Paylaş Paylaş

Ford Focus 2019 - İlk İzlenim

Ford’un kompakt modeli Focus, yenilendi. Türkiye lansmanına iştirak ettiğimiz Focus, sedan gövdesini hareketlendiren 1.5 dizel 8 ileri otomatik vitesli çekiş sistemiyle yol arkadaşımız oldu.

Sedan, Station Wagon ve Hatchback beş kapılı modellerini göreceğimiz yeni Ford Focus, uzayan boyunun da katkısı ile aerodinamik tasarlanmış bir otomobil. Rüzgar direnci 0.25cd’ye kadar çekilebilmiş.

1.5lt Ti-VCT değişken sübap zamanlamalı atmosferik benzin motorunun yanında 1.5 Ecoblue dizel ve 1.0 Ecoboost 3 silindirli benzin motoru ülkemize manuel vites veya Powershift çift debriyajlı şanzımanla getirilebilecek. 1.5 Ecoboost henüz ufukta görülmüyor.

Üç gövde tipiyle alınabilen üç farklı motor; Trend X, Titanium, ST Line donanımlarına ek otomatik vites kombinasyonuyla genişleyen yeni Focus ailesi 135.000 Lira ile 186.500 Lira arasında değişen fiyatlarla pazarımıza getirildi.

İlk tanıtıldığı 1999 yılından beri sınıfında çok kollu bağımsız süspansiyonundan gelen yol tutuş kabiliyeti üzerinden reklamı yapılan aracın geçen yıllarda bu disiplindeki emsalsizliğini kaybetmesi ve bilhassa bagaj hacmi üzerinden alınan tenkitlere kulak verilmesi sonucu artık pek çok rakibi gibi torsiyon kirişli arka süspansiyon ile de satılacak. Tabi ki döviz kurunun da tesiriyle ülkemize en azından ilk planda sadece bu süspansiyonla getirilecek.

Sizlerle ilk izlenimlerimizi ıslak zeminli bol virajlı güzergahtan aktarmış olduk, sürç-i lisan ettikse affola, iyi seyirler!

BeğenFavori PaylaşYorum yap