Nasıl kilo aldım

Bir süre önce açtığım kilo alma konusunda benim gibi sorun yaşayan bir çok arkadaş gördüğüm için deneyimlerimi aktardığım bir blog oluşturmanın faydalı olabileceğini düşündüm. Ne yiyorum ne içiyorum, gün içerisinde ne yapıyorum kilo almak için bunlardan bahsedeceğim kısaca.

Spor bu işin olmazsa olmazı öncelikle bunu söyleyelim. Bu süreçte düzenli olarak dilediğiniz gibi spor yapmalısınız. Koşu, kardiyo gibi çok enerji gerektiren sporlardan bence kaçının. Kilo almanızı oldukça zorlaştırıyor. Ben ağırlık kaldırmayı tercih ettim. Çok başlangıç seviyesi olduğum için oldukça ağırdan aldım, hafif başladım. Egzersizleri de youtube'dan bakarak çalıştım, aşağıda bazılarını paylaşacağım. Bunlar için yalnızca bir adet dambıl gerekiyor. Siz kendinize göre bir düzen oluşturarak bunlarla her gün 1-2 bölgeyi çalışabilirsiniz. Bu arada ekipmana gerek bile yok aslında. Eminim ki ekipmansız dahi tüm vücudu çalışabileceğiniz videolar rehberler bulabilirsiniz. 

Kol, Biceps, Triceps: https://youtu.be/DcrIg9riork

Karın, Ekipmansız: https://youtu.be/Msr9Lr10uWw

Tüm Vücut: https://youtu.be/tkv3PA9xNk0

Göğüs: https://youtu.be/xlsC1eoRumY

Sırt: https://youtu.be/juFVrZc1Bus

Omuz: https://www.youtube.com/watch?v=bOe9TMCLS-Y

Bacak: https://www.youtube.com/watch?v=Q4_t4WUpsWs

(Kanalın reklamı gibi oldu ama siz kendiniz de programınızı bulup çalışabilirsiniz dilediğiniz gibi. Ben bu adamın videolarını oldukça uygulanabilir bulmuştum yeni başlayanlar için. 

Bu şekilde bir süre devam ettikten sonra kolları daha etkili çalıştırır diye gidip Z bar aldım. Onunla bayağı güzel bir ilişkimiz oldu, çok güzel ve hızlı sonuçlar aldım kolları geliştirme konusunda. Hala da genellikle barla çalışıyorum evimde. Şu an yakın gelecekte başka bir alet eklemeyi düşünmüyorum. Barla yaptığım çalışmalardan da bahsedeyim. 

Bacak: https://youtu.be/TdgRqNxbHvE

Genel Z bar egzersizleri: https://youtu.be/gnKqYIPUgKs

Z bar + Dambıl egzersiz programı (Bu biraz zor olabilir.): https://www.youtube.com/watch?v=vti6beXC9Mo

Tüm vücut barbell: https://youtu.be/sUZRuW8e16I 

Bar ile yapılan çalışmalar biraz daha zorlayıcı olabiliyor kullandığınız ağırlığa göre. Ben daima hafiften başlayarak yukarı doğru çıktım. Şu an toplam 16 kilo ile yapıyorum hareketleri. 2 aydır hiç aksatmadan bunları uyguladıktan sonra aldığım sonuçlar gerçekten çok hoşuma gitmeye başladı. 

 

Gelelim beslenme kısmına. Öncelikle bu konunun ağırlık çalışmaktan daha zor olduğunu söylemek istiyorum. Hayatım boyu az yiyen biri olarak yemek ne kadar zormuş onu gördüm. Aylardır tokum desem? 😀 Yalnızca sabahları biraz acıkıyorum, onun dışında fazla yemekten hiç açlık hissetmiyorum… Zorlaya zorlaya yemek yiyorum sürekli, bu süreçte çok dirayetli olmanız lazım. Hiçbir öğünü aksatmamaya çalışın. Hep zorlayın karnınınız acıyasıya kadar. Öğrendim ki ben ne kadar çok yediğimi sansam da hep az yiyormuşum. Hep doyduğumu hissettiğim an bırakıyordum yemekleri. Artık zaten doyma, açlık gibi bir duygu hissetmediğimden patlayasıya kadar yemeye çalışıyorum. Bunu yapmanız lazım. Sporla birlikte bolca tavuk, kilo almak için patates, pilav, makarna gibi yiyecekler tükettim. Şekerden çok uzak duran biri olarak pek kaçınmamaya başladım. Çikolata, kola günde bir miktar tüketiyorum artık, ama bunlar dışında aburcubur hiç tüketmiyorum. Yalnızca bir miktar meyve. Meyve demişken muz dostunuz, gördüğünüz gibi tüketin. Ben günde 3-4 adet tüketiyorum sabahtan akşama kadar. Bunun dışında spordan 2 saat önce veya hemen sonra mixerde gidip muz, ceviz, çikolata kreması, yulaf, süt (Katı yağ eklemenizin de büyük faydası var.)  hazneyi fulleyip onu içiyorum. Bu içecek kalori olarak bayağı fazla oluyor. Ayrıca yapması ve tüketmesi de oldukça basit. Üstüne 2-3 saat sonra çok zor olabiliyor ama öğlen yemeği yenmesi lazım. Yine çatlayasıya kadar yemek yiyoruz. Akşam yemeğini çok fazla yemenizi tavsiye etmiyorum çünkü eritmesi zor oluyor akşam vakti. Full mideyle yatağı girmesi çok rahatsız edici. O yüzden yine normal yediğinizden fazla ama çok çok fazla yememeye dikkat edin. Gerekirse soda içip, yürüyüş yapın. 

Bu işe başladığımdan bu yana 3-4 ay geçti fakat son 2 ayda gerçekten üzerine düştüğümü hissediyorum. İlk birkaç ay alışmayla geçti çünkü kilom gerçekten çok azdı. 58-60 kiloyla başladım. Tüm ömrüm boyu bu kilolarda gezdim ve boyum da oldukça uzun. Bir yaştan sonra bilgisayar başında çok zaman geçirmenin hiç faydası olmadı. Sık sık boyun ağrıları, tutulmaları yaşar oldum. Amacım hem aşırıya kaçmadan sportif bir vücuda sahip olmak hem de azami kiloma ulaşmak anlayayacağınız. Şu an 66-67 kilo civarı gelmekteyim. Bu işe başladığımdan beri 7-8 kilo aldım. Spor da biraz işe yaradı. İlk ay ve son aylardaki halimi paylaştım aşağıda. Hala zayıfım ama son 1-2 ayda aktif olarak kilo almaya başladım. 

İlk ay: https://teknoseyir.com/wp-content/uploads/2021/03/9f5b715223f0222.jpg

Üçüncü ay: https://teknoseyir.com/wp-content/uploads/2021/03/8c253d961d4ac63.jpg

Benim anlatacaklarım, uyguladıklarım bunlardan ibaret. Tavsiyeleriniz varsa lütfen paylaşın, bu yaz kısa kollu giyince kollar ne olacak tribi yaşamak istemiyorum artık. :'( Herkese iyi şanslar, sağlıklı günler dilerim. @stroker @bitlikarinca @hsynn  @protego

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14
 • arandur @arandur

  Postürün çok düzelmiş. İskelet gibiymişsin, iyi bir duruma gelmişsin. Böyle devam ✌️

 • Hüseyin H. @hsynn

  "Öğrendim ki ben ne kadar çok yediğimi sansam da hep az yiyormuşum"
  Şu cümle var ya tam benim işte.
  Yahu yiyorum. Resmen doymuşum ama sofradaki diğer insanlara bakıyorum benim yediğim yanlarında azıcık kalıyor.
  Yani en son ne zaman yedim bakın dün akşam 1 tabak patates kızartması. Sabahtan beri bir lokma yemedim. Üstüne bir de sigara içince iyice eridik be. Benim temel sorunum düzensizlik.
  Bende burada bir durum paylaşıp 1 2 aylık kilo alma sürecine niyetlenip yapamamıştım.
  Şu süreçte yine yapamam. Hem iş hem özel hayatım biraz sancılı.
  Yazı için teşekkürler. Bazen imkansız olduğunu düşünmeye başlıyor insan sizin gibi başaran arkadaşları gördükçe bu da yıkılıyor. Darısı başımıza inşallah.

  • cestlavie @cestlavie

   hocam bir günde olmuyor bu olay öncelikle onu söyliyim. yıllardır kilo almaya çalışıyorum ama hayat şartları en ileri gidebildiğim bu sene oldu. geçen sene de uğraşmıştım, koşu ve bisikletle ama tam düzeni oturtamadım ve aşırı enerji tüketen sporlar olduğu için 3-4 kilo alabilmiştim sonra yine düştük. bazen hayat şartları elvermiyor o yüzden anlayabiliyorum. yine de, şimdiden günde bu amaç uğruna elinden geldiğince bir kaç şey yapmanı öneririm. koyvermek de pek yaramıyor insana. imkansız değil ya, hatta oldukça kolay bir şey insanların diğer karşılaştıkları zorlukların yanında. zaten ben de yolun ortasındayım. umarım başarırız. 🙏

 • Yakup Yılmaz @yakup

  Gönlünüzce olsun diliyorum. Benim durumum tam tersi. Son 5 ay içinde 58 den 62 ye çıktım aşırı rahatsız ediyor kilolu olmak. Koronadan sonra iştahım çok açıldı ve devam ediyor... 🙁

Pokémon Go Püf Noktaları ve İpuçları

Gym ve Factionlar

 • Oyunda 5. seviyede seçilebilen 3 tane grup var. Aynı şekilde 5. seviyede "Gym" adı verilen savaş noktaları da açılıyor.
 • Bu Gymlere Pokemonlarınızı yerleştirebiliyor, hali hazırda düşman grup sahipse onları yenerek Gym'in sahibi olabiliyorsunuz.
 • Gymlere sadece bir Pokemon yerleştirebiliyorsunuz. Eğer arkadaşınız varsa o da Pokemon atayabiliyor, bu şekilde savunmanızı güçlendirebiliyorsunuz.
 • Gymde Pokemonunuz yenilirse size geri geliyor.
 • Gymlerde kaç tane Pokemonunuz varsa her 24 saatte buna tekabül eden ödül kazanıyorsunuz. (Her bir Pokemon için 10 Coin ve 500 Stardust)
 • Maksimum 10 tane Gymde Pokemon bırakabiliyorsunuz.

PokeStopları: 

 • PokeStoplar genelde park gibi mekanlarda yer alıyor. Buralara gidince farklı ödüller kazanabiliyorsunuz. (Poketopları, Potionlar vs.)
 • PokeStoplar her 5 dakikada bir resetlenmekte.

Geliştirme:

 • Candy ve Stardust olmak üzere iki farklı maddemiz var oyunda. Bu materyaller Pokemon yakalayarak ya da yakaladığınız Pokemonları profesöre göndererek kazanılıyor.
 • Candyler ile Pokemonlarınıza seviye atlatabiliyorsunuz.
 • Stardust ile de Pokemonlarınızı geliştirebiliyorsunuz.

Pokemon Bulma 

 • Haritanın sağ altındaki bölümde civarda Pokemonları ve uzaklıklarını görebiliyorsunuz.
 • Ayak izi ne kadar azsa, o kadar yakınsınız demek. (3 en fazla, 0 da zaten görünür.)

Yakalama: 

 • Poke toplarını atarken baş parmağınızı değil, işaret parmağınızı kullanın. Daha isabetli atılıyor.
 • Pokemon'u ele geçirmeye çalışırken sabırlı olun ve bekleyin, kaçmıyor. Kaçınma hamlelerine dikkat edin, toplarınız boşa gitmesin.
 • Pokemon yakalarken dört farklı zorluk seviyesi bulunmakta. Bunları top atarken gittikçe küçülen daireler şeklinde görebiliyoruz. Yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı sanırım renkler.
 • Topları dairelere en küçük haliyle denk getirmeye çalışın. Buna göre pokemonu yakalama şansınız artıyor.
 • Pokemonları yakalasanız dahi kaçabiliyorlar. Bazen direk kayboluyorlar, bazense tekrar deneyebiliyorsunuz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Umarım faydası dokunur. #Pokemon #PokemonGo #Akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18
 • Alp @acpcore

  Oyundaki en çok pil tüketen şey, ekranın açık kalma süresi. Bu süreyi ne kadar kısaltırsanız telefonunuzun pili o kadar uzun dayanır. Seçenekler bölümündeki battery saver seçeneği ise buna çare. Ancak oyunda o kadar çok hata, bug ve çökme var ki, bırakın batarya yemesi şuyu buyu, bazen oyunu oynayabilmek bile bir şans.

 • Fatih @fatihy

  bu oyunda ayarlar gibi bir ekran var mı ?
  ben de hiçbişey gözükmüyor. sadece pokemon yakalayıp envanterimi görebiliyorum. ayarlar gibi buton yok. oyundan çıkma butonu yok. bir pokemonu yakalamaya çalışırken vazgeçersem geri butonu yok. illaki oyunu kapamak durumundayım.

 • rexprogrammer @rexprogrammer

  Herkese merhaba,
  Şarj problemine bizden de bir çözüm var 🙂 Herkesi bildiği gibi oyun sadece ekran açıkken çalışıyor. Biz bu yeni yayınladığımız "Batarya Koruyucu (Pokemon Go)" isimli uygulamamız da oyunu yine arka planda çalıştırıp ekranı kapatarak pil tasarrufu sağlıyoruz. Asıl pili yiyen faktör internet ve GPS. Haliyle bu işlem size hem oynanabilirlik hemde %20 ye varan bir şarj tasarrufu sağlıyor. Pokemon go battery saver modunda bunu telefonu cebine koyarsan ekranı kapatarak kendince yapıyor fakat çok kullanılabilir değil. Bizim uygulamamız ise masada, arabada her yerde ekranı kapatarak oyunu arka planda açık bırakıp daha rahat gezmenizi ve pokemon yakalamanızı sağlıyor.
  Uygulama indirme bağlantısı: https://goo.gl/anmLdR
  Not: Uygulama pokemon go için yapılmıştır fakat tüm oyunlar veya uygulamalar için kullanılabilir.
  İyi eğlenceler dilerim.

 • 097De @097de

  Pokémon da para nasil kazaniliyor acaba poketopum hiç yok alamaniyorm da para olmadigi icin

cestlavie paylaştı.

Google'dan Instant Apps: İhtiyacın kadarını indir dönemi

Google artık Android uygulamaların sadece ihtiyaç duyulan kısımlarını indirme imkânı tanıyor. Ayrıca şirketin Allo ve Duo isimli sohbet ve görüntülü konuşma uygulamaları da tanıtıldı.

Google, geliştiricilerle buluştuğu I/O konferansında birçok yenilik açıkladı. Teknoloji devinin Android işletim sistemine getirdiği son yenilik, Instant Apps adı verilen gelişme oldu. Şirket ayrıca Allo isimli Snapchat benzeri bir sohbet uygulaması ve Apple'ın Facetime'ına benzer nitelikte bir görüntülü sohbet uygulaması olan Duo'yu tanıttı.

Instant Apps nasıl çalışacak?

Bu özellike sayesinde artık Android uygulamalar modüler olacak yani ilgili linklere tıkladığınızda bir siteye gitmek yerine konuya ilişkin uygulamanın sadece ihtiyaç duyulan kısmını indirebileceksiniz.

İşlem Google'ın süper hızlı bilgisayarlarında gerçekleşeceği için cihazınıza yük binmeyecek, sırf bir özelliğini kullanmak için de uygulamanın tamamını indirerek telefonunuzda yer işgâl etmemiş olacaksınız.

Örneğin, Youtube uygulamasını telefonunuza indirmediniz ama bir Youtube videosunun linkine tıkladınız. Google Play devreye girecek, Youtube sitesine gidip yükleme yapmak yerine, Youtube uygulamasının sadece oynatıcı kısmını telefonunuza geçici olarak yükleyecek, videoyu çağıracak.

Videoyu izledikten sonra uygulamayı yüklemek isterseniz arka planda hallolacak, istemezseniz geçici dosyalar silinecek.

Burada uygulama geliştiricilere büyük iş düşüyor. Artık geliştiricilerin uygulamalarını 'modüler' yazmaları, ihtiyacı göz etmeleri gerekecek.

Allo: Akıllı sohbet

 Google konferansta Allo ve Duo isimli iki yeni uygulamayı duyurdu. Snapchat'e benzeyen 'akıllı sohbet uygulaması' Allo, zengin içeriği ve eğlenceli arayüzüyle pratik bir mesajlaşma uygulaması.

Facebook ve Whatsapp gibi uygulamaların da tahtını sallayacağa benzeyen Allo, sohbetlere Google'ın arama motorunu ve yapay zeka özelliklerini dahil ediyor. Allo kullanırken Google'ın yapay zeka botuyla sohbet edebilecek, doğrudan aramalar yapabileceksiniz. Bu sayede sohbet esnasında video veya fotoğraf arayıp uygulamadan çıkmadan paylaşabileceksiniz.

Duo: Az internet, kesintisiz görüntü

Duo ise iOS cihazlardan tanıdığımız Facetime'a benziyor. Farklı yanı ise tüm telefon modellerinde kullanılabilir olması. Görüntülü arama yapan birçok uygulama var fakat Google'a göre Duo hepsinden hızlı çalışacak.

Sadece telefon numaranızı yazarak kullanmaya başlayabileceğiniz bu uygulama, QUIC adı verilen özel bir kodlama sistemi kullanıyor. Böylece görüntü transferinde tasarruf sağlanıyor.

Whatsapp gibi her iki yönden şifrelenen görüşmeler sağlayacak olan Duo, düşük bağlantı hızlarında bile takılmadan görüntülü konuşma vaat ediyor.


Kaynak: aljazeera

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Secured By miniOrange