Site kurulduğundan beri siyasi ve dini konuların yasak olduğunu herkes bilir. Elbette gündemin buraya yansımaması düşünülemez. Bu gibi durumlarda biz de normalden daha anlayışlı davranmaya çalışıyoruz ancak konuların yasaklı olduğu gerçeği değişmiyor.

Bunun sebebi de bu konuların kesinlikle kavga gürültü olmadan tartışılamaması. Defalarca denedik. Düzgün başlayan tartışmaları bıraktık. Ama olmadı.

Daha önce de söyledim kendimiz de bu konuları sizin gibi konuşuyoruz ve kendi sitemizde bunları konuşturmuyor olmak bize de ters geliyor.

Siyaset tartışılsın mı temalı bugün atılan konularda bile kavga çıktı daha başka örneğe sanırım gerek yok.

Ekonomiye dair bizim işimize ve alanımıza göbeğinden bağlı konuları hep serbest bıraktık ki o da siyasete bağlanan bir konu. Zaten gündemlerde konuşuyoruz. Bu konularda da çıkan kavgaları edilen hakaretleri herkes gördü. Bunların yaşanmadığı konuları hala sitede bulabilirsiniz ki bazıları siyasete kaymış olsa da duruyor. Çünkü ekonomiyi siyasetten bağımsız konuşmak isteseniz de bir noktada mümkün değildir.

Konuların uçmaması için yine daha önce de söylediğim gibi, açtığınız konuları takip edin. Kavga gürültü potansiyelini görünce kendiniz inceldiği yerden silin. Serbest kalıp giden konuları komple silerek kapatıyoruz.

Konunuz size rağmen sürekli başka yere çekilip sabote ediliyorsa da bu durumu bize bildirin özel olarak ilgilenelim.

Not1: Ölen bir şahıs için silinen mesajların sorumlusu doğrudan benim. Ölü ya da diri kendisi ile ilgili atılan her türlü mesaj, foto ve haberi yıllardır bizzat silerim. Çünkü kendi sitemde herhangi bir şekilde görmek istemiyorum. Bu da sitenin kurallarının ötesinde, şahıslara ait olmasının bir yan etkisi. Bundan rahatsız olabilirsiniz o da hakkınız.

Not2: Siyasi mesajları değerlendirip silmeye devam edeceğiz. Bu konu değişmeyecek. Çünkü düzgün tartışılabileceğine dair en ufak güvenimiz yok. Olması için de bir sebep yok. Bu karar da rahatsız edici bulunabilir. Tepki gösterenler de haklıdır.

Not3: Belki ülkenin tarihindeki en ayrıştırıcı ve gergin havadayız.
Bundan yıllar önce çok daha normal günlerde, siyaset konuşulmasını yasaklamış bizlerin, daha sonra anketle destek veren insanların görüp tedbir aldığı bu konuda hangi iyileşmeyi gördünüz de siyaset serbest kalsın diyorsunuz bunu bana anlatabilirseniz, değişen ve iyileşen nedir ikna olursam kendim bu yasağı kaldıracağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mert @merphous

  Adam biliyor 🙂 P.S. Yorumlara cevap yazmayacağım.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Evet eski. Anket öncesinde de yasaktı zaten. Anket sonucunda yasak kararı çıktı üyelerden de. Yalnız şu ortamda zaten mümkün değil.

 • Tarık KAYA (35) @tarikkaya

  Murat abi Ülke o kadar b.... bir hal aldı ki insan ister istemez fikirlerini paylaşmak istiyor. Değerlendirilsin istiyor. O yüzden burası kale gibi görüldüğü için paylaşım yapılıyor. İnsanların fikirleri alınıp tatmin ediliyor postlarda.
  Haklısınız.
  Gerginiz malesef. Şöyle almanya fgransa felan olsa ohoooo el bebek gül bebek konular paylaşılırdı.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Zaten sıkıntı orda. Birisi saçma sapan bir şey yazarsa konuya konu sahibi benden önce görüp silebilir. Kalkıp cevap verince kendi konusu da siliniyor.

 • Ali @norego

  "Ölen bir şahıs için silinen mesajların sorumlusu doğrudan benim. Ölü ya da diri kendisi ile ilgili atılan her türlü mesaj, foto ve haberi yıllardır bizzat silerim. Çünkü kendi sitemde herhangi bir şekilde görmek istemiyorum. Bu da sitenin kurallarının ötesinde, şahıslara ait olmasının bir yan etkisi. Bundan rahatsız olabilirsiniz o da hakkınız."

  Bunu yorumları uçurmadan önce yada uçurduktan hemen sonra bir paylaşım ile belirtseydiniz de biz de bilip ona göre davransaydık, paylaşsaydık.

  Bu arada hala nedenini anlamış değilim ve zerre mantık bulamıyorum ama site sizin sonuçta ne diyelim.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   Anladığım kadarıyla sevmiyor görmek bile istemiyor

  • Ali @norego

   @gamsizm Ben müneccim miyim yada arkadaşınız mıyım nereden anlayayım, bileyim. Gece 3'de haberi görüp paylaşıyorum, siliniyor diyorlar. Niye silindiğine dair bir malumat yok ve anlamsız geldiği ayrıca kurallara uygun olduğu için paylaşıyorum ama uçuruluyor ve ortada bir sebep açıklama yok. Böyle olunca iş karşılıklı inatlaşmaya, restleşmeye dönüyor.

   Murat bey 1 tane 3-5 satırlık paylaşım yapsanız zaten kimse işi uzatıp paylaşmaz hassasiyeti yada durumu öğrenince. Ne biz boşuna tepki gösteririz ne de siz o kadar durumu silmekle uğraşırsınız. Size de bize de yazık cidden.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @norego Açıklamayı yaptım hala anlamadım diyorsunuz ya ben ona dedim.

  • Ali @norego

   @gamsizm Yaptığınız bir açıklama değildi ki, hala anlamıyorum neden paylaşılmamasını istemediğinizi. Nedenini anlamamakla birlikte sadece meçhul bir nedenden dolayı konuya fazla hassas olduğunuzu anlıyorum ve bunu da iş işten geçtikten sonra söylediğiniz için anca şimdi anlıyorum.

   Konuyu uzatıp tatsızlığa devam etmeyelim. Söylemek istediğim baştan keşke söyleseydiniz de ona göre biz de paylaşım yapmasaydık ve bu mevzu gereksiz yere hiç buralara gelmeseydi.

 • CMLDS @cmlds29

  Bence tüm akışı kapatın, tüm akış kapatıldığı günler daha iyiydi site

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @ronniejamesdio O günleri görürsek zaten anket yapmaya gerek kalmaz 🙂 Ben PCL forumlarında benim torunum belki görür yazmıştım tarih olarak. Min 15 sene evvel. Ortalık bu halde değilken. Hala fikrim değişmedi. Orda da buna benzer tartışmalar çıkıyordu hatta aynı cümleleri kurmuşum yukarda. Sİte açık olsa gösterirdim.

 • Ali @norego

  Bu arada şuan telegramda TS sosyaldekinden daha fazla TS üyesi 2 saattir siyaset dahil bir çok konu da konuşuyor, farklı görüş de denk geldi ama ne linç oldu ne kavga dövüş. İsviçre'ye taşınsa sırıtmaz TS üyeleri bence.

  Doğrudan konuşmayı yasaklamak yerine o konuşma sırasında hakaret, küfür vs ile ortamı bozanları uzaklaştırmak daha mantıklı bir çözüm olacaktır.

 • Orcun @orcun

  Evet 5 yıllık, yenisi yapılabilir. Ama işte sıkıntı şu karar verilir gene siyaset ya yasak olur yada dini şeyler vs. çünkü sen burada siyaseti normal bıraktığın anda davalardan ondan bunda hakaretlerden siteyi kapatırsın. DHW'de oldu ben gördüm yani o günleri site bölündü resmen, ne banlar havalarda uçuştu neler neler, kaos ortamı yaşandı. Sonrada siteyi bıraktılar öylece kaldı. Ha o kadar büyük oluşumlar yok mu ? var. DH mesela yasaktı siyaset açtılar, belki tık sayısı arttı ama nefret toplumu üyeleri yaratıldı sadece nefret kusan üyeler vs. türedi, eski kalitesi öldü. Moderatör daha çok uğraşıyordur eminim, işte onu da kendileri üyelerden alıyor ücretsiz zaten ama işte gene ek yük gelmiyor mu ? geliyor avukatlık bürosunu şuan düşünemiyorum yani kim bilir balya balya davaların itirazları vs. vs. TS onlarla uğraşacak gücü yok. Ne olur diyeyim, siteyi 1 hafta sonra öyle bir olayda kapatırlar. Dengesi ayarlanabilir ama o da çok zor, bende siyasete giriyorum yani ama genelde ekonomiden giriyoruz, işte maaşımızın azlığı meyve sebze sorunu fiyatlar işte pc parçaları vergiler vs. vs. vs. işte çok zor. Sen böyle yazıyorsun ya çok pahallı muzun kilosu 15 lira vs. biri geliyor ne 15'i ya bazarda 5 lira diyor hangi pazar diyorsun yok ortalıkta, işte onu biri etiketliyor hemen 2015 pazarı mı ya nerede yaşıyorsun vs .vs. hani bak olay nereden nereye anında gidiyor değişiyor sende biliyorsun.

 • reducto @protego

  En basitinden denemekten zarar gelmez. Bir deneseniz ve işler kötü gitse, şu paylaşım silinme sebebiyle bugüne kadar siteden ayrılan insanların 10'da biri kadar insan kaybetmezsiniz. O anketi bugün yapsak, "siyaset olsun, olmasın, hakaret içermediği sürece olsun" şeklinde üç seçenek konsa eminim ki üçüncüsü seçilecektir. Hep ankete gönderme yapıyorsunuz ama o anket yapılalı 5 sene oldu. Ülkede neredeyse her yıl seçim yapar hale geldik. O zaman bu da tekrarlanmalı ki gerektiğinde referans olarak gösterebilin. O anketin geçerliliği şu an yok. O ankete katılanların %90'ı belki bugün sitede değil. Bugün sitedeki insanların belki %90'u o anketi görüp oy vermedi. Bu aynı bir önceki nesilde yapılan seçimle birkaç nesil geçirip "bak bizi seçtiniz" demeye benziyor

  Daha önce dediğim gibi bu sitede insanlar sadece teknoloji paylaşmak için gelmiyor. Burası daha çok teknolojiyle ilgilenen insanların sosyal platformu haline evrildi. Buna göre sitenin de evrilmesi gerek. Sağ tarafta 1000 ziyaretçi, 1000 kayıtlı kullanıcı online yazıyor olabilir. Ama akışta toplasanız 50 kişi aktif. Bu insanların görüşlerini değerlendirmeniz lazım.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Anket haricinde şu gergin ortamda zaten aklı olan yönetici siyasi konuların açılmasına onay vermez. Çünkü öyle bir ihtimal gerçekten doğarsa, bir mod ordusu kurulması ve onun da avukat gücü ile desteklenmesi gerekir. Bu hazırlığı yapmadan böyle bir işe girişemezsiniz. DH'de sistem böyle mesela.

  • reducto @protego

   @gamsizm DH konudışı gibi siyasetin dibine vurulsun demiyorum. Örnek vererek anlatabilirim sanırım, bugün akışta sadece insanlar hayal kırıklıklarını, üzüntülerini paylaştılar. Haber linkleri, twitter linkleri atıldı. Hiçbir yazının altında da kavga çıktığını görmedim. Paragraflarca partilerin savunulduğunu görmedim. Bunları siyasi olarak ele almanıza gerek yok. Bunlara siyasi derseniz sitedeki gönderilerin yarısı siyasi olur o zaman, çünkü maalesef bu ülkede herşey siyasete bağlanıyor. İnsanların istediği, teknoloji paylaşımları yapıp gerektiğinde de içlerini de dökebilecekleri samimi bir ortam. Aynı sizin(LP'nin) gezi zamanında gündemde "biz de orada olmalıydık" demeniz gibi. Bugün burada paylaşılanların bundan bir farkı yoktu. İnsanlar TS'ye bu gözle bakıyor/bakmak istiyor ama izin vermiyorsunuz.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego Doğru. Peki şöyle diyelim. Siz üzüntünüzü paylaştınız. Sevincini paylaşana da aynı hakkı verdiğimizde olgunlukla karşılayacak mısınız? Ya da çoğunluk karşılayabilecek mi?

  • reducto @protego

   @gamsizm Deneyip görelim derim. Kavga gürültü çıksa bile bugün şu gönderileri silmek için harcanan enerjiden daha fazlasının harcanması gerekeceğini düşünmüyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego Çok iyi niyetlisin 🙂 Silinmiyor diye şikayet ettiğin konu böyle bir şey değil miydi zaten ben görmedim yanlış olmasın.

  • reducto @protego

   @gamsizm Evet böyle bir konuydu ancak yazıları tekrar okursanız benim şikayetim "bu akp'li bunu burdan gönderin" şeklinde değildi. "Bu yazılar siliniyor da niye o silinmiyor" diye şikayet ettim. Ben birkaç kişi bu durumu belirtene kadar o gönderiyi görmemiştim zaten çünkü engellemişim önceden. Sitede zaten akışta takılan aktif kişiler belli. Siyaset yasak olsa bile herkes birbirini az çok tanıyor kim kimin ne olduğunu neyi desteklediğini biliyor. Akıştaki aktif kemik kitle çoktan birbirine engelleri attı zaten kafasının uyuşmadığı kişilere. Sizin de sık sık söylediğiniz gibi engel bunun için var. Bu durumda siyaset içeren gönderilere bir yere kadar müsamaha gösterilebileceğini düşünüyorum. Dediğim gibi bugün saatlerce gönderi silmek için harcanan enerjinin yanında o durumda çıkacak tartışmalarda daha az enerji harcarsınız.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego Bence gösteriyoruz aslında. Benim yine de ilk tercihim konuyu atan kişinin durumu görüp müdahale etmesi. Çünkü adam akşam evine geliyor bakıyor konusu gitmiş. Belki bir çeşit sarı kart olabilir. Konu sahibine dikkat konun silinecek gel ilgilen diyen.

  • Equitatus @equitatus

   @gamsizm Bence bu şekildeki bir yaklaşım çok daha iyi olacaktır. En azından konu sahipleri bilgilendirilirse yasak içerik kontrolü daha etkin bir şekilde yürütülebilir ve konu sahiplerinin de konuları boşuna silinmemiş olur. Belki konu sahibi tarafından düzeltilinceye kadar başkalarına görünmez yapılabilir.

  • reducto @protego

   @gamsizm Hah evet olabilir. İşte böyle çözüm önerileri istiyoruz sizden. 🙂

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @ronniejamesdio Bunları zaten bizzat biz söylüyoruz. Kalkıp ekonomi bakanına hakaret eden caps attınız mı mesela siz?

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @gcn Konu sahibi sahip çıkarsa bu şekilde olur. Konu sahibi de kavgaya girerse de konusu gider.

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  O oranı belirlemek zor, terkrar anket yapılsın ve üyelere sorulsun.

 • Orcun @orcun

  @ronniejamesdio İşte kişi sayısı az, aktif kullanan ts'i kaç kişi var ? 100 kişi ? 200 kişi ? belki 250 kişidir. Dengesi yok bu işin yani olmuyor olamıyor sıkıntı orada varsa gösterin yani siyasetin 10 numara saygı çerçevesinde tartışıldığı kimsenin kimseye hakaret etmediği küçük düşürmediği yaftalamadığı vs. vs. vs. varsa bir site açıp okuyalım. Ben 15. yıldır neredeyse yazıyorum çiziyorum, internetin en kötü yerlerinde de takıldım, insanların hayatında duymadığı küfürleri de işittik vs. ama görmedim yani öyle bir ortam.

 • rf12 @rf12

  @gamsizm canlı yayın mı yapsanız bu konuyu konuşsak daha iyi olur böyle tek tek cevap vermek zorunda kalıyorsunuz

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Gerek yok. Yayın yapacağız da bu konuyla ilgili değil. Dediklerinde haklı olan bir konu var, ortalık bu durumda iken kalkıp teknoloji konuşmaya çalışmak gerçekten abes. Planda bu çarşamba vardı yoksa. CNN'in penguenleri gibi bir durum oluşur. Bir de canlı yayın riskli. Sonuçta kendimize otosansür uyguluyoruz. Basın yolu ile işlenen suçların cezası katlanıyor. Gündemlerde LP defalarca söyledi.

 • Mustafa N. @mustafanr

  Ne olduğu hakkında bir fikrim yok,herhalde gündem konuları yine buraya sıçradı her zaman olduğu gibi konular silindi onun kavgası falan döndü galiba.
  Tek tavsiyem site sahiplerine bir araç yapın belli kelimeleri ekleyin direk yasaklı desin konu açtırmasın.
  Her gündem hararetlendiğinde burada millet birbirini kırıyor,yazık günah.

 • Yiğit @yigit1

  Madem bir türlü ortak nokta bulunamıyor şöyle bir fikrim var ama ne kadar olur bilemem. Yazılacak postun kenarına "Siyasi" diye bir checkbox konulsun. Siyasi bir şey yazacak arkadaş forumdan anlaştığı bir arkadaşı o post için mod yapsın. Fakat o mod arkadaş da yorum yazamasın. Sadece hakemlik yapsın. En son olarak postta tartışma bittiğinde postu açan arkadaş postu kapasın ve son yorumu da hakem arkadaş yapsın. Böylece isteyen istediği gibi tartışır. Otokontrol de sağlanmış olur siz de doğrudan uğraşmamış olursunuz. Ama Hamdi Abi ne yapar ne eder bilemem, belki zamanı yoktur...

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Ortak nokta meselesi değil. Siyaset kurulduğumuzdan beri yok. Böyle bir tartışmaya da girmiyoruz. Siyasete kayan tartışmalarda hakem önce konu sahibi sonra da biz.

  • Ege ERKEK @best-evilswarm-deepanti

   @gamsizm Merhaba, Murat Bey. Evet, konu bu değil ancak size buradan ulaşabileceğimi düşündüm. Size Facebook üzerinden "blog" bölümünün kuralları ile ilgili bir mesaj attım. Müsait vaktinizde ilgilenebilir misiniz çünkü buradan size özel bir mesaj gönderemiyorum.

   Teşekkür ederim.

  • Yiğit @yigit1

   @gamsizm Abi biliyorum olmadığını zaten ama herkes isyanlarda şu an. Ona binaen bir çözüm sundum. Siz A diyorsunuz, insanlar A' diyor herkes bir şeyler söylüyor fakat ortada yine bir kaos var ve bu kaos hala çözülmüyor. Benzer konuları milyon kere konuştuk zaten ama sorunlar çözülmüyor aksine artıyor. Madem ortada tam çözüm yok böyle bir yol sundum. İsteyen siyasi gönderileri gösterme işaretini işaretler kafası rahat Sosyalde takılır. İsteyen belirli kurallar çerçevesinde kavga eder, dövüşür. Kısacası isteyen istediğini net kurallar çerçevesinde yapar yani.
   Ayrıca siz de, zamanımız yok zamanımız yok diyorsunuz, anlayabiliyorum ama bu bir çözüm yolu değil. Kendinizi daha farklı ifade etmeniz gerek. Beni yanlış anlamayın ben sadece ortada bir sorun gördüm ona çözüm sunmak istiyorum. Yoksa size akıl vermek haddime değil.

 • rf12 @rf12

  Birinin konuyu özetlemesi lazım kullanıcıların ne istediği belli değil canlı yayın istememin sebebi buydu. herkes isteğini dile getirse orada not alınsa iyi olur çünki uzun süredir bazı konularda öneriler ve eleştiriler var fakat değişen bir şey yok şuan ki olan olay bunun patlaması sadece. (Bu takip önerisi konusu 5-6 aydan daha uzun bir süredir var çok geç düzeltildi.)

 • kizilsakal @kizilsakal

  Ts’yide anlamak lazım dava şu bu uğraşmaya güç yetmez. Ben olayda yoktum paylaşımda yapmadım ama kullanıcılar yönetimi anlasın yönetimde dilini yumuşak tutsun orta yol bulunsun isterim iyi geceler herkese.

 • Melburg @melburg

  Dh'nin sahibi Mesut Çevik değil

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  Dh'de iyi ki ülke gündemi bölümü var da doğru haberleri okuyabiliyoruz.

 • Melburg @melburg

  @damsizm donanımhaber in en çok bilinen alt forumu konu dışı olduğundan garip değil

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  @damsizm Donanım konuşacak durum mu kaldı, keşke böyle tartışsa ülkede herkes de bir şeylerin farkına varsalar.

 • SonkaBonka @sonkabonka

  Arada siyasi olmayan içerikler de uçtu gitti. Bu mantığa göre, aklınıza gelebilecek tüm konular ( insanüstü bir çabayla da olsa ) her yere çekilebileceği için kimsenin ağzını açmaması gerekiyor.
  Bu konulardan uzak durmanızın sebebini herkes biliyor ve benim kanaatimce, buradaki çocuklar da elinden geldiğince iyi niyetli olmaya çalışıyorlar. Ama kantarın topuzu bugün kaçtı, bunu kabul etmelisiniz. Lakin aşırıya kaçanlar sitenin müdavimleri değil, bizzat yönetimin ( artık postları kim uçuruyorsa ) kendisi oldu bugün.
  Biraz iyi niyetli olunsaydı belki de olaylar bu kadar büyümeyecekti ama işler öyle gelişmedi. Bu yazıyı yazma sebebiniz de üç aşağı beş yukarı bu yüzden.
  Bu olanlar yüzünden yine her şeyin fiyatı uçacak, yine bizler birçok şeyden mahrum kalacağız. Yine.
  Buradaki kimse aptal değil. Hadi hak, hukuk, adaleti geçtim. Oyun, telefon, bilgisayar, vs, vs.. her şeyin fiyatı uçacak ama makul bir şekilde bunu burada tartışamıyoruz bile. Merak etmeyin, bu siteyi sizden daha çok düşünen, üzerine titreyen ve önem veren çok kişi var. Otosansür yerine okuyucularınıza güvenmeyi deneyebilirsiniz. Geçmişte başarısız olmanız şimdi de olacağınız anlamına gelmiyor. Azıcık salın insanları.
  Ben sizi PcLabs ve Tech TV zamanlarından beri takip ediyorum ama böylesi bir tavır takındığınıza şahit olmamıştım. En azından bu dozda değildi tepkiniz. Herkes ekmeğinin ve bunu korumanın peşinde, farkındayız. Ama isminin sonunda sosyal olan bir mecrada insanları sıkboğaz etmenin size faydası olmayacağını idrak etmelisiniz.
  Benim size karşı bir küskünlüğüm yok. Bu davranışların sebebi belli zaten. Ama bugün olanlar biraz ağır geldi bana. Ha, benim görüşüm çok mu mühim ? Değil elbette. Tevazu falan göstermiyorum, harbiden değil. Ben sadece eski bir takipçiniz olarak gördüklerimi söylüyorum. Hepsi bu. İster umursayın, ister umursamayın. Tercih sizin.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   PCL zamanında da vardı. Seçim dönemlerinde olurdu. Hatta ilk TS zamanlarında da vardı sosyal yokken inceleme altına yazılırdı siyasi yazılar. Hedefli troll saldırıalrı bile yapılıyordu. Çünkü ilk TS'de şimdiki kadar onay mekanizmaları yoktu. Seçimler bittiği anda o kişiler yok olup gidiyordu.

   Öte yandan haksızlık ettiğiniz bir konu var.. PCL zamanında bu kadar değildi dediniz. Doğru kabul edelim. Ülkenin şartları aynı kaldı da biz mi daha sert olduk? PCL dediğiniz sitenin üzerinden en az 10 sene geçti. TS bile 8 yaşında.

   Dediğim gibi ekonomik konular zaten serbest.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @gamsizm Doğru, ülkenin şartları aynı değil eskisine oranla ama şartlar sertleştikçe sizin de buna oranla pusmanız gerekmiyor. Daha doğrusu, şartlar çetinleştikçe buradaki insanların böyle davranmasını bekleyemezsiniz. Geçmişte buna benzer veya denk bir şey oldu da ben mi kaçırdım ? Olayın büyüklüğüne istinaden, insanların tepkisi için ılımlı bile denebilir aslında.

   Zamana ayak uydurmaya çalıştığınızı ve bizimle aynı düşünmenize rağmen var olma savaşı verdiğinizi görebiliyoruz, endişe etmeyin lütfen. Sadece, bu süreçte yanınızda sizleri destekleyenlerin kalplerini kırmamaya özen göstermenizi rica ediyorum. Bazen davranışlarınızın sonuçları hiç de beklemediğiniz ve kast etmediğiniz şekilde olabiliyor. Tıpkı bugün olduğu gibi. Bu kadar sorun çıkmasının sebebinin, buradaki çoğunluğun da benimle aynı görüşleri paylaştığı için olduğunu düşünüyorum. Teknoseyir’in ayakta kalmasının yegane sebebi olan abonelerini küstürmeyin lütfen. Bizi ne idüğü belirsiz insanlara mahkum etmeyin.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @nasreddin-hoca Forumların konu dışı bölümleri her zaman donanım kısmından kat kat büyüktü. Biz PCL'de yapmıştık orda da öyleydi. Ama Google aramalarına kapatmıştık kolay bulunmasın diye.

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  @gamsizm Kolay bulunmasının ne zararı var ki?

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @nasreddin-hoca Çünkü asıl amacı donanım/teknoloji olan kişiler yerine sırf konu dışı bölümündeki konulara uygun insan çekiyordu..

 • okkalıat @ok

  katılıyorum konuşmaz bunlar döğüşür hemen

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  Buradaki arkadaşlar gerçek eleştiri getirirlerse konuyu ikide bir Atatürk’e yada aktrole falan bağlamazlarsa kavga çıkmaz. İktidara karşı olmak bir duruşsa yanında olmakta bir duruş. Bende bir iki birşey yazınca aktrol oluveriyorduk. İlla sizin zihniyetinizde sizi doğrulayıcı konuşmak gerekiyor gibi

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  Adam yazmış atatürkün emanet ettiği cumhuriyeti 3 5 şuursuza mu teslim edeceğiz diye. Şimdi ben bu adama cevap versem kavga çıkacak. Siz bunlara müsaade ediyorsunuz işte. Önce siz tarafsız olun

 • Alperen Tunçeli @alperen141

  Siyasi ortamın ekonomiyi, ekonominin de her şeyi olduğu gibi teknolojiyi etkilediği bir gerçek. Burada sadece bu sınırda durmak bence yeterli. Sitede bunun ötesinde bir sohbet illa ki konusundan sapabiliyor. Bu yüzden bence uyguladığınız önlem devam etsin. Bu sınırın ötesinde içinde söylemesi gereken şeyler olanların (kendimi de dahil ediyorum) bunu ifade edebileceği başka yerler de var sonuçta. @gamsizm

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Haklısınız bizde içimizi kusuyoruz işte, nereden çıkaralım sinirimizi

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  bu saatten sonra teknolojinin sadece ne kadar pahalı olduğunu konuşabileceğiz.

 • Etgm @etgm

  Murat Bey'e katılıyorum. Herkes birden çok platforma üye zaten. İzin verilen yerde konuşulur, burası da teknolojiden devam eder.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Bana da yeşil tik versinler o zaman! Zik vermelerinden iyidir. Yazdıklarımın sorumluluğundan hiç kaçmadım. Aptalım biraz...:=))) Yeşil iyidir, kan yapar...

 • Erdal Gümüş @erdalgumus

  Bizde siyaset küskünlükten başka birşeye yaramaz. Pek uzlaşmacı değiliz malum. Ben de teknoloji ile ilgili olmak dışında siyasî gündemi burya taşımama taraftarıyım.

 • freshmind @freshmind

  Yine ne oldu buralarda ... Bir günde gözümü açayım; ne kadar güzel haberler, ne kadar güzel bir gün, ne kadar iyi gelişmeler diyeyim. Hep tartışma, hep ayrışma, hep gerginlik, hep münakaşa, hep negatiflik... Ts en azından bunlardan bir nebzede olsa kaçtığımız bir yer. Ben bu konuda yönetimi destekliyorum.

  Beni zaten geren, günlük çevremizde-sosyal medyada-diğer bilumum platformda maruz kaldığımız siyaset ve ülke halinden kaçıp, LP'yi, Gamsız'ı, Can'ı, Hamdi ağabeyi görüp/dinleyip biraz mutlu olmaya-yada soyutlamaya çalışıyorum kendimi.... burada ki haş-haşlı ortam zarar görmesin bari 😀

  Herkes farkında neyin ne olduğunun. Zaten diğer platformlarda kan gövdeyi götürüyor. Ama birde TS'de iki cümle yorum çakmak için site yönetimini zorda bırakmanın hiç bir manası yok. Burası dert tasa kusma mekanı olarak görülmedi hiç bir zaman.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @gamsizm bende saçma sapan bir öneri olucak ama ts topluluğu olarak toptan Alaska'ya veya Nevada 'ya taşinalim diye öneri sundum sonuç Dominik cumhuriyetide ada satın almaya kadar gitti diğer öneriler Avustralya Kaliforniya İngiltere ve mars politik bir konuya gitmedi

 • ersoy @ersoy

  Siyaset konuşacak elli bin tane mecra varken, insan niye illa bir teknoloji kanalında da aynı şeyleri tekrar etmek ister, gerçekten anlaşılmaz bir durum.

 • serocan39 @serocan39

  Donanımhaberdeki siyasi içerikli konulardan gına geliyor insana, gerçekten çok ama çok doğru bir karar siyasetin sitenizde olmaması.

 • prometrik @prometrik

  Konu sitede bu sıralar sıkça konuşulur olduğu olduğu bende bir yorum yapmak istedim. Bu sitedeki ortamı başka yerde bulamadığını bütün üyeler kabul eder ve yeri geldikçe de dile getirirler. Zaman içerisinde diğer sosyal medyalardan kopmaya başlayanlar zamanlarının çoğunu burada geçirmeye başladılar. Sosyal yapısı ve sevilen ve güzel bir ortam olması ile sevenleri için burası daha önemli bir sosyal medya haline gelmeye başladı.

  Buraya kadar her şey normal. Ancak ana sosyal medya kullanımını buraya kaydıranlar doğal olarak hayatlarındaki diğer konuları da buraya taşımaya başladılar. İnsanlar hayatlarında en çok yer tutan şeyleri konuşmak ister ki bu da doğaldır. Bu zamanlarda siyaset gerçekten her zamankinden daha farklı bir boyut kazandı. Buna bağlı olarak bazı üyelerde bu konuları burada konuşabilmeyi istiyorlar hatta yukarıdaki yorumlara göz attığım kadarıyla bir deneyelim serbest olsun düşüncesindeler.

  Şimdi bizim milletin unutulmaması bir gerçeği var. İki konu çok önemli yer tutuyor hayatımızda ve bu konularda hem herkes haklıdır hem de anlaşma sağalanamaz ve hep tartışmaya döner: Futbol ve siyaset. İkisinde de tarafsızlıktan uzaklaşıp taraf tutmaya ve doğru yanlış dikkat etmeden herkes kendi doğrusunu konuşmaya başlıyor. Ancak siyaset konusunda bu siteye zarar verme ihtimali çok çok yüksek. Yine yukarıda bahsedilmiş davalarla uğraşılamaz bu sitede. Dahası avrupada yayın ortamı sağlayan kişiler paylaşılanlardan sorumlu tutulmaya başlandı. Yarın birgün bizim içinde geçerli olacak. Yani sadece site sahibi olduğunuz için yapılan yorumlardan sorumlu olacaksınız. Geçmiş gündemlerde bu konu konuşulmuştu. Hatta @gamsizm yorum yapan kişi takma ve hatta saçma bir isimle yazıp gidiyor. Ama site sahibi olarak sen sorumlu oluyorsun yazdığından diye belirtmişti. Bu konuları göz ardı etmemek gerekli.

  Denemek yapmak istiyorsanız bu sitede futbol konuşmayı deneyin. Ne kadar küfürsüz, hakaretsiz, seviyeli bir şekilde devam edecek. Sizce bu ortamın bozulması kaç gün sürer? Bu gidişin sonucunda o diğer sosyal medyalarda sevmediğiniz yapıyı buraya taşımış bulursunuz kendinizi. Tüm üye arkadaşlarımı sağduyulu olmaya çağırıyorum. Bu güzel ortamı kendi ellerimizle bozmayalım. Özen gösterelim. Bırakalım olmasın burada siyaset. Diğer sosyal medyalarda takip etmeye devam edin onları. Burası güzel, sakin ve seviyeli kalsın. Başımızı dinlediğimiz, ilgi alanımızın odağındaki teknolojiyi rahatça takip edip sohbet ettiğimiz bir yer olarak devam etsin.

 • Hidrofor @hidrofor

  Uygulamanızdan cok memnun oldugumu belirtmek isterim. Bu mecrayı bilmediğim şeyleri öğrenmek, teknolojik gelişmelerden haberdar olmak için kullanıyorum. Siyasi gelişmeleri takip ettiğim başka kaynaklar var. Buraya o amaçla gelmediğim için siyaset bilimine dair fikri olmayan insanların uzman edasıyla ya da fanatik taraftar kafasıyla yaptığı yorumlar beni oldukça rahatsız ediyor. Bu şekilde engellenmelerinden memnunum.

  • reducto @protego

   İyi de dostum akışta hiç aktif değilsin. 7 mesajın var bakıp çıkıyorsun ve diyorsun ki amacım birşeyler öğrenmek. Akışta aktif olarak yer alıp birşeyler yazıp çizen, diğer insanlara yardımcı olan muhabbet eden adamların istekleri mi önemli siteyi sadece izlemekle yetinenin mi? Gelip yorum yazmıyorsun yazılan yorumlar beni rahatsız ediyor diyorsun. Ne güzel iş

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego Siteyi login olmadan takip edenlerin sayısı diğerlerinin üç katı. Bizim gözümüzde bir değer ayrımı yok. Ama istatistik olarak durum bu.

   Bazıları da burası video sitesi olduğu için özünde, sadece video izlemeye geliyor. Bazısı sadece YouTube altında yorum atıyor. Destek olun dediğimiz için sadece Plus almaya gelen var dolayısıyla sadece bir mesaj atmış ama yıllık abone olmuş.

   Dolayısıyla sitenin birden fazla yönü olduğu için kimin neresinden faydalandığını bilmemiz mümkün değil. Yazı yazmayıp tüm videoları izleyen fanatiklerle karşılaşıyorum sokakta.

  • reducto @protego

   @gamsizm Elbette sadece videoları izleyen, siteye uğramayan insanlar olabilir. Ama sitede tek bir yazı yazmadan sitede yazan insanların isteklerini eleştirmek çok ayrı bir ironi. Sitenin aldığı hit bakımından size istatistiksel bir getirisi olabilir ama akıştaki aktif olan insanların istekleri yerine 3 yılda 7 yorum yazmış adamın isteğini yapmak buraya yıllarını vermiş insanları küstürmekten başka bir işe yaramaz. Sitede içerik üreten insanları küstürürseniz bu sitede içerik üretmeden sadece okuyan insanların da okuyacakları içerik kalmaz.

   Login olmadan girenler zaten akışı göremiyor. Siyasi yazıları görmeleri mümkün değil. Anca etiketlerden görürlerse. İstemiyorlarsa ona tıklamasınlar ne yapalım. Çoğu insan zaten google aramasıyla gelip sadece o gönderiyi görüp çıkıyor

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego Aslında sitedeki kişilerin istediği değil bizim kendi isteğimiz siyaset vs olmaması. Öyle de devam edecek. Bir yerde yazmıştım. Evrim konusunda gelen yorumlardan sağ kalanlar biraz fikir verir nasıl bir ortamdan korunmaya çalıştığımız hakkında.

  • reducto @protego

   @gamsizm İşte anlatmak istediğim kısım burada. Sitedeki kişileri küstürürseniz, akış kalmaz ortada. Şu an sitede aktif olarak yazıp çizen kimse gidişattan memnun değil. Bu adamlar küserse içerik çıkmaz. norego ve çok daha öncesinde frt örneğinde olduğu gibi. Bir bir azalıyor site. Ama yeni gelen aktif üye sayısı çok az. Gidenler daha fazla. Benim de önerim orta yolu bulmamız. DH'deki gibi siyaset olmasın zaten ama ekstrem durumlarda da biraz esnetin işi. Geçen günkü olayın yaşanması için hiçbir sebep yoktu. Ben hatırlıyorum sizin bizzat birkaç sene önce ekstrem durumlarda esnetiyoruz dediğinizi ve gerçekten de gönderileri silmediğinizi. 15 Temmuz'da buradaydık kimsenin yazısı silinmedi. Ondan önce anayasa referandumunda da böyle olmamıştı. Hatta son seçimde bile böyle her yazı silinmemişti. Geçen gün tüm gönderileri biçen kişi kimse aşırıya kaçtı.

   Geçen mesela dediniz o uyarı işareti önerisini. Orta yoldan kastım bu. Siz bir adım atın üyeler bir adım atsın orta yol bulunsun kimse küsmesin. Yönetim olarak sizin bir olay çıktığında orta yol bulmaya bile yanaşmamanız insanları geriyor bu kadar.

   Evrim konusunu karıştırmayalım bence. Hani geçen gün Kadir mısırlı bilmemne hakkında dediniz ya "sitemde görmek bile istemiyorum" diye. O videoların altında dünyanın düz olduğunu, bizi kandırdıklarını iddia eden, evrim var diyenlerin cehennemde yanacağını söyleyen varlıklar vardı. Bence bu tutumu onlara uygulamanız lazım 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego esnetiyoruz zaten. Norego'nun o adamla ilgili haberi ısrarla burada paylaşmasının en ufak gereği yoktu mesela. Gerçekten çok şaşırdıysa bir mail uzaktaydık. Ki benzer haberlerin tamamı silindi o gün. Neyse bu yüzden gidiyorlarsa da gitsinler. Sosyalin geldiği hali de biz dert edelim.

 • Erkan Kocaman @ekankocasan25

  Murat abi ülkenin teknolojik yapısı ve teknolojiyi kullanan insanların kafa yapısı konu edinilirse hem eğitim,ekonomi analizleri sağlıklı şekilde tartışılır hem de siyasi düşüncelerden uzak olur illaki oraya girmek isteyeni sansürlersiniz olur biter. Teknolojiyle siyaset zaten aynı yerde olamaz!!