Paylaş Paylaş

Prometheus, Alien serisine başlangıç mı ihanet mi?

Prometheus, Ridley Scott'un bizi Alien serisinin başlangıcına götürdüğü yeni filmi. Vizyonda henüz tazeyken, biz de Alien fanatikleri olarak hemen sinemaya koştuk ve filmi izledik. İzlenimlerimizi aktarıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Kemal

  Bence böyle videolarda olmali 😀
  Ben cok begendim, ellerinize saglik, devamini bekliyoruz...

 • Yorum

  Adamlarda yeni bişey üretecek kapasite yokki , Varsa yoksa eski filmlerin namını kullanarak devam filmi çekiyorlar.

 • Gökay Bilgin

  İlk defa denk geliyorum bu tür bir incelemeye 😛

 • tanere cevap

  taner çok güzel yorumlamışsın karşim. tipik cahil çizgisini birebir yansıtmışsın. seni aşırı klişe yorumundan dolayı tebrik ediyorum.
  bunu neden yaptığımı soracak olursan söyleyim, birinin artık bunları sizlere söylemesi gerekiyor. dünyanın bunlara değil, çeşitliliğe ihtiyacı var. çeşitlilikten kasıt ise kesinlikle bu değil 😉

 • Hakan Arın @hakanarin

  Güzel bir program olmuş. Ağzınıza sağlık. Bu arada kesinlikle Bilim Kurgu filmleri hakkında devam programları bekliyoruz. 🙂

 • Serhan

  bu olayı haftada bir yapsanız tadından yenmez valla xD

 • Levent Güngör @leventgungor

  geçen hafta izledim ben de malasef türkçe olarak.
  umduğumu bulamadım, gerek senaryo olsun, gerek mantık hataları
  ridley scott dan beklenmeyecek bir filmdi bence.
  teknoloji olarak da hiç yeni bir şey yoktu filmde. kullanılan tabletler zaten şuan bizim kullandığımızdan pek farklı değildi, saydam bi telefon vardı güzel görünen ama o da kalıp sabun kadar kalın nerdeyse.
  ben çok keyifle izledim sohbetinizi. LP nin zaten bilim kurgu konusunda epey bilgi birikimi olduğu belli. Umarım devam eder bu tarz film incelemeleriniz, bu yaz zaten baya bi blockbuster yapım gelecek sinemalara. İlginizi çekiyor mu bilmiyorum ama Avengers filminin bu tarz sohbetini yaparsanız hoş olabilir.

  • skaplan @sedatkaplan

   türkçeden rahatsız olmuyordur da belki böyle yapımları yapamayan türklerden ama herşeyi türkçeleştirmeye çalışanlardan rahatsız oluyordur. bende filmleri orjinal dilde izlemeyi severim. bu arada e posta değil email, belgegeçer değil fax dır. arkadaşım. kendin yap kendi ismini koy. bu da aynı mantığın sonucu

  • Yalçın Aydın

   Niye buna takıldınız ben anlamadım. Animasyon olmadıkça film hangi dilde çekildiyse o şekilde izlenmelidir çünkü ses de oyuncuların o anki hislerinin bir yansımasıdır. Bana göre dublajla filmin havası büyük ölçüde zedelenmekte. Bu arada Dünya'da en iyi dublaj da Türkçe olarak yapılmakta onu da ek bilgi olarak vereyim ama sinemada para verip izleyeceğim bir filmi orijinal dublaj + altyazı ikilisi ile izlemeyi tercih ederim.

  • Kapgan KAĞAN

   "...Animasyon olmadıkça film hangi dilde çekildiyse o şekilde izlenmelidir..." Haklısınız... (Not: Alt yazı ile izlemek ve anlamak için göz kaslarınız sağlam olmalı ve hızlı okuma ve anlama kabiliyetiniz gelişmiş olmalı yoksaaa film akar gider 🙂 )

  • Levent Güngör @leventgungor

   Ha malasef dublajlı demişim ha malasef türkçe demişim. Ben bunda rahatsız olacak bir şey görmüyorum.Türkçeye hakaret olarak algılamasın kimse bunu. Ben anadilini seven ve koruyan, onun dejenere olmasına karşı bir insanım. Dublajı dünyada en iyi yapan ülkelerden biri olduğumuzu da biliyorum. Ama bana göre dublaj sinemadaki atmosferi öldürüyor. İster ingilizce dublaj yapılsın, ister ispanyolca ben çin filmini dahi orjinal şekilde altyazıyla izlemeyi tercih ederim.
   Bunun yanı sıra Prometheus'da yapılan türkçe dublajı başarılı bulmadım açıkçası. Filmin başından sonuna kadar rahatsız etti beni. Ha istisnalar yok mu derseniz var tabi ki, mesela 2004 yapımı Butterfly Effect filminin türkçe dublajı bana göre mükemmeldi. Orjinalinden bile daha doğal olmuştu. Ama çok nadir olan şeyler bunlar.

  • Veysel

   Buluttan nem kapma sendromu ...

  • skaplan @sedatkaplan

   Bence en büyük terbiyesizlik Türkçe dalkavukluğu yapıp, noktadan sonra küçük harfle devam etmektir. Allahım ben nereden bulaştım bu troll e ama dayanamıyorum bu tavra.
   http://www.youtube.com/watch?v=DL3sTXIj6RE

  • Veysel @spectrum

   Arkadş da yazmış ama Türkçe'ye bu kadar düşkünseniz, kullandığınız dilin kurallarına uyun.

   Bağlaçların ayrı yazılmaması mı, noktalama işaretlerini yerinde kullanmamanız mı Türkçe karakterleri ("ğ" mesela) kullanmamanız mı, büyük harfle başlamak gerekirken, başlamamanız mı eleştirilmeli, bilemedim.

  • skaplan @sedatkaplan

   ben dilbilgisi kurallarına takıntılı değilim. belki yanlış veya yalnış bir düşünce 🙂 ama bunlara dikkat etmeyip türkçe üzerinden sev ya da (yada da olabilir) terket tarzı bir yorum yapmıyorum. farka bakış açım üzerinden değerlendirirseniz yorumlarımı memnun kalırım. kaldı ki mantık hatası hiç bir dilde affedilir bir şey değildir 🙂

 • Can Akbulut @can

  Filmi üç boyutlu izledim, çıkışta gözlerim "engineer" gibi olmuştu 😀 IMDB puanı 4 olmalı... O da efektlerinin hatrına 😀

 • ec038 @ec038

  geçen gün filmi izledim... lanet bişe.. tavsiye etmem :G

 • riva

  Şirin baba? 🙂

 • Ali Tugcan Unluer @ali-tugcan-unluer

  Filmi daha izlemedim fakat izlemeyi planlıyorum. Alien ve Predator serilerindeki tüm filmleri izledim. Alien, aliens ve predator(ilk film) bilimkurgu filmleri (ve hatta oyunları (starcraft bariz bir esinlenmedir bana kalırsa)) içinde çok önemli yerlere sahiptir. Şimdi çok sediğim her filmini tekrar tekrar izlenebilir bulduğum Ridley Scott Alien'a düzgün bir prequel çekemediyse üzülürüm. Keşke Cameron çekseydi diyorum.

  Levent abi ünite tasarmlarını nasıl buldun? Aliens ile benzeşiyor mu yoksa kendine has apayrı bir durumda mı?

 • egesengun

  Lütfen bundan sonra da sci-fi filmler inceleyin, izlerken büyük keyif aldım...

 • Daneel Olivaw @daneel-olivaw

  Filmin BK sınıfına girmemesi gerektiği konusuna katılıyorum. Adından da anlaşıldığı gibi bir mite gönderme yapıyor ve bence aslında amaçladığı tek şey sözkonusu miti farklı bir arkaplanda yeniden dillendirmek. O yüzden bence filmi BK olarak değil de "The Modern Modern Prometheus" olarak okumak gerek.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Prometheus

  Bu linkteki yazının özellikle şu paragrafının benim filmden aldığım, anladığım şeye ışık tuttuğunu düşünüyorum :
  In the Western classical tradition, Prometheus became a figure who represented human striving, particularly the quest for scientific knowledge, and the risk of overreaching or unintended consequences. In particular, he was regarded in the Romantic era as embodying the lone genius whose efforts to improve human existence could also result in tragedy: Mary Shelley, for instance, gave The Modern Prometheus as the subtitle to her novel Frankenstein (1818).

  Film (yine bence) "Bizi kim yarattı ? Nereden geldik ?" sorularına bilimin dışında (Prometheus'un yolu dışında) yanıt aramanın boş bir iş olduğunu Prometheus'un öyküsüne gönderme yaparak anlatıyor. Ve bu arada elbette bu tür bir arayışın nasıl sonuç vereceğini, yalnızca özgün miti kullanarak değil Mary Shelley'in yeniden anlatımını da (The Modern Prometheus) işin içine katarak gösteriyor.

 • Bora

  video ile alakası yok ama "Sektör" kategorinize ne oldu?

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  İlk 30 saniyenin yorumu : Levent abi biraz uyusun ya 🙂

 • Gökhan Taylan

  Film incele güzel olmuş. Devamını beklerim.
  Dizi incelemenizide merak ediyorum mesela Game of thrones hakkında inceleme güzel olabilir.

 • Hayati Bebek @hayatibebek

  Bende hafta sonu fragmana bakıp ve alien filminin yönetmeni yapmış güzeldir herhalde diyerek gitme hatasına düştüm, hiç beğenmedim. İlgimi çeken tek şey gemi de kullandıkları cerrahi operasyon kapsülü olmuştu 🙂 3D filmi demişler ama birçok sahnesini gözlük olmadan seyrettim 🙂 görüntü normal gözüküyordu.

 • Yalçın Aydın

  Ben filmden çıkınca filmin sarhoşluğundan olsa gerek notum 8, mutlaka izleyin dedim ama üzerinden zaman geçtikçe ve film hakkında düşündükçe 'aslında pek olmamış' seviyesine kadar geriledi görüşüm. Şuan notum 6. Senaryo biraz zorlama, kaskı çıkarma gibi mantıksızlıklar beni de rahatsız etti, kaptan gibi karakterler havada kalıyor, korku hiç yok, gerilim varla yok arasında. Sorulara cevap olmak yerine yeni filmlere malzeme çıksın diye daha çok soru işareti bıraktılar geride. Sonuç, sinemada izlemek yerine evimde izlemeyi tercih ederdim ama izlememezlik etmezdim gene de:)

 • Tirido @tirido

  Filmi merak ediyordum ama daha ilk günlerden balonmuş yorumlarını duyunca gitmekten vazgeçtim. Videoyu da spoiler duyma riskine rağmen izledim, açıkçası çünkü muhabbetiniz çok iyi 🙂 Yalnız pek bir spoiler da vermediniz zaten.

  Bu arada, Levent Abi, IMAX'te 3D izledin mi? Anladığım kadarıyla Real3D ya da Xpand3D'nin gözlüklerinden kullanmışsın. Ben de hiç beğenmemiştim onları, hem çok ağır hem de renkleri çok bozuyor ama IMAX'inki polarize 3D gözlük, hem çok hafif hem de renkleri çok daha az bozuyor. Zaten görüntü de çok berrak. Bence bir şans verin 🙂

 • can

  arkadaş bu yabancılarda amma şiddete eğilimler ya.bunlar kadar şiddet içerikli film yapan yok 🙂

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  LP, Murat Gamsız, size birşey sormak istiyorum, filme gitmeden önce film hakkındaki olumsuz eleştirileri okumuşmuydunuz. Ben prometheus'u aylardır büyük bir hevesle bekliyordum, fragmanlardan çok etkilenmiştim hatta tekrar tekrar izledim fragmanları. Film yayına çıktığı ilk gün izlemeye gitmeden önce internette şöyle bir baktım yorumlara ve bir sürü olumsuz eleştiri okudum. Benim hevesimi bayaa baltaladı, gene de gittim filme ve çok beğenmedim. Acaba okuduğum yorumlar ne kadar etkilemiştir beni çok merak ediyorum. Acaba siz de bu tip yorumları okuyarak mı gittiniz filme? Buna rağmen filmde *olmamış* bir çok nokta bulunduğu kesin.

  Bir de naçizane fikrimi ileteyim, bu tip başka filmlerle ilgili bölüm çekecekseniz, eğer baştan seyretmemiş olanlar izlemesin, spoiler vereceğiz diyorsanız sonuna kadar dalın konuya, açık açık, sahne sahne neleri beğenmediğinizi anlatın. Mesela filmin sonundaki 5 saniyelik bölüm hiç olmamış dediğiniz kısım *spoiler alert :)* zuzaylının içinden çıkan ve ırkı başlatan xenomorph mu yoksa başka bir uzay gemisine atlayıp en iyi savunma saldırıdır yaratıcılarımızı yok etmeye gidiyoruz diyen elemanlar mı?

 • Ziyaretçi

  Levent abinin ilgi alanlarından birisi bilimkurgu diye biliyorum.

 • Yasin Ustaoğlu @yasinusta

  Seneler önce (Minority Report-Azınlık Raporu'nu izlediğimde) kendi kendime; bir daha fragmana aldanma, demiştim ama yine fragmanın kara kaşına kara gözüne aldandım.

  Levent Pekcan'a bir noktada katılmıyorum.

  !!! buradan sonrası filmi izlemiş olanlar için !!!

  O da bazı sahnelerin; mesela araştırma yaptıkları yapılardaki (höyük diyesim geldi) atmosferin gezegenin aksine zararsız düzeyde CO2 içermesi, iticileri atmosferde ateşleyerek Prometheus'u mermi gibi, kaçan uzay gemisine çarptırmaları, 'yuvarlanan uzay gemisi'nden aynı yönde kaçmaları, 'yan yatan uzay gemisi' ile kaya arasındaki hayat üçgeni, lokal anestezi ile sezeryan -ki daha üç aylıktı yavrucak kürtaj bile denebilir-, sezeryanın hemen ardından greenlaser ile tedavi olmuşçasına "gündelik hayata" hızla dönüş ve niceleri için "salakça" demek yanlış olur. Çünkü bu gibi sahneler tam da sinema salonunda film başladıktan sonra muhabbet etmeye başlayan, gelen mesajlarını kontrol eden, hışırdata hışırdata çerez yiyen, arada sırada ekrana baktığında da hayretler içinde "vay be" diyerek kala kalan güruh için. Karanlık bir ortamda beyaz bir perdeye yansıtılan renkleri izlemeye gelen bu ve benzeri "seyredici" sayısı epey fazla olduğundan o sahneler aslında hedefi tam onikiden vuruyor.

  Filmi izlemeden önce okuduğum bazı yorumlarda, filmin bir çok konuyu derinlemesine sorguladığını okuyunca sevinmiştim efektten fazlasını izleyeceğiz diye ama nerdeee... Bence filmin özeti ne Alien'dır , ne yaşamın başlangıç noktası... Filmin özeti ölmek üzere olan zengin bir adamın ölüme çare arayışıdır. Filme daha fazlasını yüklemeye çalışmak Hollywood'a haksızlık olur.

  • LP

   Selamlar,

   "Filmin özeti ölmek üzere olan zengin bir adamın ölüme çare arayışıdır"

   Aslında bu bence çok güzel bir yorum. Videoda bahsettiğim Frankenstein konusuyla da doğrudan bağdaşıyor. Çok güzel bir açıdan bakmışsınız, teşekkür ederim.

   Sevgiler, LP

  • Yasin Ustaoğlu @yasinusta

   Filmin özetini beğenmenize sevindim. Ayrıca size katılmadığım noktalarda bana katıldığınıza da eminim 🙂 . Film sektörü özellikle büyük bütçeli ve bol yıldızlı filmlerde "popcorn"un ötesine gitmeye gerek görmüyor (ya da risk almıyor diyelim) artık.

 • Ali UCA @redline239_2

  Levent abinin söylediği gibi filmdeki saçmalıkların aynıları uzayla yada uzaylıyla ilgili yapılan filmlerde genelde var olan şeyler. Örnek vereyim birtane 🙂 "Alien vs cowboys" filminde uzaylıların durumu içler acısıydı.

 • kemal

  Yapmayin hocam ya, güzel inceleme olmuşta filmin hakkınıda yemişsiniz o kadarda kötü bir film değil, gayette güzel hem konu hemde görsellik olarak son zamanda izlediği en iyi filmlerden, artı filmin kendine has teknolojisi yok diye BK den saymıyanlar o zmn JG Ballard ıda BK yazarı saymazlar ama adam en iyi BK yazarlarındandır. Bu kadar sert eleştirilicek bi film değildi bence ama bu tarz programların devamını beklerim tabi.

 • Kemal Ersin YILMAZ

  Konuyla ilgisi yok ama söylemeden de geçemeyeceğim: Levent Bey'in doğal tablet standı gerçekten çok hoşmuş.

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Filmi ilk haftasında izledim 3 boyutluydu orijinal dilinde izledim geçen haftada dublajlı ancak sahnelerin birçoğunda gözlüğe ihtiyaç duymadım ne bileyim mesela bir John Carter filmindeki gibi doyurucu bir 3B olmadı bence. Filmin amacını anlayamadım insan tanrı uzaylı alien android karmaşık geldi bana ki bazı sahneler yarım yamalak kaldı benim gözümde, muhtemelen ikincisi gelecek ancak gitmeyi düşünmüyorum. Alien sade kalmalıydı bu Alien ruhuna biraz ters bana göre. Efektler ve sahne modellemeleri ile kostümler için film hatır puanı alır ancak senaryo için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Benim filmden sonra aklıma gelen ilk soru şuydu hatta salondan çıkarken de kısa bir değerlendirmesini yapmıştım çevremdekilerle tanrı insanı yarattı insan robotları yarattı insan androidleri yarattı insan insanı yarattı bu nasıl oluyor yani alien tabir ettiklerimiz bu ekolojinin neresindeler bana burası saçma geldi doğrusu. Belki ikinci filmde birçok olaya ışık tutacaklardır ancak ilk film benim beklentilerimin çok çok altında kaldı.

 • CaptainCombo @captaincombo

  Bu videodan anladım ki "ne olacak bu bilim kurgu filmlerinin hali" diye bir bölüm yapılsa fena olmayacak.

  Bu arada Solaris geçti videoda, bir de Tarkovskiy'nin Solaris'i vardır.

 • LP

  Selamlar,

  Edebiyat sınırsız bir okyanus, bilim kurgu bu okyanusa bağlı bir deniz. Her şeyi bilmek, okumak, öğrenmek imkansız. "İyi anlarım" demek bile risk. Ancak kişisel olarak çok zaman verdim bilim kurguya, küçük görülen ucuz, çöp romanlardan klasiklere kadar yüzlerce kitap okudum bu türde, dolayısıyla dikkate değer bir birikim oluştu diye düşünüyorum. Tabii daha okunacak o kadar çok şey var ki, ömür yetmez.

  Sevgiler, LP

 • Tesla

  Ben film eleştirisi olduğunu düşünmeden videoya daldım ve filmin tadı kaçmasın diye fragman bile izlemeyen biriyim. bu yüzden videoyu başlangıçta durdurdum. Film eleştirisi yaparken lütfen (varsa) "spoiler içerir" ibaresini başlığa ekleyn.

  Filmi henüz izleyememiş biri olarak bugünü boş geçtim.

  • Tesla

   amaaan, film muhabbetten önemli mi dedim, izlemeye başladım. Levent Bey 04:30'da filmi izlemeyen bunu izlemesin diye uyardı. Tekrar çıktım. 🙂

 • Fatih

  Siz de düşüncenizi yazın...

 • Fatih

  Benim filme gidiş sebebim, Ridley Scott'ın yönetmeni olması, Alien'ın öncesi anlatılıyor olması, imdb'den, metacritic'ten falan iyi not almış olmasıydı;

  Filmi Astoria'da 2d ve ing. altyazılı (bana göre ideal combo) izledim.

  Sonuç ben de çok büyük hayal kırıklığına uğradım.

  Film biraz karanlık falan diye, posterden fragmandan vs. etkilenip birşey zannetmeyiniz gidecek olanlara önermiyorum, filme zarar vermek için yanlış yollardan cep telefonuyla cekilmiş cam_versiyonlarını edinmek(!) bilim-kurguya saygımızı gösterme ve bu filmi çekenlere tepki verme adına en doğru adım olacak!

  Ayırıca bir başka tepkim de bu filmin imdb ve metacritic'ten aldığı oylara!

  Nasıl vermişler bu oyları arkadaş aklım almıyor, ilkokul öğrencileri falan oyladı heralde!

  Neyse kısaca bu filme gitmeyin, asabınız bozulmasın.

  Levent Abi'nin görüşlerine sonuna kadar katılıyorum, ama az söyledi, daha da sövülmeyi hakeden bir film!

  • Yasin Ustaoğlu @yasinusta

   IMDB'de film(ler)e verilen puanı kaale almayın bence. Puandan ziyade "User Reviews" kısmını okuyun. Çünkü filmi izlemiş olanlar, beğendikleri ya da beğenmedikleri noktaları (kimi kullanıcılar özellikle) detaylı bir şekilde anlatıyorlar. Bazen puanı düşük olan filmlerde bile ne cevherler saklı olduğunu görebilirsiniz. Ya da tam tersine yüksek puan almış filmlerin (Prometheus'tan önce gittiğim Cabin in the woods gibi) aslında ne kadar "boş" olduğunu görebiliyorsunuz. Puan vermek tek tıklamaya bakıyor ama zaman ayırıp film hakkında görüş bildirenlerin düşünceleri çok daha değerli.

  • Fatih

   Hocam ben maallesef cabin in the woods faciasını da izledim benzer sebeplerden dolayı, haklısınız, bir başka film daha vardı böyle yüksek puan alıp kötü olan; Drag me to Hell !

 • Kaan Telekoglu @kaan-telekoglu

  Ben videoyu keyifle izledim. Yorumum farklı bir noktadan olacak; Levet Abi, videoda çok yorgun gözüküyor, gözlerinin altıda çok mor. Umarım bir sağlık problemi yoktur. Selamlar

 • haydar

  Bu Noomi Rapace e de birileri yürü bakalım dedi anlaşılan..ehehe..ejderha dövmeli kızda tanıdım o günden beride çok sık karşıma çıkmaya başladı..en son bloomberg de charlie rose a konuk oldu..

 • haydar

  Rasyasyondan koşarak kaçan adam..:))

 • Ziyaretçi

  cok zayif alti ustu bombos gereksiz bir film olmus. hevesi kursaginda kalanlardanim bende.

 • Hüseyin GÜRSOY

  Bence devam etmelisiniz bu yorumlarınıza, gayet de doyurucu olmuş. Bir yemek programı da yaparsanız, insan her şeyi bilebilir mi? sorusunun cevabını yeniden şekillendirebilirsiniz 🙂

  Bu arada bir bilim-kurgu hstası olarak size çok güzel örnekler verebilirim fakat son yıllarda izlediğim en iyisi "The Island" dır. İzlemeyen varsa, şiddetle tavsiye ederim.

  Prometheus'u ise sırf Charlize Theron ve Ridley Scott'un hatrına izleyeceğim.

 • Ziyaretçi

  gine çok güzel bir çekim olmuş elinize sağlık 😉

 • ALIEN @alien

  Ben zaten mecbur izleyeceğim, yoksa ayıp olur. 🙂

 • bmelikoglu @bmelikoglu

  Çok da kotu degildi ama bekleneni veremedi ki o kadar beklemistik.

 • muhlis bey

  bir sinema sever olarak çok bu incelemeyi beğendim, ayrıca yeni mekanınızı ve ambiansıda çok beğendiğimi belirtmeliyim. Teknoseyirin tadı başka....

 • Deli Yusuf

  kesinlikle bu bölümün devamını bekliyorum

  ve filmdeki o başlık çıkarma sahnesini de ben şuna yoruyorum; güzel güzel yüzlü oyuncular var başlığın ardında kalmasın yüzleri diye yapmışlardır bunu genelde başlık takmak mecbiri olan filmlerde bile hep yaparlar, örneğin Truva filminin sonundaki Brad Pitt ve Eric Bana kavgası.

 • ahmet

  uzaylı olmayan uzay filmlerine uyuz oluyorum !!

 • cann

  Ben yillardan beri bilim kurgu filmi izleyen ve cook seven bir sinema severim. Bu film bendede hayalkirikligi yaratti. Tamam uzay gemileri techizatlar guzel ama film sizi heyecanlandirmiyor aksine uzuuun bir sur esikiyor. Karakterler mesele bayan theron sanki cok daha fazla bir sey yapacakmis gibi duruyor aksine hic bir sey cikmiyor. Resmen filmde boguldum ve hayalkirikligi. Bu tur filmler yapilirken surukleyici heyecan verici unsurlarin hic bitmemesi gerekiyor. Ornek Predator 1 ormandaki sahneler heran soluksuz izlemenizi sagliyor. Alien seriside ayni sekilde surekli bir gerilim var. Sinemaya gidip bu film icin para harcamayin bence.

 • Alper

  Bir sürü hikayesi olan ve her öyküsünün başka bir olay olay olduğu kişinin adını net anlayamadım yazabilecek olan var mı acaba ?

 • sHakirD

  Filmi az önce izledim (biliyorum geç) sonra milletin ne yorumda bulunduklarını görmek için araştırma yaparken tevafuken buraya rastladım. Yapılan salaklıklar ya da mantık dışı denilen şeylere takıldım biraz. Mesela uzay gemisi devrilirken dikine koşulması meselesi. Burada insanın anlık bir refleksle koşmaya uzaklaşmaya çalışması bence çokta olağan bişey. Mantıklı olanı yana kaçmaktır ama bazen refleks olarak öyle de kaçılabilir. İnsanların bazen bile bile hata yapması durumunu hiçe saymışsınız. İkincisi höyük içerisinde ki atmosfer ve kaskların çıkarılması mevzusu. Dikkat ederseniz keşfi yapan ikiliden erkek olanı kaskı çıkarmaya çalışırken kadın olanı önce itiraz ediyor ama dinlemiyor. Burada da aslında inceden görürsek bir inanmışlığın getirdiği bir kanıtlama içgüdüsü var. Eleman o derece emin ki kendislerini tasarlayanların, tasarladıkları kişileri de kendileri gibi tasarlayacaklarından ve aynı şartlarda yaşayacaklarından o an bilimi bi kenara bırakıp tüm inancıyla o hareketi yapıyor. Virüs bulaşma ya da enfeksiyon kapma falan umrunda değil ki o an için adamın. Hani diyorsunuz ya kimse çıkarmaz o kaskı ya da herkes yana kaçar bence yanılıyorsunuz. Eğer yanılmıyor olsaydınız dünya da ne zulüm olurdu ne de bu derece gelişememiş toplumlar olurduk. Bence bu basit mantık hataları dediğiniz sahneler "basit mantık hataları" değil. İnsan davranışlarının gereği... yani insanın kendi aptallığı. Yönetmen o an yaşanan durumu aktarır, mükemmeliyetçi karakterler yaratma peşinde değildir. Aksi durum olsaydı mesela ben yadırgardım. Prison Break'te ya da Ezel'de 2. sezondan sonra oluşan duygu oluşurdu. "Amaaaan... boşa kasma yav nasılsa Michael bir yolunu bulur ya da Dayı kesin bir oyun kurmuştur çıkarlar işin içinden"

  Yani demem o ki... o sahneler için yönetmenin basit mantık hatası diye düşünmektense, ulan salak kadın yana kaçsana ezileceksin diye tepki vermek sanki daha doğru. Ya da napıyorsun be oğlum kask çıkarılır mı orda demek (;

  • Yasin Ustaoğlu @yasinusta

   "Bence bu basit mantık hataları dediğiniz sahneler “basit mantık hataları” değil. İnsan davranışlarının gereği…"

   Evet belki de aynı durumla karşılaşsam, bu ne aptallık diyerek eleştirdiğim şeyi ben de yaparım. Kim bilir ? Ama 94 yılından beri beyazperdede film izlerim ve hep aynı "hata" ile karşılaşmak en basit ifadeyle sıkıcı. Beyazperdede maymunları dünyaya hükmettirdik, köpeklere bilgisayar kullandırdık ama insanlara bu basit hatalarını düzeltme fırsatı veremedik gitti.

   Son paragrafta söylediklerin zaten benim,

   "Film sektörü özellikle büyük bütçeli ve bol yıldızlı filmlerde “popcorn”un ötesine gitmeye gerek görmüyor (ya da risk almıyor diyelim) artık."

   şeklindeki yorumumun da sebebi. İzlerken keyfini çıkar, senaryoya kafanı fazla takma diyenler için sorun yok. Süper silahlar, hiper uzay gemileri, "yüüoohhaa" teknolojiler, yakışıklı beyefendiler, alımlı hanımefendiler, irkilten "düşmanlar" görünce başı dönenler zaten asıl hedef kitle. Ama, nedir bu filmin derdi, ne söylemek istiyor, olay-olgulara bakış açısı nedir diyenler için hünkarbeğendi yanında hamburger gibi kalacak bir film. Hele hele film hayatın anlamını, inançlarımızı sorguluyor, nereden geldik nereye gidiyoruz, varoluş gayemiz ne, yaşam nasıl başladı gibi derin sorular sorduğunu iddia ediyorsa, ben oyuncuya değil senaryoya bakarım, yönetmen bunları bana nasıl sunmuş ona bakarım.

 • Oğuz Kağan Koç @konixaga

  Filmi daha yeni izledim. Ben Alien ile ilgili olduğunu bilmiyordum ve hoşuma gitti izlerken. Sonunda Alien'e bağlaması hiç Alien izlememiş ama biraz bilgisi olanlar için ilgi çekici olabilir. Hulk filminin sonunda Ironman çıkması gibi bişey 🙂

  Mantık hataları gerçekten insanın film izlerkenki konsantrasyonunu bozuyor.

  Filmden şunları mı anlamak gerekiyor:
  -Alien bilinçli şekilde yaratılmış.
  -Enfeksiyon kapmış biri zombi oluyor. Enfeksiyon kapmış birinden cinsel ilişki sonucu ahtopot doğuyor. Ahtopotun insanı yada space jockey'i (gerçi filimde ikisininde dna'sı aynıymış) Alien üretimi için kullanıyor.

  Anlamadıklarım:
  Enfeksiyon - Alien - ahtopot vari yaratığın bağlantısı ne? Space Jockey'lerin amaçları enfeksiyon ile insanları zombiye mi dönüştürmek yoksa Alien yaratmak mı?
  Filmin başındaki Space Jockey'in o enfeksiyon kaynağını yutması ne anlama geliyor?

 • kult @kult

  Filmi ilk çıktığında izlemiştim ama videoyu dün gördüm. Biraz zaman da geçmiş üstünden.

  Ben de en çok o androide uyuz oldum. İlk filmdekini de sevmemiştim. En iyi android 2. filmdekiydi bence. Sanki ilk defa android fikrini onlar bulmuşlar gibi fazladan yapmacık bir tanıtım, bilgilendirme yapıyorlar. Bak bu androiddir, şöyle yetenekleri var falan filan.
  Soğuk espriler gibi itici geliyor. Androide bak bisiklete binerken basket atıyor. Youtube da daha fazlasını yapan insanların videoları dolu. Bir androidin yeteneği bu olmamalı.
  Dil geliştirmiş bir de. Seni yapan adamlar, o koca gemileri yapan adamlar yapamamış bunu sen yapmışsın android. Yetenekleri olsun, insanlar çaresiz kalınca öne çıksın, ihtiyaç duyulsun ona. Öyle yırtık dondan çıkar gibi zırt pırt ortaya atlamasın. İnsanlar yabancılık çekmesin diye yiyip içiyor güya. Ama insanlar uyurken kimseyi salladığı yok. Zıbar yat madem umursuyorsun bu kadar.

  Bana en saçma gelen nokta ise kadının karnından yaratığı çıkardıktan sonra makine ile zımbalama yapmasıydı. Cerrahi işlem yapan makine kapanışı zımbayla mı yapar yahu. Orada kaç kat doku var. Onu geçtim kadın kalkıp film boyunca göstermediği performansı gösteriyor karın kasları kesik ve zımbalanmış halde. Kol bacak yaralıyken hareket edilebilir ama bütün gücü aldığımız karın bölgesi yaralı iken bir şey yapılamaz. Hele bir de karın kasları olmadan bunları yapamaz.

  O beyaz kafalı elemanı sevdim. Keşke daha çok görünselerdi filmde.

  Birde dini boyutu var. Fikrin, yaratıcılığın ne olur sa olsun en azından ticari bir filmde böylesi bir şey denemek biraz kumar gibi bence.

  2. filmde şirket elemanı para için yan çark ediyordu. Bu filmdeki kadın sadece duygusal olarak yapıyor. Madem inanmıyorsun oralara kadar ne diye gidiyorsun be kadın. Hiç inandırıcı değil gerekçesi. En azından ortada bu kadar büyük şeyler olurken kadının gerekçesi çok ufak kalıyor, kaldıraç görevi göremiyor. Basit kadın kaprisi sadece, o kadar önemsiz ki.

  Son olarak birilerinin devam filmi çekmesi güzel. Günümüz şartlarında görsel açıdan başarılı yapılabilmiş. Ama 1. filmdeki gerilim hissi, ikinci filmdeki aksiyon yok.

 • Recai @recai

  Yillar sonra gelen yorum.
  Filmi birkac haft aönce ancak izleyebildim 🙂
  Malum zamansizlik ve biriken "izlenecek filmler listesi"...
  Filmin cok daha iyi olabilecegi, bircok yerinde sadece gecistirildigi vs gibi detaylar konusunda inceleme yerinde olmus ama bence olumsuz elestirilerin kaynagi alien serisini cok iyi bilen ve seven @leventp ve @gamsizm buyuk beklentiler ile filmi izlemesi.
  Onun disinda filmi harika bulmadim ama bence okadar da vasat degildi.
  Gayet izlenebilir bir film olmus...

 • Mustafa ÜNLÜ @mustafaunlu

  Böyle filmin varlığından bu inceleme vesilesiyle haberim oldu. Hemen filmi izledim sonrasında bu videoya döndüm. Levent abinin bahsettiği kask meselesine, gemiden koşarak kaçma meselesine kesinlikle katılıyorum onlar dışında ben filmi beğendiğim. Bazı filmler vardır tekrar tekrar izlemek istersin. Bu öyle bir film değil ama bir kerelik olsun izlemeye değer. imdb notu 7. Bence tam alması gereken notu almış. Ben levent abi ve ya murat bey gibi bir hayal kırıklığı yaşamadım çünkü bu filmin ben alien la alakası olduğunu bile bilmeden izledim 😀 Beklentiler yüksek olmayınca hayal kırıklığı da olmuyor 🙂

Benzer Videolar