#Filmönerisi The Quiet Earth.

Şimdi bu hafta vereceğim film önerisi daha önce verdiklerimden biraz farklı. Daha kült, az oyuncusu bulunan ve muhtemelen herkese hitap etmeyecek ya da herkesin anlamlandıramayacağı bir film. 2001: A Space Odyssey izleyip beğendiniz mi? Beğendiyseniz muhtemelen bu film de hoşunuza gidecek zira efektler, film anlatımı oldukça benziyor. Ayrıca I'm Legend filmi de aynı türe giriyor bu filmle, (Tabi ki o film başka bir yere yöneliyor.) onu da beğendiyseniz bu filme bir göz atın.

Zac Hobson, Amerikanların iş birliğiyle yapılmakta olan Project Flashlight isimli bir projede çalışan bir bilim adamıdır. Projede bir şeylerin ters gittiğini bilmesine rağmen "İnsanların yararına olacak..." vs denildiği için sesini çıkartmamıştır. Proje ilerlerken bir hata meydana gelir ve dünya üzerindeki tüm insanlar yok olur ancak Zac Hobson hayatta kalır. Aynı zamanda bu proje evrenin de düzenini altüst etmiştir ve gerçekleşen olay belirli aralıklarla kendini tekrar etmektedir.

Zac Hobson artık dünyanın sahibidir ve kendisini tanrı ilan etmiştir. İstediği gibi yaşar, istediklerini yapar. Her gün başka hayatta kalan insanları aramak amacıyla çeşitli radyo yayınları yapar. Ancak tek bir yanıt alamaz. Tam umutları tükenmişken bir şeyler olur ve olaylar gelişmeye başlar. Ayrıca, "Tüm insanlar yok olduysa Zac Hobson nasıl hayatta kaldı?" sorusu film ilerlerken cevap buluyor.

Yeni Zelanda yapımı olan bu film (Dili İngilizce ama aksan bir garip tabi, yine de anlaşılır.) ülkesinde gösterildiği 8 film ödülü adaylığının 8'ini de almış. Benim de çok sevdiğim bir film ama dediğim gibi kült bir yapım. Herkesin ilgisini çekmeyecektir. Yine de mutlaka izleyin, bir buçuk saat sürüyor. Beni korku filmlerinden daha çok geren bir yapım bu nedense. Arada çıkan efektler, olayın biraz yavaş ilerleyip sonra hızlanması 2001: A Space Odyssey'e benziyor. Ayrıca çıplaklık da var filmde, ona göre kiminle izleyeceğinizi iyi seçin. Yalnızken izlerseniz etkisi daha büyük olur zira yalnızlığı ve yalnızlığın getirdiği korkuyu çok iyi yansıtıyor.

IMDb: https://www.imdb.com/title/tt0089869/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Web based sisteminizi halka açık yerlerde (mesela dijital anket ekranlarınızın olduğunu varsayalım) kullanıma açmadan önce kurcalanmasından (anket sayfasının kapatılması ya da başka bir sayfa açılması gibi) endişeleriniz varsa Chrome'a sağ tıklayıp, program yolunun sonuna

-kiosk https://proje-adresi.com/ornek-anket/ şeklinde ekleme yapabilirsiniz. Chrome bu şekilde tam ekran başlayacak, sağ tık çalışmayacak, belirlediğiniz adres dışında başka bir sekme açılamayacak, fiziksel bir klavye erişimi olmayana kadar Chrome ve tam ekran modu kapanamayacaktır.

Ya da çocuğunuzun girmesini istediğiniz bir site varsa (ders çalışma siteleri gibi) aynı yöntemi uygulayabilirsiniz 😀 😀

#AklınızdaOlsun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yazılım geliştiriciler için döndürülecek http koduna karar verme ağacı. Sol alttan başlıyor. Mutlaka işinize yarar.

Büyük boy: https://raw.githubusercontent.com/for-GET/http-decision-diagram/master/httpdd.png
Büyük boy (alternatif): https://i.imgur.com/TvMc226.png

BeğenFavori PaylaşYorum yap