Paylaş Paylaş

Apple'da servis sistemi nasıl işliyor?

Apple'ın garanti süreçlerini konuğumuz Doğa Güçlü ile konuşuyoruz. Özellikle çok konuşulan randevu sistemini deneyen Doğa bize deneyimlerini aktarıyor.  Doğayı iosreports kanalından takip edebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agab @agab

  Apple bu, randevusu uzun ama hizmeti iyi. İlla çektirtecek 🙂

 • ilter @ilter

  Kanım ısınamadı gitti Apple ürünlerine, açıkcası ben tasarımlarını beğenmekle birlikte, işletim sistemlerini güzel bulmuyorum.

  • DDGuclu @ddguclu

   Windows da, Mac OS X de kendine has imzaları olan işletim sistemleri. Benim her ikisinde de kullandığım programlar ve özellikler var. #iOSReports 'ta bununla ilgili bir bölüm yapabiliriz aslında.

   Mac OS X'in mission control özelliği sadece bir işletim sistemini tercih etmek için bile yeterli özellik olarak görenler var.

  • Mehmet Matematiksel @matematiksel_

   Yosemite kullanıyorum. Sanal olarakta hem windows 10 var hem windows 8 var. Tam ekran açarsam normal windowstan farkı kalmıyor. Bu arada 4 çekirdekli masa üstü bilgisayarın windowsundan daha hızlı ve kasılmadan çalışıyor.

 • cyrix386 @cyrix386

  chrome'da youtube için disable html5 player eklentisi var.

 • ahmthmdi @ahmthmdi

  ankara'da apple servisine götürdüğüm ürünü aynı gün geri aldığımı bile biliyorum. sadece ipad için 5 gün falan beklemiştim o kadar.. kaldı ki haklar meselesinde farklı davranabileceklerini sanmam. Olay çıkar.. O sebeple illa o " genius " abilere gitmeye gerek yok.. (bence)

 • cyrix386 @cyrix386

  @salihcln ben bu dediğiniz tükkanlardan birinden sadece 2-3 gün içersinde imac'in ekranını gölge sorunundan dolayı kolaylıkla değiştirttim. (reklam olmasın)

 • Kaan Baylas @kaanbaylas

  Bana iyi denk gelmiş o zaman oturdum 2 dakika sonra ilgilenen arkadaş geldi 5 dakika da cihazı değiştirdi

 • DDGuclu @ddguclu

  Ufak bir dipnot vereyim; sonrasında öğrendim bunu. Pazar sabahları en rahat günleriymiş. Dandun gitmek isteyenler Pazar sabahını seçebilir.

 • denizci88 @denizci88

  @salihcln Hız budur. Teşekkürler 🙂

 • Kaan Baylas @kaanbaylas

  Levent abi'nin olduğu videoları izlerken ki tadı @ddguclu olduğunda da hissediyorum geçen günlerde bir sinirlenmişti bence gerek yok iyisin böyle memnunuz gayet biz senden Murat Abi'nin yeri herzaman ayrıdır onu katmıyorum bile 😀

 • dongleisboom @dongleisboom

  Teknoseyir' de komedi filmi gecesi..... 🙂

 • Furkan Oruç @furknoruc

  Anlamıyoruz genius lar minyıslar bakıyoruz böyle uzaylı gibi :)@gamsizm

 • urzais @urzais

  Kargoyla ürün kabul etmiyolar demek hala tüketici kanunlarına aykırı şekilde çalışıyolar bunun adıda hizmet oluyor demek. Sistem oturana kadar nasıl bir tanımdır anlamadım arkadaş tüketici kanunlarından ayrı bir firma mı apple serbest bölgede mi hizmet veriyoda haberimiz mi yok?

  • mustafababayigit @mustafababayigit

   Kargoyla garantiye yollayabiliyorsun ama zorlu veya akasyaya yollayamıyorsun Apple ın anlaşmalı yetkili servislerine gidiyor.Mesela vatandan aldığın macbooku da vatan zorlu center a göndermiyor Apple ın anlaşmalı yetkili servisine yolluyor.

  • urzais @urzais

   Ürünü Akasya yada Zorlu'dan almışsam veya apple Store Türkiye'den almışsam nereye yollamam gerekecek. Benim apple ürünleriyle derdim yok isteyen kullanır sever. Ama kanunlar böyle açıkken hala sistem oturmadı demek savunmak anlamına geliyor. Sistemin hazır değilse açmayacaksın mağaza. Açarsan ve ben o mağazadan ürün aldıysam sadece Akasya Zorlu'dan bahsediyorum. Hiç bir şekilde ben randevu veririm sistemim budur diyemezsin.

 • Furkan Oruç @furknoruc

  Doğa abi apple ekosistemini iyi çözmüş videoların devamını bekliyoruz.@ddguclu

 • canberk koçyiğit @canberkkocyigit

  peki istanbul dışında oturanlar için ben ürünün genpa tarafından değil de apple tarafından tamir edilmesini istiyorum kargo ile yollıyayım tarzı bir durum var mı

  • DDGuclu @ddguclu

   Şu anda yok maalesef. Ama çalışmaları devam ediyormuş, net bir zaman vermediler. Genpa'ya verdiğinizde de Apple'a gelebilir eğer yapamazlarsa. Ama Apple'a kesin gelmesi için şimdilik Akasya ve Zorlu AVM'lere gelmeniz lazım. Henüz Apple'ın arka planda kargo ile tamir edecek kadar geniş servis ekibi olduğunu sanmıyorum.

 • Anıl Akyıldız @akyildiz6

  daha önce yorum olarak paylaşmıştım şimdi tekrar paylaşayım. Bu muhteşem birşey falan değil kanuna aykırı birşey:
  #tüketicihakları Bugün bir arkadaşımın iphonu’unun garanti işlemi için apple store’a gittim. Randevu almadığımız için bakamayacaklarını söylediler. Ben de almaya çalıştığımızı ancak randevu dolu olduğu için alamadığımızı ve ürünü garantiye yollamak için böyle bir şart ileri süremeyeceklerini kanunen ürünü üretici olarak kabul etmek zorunda olduklarını söyledim. Karşıdaki bildiği bir konu geldiğini düşünerek gülümsedi ve eğer kanuni haklara gireceksek önce ithalatçi firmaya başvurmamız gerektiğini söyledi. Bende tüketici kanununun 8. maddesinin 2. fıkrasına göre böyle bir şart olmadığını hepsinin üründen sorumlu olduklarını ve tüketicinin kendisinin en kolay ulaşabileceğini düşündüğü kişiye başvurmakta bir seçim hakkının olduğunu söylediğimde daha yetkili birini çağırdı ve beni randevusuz olmama rağmen araya almak zorunda kaldılar. Eğer bu şekilde bir işiniz düşerse aklınızda bulunsun sizi hiçbir şekilde randevu almaya zorlayamazlar gittiğiniz taktirde ürünü kabul etmek zorundalar. Bahsi geçen madde de aynen şu şekilde :
  Ücretsiz onarım isteme hakkı
  MADDE 8 – (1) Tüketicinin, Kanunun 11 inci maddesinde yer alan seçimlik haklarından ücretsiz onarım hakkını seçmesi durumunda satıcı; işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin malın onarımını yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür.

  (2) Tüketici, ücretsiz onarım hakkını üretici veya ithalatçıya karşı da kullanabilir. Satıcı, üretici ve ithalatçı, tüketicinin bu hakkını kullanmasından müteselsilen sorumludur.

  • DDGuclu @ddguclu

   Bilgi için çok teşekürler. Mutlaka feyz alınmalı. Ama dediğim gibi umarım çok bekletmemişlerdir. Ortalama çok yoğun değilse araya 30 dakkada sıkıştırıyorlar ama yoğunlarsa 1-2 saat bekleyeni okumuştum. Randevu mantığı biraz aile hekimi gibi olacak zaten, randevun varsa saatin belli olacak, yoksa da bekleme süresini göze alarak gideceksin.

   Ben Apple'ın yerinde olsam, randevu almadan geleni normal servis süreci gibi ilerletir, yani iş kanuna göre ne ise yasal süreler bunu işletmek üzere arızalı ürünü alırdım. Ama randevu alan adama da direk orda servis verirdim. Mantıklı olan da bu. Şu andaki sıkıntı bu ilk dediğimi Apple'ın iki mağazasının yapmıyor olması.

  • Anıl Akyıldız @akyildiz6

   @ddguclu dediğiniz gibi yapsalar hiç sıkıntı yok zaten biz ürünümüz hemen olsun diye ısrar etmedik sadece garantiye kabul etmeleri için ısrar ettik. hiç bekletmediler hemen aldılar ama o gün applın bu şekilde tüketici kanununa aykırı birşey yapıyor olmasına çok şaşırdım.

  • H.Uğur ASMA @uykucuasma

   Peki burada tüketici en yakın ulaşabileceğine gidebilir kısmı nerede hayır kesin emin olmak isyorum da sonra sap gibi kalmayalım adamların önünde

  • Anıl Akyıldız @akyildiz6

   @uykucuasma 8. maddenin 2. fıkrasındaki müteselsil ifadesinin anlamı odur yani hepsi aynı derecede sorumludur sen istediğine başvurabilirsin.

 • fsh77 @fsh77

  html5 ile ancak HD var eklenti yada tarayıcı degistirmeniz lazım.

 • fsh77 @fsh77

  ben 1000 tl ye gider sıfır telefon alırım 🙂 yok bu elma zaten kazık hizmetide fahiş fiyat parası olana gider ancak.

 • efe @efeep

  Apple 'ın sitesinden yaptığım işlem ile pilimin yıpranmış olduğunu gördüm ve zar zor randevu alıp telefonumu akasya apple 'a götürdüm.Konuştuğum genius hanım pilimin yıpranmış olduğunu söyledi fakat bunun kullanıcı hatası olduğunu ve değiştirmek için ücret ödememin gerektiğini söyledi. Burdan belirteyimde pil sorunu olanlar hazırlıklı gitsin. Kullanıcı hatasıyla pil nasıl yıpranır onu anlamış değilim ama.

 • mustafababayigit @mustafababayigit

  Bence randevulu sistem çok iyi tamam randevu geç ama örneğin vatana maci bıraksam çıksam gelsem zaten minimum bir 10 gün sürüyor randevulu sistemde 1 hafta sonrasına randevu al ki benimki 3 gün sonrasıydı 2 saat sonra da verisin cihazı sana diğer garanti imkanıda var zaten bu + olarak var.Ayrıca diğer garantilerde 20iş günü geçerse geçici cihaz veriliyor yasal olarak.Apple zaten bu kadar bekletmem hemen yaparım diyor.

 • serhatoner @serhatoner

  apple kullananların kaçı izliyor bunu acaba ?

 • Kent @kent

  Yinede sorunu çözüyorlatr birde bizim başımıza gelen gigabyte rezaletine ne demeli

  http://teknoseyir.com/inceleme/gigabyte-turkiye-servis-hizmetleri

 • DDGuclu @ddguclu

  Apple sizden fatura vb. hiçbir şey istemiyor. Zaten global sistemde kabak gibi sizin garantinizi görüyor. Ürünün seri numarasını vermeniz kafi.

 • Denizmavisi @denizmavisi

  @gamsizm@ddguclu
  Açıkçası çok kısa bir yazı ile kapsam altına alınabilecek bir konu için, bu videoyu anlamlı bulamadım. Doğa Bey'in Apple Dünyası ile ilgili deneyim ve bilgileri çok geniş. Diğer yandan anlatımındaki kısaltmalar ve ingilizce kullanımlar, Teknoseyir'deki diğer editörler ve misafir editörlerden ayrılıyor, Teknoseyir standartının dışına taşıyor, bir parça da kulak tırmalıyor (kişisel yorumum.). Örneğin yine bugün yayınlanan "Havacılık Kuralları" videosunda, temeli İngilizce olan bir konunun özen ve dikkat ile çok daha doğru seçilmiş kelimeler ile anlatıldığını hissettim. Bunu lütfen kişisel bir his paylaşımı ve aynı zamanda yapıcı bir eleştiri olarak alınız. Diğer yandan, iphone ve ipad kullanıcısı olarak, Apple içeriğinizden de faydalandığımı ve bilgi boşluklarımı da doldurduğumu söylemem gerekir.

 • Murat @mrt1986

  dell yerinde teknik servisi örnek alabilirler. arızalanmış laptopumu 3 gün içinde ofisime gelerek anakartı,klavyeyi değiştirip gitmiştiler. açıkçası apple servisini anlatılanlardan sonra başarılı görmedim.

 • Ekrem Öncül @elifpc

  bozulan Mac ve ıphone telefonlarınızı getirin cüzi fiyata ben yapayım. amaç Apple servisine yardımcı olalım. Kırık ekranı olanlar anakartı arızalı olanlar koskaca apple nin Türkiye'de 2 tane servis merkezi var küçücük benim koskoca İstanbul'da 4 tane yerim var 1 tane Cep telefonu ve tablet eğitim merkezim. Eğitimlere Ipad ve ıphone eğtimi de dahildir. İster gelin kurslarımıza katılın ister gelin teknik destek hizmeti alın. Telefonum 0 555 265 76 12 bana 7 x 24 cep telefonları notebooklar tabletler konusunda her türlü destek alabilirsiniz. Kalite ve mükemmel fiyat burada

 • Ekrem Öncül @elifpc

  Apple servisi benim mekanlarımı gördükten sonra gelip bana bizim Zorlu center servisinde çalışır mısınız diye teklif etti 🙂 Geçenlerde bir ıpad tableti çökertmiş servis müşteriye atmış suçu Amerikaya yazacağım diyordu müşteri mağdur olmuş. Yine bir müşterimiz Mac yollamış apple servisine ekran sorunlu yapmamışlar başlarından atmışlar sanırım. Mac bana geldi Anakartına modul yerleştirdim harici olarak inanılmaz bir mühendislik yaparak çalıştırır hale getirdim.

 • aslanmurat @aslanmurat

  Birde istanbul disindaysan o süre daha uzar

 • Ekrem Öncül @elifpc

  Apple Servisinin tek sorunu maliyeti düşük tutmak için yeteneksiz ve sıradan insanları servisine almaları ve bu elemanlara yetki vermemeleri 🙂 Ulan zaten maliyeti 99 150 dolarlık cihaz ürettirip satıyorsun sen sadece yazılımından para kazanıyorsun. Bir numara olmak istiyorsan iyi bir kalite iyi bir hizmet anlayışına sahip olman gerekir. Ama apple sadece ürün satıp geçer bizim milletin çoğu apple telefonlarının çoğu özelliğini bilmeden sadece Elma resmi olduğu için alıyor. Kaza eseri kore ve çin apple geldiği bile olur. Sırf marka takıntısı bir ülkeyiz. Adam sırf herkeste var bende de sırf çevremde var diye Iphone 6 alan adamı biliyorum ya 🙂

 • lawnmower @lawnmower

  Aslında o randevu sistemi ülkemizde çok alışık olduğumuz bir sistem. Devlet hastaneleri de aynı mantıkla çalışıyor, özellikle kalabalık bölümlerden randevu almak isteyenler bilgisayar başında randevunun açılmasını bekliyor. Video bilgilendirici olmuş, teşekkürler. 🙂

 • hardrock @homerhardrock

  zorlu da...bir perşembe akşamı...saat 20-21 arası kılıf ücreti ödemek için 45 dakika bekledim...

 • macidinberberi @macidinberberi

  apple service nasıl çalışıyor ?

  çok afedersiniz bok gibi çalışıyor. doğa da kusura bakmasın bunu savunmak için beyinsiz olmak lazım. zaten ekranın da lastiklerini yamultup kakalamışlar.

 • perviz @perviz

  salam samsung UE40H4200AK TV ye ps4 HDMI kablosu gediyor? ve gediyorsa ps4 görüntüyü tv ye veriyormu?

 • mfeyzifar @mfeyzifar

  100k para vería araba aldiginizda da tuvturk'e siraya giriyorsunuz. Bu isin verdiginiz parayla alakasi yok 🙂

 • Özgür Gedik @ozgurgedik12345

  @gamsizm abi telpanın ana servisine götürdüğümüz zaman yani profilo alışveriş merkezinde ana servisi var oraya götürdüğümüz zaman 1 saat içinde alıyosun telefonu her ne sorun olursa olsun üstelik ekrandan takip edebiliyosun telefonunun durumunu yani 3 saat içinde vermeleri iyi ama apple la özel bişi değil.

 • Musa Burak @musa_burak_02

  @ddguclu Doğa bey,Shiftdelete editörü Hakkı Alkan ekranı kırılan iPhone 6'sını 279 TL'ye değiştirdi.Biraz fazla söylediniz miktarları sanki?

 • RockandRage @rockandrage

  Merhabalar

  Doğa beye teşekkür ederiz ama şöyle bir durum var insaları yanlış yönlendirici açıklamalarda da bulunuyor.O böyle söyleyince aşağıdaki yorumlarda veryansın halk isyan ediyor.

  İçeriden bir insan olarak size konuyu açıklayabileceğim kadar açıklamak istiyorum.Yanlış algıları düzeltmek adına.Objektif olacağıma söz veriyorum.Sen kimsin diye soran arkadaşlara kısa bir tanımla yapayım.Bir çok marka ile çalışıyorum ve bu çalışma neticesinde her markanın teknik servisi ilede haşır neşir oluyorum.Apple konusunda ayrıca uzmanlığım vardır.Yani cihazlarınızı tamir edenlerden biriside benim.İlgi alanlarımdan bir tanesi diyebilrim

  Birincisi dünyada en iyi servis hizmeti veren firma Apple dır.Dünyada yapılan anketler ve deneyimler bunu göstermektedir.Diğer markalarda benzer anketlere tabi tutulmaktadır ama şuana kadar Apple 'ın başarısına ulaşılabilmiş değiller.

  1- En büyük olay Apple Store ve Teknik Hizmeti.İnsanlar Apple store açılınca herşeyin muhteşem olacağını düşündüler bir nebzede oldu ama olan şey atla deve değil.

  Randevu neden var ?Öncelikle Apple dünyada uyguladığı sistemleri bulunduğu her ülkeye getirmeye çalışıyor ama her ülkenin şartları ve dinamikleri aynı değil.Bu nedenle bizde randevu sistemi eziyet halini alıyor ve kullancıları kızdırmaktan başka bir işe yaramıyor.Yurt dışında insanların alım gücü daha fazla olduğu için cihaların gözlerindeki değeri bizim gibi ülkelerdeki gibi değil.Onlar için cihazın bozulması dunyanın sonu değil fakat bizde tam tersi hayatımız ona bağlı ve ne yapıp ne edip bunun bir an önce halledilmesi gerekiyor mantığı var.Sistem yurt dışından geldiği için oradaki anlayış şu şekilde.Kullanıcı bir sorun ile karşılaşır öncelikle kullanma kılavuza bakar ,daha sonra apple destek hattı ile görüşür (Eğer 90 günlük destek süresi dolmuş ise telefonda destek alamaz ve Servis merkezine yönlendirilir)Kullanıcı ürününde meydana gelen sorunu randevu alırken açıklar.(Bu açıklama sayesinde kullanıcı servis noktasına geldiğinde sorununu çözebilecek parçalar hazırda tutulur)Kullanıcı zamanı geldiğinde cihazı teslim eder ,teknisyen cihazı inceler test eder ve arızalı parçayı değiştirerek kullanıcıya iade eder.Eğer sorun derin araştırma gerektiyorsa ve hemen çözülemeyecekse cihazın kalması gerektiğini belirtir ve kullanıcın ekstra satın aldığı bir garanti paketi var ise işlem ona göre şekillenir.

  Ülkemizde ise durum söyle işlemektedir.Cihaz bozulur bir şekilde teknik servise ulaştırılır ve dünyanın sonu gelmiş gibi ifadelerde bulunarak cihazın işlem sürecinin kısaltılması talep edilir(Her markanın servisi için geçerlidir.)Bu süreç uzadıkça kullanıcının memnuniyetsizliği artar.

  Yukarıdaki iki senaryoda cihaz bozulur fakat kullancıların verdiği tepkiler farklıdır.

  Şimdi size Amerikadan bir garanti örneği vereceğim.Apple'ın var olan bir hizmeti

  iPad satın aldınız ve yanında Apple Care + istediniz.Bir gün cihazınız bozuldu ve Apple ile görüştünüz.Ne mi oluyor

  Apple size bir kutu içinde cihazınızın aynısını ücretsiz olarak kargoluyor ve sizden kendi cihazınızı aynı kutuya koyarak 1-2 gün sonra gelicek olan kargo görevlisine vermenizi rica ediyor.

  Bu hizmetin ülkemizde olması durumunda nasıl suistimal edileceğini düşünmenizi istiyorum.Hizmet istiyorsunuz ama buna hazır değiliz.

  2- Servis süreleri çok uzun.Şimdi bu konuda halk arasında çok yanlış biliniyor.Bir servis arızalı olan bir cihazı keyfiyen bekletmez ,bekletemez.Örneğin Apple hatta Doğa Beyden bir örnek vereyim.Cihazını servisimize getirdi baktık inceledik her şey Apple'ın kriterlerine uyuyor.(Her cihaz her durum için yazılmış kati kurallara sınırlandırılmış servis yönergeleri vardır bunların dışına göz göre çıkarsanız bedeli ödersiniz o kadar açık ve net).Cihaz bize sabah gelmiş olsun ve hiç işimiz yoktu hemen bakma fırsatı bulduk.Mesela o lastik problemi evet kullanıcı hatası değil dedik uluslar arası sistemi açtık cihazın kaydını açtık parçasını girdik.Saat 16:00 kadar girilen kayıtlar aynı gün merkez depolardan ürün servise sevk edilir.Örnek Türkiye deposunda ürün yok ,yurt dışından gelecek (şimdi herkez evet işte simdi servis süresi uzayacak diyor)Yurt dışından parça uçak ile experss kargo sınıfında 1 günde Ülke deposuna ulaştırılır.Hangi firma bir günde bir ürünü gümrük dahil her işlemini hallederek yurt dışından ülkeye sokabilir ?Evet 1 gün yedik parça ülke deposundan aynı gün sevk edilir ve servise ulaşır ülkemizin en uzak yerine max : 3 gündür yakın bölgeler 1 gündür.Parça gelince servis elemanı bu parçayı alır hemen takar neden mi ? Apple sizi izliyorlar arkadaşlar kafanıza göre iş yapamazsanız sizin için deadline'lar verilmiştir ve süre çoktan başlamıştır.Sizin cihazı onarıp arızalı parçayı tekrar Express kargo ile merkeze iletmeniz gerekmektedir(Demekki servis değiştirilen parçaların üzerine yatmıyormuş)Parça merkeze ulaşana kadar süreç devam eder, ulaşınca süreç biter ve başka bir süreç başlar.Parça Apple tarafından kontrol edilir ve prosedüre uymayan bir durum var ise parça bedeli size fatura edilir(Buda şunu gösteriyor servis kafasına göre parça değiştiremez) Toplam servis süresi 4 gün diyelim.Konuşmalarda bahsedilen 10-15 günlük servis süreleri çok nadir görülen parçanın hiç bir depoda olmaması yada ürün yeni çıktı ise veya çok eski olması nedeni ile yedek parça üretiminin olmaması nedeni ile gecikebilir.Apple açılan çağrıları titizlikle izler ve kontrol eder.Bir keresinde parça beklediğim bir çağrı için Apple Care Amerikandan aranmıştım.Böyle şartlar altında servis sürelerin uzaması pek olası değildir.

  3- Memnuniyet.Bir servis hizmeti aldınız diyelim.Apple size bir anket gönderir ve kimsenin baskısı altında kalmadan bu anketi cevaplamanız istenir.Burada seçeceğiniz her yanıt Size servis veren merkezi doğrudan etkilememektedir.Yani aslında cezayı da ödülüde siz veriyorsunuz.Bu anket sonuçları öncelikle servisi daha sonra ülke sonuclarını etkileyerek en tepeye kadar gidiyor. Aklınızdan hiç söyle bir şey geçmesin ne olacak ki artı eksi olsa.Emin olun servislerin ve hatta Apple 'ın türkiye ofisini bile çok yakından ilgilendiriyor.

  4-Servis herşeye garanti dışı der.Bu noktada arkadaşlar şunu açık yüreklilikle belirtmek isterim benim tandığım tekniker arkadaşlar hiç bir şekilde art niyetli insanlar değiller ve uymak zorunda oldukları kurallar var.Bir cihaz fiziki hasar veya dış etkenlerden kaynaklanan bir hasar var ise bunu sizin için garanti içi değerlendiremez.Bunu yaparsa ister isteyerek ister istemeyerek bu değişen parçanın parasını öder.(İster kablo olsun ister anakart Apple için fark etmez hata hatadır ve yapılması gereken yapılır)Daha önce dediğim gibi her cihaz için kontrol edilmesi gereken yol haritaları vardır bu belgelerde nelerin kapsam içi nelerin dışı olduğu açıkça belirtilir.Örnek bir ipad'in köşesindeki eziğin boyutu 4mm den fazla olamaz.Bizler elimizde mikrometrelerle ölçüm yaparken kullanıcılar bunun farkında değiller.Onlar için o sadece bir ezik ve servis almaması için bir durum söz konusu olamaz.Bir çukurun derinliği veya iki çukurun derinliği arasında kontrol sırasında bile farklılıklar vardır.Bu şartlar altında teknisyen kafasına göre davranırsa olacaklarıda hesaba katması gerekir.İphone lar çok daha özel cihazlar olduğu için kontrol aşamaları diğer cihazlardan çok daha fazladır ve garanti kriterleri konusunda apple çok hassastır.Bu yüzden bir çok kullanıcı garanti dışı kalmış cihazlar konusunda veryansın ederler.

  5-Sonuç Genel olarak bütün servisler benzer şekilde prosedürler işletirler.Hepsinin kendince kontrol mekanizmaları vardır.Bunca yıllık çalışma hayatımda en iyisin Apple olduğunu rahatça söyleyebilirim.Her marka en iyi hizmeti vermek için elinden geleni yapmak çaba sarf ediyor ve bunu yaparken herkes için iyi olanı yapmaya gayret ediyorlar.Ne kendileri için ne sadece kullanıcılar için.

  Lütfen mesaj yazarken empati yapmayı deneyin.Size yardımcı olmak isteyen insanlar sizin kötülüğünüzü istemiyorlar zaten size hizmet veremezlerse o kurumlarda çalışmalarına gerek yok.Sizin sorununuzu çözeceklerki bu yapılan hizmet için para talep edecekler.Size hizmet veremezlerse para kazanamazlar ve ticari bir şirket olmalarının bir amacı kalmaz.

  (Yazdıklarım kendi görüşlerimdir sistemin içinde olan biri olarak yazdıklarım hiç bir firmayı bağlamamaktadır)

  SAYGILARLA

  • urzais @urzais

   Kargo almak tüketici kanununda var bu eksiklik midir kanunu takmamak mıdır?

  • RockandRage @rockandrage

   Merhaba

   Kargo ile başka bir servise gönderebilirsiniz.Bu hakka tabiki sahipsiniz ama Apple'ın çalışma sisteminde bizzat kullanıcının cihazı teslim etmesi beklenir.Bize bu yönde talimatlar verilir.Siz cihazı kargo ile gönderirseniz cihazın başına bir şey gelirse mağdur olursunuz bu durumdan ya gönderdiğiniz firmayı yada kargo firmasını sorumlu tutarsınız.İkinci bir konu is sorunun bire bir olarak müşterinin ağzından dinlenmesi sonuca gitmek için önemlidir.3.sü ise apple store üzerinden kargo kabulu yapacak alt yapı mevcut değil.Apple amerikada da storelar üzerinden kargo kabulu yapmıyor.Amerika da Apple Care Service Center'a ürün gönderimi yapılarak servis hizmeti alınabiliyor ama dediğim gibi siz istediğiniz servise kargo ile gönderebilirsiniz.

   SAYGILARLA

  • urzais @urzais

   @rockandrage Sorum çok net türkiye mağazalarından yada internet üzerinden ürün aldım bu ürünü kargoyla yollamak benim kanuni hakkım mı? Hakım ise tüketici kanunlarına göre hareket etmiyor demek apple ayrıcalığı nedir bunun cevabını veremiyor apple severler sadece hazır değil kabul etmiyor altyapı hazır değil diyorlar işte marka fanatikliği burada başlıyor. Akasya zorlu yada türkiye sitesinden aldığım her ürünü çatır çatır kargoyla almak zorundasın kanuna göre yok yan yattı çamura battı ben elmayım sistemim hazır demek bahane değil.

  • RockandRage @rockandrage

   Siz bu hakka sahipsiniz zaten Apple Storelar haricinde istediğiniz servis noktasına ürününüzü kargo ile gönderebilirisiniz.Apple'a bu konu hakkında bir yaptırım olamaz çünkü servis sadece zorlu veya akasya değil Türkiye'de 20 den fazla servis istedeğinize ürünü kargo ile göndermekte özgürsünüz.Ha bu servislerde ürünü kargo ile almasaydı diyebilirdiniz evet kanuna uymuyorlar diye.Siz illaki Zorluya veya Akasya ya kargo ile göndermek istiyorsanız onun için şartların olgulaşmasını beklemeniz gerekiyor.Yani burda marka fanatikliği yapılmıyor.Size tercih sunuluyor.Bu lokasyonlarda Randevu ile bizzat teslim yöntemi ile hizmet alabilirsiniz geriye kalan servis noktalarında isteğe bağlı kargo ilede ürün gönderimi yapabilirsiniz diyor.Apple Store sağladığı ve diğer servislerin sağlayamadığı bir şey yok.Oradaki arkadaşlarda eğitim sınavlara giriyorlar bizlerde eğitim alıp aynı sınavlara giriyoruz.Onlarda aynı parçayı kullanıyor bizlerde.Nasıl hastene gibi banka gibi yoğun olan kurumlar sıra sistemi kullanıyorsa Apple'ında storeları yoğun olduğu için düzenleme ve yöntebilmek açısından bu şekilde servis hizmeti vermektedir.

   Umarım açıklayıcı olmuştur

 • ssaygin @ssaygin

  Kanunen maksimum onarım süresi 20 iş günü
  Apple'ın maksimum onarım süresi 10 iş günüdür.
  Ama şimdiye Apple ürünlerimi 4 farklı servise gönderdim 3 seferinde değişim , 1 kerede format atılıp geri yollandı.
  Bu gönderdiğim servislerin en uzun süreninde bile(teleservice) 3 iş günü , en kısa süreni (artı) 1 gün içersinde yapmıştı.
  Not:Ama artıda 2 gün bekledim stoktan değişim iphonu yokmuş çünkü

 • barmanbek @barmanbek

  @ddguclu güzel/önemli bilgiler vermişsiniz, teşekkürler. benimde başıma şey gelmişti; macbook airımın , ekranımın kasasının hafif açık (sizinki gibi ama benimki lastıikte değil ekranın köşesindeydi, sol alt çerçevesi açılmıştı benim yüzümden),bir süre sonra ciddi sorunlar olmaya başladı, ekranla anakart arasındaki kablo zedelenmişti, o zamanlar apple store ne zaman açılcağı belli değildi, türkiyedeki servisleride çok para ister diye kendim yapmaya çalıştım parçaladım ekranı , sonra özel bir serviste 700tl ye ekran değişimi yaptırdım (servis sadece üst kasayı yanlardan açarak içindeki ekranı değiştirdi, üst kasayı değiştirmedi gözümün önünde yaptı. ) yaptığı ekranı kasa açarak yaptığı için ekranın çerçevesinde açılmalar oldu, "böyle kullanıcaksınız " dedi (kasanın değişmesine 1100 tl gibi bir şey istedi ondan sadece ekran değişimi yaptırdım), 2-6 ay sonra çerçeveden ışık sızması olduğu için hangi uygulama açık hangisi değil göremiyordum sinirim bozuluyordu,renkler eskisi gibi değildi zorlu center'ın açılmasını bekledim açıldı randevu aldım (bir hafta sonrasına ) , garantisi bitmesine 1 hafta felan kalmıştı,genius arkadaşa hiç özel servisten bahsetmedim;

  ben: "sadece çerceve kendi kendine açıldı " gibi bir şey dedim. baktı (büyük ihtimal çercevenin açıldığını anladı ) ,
  genius: "bir bakalım garanti kapsamındaysa yapılır değilse ücretli yapılır "dedi (sorun benim hatamdan kaynaklıydı garanti devam etsede ücretli yapılacağını gözüme aldım.) ben garantisinin geçtiğini biliyordum,
  genius: "3 gün önce garantisi bitmiş ürününüzün, keşke 3 gün önce getirseydiniz ücretli yapılacak " dedi,
  bende sinirli bir şekilde: "kardeşim 3 gün önceye randevu verdiniz de ben mi gelmedim ! zaten daha yeni açıldınız sizi bekledim kaç aydır , ben devamlı apple kullanıcısıyım aç bak bakalım sen randevuyu ne zaman aldığımı gör ! " dedim. (tabi bu arada önündeki ipadde bütün apple ürünlerimi görüyordu. ) anlayışla karşıladı.
  genius: " haklısınız gerçekten, yoğunluk var ama ben bir müdürüme bu konuyu sormalıyım, sonuçta 3 gün geçmiş " dedi, ipadden mağaza müdürü ile görüştü ,
  mağaza müdürü : " tamam o zaman müşterimizi üzmeyelim , garanti kapsamında olup olmamasına bakılmasın değişecek tüm parçaları değişsin " dedi. (tamamen kullanıcı hatasıydı ) genius: "ücretsiz parça değişimi yapılacak, müdürümüzün onayını aldım, o zaman bir de pil durumunuza bakalım " dedi pilin de eskidiğini gördü, "hazır ücretsiz parça değişimi izni almışken pilinizide değiştirelim "dedi, tabi çok sevindim, o gün işlemler yapıldı. "3 gün içinnde size haber verilecek, ama isterseniz verdiğim kağıtta takip numarası var, sitemizin takip bölümünden bu numarayla sürekli olarak durumunu kontrol edebilirsiniz "dedi.
  ve 3 gün boyunca takip ettim, 3. gün ürünüm teslime hazırdı gittim aldım ,yaklaşık 1500 tl ye ekran ve pil değişimi ücretsiz olarak yapıldı. bilgisayarımı alırken
  ben: "yine sorun olursa" dedim .
  genius : "değişen paçaların 3 yada 6 ay garantisi var efendim getirin"dedi. teşekkür edip çıktım....

  şunu söylemem gerek ki mac de garanti, apple care olmasa bile, ücretli yaptırdığınız (veya ücretsiz) bütün donanım parçalarının 3 ay garantisi vardır (ben öyle hatırlıyorum 6 ayda olabilir) yani ; atıyorum doğa bey apple care siz olarak götürdü, fabrikasyon sonucu olduğu ortaya çıktı, ücret istenmedi, aynı (lastiği atmış ) şekilde eline geçerse 3 ay içinde kafalarına atabilir. ben’de macbook’umu yaptırdım ama hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım komple ekranı kasayla değiştirdiler. kullanıcıların bilgisi olsun yani ücretli ekran değişimi yada parça değişimi yapıldığında o parçaların bir garantisi var.

  not : bana kalırsa her ne olursa olsun kullanıcı hatası olsada özel servislere cihazınızı vermeyin derim, yarım yamalak yapabiliyorlar ilede daha çok sıkıntı olabiliyor. ayrıca:
  cihazınızı hiç aramadan da ne durumda olduğunu şu siteden bilgileri yazarak öğrenebilirsiniz : https://selfsolve.apple.com/repairstatus/main.do

 • omernuri @oomernnuri

  cok itici geliyo bu doga bana. apple dan soğutuyor beni herif

 • koray çetinkaya @killforyou28

  Slm @ddguclu benim iPhone 5s su kocasına düştü. Su an.çalışmıyor doğal olarak.belli bir ücret karşılığı degistirirler mi acaba?

  • DDGuclu @ddguclu

   Cepkask çok gereksiz bir firma. Bir sıkıntı olduğunda yardımcı olmayan yokuş yokuş yokuş yapan klasik bir sigorta firması daha fazlası değil.

   Eğer garantisi varsa değiştirebilirler. Yoksa da 800 liraya yenisini verebiliyorlar. Daha dün üst tuş bozuk diye bir tanıdık götürdü, düzeltmişler ama 2 ay sonra tekrar bozulabilir diyip değiştirmişler telefonu 🙂

   Şansınızı deneyin.

 • Ekrem Öncül @elifpc

  kullanıcı hatası sebebiyle değiştirmezler gibi geliyor. Hiçmi çalışmıyor peki

 • Ekrem Öncül @elifpc

  onların yardımcı olması lazımdı aslında cepkask çözerdi 🙂 Telefonun akım çekip çekmedğine bakmak lazım bir ihtimal çalışır diye düşünüyorum.

 • Ekrem Öncül @elifpc

  tinere yatırmışlardır. cepkask her türlü kaza belaya karşı çözüm üretiyordu nasıl oldu da gözden kaçırdı ?

 • koray çetinkaya @killforyou28

  bilmiyorum vallahi ama 2000 tl lik cihaz yatıyor.canımı çok sıkıyor..

 • sarpuli @sarpuli

  Apple adamı maymun eder, ama telefon sırasında ama servis sırasında... İnsanoğlu sever maymun olmayı...

 • koray çetinkaya @killforyou28

  O zaman götüreyim garantisi var zaten.

 • Ekrem Öncül @elifpc

  kesinlikle haklısınız garanti dışı ürün kalması için sadece apple ya da samsung değil bütün telefon tablet notebook ürünleri için aynıdır. Ürüne sıvı temas olması garanti dışıdır, ürünü korumak zorundasınız zaten bu şüphesiz, ürünlerin hepsi tam metal olmasa da yarı metal ve benzeri ürünlerden yapılıyor malum ticaret için ne kadar ucuz maliyet o kadar iyi mantığı bu kesinlikle göreceli bir kavram ürünün garanti dışı kalması için de bu kalibrasyonun bozulması yeterli oluyor zaten. Mesela telefon sektörünü bir kenara bırakalım. Müşteri 2500 dolara ultrabook alıyor bu ürünü sadece dengesiz kapatmasından dolayı ekran kısmını kırıyor kullanıcı hatası sebebiyle 800 dolar sadece ekran ücreti ödeyebiliyor. Şu da bir gerçek 35 bin tl paranız var 2005 model bir bmw mi alırsınız yoksa 2013 2014 model bir hyundai mi alırsınız ? Bizim millet bu tarz bir seçimlerle telefon aldığı için biraz daha çile çekmektedir. Türk milleti olarak oradan kısıp buradan kısıp en yüksek model telefon alıyoruz bunun sebebini de bilmiyoruz acaba gerçekten ihtiyaç olduğu için mi yoksa teknolojiyi takip ettiğimzden dolayı mı ? Ama bunda markalara da şuç atmamak lazım onlar üretimi yaparlar satarlar. Ancak bu ürünlere kolay ulaşmamızı sağlayan hat satış firmalarıdır.Faturalara yansıtıp cihazı olduğundan yüksek fiyata satıp hattı da size bağlayan ve o cihazı da sahip olmanızı sağlayan onlardır. Yok peşin para 3000 tl ye cihaz alan müşteri şuana kadar görmedim doğrusu.

 • Baki Karadeniz @bakikaradeniz

  @ddguclu macbook promun hddsini ssd ile değiştirdim. hddyi de uygun yuva alıp dvdnin yerine taktım. Sence apple bunu dert edermi garanti açısından?. eski haline getirip mi götürmeliyim?

  Bu arada problem ekranın menteşelerinin gevşeyip ekranın sabit olmaması.

 • kuraykanli @kuraykanli

  iPhone'a randevu alınamamasın sebebi şudur: 12'de size +6 gün sonraya verilir randevu.
  Pazartesi'yi Salı'ya bağlayan gece haftaya Pazartesi randevu için açılır. Fakat siz Pazartesi günu Apple Store'a giderseniz, NORMAL OLARAK kural dışı olan bir işlem yapıyorlar. Kendi iPad uygulamalarından size normalen kapalı olan randevudan veriyorlar. Yani sen Pazartesi gecesi haftaya pazartesi randevu almaya çalışırken senin almaya çalıştığın randevuyu orda sırayla dağıtıyorlar. Bundan dolayı günde atıyorum 100 randevu veriliyorken 60'i siradaki insanlara verildiginden web'den randevu alanlara az kalıyor.

  Bunu iki yönle değerlendirebiliriz. Yani ne artı ne eksi. Ben eksi değerlendiriyorum.
  1- Şubeye gelen insani mağdur etmeme
  2- Webden randevu alanı mağdur etme

  Ayrıca randevusuz bakamayız sistem kabul etmiyor diye bir kural yok. Ayrıca ellerindeki iPad'den size istediği gün ve saate randevu verilebiliyor. Aynı güne 10 dakika sonraya bile randevu yazabiliyorlar size 🙂

  Son olarak tüm işlem kararları o an Genius'un iki dudağının ucunda. Biri size parça değişimi söylerken biri size full değişim yaptırabilir. Ya da atıyorum kablo bozuldu, bir kişi size garanti içinden değişim yaptırırlarken diğeri sen bozmuşun diyebilir. Yani tüm karar o anki kişide ve kimse ona hoop sen burda niye değistirdin bu telefonu demiyor.
  Bunlarıda eklemenizi öneririm @ddguclu

 • Akif Sever @pauselife

  Son gündem değerlendirmesinde anlaşılıyor ki Levent abi bu videoyu izlememiş.

 • Emre Yavuz @emre69

  Mac'imi servise verdim üstüne sıvı dökülmüştü temizlik yapacağız dediler temizlediler 4GB bir tane Ram soketini bozdular Mac'in sorun diskte olmasına rağmen sorunun anakarttan olduğunu söyleyip 2000 TL para istediler. Klavye ve trackpad'te düzgün çalışmıyordu onlar içinde 600 TL istediler. Egemak İzmir şubesidir. Bu servis yetkili servistir. Başka bir bilgisayarcıya götürdüm bende Mac'imi normal diskin yerine SSD taktı içinide temizledi hiç bir sorun yok ne trackpad'de ne klavyede nede bilgisayarda. Olan 4GB Ram'e oldu. EGEMAK Izmir şubesi...

 • Mustafa Kaya @mky

  iphone 6 cihazım var.cihazımın sol alt bölgesinde esneme ve hafif çıt diye ses çıkarma(üzerine baskı uygulayınca)sorunu meydana geldi 10-15 gündür. Cihazı 3-4 ay önce 2.el olarak satın aldım ve cihazı aldığımda kenarlarda ufak tefek çizikler vardı bunları önemsemedim. ekranda ya da herhangi bir yerinde bir sorun kesinlikle yoktu. 3-4 aydır sorunsuz kullandığım cihazda bahsettiğim sorun olunca randevu alarak bir arkadaş vasıtasıyla zorlu center’e ürünü yolladım. kendim istanbul’da değilim çünkü. bugün arkadaş gitti ve oradaki çok bilmiş genius’lar bu sorunun darbe kaynaklı olduğunu iddia ederek değişim vermedi ve 1.100 tl karşılığında ekranın değiştirebileceklerini söylemiş. Bu durumu kabullenemiyorum.
  Bahsettiğim gibi bu sorun kendiliğinden meydana geldi. İnternette aynı sorunda olan yüzlerce insan var. Forumlarda yazışmalar var. 2 aylık cihazı olup da bu sorunu yaşayanlar var. Yani darbe ile alakası olmayan bir durum. Ben bunları tüketici haklarına şikayet edersem sonuç alabilir miyim? Ya da başarı genpa gibi bir servise yollasam sonuç çıkar mı?

 • Selin Ünal @unalselin40

  Merhaba benım Bluetooth kulaklıklıgımın tekı kayboldu uctersız talep ıstıyorum verırlermı

Benzer Videolar