Paylaş Paylaş

2015 yılı otomotiv gündemi değerlendirmesi

Geçtiğimiz yıl boyunca birçok önemli gelişmenin yaşandığı küresel sektör otomotivden sizler için de önemli olacak en flaş gelişmeleri derledik. Dünya gündemini takip etmek yetmez, bunun bize etkileri ne olacak diyorsanız o zamin iyi seyirler!

Otomobillerle ilgili herşeyi ilk siz öğrenmek istiyorsanız kanalımıza abone olun ► https://goo.gl/ZXgxLT

Otomobil incelemelerimiz için ► https://goo.gl/jnbWzD

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/k/otoseyir

Facebook: https://www.facebook.com/otoseyirdergi
Twitter: https://twitter.com/otoseyir
Instagram: https://www.instagram.com/otoseyir/

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Metehan Uğurlu @thegreatmete

  Beklemediğim bir zamanda geldi açıkçası. Cebimde para bulmuş gibi mutlu oldum. 😀 1:55 bugüne kadar gördüğüm en iyi video yönlendirmesi olabilir.

 • t_d @td

  @lawnmower Artık seni göremeyeceğiz galiba?

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @td
  Oyle deme yahu, niye goremeyelim, @lawnmower yogundur, falandir isi vardir.
  Gelir, gelmelidir 🙂

 • Jorji Costava (eskiden Cartman @jcostava

  Oyş, çok iyi oldu çok da güzel oldu taamı mı 😀

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @sevcanalkan
  Farkli bir yorumlama tarzi vardi, umarim ayrilmamistir. 😕
  Can bey de cok iyi ama araya giren ek bilgilerle konu bazen dagiliyor o anlatirken 😀

  Tabi bizim istememizle olacak birsey degil ama arada katilmasini temenni ederim.

 • sayit seyhan @seyhansayit

  Hamdi reis yakışmış oraya 😉 🙂

 • Snaypeers @snaypeers

  can abi süpersin !!! Seni dinlerken keyf aliyorum. Sorulari soranda istekli hamdi abi olunca tadindan yenmiyor. Yalniz bir konuda tavsiyede bulunmak isterim. Biraz daha alt ve orta gelirli insanlarin ihtiyac duyacagi fikirler hakkinda video yaparsaniz daha cok mutlu olurum şahsim adina söyluyorum bunu hem fikir olmayanlar olabilir. Yalniz hic yapmiyorsunuz da demek degil.belirtmek isterim. Tesekkurler

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Hamdiseyir oldu iyice. Emre bey nerdesiniz yahu ?

 • Ruhi @ruhiisci

  güzel inceleme. ağzınıza sağlık. arabam yok, ama sizi izledikçe araba sürmüş kadar oluyorum 🙂

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Tesla ile ilgili bölümde reklam kısmına katılmakla birlikte sundukları yeniliğin diğer üreticiler tarafından takdir edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Esas olay Honda'nın yıllar önce tasarladığı hidrojen destekli sistemler bana göre, Tesla kadar reklamı yapılsa belki daha farklı şeyler konuşuyor olurduk şu anda. Skandallar dışında üreticiler otomotiv pazarından memnunlar mı sormak gerek. Artık sıfır araca talep önümüzdeki yıla kıyasla daha az olmalı. Fiyatların ülkemizde rekor üzerine rekor kırması kullanıcı gözünde pek iyi bir intiba bırakmadı. Vergilendirme ve ehliyet olaylarındaki kıpırdanma bu yıl daha fazla gündemde kalacaktır. Devir tasarruf devrine döndü düşük hacimli motorların daha fazla ilerlemesi gerek. Şahsen yüksek hacimden yana bir kullanıcı olduğum için hiç heyecan verici gelmedi bana. Özellikle Ford bu konuda pazara yön verebilecek atılımlar yapıyor. Ülkemiz adına bu yıl daha farklı tartışmalara gebe gibi duruyor. Gerek yerli otomobil gerek sigortalar gerek yeni ehliyet yasası gerekse taşıt vergileri otomotiv sektörü açısından sıklıkla gündem değişecek gibi.
  Can abi gözünü seveyim, her şey iyi güzel hoş, konudan uzaklaşmasak örnek verirken çok daha güzel olacak. Bunun dışında harika olmuş, 2016 beklentilerinizi de bir video olarak görebilirsek Emre abi ile birlikte güzel olur ve tek temennim daha fazla araç incelenmesi. Segmenti ne olursa olsun daha fazla araç incelenmeli. Son olarak TS ahalisinden gelen birikimin nasıl yapılır tarzı videolarda değerlendirmesi çok iyi olacaktır. Zincir videosu buna güzel bir örnek. Yolunuz bu yıl daha açık olur inşallah. 🙂

 • Recai @recai

  @lawnmower
  Emre başkanda olsaydı daha bir güzel daha bir şahane olurdu.

  Özellikle elektirilikli otomobiller konusunda büyük bir atılım beklerken 2015 yılında, kayda değer hiçbirşey olmadı. Sanırım en az 5 yıl gerekecek bu gidisle..

 • Uğurtan ÜRER @ugurtan

  Elektrikli otomobiller bir türlü yaygınlaşamadı benim hayalim benzin fiyatlarının böyle anormal olduğu bir ülkede herkesin elektrikli araçları kullanmaya başlaması. Yerli otomobili sadece elektrikli yapsalar mesela ne güzel olur ucuz ucuz satsalar düşük vergili filan hep hayal bunlar...

 • Mamba @blackmamba

  Büyük üstad Emre Çelikkol'u aradı gözler.

 • Altan Yoklar @altan-yoklar

  Can’a ve Hamdi'ye saygılar da . Emre’siz otoseyir ?
  ???

 • Meriç Türkbıkmaz @meric

  Can efendi beni çağırsa görsel içerik de hazırlayarak yardımcı olmak isterdim ama teklifi bile gelmedi. Sonuç olarak yine jaluzi izliyoruz ama podcast olarak düşünülürse güzel.

  • Uğur Doğan @infoman

   Valla jaluzi izlemekten bi hoş oldum. Adamlar bir arabadan bahsediyor ben videoyu arkaya atıp o arabayı araştırıyorum. Eskiden kırmızı koltuk diye bir program vardı şuanki formatlar bana onu hatırlatıyor.
   Ayrıca podcast yapılmış ama iTunes podcaste eklenmiyor bu sohbetler. @can

 • dangerksk @dangerksk

  Her araç tipi için ayrı ehliyet konusuna katılmıyorum. Kişi şahsi aracının kullanımı için ehliyet alıyorsa mevcut aracına göre belki otomatik veya manuel ehliyeti alabilir fakat işi gereği manuel ve otomatik vites araç kullanması gerekiyor diye 2 ehliyet içinde ayrı ayrı para vermesi saçma. Bu sadece devlete ve ehliyet kurslarına yarayacak. Bu şekilde olacak diye trafikteki sorunlar da azalmayacak parası olan 2 ehliyeti de alacak zaten. Amaç trafikteki sorunların halledilmesi olsa ehliyet kurslarında verilen eğitim ve formaliteden yapılan sınavların üzerine gidilirdi.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  tesla ya balon dediniz ya helal olsun. o ev pili daha piyasaya çıkmadı tanıtımı yapıldı bizim can ıskartaya çıklarttı. teslanın gazlandığı belki doğrudur ama devrim yarattığı bir gerçek. adam 0-100 ü 3 saniye araba yaptı ferrarilere nal toplatıyor. daha ne olsun. ücretsiz şarj istasyonu vs türlü yenilikler var. tek kelimeyle kesip atmak ayıp olmuş.

  • Can Akbulut @can

   Tesla'nın mucitlik iddiası ile tanıttığı her sistem yıllar önce başka firmaların geliştirip uyguladığı teknolojilerden ibaret. S model arabanın bütün temel bileşenleri Mercedes'ten alınma. O yüzden balon; öte yandan iyi bir organizasyon ve bu balonun avantajını şarj istasyonlarının yaygınlaşmasıyla göreceğiz belki ama bu da kısa vadede kazanım olarak algılanan bir zarar. Zira hidrojenin yaygınlaşmasını geciktiriyor.

  • Metehan Uğurlu @thegreatmete

   @can Elon Musk'a kimse mucit demiyor zaten. Diyorsa da hata ediyor. Tesla'nın avantajı çok kaliteli bir son ürün olması, daha fazlası değil. Hidrojen konusunun ise hali hazırda bir hayli gelecekte gerçekleşeceğini düşünüyorum; otomobil dergilerinde çıkan haberler, gerçekleşen tartışmalar bana bilimsellikten oldukça uzak geliyor. Ha olsa elektriğin yüzüne bile bakmam şahsen, o ayrı. Ne güzel egzozdan su akıta akıta gideriz. 😀

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   İyi de tesla firmasının mucitlik iddası yok. olsa olsa inovasyon var. Ki onu da gerçekten iyi yapıyorlar. Allahını seversen özellikleri mercedesten alınan ( ki bence alma filan yok. benzer teknolojiler kullanılmış ) nasıl balon oluyor. Bu gün mercedes s class a balon diyebilirmisin? Hidrojen olayı gerçek bir şehir efsanesi olacak. Tutması mümkün olsaydı honda ve toyota ihya olurdu. Bunlar deneysel çalışmalar. Ve dünya çapında yaygınlaşması mümkün değil.
   Elon musk ın hidrojen , hibrid arabalar ve diğer alternatif yakıtlar hakkında bir açıklaması var. ilk başta tüccar kafasıyla yapılmış gibi geliyor ama enine boyuna düşününce musk neden bir dahi bunu çok iyi anlıyoruz.
   Tesla nın bence en büyük dezavantajı büyük bir sanayi geçmişi yok. bu yüzden kusursuz bir üretim yok. Halen tesla araçları ciddi hatalarla üretiliyor.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   Bu arada elektrikli arabaları bir kabullenememe durumu var farkındayım. ama geçecek bunlar. Şu an önüme bir Nissan GTR anahtarı bir de Model S P90D anahtarı koysalar tercihim tesla olur. Ki nasıl bir GTR hastası olduğum iyi bilinir.

  • volkan drizzt @volkan-plc

   Tesla yı Apple a benzetiyorum. Var olan teknolojileri güzel harmanlayıp son ürün haline getiriyorlar ancak sıkıntısı az araba üretip satabilmeleri. 2015 yılında 50 küsür bin araç satmışlar.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   Aslında bir bakıma çok doğru apple ile benzetilebilir. Hatta bu bakımdan canın yağtığı balon benzetmesi tamamen haklı da olabilir haksız da olabilir.

   Apple var olan şeyleri kendi yapmış gibi satıyor doğru. İnovasyon katıp daha kullanılabilir de yapıyor o da doğru. Ama apple bir çok ürününde aslında hi end ürün çıkaran bir firma değil. misal ipod. piyasayı yıktı ama hiç bir zaman hi end olmadı olamadı. Veya en son çıkan fansız macbook. piyasada benzerleri daha iyileri var.

   Ancak teslanın apple ile şöyle bir zıtlığı var. Tesla bir çok teknolojisini açık kaynak olarak ortaya seriyor. Diğerlerinin yapamadığı bir çok şeyi sorunsuz yaptı. 600 km menzil bugün inanılmaz bir rakam değil tesla için. diğer firmalar bunun yarısına ulaşamadı. ( Bu arada yerli elektrikli toyotalar 400 km ye dayandı.)

   Olaya geniş çerçeveden bakarsak tesla otomobil dünyası için zoru başardı. Daha kat etmesi gereken çok yol var. Ama yolu doğru yol en azından.

 • Paralelport @paralelport

  Güzel bir bölüm. Yeni bitirebildim.

  - Jeep hack skandalına da yer verilebilirdi, hatırlatayım. Kanımca o da büyük bir vaka.
  - Tesla yorumu güzel olmuş. Zaten devlet desteği ile ayakta kalan bir proje. Borçlarını düzenli ödedikleri söylense de araç başı zararı ortada.

 • Kent @kent

  Dünyanın en ucuz spor arabaları ile ilgili bir program yapsanız güzel olurdu.
  Can Akbulut @can

 • Murat Hanoğlu @muratcanist

  @can Video sonunda "seneye görüşürüz" dedi 😮
  Klişeden ölen var ya. O kadar kaçtım şu espriden, farklı açıda açılmayan hava yastığı gibi farklı açıda buldu beni :))

 • Ufuk Er @kufu_re

  Konuyla alakalı değil ama abi ikinci el araba alınırken neye dikkat edilmeli neler önemsiz diye bir yayın yapabilir misiniz. Malumunuz sıfır araba fiyatları el yakıyor. @can

 • Secil Ocak @secil-ocak

  Can bey merhaba size nereden ulaşacağımı bilmediğim için burdan yazmak zorunda kaldım. Benim 2005 model x5 e 53 kasa bir aracım var ilk sahibiyim. araç 400 bin km ye gelince motoru rektefiye ettirmek yerine Almanya ya götürerek Bavyera Bmw fabrikasında sıfır motor taktırdım. Şu an yeni motorda 90 bin km de. Ayrıca aracın yaşı itibariyle metal yorgunluğu olmasi kaçınılmaz olduğundan alt takimlarini yeniledim ek olarak tüm civata vb yenilendi ayrıca Şase bağlantı noktalarını guclendirdim. sol iki kapıda ise hafif bir pas vardı firma onu 12 senelik paslanmazlik garantisi nedeniyle ücretsiz değiştirdi. Aracın tüm Elektirik kablolari yenilendi koltuklarda tutun da Sigortaları kadar elektronik akşam elden geçirildi. ve daha buradan yazmam uzun sürer bir sürü ilave bakımları yapıldı. Anlayacağınız araca uçuk miktarlarda masraf yapıldı bunların hepsi keyfe keder yapılan masraflar. Benim aracımi satma gibi bir niyetim yok ancak hani indan merak ediyor bir kaç exper e tüm faturalar beraber gösterdiğimiz bir değer bicmelerini istediğimde komik rakamlar söylüyorlar. sizce bu aracın adil piyasa degeri nedir. bana kalırsa paha bicilemez orası tamam ama bir ürünün adil bir piyasa değeri olmalı yanıtını için şimdiden teşekkürler. buraya yazdığım içinde özür dilerim. Saygılarımla

 • Ömer SOLAK @ossolak

  @can Can bey bu aralar kensidinden bahsettiren bir Fiat egea yı incelemeniz mümkün mü?

 • Canerbkr @canerbkr

  @can bey internette bir tane Renault Kangoo test videosu yok ford fiat yaptınız sizden ricam Kangoo yuda bi inceleyip kıyaslama yaparsanız tek ve ilk Kangoo test videosu sizin olucak .eski yeni Kangonun bir tane test videosu yok.