Paylaş Paylaş

Laptop'larda RTX 30 Serisi Dönemi: MSI GE 66 Raider

NVIDIA'nın RTX 30 serisi GPU'ları laptoplara da geliyor. Teste ilk gelen ürün MSI GE 66 Raider. Mobil RTX 3070 ve 240 Hz ekranla gelen ürün, piyasadaki en iyi oyuncu sistemlerinden biri.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • kirazerik @kirazerik

   @umtk umut beyden yine süper derinlikli bir yorum.

  • Umut Koçak @umtk

   @kirazerik espri yapmak istemiştim. 🙁

  • kirazerik @kirazerik

   @umtk pardon anlayamadım mesai arkadaşınız bir ürün incelemesi yapmış emek harcamış. üç kelime ile ekonomik yorum like i peşine düştüğünüzü sandım. Ki bu tarz olaylara en son girmesi gereken editörsünüz. Çünkü kurlar fırladığında uygun cep telefonları hakkında iyi içerik sunarak teknoseyir ekibine dahil oldunuz. herşeyin pahalı olduğu zaten ortada. Ama teknolojiye odaklanmakta fayda var. Lp kur 2 iken bile uçuk aletler tanıtırken böyle teknolojiler de var bunları görün bilin diyordu.
   Verge' de biliyorsunuzdur Dieter Bohn diye çok sevdiğim bir editor var. Son amiral gemilerinden birinin incelemesine şöyle başladı. "pahalı bir ürün inceliyoruz. Ama bizi ilgilendiren şey fiyatı değil. Bu ürün firmanın maksimum verebileceği teknoloji. bu üründen hareketle orta segmentte firmanın nerelerde trade off yapacağını bu ürün üzerinden değerlendireceğiz. Dolayısıyla bu ürün erişilebilir olmasa bile bizim için bu sene bu firma açısından bir referans noktası olacak" dedi. Hayran olmamak elde değil. Adamların bir birimi ile bizim bir birim diye ilkokul terk ekonomik bir okuma yapmıyor. Teknoloji hayranı ve ürüne bakış açısını sunması açısından aktardım.
   Ekonomi editörlere neden her yere yatırım tavsiyesi değildir diyor. sadece spk kanunu deyip geçmeyin. O kanunun bir gerekçesi var. Herkesin gelir düzeyi, kar beklentisi, risk algısı farklı. Siz bir ürüne ucuz deyince böbrek satıp almayacağız. Biz yine kendi bütçemize göre karar vereceğiz. Saf değiliz. Siz elinize bir sürü ürün geçen ve deneyim eden bir editör olarak kıyaslayacaksınız, teknolojisini tartışacaksınız. Fiyatına göre sundukları rakiplerine göre daha iyi diyebilirsiniz. Ama çok para derseniz ürün incelediğiniz kitlenin zeka ve karar verme yeteceğine hakaret etme noktasına gelirsiniz. Firmalar da size mesafe koyar. Kimse bir editörün incelemesinin altına parası kadar değil diyen bir editörün olduğu kanala ürün incelemesi için ekipman göndermez.

   Dieter Bohn'un yaklaşımına bir daha bakın bence.

  • kirazerik @kirazerik

   @cansimit genel bir eğilime karşı böyle bir tavrım var direk hedefim umut bey değildi. Bu bahsettiğim yabancı editördeki bakış açısı Levent beyde vardı. adamı sindirdiler. ben bir teknolojinin sadece fiyatına bakmıyorum. edepsizlik noktasına gelmek istemiyorum ama sırf keyfine o aletten iki tane alabilirim. Ben ürün üzerine bir tartışma görmek için izledim bu sene ilk defa bir ürün incelemesi. 3000 serisini ilk defa inceliyordu çünkü ts.

  • freshmind @freshmind

   @kirazerik İşte, keyfine gidip 2 tane alamadığınız zaman gelin tekrar konuşalım. O zaman Umtk'ya ilk like basanlardan birisi olacaksınız.

   Bu aletlerin fiyatları duyulduğu gibi; yok usb portuymuş, yok işlemci çekirdeği imiş, yok ekran kalitesi imiş, yok hızlı şarjı imiş; hiç bir değeri kalmıyor. Önemi yok yani artık. Uzaya da çıkıyor olabilir, yeri de süpürüyor olabilir. Ancak artık standart alıcının (konu nezdinde Türkiye piyasası) radarından çookkkktan çıkmış oluyor. %1-2 bunu alabilmiş-alamamış, e o da buradaki yorumların sayısı yada içeriği ile herhangi bir orantı sahibi değil. Çünkü çoğunluk belli.

   Yoksa bende izliyorum, Alienware'in, Dell XPS'in iç tasarımlarını, soğutmalarını, hangi problemden nasıl sıyrılmışlar konusunun cevabını. Eğlenceli geliyor, haberdar oluyorum, bazen puzzle gibi, bazense koca bir iç çekmek için... Ona bakarsanız en fazla ilgi duyduğum alan olan audiophile camiasının içerisindeki tepe ürünler falan, insana kafayı yedirtecek cinstenler... çoğu hakkında bilgi sahibiyim, saatlerimi verdim.

   Ama karşılığında, kimse bu cihazların fiyatı ile ilgili bir yorum/espri yapamaz demiyorum.

  • kirazerik @kirazerik

   @freshmind alamadığınız zaman demişsiniz, bence esas sormanız gereken neden merak ettiğiniz halde almamayı tercih ediyorsunuz olmalı idi. Ben teknolojiyi satın alma üzerinden değerlendirmiyorum. 25 yıl önce bilgisayar dergilerini satır satır okurken oradaki hiç birşeyi alamayacağımı biliyordum. Tek merak ettiğim nasıl çalıştığı neler yapabildikleri idi. Hala öyle. Bakış açısı farkı bu doğru yanlış demiyorum herhangi birine. Elektronik bir ürüne baktığımda bunda ne tüketirim değil bunda ne üretirim diye bakıyorum. O zaman baktığım araç üretim aracı oluyor. Hedefte üretmek istediğim şey olur. Ben bunları kur 1.18 olduğu zamanlarda başka yerlerde de yazdım.

 • Ali ateş @xlionxx

  İnsanlar bu birimlere sıfır araba alıyor

 • Agab @agab

  Eskiden 1000 serisi 2000 serisi denirdi, şimdi neden 30 deniyor her yerde bu aletlere?
  @gamsizm

 • Vefa @buff

  14:07 "3070 neydi" 3070 emekti..

 • Dejavu @dejavu

  istersek bağırabiliyor da 🙂

 • Temp @temp

  @gamsizm Ben bu monitörü daha önce görmüştüm fakat 240 Hz olanlar gerçek IPS panel değil diye biliyorum. Kendi sitesinde de IPS Level yazıyor.
  Bildiğim kadarıyla bunlar renk doğrulukları iyileştirilmiş TN Panellerden üretilmiş.
  Ben daha önceki nesillerde de MSI'nin IPS Level yazan laptoplarını görmüştüm, gerçek IPS ile aralarında gözle görebileceğim bir fark vardı.
  Ama videoda diyorsun ki renkler ve açılar iyi, siyahlar iyi.
  Bu nası oluyor?

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Olabildiğince dandik malzeme ve olabildiğince dandik işçilik...

 • Zendagi Migzara @nginx

  canım çekti gerçekten güzel alet

 • biandaedinilenhesap @biandaedinilenhesap

  Videonun sonunda alınır deniyor ama yatırım tavsiyesi değildir diye altyazı eklenmeli bence . Bu arada güzel cihaz, alınır (ytd) 😅

 • CimAdam @cimadam

  sarj portunu arkaya koymak son derece mantıklı olmuş

 • Burgamer @burgamer

  Bu paraya yurtdışından razer alınır. Malzeme kalitesi MSI a göre kat kat iyi.

 • Alptekin @alptekinck

  çekirdek farkı 1060 3gb ve 6gb arasındaki gibi kayda değer fark yokmuş. güzel olmuş.

 • darth @plegus

  Şu anda Intel hiçbir yeni laptop alınmaz. AMD'leri bekleyin mutlaka. Devasa fark var aralarında.

 • Murat Kır @muratkir

  @gamsizm murat abi bu laptop u seni izledikten sonra satın aldım gayette memnunum 1tb de m.2 ssd ekledim
  Yalnız garibime giden bir konu var steam veya battlenet den oyun indirme esnasında başka hiç bir işlem yok islemci 70 derecelerde (balance modda pc) hiç bir işlem yapmaz iken de 50/60derece de geziyor islemci hafiften de bir fan gürültüsü mevcut daha önce laptop kullanmamıştım normal mi acaba cevaplarsanız sevinirim...