Paylaş Paylaş

Araçlarda yakıt sarfiyatını etkileyen faktörler

Araçlarda yakıt sarfiyatı, benzinin rekor derecede pahalı olduğu ülkemizde oldukça önemli bir konu. Bilmeden, yakıt sarfiyatını yükseltiyor olabiliriz. Bu bölümde dikkat etmemiz gereken basit ama etkili ipuçları veriyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ahmet

  Ellerinize sağlık yine çok güzel bir bölüm olmuş.

 • Sertac Aygun

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2602156613733&set=a.1324195825512.48022.1249369818&type=3

  Resimdeki "amca"dan ziyade Can Bey'in muhteşem fizik bilgisi ve otomobil bilgisiyle birleştiği anda oluşan şu "keyif" şahane birşey. Ellerinize sağlık.

 • elmek6 @elmek6

  Su klima mi camlar mi, acik gitmeli ? fren mi motor freni mi ?
  bir bolumde bunlari islerseniz cok sevinirim...

  • Can Akbulut

   Klima - cam mevzuunda çok uzatılası bir durum yok... Videoda anlatıldığı gibi. Motor freni ise fren yerine mümkün olduğunca tercih edilmeli. Zira normal "sürtünmeli sistem" frenlerin anlamını yitirdiği aşırı ısınma söz konusu olan ağır vesait uygulamalarında, "retarder" tabir edilen sistem kullanılarak yüksek hızlardaki yavaşlamalar mümkün kılınabilmektedir. (Şehirlerarası otobüslerde direksiyonun yanındaki silecek kolu gibi ama daha uzun olan kol retarder'a kumanda eder mesela.) Retarder fonksiyon itibarıyle motor freninin etkilileştirilmişi olarak çalışır.

   Motor freni ile özellikle konfor iddiası olmayan araçlarda motor gürültüsünden kaynaklı rahatsızlık oluşabildiği için pek tercih edilmez günlük hayatta. Bir de devir ibresinde 5000 - 6000 gibi rakamlar gören sürücüler yakıt sarfiyatından endişe edebilirler ama aslında bütün araçlarda bulunan "cutoff" tertibatı sayesinde ne kadar devir çevirirse çevirsin, motora kompresyon anında yakıt püskürtmesi yapılmaz. Tüketim de o süre zarfında 0 lt/km olur.

  • Ziyaretçi

   Eski (karbüratörlü) araçlarda durum farklı ama değil mi?

  • Can Akbulut

   Değil... Çok uzun zamandır var olan bir teknloji cutoff.

  • Ziyaretçi

   Tofaş'ın kuş serisine kaç yılnda gelmiş olabilir acaba? 🙂

  • Can Akbulut

   124'ten beri var bildiğim kadarıyla... Yani ilk günden beri 🙂

  • Tesla

   Sarfiyat gaza basılmadığında sıfır değil de rolanti devri kadar oluyor sanırım.

  • Can Akbulut

   Vites boştayken veya motor devri stop etme riski olan 2000 rpm (modele göre farklılık gösterebilir) altına düşünce rölanti kadar yakıt harcanır. Kompresyonda harcanmaz.

  • Sertac Aygun

   Yani Can Bey, yokuş aşağı inerken, yavaşlarken, durmak için yavaşlarken vs vites küçültmek, o anda yakıtı arttırmak yerine 0'a mı çeker diyorsunuz ?

   Atıyorum yokuş aşağı inerken Türkler genel olarak vitesi boşa alırlar (güvenlik kısmını geçin, sadece yakıt kısmından bahsediyorum). Boşa almak yokuş inme sırasında tüketimi arttırıyor, viteste kalıp gaz pedalını sıfırlamak yakıt tüketimini azalıtıyor diyorsunuz. Daha önce duydum gibi bunu gerçi, iyice sormak istedim.

   Peki bu dizel araçlarda, karbüratör ve enjeksiyonlu araçlarda geçerli mi ? Yani son 10 yıldır üretilen çoğu araçta var diyorsunuz ?

  • Can Akbulut

   Aynen onaylıyorum 🙂

  • Sertac Aygun

   Seviyorum sizi Can Bey. Ekonomik araç kullanımı ile ilgili, kalkışlar, devir saati kullanımı, vites değişimleri vs. vs. herşeyle ilgili bir video hazırlanırsa çok şahane olur bu arada.

  • Levent Alpsal @levent-alpsal

   Can bey, bu konu da arkadaşlarla yıllar önce iddaya girmiştik, çok uzun süre ikna edememiştim cutoff durumunda 0 tüketim olacağına... Neyse sorum şu, bu durum atmosferik motorlarla turbo veya kompresörlü motorlarda farklılık gösterimi?

  • Can Akbulut @can

   Göstermez efendim 🙂 Sadece modelden modele stop etme riskine karşı yakıt pompalanan maksimum devir değişir. Onun da turboyla, kompresörle alakası yoktur. Kimi motor 1500rpm, kimisi 2000rpm'den aşağı düşülünce ihtiyaden yakıt pompalayabilir.

  • filmkoparan

   belgesel kanallarından birinde bunun incelemesi, ford explorer marka bir araçla oval bi pistte camlar açık veya klima açık olarak hız testleri yapıldı. çıkan sonuçlar 80km/saat hızın altında cam açmanın, o hızın üstünde ise klima kullanmanın daha ekonomik olduğunu gösteriyordu.

  • Can Akbulut

   İşte o ölçüm (Discovery Channel / Mythbusters ekibinden bahsediyorsunuz muhtemelen) testte kullanılan aracın modelini bağlar. Dodge AS 250 kamyonet ile farklı sürat sınırı belirlersiniz, Porsche 996 Carrera ile farklı...

  • Veysel @spectrum

   Az yakıt tüketen araçlarda, klima daha etkili oluyor yakıt tüketiminde.

  • Can Akbulut

   Motor torku yüksek araçlarda klima farkı daha az hissedilir. Küçük hacimli atmosferik benzinliler klimadan en çok etkilenir. Aerodinamik anlamda iddialı modeller cam açılmasına karşı daha az toleranslı olacaktır.

   Cam açmak zaten Demir Bükey'in öğrettiği gibi çapraz camların birer parmak aralanması şeklinde yapılmalı... (şoför camı ile sağ arka cam gibi)

   Sonuna kadar cam açarak seyahatte yakıt sarfiyatından daha ciddi tehlikeler söz konusu olur. Arı sokması, kamyon lastiği patlaması, sıçrayan su etrafımda yaşanan sıkıntılardan bazıları...

  • filmkoparan

   muhakkak araç modeli önemlidir. bunu bildiğimden yorumuma model yazdım. ama araç kullanan herkes (aracına göre) belli hızın üzerine çıkıldığında açık camdan giren hava akımının bozulduğunu ve rahatsızlık verecek şekilde ses yaptığına şahit olmuştur.

  • Can Akbulut

   Klima uzun yolculuklarda yeterli sirkülasyonu sağlayamadığından dolayı kokpitte karbondioksit birikimi, ve buna bağlı uyku gelmesi, baş ağrısı oluyor. Ayrıca nemi azaltıp göz kuruluğuna sebep olması da cabası.

   Bu faktörleri de göz önüne alırsak en başarılı havalandırma sistemi sunroof'tur. Tüketimi açık camdan daha az arttırır, dış etkilerden de daha iyi korur.

   Ancak sonradan sunroof takılması aracın tavan rijitliğini bozacağı için sağlıklı bir uygulama olmayacaktır. Orjinal ekipman olarak buna sahip araçlarda tavandaki kirişler daha kalındır. Sağlamlık farkı böyle bertaraf edilir fabrika tarafından.

 • command

  Buradan öğrendiklerim işe yarayacak, Çok teşekkürler

 • Hikmet Bölük

  can beyin yeşilçamda babası yada dedesi herhangi bir şekilde rol almışmı çok merak ettim kendisinde inanılmaz bir oyuncu özelliği var özellikle hareketleri en çok da arada dönüp bakış atması yada kafası dönükken birden ekrana dönüp gülümsemesi vs bir den kendimi türk filmi izliyorum zannettim. 🙂 neyse inceleme güzel olmuş ellerinize sağlık

 • lawnmower @lawnmower

  Çok güzel bir program olmuş. Özellikle "tüplü ve öfkeli" tanımına bayıldım. 🙂 Keşke biraz daha uzun olsaydı, bu konu daha detaylı anlatılmayı hakediyor.

  Mercedes E Coupe'nin başarısı gerçekten müthiş. Siz orada "fonksiyonelliğini yitirmeden" demişsiniz, ama bu fonksiyonelliğin ne olduğuna değinmemişsiniz. Mercedes E Coupe aerodinamik testinde çok başarılı, ama bu oranı tutturmak için tavanını aşırı alçaltmamışlar, bagajı küçültmemişler, arabayı kullanılmayacak kadar yere yakın yapmamışlar, şeklini bozmamışlar. Hani biraz büyüktür, pahalıdır, tek kapılıdır filan, ama günlük hayatta da sorunsuzca kullanılabilen, ne fonksiyonelliğinden ne de şıklığından ödün vermeyen bir araba. Sedan modelinden de çok daha iyi her konuda. 🙂

  Bizim milletimizde arabanın yol tutuşunu arttırmak için (aslında birşeyi arttırdıkları yok ya, ağırlık dağılımını değiştiriyorlar birazcık, ondan da haberleri yok) bagaja kum torbası, kaldırım taşı gibi ağır şeyleri koyma merakı var. Keşke bundan da bahsetseydiniz, en az spoiler kadar zararlı birşey.

  • Koray Üstüner

   Bagaja kum torbası, kaldırım taşı gibi şeyleri ilk kez duydum!
   Fifth Gear'ın bir bölümünde izlemiştim. Bagaja konulan ağır nesneler, karşıdan yapılan şiddetli bir çarpmanın etkisi ile arka koltuğu kırıp sürücüye kadar ulaşabiliyor. Bu nedenle bagaja alet çantası gibi ağır şeyleri koyarken arka koltuğa mümkün olduğunca yakın konulmalı. Ayrıca arka koltukların emniyet kemerlerini de bağlı tutmak koltuğun kırılmasını da büyük ölçüden engelliyormuş.

  • Can Akbulut

   Takla söz konusu olduğunda ise bagajdaki sabitleme halkaları ağır yükleri güvenli hale getirmek için çok faydalı ekipmanlardan sayılıyor.

  • srknlvnt

   Sizi yakınınızdaki Hyundai H100, Mitsubishi L300 ve türevi araçların arka tekerler üstlerine ve de ayrıca çift kabin kamyonetlerin arka kısımlarına bakmaya devet ediyorum. 🙂

  • lawnmower @lawnmower

   Arabalarda ön ve arka aks arasındaki ideal ağırlık dağılımı olan 50/50 oranına yaklaşabilmek için bazı arabaların arkasına ağır şeyler koyuyorlar. Tabi onlar bu ağırlık dağılımı olayını pek bilmiyorlar, ağır olan şeyin yere daha sağlam bastığını düşünüyorlar. Ağır araba yere sağlam basar, ama bir o kadar da sağlam savrulur. Bu yüzden sadece ağırlık arabanın yol tutuşunu iyileştirmez. Önemli olan ağırlık dengesidir. Bazı arabalarda (nispeten uygun fiyatlı olanlarda ve ticari araçlarda) tüm ağırlık önde olduğu için arka taraf fazla hafif kalır, bu yüzden savrulma olur. Arkaya kum torbası gibi birşeyler koymak da bu dengesizliği biraz düzeltir, yol tutuşu arttırır. Tabi fazladan ağırlık taşındığı için yakıt tüketimi artar, o ayrı...

 • Birkan @birkan-akar

  Programda bir iki yerde "yüksek hızlarda giderken", "yüksek hızlarda sorun olur" gibi ifadeler geçiyor. "Yüksek hızlarda" derken kastedilen ne? 100-110 km mi? Yoksa 200-220 km mi?

  • Can Akbulut

   90 km/s üzeri hızları yüksek kabul edelim. Videoda bahsettiğim parça kopması ya da kuleden izin almadan uçuşa geçme gibi riskler bu süratten itibaren katlanarak artar. Arabadan arabaya değişiklik gösterecek, üretim özellikleri ile ilgili bir durum olduğundan net rakam vermekten kaçındık videoda 😉

 • zubak @zubak

  Modifiye'yi bu kadar eleştirmenizi anlamıyorum. Haklısınız Türkiyede bu işler çok plansız ve sadece gösteriş için yapılıyor ama bu bir kültür. İnsanlar farklı görünmekten hoşlanıyor. Tabiki bende isterim Gemballa, Brabus gibi firmaların Türkiyede de olmasını ancak buna daha çok yolumuz var. Şimdilik Şahin'e borbet atmak yaylarını kesmek iş görüyor. 😀

  • Veysel @spectrum

   O kesilen yay yüzünden kaza yapma riski oluşuyorsa, bence az bile eleştiriliyor.

   Türkiye'de modifiyeyi nereden tutarsanız tutun, elinizde kalır. 50 TL'ye, Xenon görünümlü ne idüğü belirsiz farları taktıran gerizekalı yüzünden ben gözlerimi kaçırmak zorunda kalıyorsam, gerizekalı kelimesi bile yetersiz kalır tanımlamamda.

   Dikkat ediyorum, sinyalini vermeyen adamla, çakma xenonu takan da aynı adam. Ya da, gereksiz yere sis farını yakanla, emniyet şeridini işgal eden hödük de aynı adam.

   Neden? Çünkü bu adam, arabası biraz daha "caka"lı görünsün diye, başkalarının güvenliğini ve konforunu hiçe sayıyor, aynı adamın emniyet şeridinde gitmesini yadırgayamazsınız.

  • lawnmower @lawnmower

   Bir konu hariç tüm yazdıklarınıza katılıyorum. Katılmadığım konu şu: Hayvanlara adam demişsiniz. Hayvan hayvandır, insan insandır. Hasbel kader nüfus kağıdı verilenlerin hepsini adamdan saymayınız.

  • Can Akbulut

   Veysel Bey haklı... Ayrıca Gemballa, RUF ya da HKS olabilmenin yolu sanayi sitesindeki küçük garajda birbiri ardına düzgün işler yapmaktan geçiyor... Bizde genelde "kafalı" tabir edilen adamlar bu işlere tenezzül etmediği için meydan apaçilere kalıyor. Onlar da kısa vadede para kazanma hırsıyla çalışıp kendilerini gelliştirmeyi, okuyup araştırmayı zül adledince sonucu "German jdm style stickerbomb" araçlar oluyor.

  • Ziyaretçi

   Ben de xenon görünümlü far taktırdım.
   Ancak far ayarım gayet iyi olduğu için uzunları yakmadıkça kimsenin gözünü almıyor...

   Hemen herkesi aynı kefeye koymamak lazım diye düşündüm.

  • Veysel @spectrum

   O zaman siz "ne idüğü belirsiz far takan" kısma girmiyorsunuz, gerçekten düzgün far taktırdıysanız.

   Ama, kusura bakmayın, ben sonradan takılan xenon görünümlü farlarda, işini düzgün yapanını görmedim. Ve o kadar kötü ki..

   İşin kötü yanı, uzunlarını yakıp, gece karanlığında sizi selektörle vs. rahatsız eden de aynı kişiler.

  • srknlvnt

   Xenon farı ne olduğunu bilmeden 'mercek far' diye alıp takarlar, sonra değil karşıdan gelene dikiz aynasına bile bakamazsınız. Bu bir 'kültür' olamaz.

  • OZGH @ozgh

   Polis cezayı anca hız ve kırmızı ışık için kessin. Hiç bu tip saçma uygulamalara ses çıkartmasın. Bri de toplu taşıma araçlarının lastikleri var ki akıllara zarar. Özellikle Yenibosna'dan kalkan Çekmece, Silivri, Hadımköy vs. araçların lastiklerine bakınca polisin ne kadar iyi çalıştığı görülebiliyor.

  • zubak @zubak

   İnsanlara zarar verecek yada tehlike oluşturacak şekilde araç kullananları , hız yapanları tasvip ettiğimi söylemiyorum. Bu o bahsettiğim kültürün bir parçası değil olmamalı da. Ancak bugün Türkiye'de ki Şahinli apaçiler ile Amerika'da 60'larda 70'lerde lowriderları kullanan zenciler arasında bi fark yok bence. İnşallah Amerika'da ki gibi memleketi yönetmezler 😛

  • Can Akbulut

   Amerika'da kanunlar bize göre çok daha sıkı ve cezalar da caydırıcı olduğu için o zenciler yetişip adam olup hatta Obama bile olabildiler, doğru.

   Fakat bizim apaçiler hızlı yaşamaya çalışırken genç öldükleri için öyle bir ihtimal hiç söz konusu olmayabilir.

  • lawnmower @lawnmower

   Sadece kendileri ölseler iyi, bir de öldürdüklerine bakmak lazım. Forumdan dostumuz Fatih'in başına bir olay gelmişti, neyse ki kendisine birşey olmamıştı.

   http://www.pclabs.com.tr/forum/topic/114524-bir-apaci-yuzunden-bayram-gunum-mahvoldu/

 • Burak

  yeri değil belki ama halk tv de sizin podcastlerinizin başındaki müzik çalıyordu

 • Tesla

  Güzel sohbet. 206 sahibi olarak yüksek hızda güvenilmez olduğunu hissedebiliyorum arabanın lakin normal hızlarda ön cama böcek vs çarpmıyor. camın üzerinden aştıklarını görebiliyorum. Düşük hızlarda aerodinamiği iyidir benim farenin. 🙂

  Yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan start/stop motorlar hakkında bilgi az. Kimi yakıt tasarrufu yaptığını söylüyor, kimi ilk ateşleme yüzünden akü ömrü ve yakıt sarfiyatı yüzünden fark yok diyor. Kimi motor tamamen duruyor diyor, kimi rölantiden de düşük devirde çalışmaya devam ediyor diyor.

  Bu konuyla ilgili bir bölüm iyi olurdu.

  • Can Akbulut

   Yalan dolan bilgi çok etrafta; haklısınız. Start - stop sisteminde motor tamamen durur. Debriyaja veya gaza basılınca yahut ayak frenden çekilince anında çalışır... Motor uygun çalışma sıcaklığına gelince sistem devreye girdiği için asla zor çalışma olmaz, sonuçta yakıt sarfiyatı azalır. Aküyü de bitirmez. Marş motoru özel tasarlandığı için onun da ömrü motorun geri kalanından az değildir.

   Herkes cevabını bilmediği soru sorulunca "bilmiyorum" diyebilmeyi öğrenene kadar atıp tutmalar bitmeyecek anlaşılan 😀

   Öte yandan bu sistemin dizel uygulamalarında turbo sağlığı için risk mevcut; gaza çok basıp motor devirlenir devirlenmez stop ettirmek yanlış olacaktır. Bunun yerine öndeki araçla mesafeyi çok açmayı beklemeden yavaşça hareket edip rölanti civarında motorun susmasını sağlamaya özen gösterilmeli. Yoksa Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olunması söz konusu turboyu bozarak 😉

  • lawnmower @lawnmower

   Start / Stop Türkiye'ye değil, ABD'ye göre tasarlanmış bir teknoloji. Yollar geniş ve boş olacak, sadece trafik ışıklarında durulacak, durunca 1 dakika filan beklenecek, her ışıkta durulmayacak. Bizde öyle birşey yok, ancak gece 4'te filan dışarı çıkınca o şartları yakalayabiliyoruz.

  • Can Akbulut

   Yok, bizdeki trafikte de işe yarar ama dediğim gibi turboya dikkat etmek lazım.

  • lawnmower @lawnmower

   Herkes turboya dikkat ederse ben nasıl para kazanacağım? 😀

 • Mehmet Tıhnaz

  biraz sanki kısa gibi olmuş mesela araçta gereksiz ağırlıkların yılda 1 depo kadar fazladan yakıt sarfiyatı oluşturduğu anlatılmamış.Bir de tasarruf yapıcam diye sürekli boşa atmanın gereksiz ve yanlış olduğu söylenseymiş.Aslında doğru tasarruf bilinen yolda doğru saatte yapılır denilse mesela çıkılabiliyorsa yola doğru saatlerde çıkmayı ve hafif eğimli yollarda hızlanıp rampayı çıkarken daha az yakıtla çıkılabileceği falan söylenebilirdi.

  • Can Akbulut

   Otoseyir hazırlanırken özellikle dikkat ettiğimiz iki unsur daha önce üzerinde çok durulmuş konuları "es geçmek" ve süreyi makul sınırlarda tutmak. Şimdiye kadar yaptığımız her program ikişer saat olabilirdi aksi halde 🙂

   Videoda eksik kalanları sizlerin soru ve önerileriyle yorumlarda derlemeye çalışıyoruz. Ki böylece değerli fikirlerinizden istifade mümkün oluyor, hem de bizim gözümüzden kaçabilen detaylar da kendine yer buluyor... Hatırlatmalarınız için teşekkürler 😉

 • Veysel @spectrum

  Cam konusu olunca, aklıma geldi. benim bir önceki aracım Megane'dı, arka camlardan birini, ön camlar kapalıyken, açtığımda dehşet bir titreme ve uğultu oluyordu. Titreme araçta değil de, havanın titremesi ve yolcuların hissetmesi bunu diyebilirim.

  Garip gelmişti, o araca özgü diye düşünmüştüm. Yeni aracım Latitude, onda da aynı sorunu gördüm, garip geldi.

  Diğer araçlarda da var mı bu durum?

 • whitemonk @whitemonk

  Bende yadigar serçedeş model araç var sadece şehir içinde kullanıyorum. Çelik jant ve 175/70/13 lastikler takılı (aldığımda bu şekilde idi) yakıt tüketimim artar mı ? bu faktörler yüzünden artar ise ne kadar artar acaba ? Camları açma konusuna tamamen katılıyorum; yağmurlu bir günde cam yarım açıkken karşı şeritten gelen bi arkadaş tamamen yıkamıştı beni ALLAH'tan ışıklarda bekliyordum. Camları 2-3 parmaktan fazla açmıyorum artık. Müthiş programlar yapıyorsunuz bu arada ellerinize sağlık.

  • Can Akbulut

   Fabrika ölçüsü lastik ebadı 155/80 R13 imiş... Sizin tekerleğinizin çapı aynı iken taban genişliği ikişer cm daha fazla. Bu da daha fazla sürtünme ve yakıt sarfiyatına sebep olur. Olur da, arabanın geri kalanındaki eskimişlik ve teknolojisizlik yüzünden oluşan kayıplar arasında kaynar gider 😀

   Sizin kafanıza takmanız gereken şey jantlarınızın offset ölçüsü... Komple revize edip sıfırlamadıysanız gövde ve süspansiyonu, orjinalinden 1 cm bile daha offsetli tekerler taşıyıcı parçaların ömrünü epey azaltır, sağlamsızlaştırır. Arka aks sabit dingil olduğu için mühim değil ama ön takım ve direksiyon bağlantılarını sıkça kontrol ettirmelisiniz. Yoksa sistem boşluk yapabilir, önemsenmezse ani bir direksiyon hareketiniz sonucu rot yerinden çıkabilir...

  • whitemonk

   Biraz geç bir cevap oldu ama kusura bakmayın can bey. Valla offset kelimesini ilk defa sizden duydum ve araştırdım. Jant ile taşıyıcı kol arasında ki mesafe sanırım. Hiç bilmiyorum nedir ne değildir arasında ki mesafe hafif lakalarda yada araca 5kişi binmesi halinde sürtme var acaba ondan mı kaynaklanıyor ki ?

  • Can Akbulut

   Muhtemelen 🙂

  • whitemonk @whitemonk

   Cevabınız için teşekkürler. Başarılarınızın devamını dilerim.

 • Umut Arslan @lowe_celestial

  yakıt tasarrufu için vites oranları sayısı arttırılsa daha iyi olmaz mı. 6ileri multitronic aracım var en az yakıt yaktığı seviye tabiki 6.viteste 90-120 arasında oluyor ama araç o hızdayken sanki 50km'le gidiyor gibi görünüyor. insan ister istemez hızlanmak istiyor.geçen akşam istanbul-izmit arası gece trafiğinde 5kişi(~500kg) 150-200km arasında sürdüm araç 15-20litre yakıyordu 😀 (uzun yolda 6-7litre normali).keşke zincirin üzerinde kaydığı alanı büyütseler de düşük devirde uzun yolda daha hızlı gitmek ve az yakmak mümkün olsa(hız standartlarına göre hazırlandığını biliyorum) 😀

  • Ziyaretçi

   Hız standartları ve motor torku limittir vites oranlarının belirlenmesinde. Sizin bahsettiğiniz durumda en az yakacak olan araba 3 litreden daha büyük hacimli bir turbodizel olabilirdi. Sizin aracınızı bahsettiğiniz sürat seviyelerinde daha uzun vites oranı ile yürütmek mümkün olmazdı. Gücü yetmez zira. 🙂

   Katalogda verilen minimum tüketim değeri yüksüz kullanım baz alınarak hesaplandığı için genel kullanım koşulunuz yüklü ve yüksek süratli ise katalogda yazan değerleri bir kenara bırakmalısınız.

   İşte bu yüzden arabanızın son vitesi o kadar uzun yapılamıyor. 😉

  • Can Akbulut

   Daha uzun vites oranıyla motorun gücü yetmez.

   Size 3 litre üzeri turbodizel lazım 🙂

  • Umut Arslan @lowe_celestial

   bunun vergisini öderken ellerim titriyor 3 bana çok 😀

  • Umut Arslan @lowe_celestial

   can bey jant büyütmek işe yarar mı zarar mı 😀 orjinal jantlarım çok kötü duruyor. 17" sline jant takmayı düşünüyorum şuankiler 15.tabi bunun lastiği çok kalın 17" takıp ince lastik taksak çap olarak aynı oluyor heralde.çok bişi fark etmez dimi ?

  • Can Akbulut

   Lastiklerde jant seçiminin önemi, faydaları ve zararları diye konu başlığı açtık, irdeledik mevzuyu 😉

   Öte yandan (çapın aynı kaldığını varsayarak) 15 ten 17" janta çıkarak hem çok sert ve konforsuz bir sürüş elde edersiniz, hem pist asfaltı olmayan yollarımızda yol tutuşunuz azalır, fren mesafeniz uzar, bir de taban genişliğini arttırırsanız yakıt sarfiyatınız artar...

   Doğru offseti tutturmak zorundasınız, yoksa daha fena olmakla birlikte rotil ve burçların ömrü azalır, yükleme kapasiteniz düşer, lastik değişim masrafınız artar, jantlarınızın yamulması ve lastiklerinizin balon yapması kolaylaşacağı için sürüş güvenliğini riske atmış olursunuz...

   Daha sportif görünebilir tabi. 🙂 Önceliklerinizi belirleyip ona göre tercih yapmalısınız.

  • veli

   evet katılıyorum çok doğru bir cevap jant çeşitleri icin

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  Benim bildiğim, teorik olarak motor şunları sağlamak veya yenmek için yakıt tüketir
  1 Lastik yuvarlama direnci
  2 Hava sürtünmesi
  3 Motor iç direnci
  4 Mekanik iç dirençler
  5 Araca yükseklik kazandırma
  6 Araca hız kazandırma
  7 Klima gibi yan sistemler

  Bunları pratiğe dökünce, örneğin hava sürtünmesi araç hızlandıkça, motor iç direnci de motor hızlandıkça, yani devri arttıkça artar. Bundan dolayı örneğin 40 km hızla giderken 1. viteste 3. vitese göre daha çok benzin harcarsınız.

  • Can Akbulut

   Doğru fakat küçük bir sapma var;

   Ne kadar az ateşleme ile giderseniz aynı yolu, o kadar az tüketirsiniz. Yani esas olan en az devri çevirerek en uzun mesafeyi gitmektir. Fakat motorun tork üretebilmesi için belli devir seviyesinin üzerinde kalmaya mahkum olması bizim en son viteste 20 km/s ile ilerlememize mani olur... Büyük motorlu ve uzun gövdeli arabanın otoyolda beklenenden az yakması, küçük motorlu ve hafif arabanın ise şehir içinde az harcarken otoyol kullanımında beklentileri alt üst etmesi bundan ileri gelir.

   Hibrit, aşırı besleme ve çok sayıda vites kullanmak gibi çareler aranıyor haliyle ikisini bir arada sunmaya çalışılırken.

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  Can Bey, belki biliniyordur diye anlatmadınız ama gene de önemli bir konu, günlük trafikte yakıt tüketimini azaltmak için bir temel prensip var:

  Mümkün olduğunca az fren yapmanızı gerektirecek şekilde araba kullanmak!

  Bu da; trafikte önümüzdeki arabanın anlık yavaşlamalarında sadece ayağınızı gazdan çekmenin sağlayacağı yavaşlamanın yeterli olacağı hızda ve takip mesafesinde giderek ve sadece bir öndeki arabaya odaklanmak yerine ilerideki trafik durumunu da takip etmek, bu sayede uzaktaki bir sıkışıklıkta veya kırmızı ışıkta gazı erken keserek aracın viteste, motor freniyle (0 yakıt tüketimi) kendi kendine yavaşlamasına olanak sağlayarak yapılıyor...
  Hala okuyan birisi varsa 🙂 sebebini de veya bir anlamda felsefesini de yazayım, aslında benzin israfı (tüketimi demiyorum) gaza bastığımızda değil frene bastığımızda oluyor. Çünkü arabayı hızlandırmak ve mesafe kat etmek için benzin harcıyoruz, bunda bir problem yok, ama benzin harcayarak hız kazandıktan sonra frene bastığımızda bu hız bize yol kat etme olarak dönmeden o hızı öldürmüş oluyoruz... Neyse, gereğinden uzun oldu...

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  Can Bey, Tüketim dışında birşey sormak istiyorum. Bir motorun performansını belirten tüm parametreler güç/devir ve tork/devir grafiklerinden anlaşılır mı. Yani iki farklı motor var diyelim, bahsettiğim iki grafik de bu iki motor için aynı. Bu iki motor tam olarak aynı performansı gösterir diyebilir miyiz?

  Bir de hızlanma, esneklik son sürat gibi değerlerde tork mu daha önemlidir, güç mü? Gene örnek vermek gerekirse iki motordan birinin gücü diğerinin de torku diğer motordan %10 daha fazla. Performans kıyaslamaları nasıl olur. (Her zaman aynı arabaya monte edildiğini, aynı şanzımanın kullanıldığını vb.. düşünürsek)

  • Can Akbulut

   Aslında başlık "Yakıt tüketiminde sürtünmelerin rolü ve aerodinamik" olmalıydı. Beklentinizin (haklı olarak) yükselmesinin sebebi bu. Mevcut başlığın hak ettiği program 3 saat sürer. Videonun adını doğru koyacağız bundan sonra 😉

   Grafikler motorun aynasıdır, yalan söylemez onlar 🙂 Dinamometre kranktan ölçüm yapıyorsa tabi. Tekerlek ölçümünde şanzıman yağı bile sonucu etkiler.

   Güç kavramı biraz kafa karıştırıcı haliyle. Tork ve beygir gücünün farkını daha sonra detaylıca inceleyeceğiz inşaallah. Ama kabaca şöyle diyebiliriz ki ara hızlanmada (esneklik) tork, maksimum performans ölçümünde ise beygir gücü ele alınmalıdır.

   Daha torklu motor ilk hareketi vermede başarılıdır. Yani patinaj çekmiyorsanız ilk hızlanma (0 - 50km/s) avantajlı olur. Fakat devir yükseldikçe gücü yüksek olan makine avantajı eline alır, vites oranları maçın sonucunu belirler 😀 Normalde patinaja kalınacağından dolayı 4. vites hızlanmasında torklu makine avantajlıdır fakat aynı süratten vites küçülterek hızlanılırsa güçlü olan motor daha başarılı olur gibi gibi.

   Affınıza sığınarak çok "armudi" bir kıyaslama yapmaya çalıştım. Eğer detaya inersem şaşı olursunuz 😀 Bu konu ancak yeni bir bölümde anlatılır.

 • Veysel @spectrum

  O zaman yeni bir bölüm yapalım 🙂

  Yeni Aracım Latitude demiştim, aklıma geldi. Aracımda otomatik klima var ancak, motor sıcaklığı ne olursa olsun, ben ısıtma için dahi açsam "AC" ışığı yanıyor. Gerçekten klima devrede mi demek bu ? AC'yi devreden çıkarınca ise, otomatikten de çıkıyor klima.

  Saçma geldi bana, tamam motor soğukken çalışsın klima, anlarım. Ama motor ve iç alan yeterli sıcaklıktayken, neden klima çalışıyor? Klima çalışırken tüketim artıyor mu?

  Bir de, bu aracı 6 vitesli yapıp, 90 ile giderken devirin 1900 olmasına anlam veren varsa, beri gelsin 🙂

 • Ahmet Demir

  Merhaba 1,3 mjet 75 bg 190 tork a sahip bir araç kullanıyorum performans kitleri nin (Powerbox) motor bg ve tork degerlerini yükselttiğini yakıt tüketimini düşürdüğünü (sakin kullanımda) okumuştum ve aracıma bir adet aldım uyguladım güç artışını hissettim ve sakin kullanmaya devam ediyorum bu tasarrufu yol bilgisayarında gördüm ve depo tam dolu ölçümlerde cihaz takılı değilken 7,1 litre tüketim değeri aldım cihaz takılı ve güç ayarı maksimum seviyesinde ama sakin ve genelde sabir süratle (iş ev çevre yolu 5. vites 80 yada 90 şehir içi kullanımda sabit vites 2000 yada 2200 devir bandında gibi) 6 litre tüketim değeri elde ettim sizcede bu mümkünmü motora daha fazla tork artıişı sağlanması için modifiye edilirse daha fazla tasarruf elde edilirmi otomobilin sis farlarının yanıdaki ızgaralar açık vaziyette yeni çıkartılan bütün modellerinde o ızgaralar kapalı bu ızgaraları stiker ile kapatsam tasarruf elde edebilirmiyim aracı bir parmak düşürtsem yaylarını kısaltarak buda tasarruf konusunda etkili olurmu aracın altı diğer modellere göre yüksek bazen trafik olduğu zaman kaldırımdan karşı yola bile geçebiliyorum 🙂 aracı genelde 2000 2200 devir bandında kullanıyorum laztiklerim 15" 16" yapsam gene bu devirde kullansam faydası olurmu. Yorumlarınızı bekliyorum Teşekkürler.

  • Can Akbulut @can

   Çip ile yakıt tüketimi düşürülür ancak motor ve turbo ömrü kısalır, ülkemizde satılan mazot kükürtçe zengin olduğu için özellikle kurumlanma artar ve emisyon kayda değer oranda yükselir. Fabrika mühendisleri bu kadar basit bir müdahale ile, aracın maliyeti hiç değişmeden güç artıp tüketim azalacakken niye uygulamasınlar ki bunu yoksa? 😉

   Yay keserek aracı alçaltmak yükleme kapasitesini ummadığınız kadar azaltır. Daha sert olan kısa yay, amortisör ile beraber değişmezse hem yol tutuş bozulur hem de amortisör patlama riski artar. 1 cm'cik kesilmez zaten, en az bir sarım kısalır kesilerek...

   Lastiğin toplam çapı değişmeden jantı büyütürseniz daralan yanak alanı sürüşü sertleştirir. Uygun (orjinaliyle aynı) offset ve genişlikte, hafif alaşım jant taktığınızı varsayarsak, lastiğin de taban genişliği aynı veya 1 cm dar olacak şekilde çapını bir-iki santimetre büyütürseniz vites oranı yükselir, sabit sürat tüketiminiz düşer. Tabi yaptığınız masrafa değmesi için sürekli sabit gazda düz yolda gitmeniz gerekir. Yük altında ise daha çok yakacaktır.

   Tampondaki hava açıklığını kapatmanızın karşılığını hissedemeyebilirsiniz. Ama teoride işe yarayacaktır. 🙂 Aracın altına dolan havayı sağlıklı şekilde kesmek istiyorsanız ön tampon altı dudak (splitter) taktırın gövdeyi alçaltmadan. Aerodinamik hassas ölçümlerle çalışılan bir mecradır. Rüzgar tüneline sokmadan türbülans mı yoksa o bölgedeki havanın tahliyesi mi avantajlı bilemeyiz. Ezberden müdahaleler çoğu zaman işe yaramaz, hatta sürüklemeyi arttırır. Arka tampona delik açmak mesela... Paraşüt etkisi yaptığı sanılır oysa oradaki türbülans aracın altından akan rüzgarın daha hızlı tahliyesine yarar.

  • Ahmet Demir

   Can bey vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim. bir sorum daha olacak
   ben çipi maksimum ayarda kullanıyorum orjinalinde toplam tur sayısının yarınında geliyor toplamda 25 tur var ben 25 de kullanıyorum bunun daha faydasını gördüğüm için sizce şehir içinde nasıl kullanılmalı şehir dışında nasıl kullanılmalı bu ayarını düşürerek minumun yaparak mevcut vermiş olduğu gücününde altına gelebiliyor bu şekilde tasarruf sağlanırmı?
   hergün ortalama 100 150 km yol yapıyorum benim için tasarruf ön planda tasarruf için önerileriniz varmı. İyi çalışmalar.

 • halil altun

  CAn bey 90 model üstü karbüratörlü Renalult 9 larda da rampa aşağı inerken viteste yakıt kesme sistemi var mı