Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2018/29

16 - 21 Temmuz 2018 #29

- Avrupa Birliği Google’a 5 Milyar Euro ceza kesti. Ek link.

- AMD ve NVIDIA ekran kartı sürücülerinin kararlılığı test edildi.

- 3D printer ile silah üretmek isteyenler için bir engel kalktı.

- Apple’ın yeni Macbook’larının başı Core i9 8950 HK işlemcisi ile dertte.

- NVIDIA, Oculus, Valve ve AMD, VR setlerin bağlantısı için VirtualLink standartını getiriyor.  

- NVIDIA, Aalto ve MIT’in geliştirdiği algoritma ile fotoğrafları gürültüden temizleyebiliyor.

- Corning, yeni Gorilla Glass 6 hakkında bilgiler sundu.

- Intel 50 yaşında.

- WD, Malezya’da bulunan disk fabrikasını kapatıyor.

- Samsung ilk LPDDR5 bellekleri duyurdu.

Oyun Dünyası

- No Man’s Sky Next

- Taleworlds, Steam’de geliştirici sayfası açtı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • özen Esendemir @ozenesendemir

  Süpeeerr 😀

  Tekrardan geçmiş olsun Üstadım.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Yanlız samsung browser çok iyi çalışıyor 🙂 Ublock falan da destekliyor.

 • Burak @burakk

  ses halini atacak bir babayiğit var mı? 😀 izleyemicem ama dinlemek istiyorum.

 • ozmo @ozmo

  bu vimeo'da sıkıntı var 25 mbps temiz bağlantı var ama veri damlalık ile geliyor çıldıracağım

 • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

  bu da iki kuruş para verdi diye siteyi satın aldığını sanıyo herhalde.

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Yer yüzündeki işkence: Vimeo
  Plus bu yüzden hoşuma gitmemeye başladı. Plus ama daha kötü bir teknik hizmet.

  -Var olan ekosistemime dahil edemiyorum. (a)
  -Beğenemiyorum. (Bkz: a)
  -Oynatma listesine ekleyemiyorum. (Bkz: a)
  -Kapattığımda kaldığım yerden devam edemiyorum. (Bkz: a)
  -İleri ve geri sarma problemli.
  -Otomatik kalite ayarı YouTube kadar iyi değil.
  -İzleme geçmişi yok. (Bkz: a)
  -Görüntü odaklı içerik üretmiyorsunuz. Görüntü kalitesinin daha iyi olması umurumda değil, daha hızlı olması önceliğim.

  YouTube'un üyenin durumuna göre özel içeriği gösterme özelliği sunmadığını biliyorum ama ben sadece bir kullanıcıyım. Bunu benim düşünmem gerekmiyor.

 • Can @canberke

  @gardrop-fuat ne alakası var hocam kullanıcının cezalandırma yetkisi vardır dergi çok boş içerik hazırlarsa kullanıcı almaz böylelikle dergiye ceza kesilmiş olur.. 15 lirasında değiliz uzun gündem istiyoruz..

 • Batuhan @achfighter

  Ah Vimeo, vah Vimeo! Sonra neden Youtube lider. Parayla bile düzgün hizmet veremiyorlar.

 • Murat Yeniköylü @myenikoylu

  geçmiş olsun @leventp bu arada senelerdir benim içinde tek browser firefox dur. :-))

 • suicide @suicide

  Yalnız değilsin @leventp 🙂

  ek: ulan bizde telefon parasi bayilmadan internet alamiyorsun, resmen vatandasi soyuyorlar hic olay olmuyor adamlarin memleketinde os icindeki tarayici bile ceza sebebi.

 • Tegin @tegin

  Android tarafında beni en çok kızdıran google ve telefon üreticisinin uygulamalarının cihazdan tamamen kaldırılamaması. Hele birde operatörden taksitle aldıysan vay haline.

  Telefonda gelen 3 tane tarayıcı var ben dördüncü olarak yüklediğim Opera yı kullanıyorum. Diğerlerini sadece devre dışı bırakabiliyorum ama kaldıramıyorum. Bunları gibi hava durumu uyglamaları, e-posta uygulamaları, ofis uygulamaları vs. bir sürü uygulama kullanmadığım halde yüklü duruyor. Bazılarını devre dışı bırakabildim ama bazılarını malesef devre dışı bırakmama bile izin vermiyor. Sadece simgelerini gizleyip teselli buluyorum.

  • Gio @gio

   Kullanıcı düşmanı ilan edilen (ben de dahil) iOS’ta bile Hava Durumu, Haritalar, Mail, Takvim vs. dahil çoğu uygulama kaldırılabiliyor. Gerçekten silinmiş gibi olmuyordur tabii ama yüklü uygulamalardan kaldırılabiliyor. Bu büyük avantaj, yobaz Apple bile bazı konularda kendi servislerini dayatmıyorken diğerlerinin yapması.. Hele eski Android telefonlarda daha kötüydü, Youtube’un silinemediği Android kullandım..

  • Tegin @tegin

   @gio Devre dışı bırakmak android tarafında da var. Dediğiniz gibi tamamen kaldırmak (sadece cihaza yüklenen en eski sürüme düşürüp simgesini kaldırıyor) gibi asla olmuyor. 15 uygulama devre dışı bıraktım. Neredeyse bir o kadar daha devre dışı bırakılamayan uygulama var. Bu haliyle telefonun pili 4-5 gün dayanıyor. 🙂

 • Orçun @orcnd

  raftaki bu oyuncağın incelemesini çeker misiniz

 • Venator @venator

  Hocam esneye esneye bir hâl oldunuz.

 • cüneyt demirhan @cdemirhan

  @orcnd Çocukluğumun yegane mekanik atarisi. (Benimde dikkatimi çekti)

 • Archbrook @archbrook

  Vr başlıklarının çoğu şu anda tek kabloyla geliyor. Ancak kablonun bir ucu hdmi iken öteki tarafında iki yada üçe bölünmüş şekilde usb ve hdmi oluyor. Buradaki yenilik, aktarımın hdmi üzerinden değil tek port üzerinden yapılacak olması. Vr daki problem kablodan ziyade görüş alanının darlığı, düşük çözünürlük ve screen door efekti.

 • kirazerik @kirazerik

  Yeni macbookların da sadece fiyatı üzerinden konuştunuz daha önce ve 40000 dediniz hoş "iphoneda" macbook fiyatlarına sizin gibi bakanlara on numara kapak yaptı. 15 inç macbook en üstün base modeli 17400 millet artistlik olsun diye 512 gb dan 4 tb update etti sırf bu update 19200 TL. Yani bilgisayar fiyatının üstüne hdd update ile 40000 oluyor. Herkese laf atıyorsunuz ama sizde gazete teknoloji editörleri gibi atladınız fiyat haberine.

  Bahsettiğiniz sorun ile ilgili birkaç video paylaşayım. Sorun yok demiyorlar özellikle ikincisinde, ama i9 throttle istemiyorsanız o incelikten vazgeçmeniz gerekiyor diyorlar. Ama 2017 macbookların gerisine düşüyor aktarmanızı bu videolar çürütüyor (2.cisi)
  https://www.youtube.com/watch?v=Y-p9-QZSdPM
  https://www.youtube.com/watch?v=cVCRAKDt21E

  neyse efendim herşey dönüp dolaşıp apple sevmemeden rating alma ve bazı durumlarda fanboyluğunuza dönüp dolaşıp geliyor. Bu fanboyluk ve apple alerjisi hamdi beyi gündemden çıkarttı. Ama keşke sorun sadece apple'a alerjiyim cool pozu verme olsa. Sorun önyargı.

  linux bilmezsiniz anlatmazsınız incelemezsiniz (hamdi bey hariç) apple telefon dahil irdelemez (firmalar göndermiyor yapmayın lütfen) ve kesinlikle bilmez ve gıcık olursunuz. Windowsu tercih ediyoruz dersiniz windows üzerine içerik üretmezsiniz. ben teknoloji editörü olsam hem iOS hem android kullanırdım keyif alınacak bir durum değil ama editör iseniz buna mecbursunuz. Sadece telefon incelemek ile olmaz o platforma hakim olmanız ve onda yaşamanız lazım. Hele iPhone gibi kullanıcıların telefondan(donanımdan sizin en sevdiğiniz ama esasında en az kullanılan) ziyade işletim sisteminin (yazılım sizin es geçtiğiniz ama en çok kullanılan) bazı özelliklerini sevdiği bir ürün ise söz konusu.

  Android incelersiniz ama Google io da ne konuşuldu ara konferaslarda takip etmezsiniz. en azından toplantı başlıklarının neler olduğunu bilmezsiniz. wwdc ara konferanslara zaten bakmazsınız. kotlin ne webassembly ne desem duymadım dersiniz. Bunlar Buzz word değil Google io da geçti. Google io da endüstriye yön vermiş akademisyenler de geliyor. Sadece androide bu gelecek değil mevzu. içeriğinin yarısından fazlası telefon olan bir kanalın bunların işletim sistemlerinin yazan firmaların sunumlarını izlemesi gerekir. Gazetecilik bunu gerektirir. Editörlük de bunu gerektirir.

  Bunu yazacağımı tahmin etmezdim yurtdışı kanalların, üründen bahsetmiyorum teknoloji bilgisi bakımından çok gerisindesiniz. Ama işin acısı Türkiyede imla takıntılı kanal ve benzeri bir çok kanal sizden daha fazla teknik bilgi veriyor ve daha bilinçli şekilde derinlemesine ürün inceliyor. Hatta en güvendiğiniz kullanıcı deneyim aktarmada da sizleri geçtiler. ÜRÜN ELLERİNDE OLMAMASINA RAĞMEN. Levent Beyin c64 ve geçmiş tecrübeleri ve huysuzluğunu bir yere kadar satarsınız. Benden söylemesi GİDİŞAT iyi değil. Lütfen artık biraz yabancı kanal takip edin. ve kendinizi geliştirin.

  Bu kadar tatava sadece apple ile ilgili değil evet o konuda ki bilgisizliğiniz tercih etmeme değil kucağınızda apple bilgisayar var. Sorun kendinizi tekrarlamanızda. Türkiye de bir kaç kanal hariç hepiniz editör değişikliği ile farklılık arıyorsunuz. Fikri sabitlerinizi Ilber hoca gibi bir üslup ile üstten sunma genç ergenleri ülkesel kült liderine tapınma geleneği bağlamında tatmin edebilir. ama bana artık itici geliyor. Rating kaygısını çevirdiğiniz bu tutumun slime videosundan veya Instagramda espriklik yapanların halinden farkı yok. İzlenmek için kolayı seçmek. Moda ne son on yılda huysuz adamı oynamak, mutsuz gözükmek. Burası YouTube bizi eğlendirin demiyorum. bu tatminsiz tavrınızın altında bir bilgelik yok diyorum kabaca. yaşımın verdiği ani kararlardan kaçınma refleksi ile katlanıyoruz bu hale.

  Size karşı gönül bağımız var. kurulduğunuzdan beri takip ettiğim için. Ama kusura bakmayın bir ürünü almayı düşünüyorsam incelemesini artık en son sizde izliyorum. yabancı kanalların inceleme yorumlarında bile daha fazla bilgi veriliyor.

  Bence artık Biraz çalışın hazırınıza dağ dayanmadı. ilk 2 yıldan sonra tekrara düştünüz. oturma odasında inceleme yapan kanallar hem içerik hem kalite hem de izleyici ve abone sayısı olarak sizi geçtiler.

  Gençler artık ayrıntılı inceleme teknik analiz istemiyorlar diyorsunuz. Hayır istiyorlar ama sizin bunu veremeyeceğinizi görüp başka yerlere gittiler. Siz ışık ses kamera takıntısı yaptınız. ürün gelmiyor, bu dolar ile olmaz, her oyuna far cry 3 gibi diyerek ve bizim izleyici kitlemiz bambaşka diyerek kendinize bir hülya yarattınız, oyun incelerken Macit ile dalga geçtiniz, Hamdi Beyi gündemden tatsız bir şekilde çıkartarak çok sesliliği azalttınız. Teknoseyiri izlemeyip sadece Hamdi ve Can'ın gündemini izleyen insanlar var eminim biliyorsunuzdur. Teknolojik ürünleri için başka yerleri izliyorlar ama otomobil ve hamdi beylerin gündem için buraya gelenler var.

  Telefon kıran ezenler ile adam akıllı inceleme yapanlar arasında bir yere oynadınız. Ve o kitlenin sınırına geldiniz. ne programlama ile uğraşanlar ne derinlemesine ürün incelemesi yapanlar ne de telefon kıranları görmek isteyenler sizi takip ediyor artık.

  Biz eskiden peh peh peh neydik muhabbeti de bir yere kadar. 20 yıl öncenin spor yazarları gibi kaldınız. bakın gençler hangi spor yazarlarını takip ediyor. Sunum şekli ve bilgi içeriği olarak. Şimdiki gençler bilmez diyen her spor yazarını gençler rafa kaldırıyor.

  Çektiğiniz gündemlerde bir yüz ifadelerinize bakın keyifsiz mutsuz sanki zorla yapıyor gibisiniz. Nihat Genç ile veryansın izlerken anlarım. Ki Nihat Genç bile herşeye rağmen daha enerji veriyor umut veriyor. Negatif enerji yayıyorsunuz. Yine geçen sene söylemiştim huysuz dede ratingi hoşunuza gitti. Ama o tavır bir ruh hali olarak üzerinize sindi. Ve artık siz bile Levent beyin enerjisini yukarı çekemiyorsunuz. Ona benzediniz. Sizi artık ne haber var diye izlemiyor. BUNLAR YİNE NELERDEN MUTSUZ OLDULAR DİYE İZLER OLDUK.

  Bu ruh halinin dışında bence plus abone sayısından daha büyük sıkıntılarınız var. Ne teknoloji editörleri gibi teknik bilgi verebiliyorsunuz ne de Serdar Kuzuloğlu gibi teknoloji insan etkileşim ve dönüşümü konusunda tatmin ediyorsunuz. Mesele youtuberlık değil sadece teknoloji girişimi yapmayı düşünenler sizleri mi takip ediyor yoksa yalın kodu mu??? o konuda da kendinizi geliştirmediniz. Aldığınız konuklara fikri sabit sorularınızı sorduğunuzda veya başkaları ile ortak yayınlarınızda yaldız dökülüyor.

  Geçen sene machine Learningi kavram olarak bilmemenizden çok eleştirmiştim. hamdi bey size ve Levent pekcana anlatmaya çalıştı ne olduğunu. Adam böyle bir şey var dedi. olan şeye olmaz öyle şey dedi editörümüz. Yani bilmiyorum öyleyse yok. o derece fikri sabit. Ben programlama bilin demiyorum ama 2017 de makine öğrenmesini bilmeyen teknoloji editörü, anayasa ile kanun arasındaki farkı bilmeden siyaset yazan yazara benzer.

  Bu kadar eleştiriden sonra çözüm önerisi ne.
  1) teknoloji veya teknolojik dönüşüm üzerine kitap okumanız lazım
  2) Sektörde hype veya Buzz word gördüğünüz gibi Evernote da veya bir günlükte en az 3 sayfa özet yapacak şekilde günlük tutmanız lazım. o kavram üzerine okuma yapın veya en azından bunları anlatan videoları izleyin. YouTube diye bir site var orada yabancı bir sürü kanal var.
  3) https://www.youtube.com/user/Techquickie/videos bu kanaldaki bütün videoları sınava girecekmiş gibi izlemeniz lazım. bu kavramları ve gelişim süreçleri googleda değil kendi arşivinizde olması lazım. He bunlar bu sitede de olsa tadından yenmez ama teknoloji editörü lazım o iş için nereden bulacaksınız 🙂 her incelemenizde referans olarak kullanırsınız.
  4) maker hareketi sadece robot yapma olarak yorumlanmıyor. Özünde yatan beklenti bir şey yapmak. Programlama olur, Arduino olur raspberry pi olur, eğitim serisi olur (udemyde misal fotoğrafçılık üzerine) bir şey yapın. Levent beyin maket yapması, Hamdi beyin programcı olması teknoloji editörlüğünün yanında maker olması daha iyi bir etki bırakıyor.

  dolar düşük iken 5 sene önce çok ürün odaklı oldunuz dedik. Telefonu alan bir daha izlemez dedik. Şimdi dolar uçtu ürün inceleme odaklı yapınız çöktü. Veya sınırına geldi diyelim. Maslahatı idare ediyorsunuz. Ne söylesek paradan bahsediyorsunuz. Ben her yenilenmeye gidin derken kendinizi yenileyin demek istedim ve hala onu diyorum. Plus ın size asla yetmeyiciğini biliyorduk ama o dönüşümü sadece abone ve gelir modeli olarak gördünüz. Veya sarf malzeme olarak gördünüz. Kamera mikrofon olarak gördünüz. Görüntü ses kalitesi en iyi YouTube teknoloji kanalısınız ve bu seviye bu seneye özel değil hep öyle idiniz. Rakipleriniz sizin 3 yıl gerisinde. Ama bu önemli değil ki tahmin ettiğiniz kadar. Araya görsel koymadığınız gündemi 4k çekseniz ne olacak 720p çekseniz ne olacak. Bir yönetimsel dönüşüm olarak görmediniz plusı. Bizim tek sıkıntımız para dediniz plus ile para gelecek dediniz. Biz Plus ile beraber başka şeyleri de değiştirecez demediniz. Fırsatlar, canlı yayınlar plusı satmak için, plus da para için. Bunları teknoseyiri geliştiren şeyler değil ki.

  Şahsi kanaatim şu size seçtiğiniz 5 editör verilse aylık ilave 100 bin tl gelir verilse, herkes size ürün gönderse ve incelemek için vakit verse bile çözülemeyecek bir yeterlilik düzeyi ve bu durumu kabullenmişlik haliniz var. Dur sarsma iyi kötü gidiyoruz tavrı var.

  Özetle gençlere dediğiniz gibi sürekli (hoş pek duymadım ama) kendimizi geliştirmemiz lazım. Veya ben uğraşamam diyorsanız çağırın Niyazi saralı, Serdar kuzuloğlunu vb. (kolaycılık).

  Saygıyla

  @gamsizm

  • blacklogic @blacklogic

   Çok boş yapmışsın. Gündem değerlendirmesinde ayrıntılı teknik analiz nedir? 100 in 1 ateri kasetleri gibi bir şey olmuş seninkisi.

  • blacklogic @blacklogic

   Bu adamlar generalist, sen kalkmışsın alanında uzman olan kişiler ile kıyaslıyorsun. Senin teknoloji editörü diye bahsettiklerin özel bir meslek dalında olan kişiler. Bu durumu bir çok kez dile getirdiler, bütçeleri belli. Gerçekten anlamak güç bu teknoseyirden ne bekliyor bu millet.

  • Umut @megastasyon

   Kusura bakmayın sadece ilk paragrafi okuyup bu yorumu yapıyorum. Elin adamları o donanıma 7000 birim para verirken biz 40000 birim para veriyoruz(!). Böyle düşünürsek gayet haklı bir tepki.

  • kirazerik @kirazerik

   @megastasyon bu yorum teknoloji ile ilgili değil ekonomi ile ilgili ondan geçiyorum. bu konuya girmemiz sizin açınızdan haksızlık olur. Çünkü alanım iktisat kökenli. He bu arada leventp bir kere dedi ama linç ederler diye üstelemedi. Beyfendi amerikada da elin adamı bu konfigürasyonu alamıyor. veya amerikada elin adamı 7500 tl ilk apple x 256 gb alabiliyor mu sanıyorsunuz. filmlerdeki gibi değil mevzu. 100 dolar abdde de az bir para değil. bakmayın bizim görgüsüzlüğümüz tasarruf veya birikim yapmadan iki yılda bir telefon alıp değiştirmek. gençken bende hızlı idim ama şimdi iPhone 6 kullanıyorum gayet memnunum belki 50 tiye bir pil değiştiririm o kadar. Ondan dayanıklılık önemli. YouTube da bir sürü developer yazılımcı video çekiyor. Adamın milyon izleyicisi var 2014 model MacBook Pro ile kod yazıyor. macbook amerika da millet cihazını uzun süre kullandığı için gidiyor. Ve ciddi ikinci el piyasası var. çünkü alet gamsızmın da dediği gibi uzun ömürlü. bundan zaten apple uzun ömrü ile ikinci el piyasasında ki fiyatları ile rakiplerini tokatlamaya başladı. örneğin 3000 3500 seviyesine bu senenin telefonunu alacağıma geçen senin iphonunu alırım. yani sözün özü o 7000 dolar verip alan çok fazla değil. nasıl delillendirelim bunu ebay craigslist gibi yerlerde bakın abd de kaç tane böyle upgrade edilmiş macbook var. herkes base model alır. Çünkü satınca ben buna ilaveten şunu taktırdım ikinci el piyasasında çok sökmüyor abdde. ondan dolayı yeni MacBook Pro'nun fiyatına 7000 dolar diyenlere iphonedo kibarca salak dedi. ki yazıda dediğim gibi o 40000'in 19200 i salakça bi upgradeden geliyor. Kendi hesabımda gamsizma anlatmaya çalışıyorum

  • tekhne @tekhne

   Dikkate alınması gereken eleştiriler.

  • Gardrop Fuat @gardrop-fuat

   Adam haklı beyler. Hep tekrar var artık. Her konu Dolar pahalı ve bizi yönetenler yapamıyora bağlanıyor.

  • D.Tspnr @tibaldo

   Nasıl insanlar birbirine benzemiyor her yiğidin bir yoğurt yiyişi varsa TS'de de öyle. İnceleme eleştirileri olabilir ama başka kanal şöyle inceliyor böyle inceliyor siz de öyle inceleyin demek sadece öneri olur ama katılmadığım bir öneri. Ben bu yazı ve detaylıca diğer yazdıklarınızı da okudum. Teşhiste doğru nokta olarak Apple ürünlerine karşı LP'nın bir ön yargı boyutunu aşan bir yaklaşımı var ve O onun yaklaşımı diyorum ama en yakın kişi olan @gamsizm da etkilendiğini düşünüyorum Apple'ın tüm ürünleri hakkında bu ön yargı durumundan.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  LP yoğun ışıktan rahatsız oluyor. Bir iki hafta alır herhalde eski haline dönmesi. Gündemden önce de çekim yapıldığı için kısa kestik. Gündem de kısaydı zaten.

 • lterlemez :) @lterlemez

  Öncelikle geçmiş olsun Levent Bey; Android olayında, en fazla şu olur (kimse Play'e mahkum değil), sonuçta telefon markası, Play'deki uygulamaların kendi market uygulamalarında sunulabilmesini sağlar. Sonuçta, Play'deki uygulamaların aynıları olacak ki, Samsung App'deki uygulamalar bu şekilde.

 • D.Tspnr @tibaldo

  Ben Nano metreyi geçtim Intel Ağustos ayında 9 seri işlemcilerden bahsediliyor ama hala şu açıklar kapandı mı tek bir bilgi yok

 • D.Tspnr @tibaldo

  @emre907 yahu ne sattıklarını ne ben sen bilemeyiz ama işlerin iyi olmadığı kesin çok erken haberler doğruysa çıkacak eğer açıklar kapanmadıysa vay Intel'in haline o zaman.

 • Mikail toretto @mikail-toretto

  levent abi okumuyorsun biliyorum ama kendine iyi bak.

 • D.Tspnr @tibaldo

  @emre907 baya komik olmuşsa Gül o zaman. Bilmediğim bir şeyi söylemişsin eyvallah AMD'yi de etkiliyor vay canına.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  AMD mobil işine hiç giremedi, Intel girdi başarısız oldu. İkisi aynı şey değil. AMD ve Intel firma olarak bile kıyaslanacak büyüklükte değiller aslında. Intel'den beklentimiz daha yüksek haliyle.

 • HaciBaba @gameforge

  @berkaroon iyi hosta uzatmayacaksa uzatmaz da ne diye dilendiriyo almazsin olur biter yani

 • Aytaç Kocakaya @aytackocakaya

  Teknoseyir' e bir sorum var.
  Üyelikden önce youtubede haftalık gündem değerlendirmeleriniz yirmibin üzerinde seyredilirken, üyelik sonrası daha düşük rakamları görüyorum. Galiba artık daha çok teknoseyir.com üzerinden seyrediliyor.
  Sorum, ekonomik olarak sizi youtube üzerinden mi yokse teknoseyir üzerinden mi takip etmemizi tercih edersiniz.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Değişiklik yok aslında. Hatta ilk aylarda artış var. Yaza girince reytingler düşer genel olarak. Eylül'e kadar düzelmez. Siz Plus olduğunuz için nerden isterseniz ordan izleyin. Tekil olarak izlediğiniz videodaki reklamlar kuruşun kuruşu bazında olduğundan, 15 liranın yanında lafı olmaz.

 • tekhne @tekhne

  Haftalık Gündem'in bir alt başlığı mutlaka Türkiye olmalı. Servetini betona gömmüş bir ülke olarak zor biliyorum ama yine de takibi faydalı olur. AB şunu yapmış da, buradakiler ne yapmış? Tabii ister istemez, dolaylı da olsa suya sabuna dokunmak gerekir 🙂