Paylaş Paylaş

Niyazi Saral ile Tozlu Raflar

Niyazi Saral ile PC'lerin ülkemizdeki tozlu tarihine dalıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • levent tektaş

  İşte en çok sevdiğim ve en çok özlediğim bölüm...
  Güzel insan niyazi bey ve levent abi... Tozlu raflarda iki büyük üstadı karşı karşıya görmek inanılmaz derecede sevindirdi beni.
  Şimdi videoyu açıp her saniyesini büyük bir dikkatle izleyeceğim. Bu gibi videolar cidden büyük bilgi zenginliği.

  Teşekkürler

 • Fatih

  İki güzel insanın çok hoş bir sohbeti olmuş. Ağzınıza sağlık

 • M@U

  O sorun anlatılırken aklıma geldi de Darkhardware'de birkaç kez sorunlu ürünlerle ilgili yazılar yazılmıştı. Sanki bahsedilen soruna ilişkin bir şeyler okumuştum zamanında. MTH denince bakayım dedim, hakaten de oymuş, Darkhardware'de yazılmış. 🙂

  http://www.darkhardware.com/makale/editor-03

  Sohbete konu olan hadisenin ortaya çıkışı ve gelişmeler... 😀

  Çok güzel bir sobetti. Cezbetti. 🙂 Uzun zaman sonra böyle bir bölüm çok iyi oldu, teşekkürler. 🙂

 • Alperen @alperen

  Merhaba,sizlere yine doyamadım,devamı geleceği için mutlu oldum.Gençler (yarınlarımız)bu videolar,bu yayınlar daha çok sizler için değerlendirin.Yıl 1988-89 Konya da birkaç genç Singapur-Tayvan dan parça getirip masaüstü sistem haline getirdikten sonra pazarlıyorlardı,firmanın ismini hatırlayamadım ama onlara gıpta ediyordum.O yıllarda yaşım 37 idi memuriyet-çoluk çocuk geçim sıkıntısı cesaret edemedim comodor 64 ile memur maaş bordrosu programı yapıp,oyun oynayıp züğürt tesellisi ile avundum.Yıllar çabukmu geçti ne dersiniz!

 • Koray Ustuner

  Yine çok keyifli bir sohbet olmuş.
  Çernobil virüsü çıktığında yurtta kalıyordum ve bilgisayardan anlayan birisi olduğum için neredeyse bizim ve çevre yutrların yarısı imdaaat diyerek kapımı çalıyordu 🙂 Sanırım o tarihten sonra da antivirüs kullanım oranı birden arttı. 🙂
  Çizgi Elektroniğin benim için çok özel bir yeri var. Yurt dışından AMD işlemcim için Ali Alladdin chipsetli EpoX marka anakart getirtmiştim. Daha sonra tecrübesizliğimin verdiği dikkatsizlik ile yanlış bios yüklemem sonucu anakartı bozmuştum bilgisayarım açılmıyordu. Aanakartımın biosunu yeniden programası için Çizgi Elektronik'e götürmüştüm ve sağolsunlar beni kırmayıp ücretsiz olarak yeniden programlamıştılar. O tarihten sonra da tüm arkadaş çevreme yeni bilgisayar toplarken yaşadığım bu olayı anlatıp Asus marka anakart aldırmıştım.

  Niyazi Bey'in tecrübelerine dayanarak şunu sormak istiyorum. Günümüzün önde gelen (Asus, Msi, Gigabyte gibi) anakart üreticileri ekstra dayanıklı, askeri sınıfa uygun, 10 kat daha stabil katı japon kondansör, gibi terimler kullanıyorlar. Acaba gerçekten bu bileşenler iddia edildiği gibi eskiye oranlar çok daha kaliteli bir düzeydeler mi? Bu konudaki genel değerlendirmenizi merak ediyorum.
  İkinci sorum ise asenkron içlemciler sizce ileride günümüz işlemcilerin yerini alabilir mi?
  Saygılar...

 • Koray Ustuner

  Yazım çıkmıyor... 🙁 Spam diye algılıyor 🙁

  Tekrar yazınca da dublicate message uyarısı alıyorum...

 • Hüseyin YİĞİT @hedefalyans

  finallere çalışır iken bu vakitte böyle güzel konunun gelmesi bi ara vermeyi gerektirdi 🙂 Niyazi bey de baya renk getirdi.

 • Aykut

  Gece gece keyifli sohbetle bir çok bilgi edindik teşekkürler,

  Ben bir ara getirdikleri ekran kartlarından club3d hd5850 sahibiyim bu kartın epidemik bir problemi varmıydı?
  Benim kartımda ilk güç verildiğinde acayip bir ses sorunu mevcut (yüksek bir hırıltı,homurtu) bu sesin nasıl ve nereden çıktığı belli değil sadece fan bu sesi çıkarıyor olamaz birebir aynı durumu yaşan farklı kişilerle de tanıştım fakat onlarda bende kökten bir çözümle ses sorununu gideremedik.

  Niyazi Bey Sizin kulağınıza club 3d kartlarla ilgili böyle bir sorun olduğu geldi mi ?

 • Tarık KAYA (35) @tarikkaya

  Sohbet için teşekkürler. Kadıköy de Eminönü vs.. zamanın bilgisayarcıları anakart, ekran kartı bileşenlerini cepellezi yapıp 5-10 dolara hatta şu dvi vga dönüştürücülerini bile cepellezi yapıp satıyorlardı bir zamanlar.. Halada öylemi bilemiyorum..
  Şimdi bir donanım bileşeninin dış ambalajı açıldığını fark edersem o ürünü deil paketli olanını alıyorum. Mesela byük teknoloji marketlerde ise Ambalajını isterseniz açmıyorlar isterseniz de eksik gedik varmı diye birlikde yanınızda açıyorlar.. En gıcık olduğum şey de budur. Kadıköyden anakart almıştım yazıcı oğlundan anakart kutu içeriğinden bir anakart, garanti kitapçığı ve bir de marka logosu yarım yırtılmış kağıdı vardı.. Arkaaşla geri gidip kavga dövüş depodan ambalajlı olan kutuyla değiştirmiştik.. Neler neler.. Sizi izlerken o günlere geri döndüm.. Iyy...(şiddetli tiksinti durumu)

  Donanım bileşeni satan bakkalın yanın da ki yerlerde yer alan sağlam bilgisayarcılarda vardı. Ama tabi onları da tesbit etmek mesele.. Eskisi gibi o kadar fazla kasa toplamıyorum. Sizin videolar da karşılaştığımda baya nostalji yaşamıştım.. Heyt bee... kasa güç düğmesi, reset düğmesi, sabit disk bildirim ledlerinin incecik bit kadar soketlere takma çabası.. Ne günlerdi arkadaş...

 • hb

  Uzaya gidip gelmiş çip var.

 • hb

  Müthiş adamlarsınız. Bu işi çoluk çocuğa bırakmayın lütfen.
  Allah hayırlı ve uzun ömür versin ikinize de.

 • hb

  o leyimli chipleri gördükçe çıldırıyorum. Üzerine para versem de bana da söktürseler.
  Deli midir nedir demeyin lütfen 🙂

 • adnan zirek @pcgsmado

  levent abi süpersin niyazi bey de süperdi sizin sohbetlerinize doyum olmuyor videonun sonunda servis bölümünü merakla bekliyoruz bu arada murat abide super adam

 • Kent @kent

  Tadına doyum olmadı, iyi ki varsınız

 • fx6300

  Muhteşem bir bölüm. Teşekkürler.

 • Kaan

  Çok keyifli bir sohbet olmuş, özellikle benim yaş grubum için güzel bir nostalji yaşattınız teşekkürler.

 • Ahmet

  Burada anlatılan 2 olay sayesinde Çizgi elektronik Türkiye'nin gönlünü kazanmıştır. Anakart ve ekran kartta tek tercihim Asus olmasının nedeni de Niyazi Beydir.

 • Hakancez @hakancez

  Muhteşem olmuş, muhteşem...

 • Barış Gültekin @barisgultekin1

  Yine çok başarılı bir bölüm olmuş. Top 10 ....
  Tebrikler... LP

 • Tuğgan İzer @zepp6x

  güzel bir bölümdü eski yıllara aldı götürdü eksik kalmış olan anılarda eskilerin yerinde yerini aldı

 • Ziyaretçi

  16 saniyelik Asus reklamından sonra video başlamıyor. LG 55 LA660s TV ile izlemeye çalışıyorum. Diğer başında reklam olmayan videolarınızda sorun yok.

  • olay yeri inceleme

   herhangi bir reklam engelleme programı kullanıyormusunuz varsa kaldırın ayrıca başka tarayıcıları deneyin olmazsa direk youtube teknoseyir kanalına girip izleyin

 • Emre K @emre-k

  Çok güzel bir sohbet olmuş, tadı damağımda kaldı.

  Umarım Niyazi beyi tozlu raflarda daha sık görebiliriz.

 • Gökhan

  böyle dinazorluğu kimin önüne getirip sunsanız yok demeyecek tatta güzel program olmuş.

 • lawnmower @lawnmower

  Son günlerde izlediğim en keyifli Teknoseyir videosuydu. Elinize sağlık, umarım bu tarz konuklu Tozlu Raflar bölümlerinin devamı gelir.

 • Serhan Bedir @number7andme

  Niyazi Saralı ne zaman görsem sinirlerim ayağa kalkıyor , üretim hatalı ekran kartını değiştirmemek için kırk takla atan bir firmanın patronunun bu kadar popüler olması çok ilginç gerçekten.

  • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

   Üzüldüm bakın şimdi. ne zaman oldu bu olay? S/N falan var mı ürünün elinizde?

  • Serhan Bedir @number7andme

   firmanızla bayağı bir telefon ve mail trafiği yaşadım oradan araştırabilirsiniz Niyazi Bey , benden kaynaklı bir durum olsaydı o arıza tamir ettiğiniz için bizzat teşekkür bile ederdim ancak kartın üretim hatası vardı vede ben gpu değişimi yapılmış (kurcalanmış) bir kartı kullanmak istemediğim için ikinci elde yok fiyatına elden çıkardım o yüzden elimde seri numara vs yok ama artık asus ürün alırken tüylerim diken diken oluyor onuda belirteyim

  • Birdost

   Sanırım DHW deki seyhan nikli kişi. Yazım şekli tanıdık geldi.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Niyazi SARAL ve Levent PEKCAN Efsane olacak bir sohbet olmuş, Elinize dilinize sağlık, Galiba ben şu %5~10 kısımdan çıkamıyacağım. kendim toplayıp değiştiremedikten sonra personel computer 🙂 kullanmış saymıyorum kendimi workstation olmadan bana bulut teknolojisi biraz riskli geliyor ( 1Mbps upload ile ) ömür törpüsü. kolay gelsin.

  Not: Levent abi ben senden daha önce 486DX 33 almışım ( 1990) o zamanlar markalı parça almak şimdiki insanlara uzaylığı görtermekten daha zordu 🙂 ben yabancı dergilerden kendime sistem oluşturup mecidiyeköy'de tanıdık bilgisayarcıya verdiğimde ne yapacaksın demişti. 486DX33 Türkiye'ye gelmemişti 8mb simm (30-pin) ram 210mb conner ata 33 hdd 256k umi vga 15" 1024*768 renkli crt li sistemi okuduğunda nasıl getirtirim diye düşünmüştü.

 • Serhan

  1990 da 486 dx 33 diye bir işlemci yoktu , o yıllarda 80286 işlemciler vardı en yüksek.

  not : USA ve Avrupa pazarını bilemiyorum tabi ama Türkiye de 486 işlemcili pc ler 93 - 94 civarı rahatlıkla bulunabiliyordu.

 • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

  İlginize ve sevginize teşekkürler arkadaşlar.

 • Mustafa Gökhan Aydın @gokhan_e2m

  Çok keyifli bir sohbet olmuş.Çizgi zamanında sadece getirdiği ürünleri şu an Türkiyede bu tarz tasarımlarında yapılabilmesi için tagem ve mcu turkey üzerinden eğitime verdiği destek ten dolayı ülkenin sadece tüketici değil geliştirci olmasına verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum.

 • stealth @stealth

  Bu siteyi samimiyetinden dolayı öncelikle çok seviyorum. Bilgisayar sektörünün bu önemli insanları ile röportajlar yapmak, onları dinlemek çok önemli. Zaman hızlı ilerliyor ve ister istemez böylesine önemli şahsiyetler maalesef aramızdan ayrılıyor. Bir şeyler geç olmadan evet bu insanlarla konuşmak, onları dinlemek gerçekten çok önemli. Ben en çok bir şeyi çok merak ediyorum. Teleteknikten bir yetkiliyle görüşmek, Osman Babaoğluna ulaşmak, Kadıköy'deki Erman Amiga House'a ne olduğunu öğrenmek mümkün mü? 1980 ve 90'ları çok özlüyorum. O dönemden kalan insanları, o insanların anılarını dinlemek benim için çok önemli...Bu konuda sizden röportajlar ya da bilgilendirmeler bekliyorum.Saygılarımla...

 • Phoenix

  Tegra K1 geliyor.

  Nvidia, Tegra 4'ün tahtına oturan modele, "Tegra 5" yerine "Tegra K1" ismini verdi.

  Cunku desktop GPU'larında kullanılan Kepler mimarisine geçildi.

  Tegra 4'te 72 shader varken Tegra K1'de bu sayı 192'ye çıktı.

  İki farklı CPU secenegi olacak bu chiplerde ;
  1) 32 bit - 4 çekirdek - 2.3 ghz
  2) 64 bit - 2 çekirdek - 2.5 ghz

  Tegra K1 Unreal Engine Demo Videosu : http://www.youtube.com/watch?v=GkJ5PupShfk

  - Phoenix -

 • Saruhan

  İzlediğim en keyifli bölümlerden biriydi. Emekleriniz için teşekkürler.

 • Tirido @tirido

  Çok keyifli bir sohbetti, teşekkürler 🙂

 • Yaya

  TS montaj videosunda çalan şu şarkının adını bilen var mı?

  http://youtu.be/JFyMDxp0tlk?t=5m24s

 • arandur @arandur

  Niyazi Bey'i Çizgi Elektronik ve Çizgi TAGEM sayesinde yıllardır tanıyoruz zaten. Ama böylesine hoşsohbet bir insan olduğunu teknoseyir sayesinde öğrenmiş bulunuyoruz. Kendisinin buradaki yorumları takip ettiğine eminim.

 • MolvadaGama @molvadagama

  Emeğinize sağlık, Levent ve Niyazi bey'e tadından yenmeyen bu sohbet için teşekkürler.

 • Rüçhan Kaan

  Fevkalade bir video olmuş. Haftada bir tane çekip eskilerden konuşsanız ne güzel olurdu 🙂

 • skyforce @skyforce

  Şimdi zerre kadar teknolojik yeniliklerden zevk almıyorum. 34 yaşındayım ve çok yaşlandım anlaşılan. Hiç bir şey bana pentium mmx 200 bilgisayarım ve windows 98 kadar zevk vermiyor. Dial-up bağlantıdan aldığım keyfi Adsl den alamıyorum. Teşekkürler tozlu raflar.

  • Hanifi Özgül

   Asus türkiyenin oluşmasında en büyük pay çizgi elektronik firmasınındır. Çünkü insanlara asus denince aklına gelen güven binasının temelini hatta tümünü oluşturan firmadır. Teşekkürler Niyazi bey ve teşekkürler LP. Güzel bir video olmuş, eskiye bir yolculuk oldu....

  • ordek

   Gerçekten o zamanlar her şey bir keşif gibiydi, gıcır gıcır bilinmezlik ve merak kokuyordu pc kasası. şimdi işimizin, zorunluluklarımızın bir parçası bu teknoloji. üstüne de her şeyin entegre edildiği devre kartları gelince kim eline tornavida alıp da neye benziyormuş bu 'snapdragon' yahu diye sorar ki?

 • Burak

  Bir Bilgi İşlem uzmanı olarak, Uzun zamandır TeknoSeyir'i takip ediyorum, Çok güzel ve sağlıklı incelemeler var, Levent Pekcan'ın bilgisine diyeceğim yok bu konuda Türkiye de sayılı insanlardan, Fakat Niyazi Saral bu konuda tam bir deryaymış, Muhabbet'e diyecek laf yok, Daha önceki Çizgi Tagem konularınıda izlemiştim güzel muhabbetlerdi, Ama Tozlu Raflardaki bu muhabbet bambaşka olmuş, Niyazi Saral deryasını ve geçmişte yaptığı planları biraz olsun açmış, 40 dakikaya daha fazlası sığamazdı zaten, Teşekkürler Teknoseyir ve Niyazi Saral, Sayenizde ufkumuz genişliyor.

 • emre

  bir an melih gökçek sandım.

  allah korusun 🙂

 • Bonbreka

  Keyifle izledim, Niyazi abi daha sık konuk olur umarım.

 • umut666

  bugün ben dahil bir çok insan için masaüstü en rahat ve en performanslı oyun makinesi..
  max. 2000 tlye toplayacağın bir masaüstü ile aynı fiyata alacağın laptop arasında oyun olarak fark bariz şekilde olacak.hatta oyuncu laptopları için 2000 tlye toplama pcnin vereceği performansı vermek imkansız. öyle bir makine yok. iyi oyuncu laptopları! bu fiyatlara düştüğü gün masaüstü tamamen biter. diğer fotoshop, render işleri hikaye. onlar da birlikte kayarlar laptop tarafına.
  bu arada bunları yazmışken dipnot olarak şunu da belirtmeliyim ki oyunla pek işi olmayanların sayısı ezici şekilde daha fazla. azınlığın geleceğini konuşuyoruz aslında. çoğunluk için çoktan masaüstü bitti.

  • dx486

   Ofislerde masaüstü devri kapanıyor. Evlerde de sadece mobil ve konsol dışındaki oyunculara hitap ediyor. Belki sayımız az gercekten ama hep var olacağız bence. Her zaman laptoplar masaüstüne göre daha pahalı olacaklar. Son oyunları oynamak için
   her zaman masaüstü daha ekonomik olacak. Masaüstünün biteceğine inanmıyorum.

   Videoda masaüstü PC toplama işinin pahalı bir hobi olduğu/olacağı söylendi. Buna pahalı bir hobi gözüyle bakıyorsak oyun konsollarına daha pahalı bir hobi olarak bakmamız gerekiyor. Oyun sektörü küçümsenecek bir sektör değil. Ciddi bir pazar büyüklüğü var. PC'ler de bunun önemli bir parçası.

   Bunlara pahalı hobi gözüyle bakıyorsak, Apple ürünlerinin tümüne de iş amaçlı kullanımlar dışında aynı gözle bakmamız gerekiyor. Hatta tüm teknoloji dünyası için aynı şey söylenebilir. Hangisi gerçekten ihtiyaç? Binlerce TL ödenen Smart TV'ler ihtiyaç mı?

   PC'lere laf yok. 🙂

   (punk is not dead gibi PC is not dead sloganı da doğar mi acaba?)

 • Batucan

  Güzel bir tozlu raf bölümü.
  Niyazi beyi dinlemek ayrı bir keyif.
  Ne derya denizler varmış.
  Teknoseyir'e teşekkürler, muhabbetin en güzelini sunduğu için.

 • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

  Aslında Levent Bey ile yapabileceğimiz bir seri var. Bilmem kendisi ne der?

  Gençlerin en çok ihtiyacı olan kanımca tecrübelerdir. Aslında "kötü" tecrübeler. Çoğu ticari başarısızlıklar, yaşanan gerçekler, deneyimsizliğin getirdiği sorunlar, mali dertler..vs

  Özellikle sektöre girişimci olarak girmek isteyen gençler için... Çok sık duyuyorum aslında "Ağabey ben dükkan açacağım ama ya batarsam?" veya "Nereden başlayacağım?"..vs benzer sorular.

  Şöyle bir diz olsa Levent beyin moderatörlüğünde her çekim için sektörden profesyonel biri, örneğin bilinen bir şirketin genel müdürü ve deneyimlerini paylaşmaktan gocunmayacak biri (Yani ben...) Kanımca faydası çok olur. Ama bilmem ki Levent Bey nasıl yaklaşır? İşin bir de sürdürülebilirlik ve maddi yanı var tabii ki...

  • ledzep @ledzep

   Niyazi beye paylaştığı eşsiz deneyimleri, anıları için teşekkürler. Çok doyurucu ve keyifli bir bölüm olmuş.

   Levent beyin hayır diyeceğini hiç sanmıyorum ya da umut ediyorum. 🙂 Umarım gerçekleştirirsiniz bu düşüncenizi ve bizler de zihnimizi coşturacak, yol gösterecek, yeni fikirlere kapı açacak keyifli muhabbetlerinizi izleyebiliriz.

   Servis bölümünü büyük merakla bekliyorum. 🙂

  • Saruhan

   Bence harika bir fikrir, böylece sektörü daha iyi anlayabiliriz ama sizin kadar açıkça deneyimlerini aktarabilecek insanlar bulmak oldukça zor yine de umarım gerçekleştirebilirsiniz.

  • UzmanWeb @uzmanweb

   Güzel bir sohbet oldu.Niyazi Bey, katılımınız için teşekkürler.
   Böyle bir proje güzel olur.Sadece teknoloji meraklılarını değil, daha çok kesimin ilgisini çeker ve izleyenleri siteye çeker.

  • Alperen @alperen

   Merhaba,Levent bey top sizde ister gol atıp şampiyon olun,ister küme düşün tercih sizin!Bu sektörde tarih yazarsınız gibi geliyor bana.

  • k_tugsen

   Niyazi ve Levent hocalarim, agziniza saglik, hos sohbet olmus, tesekkurler.

   Niyazi beyin onerisi bence harika, tecrube ve bilgiden daha degerli cok az sey vardir hayatta. Bunlarin comertce paylasilmasi her ortamda desteklenmeli. Sadece bu sektor icin degil, tum sektorlerde genclere isik verecektir.

  • levent tektaş

   Niyazi bey harika bir fikir. Sizlerin tecrübelerinden ve bilgeliğinizden yaralanmak benim için bir şereftir.

 • Dergici

  Programı çok beyendim.Asrock Z87 Extreme11/ac diye çok iyi bir anakart çıkmış.Teknoseyirde incelicekmisiniz? http://www.youtube.com/watch?v=y3oJdKCYxcg

 • yarimpower @yarimpower

  Siz eskilerden bahsederken gülümseyerek izlediğim bir video oldu.486 makinemde galiba Tomato anakart vardı.Şimdi olsa isminden dolayı kesin batardı sanırım.Fırsat bulabilirseniz her ay bir video ile bu sohbetleri devamlı hale getirebilirseniz çok güzel olur.Ayrıca siz ve sizin gibi kişiler yüzünden Beden Eğitimi Öğretmeni olmama rağmen okulun tüm bilgisayar ve teknik altyapı işlerini bana yaptırıyorlar.Parayla yapsam köşeyi dönmüştüm.Şaka bir yana çok fazla kişi üzerinde direk veya dolaylı olarak faydanız/emeğiniz var.Herkes adına bir kere daha teşekkür ediyorum.Selamlar...

 • ilkay yedikizanli @dvoca

  Üniversitedeki Cumhuriyet Tarihi dergi gibi olmuş bu bölüm çok zevkliydi, Niyazi beye (Abimize) teşekkür eder tekrar tekrar gelmesini isterim.

 • Tesla @tesla

  Keyifli sohbet için çok teşekkürler. Geçen yıl da Çizgi Elektronik ziyaret sözünüz vardı. Unutuldu. Bu yıl arada bir hatırlatmak gerekecek. Merakla o bölümü bekliyor olacağım.

 • Enboy

  Hastayım bu Niyazi Bey'e gerçekten bir duayen yada fenomen de denebilir. Otur sabaha kadar dinle çok keyifli bu yayını bize sunduğunuz için teşekkürler teknoseyir ekibi

 • Forza26

  Vay ki ne vay 😀 Müthiş bir bilgi zengiliği işte tam bu video arşivlik 🙂

 • Gökhan Sağoğlu @gokhangokhan33

  bu nasıl iştir yav yabancılar bilgisayarı 1780 yılında buluyor bize 1980 de geliyor 😀

 • İbrahim

  TeknoSohbet

 • Poncik

  Video başlığı böyle olmalıydı ;

  "Tozlu Raflara Mazi" by LP & Niyazi

 • Onur Şirin @onursirin_1

  vay bee niyazi bey ne bilgili birisiymiş burda tanıdım kendisini valla.

 • Ziyaretçi

  Teknoseyir'de şuana kadar izlediğim en keyifli sohbetlerden biriydi. Bu keyifli sohbet için iki büyük üstada da teşekkürler. Umarım bu tip sohbetlerin devamı gelir. Gerçekten tozlu rafların sohbetleri ve bölümleri bambaşka oluyor. Bizlere "vay be eskiden bunları yapardık" yada "nereden nereye gelmiş" dedirtiyor. Lütfen tozlu raflarla sohbet şeklinde de olsa en azından ayda bir kere karşımıza çıkın. Elinize, emeğinize sağlık.

 • Executioner

  Efsane bir bölüm olmuş..5 saat şu sohbeti devam ettirseniz hiç sıkılmadan ve başından kalkmadan izlerdim..Levent Bey'de Niyazi Bey'de gerçekten bu sektörde bilgileriyle,tarzlarıyla bulunmaz insanlar..Elinize sağlık nice böyle programlar bekliyoruz sizden.

 • Afsinyus @ufo

  samimiyetiniz bile yeter. İzleme imkanını verdiğiniz için çok teşekkürler

 • Serhan Bedir @number7andme

  sizin açınızdan olumsuz veya eleştirel yorumları neden yayınlamıyorsunuz ?

 • Fehim

  şu servisin adresini alabilirmiyim lazım olur koskoca anakartı atmak olmaz

 • Arda

  PC'nin hikayesini anlatayım: mikroişlemcilerin üretilmesiyle birlikte başlayan kuşaktır.
  Mikroişlemcilerin geçmişi 1960’lı yılların ikinci yarısının sonlarına dayanır. O
  zamanlar Datapoint şirketinde elektronik mühendisi olarak çalışan Victor Poor özel
  amaçlı bilgisayarlar geliştiriyordu. Her siparişte, Poor ve diğer mühendisler tasarım
  çalışmasına baştan başlamak zorunda kalıyorlardı. Bu durum Poor’a çok büyük bir
  zaman kaybı olarak görünüyordu. Poor, aritmetik-mantık ve kontrol birimlerinin
  tek bir silikon yonga üzerine yerleştirilmesi durumunda yonganın yığın üretimine
  geçilebileceğini ve özel işleri icra etmek için farklı şekillerde programlanabileceğini
  düşünüyordu. Bu düşünceyle, Poor ve Harry Pyle bir mikroişlemci modeli
  geliştirdiler. Datapoint şirketi elektronik parçalar üretmediği için Poor, “yonga
  işlemci” modelini, Datapoint şirketi için üretebilecekleri umuduyla Texas
  Instruments ve Intel şirketlerine götürdü. Her ne kadar yapılan görüşmelerden bu
  mikroişlemcinin üretilebileceği konusunda bir karar çıkmadıysa da, söz konusu
  şirketler mikroişlemci yonga kavramını kullanmak konusunda serbest bırakıldılar.
  Tabii ki bu şirketler boş durmayarak bu tasarım çalışmasını daha ileriye götürdüler.
  1969 yılının sonlarında Intel’de çalışan Marcian Ted Hoff isimli mühendis, bir
  Japon şirketinden gelen temsilcilere mikroişlemci yonga konusunda kendi
  tasarımını anlattı. O zamanlar hesap makineleri sadece tek bir fonksiyon gören özel
  yongalardan üretiliyordu. Fakat Hoff’un yeni yongası değişik hesap makinesi
  fonksiyonları icra etmek üzere programlanabilir nitelikteydi. Japon şirketi Hoff’un
  fikirlerini mantıklı görerek yonga üzerinde fiili çalışma başlattı. “The Intel 4004”
  isimli ilk mikroişlemci yalnızca bir kaç işlemi icra edebiliyor ve aynı anda çok az
  miktarda veriyi işleyebiliyordu. Fakat bu bir başlangıç oldu ve TI ile Intel ardı ardına
  çok daha güçlü işlemciler üretmeye başladılar.
  Mikroişlemciye dayalı ilk kişisel bilgisayar (Personal Computer-PC) reklamı
  QST dergisinin Mart 1974 sayısında çıktı. Reklam edilen ürün Scelbi-8H idi. Bu ürün
  sadece 200 adet satabildi. Scelbi’nin ardından Altair 8800 geldi. Bir Intel
  işlemcisiyle tasarlanan Altair, bu makine ile ilgili olarak Popular Electronics isimli
  magazinin Ocak 1975 sayısında yayınlanan bir makaleyle tanıtıldı. Bu yayın PC patlamasının başlangıcı oldu.

  • Ziyaretçi

   Düzeltme yapayım, ilk mikroişlemci 4004 değildir. Askeri amaçlı en az 2 model mikroişlemci daha önceden tasarlanmıştır. Zaten 4004 hesap makinesi işlemcisidir, mikroişlemci yeteneğinde değildir.

 • Ali

  Çok güzel sohbet ama lütfen sesi biraz daha yükseltip koyun..

 • Haluk Benker @benker

  Vaktiyle haber gruplarına renk katan Niyazi bey ve Volkan Ersoy gibi değerli birçok arkadaşı küstürüp kaçırmıştık.Şimdi yeniden hem de canlı görüntüsüyle bu sohbeti izlemek hoş oldu.
  Teşekkürler.

 • mfatih1986 @mfatih1986

  her hafta en az 1 2 vidyo isteriz. süper siniz.

 • Evranos @evranos

  Çok keyifli ve bilgilendirici bir sohbet olmuş. Emeği geçen herkese teşekkürler.

 • yahya

  çok teşekkürler. büyük keyif alarak izledim. hey gidi günler 🙂

 • aliş

  cernobil virüsü ile ilgili program çekilse çok iyi olur bu işleri seven biri olarak efsanevi geliyor bana bu gün olması imkansız diyemiyorum 4 sene evvelde böyle haberler çıkmıştı gerçi eski anakartları etkiliyordu bulut sistemi ve davranış analiz sistemleri yüzünden bir virüs en fazla 1 hafta tanınmadan kalabiliyor zaten kasper sky çakallık yapıp her yere olta atıyor yalan dolan ile virüsleri tespit ediyor bizim için kötü:=)

 • Arif Çetiner @arifcetiner

  Teşekkürler, çok güzel bir sohbet olmuş, keyifle izledim.

 • T66L66 @metallica_myhotmail-com

  Yine harika bir vidyo olmuş. Öncelikle Levent Pekcan Beyefendiye. Niyazi Saral Beyefendiyide unutmamak lazim. Sektör de gerçekten insanlarin memnuniyeti icin çalışan değerli bir kişidir. Sonsuz saygilarimi iletirim. Saglikli ve uzun bir ömür dilerim. Ve sektörde tecrübeleri ile bizleri bilgilendirdigi için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

 • Alim Bozkayalar @sqn

  TS'nin en iyi videolarından biri olmuş. sektörün duayenlerinin sohbetinden bu kadar gencin keyif alması ise olayın daha da güzel tarafı bence. çok büyük değerlersiniz, hep var olunuz sayın Niyazi Saral ve sayın Levent Pekcan.

 • smn

  Keyifli bir bölümdü. Teşekkürler.

 • ayolina

  Mangalda sucuk gibi, nasılda özlemini çekmişim...

 • DefinitveTech

  Tozlu raflar için güzel bir yuvarlak masa toplantısı tadında bir sohbet videosu çekilse ne kadar güzel olur. İki kişiden fazlasının oturup belirli bir ajandayı uzun uzun konuştukları bir video izlemeyi çok isterim. Bu video içinde ellerinize sağlık.

 • anastasia

  siteden izlenmiyor mu yoksa bana ozel bir durum mu bu?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Size özel. Reklam engelleme sistemini kapatmayı deneyin.

  • prometrik @prometrik

   Siteden bu video açılmıyor. Viewsonic incelemesi açılıyor ama bu Niyazi Saral ile tozlu raflar videosu açılmıyor. Gri ekran gelip kalıyor. Yazı bildirim vs. yok. Reklam engelleme yazılımı kullanmıyorum. Düzeltirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Tarayıcınız bir şekilde engel oluyor. Video ile ilgili bir sorun yok. YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

  • dx486

   Bu yorumu sizin sesinizden okudum. Hani filmlerde olur ya, mektup yazanın sesinden okunur... Onun gibi. Teknoseyir takipçiliğinde level atladım sanırım. Trophy haneme işlensin.

  • prometrik @prometrik

   Opera tarayıcı kullanıyorum. Özel bir ayar kullanmıyorum. Bir tek bu videoda sorun vardı. Şimdi denedim açıldı.

   Uzun süredir yayınlarınızı takip ediyorum. Gerçekten bilginiz, anlatım tarzınız, gündeminizdeki konular seyredenleri sıkmadan ve herhangi bir kaygı taşımadan güzel ve eğlenceli bir şekilde hayat buluyor. Gerek yayında gerek sonrasında takipçilerinizle zamanınızı ayırarak ilgilenip cevap verdiğiniz ve bu yapınızı uzun süredir muhafaza ettiğiniz için teşekkür ederim.

   İyi çalışmalar

 • Ünsal Ömer ÇAKMAKLI @unsal

  Çok keyif aldım , koltuğumdan doğrulup bir şeyler yazmak istedim ama söylenecek söz bırakmamışlar 🙂
  Videodan ziyade ben her ikisininde şahsiyetlerini tebrik ediyorum.
  Yıllardır sevgi ve saygıyla takip ettiğim kişilerin muhabbeti beni son derece mutlu etti.

 • Serhan Bedir @number7andme

  yukarıdaki mesajlarla ilgili üzerinden kaç ay geçmesine rağmen Niyazi Bey takip edip bana konu ile ilgili açıklamada bulundu (vede beni utandırdı) o zaman ilgili personel bana bu açıklamaları (talep etmeme rağmen) yapsaydı o zamanki gergin ve tatsız durum oluşmayacaktı büyük ihtimalle , Niyazi Bey ile ilgili yapılan yorumlar bana abartı ve masal gibi geliyordu ama gerçektende kendisi işinin ehli olan birisiymiş , buradanda tekrar teşekkür ediyorum.

 • Noyan Tosuner

  Bu video için size çok teşekkür ederim. Keyifle izledim.

 • dx486

  Keyifle ve ilgiyle dinlediğim bir video oldu. Ilk bilgisayarımı 95'te edilmiştim. Anlatılanların bir kısmını yaşamış/hatırlayan kuşaktanım diyebilirim. Benim için nostaljik değeri var konuşulanların.

  LP iyi ki varsın ve bu yayınları yapıyorsun. Teşekkür ederim. Bu işi hiç bırakmayın.

 • usermm1 @usermm1

  çok güzel bir bölümdü levent beye ve niyazi beye teşekkür ederim.

 • Fatih Gökçayoğlu @mavifmg

  Bu ülkede Asus ürünü seçtiren en büyük etken Çizgi Elektronik. Niyazi Bey'in hassasiyetini ve firmasındaki titizliğini çok önceleri giriş seviyesi bir anakartım için yapmış oldukları detaylı operasyon ile deneyimlemiştim. Bu sebeple arada kaldığım, karar veremediğim bir ürün olursa; Çizgi Elektronik sebebiyle Asus tercih ediyorum.

 • firtina limani @firtinalimani

  ben 2007 yilinda bilgisayara sahip oldum abi yasim 18 suanda düsünün pentium islemci 3,0 hz islemciye sahipti ram 512 ekrankarti 228 mgb hdd 60 gb yanlis hatirlamiyorsam gigabyte n1996 anakart di 🙂 bu pc amcam dan bana geldi kendim almadim 1 sene benle cancekisti ve sonra yandi tabi 🙂

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  Gidişata bakılırsa üstünde her şey dahil farklı donanımlara sahip olan anakart çeşitleri arasından seçim yapılabilecek gibi ilerleyen zamanlarda .:)

  Daha da sonraki aşamada da masaüstü pc olarak bu mini pcler olacak gibi. Tabi bunun için fiyatların daha da fazla düşmesi lazım.:)

  Yalnız ekran kartları boyutları da hala bir hayli büyük özellikle üst seviye kartlarda ve grafik donanımının yükü de giderek artarken maliyeti de çok arttırmadan yakın zamanda bu tip mini pcler için minileştirlimleri zor gibi. Netice de dahili bir intel grafik donanımıyla Battlefield 4 gibi oyun rahat bir şekilde oynanmaz.

 • sinan isa @sinanisa

  her halde 5 yada 6'ncı izleyişim her izlediğimde beni ilk günlerime götürüyor en can alıcı nokta ise cıh yani cernobile virüsü evet 26 nisan 1998 di galiba bir kaç gün fazla mesai yapmış 2~3 gün eve gitmemiştim herkesin anakartları arızalanmış ve önemli verileri yok olmuştu ne günlerdi bee...

 • İhsan Cengiz @ihsancengiz

  Kahrolası CIH herkezin hafızasına kazınmış 🙂 1999 olması lazım 98 de ben askerdeydim.

 • Ertuğrul Öztürk @ertugrulozturk

  Bende 64 mb ramli 20 gb hdd pentium işlemcili dell exprion du sanırım İlk laptoplardan 🙂

 • homosapien @biggestliar

  İşte budur! Bu sohbeti değil Türkiye'de, dünyanın kaç sitesinde bulabilirsiniz? Can-ı gönülden tebrik ediyorum sizi, dinozor Levent'i ve yüksek saygıya şaiyan hocamı.

 • YusufFKR - (UYKUSUZ) @yusuffkr

  Bu sohbet hiç mi eskimez ya, sayamadım 3 mü oldu 5 mi oldu ama bi kaç gün sonra tekrar izleyesim var 🙂

  Keşke şu aralar yine konuk etseniz Niyazi abiyi @gamsizm @hkellecioglu @leventp

 • Okoroglu @okoroglu

  Canım sıkıldıkça açıp izliyorum.
  samimi ve menfaat kaygısı olmayan hoş sohbetleri dinledikçe dinleyesi geliyor insanın
  elinize dilinize sağlık ustalar.
  dip not : bende dinozor olmuşum yahu dinledikçe daha iyi dank ediyor 🙂

 • Ceyhun @_amuderya

  Valla 2 sene geçmiş ama ara ara açar izlerim. Teknoloji aşığı olduğu belli iki muhterem insanın sohbeti @niyazi-saral @leventp

 • Lehimli At @at

  parçanın fotoğrafının olduğu linki ölmüş

 • Avni @avncen

  Hayatımın iki yılı Ulus'taki PTT binasında NEC (oda büyüklüğünde, yalnızca Z80 içeren) üzerinde Microsoft LAN Manager kullanarak, pager sisteminin ulusal yazılımını yazmakla geçmişti. Sanılanın aksine, Japonların değil, yalnızca tek bir Türk'ün yazdığı sistemle tüm ulus haberleşirdi. Benim bile unuttuğum bir sistemi hatırlattığınız için teşekkürler @gamsizm @leventp