Paylaş Paylaş

Niyazi Saral ile Çizgi TAGEM'in geleceği üzerine

Geçtiğimiz Mart ayında Çizgi Elektronik'e konuk olmuş ve Çizgi TAGEM eğitim platformunun kapanması konusunda kurucusu Niyazi Saral'dan bilgiler almıştık. 2013'ün bu son günlerinde aynı konuya, bu sefer daha iyimser bir atmosferde tekrar bakıyoruz. Niyazi Saral, son görüşmemizden bu yana yaşanan gelişmeler ve Çizgi TAGEM'in yeniden şekillenen geleceği üzerine bilgiler aktarıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ceyhun

  Ustalar birdi, iki oldu. Çizgi TAGEM'in tekrar açılacak olması çok iyi haber.

 • STI

  Güzel haberler bekliyoruz

 • levent tektaş

  Niyazi saral değerli ve önemli bir insan. levent abiyle yaptığı sohbeti izlemek şimdiden çoook büyük mutluluk verdi.

 • Hüseyin YİĞİT @hedefalyans

  3ds max i burdan öğrendim ve şu an mimari alanda da bir çok iş yaptım kendi paramı kazanıyorum tabi birkaç desteklemem oldu kendimi. Ama Niyazi beyin bana kazandırdı en büyük katkı buydu, çok teşekkür ederim tekrar açıldı içinde mutluyum 🙂

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Programı izledikten sonra 8 yaşındaki kardeşim için Beagle Bone Black almaya karar verdim. 🙂 LPnin dediği gibi bağırsakları dışarıda bilgisayar görmek onu heyecanlandıracaktır ve birşeyler öğrenmeye sevk edecektir. Teşekkürler 🙂

 • mav1li

  Niyazi Bey gibi kişilerin lise-üniv.-y.lisans düzeyinde müfredat hazılaması lazım.

  En azından kendi yonga tasarımlarımızı üretebiliriz.

 • Ziyaretçi

  bunun gibi muhteşem bir videoyu izlediğim için çok mutluyum

 • Arda Akoluk @ardaakoluk99

  Onemli bir konuydu,cozulmekle kalmamis daha da ileri gitmis tagem problemi.

  Ellerinize saglik

 • Halil Uyanıkoğlu @uyankolu

  Levent abi mikro denetleyiciler arm programlama kitlerle alakalı bi köşe yapsanız hani şu tozlu raflar gibi çok iyi olur

 • Emre

  Böyle programlar yaptığınız için teşekkür ederim.Ayrıca bilgisayar toplamak kadar büyük bir keyif olamaz.Farklı şekilde,farklı yollarla bunları aktarmak çok önemli,raspberry pi ucuz ve basit bir şekilde bunu aktarmanın en iyi yollarından biri.Bence galaxy note 3 veya farklı bir telefon incelemesinden çok daha önemli,bilgisayar kültürünü geliştirebilmek.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Öğretilmeli bencede; problem değerlendirme, çözüm planlama, çözüm ve sonuç doğrulama konuları için oldukça faydalı bilgisayar programlama. Kaldı ki, bu süreç sadece bilgisayar programlamaya özel bir durum değil. Problem çözme ve algoritma orta öğretimde kesinlikle müfredatta olmalıdır.

 • Oguz Ceylan @oguz-ceylan

  Sevgili Niyazi bey, ben Elektronik Mühendisliği okuyorum, 3. sınıfım, Çizgi Elektronikte staj yapmayı çok uzun süredir istiyorum ama nasıl başvuracağımı bilmiyorum. Çizgi Elektroniği ve yaptıklarını hep takdir etmişimdir ve şirketi çok beğeniyorum bu yüzden bu yaz sizde staj yapmayı çok istiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

   Arkadaşın yaptığı şaka bence de kötü olmuş. Ama siz bana doğrudan yazın size staj imkanı sağlayabilirim. CV (Özgeçmiş) eklyin Lütfen.

   Not: Ben gerçek Niyazi Saral'ım. İnanmıyorsanız [email protected] adresine yazın.

  • Oguz Ceylan @oguz-ceylan

   İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim Niyazi Bey, bilgileri en kısa zamanda hazırlayıp göndereceğim. Final dönemindeyim ve bu benim ilk başvurum olacak, bir hatam olursa umarım hoş görürsünüz, hafta sonuna kadar yetiştirmeye çalışacağım. Ben Çizgi-Tagem eğitim setlerinin tamamını satın almıştım, elimden geldiğinin en iyisini yapıp staja hazırlanacağım. Saygılar...

  • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

   Finallerinde başarılar dilerim. Önceliği derslerine vermeni isterim. Acele etme.

  • Oguz Ceylan @oguz-ceylan

   Ben söz verdiğim gibi bu haftasonu göndereceğim Niyazi Bey. Okulda hocalarıma danıştım siz olsanız cv'de nelere dikkat ederdiniz diye, mesela ingilizce yazsam olur mu ya da yaptığım projeleri de ekleyim mi diye, "Ne gerek var ya, altı üstü bi staj, Çizgi-Tagem mi o, ne yapıcan cd mi satıcan?" cevabını aldığım için biraz gecikti. Kendim araştırıyorum, aynen C programlamayla ilgili soru sorduğum için kovulup, sorularımı kitabın yazarına sormam istediğinden sonra yaptığım gibi.

 • civilization @civilization

  herhalde son bir aydaki en güzel videolardan biriydi. TS'nin bu gibi sektör ve mutfak videoları çok daha eğitici ve güzel oluyor incelemeler neredeyse(aynı kalitede değil) her yerde bulunabiliryor.

  Çok güzel çalışmalara var Niyazi Bey sayesinde TAGEM çatısı altında ama bir üniversite öğrencisi olarak şunu söyleyebilirim ki günümüz akademisyenleri ve öğrencileri için fazla bile elin gavuru üretsin biz kullanalım çok daha iyi.

  bir üniversitenin inşaat mühendisliğinde okuyorum. sağolsun rektörümüz müteahhitlik duygusunu bastırmaya çalıştığından dağlara taşlara bina dikiyor. hocalar desen bir kaçı hariç adamlar mezun olmuş y.lisansa başlamış ve gelmiş bize ders veriyor düşünün ki yapı satatiği gibi bir derste yar.doç olmuş hoca orantısal bir çizgi bile çizemiyor. kendi a.b.d olmasına rağmen dersleri bilmiyor yada önündeki kağıda baka baka OKUMAYA! çaışıyor geçtim ki proje hazırlayacak. Kimya dersine giren gıda müh. bölüm başkanımızın ağzından çıkan sözler "biz y.lisans tezimizi yaparken yurt dışından araştırma yapmış insanlara bakıyoruz onların yaptıklarını aaa bakın biz de yaptık bizde de oldu deyip veriyoruz" şeklindeydi.

  gene bir üniversitede tübitak'a proje geliştiren ve yerli uydularımız için katlana bilir anten tasarlayan bir akademisyenimizi aynı üniversitedeki diğer hocalar sırf çalıştığı ve çıtayı yükselttiği için sevmiyor. mantık basit nasıl eskiden öğretmen ol rahat et dönemi varsa şimdi de akademisyen ol rahat et mantığı var.

  hadi akademisyenlerimiz boş peki öğrenciler. çok basit bir analiz yöntemi var aslında. neredeyse her üniversitenin itiraf platformu var facebook üzerinde girip baktığınızda millet boş işlerle uğraşıyor. şurda şu kızı gördüm beni bul. şurda seni gördüm çok tatlısın beni bul muhabbetleri dönüyor. çünkü öğrenciler boş. tabi bu durumun sebebi var: aileler çocuklarının üniversiteye giderek bir iş sahibi olacağınız zannediyor ee arz talep meselesinden dolayı da devlet her yere dikiyor bir bina al sana üniversite puanlar düşüyor ve her kes üniversite okumaya başlıyor kalifiye olması gereken eleman saçma salak iş bulamayacağı bölümlerde 4 senesini geçirip mezun olup hiç birşey üretmeyip iş aramaya koyuluyor.

  peki çözüm:aslında bir baba yiğit çıkıp "lan bu sistemden bi halt olmaz birinci sınıftan başlayıp eğitimin sonuna kadar sistemi değiştiriyorum" diyecek yada biz bu sisteme uyup devlete sırtımızı dayamaya çalışıp hazırı tüketip üretim yapmayacağız. bir abinin de dediği gibi biz sistemin ıskartalarıyız.

  teşekkürler.

 • Enboy

  Parti kur oy verelim Niyazi Abi. İşinde tam bi maestro bu gibi insanların desteklenmesi lazım ama ülkemizin zihniyeti böyle yetenekleri kavrayacak düzeyde değil malesef...

 • Ziyaretçi

  CPU nasıl tasarlanıyor gerçekten?
  Çok karizma meslekmiş merak ettim.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Sayın LP
  Şimdi ki gençlik maalesef bizim duyduğumuz heyecanı duymuyor. Her şeyi hazır istiyorlar. Çok basit olacak. Zorlamaya gelmiyorlar. Çalışmak bile zor geliyor.

 • ugur_bek

  Son zamanlarda duyduğum tek iyi haber. Eski bir söz geldi aklıma. "Adaletin gözü kör, ayağı sakattır; ama varacağı yere er yada geç ulaşır"

 • Ziyaretçi

  öncelikle böyle bir sohbeti bizlere izleme fırsatı sunduğu için teknoseyire Levent Pekcan'a teşekkürler.
  çizgi tagemin 1 sene sonrada olsa tekrardan açılacağını duymaz en güzel haberlerden bir tanesi bunun için Niyazi beye çok teşekkürler. Dünyada eşi benzeri olmayan bir hizmet KhanAcademy var dene bilir ama farklı şeyler ÇizgiTagem ülkemizde bulunmaz bir nimet inşallah bu hizmetine hep devam eder. devletin veremediğini almak isteyenlere bedava sunan ÇizgiTageme Niyazi beye tekrardan teşekkürler.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  çok güzel konu ve konuk daha ne olsun. çizgi tagem'in geri gelmesine sevindim. Levent abi bizim gibi işlemci kodlarıyla uğraşack gençlik yok. Hep bu bilgiyi nerden buldun, tüm ayrıntılarını anlat gibi tavırları var. hazırı kullanalım gerisi yalan.

 • cbbsr

  niyazi saral & levent pekcan teknoloji düşkünlerinin iki efsanesi.

 • k_tugsen

  tesekkur ederim, bu turden sektore dair videolar daha da keyifli oluyor.

 • Emre K @emre-k

  Sayın TS editörleri, demin baya uzun bir yorum girmiştim. Ancak sayfayı yenileyince kayboldu, sanırım uzun olduğu için kontrole düştü. Bir kontrol edebilirseniz sevinirm.

 • ömer

  niyazi hocayı görmeyeli epey olmuştu. tagem kapatıldığında üzülmüştüm. tekrar açılacak olması sevindirdi. dört gözle bekliyoruz. bilgiye ulaşmamızı engelleyemezler. ülkemizde ticari kaygı gütmeden iş yapanlara nedense iyi gözle bakmıyorlar.

 • lawnmower @lawnmower

  Çok güzel bir video olmuş, elinize sağlık. Photoshop ile işlemci tasarlamaya niyetlenen arkadaşla tanışmayı da isterdim, böyle renkli kişilikler kolay kolay bulunmuyor. 😀

 • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

  Bu kadar sene sonra "Ücret" .... komik olmaz mı?

 • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

  İlgi ve sevginiz için teşekkür ederim. Çizgi Tagem kapanırken Bilişim Teknolojileri alanında 1,000 saat görsel eğitimimiz vardı şu anda 1,400 saat oldu. http://market.cizgi.com.tr/product/education?m=19

  Mart ayına kadar Adobe CS6'yı da bitirmiş oluruz diye umuyorum.

  Adobe CS6
  Photoshop CS6 New Features
  Fireworks CS6 New Features
  Dreamweaver CS6 New Features
  Illustrator CS6 New Features
  After Effects CS6 Essential Training
  Flash Professional CS6 New Features
  InDesign CS6 New Features
  Audition CS6 Essential Training
  Premiere Pro CS6 Essential Training

  Bunun dışında aşağıdaki konularda (Gömülü sistemler ve Mikrodenetleyiciler ağırlıklı) eğitimlerimiz de Mart ayına kadar bitmesi planlanıyor.

  Developing iOS 7 Apps for iPhone and iPad
  Introduction to Java
  CompTIA LX0-101 Linux+ and LPIC-1
  MSP430 LaunchPad Workshop (MSP430G2)
  MSP430 LaunchPad Workshop (MSP4305529)
  Embedded Systems Programming Course
  Real Analog - Circuits 1
  Embedded Systems - Shape The World -edX
  The ARM University Program - mbed workshop
  TIVA™ C Series TM4C123G LaunchPad
  Stellaris EK-LM4F120XL LaunchPad Workshop

 • Emre K @emre-k

  Öncelikle Teknoseyir'e böyle bir sohbeti gerçekleştirdiği için çok teşekkür ederim. Bu tip konular yarama tuz bastığı için oldukça uzun yazacağım baştan söyleyeyim.

  Öncelikle Çizgi-Tagem'in kapatılıp açılması olayındaki öfkem geçmedi benim çünkü Çizgi-Tagem malum birtakım kaçak kursların kapanmaması için uydurulan bir yasa sayesinde kapanmaktan kurtuldu. Düşünün üniversitelerin sunmadığı imkânları kar amacı gütmeden veren bir kurum, kendilerine eleman yetiştirmek için açılan ne olduğu belirsiz kaçak kurslarla aynı kefeye konuyor!

  Ülkedeki sorunların en temeli üretime dayalı bir ekonomi modelinin 1940'lardan beri bir daha bu topraklara uğramamasıdır. Zamanında yurtdışından uçak siparişi alan Türkiye, "siz üretmeyin bizde daha ucuza yapılmışı var size verelim" diyen ülkelerin yalaması yöneticiler yüzünden her şeyi ithal eder hale geldi. 10. yıl marşındaki o çoşku yerini "gavur yapır yaa" sözüne bırakmış. Üretim olmayınca işsizlik çoğalıyor. İşsizlik çoğalınca iş arayanlar rakiplerinin önüne geçebilmek için sürekli çıtayı yükseltmek zorunda kalıyor. Bir de buna kontrolsüz ve bilinçsiz artan nüfusu ekleyince herkes üniversite okumak istiyor. Sırf gösteriş için altyapısı kurulmadan ot biter gibi içi boş üniversite açmak da eklenince buyurun cenaze namazına.

  Üniversitedeki bir anımı anlatacağım. 3. sınıfta Digital Electronics dersinde FPGA'leri öğrenince birden gaza gelmiştim o yaşların verdiği heyecanla. Kendi işlemcimi tasarlayacağım, chip yapacağım falan derken "ufak" bir eksiklik vardı; üniversitede bir tane bile FPGA kiti yoktu. Ders, sinyal dalgalarıyla PC’de simülasyon yaparak işleniyordu zaten. Ben de dersin hocasına bu durum neden böyle diye konuştum. Meğerse hoca ABD'deki bağlantılarıyla Altera firmasından 10 tane ücretsiz FPGA kiti sipariş etmiş. Ancak pırlantanın vergisiz geçip gidebildiği güzide gümrüklerimizde "yasak kardeşim" zihniyetiyle takılmış bu kitler. Hoca üniversitenin rektörlüğündeki ilgili birime durumu iletmiş. Onlar ise "bu tip hibelerin prosedürü, yazışması çok uzar biz yapamayız" olmuş. Kitler ABD’ye aynen geri gitmiş. Güler misin ağlar mısın?

  Ben eskiden beyin göçü ile gidenlere çok kızardım ancak onlar da kendilerince haklıymış. Bir yanda bilim ve teknolojiye sürekli yatırım yapan, yetişmiş beyin ihtiyacı oldukça fazla olan, sistemleri oturmuş, bilimin özgür olduğu düzgün ülkelerin sundukları imkânlar var. Diğer yandan yıllarını feda ettiği eğitimlerin, "ara eleman" yetiştirmeyi misyon edinmiş devletinin gözünde zerre kadar değeri olmaması var. Projesi için üç kuruş bulamazken yolsuzluklar, dönen dolaplar ile sürekli şevki kırılan yetişmiş beyinler var. Bir yere kadar sabrediyorsunuz bir an geliyor “yeter be” diye film kopuyor. İşte o an o beyin göçü oluyor. Ben şuan yüksek lisans yaptığım için çalışamadığım ve 25 yaşını geçtiğim için devlet benden ayda 213 TL "işsizlik sigortası" adı altında dünyanın en saçma bahanesiyle para istiyor! Yetmezmiş gibi devletin sizin boğazınızdan söktüğü o para başkasının evinde kasalarda, ayakkabı kutularında çıkıyor. Diğer bir ülke ise gel projeni burada yap sana o ülkenin asgari ücretinin 1,5-2 katı kadar maaş verelim diyor. Bunları gördükten sonra burada bilim yapmak için nasıl motivasyonumuz olsun?

  Dediğim gibi uzunca bir yazı oldu. Son sözüm Niyazi beye.... Bence heykeli dikilecek, Milli Eğitim Bakanı olacak kişisiniz. Ben sunduğunuz imkanlar kadar karşınıza çıkan binlerce engellere rağmen kararlılıkla bu işlere devam etmenize saygı duyuyorum. Keşke ben de sizin kadar sabırlı ve olgun olabilsem, ülkedeki kepazelikleri konuşurken bile gülümseyebilsem.

  Saygılar.

 • UzmanWeb @uzmanweb

  Güzel bir yayın oldu.Tebrikler ve teşekkürler

 • ekenciz @ekenciz

  Niyazi beyi haber grupları zamanından beri tanıyorum. Kendisi karşılıksız olarak bu topluma bir şeyler vermeyi şiar edinmiş bir kişidir. Onu ve yaptıklarını burada konuk etmiş olmanız gerçek bir kadirşinaslık örneği olarak hatırlanacaktır.
  Bu toplumda çokça duyduğumuz " Bu memleketi sen mi kurtaracaksın?" lafına itibar etmeyerek memlekette bir kişinin bile kurtulmasına vesile olmak niyetiyle böylesi işler yapan Niyazi beyi tebrik ediyorum. Bu yayının altında, Tagem sayesinde kendi işini kuran ya da burada öğrendikleri ile iş yapan insanların varlığı ve bunu bildirmeleri Niyazi Bey'in doğru yolda olduğunun en büyük ispatıdır.
  Teşekkürler Niyazi Saral.

 • Alperen @alperen

  Levent ve Niyazi beyler sizleri bir arada görmek soğuk kış akşamında içimi ısıttı.Lütfen Niyazi bey'i daha sık davet edin gelmez ise zorla getirin!
  Niyazi bey sizinle aynı yaşta olduğumuzu zannediyorum ve ülkemin geleceğine katkılarınızdan dolayı ellerinizden öpüyorum.

 • Gökhan Alkan @gkhnn

  Emre arkadaşı görüp bende başımdan geçen bi olayı özetliyeyim dedim.
  MYO 2.Sınıf Bilgisayar Programcılığı okuyorken teknik lisede mezun arkadaşımla okula proje olarak akıllı ev yapmayı düşündük.Okulda PIC programlama olarak öğrencilere led yakıp söndürmeyi final ödevi olarak sayan hocalara rağmen biz kendimizi geliştirip PIC üzerinden giriş çıkış işlemleri yapmayı öğrendik.
  Kitaplar aldık kendimizi pbp ve c# üzerinde geliştirdik projeyi son haline getirdiğimizde bilgisayar üzerinden belirli saatlerde evin içerisindeki elektriği verip kapatabiliyorduk.Eve webcam bağlayıp evde hareket olduğunda alarm çalmasını ve kayıt etmesini sağladık.Bilgisayara GVZ programını kurarak konuşma ile klima,kapı,ışık yönetimini sağladık.
  Sonuç olarak projeyi bitmiş hali ile bilgisayar programcılığı bölüm hocamıza gösterdiğimizde ben görselciyim elektronikten anlamam bunlar benim için bişey ifade etmiyor dediğinde anladıkkı karşımızdaki standartın üzerinde çıktığımızda işler olumsuz sonuçlanıyor.(Not:Baskı devre üzerinde buton ile led yakıp söndürenlerin daha geçtiğini gördüm.)

 • İbrahim

  sözde bi sürü teknoloji sitesi var ama hiç biri böyle konularla ilgilenmez TS yi tanıdığıma çok memnunum iyiki varsınız

 • Mert C @demolation

  Bu eğitim hakkında bilgi alabilirmiyim, bilgisayar toplamaya hatta en küçük parçasına kadar birleştirip programlamaya bayılırım. Eğitimini alıp bu anakartlar üzerinde çalışmayıda çok isterim. İletişime geçerseniz sevinirim. Birde Lise 3. sınıf Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde öğrenciyim eğer staj varsa seneye gelebilirim.
  E-Mail: [email protected]
  Web Sitem: mertcoskun.andicen.com

 • Zamane

  1 saat olsa sıkılmadan izlerdim.

 • thundermack @thundermack

  Ben eğitim gördüğümde (ki hem lise hem üniversitede) elektronik üzerine flip-flop devreleri ve kitaplardan bulmaya çalıştığımız devreleri yapardık. internet olmadığından bilgiyi ve teçhizatı elde etmek daha zordu. bulunduğum yerde devre elemanı satan dükkan bulunmazdı. Şimdi bu tür eğitim kitlerini gördükçe içim gidiyor. Niyazi bey belki ileri görüşlü belkide o zamanları gördüğünden bu işlere bu kadar önem veriyordur belki bilemiyorum. Ama gerçekten devletin üniversitelerin yapması gereken bi görevin sorumluluğunu üzerine alıyor. Bu imkanları görünce keşke daha erken bu eğitim setlerini ve eğitimleri elde edebilseydim diyorum.Umarım bu çalışmalar gerçekten devam eder.Emeklerinden dolayı Niyazi Bey'e teşekkür ederim

  • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

   İlginize teşekkürler.

   Yaparak ve deneyerek öğrenme en etkin eğitim sistemidir. Bunu tüm eğitimciler biliyor. Kamunun kaynakları sınırlıdır. Özel sektör her yere, köşeye bucağa, her kanala anlamsız programların içine reklam verip buza yazı yazacağına bir miktar eğitime para harcasa okullarımız PISA'da bu standartta olmazdı.

 • mustaa @mustaa

  teknoseyiri tebrik ediyorum heralde konuğun aşağıya yorum yazdığı başka site yoktur.

  • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

   Bahsedilen konuk ben olduğumdan Teknoseyir ekibi ve Levent Pekcan hakkında 1-2 satır yazayım.

   Vahşi kapitalizm ile hızlı tanışan Türkiye'de Bilişim Sektöründe omurgalı durabilen ekiptir Teknoseyir. Her şeye ve tüm zorluklara rağmen. Bendeki değeri de farklıdır. Yıllar içinde eskimeyen dostluklardır bizimkisi.

  • Aykut

   Çizgi tagemin tekrar açılması çok sevindirici lise döneminde bir öğretmenimiz sayesinde çizgi tagemle tanışmıştım ve takip edip içeriklerden yararlanıyordum tekrar açılması çok güzel olucak.
   Bu arada Levent beyle tanışmanız 2006 da ki dvdrom incelemesinde mi başlıyor 🙂 ?
   Şaka bir yana giderek gençleşmişsiniz 🙂
   http://img353.imageshack.us/img353/5520/cizgihw41aq.jpg

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Kişilere metiyeler dizmek biraz gereksiz bence genelde insanlar yaptıkları ve yapacakları işlerle anılmalıdırlar. Özellikle Çizgi Elektronik olarak yıllardır ülkemizde birçok elektronik ürünün test standartlarını oturtmak için çabalamalarından dolayı tebrik etmek gerek. Hele hele şu uyduruk PSU'lar Çizgi sayesinde bir nebze olsun iyileşti.
  Ülkemizin çarpık ve çağdışı kalmış bürokrasi mekanizmasının mağdurları çoktur günümüzde malesef Çizgi'de bu mekanizmaya kurban gitmek zorunda kaldı ülkemizin kaderidir bu. Ama yılmadan çalışıp çabalayıp en baştan herşeyi toparlamak bu sisteme kızıp küsmeden kaldığınız yerden devam etmek her babayiğinin harcı değildir. Kapanmadan önceki eğitim setlerinin birçoğunu arkadaşlarım vasıtasıyla satın almış bir programlama öğrencisi olarak bana kattığı artı değerler ve bilgilerden dolayı tüm Çizgi ailesini kutlarım. Güncel setlerini dört gözle bekliyorum.

  Naçizane bir önerim olacak. Bünyelerinde barındırdıkları RMA sisteminin istatistiğini tutuyorlar mı çok merak ediyorum. Örneğin Asus bazında ülkemizde ne sıklıkla ne tip sorunlarla karşıaşıyorlar en fazla uyguladıkları çözüm yolları nelerdir bunun gibi benzer markaya dayalı istatistik sunmalarını bekliyorum.

  • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

   2001 yılından beri detaylı tüm veritabanı istatistik bilgilerini derler ve inceleriz. Üniversitede asistan iken hasbelkader istatistik dersi vermiş bir olarak bu benim hobimdir.

   Ancak bahsettiğiniz gibi bir sonuç genellikle anlamsızdır. Aslında anlamını değerlendirmek zordur. "Asus'mu daha çok bozuluyor yoksa diyelim ki Biostar mı?" şeklinde bir beklenti manasızdır. Bu oranlar ithal edilen adete, ürün çeşitliğine, ürünün nerede ve kimin tarafından monte edildiğine..vs farklı hemen aklınıza gelmeyecek argümanlara bağlıdır ki buranın konusu değildir.

 • SerhatSoylemez @serhatsoylemez

  Yıllarca sizleri takip etmiş bir bilişim meraklısı olarak geçen sene sizden aldığımız üzücü haberin üzerine şimdi yeniden aktif olarak aramıza dönme, bize sanal kapılarınızı açma haberiniz beni ve arkadaşlarımı çok sevindirdi. Bizleri mutlu edecek yeni haberlerizi bekliyoruz.

 • besimbicer

  üretici>tüketici>

  akıl?

 • Evranos @evranos

  Bir teknoseyir klasiği... İyiki varsiniz , tesekkurler.

 • yarimpower @yarimpower

  Siz hep anlatın biz hep dinleyelim tadında olmuş.Levent beyi uzun zamandır böyle heyecanlı görmemiştim.Lütfen devam videoları gelsin.Arayı soğutmayın. 🙂 Selamlar,saygılar...

 • kiesto_afri @kiesto_afri

  Çizgi TAGEM’in açılması güzel olucak teknolojiye meraklı insanların ve öğrencilerin kendilierini gelişdirmeyi tam sağlayacak bi sistem olacakdır

 • KorkutSA @korkutsa

  Ağzınıza , emeğinize sağlık. Güzel bir müjdeydi. Niyazi Beye ve onun gibi düşünenlere çok ihtiyacı var memleketimizin.