IKEA ile yaşadığım şöyle bir durum var, Şikayet Var 'dan bir sonuç elde edemezsem THH 'ye başvuracağım. Bir şekilde lehime karar verilir diye düşünüyorum. Konu ile ilgili tecrübesi olan arkadaşların fikrini ve tavsiyelerini almak isterim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

  Burada ikeanin bir suçu yok ki? Her bölgedeki horoz lojistik şubesini takip edemez sonuçta. Burada sorunu çözmesi gereken ve sizin şikayet etmeniz gereken horoz lojistik.

  • RayTracer @saliherk

   Suçu var. Yurtiçiyle çalışsınlar. Başka kargoyla çalışsınlar Müşterinin sorununu çözsünler. Horozun vermediği hizmet ikea'yı bağlar. müşteri Horozdan ürün almadı. ürün IKEA ürünü. gerekirse adam yollatıp ürünü alacak.

  • AlperenUtlu @alperenutlu

   Babamın mesleği dolayısıyla Horoz Lojistiğin iş düzeni hakkında, bir yazılımcı olarak haddimden fazla bilgiye sahibim. Kurumsal bir şirket bu kadar sıkıntılı bir firma ile ortaklaşa iş yapıyor ve sorun müşteriye sekiyorsa ben Horoz 'u değil IKEA 'yı tanırım.

   Benim Horoz Lojistiğe ağlayıp "Gelip benim kargomu alın n'olur." dememdense IKEA 'nın "Gidip şu adamın kargosunu alın!" demesi daha etkili olsa gerek. Lakin anlaşılan IKEA 'nın da öyle bir gücü kuvveti yok. Sen sözleşme imzaladığın firmaya laf geçiremiyorsan ben hiç geçiremem.

  • Batuhan @achfighter

   Parayı kime verdiysen onunla muhatap olmak her zaman daha iyidir.

  • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

   @alperenutlu peki horoz lojistik dışında bireysel kullanıcının evinden alım yapan üç lojistik firması söyler misiniz? İkea kimle çalışsın mesela?

  • AlperenUtlu @alperenutlu

   @aliytrklkmz Konu hakkında bilgim olmadığı için sallamasyon konuşmak istemiyorum haliyle sayamayacağım. 🙂 Ancak eğer başka bir firma yoksa TeknoSeyir Lojistik olarak toplanıp biz girelim bu işe, malum koca sektör, rekabet durumu yoksa ne ala.

  • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

   @alperenutlu maalesef çok yok bir iki firma daha var ama onlar da ya evden almıyor ya da horozdan da kötü çalışıyor. Bu alana girip iyi bir hizmet sunan gerçekten sektörü tek eline alır. Sizin dediğiniz gibi ikea bu durumda şubesinden de iade alabilir onun tek eksikliği bu. Ama lojistik konusunda gerçekten firmaların da eli bağlı. Bir tek hb bu işe girdi çok da iyi çalışıyor ama şu anda farklı firmalara hizmet vermiyor. Sadece kendi içinde çalışıyor. O sektöre açılırsa hepsijet XL sektörü ele geçirir. Bir günde teslim ediyor bir günde de alıyorlar.

  • AlperenUtlu @alperenutlu

   @aliytrklkmz Dediklerinize bir itirazım yok ancak ben de ürünü güvenip IKEA 'dan almışım hocam daha ne yapayım. Market Ahmet 'ten alsam herkes haklı olurdu, eyvallah. Ürüne 10 yıl garanti veriyorsun, başıma bir iş gelince beni sallamıyorsun. Bu kadar uğraşıp stres olduktan sonra, aylarca dandik mutfak sandalyesinde oturup kıçımı başımı ağrıttıktan sonra ben senin IKEA 'lığından ne anladım yani?

  • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

   @alperenutlu işte bu konuda da yasalar maalesef devreye giriyor. Ülkede tüketiciye gerçekten koruyan yaşa veya yurutmelik yok maalesef 🙁

 • Orcun @orcun

  Bunu başka medeniyetin olduğu ülkede ikea yapar mıydı sizce ? olacağı diyeyim amerikada bu olay olsa adama en üst model sandalyeyi verip üstüne de buna ödediği parayı iade ederlerdi yetmezdi her üründe geçerli hediye çeki dahi verirlerdi. Ama işte türkiye olunca böyle oluyor. Tüketiciyi koruyan kollayan bunun takibini yapan ve gerekirse de firmaları cezalandıran bir sistem yok.

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Müşteri hizmetlerine "ya bu adamlar kaç zaman oldu almıyor, ben sizin bir şubeye getireyim ordan bana bunun yenisini versinler" diye bir teklifte bulunurdum ben 😀

  • AlperenUtlu @alperenutlu

   Zaten ürünü değiştireceğiz diyorlar, o yüzden komple istiyorlar ama gelip alma aşamasında takıldık kaldık. Şikayer Var 'a yazarken geldi aklıma, son paragrafa yazdım. Bir sonraki görüşmemiz -olursa- birinci ağızdan da teklif ederim. 😀

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Turkiye'de adalet Twitter'da. Yaz twitter'a 3-5 tane bu islerde meshuru tagle. Aninda cozulur.
  Hatta IKEA global'i de tagle.

  Medeni ulkelerde bu tarz problemler pek olmuyor...

Almanya 'dan gönderilen 130€ 'luk bir ürün (+30€ Kargo) gümrüğe takılır mı acaba? Gümrüğe takılırsa parayı da unutuyor muyuz yoksa geri gönderip parayı alma şansım var mı?

Ürün elektro gitar manyetiği, ÖTV 'ye dahil mi değil mi bilemedim. Bilebilen varsa bilgilendirirse sevinirim.

https://www.musik-produktiv.com/tr/emg-81-85-set-black.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amazon Türkiye üzerinden yurtdışından iki adet ürün aldım. İlk aldığım gün "Kargo firması adres sorununuzu." düzeltti diye bildirim geldi ve bugün tahmini teslim tarihi olmasına rağmen başka hiçbir "geliyor", "gidiyor", "bak burada kargon" güncellemesi yok.

Amazon paşam müşteri hizmetleri de "Ya biz buradan iki tuşa bastık ama sen al şu mail adresini git lojistik şirketine kendin bir sor bakalım." dedi.

Daha önceden buna benzer bir durumla karşılaşan var ise akıbeti ne oldu acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 29
 • Arasaka @protego

  Her ay 5 ürün kotasını doldurarak yurtdışı alışverişi yapıyorum. Bayram tatili girdiği için bu ay kargolarda yığılma oldu. Bu süreci yöneten firmalar birlikte çalıştıkları için kargolar daha gümrüğe gelmeden yoğunluğa göre yurtdışında bekletilebiliyorlar. İlk defa bu ay bir kargom 25 günde geldi. İlk hareket 9 gün sonra sisteme girildi. Uzun süre hareket olmaması durumu yaşanabiliyor bazen özellikle ürünün kutusu büyükse. Büyük koliler ile küçüklerin geliş şekli de farklı. Büyüklerin gelmesi daha uzun sürüyor. Sabır 🙂 MH sana en kısa çözümü söylemiş, paket gümrükten geçip "başka bir taşıyıcı firmaya aktarıldı" işlemi girilmeden önce Kolay Gelsin ile bir işin yok, Kerry yönetiyor öncesindeki süreci. Dedikleri gibi verdikleri mail adresine, Kerry'ye mail at, Kerry o adresten hızlı dönüş yapıyor. Bu konuda Amazon'a neden kızdığını anlamadım. Onların da sitede sana gözükenden daha fazlasını bilmeleri mümkün değil, sana ekstra bir şey söyleyemezler. MH sana en kısa şekilde cevap alabileceğin doğru yönlendirmeyi yapmış. Sen Amazon'a ulaşacaksın, onlar Kerry'ye ulaşacak, dönüş bekleyecekler, Kerry onlara dönüş yapacak, sonra onlar sana dönüş yapacak... Bundansa direkt senin Kerry'ye ulaşman en kısa ve hızlı çözüm. Türkiye içinde bir kargon kargo şirketinde geciktiğinde, satın aldığın yeri mi darlıyorsun kargo şirketini mi? 🙂 Şu an buraya bu gönderiyi yazana kadar Kerry'ye mail atmıştın bile 🙂 Bu durumda Amazon'un bir hatasını görmüyorum

  • AlperenUtlu @alperenutlu

   Gümrük bedelini Amazon 'a ödememiş, gümrük işlemlerini Amazon 'a paslamamış olsam tabii ki ben koşuşturayım. Ben zaten 'Amazon' u arkama almak için Amazon 'dan ürün alıyorum. Derdim tasam olmasın, gerektiğinde olumlu olumsuz bir cevap alabileyim diye. Öte yandan haklısınız şimdiye elli kere atmıştım o maili. 😀

   Yurtiçinde kargoculara yeteri kadar baskı yapamıyorsam ilgili firmayı arıyorum. Ancak adam konteynır konteynır mal taşırken kim takar benim bir tane kargoyu. Haliyle zaten dümdüz bir fani olarak benim Kerry 'e baskı kurma şansım yok. He baskı kurmak zorunda mıyım? Hayır. Ama bir devlet dairesinden diğerine, ondan ötekine koşar gibi Amazondan Kerry 'e, oradan Ekol 'e oradan Kolay Gelsin 'e de koşuşturmam.

   Ben -> Amazon -> Kerry -> Amazon -> Ben 'den se dediğiniz gibi Ben -> Amazon Ben -> Kerry çok daha kısa ve hızlı ancak ben niye CPU0 oluyorum. Diğer çekirdekler de elini taşın altına koysun.

  • Arasaka @protego

   @alperenutlu Çift konuşma oldu bi yukarıda bi aşağıda garip oldu 😀 Kerry Amazon'un olsa çok daha güzel olacak süreç işte ama değil maalesef 🙂 Vallahi Kerry'ye baskı kurulamıyor 😀 Bizim yurt içindeki kargo şirketleri gibi değiller o adamlar ne yapıyorlarsa o. Süreç ne hızlanır ne değişir. Adamlar bir şey diyorlarsa o oluyor maalesef Amazon'un da onların üstünde bir etkisi yok.

   Ekol Kolay Gelsin bu arada, farklı şirket değil 🙂

  • AlperenUtlu @alperenutlu

   @protego Normalde inatçı birisiyimdir ama çok ikna edici konuşuyorsunuz. 🙂 [email protected] buraya ağlasam ilgilenirler herhalde. Ben Amazon 'a kızınca mail adresini de almadım. 😀

  • Arasaka @protego

   @alperenutlu 😀 [email protected] adresini vermiş olması lazım Amazon'un

  • Arasaka @protego

   @alperenutlu Aramak istersen de bu telefon +90 212 603 32 39

  • AlperenUtlu @alperenutlu

   @protego Teşekkürler hocam. Deneyelim şansımızı.

 • AlperenUtlu @alperenutlu

  @dolunay @m-menguc @bobrekus @mhcycle @protego Sever misin sabaha mı bırakırsın?! Kerry ile konuştum şimdi, Amazon bize paketi teslim etmemiş, haliyle gümrük işlemleri başlamamış dedi. 🙂 Tekrar Amazon 'a dert anlatmaya gidiyorum. Hakkınızı helal edin.

  • Arasaka @protego

   E zaten gözüken öyle senin gönderide attığın görsele göre. Gönderinin sadece adres düzeltilmesi yapmış, henüz yola çıkmamış ya da çıktıysa da sistemde henüz güncellenmemiş ama Türkiye'ye gelmediği kesin. Kerry adres düzeltilmesinin ne olduğunu söylemedi mi? Çok ilginç. Hocam adres olarak işyeri falan yazmadın bu arada değil mi?

  • AlperenUtlu @alperenutlu

   @protego Görsele göre öyle de o görsele göre Amazon beni Kerry 'e yönlendirdi işte. Şimdi "Bir takılma mevcut, kaybolmuş olabilir." diyerek para iadesi yaptılar. Gidip bir daha alacağım. 😀

  • AlperenUtlu @alperenutlu

   @protego Mesajın yarısını cevaplamayı unutmuşum. Adres ev adresi. Kerry Amazon 'a iteliyor, Amazon Kerry 'e biliydim böyle olacağını.

 • MH. @mhcycle

  Ornek bir kargom boyle. O bildirime takilma daha depodan yolculuga çıkıyor

 • MH. @mhcycle

  Baska taşıyıcı firma aktarildi dediyse 2-3 gune elinde oluyor. Bana kolay gelsin firması getiriyor

  • AlperenUtlu @alperenutlu

   Yok hocam ilk sipariş verdiğimde gönderideki ekran görüntüsündeki gibi kaldı öyle. Amazon müşteri hizmetleri "Kargonuz kaybolmuş olabilir, isterseniz iptal edelim" dedi. Para iadesini aldım, kargo takibi hala aynı duruyor. Tekrar sipariş verdim onda güncellemeler çok hızlı oldu, sizdekine benzer güncellemeler görüyorum, uçak İstanbul 'a inmiş.

   İlk siparişin başına bir iş geldi ama kim bilir ne. Ya bir yerlerde unuttular ya da harbiden kayboldu bilmiyorum. Hatta ekran görüntüsü paylaşayım. 4 Mayıs 'ta yeni siparişi geçmişim, 5 Mayıs 'ta gönderilmiş ve her gün güncellenmiş durumu.

   İlk siparişi 24 Nisan 'da vermiştim, aynı gün abidik gubidik bir açıklama girmişler ve o günden beridir de öyle duruyor.

Dün evdeki modem bozuldu. Bugün modem alacağım hale bak! Keenetic Hero DSL

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar, yeni zamlar "hi" demeden monitör almak istiyorum. Bütçem maks. 10.000 ₺ ama tabii ki ne kadar uygun olursa o kadar iyi. Niyetim 2k almak ama - varsa - 4k 'ya da hayır demem.

İki tane 2k (2560 x 1440) monitör almak ile bir tane 2k (‎3440 x 1440 ya da 2560 x 1080) ultra wide almak arasında kaldım.

2 gündür monitör arıyorum kafam çok karışmış durumda. Oyun - genellikle fps - oynuyorum ama 1ms ile 5ms arasında ne fark eder bilemiyorum. Sevaptır, konuya bir el atarsanız sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar. Stok soğutucu ile kullandığım AMD 5600X için soğutucu arıyorum. 400-500₺ bandına ne kadar sadık kalabilirsem o kadar iyi. Düzgün iş yapacak daha ucuz ürünler de tabii ki kabulüm. 🙂 Ufak çaplı araştırmalar sonucu Cooler Master Hyper 212 Black Edition buldum. İş yapar derseniz bunu da alabilirim. (https://www.itopya.com/cooler-master-hyper-212-black-edition-islemci-sogutucusu/)

(Şu anda boşta 60-70, yükte 85-90 derece arası gezeliyor. Her şeyden geçtim kasanın konumu itibari ile sağ bacağım böyle giderse yakında kararacak. )

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar merhaba. Bir süredir mavi ekran hataları ile boğuşuyorum. Bir kısmı SATA kablom ile alakalıydı ve zannediyorum çözüldü. Ancak bugün MEMORY_MANAGEMENT kodu ile mavi ekran yiyince MemTest86 ile otomatik ayarlarda test yaptım.

Sizlere danışmak istediğim şey şu: ilk turda 4 numaralı testte 3 tane hata aldım ancak diğer üç turda bir sıkıntı gözükmüyor. Test işlemi bitince "Failed" dedi haliyle. Ben ne yapayım ne edeyim? Haftada minimum 2-3 tane mavi ekran yer oldum artık. Yeni sistem dizeyim diyorum ancak durumlar malum...

(Bugüne kadar karşılaştığım mavi ekran hatalarını kronolojik tam liste aşağıya bırakıyorum belki bir fikir verir diye. Zamanında hepsini ufak ufak araştırdım ama SATA muhabbeti dışında para harcamadan aksiyon alabileceğim bir durumla karşılaşmadım.)

MEMORY_MANAGEMENT
FAULTY_HARDWARE_CORRUPTED_PAGE
KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR
UNEXPECTED_STORE_EXCEPTION *
SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION *
CRITICAL_PROCESS_DIED *
REGISTRY_FILTER_DRIVER_EXCEPTION *

* SATA ile alakalı diye hatırladığım kodlar. Dediğim gibi belki fikir diye ekledim. Herkese şimdiden teşekkürler.

Ekleme: Aldığım günden beri her şey stok hızında, voltajında vs. çalışıyor. Sistem bilgisini de ekran görüntüsü olarak ekledim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türk Telekom altyapısı ile Netspeed kullanıyorum, konumum Kocaeli. İndirme hızı an itibari ile yerlerde sürünüyor. Yükleme hızımda bir sıkıntı yok. Çevre illerde benzer sıkıntı yaşayan var mı acaba? (Paket: 75 İndirme / 8 Yükleme)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar Arctic MX-4 alacağım ancak HB üzerinde iki satıcıda 30₺ fiyat farkı var. Birisi 45₺ birisi 75₺. Ucuz olanı almakta herhangi bir sıkıntı var mı acaba? Yorumlarda herhangi sorun yok ancak bir detayı atlamayalım ucuza kaçarken.

Ucuz olan: https://www.hepsiburada.com/arctic-mx-4-2019-termal-macun-4-gr-p-HBV00000PKRXG

Pahalı olan: https://www.hepsiburada.com/arctic-mx-4-termal-macun-4-gr-pm-HB00000KBT84

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Efendim merhabalar. Biraz uzun bir gönderi oldu ancak derdime derman bulamadığım için sizlere danışmak istedim. MSI RX480 (8 GB) ekran kartı ile aşırı ısınma sorunum var. Galiba 4 yıla yaklaştı alalı. Hep sessiz mod aktif kullandım, 60 derece sıcaklığa kadar fanlar dönmüyor, ancak bir süredir masaüstünde hiçbir şey yapmazken bile fanlar ara ara devreye girip çıkar oldu. Ortalama 55-58 derece civarında seyrediyor. Aslında bu çok büyük bir sorun değil. Sorun yük binince başlıyor.

Fanları elle tam hıza ayarlamadan PUBG 'ye girmeye kalkarsam ekran kartı aşırı ısınıyor ve kendini korumaya alarak kapatıyor. (En azından benim düşüncem bu şekilde.) Monitörde "Sinyal Yok" yazısı çıkıyor, ekran kartı fanları yüzde yüz dönmeye başlıyor, ancak fare, klavye, usb ses kartı gibi cihazların gücü kesilmiyor.

CS:GO 'da kare hızını 150 'ye limitledim. Bunu yapmazsam yine aşırı ısınıp kapanıyor. Bu durumda bir sorun yok. Rocket League gibi nispeten hafif oyunları herhangi bir müdahelede bulunmadan oynayabiliyorum ancak kart 80 dereceye yakın çalışıyor sürekli.

Bugün stres test vari bir şeyler çalıştırsam da şu sıcaklık ne alemde ona bir baksam diye FurMark indirdim. 1080p de testi başlatmam ile ekran kartının gitmesi bir oluyor. 50 dereceden nasıl bir anda 90 derecelere fırlar da kendini kapatır mana veremedim. Bu sefer güç kaynağından şüphelenmeye başladım acaba o mu su koyuyor diye. (Xigmatek X-Calibre 500W) Bu sefer fanları manuel olarak yüzde yüze aldım ve tekrar 1080p test açtım. Yok yine anında gitti makine.

Akabinde fanları yine yüzde yüze getirip 400x300 çözünürlükte başlattım testi ve ekran kartı sürücüsüne log tutturdum. Platform AMD olsa da bu sıcaklıklar bana normal gelmiyor. Şimdi sormak istediklerim şunlar;

1- Termal macun yenilesem bu durum ne kadar toparlar? İnternette bir süredir forum forum, video video geziyorum... Kimisi, işe yaramaz, aynı değerlerde seyreder demiş. Kimisi 75 derecelerden 60 derecelere indi sıcaklık yükteyken demiş.

2- Aldığım logun grafik halini görsel olarak paylaştım. Veriler 2 sn. de bir geliyor. Fanlar hep yüzde yüz halde iken teste başlamadan önce 33 derece olan ekran kartı sıcaklığının (2. kayıt noktası) ile teste başladıktan sonra (3. kayıt noktası) 77 dereceye fırlaması ne kadar normal? (Ki tekrar edeyim test 400x300 çözünürlükte)

Aynı şekilde 21 ile 22. nokta arasında da böyle bir fark var. Testi kapatınca sıcaklık 80 dereceden 58 dereceye ardından 45 dereceye iniyor.

3- 7, 8 ve 9. kayıt noktalarına bakınca sıcaklık 73, 80, 71 derece olarak ölçülmüş. Böyle bir dalgalanma sabit fan devri ve neredeyse sabit yük altında mantık dahilinde mi?

Şimdiden teşekkürler...

Tam sistem özellikleri:

İşlemci : Intel 6402P 2.8 GHz
Anakart : MSI H110M Pro-VD
Ekran Kartı : MSI RX480 8GB
Bellek : Corsair Value Select 8GB 2133 MHz
Güç Kaynağı : Xigmatek X-Calibre 500W 80 Plus

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 30
 • AlperenUtlu @alperenutlu

  @orcun Elimde alkol yok yalnız. GPU üzerinde kalan termal macunu az miktarda kolonya ile çıkartsam sorun olur mu acaba?

 • AlperenUtlu @alperenutlu

  @orcun Üst tarafı sıkıntı olmaz zaten herhalde de yandaki diyotlar korkutuyor beni. Zaten kulak pamuğu yada peçeteye çok az damlatmayı düşünüyordum. Teşekkür ederim ilginiz için.

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  @alperenutlu Diyotları temizlemekle uğraşmanıza da gerek yok. Olduğu gibi kalsın. Sadece çipin üzerini temizleyin. Temizledikten sonra termal macunu çok az sürüp isterseniz yayabilirsiniz. Yaymasanız da blok bastırınca yayacaktır ama kredi kartı gibi bir şeyle yaymak daha mantıklı.
  Sonrasında çipin etrafına denk gelen 4 vidayı sıkarken çapraz sıkın. Yani bir vidayı biraz sıkın, sonra onun çaprazındakini biraz sıkın. Sonra yine daha önce sıktığınızı ve çarpazındaki şeklinde ilerleyin. Böylece tüm yönlerden eşit sıkarak tam oturmasını sağlamış olursunuz.

 • AlperenUtlu @alperenutlu

  @orcun @coolnquiet @sawgent @samedl Arctic MX-4 'ü ekran kartına ve işlemciye uygulamış bulunmaktayım. Ekran kartı masaüstünde boş durumda 55-60 derece civarında seyrettiği ve ara ara fan açtığı durumdan 35-40 derecelere indi. FurMark 'ı 400x300 ayarlarda açtığımda 80 derecelere çıkarken şuan 1920x1080 ayarlarda 70-75 derecelerde takılıyor.

  İşlemciyi CPU Burner 'da 12 Thread ile zorladığımda 70-75 derecelerden 50-55 derecelere inmiş durumda. Uzun lafın kısası sorun şuan çözülmüş gözüküyor. İlerleyen günlerde bir aksilik çıkmazsa.

  Eski termal macunun halini de örnek teşkil etmesi için yüklüyorum. Hepinize yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.