Paylaş Paylaş

Microsoft Lumia 535 incelemesi

Nokia döneminden sonra, Lumia artık Microsoft logosunu taşıyor. Giriş seviyesi olan ürün, önceki modellerine göre daha iyi özelliklerle ve daha ince bir tasarımla geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • damdan duser gibi @damdan-duser-gibi

  Çok ızlenecek ınceleme.... bu arada not ekran dokunmatık sorunu wındows tarafından acıklandı ve yenı serılerde duzeltıldı eskı serıler ıse garantıye yollayacak...

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Lets take a look.
  Bunu alacağıma 820 alırım arkadaş 😀 Hepsiburada'da 500 lira 😀

 • Mustafa Sakallı @swish41

  Merak ettiğim telefondu izleyelim bakalım

 • Agab @agab

  Bakalım olmuş bu mu sefer

 • Özkan Yılmaz @ultimance

  Ohh sonunda Levent abiyi telefon incelemesinde gördük @leventp
  Bu arada Galaxy Note 4 ve Galaxy Alpha modellerinin incelemesi ne zaman gelir? Samsung cihazları yollamakta yavaş mı davranıyor yoksa yolladı da incelenmeyi mi bekliyor ?

  @gamsizm

 • mcm @saturasyon

  Tuhaf yorumlar yapmadan önce genç kızlara ve o kafada ki insanlara hitap ediyor. Bunu gozonunde bulundurun. Çözünürlük filan.

 • cinnabon @cinnabon

  Bu telefonu 25 dakika inceleyebilmek büyük başarı, tebrik ediyorum @leventp @gamsizm

 • Altan Yoklar @altan-yoklar

  @cydia Hocam sen hangi telefonu kullanıyorsun , memnun musun?

 • Altan Yoklar @altan-yoklar

  @cydia Sen ne yapmışsın yahu , bildiğin çöp o , o para verilir mi ona . Hay aksi ,neyse o da olur :):):)
  Biraz içerikli mesaj atın yahu biraz emek.

 • Deli Yusuf @akilli-yusuf

  LP'siz Lumia incelemeyin. Lumia uzmanı o.

 • Ajan @ajan

  Wp kullanan biri olarak wpden soğuttu. 600 tlye giriş seviyesi mi olur adam o fiyata neler satıyor... 1gb ram olması (ki wpde zorunlu artık) ve ön kamerası tek artı gibi duruyor, telefonu beğenmedim ama selfie için mucize bekleme yorumu yapmış @gamsizm o kadar iddali değil mi selfie kamerası merak ettim...

 • Altan Yoklar @altan-yoklar

  @cydia
  Kimse kimseye bir şeyi öv demiyor nereden çıkarıyorsun 🙂
  O fiyata çöp.
  Ooo x alırım bi dal.
  İlk mesaj , birinç vb.
  Aşalım artık bunları ,

 • cinnabon @cinnabon

  Hatırlatmakta yarar var 650 liraya Asus Zenfone 5 alınıyor bu memlekette (Paypal kampanyası veya kredi kartına bonus ile). Fiyatlandırma biraz IQ vergisi verecek gönüllüler aranmaktadır tadında olmuş 🙂

  Microsoft Lumia 530’u Asus Zenfone 4 ile kıyaslamak bile mümkün neredeyse. En az 150 lira da ucuz Asus. 🙂

 • primat @primat

  şimdi hala windows phone larda telefon hafızasındaki kişileri sim karta aktaramıyoruz değilmi.daha ne olsun ürkünç.

 • Altan Yoklar @altan-yoklar

  @cydia Tamam ben aşırı hassasiyet gösterdim.
  Bu fiyata çöp bu.
  oo lumia alırım bidal .

 • t_d @td

  Telefonun elden ele gezdirilmemesi iyi olmuş.

 • Fırat ➕ @frt

  @gamsizm telefon incelemelerini sürekli aynı fotoğrafı çekiyorsunuz sanırım. bunları video içinde amiral gemisi telefonların örnekleriyle veya fiyat olarak aynı kategorideki telefonlarla karşılaştırmalı olarak koysanız güzel olmaz mı?

 • Halil Akın Kart @akinkart

  hayatında wp kullanmadan bnm ihpone um var windowslar çöp yok benim android im var bu paraya bu donanım mı olur cümleleri wp kullanan kişilere inanın çok fazla komik geliyor. hakikaten gülünç.

 • FreeRun @freerun

  levent abi baya kurtarmaya çalışmış ama olmamış, rezil bir telefon, birkere bir uygulamaya tıklayınca yada biryerlere girince bekleme yada noktaların dönmesi olayını wp'nin aşması lazım, ne anlamı kaldı akıcı çalışmayacaksa millete eziyet..

 • Emre Hasan Erol @erolemre

  925 yerine bile tercih edilebilirmiş aslında ..

 • Berkay @bmaotml

  Levent abi bu telefonu bile bu kadar havesli anlatabiliyorsa, Snapdragon 810'lu,6 inç, 1080p. bi Lumia ile neler yapabileceğini hayal etmek bile mutlu ediyor insani 🙂

 • Realblue1 @realblue1

  1905mAH pili ile galatasaraylılara hitap eden bir ürün.

 • Fatih @fatihy

  çok bile konuşmuşlar bu telefon için, gönderen firmaya ayıp olmasın diye biraz abartmışlar gibi

 • lawnmower @lawnmower

  Lumia 520 de ilk çıktığında 600 lira fiyatla çıkmıştı. Sonradan ucuzladı ama TS videosu çekildiğinde piyasa fiyatı 600 liraydı. 530 - 630 bu telefonla kıyaslanmamalı bence, çünkü onlar 520'ye göre bile ciddi şekilde kırpılmış cihazlar. 530'u hepten geçtim, 630'da yakınlık sensörü bile yok (520'de vardı). O yüzden bu telefon ancak 525 ile kıyaslanır. 525 daha ucuz tabi, ama bunun da daha güzel bir ekranı, ön kamerası ve daha güncel bir işlemcisi var. Bence fiyat o kadar da uçuk değil. Tabi biraz daha uygun olsa daha iyi olurdu ama "aşırı pahalı", "kazık" filan da değil.

  Bu telefonun pahalı gözükmesinin esas sebebi hala piyasada firmaların elinde kalmış 820, 920, hatta 925 gibi cihazların bulunması. O cihazlar genelde kampanyayla, indirimle çok uygun fiyata satılıyorlar, çoğu konuda da 535'i eziyorlar. Tabi bu hep böyle devam etmeyecek, birkaç ay sonra piyasada eski seriden telefon bulamaz olacağız. O zaman daha mantıklı görünecek bu fiyat.

  İncelemede (sadece bunda değil aslında, çoğu sitenin incelemelerinde) pek değinilmeyen birşey var. Bu uygun fiyatlı telefonların içindeki flash bellekler çok yavaş. O flash bellekler bilgisayarın sabit diski gibi sonuçta, yavaş olunca tüm sistemi yavaşlatıyorlar. Bu telefonun genel kullanım performansında şimdilerde aynı fiyata satılan önceki serinin üst modellerine göre geri kalmasının esas sebebi bu. Uygun fiyatlı Lumia'ların kullanıcılarının aşina olduğu uzun bekleme ekranlarının sebebi de bu. Microsoft bu telefona Snapdragon 800 serisi işlemci de taksa genel kullanım performansı çok değişmeyecek, çünkü içindeki disk darboğaz yaratıyor.

  Ben ürünü beğendim, bir Lumia 520 kullanıcısı olarak eğer elimdeki cihazı değiştirirsem böyle birşey almayı düşünüyorum. Sonuçta ne olursa olsun cihaz içinde Nokia genleri taşıyor, ne idüğü belirsiz Çinli markanın Android telefonuyla mukayese etmek haksızlık olur.

  • urzais @urzais

   Gerçekleri inkar etmenin gücü. Bayılıyorum bu güce her şeyi yazdırır insana 😀

  • cinnabon @cinnabon

   Ne idüğü belirsiz Çinli markanın ne idüğü belirsizliği kullandıktan sonra geçiyor. Uygun fiyata Lumia'dan daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve çok daha iyi bir uygulama marketiyle karşılaşınca ne idüğü oldukça belirli hale geliyor. Hatta marka fanatikliği yüzünden neler kaçırmışım, ne kazıklar yemişim aydınlanması bile yaşayabiliyor insan. Kendimden biliyorum 🙂

   Bu fiyat bu telefona fazla Levent ve Murat beylerin de dediği gibi. 2008 model Nokia N95 8GB telefonda Carl Zeiss optikli 5 MP kamera vardı. 2015'te aynı CCD'yi (belki daha kötüsünü) kullanmak tek kelimeyle ayıp.

  • Gerginix @gerginix

   Üyelik sistemi barındıran ve teknoloji takip edilen sayfalarda en nefret ettiğim şey, bir yoruma hem de içinde zerre bilgi barındırmayan tek cümlelik, laf sokan cevaplar verilerek onca deneyimin ve fikrin çürütüldüğünün zannedilmesi. Hani "Gerçekleri inkar etmenin gücü. Bayılıyorum bu güce, her şeyi yazdırır insana" deyip deyip de sonuna gülücük konan cinsten. Hani yukarıdaki yorumda inkar ve demagoji var diyelim de alttaki yorum ne katmış olup bitene çok merak ediyorum. Madem uzun ve ayrıntılı yazacak vakit yok, o zaman beğenmeyiver yorumu...

   WP'yi eleştirenlere bakıyorum, hep aynı cümleler ki içlerinde çok azı WP tecrübe etmiş. Ayrıca IOS da değil, sadece Android kullananlar bunlar... IOS kullanan bir tane adam görmedim Android'e veya WP'ye laf çakan. WP kullanıp Android'e veya IOS'a laf çakan da görmedim. Ama Android kullanıp ulu orta her yerde IOS'a ve WP'ye laf çakan bir sürü "Droid" var.

   Note 2 kullanırken WP'ye meyledip benim L1520 tecrübelerime güvenerek L1520 alan arkadaşım, dar mağazaya düşünce nefesi daraldı. Sonraki telefonum yine Android olacak diyor, ancak ekliyor: "Bu telefonda yakaladığım akıcı ve hızlı deneyimi o telefonda yakalayamayacağımı biliyorum" diyor. WP'nin şu an en belirgin olarak vaat ettiği şey: "minimum donanımla maksimum hız. ROM - MOD - APK vs... gibi kullanıcıların %95'inin zaten ilgilenmediği ve bilmediği bir konu WP'de yok. Zaten burada da bir gündemde konu olmuştu. Android kullananların %85 veya %90'ı aldığı telefona paralı uygulama yüklemiyor, sanırım yarısından fazlası da herhangi yeni bir uygulama yüklemiyor.

   Lumia 530, 317 TL'ye kadar düşmüş. Bana bu parayı şu telefona ver ve aynı akıcılığı ve deneyimi yaşarsın diyeceğiniz bir tane telefon gösteremezsiniz. L820 veya L720'nin fiyatları da ortada... Bu paraların iki katı ödenerek alınan bir android telefonun mağazası ile eli kolu uzun olabilir ama o telefon bahsettiğim bu WP modellerin deneyimi ile uzaktan yakından yarışamaz.

   Şimdi ben bir WP kullanıcısıyım ve kullandığım L1520'nin iyi ve rezil taraflarını çok iyi biliyorum. Sorun anlatayım neden WP alınmaz veya sorun anlatayım WP neden alınır. Öyle bir kalemde silip atmam hele de hiç kullanmadığım bir platformun telefonunu... Çalıştığım kurumdaki amirime bir adet Lumia 530 aldık. Telefonu yağ gibi akıyor, facebook, whatsapp, çok becerikli olmasa da ömrü boyunca telefonunda muhafaza edeceği fotoğraf çekimi dışında bir mesaj ve görüşme için kullanacak. Kalkıp bu insana 700 TL ödetip Zenfon aldırmak bütçesine ihanet olurdu.

   L535 piyasaya çıkış fiyatı ile alınmaaaz. Fiyatının %40 düşmesi lazım. O fiyat düşene kadar zaten Win 10 güncellemesi alacak olan 520 - 530 - 620 vs... gayet de alınabilir. Anneme veya babama zamanında aldığım HTC cha cha (Alınabilecek en ucuz Android telefon oydu 1 - 1.5 sene önce) kullanılmaz durumda. Telefonun belleği yüzünden whatsapp kurmak ve hatta güncelleme yapmak için program siliyoruz. Şimdi kafadan 140 TL vergi yiyerek TR'ye giriş yapan telefonların arasında, 500 TL'ye kadar Lumia'lar vazgeçilemezdir. Benim kullandığım modelin fiyatlarında WP almaya gerek olmayacak bir sürü seçenek vardır ancak benim 1. önceliğim pil, 2. önceliğim hız olduğu için, Android'in sağladığı eşsiz okyanusla da hiç ilgilenmediğimden hayatımdan memnunum. Millet şarj kablosu ile dolaşırken 3 gün boyunca telefonumu şarja tajmadığım oluyor. Kesintisiz 7 - 8 saat ekran açık kalabiliyor. Düşük parlaklıkta 10 saat civarında video izlenebiliyor.

   Buna karşın Microsoft genel olarak inanılmaz kalın kafalı, müşteri memnuniyetini ilk sıraya koymayan, tek derdi bir an önce hem de hakkını henüz vermemişken Apple'ın ekosisteminin benzerine sahip olmak olan nefret ettiğim bir firmadır. Güncelleme haberi çıkar ilgili güncellemenin hayata geçmesi 1 yıl sürer, kullanıcıyı beta cehenneminde yüzdürür. Yazılımcılara destek olmak yerine daha ortada ekosistem yokken, yazılımlardan aldığı payı arttırır. Kalın kafalı ve cepten başka bir şey düşünmeyen, dinozorlar tarafından yönetilen bir firmadır ancak kimse işletim sisteminin telefonu Android gibi ağlattığını söyleyemez. IOS'dan daha akıcıdır bile denebilir.

  • urzais @urzais

   @gerginix Yorumu beğenmedim butonu yok
   "İos kullanan bir tane adam görmedim" hayır ben kullanıyorum.
   Ayrıca WP yi hatırı sayılır süre denedim ve kullandım ör:625

   @lawnmower'un yorumunun altına yazdım yazmamın nedeni o fiyata bu telefon alınmaz.Ben beğenmedim telefonu tekrar yazıyorum 199 tl ye alınır 299 tl ye bile o telefon çöptür.

   Telefonunla sarja ihtiyacın olmadığını yazmışın müsade et olmasın 3400 mah bataryayla dolaşıryorsun normal bişey sanki Lumia telefonlara özgü bir olay gibi yazman tuhaf.

   Gelelim deneyimlemeden yazıyorlar sözüne giriş seviyesi lumiaları anlatıyorlar insanlar ama ne hikmetse tarayıcı performansından bahsetmezler Ör: reklam olacak ama nesine.com sitesinde bültene girip 10 dakika kala açılır menüleri dolaşıp istatistiklere bakıp maç seçmeyi deneyin arkadaşım bi gün telefonu masaya fırlattı söylediğini yazmıyım buraya argo 😀 (Arkadaşım bayan küfür etmez ona bile ettirdi)
   Bahsettiğim site bir çok telefon için kriter benim için.

   Neyse daha çok örnek veririm giriş seviyesi lumialar için ama gereksiz yani bol bol deneyimim var kendimden kullanan insanlardan.
   Menülerde cıvv cıvvv dolaşmak marifetse bi sürü telefon dolaşıyo vızır vızır.

  • Gerginix @gerginix

   @urzais
   İos kullanmak demek, L625 ile kıyaslanamayacak kadar pahalı bir telefon demek. İzin verelim de L625 deneyimi o ios dediğimiz, 4s 5 5s veya 6 olma ihtimali olan telefondan geride olsun. İzin verelim de 4 veya 5 kat pahalı bir telefon daha çok şey sunsun. Hem de bu işin kitabını yazmış olan apple marka bir telefon.

   300₺ verip LG p970 alsın butçesi kısıtlı olan insanlar. Telefonu kullanmaya başladıktan 1 ay sonra birkaç program da yuklemiş olsunlar, rehberden birini aramak için dokunduktan 15 saniye sonra bağlansınlar. Hatta telefon kilitlendi zannedip ceplerine koyduklarında karşı taraf aramayı cevaplasın.

   Bir insan telefona 300₺ verince bilmem ne sitesindeki bilmem kimin maçına tıkladığı zaman telefonu duvara çalıp kufur etmek yerine, bütçeyi arttırsınlar veya 300₺'ye satılan bir iphone almaya çalışsınlar veya aynı hareketi 300₺'lik p970 ile yaptıkları zaman 625'den daha iyi performans beklesinler de göreyim.

   Ha benim telefonumun batarya ömrüne geleyim, 6" 1080p olup da 3000 3200 veya 3400mah pile sahip iphone yok. Neymiş yokmuş. Bu pile sahip android telefonu aynı şekilde kullanalım bakalım şarj ne zaman bitecek. Kısacası bu batarya performansı için önce böyle bir batarya miktarına sahip telefon olmalı, sonra da sistem kaynaklarına saldırmayan bir işletim sistemi. Verdiğiniz örnek yine yetmiyor verdiğim örneği çürütmeye.

   Öyle bir cümle laf sokmakla veya bir tane örnek vermekle veya daha çok örnek veririm deyip geçmekle olmuyor bu işler. Burada bu yazıları okuyup da telefon alan insanlar var. Yani yazılan her kelimenin taşıdığı bir sorumluluk var.

   Bir yorumu "beğenmeyiver" demekle şunu söylemek istiyorum, beğen tuşuna basmamak. Basmamak yetmiyorsa tek cümle ile laf sokmaya çabalamak sorumsuzluktur. Tamam karşı taraf cehaletinin cesaretinden güç alarak yazıyor da karşı tarafın sunduğu argümanları çürütecek tek bir cümle kurmamak, sonra birisi yazılan o tek cümleyi gıdıklayınca bir iki cümle daha kurup, ardından bir örnek verip, "daha da verirdim ama neyse" ile bitirmek olmuyor.

   Ben batarya omrune baktım. Ekranın büyük olması, çok fonksiyon aramıyor oluşum, Facebook veya twitter kullanmayışım, ne kadar program kurarsam kurayım, mevcut sd kartı dibine kadar kullansam da yavaşlamamasına baktım, aldım, çatır çatır memnunum. Ancak birisi tavsiye eder misin diye sorarsa hep. "benim alma sebeplerim bunlardı, karşılıyor ancak bunları şunları arayan birisi varsa bunu almasın şunlara da baksın" dedim. Kesinlikle doğru adres budur ya da şudur demedim.

   Microsoft kalın kafalı bir firmadır. Çok zor öğrenir, kullanıcıya bir şey sunmadan parasını almaya çalışır. Ancak giriş seviyesinde performans ömrü bu kadar uzun başka bir platform veya marka yoktur. Yeni çıkardığı telefon hak ettiği fiyata inmeden satın almak abestir.

   Şunu da yazmışsınız: "199₺'ye bile çöptür" yine ezberden yazıyorsunuz. Tr'ye giren en ucuz telefon kafadab 140₺ vergi yiyor. Ortada neredeyse 200₺ ye telefon alınamayan bir ülke varken neymiş "çöp"müş. Ya bu kadar rahat cümle kurmamalı bir insan. O parayı denkleştirmeyen bir insan bu çöp diye gidip 2000₺ mi versin vya ancak o paraya düz telefon mu alsın. Madem çöp o zaman o paraya çöp olmayan bir alternatif sunun da biz de görelim niye çöpmüş. Çe öp pe harfleri ile oluşturulan bu üç harflik kelime son yıllarda Türk teknoloji sayfalarında eminim en çok kullanılan kelimedir. Nasıl her şey bu kadar çabuk çöpe gidiyor ben anlamıyorum.

   Bakın yorumlarıma cevap verenlerin yazdıklarına çok dikkat ederim. Yazdıklarım içinde nelere cevap vermiş diye bakarım. Sadece cımbızlayıp yazıyorsunuz. Ben kullandığım telefonun açıklarını, Microsoft'un kafasının nasıl çalıştığını biliyorum. Kimin neye ihtiyacı varsa ona odaklanmış ürünü alsın. İçlerinden parasının yettiği en iyisini seçsin. Her şey bu kadar çabuk çöp olmasın.

  • urzais @urzais

   @gerginix Öncelikle aslında öncelikli olan o kadar çok şey var ki hangisinden başlıyım.
   Bence en önemli konu sorumsuz yazman kimseye hakaret etmediğim sürece yazdıklarımın sorumsuzluk olduğuna sen karar veremezsin etik kurulu başkanı değilsin.

   Diğer konulara gelelim konuyu İos Wp android üçegenine sokan sensin benim gibi eleştirenlerin yazılarını okudum kimse pehh çöp ıyy gidin android alın vs yazmamış bu donanım bu paraya olmaz olursa çöp demiş.

   Ben konuya giriş seviyesi Wp'lar çerçevesinden baktım sense inatla çıkış fiyatı 2250 yada daha azdır hatırlamıyorum bir telefonu kıstas alarak değerlendiriyorsun.

   İos konusuna gelince sana kim söyledi İos eşittir iphone diye 🙂 İos ayrıca ipad içindede var illa iphone tecrübem mi olmalı?

   Başka bir konu iyi okursan 299 TL çöptür yazdım 199 TL olabilir dedim.

   Ya herşeyi bi kenara bırak o fiyata bu telefon çöptür be kardeşim bunun üstünden WP konusunu açan sensin benim tek felsefem işe yarasın ucuz olsun işletim sistemi benim umrumda değil.Wp iyidir diyen yada kötüdür diyen ben değilim kısaca. Kullanıcı deneyimi olmadan yazıyosunuz diyince bende deneyimim var giriş seviyeleri kötüdür dedim ama yok uygulama eksik yok özelleşmiyo yok ağır yok androidde olanlar onda yok demedim sadece tarayıcı performansı kötü ne diyim şimdi iyi mi diyim 🙂 göz var nizam var.Ha wi fi performansıda kötü unutmadan yazıyım ama belki sadece 625 de öyledir.

   Karşı tarafın argümanlarını çürütmek gibi bir amacım yok ben sadece bu telefon hakkında söyledim bunu WP iyidir eyvallah kullanan arkadaşlara mübarek olsun.

   "Tamam karşı taraf cehaletinin cesaretinden güç alarak yazıyor da karşı tarafın sunduğu argümanları çürütecek tek bir cümle kurmamak, sonra birisi yazılan o tek cümleyi gıdıklayınca bir iki cümle daha kurup, ardından bir örnek verip, “daha da verirdim ama neyse” ile bitirmek olmuyor."

   Az cahilim kusura bakma.Ben @lawnmower'ın yazdıklarına yazdım argiman içermeyen cümleyi.Ne demiş bakalım

   ''Bence fiyat o kadar da uçuk değil. Tabi biraz daha uygun olsa daha iyi olurdu ama “aşırı pahalı”, “kazık” filan da değil.''

   Piysada zenfone 5 varken bu telefonun fiyatı net bir şekilde kategorisinde KAZIKTIR.

   Gene yorumunda şunu demiş içindeki flash bellekler yavaş ondan darboğaz yapıyor. Ve son cümlesi " ne idüğü belirsiz Çinli markanın Android telefonuyla mukayese etmek haksızlık olur." En başta kimse ne idüğü belirsiz telefonlarla mukayese etmedi hayali bir yorum var olumsuz eleştiriler fiyat üzerineydi çin telefonları üzerine değildi.En önemlisi madem çinli telefonlar dandik tukaka eee neden 535 de yavaş flash yonga var aynısını çinli telefonlardada görüyoruz sormazlar mı MS'a arkadaş neden dandik yonga kullandın.

   @lawnmower'ın yaptığı yorumun neresinden tutarsan tut elinde kalıyor.

   Özet hiç bir işletim sistemi için fanatiklik yapmam. Bu telefon kötü ve bu fiyat kazıktır.

   Not: huwaei g7 kullanıyorum en son 2. el samsung s2 kullandım 2 sene bunuda 2 3 sene kullanırım. 2 sene sonra WP bana uygun fiyatlı benim isteklerimi karşılıcak telefon yapsın alırım umrumdada olmaz 🙂

  • Gerginix @gerginix

   @urzais
   🙂 hala hoşunuza giden yerden alıntılıyorsunuz. 199₺ orneğim hatalı haklısınız. 299₺ demişsiniz. Kusura bakmayın ancak 300₺ de 140₺ vergisi olan bir telefon için kdv kâr vs... Derken zaten dip fiyat. Israrla okumuyorsunuz ki ben yanlış okuduğum yerde kusura bakmayın dedim, bu telefonun hak ettiği fiyat en az %40 indirim görmeli diyorum. Yani itirazım yok.

   Ha ios tecrübesi tablet ise cep telefonunun donanımı ile tecrübe edilen işletim sistemini kıyaslamak ne alaka? O zaman ben de hemen windows tablet deneyimi mi çağırayım?

   İşletim sistemi üçgeni kurmadan donanımı - kullanımı - fiyatı değerlendirmek nasıl mümkün oluyor ben bilmiyorum.

   Bir de şu donanım sevdası var. Android'in hayatımıza kazandırdığı, Apple'ın deneyim diye karşı koymaya çalıştığı donanımcılık... Ya Allah rızası için donanımı sömürmek zorunda olduğu için donanım sahibi olan bir telefonun eşyası olayı... Allah rızası için olmak zorunda o donanım. Iphone'da 3000₺'lik ne tür bir donanım var da o telefon satıyor veya neden insanlar android telefon alırken ram'in 2gb altında olmamasına ozen göstermeye çalışıyorlar veya neden az parası olan Lumia'ya yoneliyor bir sorgulayın. Burada mesele donanım değil, telefonun yapabildikleri, bütçe ve alışkanlıklar. Ya yemişim donanımı.

   Bu arada marka fanatikliği imasında nerede bulunmuşum onu da merak ettim. Kimseyi bununla yargılamadım. Konuyu buralara getirmeyin.

   Çer çöp, inkâr etmenin gücü gibi mesnetsiz ve delilsiz iddialarda bulunan birinin, bunun sebeplerini saymadan salt böyle bir cümle kurup kenara çekilmesinin sorumsuzluk olduğunu iddia etmek için etik kurulu üyesi olma ihtiyacı hissetmiyorum.

   Ben bunları geçiyorum ve tekrar tekrar ısrarla belirtme ihtiyacı hissediyorum, ancak kurduğunuz o cümle gıdıklanınca somut örnekler sunuyorsunuz. zenfon 5 falan da dediniz. En azından bir şeyler telaffuz ettiniz, bu da birşeydir.

   Bunca zamandır vakit ayırıp bu kadar şey yazmanın sebebi eleştirdiğiniz noktaların tarafımca haklı - haksız bulunması değil, iddianızı neyle desteklediğinizi merak ettiğimden o tek cümleyi çomaklayıp arka planında ne olduğunu öğrenmeye çalışmam. En azından L625'in hangi noktada çıldırtabildiğini veya zenfon varken bu telefonun alınmasının mantıksız olduğunu düşündüğünüzü öğrendim ki evet zenfon varken bence de bu alınmaz. Konu nu değildi benim açımdan, konu bir eleştiri getirirken, hangi iddialara sahip olduğumuzu sıralamaktı. Ben doğru yanlış tartışmasını uzatmadan merak ettiklerimi öğrendim.

 • marooned @marooned

  Microsoft Türkiye ne iş yapar onunla ilgili bir video çekebilir misiniz? Tüm dünyada imajını düzeltmek için çırpınan bir markanın Türkiye ofisi var ama yok? Xbox Müzik, video hatta Surface getirsinler artık.

 • aslanyildiz61 @aslanyildiz61

  @gamsizm abi kullanım sırasında dokunmatik sorunu yaşadınız mı ? dokunmatikte sorun olduğunu söyleyip duruyor da başka inceleme siteleri

 • Ahmet Turan @project

  Sonunda Levent Pekcan 🙂 Uzun süredir yorum yazmıyordum.Tekrardan hoşgelmiş videolara.

  Umarım Microsoft, isim değişikliği sonrası girdiği pazar yerlerinden çıkmaz.Ayrıca bu olaylar sonrası başka telefonlarda çıkma ihtimali dahada azalmış.

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Denim güncellemesi giriş segmentine birkaç gün önce galiba veilmeye başlandı. Muhtemelen telefon elinizde olmadığı için göremediniz haklı olarak. Lumia ailesi uzunca bir süredir stok adetli şekilde birçok mağazalarda deli gibi indirimde bu model muhtemelen o indirimlerden faydalanacak. Malesef vergi zamları yeni telefonlara 100TL'ye yakın bir ek getirecek ancak lanse edilen fiyatın doğruluğunu şu an kabul etmek gerek. Mevcut gün ve saatte en uygun telefon 700TL civarına bulunabilen 925 modeli ki güncelleme noktasında ve donanım olarak bu telefondan bana göre tercih edilmesi daha yüksek bir model.

  Telefon incelemeye değer mi bilmiyorum, ancak şu bir gerçek ki TS'ye gak guk etmeden telefon yollayabilen ender firmalardan biri, kendilerini bu konuda tebrik etmek gerek diye düşünüyorum.

 • mumsev @mumsev

  Bence bu cihazı LUMIA 925 gibi Nokia tarihinin en iyi cihazlarından birini 700 TL ye alabilmek varken tercih etmek kesinlikle büyük bir hata olur...

 • HaKaN.TN @hakan-tuna

  L820'nin 499, L925'in de 699 TL den satıldığını düşünürsek bunu almak pek akıllıca olmaz.

 • Mahir58Polat @mahir58polat

  NOKIA pazarlama açısından çok iyiydi bence kaldırmalari kötü bundan sonra yüzüne bakilmaz

 • muhammet özdemir @mhmmdzdmrr

  Keşke L525'i örnek verseydin levent abi 1GB Ram ve 399TL fiyatı var.

 • mehmet özkoca @mfatih

  Türkiye de genelde 500 serisini Dedeler falan alıyordu onlarda NOKIA diye alıyordu bence satış rakamları düşecek Microsoft yazınca.Levent abi nin dediği gibi çoğu insan bilmiyor.Microsoft un konuyu açıklaması lazım.

 • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

  Lumia ve herhangi bir yeniliği olmayan telefon incelemeri artık bana sıkıcı geliyor

 • Minona @minona

  520,620 gibi modeller HD 720p video çekebiliyorken donanım olarak güçlü olan bu cihaz nasıl olurda 480p video çeker ? TAMAMEN SAÇMALIK :@

 • Minona @minona

  Cihazda ekolayzır varmı ondan hiç bahsetmemişsiniz ?

 • Melih @melihtr

  Bu segmentte 100 liranın bile önemi var doğru, ama üzerine 100 lira ekleme fırsatı varsa Lumia 925 alınması fiyat-performans olarak daha iyi diye düşünüyorum.

 • Melih @melihtr

  Türkiye'nin en büyük online alışveriş sitesi karaborsacıysa mağazaların karaborsacı olmaması için bir sebep var mı 🙂 Bildiğin 700 liraya satıyor adamlar kabul etmek lazım, siz 1400 liraya aldınız diye yıllardır aynı fiyata satılacak diye bir şart yok, ben de 1000 liraya almıştım. Yapacak bir şey yok 🙂

 • ahmet faruk @ahmet-faruk

  700 tl lik lumia 925 te hafıza 16 gb ve arttırılamıyor alıcak arkadaşlar bnu da göz önünde bulundursun.

 • Özkan Yılmaz @ultimance

  Arka kapaktaki microsoft yazısı çok çirkin duruyor. Alt tarafa küçük ve yatay bir şekilde yazılabilirmiş

 • ParisTexas @paristexas

  Fiyat gerçekten hiç olmamış, gerçi henüz satışa çıkmadı. Giriş seviyesi olarak oldukça iyi görünen bir telefon, sadece sosyal medya özellikleriyle ilgilenenler için oldukça güzel görünüyor. Ki bu da bence Türkiye'nin % 50sini oluşturuyor. Bana kalırsa bu telefonun hakkı 400 - 500 bandı. Öyle olursa da çok satar. ama 600 lirayı bulan bir fiyatı ödemek mantıksız geliyor. Özellikle de internette bir çok sitede lumia 925, 700 lira'ya (50 lira bonus) satılmaktayken.

 • Asaf Duru @asafduru

  Şarj süresinden de bahsedilseymiş keşke. Benim için önemliydi

 • Çağatay Düzgün @kcagatay

  telefon üreticileri şu incelik işine boşuna kasıyorlar, kullandığım kılıf telefonu üç katına çıkarıyor.

 • Göksel Gündüz @lost_gamer

  Nokiasoft yapsalarmış ismini. Microsoft olunca bilmeyenler şaşıracak, başka marka bir telefon aldıklarını sanacaklar.

 • Emre ÖZSAN @ozsanemre

  birde blackberry passport u inceleseniz ne güzel olur aslında.

 • bugrahansaka @bugrahansaka

  Bu Cihazi Onemli Yapan Tek Sey Microsoft Logosu Bunun Disinda Ben Prk Begenmedim. Sadece WP Deneyimini Ucuza Yasamak İsteyenlerin Tericihi Olabilir.

 • faati @faati

  @gamsizm merhaba, android'deki swiftkey benzeri bir klavye Türkçe uygulaması var mı windows phone'da. ya da tavsiye edeceğiniz bir Türkçe klavye uygulaması da olur.

 • AdemGdk @ademgdk

  720p ya da 1080p video çekememesi kötü olmuş. 520 bile 720p çekebiliyorken, bu donanımla 535 in hayli hayli çekebilmesi gerekirdi. Ekstra uygulamalarla bu mümkün mü acaba? Fiyatına göre iyi bir telefon. @gamsizm

 • AdemGdk @ademgdk

  Altta, Windows logosunun olduğu çubuk şeffaf olsa daha hoş olurdu galiba. Bir de Geri Tuşuna basılı tutunca çıkan ekranda tümünü kapat seçeneğinin olmaması kötü.

 • AdemGdk @ademgdk

  @leventp Mrb. Bu cihaza hayat veren Qualcomm MSM8212 yongasının, qualcomm resmi sayfasında belirtilen özellikleri arasında NFC olduğu yazıyor. Galiba MS kullanmak istememiş

 • caylikadir @caylikadir

  çok özür dileyerek windows phone 'a çok uzak olduğumu belirterek bu telefona rom atma şansımız varmı rom neden gerek sormayın windows kendi sitesinde vermiyor gördüğüm kadarıyla atan yada yardımcı olacak kimse varsa yazarsa çok sevinirim