Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/07

11 - 16 Şubat 2019 #7

- AKN ile ilgili son gelişmeler. BTK’ya yeni tarife teklifi sunuldu iddiasını Türk Telekom yalanladı.

- Huawei, Türkiye’de ilk mağazasını İzmir’de açtı.

- Unreal Engine, DX12 Raytracing teknolojisini destekleyecek.

- Mixer’e Türkçe desteği eklendi.

- TEKNOFEST 2019, Eylül ayında gerçekleşecek.

- Apple, Netflix benzeri bir hizmeti 25 Mart etkinliğinde duyurabilir.

- Spotify Podcast işinde büyüme yolunda adımlar atıyor.

- Netflix, Bandersnatch filminde yaptığınız tüm seçimleri kaydediyor.

- Google, Android’teki kritik bir açığı kapadı.

- 8 karakterli şifreler, 8 adet 2080Ti ile 2.5 saatte kırılıyor.

- Türk yazılımcı Melih Sevim Apple’ın iCloud güvenlik açığını buldu.

- Reddit, Çinli Tencent firmasından 150 Milyon $ yatırım aldı.

- Instagramdaki sorun, bazı hesapların milyonlarca takipçi yitirmesine neden oluyor.

- Hacker saldırısı sonucu VFEmail firması tüm verilerini kaybetti.

- Hindistan, TikTok’u yasaklamaya hazırlanıyor.

- Oxford Üniversitesi’nin yeni araştırması, oyunlarla gerçek hayattaki şiddet arasında bağlantı olmadığını gösteriyor.

Oyun Dünyası

- Crackdown 3, Jump Force, Far Cry New Dawn ve Metro Exodus çıktı.

- 2018 yılını rekorla kapayan Activision, çalışanlarının %8 kadarını işten çıkarttı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mustafa Sancar @bluehornet

  Sayın @gamsizm ve levent abi; Videolardaki levent abinin esprilerine gülmelerinden bir kolaj çalışması yapabilirmisiniz. Seyredince geri alıp tekrar seyredip gülüyoruz.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Levent Bey çok yakışıklı çıkmış ya...

 • muhsin @mhsn

  netflix in loglama yaptığını düşünmek için çok zeki olmaya gerek yok, burada da yapılan paylaşımların altına yorum olarak yazmıştım. şaşırtıcı değil

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  - 2018 yılını rekorla kapayan Activision, çalışanlarının %8 kadarını işten çıkarttı.
  Birileri halen Steam'e alternatif diye dusunur, aslinda olanlar kullanicilari Monopoly hapishanesinde manipule etmeye calismaktan ibaret...

  Bir tane oyun yapimcisi var mi?
  Ey Steam, bizden kestigin %30'un %5 kismini oyunlarda indirim yapmak icin kullan diyen?
  Gelsin milyar dolarlar, kim sever oyuncuyu?

 • Burak Yılmaz @burakyilmaz

  Apple MacOS için netflix uygulamasını neden engelliyor anlaşıldı.

 • volpii @volkanpesok

  Levent bey hakli film diye oturduk gerim gerim gerildik.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  AAA oyun endüstrisinde o hedefler hiçbir zaman tutturulamaz zaten. Electronic Arse ve Activision gibi şirketler, oyunlarına entegre ettikleri mikro ödemeler sayesinde son birkaç senede piyasa değerlerini 5'e 6'ya katladılar. Sonsuza kadar şişmesi mümkün olmayan bir balon üzerine kurulmuş böyle bir büyümenin sürdürülebilir olması zaten mümkün değildi, özellikle de aynı ivme ile. Lakin tam aksine; yatırımcılar, hissedarlar ve patronlar için hedefler gittikçe büyüdü. Bu büyümenin artarak devam edeceğini düşündüler. İşler ise bekledikleri gibi gitmeyecekti tabii ki. Bu iki şirketin borsada yaşadığı ciddi değer kayıpları, AAA oyun endüstrisinin uzun vadeli sürdürülebilir, stabil bir büyüme yerine; kısa vadede gelirleri maksimize edip piyasadaki tüm parayı toplamak üzerine kurulu hastalıklı, hatta açıkça yozlaşmış (Activision'ın nasıl vergi kaçırdığını ayan beyan biliyoruz mesela) iş modellerinin bir sonucuydu.

  Göz ardı etmememiz gereken en önemli husus ise; bu şirketlerin hissedarlarının, patronlarının oyun endüstrisiyle en ufak bir alakalarının olmaması. Sadece bu işten gelecek parayla ilgileniyorlar. Koyduklarının kaç katını geri alabiliyorlar, önemli olan tek şey bu. Activision- Blizzard'daki işten çıkarmalar da tamamen bununla ilgili. Oyun endüstrisinin iş gücü, daha organize olup ciddi anlamda sendikalaşmış olsaydı böyle dev işten çıkarma dalgası olabilir miydi? Elbette hayır. Bu da madalyonun başka bir yüzü.

  Hedefler tutturulamadıysa ve ortada rekor gelire rağmen bir başarısızlık varsa, bunun sorumluluğunu patronların alması gerekmiyor mu? Nintendo'nun Wii U fiyaskosu sonrası, Satoru Iwata'nın kendi maaşında yarı yarıya kesintiye gittiğini hatırlayın mesela. Activision ise, yeni CFO'suna 15 milyon bonus ödeme yapmasının üzerinden birkaç hafta geçmişken iş gücünün %8'ini budama kararı alıyor.

  Elbette bu tür olayları yalnızca oyun endüstrisinde görmüyoruz. Ortada bir pasta varsa; sistem, her zaman bu pastayı tepedeki dayıların paylaşmasını emreder. Peki bunları niye konuşuyoruz? Hani elimize alıp beğenmediğimiz, bir öncekinden pek de bir farkı yok dediğimiz, kurar kurmaz birçok içeriğin ödeme duvarlarının arkasına gizlendiğini görüp canımızın sıkıldığı, zekice tasarlanmış mikro ödemelerle doldurulup bizi elimizi cebimize atmamız konusunda köşeye sıkıştıran AAA oyunlar, aslında kimler tarafından, nasıl yapılıyor daha iyi anlamak ve bu talancı, yırtıcı iş modelinin endüstrinin tamamına verdiği zararı görebilmek için.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   Amerikan tarzi sirketlerdeki klasik durumdur. Basarilar mudurlere, basarisizliklar duz calisanlara patlar diye. Net ornegi.
   Ayrica bir cok Angel Investor ile tanistim (tamam Activision-Blizzard'in sahipleri angel filan degil onlar cok buyuk) ve hepsinde mantik ayniydi. 1 veririm. 3 sene icinde 5 geri isterim. Alamasam da satar cikarim, batarsan bat.
   Sektör bilgisi sifir oluyor bu insanlarin dogal olarak....

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  @gamsizm Far Cry New Dawn için 5'in DLC'si gibi olmasına rağmen full oyun parası istedi diyorsunuz ama full oyun parası istemiyor. 40 dolar bu oyun.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   DLC ne zaman 40 Dolar oldu? 40 Dolar normal oyun parasıdır. Bazı oyunlar dışında oyunların çıkış fiyatları 50 Dolar. Ya da Euro. Bu oyunları sizin bizim gibi saçma sapan fiyatlara almayan ABD'li oyuncular bile bu yorumu yaparken sizin savunmanız çok tuhaf.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @mursili Ben de bilmediği konularda yorum yazanları ciddiye almıyorum.

  • Melburg @melburg

   @gamsizm Öyle veya böyle full oyun parası değil sonuçta ya da şöyle diyelim far cry parası değil. Çünkü far cry oyunları 60 dolardır ama bu oyun 40 dolar standalone dlc. Bunu dışında 40 dolar zaten bizim ülkede her türlü pahalı ayrıca inceleyenler 40 dolarlık bir içeriğe değmeyeceğini söylemişler bu ayrı bir konu

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @melburg 3A oyunların çıkış fiyatı 50 Dolar. Bunun üstünde olan tüm fiyatlar sonradan aşırı popüler olmuş para basmış CoD gibi oyunların işi. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bu 50 Dolar kuralını ilk bozan oyundur kendisi. Fiyatı en uzun süre düşmeyen oyundu aynı zamanda. Kampanyaya bile sokmazlardı.

   59 Dolar'a kadar çıkamayı ve normalleştirmeyi başardılar. DLC'ler ise 20 Dolar'a kadar satılır genelde. Bunun üzerindeki fiyatalrda pahalı damgasını yersiniz. O durumda pahalı ama çok iyi yorumunu alırsanız kurtarırsınız.

   40 Dolar yakınlık olarak yeni oyun fiyatına yakın olduğu ve tatmin de etmediği için eleştiriliyor. Kendi fiyatını hızla bulacağını tahmin ediyorum.

  • Ogzyar @ogzyar

   @gamsizm Katılyorum ufak ufak yükselttiler, aynı şeyi akıllı telefonlarda yapıldı flagship 650 dolardan 64-128 ram diyerek 1000 dolarlara çıktı.

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   @gamsizm Oyun her ne kadar DLC gibi hissettirse de bir DLC değil. Yeni bir oyun. Böyle hissettirmesi gerçeği değiştirmez. Bu yüzden 60 (Hadi sizi kırmayalım 50) dolara göre değerlendirmek gerekir.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @mursili Death of The Outsider zaten çok güzel olan bir oyunun yine çok güzel olan bir devam bölümü. Dishonored'un eleştirilen kısmını hatırlayın. Bazı hikaye elementleri ana oyundan çıkartılıp DLC olarak satıldığı için eleştirilmişti. İlk oyundan beri öyle. O yüzden DLC'ler de ana oyun kadar hikaye sunuyor. Çünkü dev bir hikayenin ana unsurları aslında. Oyun güzel olunca fiyatını daha az konuşturuyor. Her ne kadar güzel bulsam da bu kadar zaman geçtikten sonra 29 Dolar verilmemesi gerektiğini söyleyebilirim. İlk Dishonored'u tüm DLC'lerle 30 Dolar'a almamıştım.

   Burada Far Cry'a getirilen eleştiri, DLC gibi oyun olmuş eleştirisi. Oyun DLC değil zaten. Hissiyatı öyle. Neredeyse tam oyun fiyatı istenmesi de bu nedenle eleştiriliyor. Oyun beğenilseydi böyle olmayacaktı. FC5 de özellikle FC mekanikleri açısından rezil bir oyundu.

 • ersoy @ersoy

  Bangkok'a minibüste giderken video kesilir diye Google Podcast'en dinledim. Şimdi anlamadığım Spotify poscast olayına girse ne değişecek, ses daha mı net gelecek. Yada şarkıcılara olduğu gibi ödeme mi yapacak.

  Yoksa zaten zilyon tane podcast uygulamasından dinleniyor. Daha önce Beyondpod'dan dinliyordum, menüsü daha anlaşılır diye Google Podcast'ten dinlemeye başladım..

  Sonra test için bir süre video'ya geçtim, bir kaç kere çok kısa kesildi ama gayet iyi idi.

  Bilgi olsun bu Tayland'a AIS diye bir şirketten simkart aldım. ilk ay çok ucuza sınırsız verdiler. Bu ay gerçek fiyat 80 lira, 4 Mbps, sınırsız veriyor. En ucuzu bu mu bakmadım. Ayrıca ek olarak Cloud falan dışında, 1 ay free PUBG oynama. Merkezi yerlerde, hemen hemen tüm AVM'lerde falan Super WİFİ, sınırsız, 2GB Aisplay diye bir şey, sanırım bunların Netflixi gibi bir şey, 1GB Social demiş ama zaten sınırsız var, bunu niye veriyor anlamadım.. HOOQ'dan Karaoke falanmış.. sonuçta adamlar fena servis vermiyorlar..

  Daha iyisi Kamboçya idi.. 1 yazı ile bir dolara bir hafta 10 GB veriyorlar. Türkiye'ye dönünce ne olacak bakalım, benim zırt diye biten 3 GB ne şekil alacak??

 • Ali Mali @mali5481

  ben de ilk defa itunesdan film aldım, aldım ama torrentten indirip izledim 😀

 • Archbrook @archbrook

  Apple stream servis başarılı olur. Ama netflix gibi hızlıca bütün platformlara girmeleri gerekiyor.

 • emkdrl @emkdrl

  @gamsizm sitenizin plus abonesi olmamakla birlikte 6 yıldır kesintisiz bir takipçisiyim. Son zamanlarda farkettiğim bir durumu sizinle paylaşmak ve fikrinizi almak istiyorum. Sitenize kullanıcı adı ve şifremle girmediğim zaman "Umut Koçak" arkadaşımız tarafından site hacklemiş misali(benzetmedir gerçek olan birşey değil) rahatsız edici bir şekilde içerik yağmuruna tutulmuş olarak görüyorum. Bu durum normal midir? Zira çok rahatsız edici bir durum, site "teloseyir" e doğru yelken almış görünüyor.

 • Suda5131 @tnt2m64

  hep aynı açılış cümlelerinden sıkılmadınız mı yav

 • Muhammed Kalender @muhammedkalender

  Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/07
  11 - 16 Şubat 2019 #7

  01:00 - AKN ile ilgili son gelişmeler. BTK’ya yeni tarife teklifi sunuldu iddiasını Türk Telekom yalanladı.
  02:40 - Huawei, Türkiye’de ilk mağazasını İzmir’de açtı.
  05:13 - Unreal Engine, DX12 Raytracing teknolojisini destekleyecek.
  08:45 - Mixer’e Türkçe desteği eklendi.
  09:10 - TEKNOFEST 2019, Eylül ayında gerçekleşecek.
  09:35 - Apple, Netflix benzeri bir hizmeti 25 Mart etkinliğinde duyurabilir.
  12:10 - Spotify Podcast işinde büyüme yolunda adımlar atıyor.
  15:12 - Netflix, Bandersnatch filminde yaptığınız tüm seçimleri kaydediyor.
  25:55 - Google, Android’teki kritik bir açığı kapadı.
  27:13 - 8 karakterli şifreler, 8 adet 2080Ti ile 2.5 saatte kırılıyor.
  29:28 - Türk yazılımcı Melih Sevim Apple’ın iCloud güvenlik açığını buldu.
  34:15 - Reddit, Çinli Tencent firmasından 150 Milyon $ yatırım aldı.
  34:42 - Instagramdaki sorun, bazı hesapların milyonlarca takipçi yitirmesine neden oluyor.
  35:41 - Hacker saldırısı sonucu VFEmail firması tüm verilerini kaybetti.
  38:46 - Hindistan, TikTok’u yasaklamaya hazırlanıyor.
  40:04 - Oxford Üniversitesi’nin yeni araştırması, oyunlarla gerçek hayattaki şiddet arasında bağlantı olmadığını gösteriyor.

  Oyun Dünyası
  42:10 - Crackdown 3, Jump Force, Far Cry New Dawn ve Metro Exodus çıktı.
  44:35 - 2018 yılını rekorla kapayan Activision, çalışanlarının %8 kadarını işten çıkarttı.
  @gamsizm

 • reducto @protego

  AMD'de Ray Tracing olmamasının Nvidia'nın ekmeğine yağ sürdüğünü söylemişsiniz ama Ray Tracing olayı kimsenin umrunda olmadı. RTX serisinin satışlarının Nvidia'nın beklediğinin çok altında kalması bunu kanıtlıyor zaten. 2060 gibi bir karta Ray tracing koydular fiyatını 400 dolar yaptılar. Ray tracing'i açıyorsun oyunda 60'dan 30'a düşüyor fps. 2070 ve 2080 alan insan sayısı da kısıtlı. Zaten destekleyen oyun sayısı da az, sadece nvidia'nın anlaştığı oyunlar bu teknolojiyi kullandı, başka kullanacağını açıklayan da yok. Ray tracing şu an için Nvidia'nın elinde patlamış gözüküyor. Fiyatlara bu kadar zam yaptılar ve karşılığında performansı yarıya düşüren bir özellik. AMD de tam bu fırsatı görüp RX 570-580'lerde indirime gitti üstüne oyun hediyeleri verdi. 1060'a denk 580'i 1050ti fiyatına satıyor adamlar. Ben dahil çevremdeki bir çok insan kartlarını satıp RX570-580 almaya başladı. Yurtdışına bakıyorsun aynı senaryo, RTX'e ilgi yok. Nvidia tensor çekirdeği koyduk ayağına fiyatları şişirdi ama ters etki yaptı. Bu saatten sonra orta/orta-üst segmentte Nvidia'nın şansı çok az