Google'dan Instant Apps: İhtiyacın kadarını indir dönemi

Google artık Android uygulamaların sadece ihtiyaç duyulan kısımlarını indirme imkânı tanıyor. Ayrıca şirketin Allo ve Duo isimli sohbet ve görüntülü konuşma uygulamaları da tanıtıldı.

Google, geliştiricilerle buluştuğu I/O konferansında birçok yenilik açıkladı. Teknoloji devinin Android işletim sistemine getirdiği son yenilik, Instant Apps adı verilen gelişme oldu. Şirket ayrıca Allo isimli Snapchat benzeri bir sohbet uygulaması ve Apple'ın Facetime'ına benzer nitelikte bir görüntülü sohbet uygulaması olan Duo'yu tanıttı.

Instant Apps nasıl çalışacak?

Bu özellike sayesinde artık Android uygulamalar modüler olacak yani ilgili linklere tıkladığınızda bir siteye gitmek yerine konuya ilişkin uygulamanın sadece ihtiyaç duyulan kısmını indirebileceksiniz.

İşlem Google'ın süper hızlı bilgisayarlarında gerçekleşeceği için cihazınıza yük binmeyecek, sırf bir özelliğini kullanmak için de uygulamanın tamamını indirerek telefonunuzda yer işgâl etmemiş olacaksınız.

Örneğin, Youtube uygulamasını telefonunuza indirmediniz ama bir Youtube videosunun linkine tıkladınız. Google Play devreye girecek, Youtube sitesine gidip yükleme yapmak yerine, Youtube uygulamasının sadece oynatıcı kısmını telefonunuza geçici olarak yükleyecek, videoyu çağıracak.

Videoyu izledikten sonra uygulamayı yüklemek isterseniz arka planda hallolacak, istemezseniz geçici dosyalar silinecek.

Burada uygulama geliştiricilere büyük iş düşüyor. Artık geliştiricilerin uygulamalarını 'modüler' yazmaları, ihtiyacı göz etmeleri gerekecek.

Allo: Akıllı sohbet

 Google konferansta Allo ve Duo isimli iki yeni uygulamayı duyurdu. Snapchat'e benzeyen 'akıllı sohbet uygulaması' Allo, zengin içeriği ve eğlenceli arayüzüyle pratik bir mesajlaşma uygulaması.

Facebook ve Whatsapp gibi uygulamaların da tahtını sallayacağa benzeyen Allo, sohbetlere Google'ın arama motorunu ve yapay zeka özelliklerini dahil ediyor. Allo kullanırken Google'ın yapay zeka botuyla sohbet edebilecek, doğrudan aramalar yapabileceksiniz. Bu sayede sohbet esnasında video veya fotoğraf arayıp uygulamadan çıkmadan paylaşabileceksiniz.

Duo: Az internet, kesintisiz görüntü

Duo ise iOS cihazlardan tanıdığımız Facetime'a benziyor. Farklı yanı ise tüm telefon modellerinde kullanılabilir olması. Görüntülü arama yapan birçok uygulama var fakat Google'a göre Duo hepsinden hızlı çalışacak.

Sadece telefon numaranızı yazarak kullanmaya başlayabileceğiniz bu uygulama, QUIC adı verilen özel bir kodlama sistemi kullanıyor. Böylece görüntü transferinde tasarruf sağlanıyor.

Whatsapp gibi her iki yönden şifrelenen görüşmeler sağlayacak olan Duo, düşük bağlantı hızlarında bile takılmadan görüntülü konuşma vaat ediyor.


Kaynak: aljazeera

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör