Efendim merhabalar. Biraz uzun bir gönderi oldu ancak derdime derman bulamadığım için sizlere danışmak istedim. MSI RX480 (8 GB) ekran kartı ile aşırı ısınma sorunum var. Galiba 4 yıla yaklaştı alalı. Hep sessiz mod aktif kullandım, 60 derece sıcaklığa kadar fanlar dönmüyor, ancak bir süredir masaüstünde hiçbir şey yapmazken bile fanlar ara ara devreye girip çıkar oldu. Ortalama 55-58 derece civarında seyrediyor. Aslında bu çok büyük bir sorun değil. Sorun yük binince başlıyor.

Fanları elle tam hıza ayarlamadan PUBG 'ye girmeye kalkarsam ekran kartı aşırı ısınıyor ve kendini korumaya alarak kapatıyor. (En azından benim düşüncem bu şekilde.) Monitörde "Sinyal Yok" yazısı çıkıyor, ekran kartı fanları yüzde yüz dönmeye başlıyor, ancak fare, klavye, usb ses kartı gibi cihazların gücü kesilmiyor.

CS:GO 'da kare hızını 150 'ye limitledim. Bunu yapmazsam yine aşırı ısınıp kapanıyor. Bu durumda bir sorun yok. Rocket League gibi nispeten hafif oyunları herhangi bir müdahelede bulunmadan oynayabiliyorum ancak kart 80 dereceye yakın çalışıyor sürekli.

Bugün stres test vari bir şeyler çalıştırsam da şu sıcaklık ne alemde ona bir baksam diye FurMark indirdim. 1080p de testi başlatmam ile ekran kartının gitmesi bir oluyor. 50 dereceden nasıl bir anda 90 derecelere fırlar da kendini kapatır mana veremedim. Bu sefer güç kaynağından şüphelenmeye başladım acaba o mu su koyuyor diye. (Xigmatek X-Calibre 500W) Bu sefer fanları manuel olarak yüzde yüze aldım ve tekrar 1080p test açtım. Yok yine anında gitti makine.

Akabinde fanları yine yüzde yüze getirip 400x300 çözünürlükte başlattım testi ve ekran kartı sürücüsüne log tutturdum. Platform AMD olsa da bu sıcaklıklar bana normal gelmiyor. Şimdi sormak istediklerim şunlar;

1- Termal macun yenilesem bu durum ne kadar toparlar? İnternette bir süredir forum forum, video video geziyorum... Kimisi, işe yaramaz, aynı değerlerde seyreder demiş. Kimisi 75 derecelerden 60 derecelere indi sıcaklık yükteyken demiş.

2- Aldığım logun grafik halini görsel olarak paylaştım. Veriler 2 sn. de bir geliyor. Fanlar hep yüzde yüz halde iken teste başlamadan önce 33 derece olan ekran kartı sıcaklığının (2. kayıt noktası) ile teste başladıktan sonra (3. kayıt noktası) 77 dereceye fırlaması ne kadar normal? (Ki tekrar edeyim test 400x300 çözünürlükte)

Aynı şekilde 21 ile 22. nokta arasında da böyle bir fark var. Testi kapatınca sıcaklık 80 dereceden 58 dereceye ardından 45 dereceye iniyor.

3- 7, 8 ve 9. kayıt noktalarına bakınca sıcaklık 73, 80, 71 derece olarak ölçülmüş. Böyle bir dalgalanma sabit fan devri ve neredeyse sabit yük altında mantık dahilinde mi?

Şimdiden teşekkürler...

Tam sistem özellikleri:

İşlemci : Intel 6402P 2.8 GHz
Anakart : MSI H110M Pro-VD
Ekran Kartı : MSI RX480 8GB
Bellek : Corsair Value Select 8GB 2133 MHz
Güç Kaynağı : Xigmatek X-Calibre 500W 80 Plus

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Kartı söküp alüminyum soğutma yapraklarının arasına baktınız mı? Dört sene boyunca temizlik yapılmadıysa tozlanma nedeniyle alüminyum yaprakların arası tozlanmış olabilir.
  Ama ısınma ani olduğu için büyük ihtimal sorun bu değil. Termal macun sorunu olması ihtimali yüksek gibi. Ancak GPU voltajında sorun olup olmadığına da bir bakmak lazım. Kapanmadan çalışabildiği Furmark testinde Sensors bölümünden bir ekran görüntüsü paylaşır mısınız?

 • sawgent @sawgent

  Şu aşamada temizliğini yapıp termal macunlarını yenilemekten başka bir yol görünmüyor evdeki imkanlarla. Termal macunun çok etki etmemesi olayı normal şartlarda doğrudur. Ancak burada ekstra bir olay var. Fanların ikisi de sorunsuz ve olması gereken devirlerinde çalışıyorlarsa ani sıcaklık artışı normal değil. İlk aşamadaki 50 dereceler normal çünkü oralarda fanlar devreye girmiyor.

 • samedl @samedl

  Msi kendine özel oyun modu sesiz Moda geçirdiğiniz bir programı varsa onu silip pc yeniden başlattıkdan sonra deneyin sonucu benimle paylaşın merakla bekliyorum 🙂

  • samedl @samedl

   @alperenutlu bende rx 580 8 gb gigabyt aorus markalı ekran kartı vardı gigabyt yaptığı oyun modu sesiz mod arası geçiş yapan program dediğiniz gibi sorun çıkarmıştı onu silip sadece amd ekran kartı sürücüsü ile kullanınca sorun kalmamıştı ondan sordum

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  @alperenutlu Diyotları temizlemekle uğraşmanıza da gerek yok. Olduğu gibi kalsın. Sadece çipin üzerini temizleyin. Temizledikten sonra termal macunu çok az sürüp isterseniz yayabilirsiniz. Yaymasanız da blok bastırınca yayacaktır ama kredi kartı gibi bir şeyle yaymak daha mantıklı.
  Sonrasında çipin etrafına denk gelen 4 vidayı sıkarken çapraz sıkın. Yani bir vidayı biraz sıkın, sonra onun çaprazındakini biraz sıkın. Sonra yine daha önce sıktığınızı ve çarpazındaki şeklinde ilerleyin. Böylece tüm yönlerden eşit sıkarak tam oturmasını sağlamış olursunuz.