LeanDroid (Pil tasarrufu sağlamak için.)

Şöyle bir beş altı aydır kullandığım, wakelockları, 3G'nin veya Wifi'ın pil sömürüsünü engelleyen bir uygulama LeanDroid. Bedava ve Premium sürümü var ben en başından beri premium kullanıyorum o yüzden ne eksik ne fazla bilmiyorum pek.

Bu uygulama ne işe yarıyor?
-Bluetooth'u, 3G'yi, Wifi'ı, Location servislerini kullanmadığınız zaman kapatabiliyor.
-Belli bir durum verirseniz o durumu uyguluyor ve koşullar sağlanmıyorsa dokunmuyor hiçbir servise.
-Belli saatlerde kapatmaması için ayarlayabiliyorsunuz uygulamayı.
-Belli bir pil oranından sonra otomatik kapatabiliyor her servisi.

Bu gibi özellikleri var işte. Basit fakat çok yararlı bir uygulama. Ben bunu mesela şarjımın hiçbir şey yapmazken sürekli böyle dik bir biçimde düştüğü için kullanıyorum. 15 dakika dokunmuyorsam telefona kapatıyor uygulama bazı servisleri. Bluetooth'lu bir cihaza bağlı değilsem kapatıyor, herhangi bir wifi yoksa ortalarda kapatıyor, wifi'a bağlıysam 2g'ye alıyor telefonu gibi gibi.

Tam sürümü de 1$ gibi bir şeydi. Gerçekten çok yararlı bir uygulama piller için. Tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • kamajikaciya @kamajikaciya

    İşin içine root girmedikçe bu tür uygulamalar oldukça yetersiz hatta aksine pil ve uygulama süreçleri için yetersiz kalabiliyor. Root işin içine girdiğinde ise özel ROM'lar yüklemek hatta kernel'i dahi değiştirmek bu tür uygulamaları kullanmaktan daha faydalı. Özellikle Lollipop için bu tür uygulamalar pek kullanılabilir değiller.

  • kamajikaciya @kamajikaciya

    Eğer özel rom ve kernel'e rağmen battery drain ve idle wakelock yüksek ise bu tür bir programdan ziyade sebep olan uygulamalardan kurtulmak daha makul olacaktır. Bluetooth ve GPS'i zaten gerektiğinde açmak doğru olan. Bunlar dışında bir wakelock mevcut ise buna neden olan uygulama bulunup gereksizse uyutularak, çok gerekliyse daha az uyanan bir alternatifi bulunarak sorun çözülmeli. Bu tür uygulamalar dediğim gibi hem pil kullanımı hem de arka plan süreçleri için etkisiz kalıyor. Bence battery drain'e neden olan idle wakelock'ların nedenlerini araştırmak gerekli diye düşünüyorum.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler