Şu son paypal.me meselesinden sonra bazı izleyiciler mali müşavir bulup sorma şansı elde ettiler. Özellikle @biggestlier'a teşekkür ediyorum. Mali müşavir tanıdıkları olan var ise bizim durumu danışmaya devam edebilirler. Elde yeterince sağlam veri olduğunda belki bir video haline getiririz.

Şu ana kadar kesin olan bilgiler şöyle. Başından beri söylediğimiz bağış yasak hadisesi doğru. Vakıf ya da dernek değilseniz, bağış adı altında bir kuruş toplayamazsınız. Ki öyle bile olsanız ancak vakıf/dernek masraflarınızı karşılamaya izin var. 'Bu da benim maaşım olsun' diyemiyorsunuz.

Paypal üzerinden bağış/donate özelliğini sitesine koyanlar iki tane suç işliyor. Birisi izinsiz bağış toplamak diğeri de vergi kaçırmak. Ancak hepsi vergi kaçırmıyor olabilir. Bunu bilemeyiz. Fakat hepsinin izinsiz bağış toplama suçunu işlediğini söyleyebiliriz. Bunun cezasını henüz öğrenemedim.

Peki yapan nasıl yapıyor? Henüz ihbar edilmedikleri için. Muhtemelen herkes 'benimle mi uğraşacaklar' diyor. İhbar edilene kadar uğraşılmıyor. Bir gün maliyenin ihbarcılara ödül verdiği ve bu kadar adamın açık verdiği duyulursa, birileri bunu iş edinebilir. Çok riskli.

Öte yandan yurt dışındaki bir merkezde toplanacak paranın Türkiye'ye getirilip vergilendirilmesinde sorun çıkmayacak gözüküyor. Yani Patreon sistemini kullananlar eğer vergilerini veriyorlarsa güvende gözüküyorlar. Ama onu da bağış olarak duyurmamak da fayda var.

Diğer yollar zaten malum. Aboneli satışı vs derken Türkiye içinde faturalı iş yaparak kazanç elde etmek mümkün. Ancak onun farklı dertleri var ve operasyonel olarak gerçekleştirip bir de kar etmesi zor. Patreon ve benzeri sistemlerin komisyonlarının makul ve yurt dışında olması, toplu olarak bir kerede ödeme yapması gibi avantajları var.

Tabii ideal olan devletin bir gün bu işe uyanıp, internet girişimlerinin önemli bir gelir kaynağı olabilecek bu bağış/tip sistemlerinin yasal sınırlarını çizmesi ve şu an geçerli olan bağış kavramı ile tamamen ayırması olur. Misal X TL'ye kadar vergiden muafiyet ya da para toplama izni gibi.

Öte yandan bir diğer yol da Vimeo ya da YouTube gibi izleyiciden para alabilen sistemlerin kullanılması. Vimeo Türkiye'ye açık gözüküyor ama YouTube henüz Türkiye'ye kapalı. Açılınca bu da problemsiz bir şekilde kullanılabilecek.

Şimdilik edindiğim bilgilerle durumun özeti bu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap