İş amaçlı yeni bir taşınabilir bilgisayar alacağım önümüzdeki ay. Uzun süre saçma sapan dizüstülerde süründüm bu sefer hazır dolarda artmışken (!) kesenin ağzını açayım diyorum. Surface Pro 4'te karar kılmıştım ancak Dell XPS serisi de cezbetmiyor değil. Özellikle XPS 15 serisinde GTX 960 olacağı kesin gibi, baya kararsız kaldım. Öte yandan ilk Surface'ı (RT :p)çıktığı günden bu yana kullanıyorum alet bana mısın demedi. Kesinlikle kullandığım en kaliteli elektronik cihaz -tabi tegra işlemciyi görmezden geliyorum-

Şu an için beni alıkoyan tek şey ikisinin de çıkmamış olması 😛 XPS'te çok büyük süpriz olmaz ama Microsoft Surface'ı nasıl bu kadar gizli geliştiriyor hafzalam almıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

En güzeli aylardır store'da olan Candy Crush Saga'nın aslında iOS uygulaması olduğunu söylemeleriydi. Zaten çalışan bir yapı var yani #Windows10

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xiaomi Mi4'e nasıl Windows10 yükleneceği az biraz aydınlatılmış. Xiaomi'nin -nasıl okunuyor lan bu- forumlarında yayınlanacak Windows 10 rom paketi ile isteyenler deneyebilirlermiş. Bir tane de fotoğraf yayınlanmış. PC'deki işletim sistemi mantığı telefonlarda yaygınlaşırsa Android yüklü Lumia'lar bile göreceğiz anlaşılan 😀 Tarih verilmemiş.

More details emerge on how the Xiaomi Windows 10 preview will be distributed

Having dropped something of a bombshell early this morning, we've now got a little more information from Xiaomi as to how owners of its Mi4 smartphone will get hold of the Windows 10 preview build. Naturally it'll be a more involved process that for current Windows Phones and will involve...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Korsan Windows kullanan bilgisayarlar, #Windows10 'a ücretsiz geçiş yapabilecekmiş.

http://www.windowscentral.com/you-can-upgrade-windows-10-free-even-if-youre-using-pirated-version-windows

Microsoft will let you upgrade to Windows 10 for free, even if you're running a pirated version

In what may turn out to be an historic move in the battle against piracy, Microsoft's Terry Myerson has announced that the software vendor will allow all customers — whether they're running genuine Windows software or a pirated version — to upgrade to Windows 10 for free. The move is clearly...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft Xiaomi ile Mi 4'ü Android'den Windows 10'a çevirecek bir rom üzerinde çalıştığını açıklamıştı bu sabah. Kesin olmayan kaynaklar demiş ki bu çalışmanın kaynakları genişleyebilirmiş. Eğer bu gerçekleşirse özellikle sistem özellikleri güçlü ancak güncelleme alamamış iki-üç yıllık telefonlar riske edilerek Windows'a çevrilerek tekrar hayata dönebilir. Bakalım Microsoft golü atabilecek mi? detaylar:

http://www.windowscentral.com/microsoft-making-custom-rom-allows-android-smartphones-run-windows-10-phones

Microsoft is making a ROM that allows Android smartphones to run Windows 10 for phones

Microsoft announced earlier today that it was collaborating with Xiaomi in providing Mi 4 customers with a flashable ROM that allows them to run Windows 10 for phones on their Android devices. It looks like that program is set for a wider rollout, according to a report on TechCrunch: Neither...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaş Dell XPS serisi alayım dersin distrübütor getirmemiş olur. HP alayım dersin en kalburüstü modelleri düşük konfigürasyon ile karşına çıkar. Microsoft Surface zaten yok. Microsoft Türkiye'de anca klavye satıyor. Geriye bir tek Lenovo ve Asus kalıyor.

Hadi şimdi dolar yüksek, zaten alamıyoruz -um- ama düşünce stokları fulleyin. Distrübütör olup ürün getirmemek nasıl bir mantık anlamıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 16
 • Jay Freeman @cydia

  Dell ucuz bir marka olmadı hiçbir zaman.Abd'de 750m ekran kartlı 4k monitörlü 15.4" ekran kartı ile monitörü uyumsuz laptopa 2550$ çekiyorlar.Buraya getirse 9000tl istemesi lazım alan olmaz bu seferde.
  http://www.dell.com/us/p/xps-15-9530/pd?oc=dncwx1603s&model_id=xps-15-9530

  • marooned @marooned

   XPS 15'in yeni modeli değil ondan öyle. XPS 13 için konuşursak i7 5500u modeli 1600 dolar. Bildiğim kadarıyla Macbook Pro alıp i7 işlemci olsun birde 13" olsun derseniz 2000 dolar oluyor fiyat. Apple'ı baz alırsak ucuz gene. Üstelik evde teknik servis vs. gibi ekstra hizmetleride var.

   Amacım Apple'ı yermek değil bu arada. Adamlar kaliteli yapıyor o kesin ama ben MacOs ile çalışırken daha çok yoruluyorum nedense. Ofiste Mac kullanmayan ve grafik işiyle uğraşan tek kişiyim. Dışlanıyorum lan.

  • Jay Freeman @cydia

   Apple ile dell'i neden kıyaslıyorsun ki apple'ı neden araya kattın onu anlamadım.Neden toshiba lenovo acer vaio vs değilde apple.Birkere dell apple ayarında firma değil marka değeri farkı var aralarında.Sonra apple komple alüminyumdan yekpare arkası ışıklı ekranı plastik lcd olmayan gerçek cam kullanıyor.İnceliğini saymıyorum zaten 15.4" 750m ekran kartlı 512gb ssd olan modeli 2kg ağırlığında.Bence kıyası yanlış firma üzerinden yürütüyorsun dell'in rakibi apple değil diğer windows üreticileri

  • marooned @marooned

   Çünkü dell, lenovo,acer ve artık laptop üretmeyen sony'den daha iyi bir marka. Direk Microsoft yatırımı var. Alüminyum kasa çok belirleyici değil Dell'in aynı şekil kasaları var. Karşısına direk surface veya apple ürünü koymamın sebebi bu.

   İlk yazdığım yazıya bakarsan Dell, HP ve Microsoft ürünlerinden bahsediyorum. Kendi görüşümdür bu üçü kadar iyi bilgisayar üreten kendi kanaatim Apple'dır.

 • Jay Freeman @cydia

  Apple ile ilgili kısma bir önceki mesajımda yanıt verdim.Dell Apple'ın arge birimi kadar değeri olan bir firma hepsi o.Asla dengi ve rakibi olamaz.Lenovo ise her keseye ürün üreterek dünya birinciliğine oturdu.Keza arkasından hp geliyor.Sen beğenmiyorsun ama dünya bu iki firmanın ürünlerini kullanıyor.

  • marooned @marooned

   Denk bilgisayarlar üretiyorlar kanaatimce. Klasik Intel tabanlı makinalar. Şüphesiz Dell yazılım üretmediği için arada fark vardır ama üst seviye Dell ve Apple ürünü koysanız kişisel tercihler konuşur. Mesela "normal" cam bence kullanışlı değil vs.

   Bide gerçekten yeni XPS 13'e bakınca, eskiden Macbooklara bakınca hissettiklerime benzer şeyler hissediyorum. Ve büyük ihtimalle buralardan temin etme şansımız olmayacak.

 • Jay Freeman @cydia

  Senin denklik anlayışınla benimkinin arasında dünya ile plüton kadar fark var dostum.O kadar üstü kapalı geçtim anlamak istemiyorsun hala, denk muhabbeti yapıyorsun üstü açık yazayım o halde neden dengi olamayacağını.Apple bir windows üreticisi değildir.Kendine özgün işletim sistemi vardır ne dell ne de diğerleri gibi ms'ta muhtaçtır, nede işletim sistemi windows gibi özürlüdür.iOS'la nasıl wp'u ve android'i kıyaslamak saçmaysa windows işletim sistemi ile os x'i kıyaslamakta saçmadır.Apple seninde yukarıda yazdığın gibi bir yazılım firmasıdır aynı zamanda.Kimsenin cesaret edemeyeceği radikal kararları dünya üzerinde sadece apple alabilir.Thunderbolt 1-2 portu usb type c portu lightning portu gibi.Bunları dell müşteriye dayatıp bundan sonra böyle diyemez.Dell'in bir iki özel ürününde yer verdiği alüminyum kasa apple'da standarttır.Dell bir mac pro üretemez keza bir bir all in one 5k imac'te üretemez.Üretse şimdiye Apple'dan önce pyasaya sürerdi.Dell bir ipod iphone ipad apple watch üretemez zamanında telefon işine girmeye kalktı eline yüzüne bulaştırdı.Dell'in itunes gibi bir mağazası da yoktur.Apple gibi beats audio dahil onlarca firmayı bünyesine katmışlığıda yoktur.Apple borsa değeri gündemde de dinlediysen google ve ms'tun toplam değerinden fazladır.Dell'i çek keserek satın alacak parası var kasasında.O yüzden marka değeri faktörünü anlattım sana az önce.Apple ios ve os x ile başlı başına bir firmadır.Mac OS X demektir aynı zamanda sen os x kullanıcısına al sana dell var burada bak aynısı diye satamazsın çünkü dell'in yaptığının aynısını toshiba lenovo acer hp ve diğerleride yapıyor..Son olarak aralarındaki tercih sebeplerinden en önemlilerinden biri de dell alan kullanıcının amaçlarından biride oyun oynamaktır güncel oyunlar windows için çıktığından dolayı oysa mac alan kişilerin önceliği oyun oynamak değildir. Bütün bu sebeplerden dolayı Dell Apple'ın 10/1 etmez

  • marooned @marooned

   Abbov Apple fanboy rage'i gelmiş. Alırım bir dal. 1997 yılı Macworld lansmanını izle kendine gelirsin.

   Burada bilgisayarlardan bahsettiğimizi unutmayalım. Bana göre Dell XPS, Macbook ile denktir.

   Apple mobilde başarılıdır. Bunu yadsıyan yada görmezden gelen yok. Ancak konumuz laptop. Üreticiler işlemci için Intel ne yaparsa onu alıp kullanıyorlar. Bitti. Gerisi yazılım optimizasyona girer ki konumuz değil. Ben Windows seviyorum, sen MacOS diğeri Linux.

   Gerçek Windows tecrübesi istiyorsan optimize edilmiş makinalar kullanman gerekir. Keza ömrü boyunca bir workstation kullanmamış, parçaları sağdan soldan toplanmış PC kullanan insanlar, "PC ne yeaa" der geçer.

   Marka değerinin bana faydasını göremiyorum. Marka değerini taksam yıllar önce Coca-Cola PC yapsın diye başlık açardım? Kaldı ki Apple günümüzdeki marka değerine bilgisayarları ile değil mobil vizyonu ile geldi. Tekrarlıyorum konumuz bilgisayar.

   MacOS'un markette satılmaması ve evdeki PC'ye hack yapmadan yüklenememesi bence iyi birşey değil kıyas özgürlüğünü kısıtlıyor. İşletim sisteminin çalışmasını değerlendirirken tek bir donanıma göre yapılmış olması değerlendirmeyi olanaksız kılıyor bence. Gariban Windows benim 5 yıllık PC'imde de çalışıyor, çarşıdan yeni aldığın AMD ile de çalışıyor -çalışmak zorunda- ama Mac tarafında 5 yıllık makinaya update yapıp memnun olan pek duymadım. Ha bu arada keşke Apple Dell'i satın alıp farklı bir konseptte bilgisayarlar üretse. Ortam şenlenir. Dell'de sadece kendisinin kullandığı standartlar oluşturur. Havamızı buluruz.

   Meslek hayatım boyunca iki büyük gazetede çalıştım. Milliyet'te "Ya kaydetmemiştim .... ...... bu makinaın garantiye gitti geldi hala resetliyor" diye Mac Pro tekmeleyen adam gördüm. Hürriyet ise ben işe girdiğimde Mac'de çalışması mümkün olmadığı söylenen-yada çok masraflı olduğu için öyle demiş de olaiblirler bilmiorum- bir yayın yönetim sistemi kurduğu için sıra sıra Macler köşede duruyordu. Ama aynı şekilde resetlendiği için işi giden adamı oradada PC ile gördüm. Hatta benimde gitti. Gerçi oradaki sorun Ankara'dan İstanbul'daki servera eş zamanlı kaydederek çalıştığımız için oluyordu ama olsun. Indesign hantal kalıyordu biraz.

   Sahi hayatınız boyunca hiç Apple Server gördünüz mü? Ben görmedim. Tüm iş dünyası Dell ve Hp gibi üreticiler serverlarını kullanıyor. Apple çeki biraz bu yöne doğru uzatsa daha iyi.

   Şu an çalıştığım yerde 6 ayım doldu. Ofisteki bir Mac'in ekranı çatladı durduk yere. Diğerinin ise ekran kartı yandı. Apple ürünlerinin sıfır sorunlu olduğuna da pek inanmıyorum şahsen. İki parçanın değişimi bana alınan HP workstationın fiyatının yarısı kadar tuttu.

   Tekrarlıyorum. Tercihler ve tecrübeler değişir. BU böyle şu şöyle demek sadece antipati yaratır. Apple ve Microsof'un iş modelleri piyasaya yön veriyor. Sonuç olarak insanlar istediğini seçiyor.

   Ben tercih etmiyorum. Olaya bakış açım böyle. Sen git duvarına as Macbook'u bana ne?

  • marooned @marooned

   Ha birde Dell'in değeri 57 milyar dolarken, Apple 180 milyar dolar. 3 katı kadar yani gideri var.

 • Jay Freeman @cydia

  Ben sana ne anlatsam boş suya yazı yazmışım az önce bence windows fanboyusun see you