 10 yıllık hesap olduğunu bunun da kendini üzdüğünü ve her zaman kullanıcılara ana hesaplarını kullanmamalarını söylediklerini belirtti. Fakat sitelerinde hala HonorBuddy’nin satışını durdurmadıkları görüldü.
Şahsen ben üzülmedim, arkadaş çevremden de kullanan 3 arkadaşım vardı 2’si banlanmadı 1’i banlandı. İlk ban dalgası geçen hafta oldu ve ilk ban’da ban’lanan kullanıcılar 6 aylık bir ceza aldılar. Ben de zamanında oynadım bu hatta 4 ay kadar önce de tekrar 2 aylık bir deneyimim oldu, bot kullanan vardı ama hiç bir zaman oyunlarda hile kullanma taraftarı olmadığımdan kullanmadım. Ama yapan adama da cidden iyi iş çıkartmıştı. Oyunda sizin elle yaptığınız neredeyse her şeyi yapabiliyordu buna savaşlara girip savaşmak da dahil.
http://www.gamespot.com/articles/popular-world-of-warcraft-bot-creators-admit-defea/1100-6427403/

-The Witcher 3: Wild Hunt için Day-One-Patch(ilk gün yaması) geldi. Yamada düzeltilenler için bir liste yayınlandı. Listeye göre öne çıkan değişimler;
i) Oyuna DLC(indirilebilir içerikler)’ler için destek geldi.
ii) Birden fazla stabillik sorunu giderildi.
iii)Genel bir performans artışı sağlandı.
iv) Yapay zeka ile ilgili geliştirmeler yapıldı.
v)NPC(Oyundaki yapay zekanın yönettiği karakterler)’lerin spawn(doğma) stratejileri geliştirildi ve sahnelerin tetiklenme zamanları geliştirildi.
http://www.gamespot.com/articles/witcher-3-day-one-patch-notes/1100-6427404/

-Bundan 5 yıl önce bugün(18.05.2015), Rockstar Games açık dünya western oyunu Red Dead Redemption’ı piyasaya sürdü. Bunu kutlamak için oyunun fan’ları oyun için bir video hazırladılar. GTA V’deki John Marston karakter mod’unu ve video capture özelliğini kullanarak, GTA V dünyasına RDR’ın dünyasını koyarak bir film çektiler.
Şahsen oynamayı çok istediğim PS3’üm olmasına rağmen alıp da oynayamadığım bir oyun oldu Red Dead Redemption, hala oynamama sebebim ise muhtemelen 2016 içerisinde Remastered(yeniden yapım) versiyonunun çıkacak olması, yani henüz bunun hakkında resmi bir açıklama gelmedi ama umutluyum açıkçası. Oyun çıktığı günden bu yana 13 milyon adet satmış, vay be!
http://www.gamespot.com/articles/gta-5-fan-video-celebrates-red-dead-redemption-s-f/1100-6427406/

-2K ve Firaxis Games, Civilization’ın en son oyunu Beyond Earth için 30 dolar’lık bir ek paket duyurdu. Ek paketin adı Rising Tide olacak. Yeni eklenti paketi ile;
Artık oyunda okyanuslara da yayılabilecekmişiz.
Diplomasi ile ilgili bir takım geliştirmeler de yapılmış.
Yeni bir artifact(tarihi eser) sistemi ile oyuncular uzaylı relic(değerli eşya)’larını toplayıp birleştirebilecekmiş.
Al Falah adlı yeni bir faction(grup) gelecekmiş.
Genel olarak baktığımızda oyunda okyanuslarla ilgili büyük gelişmeler olacak gibi görünüyor. Eğer okysanusa şehir kurmayı seçerseniz, karadakinden çok daha farklı bir strateji ile oynamanız gerekiyormuş. Ek paket Mac,Linux ve Windows’a 2015 son baharında gelecek.
Eskiden deli gibi strateji oyunu oynardım ama bir süre sonra herhalde çok oynadığımdan bıkkınlık gelmişti. Ve o günlerden bu yana yaklaşık 5 senedir strateji oynlarına el sürmedim. O bakımdan bir yorum yapamayacağım bu habere maalesef.
http://www.gamespot.com/articles/30-civilization-beyond-earth-expansion-rising-tide/1100-6427407/

-Ünlü oyun firması Capcom, iyi olan eski oyunlarının remastered(yenilenmiş) versiyonlarını çıkartmayı planlıyor.
Valla eski ama sağlam oyunların Remastered olmasına hayır demem ama maalesef oyun firmaları oyunların remastered'ını çıkartıp sanki yepyeni bir oyun yapmış gibi pazarlamaya çalışıyorlar, fakat bence çok yanlış. Hani eğer sen senede 2 tane AAA kalitesinde oyun çıkartıyorsan genelde, bunlardan biri remastered olmamalı, yapacaksan tamamen 2 yeni oyun çıkart, remastered edition'ı 3. oyun olarak çıkart.Bence böyle olmalı kesinlikle.
http://www.gamespot.com/articles/capcom-is-planning-more-hd-remasters/1100-6427410/

- Geçtiğimiz senenin en iyi post-apokaliptik,turn based RPG oyunu olan Wateland 2 'nin yapımcısı inXile Entertainment, 2 Haziran'da The Bard's Tale IV için yeni bir kampanya başlatacağını duyurdu. 2 Haziran ise restgele seçilmiş bir tarih olmamakla birlikte The Bard's Tale 1'in piyasaya çıktığının 30'uncu yılı olması.The Bard's Tale 1 2 Haziran 1985 yılında piyasaya sürülmüş. The Bard's Tale serisi, FPS bakış açısından oynanan, labirent şeklinde zindanlarda gezindiğimiz ve çeşitli puzzle(bulmaca)'lar çözdüğümüz bir oyundu. inXile The Bard's Tale'ın ilk 3 oyununun da haklarını almış durumda, yani oyunun severleri bu oyundan ilk 3 oyunla ilgili bir takım şeyler bekleyebilir. Oyun Unreal 4 oyun motoru ile geliştiriliyor. inExile oyunla ilgili olarak başlatacağı kampanya için henüz bir hedef bütçesi belirlemiş değil, ayrıca oyunun sadece PC için geleceği de söylentiler arasında.
The Bard's Tale serisini hiç oynamadım, sadece adını biliyorum. Fakat Wasteland 2 gerçekten güzel bir oyun olmuştu, yani inExile'dan yeniden güzel bir şey bekleyebiliriz sanırsam.
http://www.gamespot.com/articles/bard-s-tale-4-crowdfunding-campaign-coming-soon/1100-6427409/

-Interplay Entertainment(Fallout,Baldur's Gate ve The Bard's Tale'ın distribütörü)'ın kurucusu Fargo, Mad Max için bir RPG üzerinde çalıştıklarını hatta oyun için Mad Max'in yönetmeni ve yaratıcısı George Miller ile de anlaştıklarını fakat, bu anlaşmayı duyar duymaz EA'in anlaşmaya çomak soktuğunu söyledi. Kotaku'ya konuşan Fargo; George Miller ile birlikte Kanada'ya bir uçuşları esnasında Mad Max'in oyunu için anlaştıklarını, fakat EA'in anlaşmayı duymasından sonra George Miller'a Mad Max'in hakları için 20 milyon dolar para teklif ettiğini ve böylece anlaşmanın suya düştüğünü söyledi. Fargo ayrıca, Mad Max'in karmaşalı bir yapım olduğunu , daha önce de Fox'tan Warner Bros. 'a geçtiğini ve Warner Bros.'da bir kaç yıl hiç bir şey yapılmadan beklediğini belirtti. Mad Max'in oyunu şu anda Avalanche Studios tarafından yapılıyor(kendileri daha önce Just Cause'u yapan firma) ve dağıtımını Warner Bros. üstlenecek. Oyun açık dünya ve third-person shoother bakış açılı bir aksiyon oyunu olacak.
Keşke Interplay'de kalsaymış hakları, RPG olarak çok daha başarılı olurdu TPS-Shooter'a nazaran. Hem de Fallout 4 çıkmadan,Fallout evrenine benzer bir evreni olan Mad Max ile post apokaliptik bir RPG oynamış olurduk.
http://www.gamespot.com/articles/fallout-dev-was-working-on-mad-max-game-here-s-wha/1100-6427420/

-Eski BioWare firması çalışanı, ünlü Mass Effect adlı RPG oyunlarının proje direktörü Casey Hudson, Microsoft'a geçti. Hudson artık daha çok HoloLens ve Xbox üzerine çalışacak.
http://www.gamespot.com/articles/ex-mass-effect-director-joins-microsoft-for-holole/1100-6427417/

-Bir süre önce çıkan açık dünya,zombi hayatta kalma oyunu olan H1Z1'in yapımcılarından John Smedley Twitter hesabından yaptığı açıklamada hile kullanan 24,837 kişinin banlandığını söyledi.
Bu haber için söyleyeceklerim, Wow ve Honor Buddy ile benzer.
Güncelleme: John Smedley, kendisine gelen yoğun özür maillerinden sonra bir açıklama daha yapıp, yazılı özürlerin yeterli olmadığını ban yiyenlerin youtube aracılığı ile video çekerek özür dilemelerini söyledi.Bunun üzerine, ban yiyen yüzlerce kullanıcı, özür diledikleri videoları youtube'a yükeyip oyunun yapımcı firmasına gönderdi. Smedley ise bu videoları twitter hesabından paylaşmaya başladı. Ayrıca yaptığı açıklamada, bu videoların yayılmasının hilecilerden kurtulmak için güzel bir şey olduğunu bu yüzden, video yollayanların banlarının kaldırılmasının sıkıntı olmadığını belirtti. Smedley şimdiden 30.000 kişinin içerisinde 5 kişinin ban'ını kaldırmış durumda.
http://www.gamespot.com/articles/h1z1-cheaters-rooted-out-in-massive-ban-wave/1100-6427419/
http://www.gamespot.com/articles/banned-h1z1-cheaters-have-a-shot-at-redemption/1100-6427488/

-Nvidia The Witcher 3: Wild Hunt'ın oynamaya açılmasına bir kaç saat kala, bu oyun için özel bir driver(sürücü)'ı piyasaya sundu. Nvidia'nın iddia'sına göre oyunu bu driver ile oynayanlar daha iyi bir performans alabilecekler. Ayrıca Nvidia yeni bir GPU(Ekran Kartı) analiz aracı da yayınladı, böylelikle kullanıcılar GPU'larının Witcher 3'ü açmak için yeterli olup olmadıklarını daha rahat test edebilecekler. Bu driver ve araç , Nvidia 'nın sitesinden indirilebilir.
http://www.gamespot.com/articles/witcher-3-gets-new-nvidia-pc-drivers/1100-6427421/

-Sega bazı mobil oyunlarını artık standartların altında kalması nedeni ile yayından kaldıracak. Kaldırılması beklenen oyunlar şöyle;
After Burner Climax
Jet Set Radio
Super Monkey Ball 1 & 2
Super Monkey Ball Adventure
Super Monkey Ball Tip'n'Tilt 1 and 2
Super Monkey Ball: Touch & Roll
Super Monkey Ball Banana Splitz
Altered Beast
Ecco the Dolphin
Golden Axe 1, 2, and 3
Phantasy Star 2
Streets of Rage 1 and 3
Space Harrier 2
Virtua Fighter 2
Oyunların hiç biri yeni değil zaten, pek oynayanı kaldığını da sanmıyorum...
http://www.gamespot.com/articles/sega-removes-these-19-mobile-games/1100-6427425/

-Take-Two Interactive(Rockstar Company'nin bağlı olduğu şirket) kazanç raporunda, GTA V'in dünya genelinde hem konsollar hem PC olarak toplamda 52 milyon kopya sattığını duyurdu. Ayrıca 2K Studios'un yakında yeni bir AAA oyun açıklayacağını söyledi. Şirket bunlara ek olarak yeni WWE 2K16'nın 27 Ekim'de Xbox One,Xbox 360,PS3 ve PS4 için çıkacağını , ve de yeni NBA 2K16'nın ise PC, tüm konsollar ve de mobil platformlar için sonbaharda çıkacağını da duyurdu.Geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan NBA 2K15 ve WWE 2K15 sırası ile 7 milyon ve 3 milyonluk satış rakamlarına ulaşmışlar.Evolve ise 2.5 milyon satışta kalmış gözüküyor, ayrıca genel olarak Borderlands toplamda 25 milyon kopya satmış.
GTA V beklenen bir şeydir zaten, NBA 2K15 ve Evolve bayağı bir şaşırttı beni açıkçası, daha fazla satış olmalıydı.Fakat Evolve'dan yapılan açıklamada bu oyunun uzun soluklu olduğu belirtilmiş, yeni DLC'ler,karakterler ve mod'lar ile satış rakamlarını artırması bekleniyor.
http://www.gamespot.com/articles/gta-5-ships-nearly-52-million-copies-wwe-2k16-and-/1100-6427426/

-Take-Two'nun finansal raporunun açıklandığı sırada, bir analist ile Take-Two Interactive'in CEO'su Strauss Zelnick arasında ilginç sayılabilecek bir diyalog yaşanmış. Daha önce GTA V için hikaye odaklı bir DLC için çalışılacağını söyleyen Take-Two bu kez analistin bunu sorması üzerine böyle bir çalışmalarının olmadığını Heist(Soygun)'ler hakkında çalıştıklarını söylemiş.
Buradan bir sonuç çıkmamışa benziyor, bazıları Zelnick'in insanları yanlış yönlendirdiğini söylüyor bazıları ise gerçekten de böyle bir şeyin olmayacağını savunuyor. Bakalım neler olacak?
http://www.gamespot.com/articles/is-gta-5-s-story-dlc-still-coming/1100-6427430/

- Ve en sonunda beklenen oyun The Witcher 3: Wild Hunt piyasaya çıktı.(19.05.2015). Oyunun ilk inceleme notları ise şu şekilde ;
Playstation Official Magazine UK - 80
GamesRadar+ - 80
GRYOnline.pl - 85
Everyeye.it - 90
Eurogamer İtalya - 90
Metro GameCentral - 90
IGN İtalya - 91
IGN - 93
Vandal Online - 94
LaPS4 - 94
Hobby Consolas - 95
Game Informer - 98
GameSpot - 100
Impulsegamer - 100
AusGamers - 100
Eurogamer Polonya - 100
Telegraph - 100
http://oyungezer.com.tr/haber/41238-the-witcher-3-ilk-inceleme-notlari-geldi

-Microsoft geçtiğimiz yıl Forza Horizon 2 çıktığında , oyunu pre-order(ön sipariş) yapanlara 4 adet exclusive(özel) araba vermişti, şimdi ise bu arabaları bir paket halinde 4 dolar'dan piyasaya sürdü. Bu paket sadece yeni nesil XB One'a geldi, yani XB 360'da yok.
http://www.gamespot.com/articles/forza-horizon-2-s-pre-order-exclusive-cars-now-ava/1100-6427444/

-Blizzard, World of Warcraft oyunu için, oyun içi selfie(özçekim) yarışması duyurdu. Yarışmaya katılmak için, Blizzard'ın resmi yarışma sitesinde(https://blizzard.wishpond.com/photo-contest/) her hafta yayınlanacak olan fotoğrafın nerede çekildiğini tahmin edip oyun içinde gidip orada aynı yayınlanan resimdeki gibi selfie(özçekim) 'İnizi çekip yollamanız lazım. En büyük ödül, Kasım'da düzenlenecek olan BlizzCon turu, ayrıca diğer ödüller arasında iPhone 6, çeşitli battle.net kodları, sanat kitapları vs. yer alıyor. Ödüller kura ile rastgele seçilecek, yani en iyi resmi çekme diye bir olay yok.
Bence çok eğlenceli bir yarışma olmuş, yarışma demek doğru olmaz sonuçta iyi çeken kazanacak diye bir şey yok ama zaten Blizzard'ın yayınladığı fotoğraftaki gibi olma zorunluluğu olduğundan gönderenlerin hepsi hemen hemen aynı olur. Wow'u bırakmasaydım kesinlikle denerdim, bu tip çekilişlerde şansım yoktur ama, maksat eğlence 🙂
http://www.gamespot.com/articles/world-of-warcraft-selfie-contest-announced/1100-6427445/

-Microsoft, XB One için Wolfestein:The New Order ve Wolfestein:The Old Blood oyunlarını bir paket halinde 44.99 dolardan piyasaya sürdü. Fakat paket limitli bir süre bu şekilde piyasada kalacak.
http://www.gamespot.com/articles/buy-wolfenstein-the-new-order-and-the-old-blood-fo/1100-6427448/

-Capcom, Street Fighter V için bir gameplay(oynanış) videosu yayınladı. Video'da M.Bison karakteri gösterildi. Video'da dikkati çeken şey ise M.Bison karakterinin eski oyunlardakinden çok daha yaşlı görünmesiydi. Capcom oyun'un oynanış mekaniklerini tam olarak açıklamış değil. Capcom tarafından yapılan açıklamada oyunun public open beta test(açık beta testi)'e açılacağını ve de bu beta testin, şu ana kadar yapılmış en büyük online beta test olacağını iddia etti. Street Fighter V Playstation 4 ve PC'lere gelecek, fakat çıkış tarihi henüz açıklanmış değil.
http://www.gamespot.com/articles/street-fighter-5-video-shows-first-m-bison-gamepla/1100-6427447/

-XBox 'ın başındaki isim Phil Spencer, yaptığı açıklamada Kinect'in hiç bir zaman kaldırılmayacağını, ve XBox eko sisteminde yer almaya devam edeceğini açıkladı.
http://www.gamespot.com/articles/xbox-boss-we-re-not-abandoning-kinect/1100-6427449/

-Destiny'nin ikinci DLC(indirilebilir içerik)'i olan House of Wolves çıktı. DLC'nin dikkat çeken yenilikleri ise şunlar;
Prison of Elders adında yeni co-op arena eklendi.
The Trials of Osiris adında yeni bir multiplayer(çok oyunculu) etkinliği eklendi.
Yeni hikaye görevleri eklendi.
4 yeni multiplayer haritası eklendi. Black Shield, Thieves' Den, Widow's Court, ve Timekeeper.
Bu arada DLC yayınlandıktan bir kaç saat sonra bir grup Destiny oyuncusu Prison of Elders arena'nını bitirdi.
Açıkçası Destiny'i çıktığı gün aldım biraz oynadım, esasında beğendim de fakat online oyun ile ilgili problemler(oyunun devamlı bağlantı hatası vermesi) bezdirdiği için, bıraktım. Tabii bir de joystick ile FPS oynları oynamanın zorluğu da var tabii. 🙂
http://www.gamespot.com/articles/destiny-house-of-wolves-dlc-out-now-dark-below-map/1100-6427451/

- Sony God of War 3'ün Remastered(yenilenmiş) versiyonu için kolları sıvamaya başlamış görünüyor. Sony'den yapılan açıklamaya göre oyunu pre-order(ön sipariş) verenlere oyunun çıktığı gün Fall of Olympus adında dinamik bir PS4 teması verecekler. Ayrıca God of War 1 ve 2'yi 90 gün boyunca ücretsiz olarak oynayabileceksiniz(PS Now hizmeti ile). Fakat GoW1 ve 2 sadece PS3'de var ve şu an tanesi 10 dolardan alınıyor. Sadece PS4'ü olanlar ne yapacak merak konusu.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-god-of-war-preorders-come-with-ps-now-rentals/1100-6427454/

- Blizzard'ın önmüzdeki ay piyasaya sunacağı free-to-play moba oyunu Heroes of the Storm, open-beta'ya açıldı. Oyun bu güne kadar closed-beta'daydı ve beta'ya katılmak isteyenler 40 dolar verip beta key alabiliyorlardı.(Tabii yanında bir kaç oyun içeriği ile birlikte).
Oyun battle.net'te yaklaşık 2 haftadır falan bedavaydı zaten, ama haber yeni çıkmış, enteresan.
http://www.gamespot.com/articles/you-can-now-play-heroes-of-the-storm-for-free/1100-6427456/

- Konsolların beklenen oyunlarından Guitar Hero Live için 10 yeni şarkı daha yayınladı. Şarkılar şu şekilde:
Bring Me the Horizon -- "Shadow Moses"
Deftones -- "Diamond Eyes"
Killswitch Engage -- "In Due Time"
Marilyn Manson -- "Disposable Teens"
Marmozets -- "Move Shake Hide"
Mastodon -- "High Road"
Of Mine and Men -- "Bones Exposed"
Royal Blood -- "Little Monster"
Vista Chino -- "Sweet Remain"
Trivium -- "Strife"
Oyun bütün konsollar için(eski nesil de dahil) sonbaharda satışta olacak.
http://www.gamespot.com/articles/more-guitar-hero-live-songs-revealed/1100-6427461/
- Sony'den, Nepal için destek çağrısı geldi. Şu andan itibaren, Ps Store'dan Nepal için 2 dolardan 100 dolara kadar bağış yapabilirsiniz. Bağışın karışılığında playstation için "Inspired by Nepal" adında bir tema kazanacaksınız.
http://www.gamespot.com/articles/get-a-ps4-ps3-theme-by-donating-to-nepal-earthquak/1100-6427463/

- Dragon Age yapımcılarından , Witcher 3 ekibine övgü mesajı geldi. Dragon Age 'in resmi Twitter hesabından, Witcher'ın resmi twitter hesabına, yazılan mesajda Witcher ekibini tebrik ettiklerini, ve bunun da karşılığını aldıklarını görmekten memnun olduklarını dile getirdiler. Witcher ekibi ise teşekkür mesajı yayınladı.
http://www.gamespot.com/articles/dragon-age-dev-praises-witcher-3/1100-6427465/

- eSpor'lar için bahis yaptıran Unikrn firması, Birleşik Kraliyet'te resmi olarak açıldı. Şu anda sadece League of Legends ve Counter Strike:Go için bahis yapılabilen site, yakın zamanda Dota 2 ve Heroes of the Storm maçları için de bahis yapılabilir hale gelecek.
http://www.gamespot.com/articles/esports-betting-moves-forward-as-uk-gets-dedicated/1100-6427471/

-Project Cars oyunun yapımcısı oyunun AMD kart kullanan PC'ler için sabotaj edildiği iddia'larını yalanladı. Ve oyunun AMD grafik kartlarındaki performansı ile ilgili bir döküman yayınladı.
http://www.gamespot.com/articles/project-cars-dev-denies-sabotaging-amd-performance/1100-6427473/

- Bir World of Warcraft efsanesi olan Leeroy Jenkins, World of Warcraft'ın filmine de görülebilirmiş. Bu iddia ise Book of Eli kitabının yazarı Gary Whitta resmi twitter hesabından Wow'un filminin senaryosundan küçük bir kısmı paylaştı. Paylaştığı kısımda ise Privat Jenkins isminin geçmesi ve savaşa yine erken girmesi, iddia'yı büyük ölçüde doğrular nitelikte.
http://www.gamespot.com/articles/leeroy-jenkins-might-be-in-the-warcraft-movie/1100-6427474/

-Rus oyun yapımcısı Gaijin Entertainment ve Targem Games'in ortak oyunu Crossout duyruldu. Oyun Mad Max'dekilere benzer araçlar ile yarışılan çok oyunculu bir yarış oyunu olacak. Oyun şu an erken alpha döneminde, E3'de oyun ile ilgili daha fazla bilgi ve oynanabilinir içerik olacak. Ayrıca oyun free-to-play(bedava oynanabilir) olacak.
http://www.gamespot.com/articles/mad-max-style-post-apocalyptic-vehicular-combat-pc/1100-6427478/

-The Evil Within oyununun son DLC(indirilebilir içerik)'si olan "The Executioner" tanıtıldı. DLC 26 Mayıs'da 4.99 dolardan satışa sunulacak.
http://www.gamespot.com/articles/the-evil-within-the-executioner-dlc-features-melee/1100-6427468/

-Sony özellikle PS4 için çıkartacağı Project Morpheus isimli sanal gerçeklik cihazına odaklanacak olan Birleşik Krallıktaki yeni stüdyosunu duyurdu.
http://www.gamespot.com/articles/sony-confirms-new-uk-studio-working-on-high-qualit/1100-6427480/

-Geçtiğimiz sene Brazilya'da satışa çıkarılan beyaz renkli XB One:The Master Chief Collection Edition, ay sonunda Amerika'da da satışa sunulacak.Fiyatının ise 350 dolar olduğu söylendi. Paket içerisinden beyaz bir XB One ve The Halo Master Chief Collection çıkacak.
http://www.gamespot.com/articles/350-white-xbox-one-halo-bundle-coming-soon/1100-6427486/

- Efsanevi oyun Pac-Man bu hafta 35. yaş gününü kutladı.
http://www.gamespot.com/articles/happy-35th-birthday-pac-man/1100-6427489/

- Visceral Games, Battlefield: Hardline için gelecek olan DLC(indirilebilir içerik)'yi resmi olarak açıkladı. DLC'nin adı Criminal Activity olacak. DLC içeriği ile ilgili önemli olanlar şunlar;
Hızlı oynanış sunan 4 yeni harita. Backwoods, Code Blue, The Beat, ve Black Friday.
Bounty Hunter adındaki yeni oyun modu.
2 yeni cephane çeşidi.
Yeni silahlar,ekipmanlar ve maskeler.
http://www.gamespot.com/articles/battlefield-hardline-s-first-dlc-has-new-maps-guns/1100-6427490/
-PS4'ün beğenilen oyunu BloodBorne için bir DLC(indirilebilir içerik) geleceği Sony tarafından duyuruldu.
http://www.gamespot.com/articles/bloodborne-expansion-confirmed/1100-6427497/

- Batman'in beklenen oyunu Arkham Knight için yeni bir trailer(fragman) yayınlandı.
http://www.gamespot.com/videos/batman-arkham-knight-be-the-batman-live-action-tra/2300-6424928/

- Need for Speed'in yeni oyunu Ghost Games tarafından duyuruldu. Merakla beklenen oyun hakkında daha çok az bilgi verilmesine rağmen bir NFS:Underground re-make'i olabileceği görüşü yaygın. Adı ise şu an için sadece Need for Speed olarak geçiyor. Duyuru ile birlikte bir de teaser trailer(kısa fragman) yayınlandı.
http://www.gamespot.com/articles/need-for-speed-open-world-full-reboot-hitting-ps4-/1100-6427492/

- The Witcher 3:Wild Hunt'un yapımcısı CD Project Red , oyun hakkında çıkan grafiklerin videolarda gösterilenden daha kötü olması konusuna cevap verdi. Eurogamer dergisine konuşan The Witcher 3'ün önde gelen yapımcıları grafiklerin , oyunun videolarında gösterilenden daha düşük seviyede olduğunun farkında olduklarını fakat bunun doğal olduğunu söylediler. Eğer sadece PC için veya sadece PS4 ya da XB One için geliştirselerdi, grafiklere daha fazla yoğunlaşabileceklerini fakat multi-platform yaptıkları için ancak bu kadarını karşılayabildiklerini belirttiler. Ayrıca 2013 yılında gösterdileri VGX Trailer'ı için ise, bu trailer'ın oyunun küçük bir kısmından bir kesit olduğunu, bu bakımdan grafiklerin çok daha iyi gözüktüğünü fakat bunu büyük bir açık dünyanın içerisine koyunca sonucun böyle olmadığını söyleyen ekip , belki de bu trailer'ı göstermemeliydik diye de ekledi. Oyunu sadece 2013 yılında gösterdkleri bu trail'a bakarak alanlardan özür dilediklerini de belirttiler, önümüzdeki zamanlarda özellikle PC sürümü için güncellemeler yayınlayacaklarını ve bu güncellemeler sayesinde grafiklerde belirgin ölçüde iyileştirmeler olacağından da bahsettiler.
Açıkçası ben anlamıyorum bu tip tartışmaları, sonuçta adamlar müthiş büyüklükte bir dünya tasarlıyorlar, 100+ saatlik bir oynanış içeriği sunuyorlar, oyunun içerisine bir sürü ufak detay ekliyorlar. Yani günümüzde belki de GTA V'den ve Skyrim'den sonra gelmiş geçmiş en iyi açık dünya oyununu sunuyorlar. Ama yine de neymiş efendim, grafikler videolardan daha düşükmüş. Hayır efendim, ben de oynadım bu oyunu(PS4 sürümü), grafikler gayet güzel ve tatmin edici, güneşin yansımaları, renkler, oyundaki efektler falan çok çok iyi. Elbette daha da iyisi olacaktır sonuçta bundan 10 sene önceki oyunlara baktığımızda fark belli ise bundan 10 sene sonra da çok çok daha güzel grafikler olacaktır ama şu anda bu kadar hani. Belki 1-2 tık daha ilerisi olur çok kasılırsa. Oyun da şahane, grafikler de şahane, CD Project Red'de şahane...
http://www.gamespot.com/articles/witcher-3-dev-responds-to-graphics-downgrade-conce/1100-6427502/

- Steam'de ne çok oynanan MMO(Massive Multiplayer Online) oyunu ne Final Fantasy, ne Elder Scrolls Online ve de EVE Online imiş. En çok oynanan MMO oyunu Tera Online'mış hem de 5 Mayıs'ta çıkmasına rağmen. SteamCharts.com'un haberine göre aynı anda oyunu oynayan sayısı 18.454 olarak açıklandı. Oyundaki toplam hesap sayısı ise 20 milyon.
http://www.gamespot.com/articles/the-most-popular-steam-mmo-isn-t-final-fantasy-or-/1100-6427496/

-Dead Island oyununun geliştiricisi Techland 'in yeni FPS Co-Op slasher(kesme biçme) oyunu Hellraid beklemeye alındı. Techland'in resmi blog sayfasından verilen habere göre oyun firmanın istediği seviyeye henüz gelmemiş. Hellraid 2013 yılında açıklanmış ve 2014 yılında çıkması bekleniyormuş. Yani oyunu uzun bir süre daha göremeyeceğiz gibi.
http://www.gamespot.com/articles/dead-island-dev-s-xbox-one-ps4-pc-co-op-slasher-he/1100-6427508/

-Sony bu hafta yaptığı açıklamada,Los Angeles'da düzenlenecek olan E3 2015 'de yapacakları konferansı, isteyenlerin şehirlerindeki belli sinema salonlarından canlı olarak takip edebileceklerini duyurdu. Biletler ise ücretsiz olacakmış. Tabii ki sadece Amerika ve Kanada'da olacak bu uygulama.
http://www.gamespot.com/articles/you-can-watch-sony-s-e3-2015-briefing-in-a-movie-t/1100-6427509/

- Nintendo ve Pokemon Company , bu kış gelecek yeni bir Pokemon oyunu duyurdular. Pokemon Super Mystery Dragon bundan önce Nintendo'nun eski konsollarında vardı ve 13 milyondan fazla satılmıştı. Şimdi ise bu oyunu 3DS için çıkartacaklarmış.
http://www.gamespot.com/articles/pokemon-spinoff-mystery-dungeon-sells-13-million-n/1100-6427511/

- Ubisoft, The Witcher 3: Wild Hunt oyununu Uplay'den alanlara bedava bir oyun vereceğini duyurdu. Oyunu Uplay üzerinden alanlar şu oyunlardan birine ücretsiz olarak ulaşabilecek;
Assassin's Creed IV: Black Flag
Assassin's Creed Rogue
Far Cry 3 Deluxe Edition
Watch Dogs
Bu kampanyanın ne kadar süreceği ile ilgili bir açıklama henüz yapılmadı.
http://www.gamespot.com/articles/buy-pc-witcher-3-from-uplay-get-free-game/1100-6427513/

- Game of Thrones'un Advanture oyunu Game of Thrones: A Telltale Game Series'in yeni Episode'u olan Sons of Winter'ın trailerı yayınlandı.
http://www.gamespot.com/videos/game-of-thrones-a-telltale-games-series-sons-of-wi/2300-6424927/

-Shadowrun adlı RPG oyun serisinin yapımcısı Harebrained Schemes , Shadowrun 'ın yeni oyunu Shadowrun : Hong Kong için bir teaser trailer yayınladı. Firma ayrıca Steam'de de oyun hakkında bir sayfa açtı. Oyunu Steam üzerinden 20 dolara ön sipariş verebiliyorsunuz, oyun çıktığında ise 30 dolardan satışa sunulacak.
http://www.gamespot.com/articles/shadowrun-hong-kong-gets-first-trailer-and-screens/1100-6427519/

- Sony Birleşik Krallıkta yayınladığı yeni reklamında PS4'ten dünyanın en güçlü konsolu diye bahsetti. Reklamda Bloodborne,Witcher 3: Wild Hunt ve Batman:Arkham Kngiht 'ı gösteren Sony, oyunlar için sadece PS4'e özel demesi ile bayağı bir olay yaratmışa benziyor.
http://www.gamespot.com/articles/ps4-the-world-s-most-powerful-console-according-to/1100-6427532/

-Oyunun yayınlanmasından sadece bir kaç gün sonra WhatsMyName isimli Youtube kullanıcısı The Witcher 3:Wild Hunt'da sınırsız para kazanmanın yolunu gösteren bir video yayınladı. Sınırsız altın için yapmanız gerekelenler basit: ineklerin yoğun olduğu bir yere gidin, inekleri acımasızca öldürün, içlerinden çıkan inek derisini alın, 2 saat meditasyon yapın,inekler yeniden doğsun, ve yeniden kesin, sonra da toplaığınız derileri tanesi 27 gold(altın) 'dan oyundaki satıcılara satın. Bir sonraki yamada bu sorunun düzeltileceğine kesin gözüyle bakılıyor.
http://www.gamespot.com/articles/witcher-3-exploit-gets-you-infinite-money-by-killi/1100-6427533/

- Red Dead Redemtion'ın yapımcı stüdyosu Rockstar San Diego stüdyosu, 3 yeni iş ilanı yayınladı. Bu ilan Red Dead Redemption 2 'nin habercisi olabilir mi acaba? İlanlar ise şu şekilde;
Network Programmer(özellikle açık dünya elementlerinde yoğunlaşacak)- Ağ Programcısı
Grapichs Programmer-Grafik Programcısı
Gameplay Programmer- Oynanış programcısı
http://www.gamespot.com/articles/red-dead-redemption-dev-s-next-game-aiming-for-sta/1100-6427535/

- Codemaster,12 Haziran'da çıkması beklenen oyunu F1 2015'i 10 Temmuz'a ertelediklerini açıkladı, ve yeni bir oyun içi video yayınladı.
http://www.gamespot.com/articles/f1-2015-delayed-into-july-new-gameplay-trailer-rel/1100-6427538/
-E3 2015'e az bir zaman kala, 10 yeni oyun geliştiricisinin daha E3'de bulunacakları açıklandı. İşte tüm geliştiriciler:
ArenaNet (Guild Wars)
CCP Games (Eve Online)
Creative Assembly (Total War, Alien: Isolation)
Fullbright (Gone Home)
Frictional Games (SOMA)
Frontier Developments (Elite Dangerous, Zoo Tycoon)
Nexon (Maple Story)
Pixel Titans (Strafe)
SCS Software (Euro Truck Simulator)
Splash Damage (Dirty Bomb, rumored Gears of War Remaster)
Frontier Developments, Creative Assembly ve de ArenaNet ilgimi çekenler oldu.
http://www.gamespot.com/articles/e3-pc-gaming-show-adds-10-more-developers/1100-6427543/

-Oculus Rift'e yeni bir dava daha açıldı. Reuters'ın haberine göre Oculus Rift'in yaratıcısı Palmer Luckey 'ye büyük bir dava açıldı. Rapora göre davanın sebebi Palmer Luckey'in başka şirketlerde çalışırken öğrendiği gizli bilgileri kendisininmiş gibi göstermesi. Davayı açan firma ise Hawai kökenli Total Recall Technologies. Firmaya göre Palmer , 2011 yılında sanal gerçeklik ekipmanının prototipini geliştirmek üzere işe alınmış ve hatta firmaya girerken bir gizlilik anlaşmasına da imza atmış. Fakat Palmer suçlamalara göre, 2011 ve 2012 yıllarında bu firmada öğrendiği bilgiler ile sanki kendi buluşuymuş gibi Oculus Rift VR adı altında bir Kickstarter kampanyası başlatmış. Ayrıca bu şu anda Oculus'un uğraştığı tek dava da değil, daha önce de Fallout'un yapımcı firması Zenimax da Oculus'a dava açmıştı.
Açıkçası bana enteresan geliyor, bu davalar Facebook Oculus 'u satın aldığından para kopartmak için mi açılıyor bilemiyorum. Ama madem böyle bir şey vardı, neden Total Recall Tecs. ilk Kickstarter kampanyası başlatıldığında dava açmak yerine Oculus'un çıkmasına yakın bu davayı açıyor? Belki doğrudur, ama doğru da olsa yanlış da olsa işin içinde kesinlikle para var...
http://www.gamespot.com/articles/oculus-facing-another-lawsuit/1100-6427553/

- Battlefield 4'ün bilmem kaçıncı patch'inin 26 Mayıs'ta çıkacağı oyunun yapımcı firması DICE tarafından duyuruldu. Bu patch ile birlikte oyuna yeni silahar ve de yeni bir multiplayer(çok oyuncu) modu eklenecekmiş.
http://www.gamespot.com/articles/battlefield-4-patch-with-new-guns-and-mode-coming-/1100-6427556/

Tüm hakkı saklıdır.

Crysis Board Game Is Crowdfunding With Crytek's Blessing

Would you play Crysis Analogue Edition?
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler