Cep telefonları ve baz istasyonları sağlığa zararlı mı?

Cep telefonlarının sağlığa zararı en çok konuşulan konuların başında geliyor. Hamdi de bu konuyu bilimsel çalışmaların eşliğinde bizim için araştırdı.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

Kevin MacLeod sanatçısının Deliberate Thought adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) altında lisanslıdır.
Kaynak: http://incompetech.com/music/royalty-free/?keywords=deliberate+thought
Sanatçı: http://incompetech.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 275

Kütleçekimsel dalgalar ilk defa gözlemlendi

Einstein'ın 100 yıl önce öngördüğü uzay-zaman dalgalanması (Gravitational Waves) ilk defa gözlemlendi. Bilim dünyasını kökten değiştireceği söylenen bu gelişme tam olarak nedir? Bilim insanları neyi ölçtüler? Bu önemli gelişmenin bilime ve günlük hayatımıza yansımaları ne olacak?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 178

Tozlu Raflar eskilerden ortaya karışık – Bölüm 4

Tozlu rafların yeni bölümünde, artık tarih olmuş telefonlara göz atıyoruz. Özellikle Aselsan üretimi ilk yerli telefon Aselsan 1919 ve mobil telefonların atasından Nokia Cityman dikkat çekici.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

TeknoSeyir kanalı, Türkiye'nin yeni nesil teknoloji platformu TeknoSeyir'in teknolojiyle ilgili son gelişmeleri verdiği YouTube hesabıdır. Teknolojik ürün incelemelerine, teknolojiyle ilgili son gelişmelere bu hesaptan ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 77

#akış #Oyun #Simülasyon #HaberinizOlsun
Bugünün en güzel haberi 😀
Cityconomy, Türkçe dil desteğiyle çıkacak. Az önce ekran görüntüsü gönderdiler 😀
2 Aralık'ta çıkacak. Multiplayer desteği var. MAN kamyonları lisanslı. Geniş bir oyun 🙂
Steam adresi
http://store.steampowered.com/app/304580/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Fake Update, neredeyse bütün işletim sistemlerinin güncelleme ekranını kopyalıyor. Fakat güncellemeler asla bitmiyor. Resimlerden seçin ve F11’e basın. #akış #mizah
http://fakeupdate.net/
Türkçeleri: http://fediafedia.com/prank/tr/
http://bigumigu.com/haber/arkadaslariniza-layik-bir-esek-sakasi-sahte-sistem-guncelleme-ekrani

Arkadaşlarınıza Layık Bir Eşek Şakası: Sahte Sistem Güncelleme Ekranı * Bigumigu

Teknolojinin sürekli değişen ve yenilenen dünyasında güncellemenin yeri çok büyük. Kimi insanlarda FOMO (Fear of missing out, gelişmeleri kaçırma korkusu) gibi güncellemeleri takip etme korkusu da doğuyor. Bu işin can sıkıcı kısmı ise beklenmedik zamanda gelen güncellemeler. Öyle ki tüm işlem bitene kadar beklemek gerekiyor ve işlem iptal de edilemiyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TüketiciHakları #GarantiBelgesi Yarın 6502 ile ilgili ufak bir sunum yapacağım.Sunum için garanti belgesi ile ilgili ek bilgi ararken Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın "Garanti belgesi sorgulama" hizmetine denk geldim.Firma unvanı veya garanti belgesi numarası ile sorgu yapılabiliyor.
Elimde A101'den aldığım Lexar USB 3.0 bellek vardı.Onun arkasında yazan firma unvanı ile sorgulama yaptım.Sistem belgeyi buldu fakat Chrome ile belgeyi açamadım.Sıkıntı var ama yine de güzel bir hizmet.
Aklınızında bulunsun,işinize yarabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ELM327 Çipli Bluetooth OBD-2 Adaptörü

Merhaba arkadaşlar,

2009 yılından daha yeni bir arabanız varsa büyük ihtimalle aracınızda OBD-2 portu vardır. Bu portu kullanarak yetkili servis, aracınızın ECU (Engine Control Unit) birimine bağlanarak oluşan hataları görüp teşhisi daha kolay koyabiliyor.

E-Bay’de bu portu kullanan ve aracınızın ECU birimindeki çeşitli bilgileri mobil cihazınız üzerinden takip etmeye yarayan ELM327 çipli, Bluetooth adaptörü gördüm. İlgimi çekti, yaklaşık 6 kadar önce satın aldım. Gittigidiyor gibi sitelerden de bu cihazı bulabiliyorsunuz, yalnız fiyat farkı çok fazla. Ben bluetooth modelini 7.20 dolara (ücretsiz kargo) aldım; gittigidiyor’da aynısı 30 TL fiyattan satılıyor. Bütçeniz rahat ise ve aracınızda OBD-2 portu sıkışık bir alanda değilse aynı adaptörün WiFi bağlantısını kullanarak iletişim kuran modellerini de alabiliyorsunuz.

Siparişi verdikten 13 gün sonra cihaz elime geçti. Paketin içinden bir de CD çıktı. İçinde adaptöre bağlanmak için PC ve Mac’de kullanılabilecek ücretsiz yazılımlar olduğunu gördüm. Açıkçası pek kullanışlı değiller, Appstore veya Google Play ‘de daha iyileri var.
Ben android için Torque adlı yazılımı kullanıyorum. Ücretsiz olan Lite sürümü de bulunmakta, beğenirseniz Pro sürümünü 10 TL’ya alabiliyorsunuz.

Adaptörü paketinden çıkartıp aracımın OBD-2 portuna taktım. Kontak kapalı olduğu halde cihazın ışıkları yanmaya başladı. Android cihazıma Torque Lite yazılımını indirdim ve telefonumun bluetooth bağlantısını açtım. Telefonumda bluetooth cihazlarını arattığım zaman hemen OBD-2 adaptörünü buldu ve eşleştirdi. Eşleştirme sırasında herhangi bir PIN kodu girmek gerekmedi. Hemen başka bir telefonda eşleştirmeyi denedim, onda da PIN kodu sormadı. Bu demek oluyor ki bluetooth üzerinden çevrenizdeki herkes aracınızın ECU birimine erişebilir. Bu yüzden kullanmadığınız zaman adaptörü çıkarmayı unutmayın; kontak kapalı bile olsa adaptör ile eşleştirme yapılabiliyor.

Eşleştirmenin ardından telefonumda Torque Lite programını çalıştırdım. Program kayan ekranlardan oluşuyor ve her ekrana farklı göstergeler ekleyebiliyorsunuz. Ayarlar butonuna dokunun, ardından Add Display ‘e dokunun; size ne tür gösterge eklemek istediğinizi soruyor (Sayısal, grafik ve kadran). Aracınızın ECU birimine bağlı olarak gösterilebilen bilgi sayısı değişiyor. Chevrolet Aveo aracımda;
• Motor devri
• Hız
• İvme
• Soğutma suyu sıcaklığı
• Yakıt miktarı
• Turbo basıncı
• Yakıt basıncı
• Motor zamanlaması
• Voltaj
• Anlık yakıt tüketimi (Ayarlardan motor hacmi ve ağırlık bilgilerini girmeniz gerek)
• Ortalama yakıt tüketimi
• Motora giren hava sıcaklığı
• Hava akış oranı
• Gaz pedalı pozisyonu bilgilerini telefonumda anlık görebildim.

Buna ek olarak yazılım üzerinden aracınızın hata kodlarını görüp silebiliyorsunuz. Örnek olarak; aracınızın motor arıza ışığı yanıyor ise yazılım size arızanın nerede olduğunu söylüyor. Eğer bu uyarıyı silerseniz aracınızın motor arıza ışığı da sönüyor (Tabii onarılmadığı sürece arıza devam ediyor).

Seyahate başlamadan önce yazılımın loglama özelliğini aktifleştirirseniz, aracınızın ürettiği tüm verileri anlık olarak kaydediyor. Seyahat bitince log dosyasını isterseniz e-posta ile gönderebiliyorsunuz.

Cihazı kendim Chevrolet Aveo’da kullanıyorum. OBD-2 portu pedalların üzerindeki kısma konumlandırıldığı için takılan adaptörün boyu pek önemli olmuyor. Bir başka arkadaşım Ford Fiesta’da denedi; OBD-2 portu bir kapağın altında kaldığı için adaptörü taktığında kapak kapanmıyor ve aşağı sarkıyor. Dolayısıyla adaptörü almadan önce aracınızın OBD-2 portunun yerini öğrenip adaptör takmak için yeterli yer var mı diye kontrol edin derim. Özellikle Wifİ bağlantısı kullanan cihazların boyutları biraz iri.

Merak edenler olabilir, cihaz aracın garantisini bozuyor mu? Aracımın garantisi henüz bitmedi ve daha yeni servise götürüp bakımını yaptırdım. Kimse bir şey demedi, demek ki serviste fark edilen bir şey değil.

Son olarak Torque Lite ile Torque Pro arasındaki en büyük farkın grafiklerin akıcılığı olduğunu söyleyebilirim. Lite sürümünde her gösterge de kullanılamıyor. Ücretsiz yazılımların vazgeçilmezi reklamlarda ekranın altında çıkıyor.

Bu günlük de bu kadar. Sorusu olanlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. İyi günler diliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 42

#Windows10 #windowstechnicalpreview
sanal sabit disk .vhd yöntemiyle #windows8.1 bilgisayarıma dualboot olarak kurdum 🙂

bağlantıdan sanal sabit disk olayını nasıl yapabileceğinizi ve bu yöntemin avantajlarını öğrenebilirsiniz
http://8.enpedi.com/2011/10/windows-8-onizleme-surumu-sanal-sabit.html

Windows 8: Sanal Sabit Diske (VHD) "DualBoot"Kurulum enpedi-Windows 8

Windows 8: Sanal Sabit Diske (VHD) "DualBoot"Kurulum - enpedi-Windows 8
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çizgi Elektronik olarak internette 20. yılımızı kutluyoruz.

SORULARI İLK BİLEN KİŞİYE HEDİYE!

1. Bir ormanda minimum 2 ağacın aynı sayıda yaprağı olabilmesi için gerek ve yeter şart nedir?

2. Bir gazetenin iç yaprağını ortadan ikiye, sonra tekrar ikiye ve bu şekilde 100 kez ikiye katladığınızda ve yere koyduğunuzda kaç metre yüksekliğe erişirsiniz?

3. Bu su bardağında ortalama kaç damla vardır?

Not: Sorular tamamen bilimsel olup bir doktora sözlü sınavında sorulmuştur. Bütün soruları doğru cevap veren ilk kişiye aşağıdaki hediye verilecektir. Hediye adetinin artması muhtemeldir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 66