Paylaş Paylaş

General Mobile Fabrika Turu

General Mobile'ın bir süredir faaliyette olan fabrikası, GM 9 Pro telefon lansmanı için basına açıldı ve biz de bir telefonun montaj hattını başından sonuna kadar takip ettik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • teknosever @teknosever

   yetmez ama bu da iyi bişey.Parçaları burada üretse nasıl rekaket edecek çinli üreticilerle.Pahalı diye burun kıvırıp almazsınız.

  • Erhan M. @erhanm

   Lütfen şu yerli ve milli olayına biraz daha geniş bakın. Bir yerden başlamak gerek ve hiç bir firma şu an bulunduğu konuma bir günde gelmedi. Belki 10 yıl sonra bileşenlerin bir çoğunu da bu firma üretecek.

   %100 yerlilik demek vidasına kadar üretmek sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Önemli olan marka oluşturmak, bunu siz de biliyorsunuz. He eleştiriniz milli ve yerlilik vurgusu ile algı oluşturulması ve maddi kazanımlar hedeflenerek insanların kandırılmasına ise buna diyecek bir şeyim yok. Ancak bu motivasyon ile her üretime olumsuz bakmamak gerekli diye düşünüyorum.

 • Özgür @ozgurg

  @gamsizm Yanlış yazılmış. "vbe biz de"

 • aslanmurat @aslanmurat

  Orada çalışan bizim işçilerimiz için destek verilmeli ayrıca gm ninde tüketicileri desteklemeli

 • ahmetfx @ahmetfx

  Bu kadar insan eli değiyor mu acaba yurt dışı üretimlerde de? Sanki montaj esnasında hataya çok açık gibi geldi bana.

 • Jay Freeman @cydia

  Bu firma sd845 kullansa şu cihaza 5000tl+ rahat ister.

 • Orcun @orcun

  Tabi ki çok güzel şeyler bunlar ama gelişmesi lazım, çağa ayak uydurulması lazım. Tamam GM bunun pilini herşeyini elbette kendisi üretmesin ama bir lcd paneli pilini pcb bilmemnesini içindeki işlemciyi türk firmaları üretsin. Bak mesela gorilla glass 5 denizlide üretiliyormuş ben ilk defa duydum. Aselsan mesela pil üretebiliyordu bunlar yeniden yapılabilecek şeyler. Ha hammaddeyi elbette dışardan al ama işlenmiş ürün olarak zenginleştirip burada piyasada sat veya dışarı sat ki ülkeye döviz girsin ki kalkınalım gelirlerimiz yükselsin paramız değerlensin, alım gücümüz artsın.

  Tamam android'e neyine müdahale edeceksin ama ne bileyim bir arayüzü şu bu özellikleri de ekleyebilmen gerekiyor. Kulaklığı mesela yok mu bizde kulaklık üreten firma ? anlaş de ki işte hi-res destekli sertifikalı atıyorum tamamen anka marka kulaklık alıyorum türk firması hani bizim pazarımızda dönsün ki bizim insanımız kazansın. Yoksa her parçayı çinden alıp alıp burada birleştiriyorsan o işte toplama pc gibi oluyor. Keşke bir cpu gpu bellek yongası pil ekran şu bu şeyleri de türkiyede üretilebilseydi.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Eğer bu montaj fabrikaları artarsa, orada kullanılacak alet edevatı üreten adam da cesaretlenip üretir.

  • Orcun @orcun

   @gamsizm Aynen murat hocam bu işin artması gerekiyor ki bu işe girmeyi planlayan adamı da cesaretlendirip piyasaya soksun. Benim çalıştığım şirket amerikan merkezli bir şirket, bizim olayımız dizel enjektör sistemleri mesela. Şirket sırrı değil ama hammaddesi türk malı, e üreten biz türk insanı 😀 ama alıcısı mercedes, toyota, honda, renault vs. vs. vs. bütün dünyaya gidiyor. Çin dediğimiz ülke 15 sene önce ne yapabiliyordu ? adamların 15 senede sök tak birleştir yapa yapa telefon olayında pilinden çipsete kadar herşeye hakim oldular. Kirin mtk bunlar en uç örneği. Ama işte 15 sene öncesine kadar yoktu. Adamlar toplayıp yapa yapa birleştire birleştire işi öğrendi kendileri artık herşeyi yapıyor. Bitmiş ürün olarak huawei ve xiaomi markası bunun en büyük örneği mesela.

  • eskici21 @eskici21

   @orcun Gorilla Glass 5 ve Denizli ilişkisi nedir? Öğrenmek için azıcık detay yada link alabilir miyim?

  • Orcun @orcun

   @eskici21 Videoda Levent abi söylüyor. Corning firması denizlide fabrika mı ne kurmuş, gorilla glass 5 ler denizlide üretiliyormuş.

  • umitt @umitt

   ASELSAN pil üretiyordu da aslında o pil üretimi de montajdı. maden in turkey yazan telsiz bataryaların içinde japon üretimi Panasonic piller vardı. yüzde 100 pilde üretmiş onu görememiş olabilirim önemli olan rekabetçi bir ürün ortaya koyabilmek. gm işlemciyi qualcomm'dan alıyor kendi üretsin iyi de aslında qualcomm üretemiyor sadece tasarlıyor tmsc üretiyor tmsc'nin üretim yaptığı tesisi kurabilmek bilmem kaç milyar dolar. montaj yapabilmekte bir aşama bugün montaj yaparsın yarın dışarıdan aldığın montaj parçalarını kendin üretirsin yada senin çevreden otomobilde olduğu gibi üretim yan sanayi firmaları gelişir onlardan alırsın. gm'yi bu girişiminden dolayı kutluyorum. umarım üründen sorunsuzluk , teknik destekte kaliteyi yakalayıp kullanıcıları memnun ederler

  • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

   @umitt Zorlu pil fabrikası kuruyor zamanla onlarda olur, bu gibi yatırımlar oldukça yan sanayi yatırımları da artacaktır. İşlemci için çok erken olsa da lisans satın alınıp çok ilerde işlemci üretimi de Türkiye'ye gelebilir. Şimdi ufak ufak parçalardan başlayıp zamanla bellek, hafıza gibi yüksek gelir getiren ürünlere giriş yapılabilir bunun için başta devlet, ve halk desteği olması gerekiyor.
   Örnek vermek gerekirse Japonya'nın Mitsubishi'ye hibe ettiği gemiler sadece ürünleri ihracat etsin diye verildi. Çin'den buraya 1 dolarlık ürün ücretsiz geliyor ama ben bir ürünü yurt dışına satayım desem çok fazla kargo ücreti çıkıyor.

  • eskici21 @eskici21

   @orcun web sitelerinde henüz duyurusu yok galiba. Türkiye ile ilgili https://corningjobs.corning.com/go/EMEA-Region/3453600/?q=&q2=&locationsearch=&title=&location=turkey&department=&date= şu sonuçlar çıkıyor sadece. Biraz daha bakınayım...

 • Zagor Tenay @zagortenay

  Turkiye de olsam mutlaka bu markayi alirdim, super bir sey cok begendim en az 4000-5000 kisi ekmek yiyor.

 • EGiNLi @eginli

  Tamam yerli olsun destek verilsin,lakin gm müşterisine sahip çıksın ürününün arkasında dursun,sorunlu cihazlara teknik servis adam gibi baksın kim gelirse kullanıcı hatası demesin,teknik servise giden cihaz parça değişimi için beklemesin daha önemlisi ise fiyatları uçuk olmasın aynı fiyata çok daha iyi ürün alınabiliyorsa gider onu alırım,kimsede kusura bakmasın.

 • Emrah @emrah

  Yerli olsun, Türk üretimi olsun veya olmasın bir yerde üretim tesisi, fabrika kuruluyorsa tebrik edip desteklenmeli. Bravo General Mobile. Biz 2000'lerden sonra satmaya alışığız bu tür kurumları, kurmaya değil. Kurmadığımız için Dolar 7TL oldu, bir iPhone Xs Max 12-13 bin liradan gelecek işte...

 • tbpmlk @tbpmlk

  sektörün kalbinden bir bölüm olmuş.

  GM'nin yaptığı en doğru hamle Android One oldu. Zira yazılım işi ciddi bir standart gerektiriyor.

 • homerusan @homerusan

  how its made bölümü olmuş izlemesi çok zevkli 🙂

 • Ufuk Er @kufu_re

  Apalamadan yürünmez. Dün Nokia vardı Samsung'a burun kıvırırdık. En iyi telefon Nokia'dı hatta Türk piyasasını tek başına domine ediyordu. Koreliler bıkmadan usanmadan kopyalaya kopyalaya öğrendiler bu işi bizde öyle öğreneceğiz. Zaman lazım yatırım lazım, yan sanayi lazım. Bir gün pili, ekranı, işlemciyi yan sanayi üreticek belki GM onları satın alıcak haberleri olacak. O yüzden yurt dışını hedeflemeleri onlar için iyi olmuş çünkü 18. yüzyıldan beri Türk insanı kendi malına sahip çıkmaz dışardan geleni daha kaliteli görür.

 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  "Forklift kullanma uzmanı" Güzel laf koyulmuş 😀
  Bir yerden başlanması çok iyi olmuş, bence bu işte uzmanlaşıp, hızlandırıp ek olarak farklı firmaların
  işlerini alıp Türkiye'de yapabilirler ayrıca bu sayede yan sanayi daha hızlı gelişir, hem kendilerine ek gelir kaynağı oluşur.

 • ALİ KÖPRÜLÜ @alikoprulu29

  Sizin gibiler bu işleri çok kolay zannediyor, telefon üret seninkini alalım, nasıl üretiliyormuş mal nasıl olurmuş görmüş oluruz, tabi ki ne zahmete gireceksiniz, etrafa çamur sıçratmak çok kolay.

 • TeknoStil @teknostil

  General Mobile, zamanında Teknoseyir' e inceleme için telefon göndermiyordu değil mi?

 • mhmmdy @mhmmdy

  telefon alacak olsam direk gider alırım

 • hakara @hakara

  umarım xiaomi ya da huawei gibi yıllandıkça kaliteli bir firma olur ilerki yıllarda. bundan 5 yıl sonraki telefonumu almak isterim tabi yine aynı kafa ile giderlerse zor görünüyor.

 • R.D. @rdr

  Asıl önemli olan know-how kısmı işin. Devre tasarımı ve kasa tasarımı Çin'de tasarlanıp hazır geliyor ise, bu şekilde 30 sene de üretim yapsanız bir arpa boyu yol alamazsınız. GM kasa ve devre tasarımı için bir ARGE ekibi çalıştırmalı ki devre elemanları başkasının olsa da en azından telefonu biz tasarlayıp üretiyoruz diyebilsinler.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Su Milli, Yerli, Ulusal gibi nasyonalist soylemlerden ne kadar nefret geldiyse her seyi cok basit gorenlerden de o kadar nefret geldi.
  Bir sey yapildiginda...
  "Ya Samsung bunu kendisi yappiiyooo..."
  Cumlesini kondurmak icin yanip tutusmak, boyle bir sey oluyor...
  Qualcomm sanki islemciyi kendisi uretiyor, Fabless yani fabrikasiz firmadir ama dunyanin en degerli islemci ureticilerinden birisi...
  Ve yine sanki CPU daha dogrusu SoC tasarlayabilecek beyin gucu var da bu topraklarda is o tasarimi yonga haline getirebilmeye kaldi.

  Samsung, tamamen farkli bir olusum, devlet gucunde devasa bir yapi.
  Bu insanlar bir gunun her saniyesinde tahmin edilebilecek her sey icin arastirma yapiyorlar.
  Universitelerle birlikte calisiyorlar, Matematik, fizik, kimya, biyoloji konusunda en duzey egitim almis insanlari arayip buluyorlar...
  Kuresel capta siyasi gucleri var, ticari ayagini saymiyorum bile.
  Daha 100 yil olmamis bir firmanin devasa endustriyel guce erismesi sadece bikmadan usanmadan kopyalayarak olmadi.
  Ilk urunu sattiklarinda "as bayraklari as, milli gururumuz" da demediler...
  Hatta G. Kore'liler Samsung'u ilk sirada da tercih etmiyorlar.

  Bizim gibi ulkelerin uzaktan baktigi su yasadigimiz cag aslinda uzay cagi, teknolojinin donanimdan yazilima gecis yaptigi cagdayiz.
  Bu gecis super gucler icin sadece, daha sonraki ulkeler endustri cagindan teknoloji cagina gecis yapiyorlar yani donanima.
  Biz oraya dogru gidebiliriz sadece, endustri cagini gecebilirsek.
  Fakat su haliyle gorunen biz Endustri cagina giris yapmadan once onlarin orta cagini asmamiz gerekiyor.

 • Serkan KAYA @serkankayatr

  Hiçbirşey yapmamaktan iyidir bir yerlerden başlamak lazım

 • Armn35 @armn35

  Böyle böyle gelişicek birşeyler . Toz pembe bakarak değil adam 100 milyon yatırımla bunu yapabiliyor. Bunun gibi 5 6 farklı fabrika daha Türkiye de telefon üretirse o zaman birileride gelir işlemciyi yerli yapalım diye işe koyulur birileri bellek işine girer kim bilir. Kar etmeyeceği bir sektöre neden girsin yatırımcı arzın olabilmesi için talep de gerekli. İşlemciyide üretirsin. Sonuçta onunda makinası ital edilir karlılık gözükse bu mantık seromonisi ile.

Benzer Videolar