Merhaba,

Belki daha önce deneyenler ve çözümünü bulanlar için bir sorum var:

Çift hatlı telefon kullanıyorum ve iki hattımda turkcell. Telefon çift hatlı olduğu için çift uygulama özelliği sayesinde iki adet "dijital operatör" uygulaması kullanarak iki hattında paket kullanım durumlarını görebiliyorum. Ancak telefon anasayfasına iki adet widget yükleyip kısa yoldan ayrı ayrı iki hattın paket kullanım bilgilerine ulaşamıyorum. İki widgetta birbirinin kopyası oluyor ve ilk hattın bilgilerini gösteriyor.

Çok elzem bir konu değil ama bir oluru var mı acaba?
(not yazayım: eskiden de çift hatlıydım ancak ilk hat turktelekom ikinci hat turkcell di. Hatlar ve uygulamaları ayrı olunca widgetlar sorunsuz çalışıyordu doğal alarak)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İki yıl önce yazdığım ve istediğim şey oluyor galiba. #akış
https://www.donanimhaber.com/dunyanin-ilk-ekran-alti-kamera-teknolojisine-sahip-telefonu-ortaya-cikti--124219

Ön kamera ve ekranın arazi kavgası ettiği bu günlerde aklıma bir soru takıldı ey #akış . Şu an kullanılan oled ekranlar eğilip bükülebiliyor ve hatta arka aydınlatmaya ihtiyaç duymadığından, ekran kapandığında şeffaf olabiliyor değil mi? Peki şu delikli samsungların kameraları aktif değilken ekrana dönüşüp, kamera aktifken ise oledlerin kapanarak kameranın önünü açması çok mu olmayacak bir şey? Yoksa yeni bir şey mi icat ediyorum?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13

@gamsizm @hkellecioglu Teknolojinin ve fotoğrafçılığın bir araya geldiği, herşeyi ile kaliteli, sunumu ve içeriği güçlü bir youtube kanalı görmemiştim. İncelemenizi tavsiye ederim.
https://www.youtube.com/channel/UCLqQ5u1b5Q-LFfcUCYiKd4Q/videos

Murat Sen

Merhaba :) 1976 Yılında doğdum. Ekonomi ve fotoğrafçılık okudum. Ekipmanlarınızı, ışıklarınızı hatta çekeceğiniz ürünleri bile üretmek zorunda kalabileceğini...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple kulaklık girişini kaldırdı diye bazı firmalar da kulaklık girişini telefonlarından kaldıracak gibi/kaldırıyorla da. Bu tam bir saçmalık. Kulaklık girişini dijital çıkışa çevirmek kesinlikle ses kalitesini arttırmaz. Çünkü ses analog bir olaydır. Ve ister kulaklık çıkışından direk sesi analog yapıp verin ister gijital verip kulaklık içindeki dac tan analoga çevirin, iş aynıdır. Kulaklık içindeki dac ta sesi analoga çevirecektir. Kısaca bu bir devrim değil sadece ses tutkunu olan ve oldukça tutucu olan kişileri kızdırmaktan başka bir işe yaramaz. Ki bu kişiler ben de dahil kulaklığını değiştirmek yerine telefonunu değiştirir. Bu olay da şunu getirecek: Bir de usb kulaklık satmaya çalışan firmaların belkide piyasaki en tutucu kullanıcı grubunun kızgınlığının duvarına çarpması! Ses ve müzik teknoloji geliştikçe gelişmez. Aksine dejenere olur. Örneğin ben evimde ses amfisi olarak 1960 model alman yapımı nordmende marka pikap kullanıyorum (2x8 watt). Apple saygılarımla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
 • Woodo @woodo

  Telefonlarda markalar herşeyi zorladılar. Kamera, ekran, kasa, su geçirmezlik, RAM kapasiteli vs vs.. Ama ses konusunda çok gerideler. Her firma bir markaymış gibi kulaklık ismi uydurup telefon kutularına kulaklık koyuyorlar ancak cidden hepsi müzik sektöründe bu mu kulaklık dedirtecek kulaklıkcıklar. O yüzden şu an firmalardan ses konusunda, müzik konusunda ne istesek az. Marshall, sennheiser, shure, akg ve diğer markalar daha burayı iyi göremedi. Bu pazarı, bizleri... Belki sennheiser birşeyler yapıyor ama o CX serileri gerçekten sıkıntı:(

 • TeknoBurak @teknoburak

  Önce ekran kasa oranı ile uğraşsın. 3.5mm'yi çıkardı ne oldu? İnceldi mi telefon? Apple'ın boş devrimleri. Devrim yapacaklarsa 2004 Intel'in yaptığı gibi yapsın. Yalan dan iş yaparlar ancak. Rahmetli olsa bunlar olmazdı.

 • Woodo @woodo

  Nasıl analog değil? 3,5 mm analog değil mi? Lightining üzerinden evet aynı zamanda analog olabilir. O konuda haklısınız ancak yakın zamanda görelim bakalım lightinin üzerinden uyumlu cihaz değildir uyarısı görecek miyiz apple da? Herkes yanlış anlıyorsa demekki doğru izah etmemişler demektir.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Ben de bunu yazmaya geliyordum 🙂 Marshall telefonda iki kulaklık girişi + potansiyometre var.

Şu an burada 2000'lerden önce PC başında olan birileri var mıdır bilmiyorum ama size eskiden oynadığım ve geçenlerde hatırladığım bir oyunu paylaşmak istedim. Evet,bu oyun 2000'lerden önce çıktı. İsmi MDK. Oyun benim efsanemdir. Hatta geçen youtube videosunu izledim de şunu anladım: Şu an ki piyasadaki bir çok oyun dinamiklerinin (büyük söz söylemeyeyim ama...) yaratıcısı bu oyun gibi geliyor bana. Oyun içinde; karakter uçmaları, abzürtlükler, mermi takipleri, bulmacalar, atmosfer ve en önemlisi yaratıcılık gibi fakir PC donanımını güldürerek günümüzdeki oyunlara ilham olduğunu düşünüyorum. O zamanın teknolojisini düşünerek bu oyuna bir bakmanızı öneririm.

Youtube linki:http://www.youtube.com/watch?v=yFvlAuX65K8

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

Kırıp dökerek dizüstüne SSD takma maceram:

İki senelik Acer 7750G dizüstü bilgisayarımın format zamanı gelmişti ve her ne kadar Scorpio Black (sağ olsunlar 7200 RPM HDD koymuşlar) HDD'ye sahip olsa da dizüstünü SSD ile güncellemek istedim. Dizüstü 17" olduğu için iki HDD yuvası koymuşlar. Bende bundan dolayı SSD'yi küçük tutup (128 GB) ikinci HDD olarak mekanik diski kullanma hayalleriyle Sandisk Ultra Plus SSD aldım geldim eve. Bu sırada dizüstünün teknik verilerinde Sata kaç desteği olduğu yazmıyordu. İnternette chip setin teknik verilerin Sata 3 (6 Gbps) desteği olduğu yazsa da dizüstüne yüklediğim bir uygulama sistemin Sata 2 (3 Gbps) olduğu yazıyordu. İşte bu durumları birleştirince küçük kapasiteli 300 MBps'ı çok zorlamayacak Sandisk Ultra Plus'ı aldım.

Ancak! Dizüstünün arka kapağının altına ikinci HDD takılmaması için plastik çıkıntı yapmışlar ki ben bunu gözden kaçırmışım. Neyse bu parçaları traşladıktan sonra SSD'yi takmaya çalıştım ancak hiçbir şekilde sığmıyordu. O yüzden 3 yıl garantisi olan SSD'yi (etiketin arkasında gizli vidaları var) sökerek garanti dışı bıraktım. Bu şekilde ancak sığan SSD'yi vida yardımı ile tutturamadığım için altına silgi, üstüne ise kendi kutusundan çıkan koruyucu plastik parça ile kasayı kapatan kapak yardımı ile sıkıştırdım (ezmeden, o üstte yapıştırdığım plastik parça yumuşak bir dokuda. O yüzden üstüne basan parçanın izini üzerinde gösteriyor. Bu sayede kapak plastiğini kıvamında traşlayabildim). Hem SSD'yi korumuş hemde sabitlemiş oldum. Son olarak BIOS'dan (mekanik diski ikincil HDD yuvasına hiçbir şekilde sığmayacağı için birincil HDD yuvasına takmak zorunda kaldım) ikincil HDD yuvasını Boot sırasında birincil yaparak SSD ile sistemi yüklemeyi başardım. Sistem yüklemesinden sonra yaptığım benchmarklarda SSD benim sistemimde de 500 MB civarı okuma hızlarına çıktı. Yani Acer 7750G'de Sata 3 (6 Gbps) desteğine sahip diyebilirm. Buradan alınacak sonuç ise dizüstüne takacağınız her donanımı kırk kere tartıp bir kere satın almalısınız. 18 yıldır PC kullanıcısıyım (+comodor felan) ve belkide 100'e yakın PC topladım ilk defa böyle duvara tosladım.

Saygılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap