Sizce bu doğru mu? Gerçekten durum iş beğenme mi yoksa şartların ağırlığı ve ücretlerin düşüklüğü mü?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Daviance @daviance

  iş ağır ücretler hikaye ,ücretler dillerde cebe giren yoktur.ha dükkan sahibi 30 katını da kazanır ama vermez.bu işten anlayan zaten kendi yerini açıyor direk ,çok para var devinim var deli gibi araç bakım istiyor ,millet doktora gitmiyor aracına bakım yaptırıyor öyle diyim.

 • Azazil @azazil

  Sanayi için konuşayım iş çok ücret de güzel (çalışmaya oranla artıyor). Ancak insanlar pek kendine yakıştıramıyor bu tarz işleri ve süreci. İstiyor ki direk usta olayım. Yavaş yavaş işi öğrenerek gitmesi gerektiğini bilmiyor. Bizzat komşumdan şahidim sürece ben. Çırak olarak başladı kendi işyerini açtı. Seyyar araç filan aldı. Çağırıyorsun ayağına gelip tekerini değiştiriyor vs vs. Benim bildiğim 3 farklı evleri, 2 farklı evleri var. İşleri iyi. Adam hiç durmadan çalışıyor yıllardır.

  • arandur @arandur

   Bu tür kirli pasaklı işleri yaparım diyen ve bir kaç sene çilesini çekmeye katlanacak kişiye gerçekten garantili iş var. Hatta becerikli ve zeki ise aranan kişi olur. Becerikli değilse bile bir yerlerde iş bulur.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  %50-50; orta eğitim süreci çok yıpratıyor insanı, "o kadar çırpınmadan sonra burada mı çalışacağım, bu kadar eziyet mi çekeceğim?" diye düşünmüyor değildirler, bence. Diğer tarafı da var; çalışma ortamı, olanaklar, maddi/manevi kazanç vb sürü konu var...

 • Orcun @orcun

  Bornova 3. sanayi dedikleri yer dolandırıcı yuvası bu arada izmirliler çooooooooooooooooooook iyi bilir. Birincisi geçecekler o işi, 2. de 1. 2. 3. 4. sanayi dahil heryer '' AFGAN SURİYELİ İRANLI '' artık ismi cismi aklıma gelmeyen türkçe 2 kelime bilmeyen haftalık 400 500 liraya işçi çalıştırdıkları göçmen dolu, niye çırak yok ? bayada var, varda türk değiller. Ben daha gittim ya sanayide cnc işi yapan dükkana vs adama bana aylık 3000 lira teklif etti, yolu yemeği dedim ne yapıcam ? onu da diyor maaşınla verirsin, e dedim asgari ücretin altı ne olacak bu iş ? e biz diyor sana asgari ücret yatırcaz hesabına sen de üstünü elden bize geri vereceksin. Ya sabır deyip döndüm geriye hergün de beddua okuyorum.

  • Joe @j

   Haklısın. Afgan, sureyeli, iranlı insanlar her iş alanında var. Kağıt toplamasından, mangal yapılan mekanlardaki mangal kömürünü hazırlayanına kadar. Ucuza çalıştıkları için maalesef Türk olarak çalışan yok. Çalışmak istediklerinde de iş yeri sahipleri size söyledikleri gibi asgari ücretin altındaki fiyatı teklif edecek cesareti kendilerinde bulabiliyorlar.

   3. sanayide abimin yedek parça dükkanı var. 2 sene önce verdiği 8k maaşı beğenmeyen çalışanlar oldu. Masa başı şasi no ile sorgu yapıp uygun parçayı temin edip satan çalışanlar. Min 2 senede öğrenilecek bir iş bence. Kolay da değil. Şimdi en düşük 10k maaş veriyor ve abimin sarf ettiği eforun yarısını sarf etmiyorlardır. Bu şekilde de bir senaryo mevcut.

  • Orcun @orcun

   @j benim çocukluk zaten 2 sanayide geçti. 😀 3. sanayiye pek gitmiyordum arada işte sallıyorum döşemeci var birtane onun için gidiliyordu. Ben kaporta ve mekanikte biraz çalıştım o kadar. Çünkü çırak oluyorsun itiliyorsun kakılıyorsun çok kötü ortam. Ha okey gelişiyorsun öğreniyorsun ama sonra iş sömürüye dönüyor. Benim kendi ustam gel istediğin zaman başla diyor, e tamam da çırak olacaksın diyor okey iyi güzel e haftalık ? işte iş olursa veririm olmazsa vermem falan böyle bir dünya mı var ? tamam diyorum hadi pişmeye gideyim cidden kaportaya kasayım yani iyice öğreneyim yapayım de meslek var zaten ? yani bazı şeyler sıkıntı büyük problem.

   Yedek parça işini çok kısa dönem yaptım ya ama pc yoktu bizim dönemde 😀 yani vardı da dükkanda yoktu. Sene 2006 yani öyle birşey ne arasın pc ? var ama monitörlü böyle garip birşey şimdiki gibi değil öyle ofis işi için muhasebecinin işi için vardı. 😀 Biz şey yapıyorduk kodluyorduk etiketleri vardı etikete göre işte listesi vardı elimizde sallıyorum ao0981 işte tofaş kartal 89 modelin fren balatası falan, markaya göre raflıyorduk bunları ama tabi kıç kadar dükkan nereye kadar ? kavga dövüş küfür kıyametti ortam. Sahibi zaten köşede oturur gelen geçen abi bu var mı diye sorar yok der veya var der gel oğlum şu şu parçaya bak der uygunsa çıkart vs. uğraş yarım saat parça yokmuş meğer kabak sana patlar. 😀

   Bir dönem boyacı da çalıştım, çıraklık gene yani zımparayı sulu zımpara vs hepsini öğrettiler boya nasıl atılır nasıl tozlanmaz vs. vs. tabi bunlar bilgi olarak var ama pratik olarak tabi pek yok çünkü sana araba boyatmıyorlardı. 😀 e şimdi tabi çıraksın takılıyorsun 3 5 ay sonra gidiyorsun. Benim mesela iş olayı en son bu fabrikada en uzundu onun harici hep max 6 ay falandı.

 • Johan @johan28

  İhlas haber ajansı çalışması.

  Gençlerin kolay para istediği bir gerçek ama var mı ulan kolay para istemeyen. Herkes rahat çalışıp çok kazanmak ister. Kim günde 12 saat çalışıp üç kuruş para almak ister.

  Bununla beraber maymun iştah dediğimiz olay da gençlerde çok yaygın, bunu da en çok devlet destekliyor. Sözde üniversite adı altında dandik dandik kurumları açıyorlar(daha kaliteli liseler var tonla) millet buralarda okuyup iş ehli olduğunu sanıyor. Neyse işte bu tarz emekyoğun işleri daha alt görüyorlar bu sebeple gireyim de buraya usta olayım diyen sayısı cidden az.

  Ancak asıl soruna gelirsek 8 bin TL diyor ama 8 bin TL vermez, ben iş öğretiyorum cart curt derler hatta üstüne para isterler. Hem çalışma şartları ağır hem de maaşı az yani asıl sebep bu.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Köle arıyorlar, düzen yok, rastgele iş yapan çok dükkan var, dükkan sahipleri parayı vuruyor ama elemanlara it muamelesi de yapıyor, zaten usta yok artık doğru dürüst o yüzden silsile yoluyla kalitesizlik akıyor.
  X markanın yekili servisinde 3-5 sene çalışan hemen uzman oldum diye servis açıyor ama çoğu zaman bir bok bilmiyor zira koca marka eşşek kadar kitaplar çıkarıp yolluyor talimat olarak, revizyon yapıyor, model değişince çok şey değişebiliyor vs vs
  Sanayide ezbere çok iş oluyor, o yüzden elden geliyorsa kendiniz yapın, yapamıyorsanız servis ile bir görüşün fiyat alın zira bazen servis ile sanayi aynı paraya geliyor, servise en azından fatura evrak konusunda baskı yapar gerekirse şikayet edersiniz, sanayi ise karışık.

 • Fırat Duran @firat_duran

  İş bilmeyenin Asgari ücretle başlayıp 1 sene sonra bu ücreti görmesi güzel olur, hem ona motivasyon hemde istek lazandırır. Ancak bizde iş kanunu diye birşey yok, hep patronu koruma kanunu var. Mesai ücreti x2 olmalı, haftada 1 gün mutlaka izin olmalı + yıllık izin olayı kesin ve net olmalı, yani yaz ayında mecbur bu adamı izine yollamalısın. Yollamıyorsan, 20 gün izni olan adama 10 gün dayatıyorsan bunu yasaklamalısın. Bizde ki izin olayı şu: ya o aylar işler yoğun, kışın çık? Sebep? O gün iş yoğun işe gel, bunu derse x2 ödeme yapması lazım. İş yerinde şiddet vs olmamalı.

 • Onur Ortakaya @onur-18-fb

  Sabah 8 akşam 8 haftanın 6 günü köle olup sigortasız şekilde günlük 100 liraya çalışacak çıragı bulamaz zaten

 • Höşelek @benvaryaben

  oto tamircisinde çalışmak istemiştim bi ara. adam bana dedi ki bu işi yapabilirmisin bu yaşta seni biraz öpeceğiz gibisinden imalar etti. yani çıraklık demek ezilmek demek bu mecrada. fazla mesaisi vs bu işin sonu yok. kısaca bu tür mecralara hiç girmeyin. çalışmayanlar açlığa razı olmuş demek ki durum bu kadar vahim...

 • s1234 @s1234

  Bu haberlere inanıyorlar ya ben ona yanıyorum.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Haberlere inanmayın. Her meslekte yüksek kazanan kişiler olduğu gibi, az kazanan veya batan kişiler ile dolu. Haberleri izleyip, gaza gelmeyin.

 • yah erşeyim yah içim @sormadunyamnebicim

  Ulan sanayi sitesine gidiyorsun. Oğlum burda hayatını çürütme yazılım öğren diyorlar. Kim yapıcak bu işleri. Sanayici adam kendi oğlu bu işi yapsın istemiyor. Git oğlum bi yerde mayışlı çalış oranın kölesi ol. Bizim iş belli görüyosun elin ve g*tün yağdan pasdan kurtulmaz diyor. Ama böyle yapmaya devam edin devam edinki ekonominin anasını ağlatın.

 • okanaytimur @okanaytimur

  Ayda 8000 vereceklermiş. 😀 Zamanında bende çalıştım yıllarca. Verdikleri para o dönemde asgari ücret 900 lirayken aldığım haftalık 50 TL idi. Kime 8000 veriyorlarmış? Sabah 7 den akşam 8 e kadar her türlü pis işin peşinde koşuşturup canını çıkarana kadar çalıştırıyorlar çocukları.
  Sigarası, yağı, çamuru, yanlış yaptığında yediğin tokadı, küfürü, öğle yemeğine şu köşede hemen ye işine dön baskısı...
  Yaz tatilinden nefret eden, okul hiç bitmesin diye ümit eden onlarca çocuk.
  Sefaleti duygusallaştırıp öven başka bir millet daha yoktur herhalde.

  • Recai @recai

   bende zamaninda benzer islerdem calistim, ne sigorta, ne asgari ucret (haftanin 6 gunu, gunde 12-13 saat, usta paragöz, iki araba daha tamir icin eve gitmiyor bazen gece yarisi, seni de göndermiyor, otobus kalmayinca, seni eve birakmak yerine yaya gitmen umrunda degil), ne duzgun yeme icme, isi ögretme derdi de yok, köle gibi calistim, ulan insafsiz adam hic degilse duzgun bir eldiven ver. haftada bir eldiven eskisin, yilda 52 cift yapar, bir karton, neyin eksilir.
   ozamanlardan elimde birkac tane cizik hala duruyor, uzun yillardir

  • okanaytimur @okanaytimur

   @recai Aynı şekilde çalıştığım bir başta tamircide ıslatılmış kireçle dolu ateş gibi tenekeyi eldivensiz kendisinin yanına sürüklememi istedi. Sürüklerken tenekenin keskin yeri baş parmağımın kemiğine kadar kesti. İzolabant ile sarıp işe devam etmek zorunda bıraktılar. Sonra yok eleman bulunmuyor bilmem ne diye sallıyorlar. Bunlara az bile.

   Çocukluklarında ustalarının çektirdiklerini, şimdi kendileri çocuklara çektiriyorlar. Bildiğin askerdeki devrecilik usulü.

  • Recai @recai

   @okanaytimur
   sanayi cirakligi basta olmak uzere, usta cirak iliskileri ulkemiz cografyasinda hem nostalji ve ajitasyon ile parlatiliyor, aynen anadolu irfani sacmaligi gibi, ama isin asli ortada, cocuk isci calistirmak söz konusu. calistirma sartlarinin igrencligi sonra geliyor zaten.
   zihniyetin en tepeden, en dibe kadar ayni olduguna kucuk bir örnek; ailelerinin yaninda pamuk tarlalarina sureklenen ve kayitsiz sekilde kacak calistirilan (ama orda aileleri calisirken oyun oynuyorlar, aglama Melis.....) cocuklara hediyeler dagitan ve bunu övunerek PR calisma seklinde twitter uzerinden gösteren bir milli egitim bakani biliyorum, filanca ulkenin.

 • ozeba @ozeba

  Kendi çevrem ve sanayide iş yeri sahibi arkadaşlarımdan gördüğüm duyduğum kadarıyla iş gerçekten var. Herkes çırak arıyor. Ama “kafası çalışan” çırak sanayiye uğramıyor. İlk bir kaç sene iş öğrenirken kimse kimseye iyi para vermez. Bu iş böyledir. Birileri üniversite okuyacam diye binlerce lira para dökerken sen az da olsa harçlık alacaksın. Şimdiki çocuklar iş bilmeden usta olup iyi para kazanmak istiyor. Eğer sabredip işinde ustalaşmayı hakedecek zekaya sahipse bir kaç sene sonunda üni okuyandan çok daha iyi para kazanır hale gelir. Kafası çalıştığı halde üni okumayan-okuyamayan arkadaşlarımdan son 2-3 seneye kadar daha rahat yaşıyordum. Ama ektiklerini biçme zamanları geldi. Son 2 senedir hepsi benden daha refah içindeler şuan. Bu işler böyle. Oğlum okumak istemezse illa akademik bir şeyler yap diye zorlamayacağım. Bahsettiğim sanayici arkadaşlardan birinin yanına çırak olarak vereceğim😀

 • Ferropelle @ferropelle

  Biz Beyazıt’ta deri atölyesi işletiyoruz. Ayıptır söylemesi ortalama 17 bin TL maaş veriyoruz ama yeni nesilden neredeyse kimse yetişmiyor. Gelen çalışmak istemiyor.

 • Vizuvv @vizuvv

  Bu haber bazı durumlarda doğru. Yeni nesil ofiste beyaz yaka olmak istiyor. Çünki aman oku oğlum ama oku kızım... Ancak 8 bin değilde 10 bin veren yerlerde var sigortasız çalıştırmanın yolunu arıyor, işgelirse para veriyor. vs vs

 • Housedakitopal @housedakitopal

  8 bin kazanabilirler diyorsa 50 binlik iş yaptıracaktır da ondan. Ki söylediği tutar tamamen abartı, sırf başlık değeri taşısın diye. 5 bin verecekleri bile şüpheli.

 • Gorunmez @gorunmez

  Sanayii de sabah 8 akşam 4 değil haftalıkta hadi pazar tatil de 45 saatte değil sanayiide sabah 8 ama çırak ise 7:30 kapamış ise yazın 8 kışın 5-6 olur 8 olsa günde 12 saat haftada 6 günden 72 yapıyor ee asgari ücret zaten 4250 aradaki yarı fark var bu şartlarla 8 bin az ideal i 10 bin olmalı (1 temmuzdan geçerli olacak asgari ücret açıklanmadığı için hesapa katılmadı)