Paylaş Paylaş

Paypal'ın yokluğunda yurt dışı satış tecrübeleri

Paypal'ın yokluğunda yurt dışına satış yaparken para tahsilatında yaşanan zorlukları Murat'la konuşuyoruz.

Videoda adı geçen Saberkraft sayfasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://saberkraft.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ömer Özgür @omc43

  Tam benim ebay dertlerimin üstüne. 25dolara 23" samsung monitor kaçırdım... 😀

 • Emre @xyz

  Bekliyordum 🙂 Firma ismini ilk defa duydum çoğu kişi gibi bende.

 • ahmed @ahmed

  Gundemdeki ayni tisortler büyük ihtimalle ayni gun cekilmistirler.

 • Ömer Özgür @omc43

  Velkam tu tr... O kadar ağlıyorlar bak şunu yaptık bunu yaptık diye alın siz kapak 😀

 • Hadron Collider @hadroncollider

  10 yıldan fazla süredir ebay'de çoğunlukla amerikalılara bişeyler satarak gül gibi geçiniyordum. Bu olay olunca işsiz kaldım.

  Ebay popülerliğini kullanarak bariz bi şekilde satıcıları sömüren bi firma. Benim kar marjımın yaklaşık yüzde 35-40 ebay+paypala gidiyodu. Neredeyse işe yarı ortak gibi ama maalesef alanında tekel olduğu için bişey yapmak mümkün değil. Aslında ebay'in sisteminde bariz açıklar var ama alıcıların çoğunun iyi niyeti sayesinde sistem yürüyor.

  En kısa zamanda tekrar faaliyete geçmesini umuyorum. Hem satıcılar hem de yurtdışından ucuza bişeyler almak isteyenler için iyi olur.

 • Kemal @knuraydin

  Bahsettiğiniz bazı ödeme firmaları, ABD'de şirket kuran firmalar vs. den bahsediliyor, bunların bilgisini verebilir misiniz? Kulaktan duyduğumuzu Google'a yazınca doğru sonuçlar gelmiyor. Teşekkürler.

 • aslanmurat @aslanmurat

  Murat abi annesini mi kaybetti 🙁 başın sağolsun murat abi mekanı cennet olsun

 • turker @turker

  DHL veya UPS ,anlaşma yapabilirseniz, uygun fiyata taşıma yapar yurt dışı gönderimi için.

 • Centurion @burakdogn

  Star wars dan lisans için yaklaşık 50.000 Euro vermeniz lazım ki star wars filan adı geçsin. Adını vermeden yapmak daha avantajlı..

  • sgur @sgur

   olur mu öyle şey.

   kısa vadede evet ama eğer star wars logolu olursa kitlen 20 katına çıkabiliyor bir anda.
   aynı zamanda ürün fiyatınıda yukarı çekip lisansı o fiyata dahil edebiliyorsun.

   şimdi 50 ürün satılsa, star wars logolu 500 ürün satılacak, ek olarak sayı arttığı için maliyetin düşecek. ürün fiyatın 200 dolardan 300e çıkabilecek etc...

 • Ercüment Solmaz @ercument-solmaz

  Biz motorolayı batırmış ama onun yarısı kadar bile şirket kuramamış bir ülkeyiz. Kara listede olmamız aşırı normal. 😀

 • Emre @emre1393

  amazon ve aliexpress dışında yurtdışı alişverişlerim bıçak gibi kesildi. çinli hiçbir siteden artık alım yapmıyorum. gearbest vs siteler artık bitmiştir benim için.

 • fsh77 @fsh77

  Böyyük ülkenin böyyük ekonomisi 🙂 içeriğe kaktırt hamaseti ama dışarıya adımını atsan ne olduğun belli oluyor ,böyle gazları senelerdir yiyen-seven halkıma bu bile az aslında

 • homosapien @biggestliar

  Maalesef ki Murat senin T.C'deki ticari kronolojin şöyle olacak: Bugün sitemkarsın, yarın kızacaksın, öbür gün sinirlenecek ve küfür edeceksin, sonraki gün "alın atınızı, severim tımarınızı" diyeceksin, sonraki gün yaptığın bir ürünü hatıra olarak saklayacak, diğer ürünleri hediye olarak dağıtacaksın ve ülke için birşey yapmaya çalışmayı , üreterek para kazanmayı seçmeyi lanetleyeceksin. Daha acısı; suçlunun sen olduğunu anlayacak, kendine "idam cezası" vereceksin ve çevrendeki pek çok kişi de senin bu yaşadıkların yüzünden çok kımıldatmadıkları serçe parmağını artık hiç kımıldatmayacaklar, "böyle gelmiş, böyle gider" diyecek. Böylece, canım vatanımın yarınlarını da onlar "idam edecekler"..........................................

  Ekleme: Acı tecrübelerimi yazdım ama umarım siz daha başarılı olursunuz. Ve umarım, yukarıda yazdıklarım sizin kaderiniz olmaz. Elimden gelen bir faydam olursa da seve seve (1 bardak demli çay karşılığında tabii ki) yardımcı olurum.

 • BÜLENT SARIKAYA @bulent-sarikaya

  bence harika bir konu daha harikası ise yaptığınız bu ışın kılıcı projesi gerçekten tebrik ederim elllerinize sağlık umarım bu ticari girişiminiz çok çok olumlu olur türkiye olarak gerçekten çok gerideyiz. başarılar dilerim

 • homosapien @biggestliar

  Yazinizı beğenmek istedim ama sonra acı gerçeklerimizi yazdığınız için neresini beğenmeliyim bilemedim!.

 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  KOSGEB'de şirket kurmadan önce başvurusun kabul edilirse paranla işi kurar yürütürsün ölüm vadisini atlatmanı sağlar. Ülkemizde çok destek su istimal edildiği için direk para vermezler. 30 bin liran varsa batma olasılığın %80'se KOSGEB ile bu oran düşer, bunun yanında çok değişen var ama genel olarak bu. Destek verdiklerinde de onların sorguladıkları sorular var standartları zaten sitelerinde bulunuyor, indireceksin onu yazmış olduğun projeyi tıpkı onlar gibi sorgulayacaksın, tamam mı sonra bir tanıdığa rica edeceksin bir de o sorgulayacak. Eğer siz tamam bu iş olur derseniz onlarda olur diyecekler çünkü standartlar belli 🙂 aynı durum biraz daha değişiği Tübitak için geçerli aynı özelliklere bir de Türkiye'de olmayan bir şey bir yenilik inovasyon yaptığı anlatıp alacaksın. Torpil dediğin kısma gelecek olursak Tübitak da olabilir ama Fetö temizliğinden sonra gerekir mi şuan bilmiyorum. Ntv olayın da senin projeni kopyalamaları doğruluğuna bir şey diyemem ama doğru ise ahlâki değil o bir gerçek, yalnız şunu da unutmamak gerekir ki aynı fikir yüzlerce belki binlerce kişinin aklına geliyor, çok azı peşine düşüyor yada hayata geçirebiliyor. Aynı muhteşem bir fikri 100 kişiye ver hepsi aktif olarak başlasın hiç biri birbirinin tamamen aynı olmaz ve girişimcinin bazı konulardaki yetersizliğinden dolayı %80 ide batacaktır, kalanlarda birbirini ezecektir ve kazanan bir elin parmaklarını geçmeyecektir onlarda pastayı paylaşacaklardır.

 • sarp @sarp

  Komisyon oranı Paypal'da nasıl daha yüksek anlayamadım? Aşağı yukarı İyzico ile aynı. + para direkt hesabınızda. 22 gün beklemek zorunda da değilsiniz.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Ben akıllı oturuyorum... Beni Siyasete sokmayınız... Yassak...:=))) Dışarının ( Anglo-Sakson Siyonist tanımlı ) bize dayattığı sistem ve 4 partiyle yola devam... Ülke kendi tekerine çomak sokar mı? Amaç Devrim arabasını yapmak değil birilerine göz dağı verip Ticari anlaşmalara yön vermekti... Peki Anadolu kim engelledi satış rakamları mı Maliyet mi? Bu kadar Dönmenin olduğu ülkede daha neler oluyorda konuşulması yassak... Gerçekler acıtır amma yine de karşındadır... Al sana Süpriz...:=)))

 • Adımkerim @riza_kerim

  homosapien @biggestlier katılamamak elde değil.
  Hakan Salihoğlu @farazicosmos ülkenin durumunu çok iyi özetlemişsiniz.Hindistan da bile bizden daha fazla devlet yardımı sunuyor yada imkan veriyorlar.

 • homosapien @biggestliar

  @riza_kerim Maalesef ama haklısınız.... Bugün bakın dünyanın en büyük firmalarına, bakın bu büyük firmaların sunum ve etkinliklerine, kesinlikle ama kesinlikle ( intel'in AMD'nin, Nvidia'nın vs'nin) bir "İNEĞE TAPAN" hintli ya baş mühendis, ya da çok yetkili ve önemli bir pozisyonda karşımıza çıkıyor. NE ACI!..

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Türkiye'de %5'lik kesimdeysen yada en azından onların arkadaşı, Dostu değilsen çok zor girşimci olmak.

 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  @farazicosmos ekonomik durumunu bilmiyorum ama birebir aynısı ise mahkemeye verebilirsin, şözleşme de ne imzalatırlarsa imzalatsınlar olay ahlâk dışı yine de bu işin uzmanı bir avukat ile görüşmek gerekiyor,
  "bir araya gelemiyoruz asla. " bu konuda hak veriyorum, birlikten kuvvet doğar demişiz ama toplanıp bir şeyler yapmaya çalışınca pek bir şey çıkmıyor 🙁

 • Adımkerim @riza_kerim

  @gamsizm Başınız sağolsun
  Allah rahmet eylesin ve sizlere sabır versin.

 • arandur @arandur

  Bkm Ekspress ile Paypal ne alaka?

 • Tayfun Kalafat @tayfunkalafat

  Turbosquid.com dan 3D model satıyorum. Paypal kapanınca bizimde parayı çekmemiz sıkıntıya girdi.. Aylar sonra Turbosquid Payoneer ile anlaştı da %2 lik bir komisyon ile kurtardık paçayı..

 • AsalAdam @asaladam

  En son durumu ağırlaştı demişti ama vefat ettiğini şimdi sizden öğrendim. Murat Abi inan çok üzüldüm, Allah rahmet eylesin ailece başınız sağolsun, toprağı bol olsun. @gamsizm

 • sgur @sgur

  haklılık payınız yok değil ama bence bazı noktalarda hatalar var.

  bu bahsettikleriniz dünyanın her yerinde bu şekilde.

  tvde yarışmaya çıkıyorsanız zaten onu public olarak yayınladığınız için patent ya da koruma altına almazsınız eğer önceden koruma altında değilse. dolayısı ile çalınmaya çok müsait hale gelir. Girişimcilikte buna çalınma denmez zaten. Sizin hatanız bu malesef.

  Bunun yanında melek yatırımcı kişiye yapar yatırımı, işe ve proje de önemli ama google'dan çıkma adam her yerden yatırım bulur mesela, Mckinsey, BCG gibi yerlerden çıkma adamlarda aynı şekilde yatırım bulur.

  Hiç bir ülkede fikre para verilmez ya da yatırım yapılmaz, çalışan örnek gerek, çalışan, işleyen sistem gerekli. Fikir tamamen değersiz bir şey, onu gerçeğe dönüştürmek değerli kılıyor.

  Fikri gerçeğe dönüştürmek ise kolay değil, geyik olarak ter, zaman ve gözyaşı demek. Siz fikrinizi hayata geçirebilmek için gerekirse 18 saat çalışacaksınız, para koyacaksınız, ilk adımları kendiniz atacaksınız. sallıyorume viniz varsa onu ipotek edip riske gireceksiniz. Amacınız o anda o fikri gerçeğe dönüştürmek olmalı. bunun için neler yapabilirsiniz, bunlar değerli şeyler.

  yoksa kimse, "fikrim var" ama tübitak, kosgeb etc bana destek vermedi dememeli. Amacı bu değil bu kurumların. Melek yatırımcıların soracağı ilk şey, ben sana para yatıracaksam sen ne riske edeceksindir.

  daha yazılacak çok şey var ama girişimcilik fikirle, lafla değil, fikirlerin gerçeğe dönüştürülmesiyle oluyor. Türkiyede bu bilinmiyor.

  Elbette ailenizin nüfuzu ve parası varsa her şey daha kolay fakat, "benim yatırım yapacak param yok", "bana destek vermiyorlar" bahane değil. o zaman işe girip yatırım parasını çıkarmanız gerek.

  Eğer siz o parayı ve varsa işinizi ırakmayı riske edip yatırım yaapbiliyorsanız güveniyorsunuzdur kendinize. Yoksa lafla olmaz bu işler.

 • sgur @sgur

  @farazicosmos Niye imzalıyor ve programa çıkıyor ki o zaman, önceden bilmediği bir şey mi? hayır.

 • cingibi @cingibi

  @gamsizm işaretlediğim kısımda küçük bir hata var gözünüzden kaçmış sanırım

 • Burhan KARADERE @burhan07

  satış yapmadığım için yurtdışı satışa çözüm aramadım . Ama alış veriş için paypal komisyonu karşıdan alıyor bana yansıtmıyor dolayısı ile adamların sigortasına çok güveniyorum en küçük sorunda birden fazla kez 2 iş gününde paramı geri aldım adamlar dünyaya hakimler 1999 dan beri bu işin içindeler. ebay de adamların zaten. paypal kapanınca başka ülkeden hesap açıp yoluma devam ettim sorunsuz kullanyorum. https://www.karadere.com/blog/paypal-kapandi-peki-ebay-den-nasil-alis-veris-yapariz-paypal-ile-alisveris-cozumu-nedir.html konu ile ilgili bloğumda yazım var isteyenler okuyabilir.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  "Mesela Türkiye'nin şeftali yerine motor üretmek istemesiydi." Allah rahmet eylesin...

 • FoxRiver @foxriver

  Devletten bahsederken devleti kimlerin yönettiğini, bu kişilerin bilgi ve kültür seviyelerini de düşünmek gerek. Şalgam pazarında elmas satılmaz. Videodan çıkan sonuç; haklı beyin göçü, cehalet, uluslararası itibarsızlık, vay ülkemin haline, yazık bize.

 • Alptekin @alptekinck

  Yeni ürününüz hayırlı olsun.Bir öneri olarak, lego gibi modifiye edilebilir olursa ilgi daha da artabilir.

 • defy @defy

  Yurtdışına bazı ürünlerin satışını kendi web sitem üzerinden yapıyordum. Paypal gidince ortada kaldım haliyle. Bir süre gelişmeler ne olacak diye bekledim. PayPal'ın yakın zamanda geri gelmeyeceğini anlayınca iyzico vb. firmalarla iş yapabilirim diye düşünerek yeniden websitem üzerinde çalışmaya başlamıştım. 1 aydır uğraşıyordum. Bu videoyu görünce her şeyi tekrar askıya aldım. Benim ürünlerim alternatifi olmayan ürünler değil. Müşterilerim kalkıp böyle ödeme aksaklıklarıyla uğraşmaz bile.
  Kendi ayağına sıkan böyle kaç tane ülke var merak ediyorum. Yazıklar olsun.

 • Mustafa Cavusoglu @mustafacavusoglu

  Merhaba arkadaşlar,
  yeni bulduğum bir siteden bahsedeceğim sizlere. eminim bazılarımız (benim gibi) PayPal'ın Türkiye için kapanmasından sonra bazı sorunlar yaşadı internet alışverişleri için. PayToSellers.com adlı site bu duruma çare gibi duruyor. Basit olarak anlatacak olursam; eBay, Etsy ve benzeri gibi sitelerde satış yaptığınızda ödemenizi almak için genelde PayPal iyi bir yöntemdi. ama şimdi kapandı Türkiye'de. işte bu site para ödemelerinizi almak için aracı oluyor. kendi komisyonunu alıyor tabiki. ama sizde paranızı alıyorsunuz. internetten ürün satanlar vardır. denemelerini tavsiye ederim.

  http://paytosellers.com/tr/about/

  link referans linki değildir. dilediğiniz gibi kayıt olabilirsiniz.

 • Jean Pierre Le Duc @jeanpierreleduc

  Benim Avrupa Birliğinde Paypal hesabım ve buna bağlı bir banka hesabım var. Ebay, Amazon ve başka siteler üzerinden satış yapmak isteyenler benimle iletişime geçebilirler.