Gelişmiş ülkelerin çoğunda insanlar evlerine ayakkabılarıyla girer. Bizde kimse eve ayakkabıyla girmez. Tabi tek tek tüm ülkeleri bilmiyorum ama, genelde gelişmiş ülkelerde eve ayakkabıyla giriliyor. Acaba biz mi uç noktadayız, onlar mı? Yoksa iki taraf da mı 😀 Aklıma şu geliyor acaba oralarda sokaklar daha temiz olduğundan mı? Ben kapının önüne çıkıyorum 2 adım sonra yolun ortasında köpek kakası var, o ayakkabıyla hayatta eve giremem. Yani bilmiyorum örneğin İtalya'daki insanlar sürekli yolda kaka falan görseler onlar da temiz hissetmezlerdi belki de?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cihat @cihat

  Her ne olursa olsun ben eve ayakkabı ile girmeyi sağlıklı bulmuyorum. İlla büyük bir madde bulaşmış olması lazım değil milyonlarca gözle görülmeyen bakteriler var.

  • imperio @imperio

   Evet ama onlara sorarsan da bakteriden ne olur diyecekler muhtemelen 😀 Ki sürekli hasta falan olmadıklarına göre? Merak ettiğim de bu. Biz mi çok abartılı düşünüyoruz acaba, onlar mı çok rahatlar.

  • Cihat @cihat

   @protego genel olarak zaten Amerikalıların hijyenik olduğunu düşünmüyorum. Birde ev ve eşya kültürimizde çok farklı. Büyük ihtimalle vücutları bağışıklık yapmıştır bakteri konusunda 😀

  • imperio @imperio

   @cihat Ya Amerika'yı örnek verdim 😀 Başka ülke olsun ne bileyim İtalya olsun 😀

   İşte merak ettiğim o aslında. Biraz kendimizi alıştırsak bakterilere direnç kazanırız ve hiçbir sorun çıkmaz mı? Bilimsel araştırması var mıdır acaba bunun 😀

 • Hüseyin H. @hsynn

  Bana çok abes geliyor ya. Evde ayakkabıyla dolanmak falan. Birde görülen kir vs olmasa bile birçok mikroorganizma taşınıyordur belki de bu şekilde eve.
  Bizdeki durum bence çok çok çok daha iyi.

 • KirbiT @kirbit

  Japonların da bu konuda çok hassas olduğunu biliyorum. Onlar da eve ayakkabı ile girmiyorlar. Gayet te gelişmiş ülke. Tamamen kültür ile alakalı

 • Johan @johan28

  Ben bir ev hariç (ona da ev denmez saray yavrusu) ayakkabıyla girdiğim yer hatırlamıyorum. Bana fazla saçma geliyor, ha ne olur arabadan iner arabaya binersin temiz yerlerdesindir, evde de tam zamanlı hizmetliler bir ihtimal ama imkanı yok diğer türlü girmememin. ABD örneğinde ise homeless diye tabir ettikleri evsizlerin olduğu mahalle ve sokaklar zaten pislik içinde sokağa yapıyorlar ihtiyaçlarını. Avrupada da gece oldu mu ne kadar keş varsa çıkarırlar, çeşme misali duvar diplerinde gezerler. Neyse yazarken bile midem bulandı bana ters ya bence bu konuda biz çooook öndeyiz eve ayakkabıyla girilmez, hele apartman dairesine asla müstakil olur üst kata sokmazsın falan belki ama yok bana gelmez.

  • Johan @johan28

   https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/951w28/world_map_of_tradition_of_removing_shoes_in_home/
   Bu başlığa bakınca da dediklerimi doğrular şeyler göreceksiniz, misal UK için ayakkabıyla denmiş ama birçok yorum ayakkabıyla girilmez kabalıktır vs. tarzında
   Bir güncelleme: eğer kastınız evin dışında mı ayakkabı çıkarılır içinde mi ise bu başka bir konu kendi evimde dışarıda çıkarırım hemen ayakkabılığa koyarım ama ailemin yazlık evinde hol o kadar büyük ve iki ana kapı olması sebebiyle dış kapıdan içeri (aslında evin içi) ayakkabıyla giriyoruz ama sık sık temizleriz.

  • imperio @imperio

   @johan28 Hocam hiçbir ülkede insanlar evin içinde full ayakkabıyla gezmez zaten. En azından ben duymadım görmedim 🙂 Ama gidiyor ayakkabıyı taa odasında çıkarıyor mesela. Dışarı çıkarken de odasında giyiyor ayakkabıyı öyle gidiyor.

   ABD de örnekti zaten yani İtalya olsun Fransa olsun İspanya olsun fark etmez 🙂

  • Johan @johan28

   @protego bahsettiğim evde hizmetliler dahil ayakkabıylaydı 😀 illa ki olanlar vardır ama gelişmişlikle alakası olduğunu sanmıyorum, daha çok kültür diyelim .

   Burada en fazla benim senin gibi gidip gelenler olur veya okuyanlar çıkar belki de yurtdışında yaşayan bir kaç türk en güzeli Reddit başlığına bakmak olacaktır bir çok fikir var 🙂

   UK is kind of mixed. We don't wear shoes around our own houses, but also don't insist on guests taking off their shoes, especially if they aren't walking on carpet.We're not like the Japanese who go mental if someone steps into their house with shoes on. We wouldn't make the gas-meter man take his shoes off, but Japanese would.

  • imperio @imperio

   @johan28 O bahsettiğin ev türk dizilerindeki zengin malikaneleri gibi bişey o zaman 😀

   Redditteki konuya göz attım ama yine benim merakımı gidermedi. Eve ayakkabıyla girenler mi çok rahatlar yoksa biz mi çok kasıyoruz? Sonuçta evlerinde bakteri falan üremiyor sürekli hasta olmuyorlar yani 😀

  • Johan @johan28

   @protego Sayılır 😀 . Ben kendi adıma konuşabilirim hastalık vs. için değil de daha çok bizdeki göze gelen kir pis için, ev özeldir bizde genelde. Misal moda da vs. oturmuyorsanız veya biraz daha tırnak içinde '' medeni '' bir semtte akşam perdeler full çekilir yani evi, içindekini koruma içgüdüsü. Yoksa hastalık olacak olsa sokakta çıplak ayakla çöplerin içinde gezen çocuklar var gördükçe deliriyorum bünyeleri alışıyor zamanla herhalde. Sonuç olarak eve ayakkabısız girmenin amacı sadece mikroplarsa büyük ihtimalle ölümcül bir sonuç doğurmaz, evi sürekli temizliyoruz sonuçta ama düşüncesi bana garip geliyor (Kültür işte 😀 )

 • Halid @abdhbal

  Ayakkabı neden giyilir evde? Çıkarmak zor olduğu için mi? Ayakkabı olmadan daha rahat oluyorum, bir de evde de giymek işkence olurdu benim için.

 • Patato @patatoo

  Ülke ülke ayrılmaz ya ama genel olarak ayakkabıyla girmek tamamen mantıksız bir iş. Çok canın isterse ev ayakkabısı alırsın içerde de onu giyersin.

 • s1234 @s1234

  Bence temizlik anlayışı sıfır olduğu Ortaçağ'dan kalan bir gelenektir. Bir bakayım google dayı ne diyormuş.

 • imperio @imperio

  Kimse evde full ayakkabıyla gezmez zaten(bizim türk dizilerindeki zengin evleri hariç 😀 ) Bahsettiğim şey odaya kadar ayakkabıyla gitmesi orada çıkarması vs.

 • Hado @hado

  NJ' de kaldığım zaman kimse ayakkabı çıkarmıyordu, çocukların biskletleri de evlerin önünde öylece duruyordu. Yarım saat uzaklıktaki New York'u b.k götürüyor afedersin. Medeniyetle pek bir ilgisi yok.

 • alaria @alaria

  Batı kültürünün en anlam veremediğim adeti.

 • Tai per Dog Un @alipektas

  Sağlık/hijyen olayı biraz kültürel/tabu bizde. Enfeksiyon hastalıklarına sebebiyet veren mikroorganizmalar aslında mikroorganizmaların geneline bakınca sayıca çok çok az. Çoğu mikroorganizma bağışıklık sistemimizi yenecek güçte değil. Enfeksiyon hastalığına sebebiyet verebilecek mikroorganizmalar da zaten genelde yerden değil taşıyıcı/konaktan gelir. Başka insanlar, sinek, böcek, kedi, köpek vs. Kabaca bulunduğun/yaşadığın ortamda bir konağa bulaşmışsa zaten ayakkabı çıkararak ondan kurtulamazsın. Zaten enfeksiyonlarla mücadele daha çok iyi beslenme ve aşılar ile oluyor. Eli yüzü sürekli yıkamanın falan tahmin edildiği gibi bir etkisi yok. Anca şu anda olduğu gibi pandemi/salgın durumlarında falan ehemmiyeti artıyor o seviye hijyenin. Kısacası ben ayakkabı ile eve girmenin hijyen açısından korkulduğu kadar bir farka sebebiyet verdiğini düşünmüyorum. Ergonomik açıdan bana pek uygun değil ama. Zaten normalde dışarıda giyerken bile bir an önce eve gideyim de çıkarayım kafasında oluyorum. Kapıyı görür görmez kurtuldum hissi geliyor zaten, evde dolaşmayı bırak odaya kadar bile gitmem.

 • ilker @gilker

  italya'da eve girerken ayakkabı çıkarmaya çalşmak = Türkiye'de ayakkabıyla içeri girmeye çalışmak diğer ülkerleri bilmiyorum.

 • Gump @runforrest

  Hiçbir ayakkabı ile tamamen rahat edemiyorum, buna terlik vs. de dahil. İmkansız yani ayakkabı ile falan gezmem, yeri geliyor kışın çorapsız dolaşıyorum ne ayakkabısı. 😀

 • Coupe @coupe

  Bildiğim kadarıyla Almanlar da eve girerken ayakkabılarını çıkarıyor.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Sadece pis olanlar ve düşünmeyenler yapıyor bunu. Misafirlikte de sanırım ayağım kokmasın mevzusu ama düzenli yıkarsan mantar fakan filan da yoksa ayakkabın da iyise zaten kokmaz. Eskiden kalma alışkanlıklar da olabilir.