Açık kaynak ve özgür yazılım RGB ışıklandırma yöneticisi: OpenRGB

Klavye'den ekran kartına, RAM'den Anakart'a kadar birçok donanımın RGB ışıklandırma ayarlarını tek bir yerden yapmanıza yarayan açık kaynak, ücretsiz ve özgür yazılım bir çözüm. Benim elimde böyle bir cihaz yok, deneme imkanım olmadı ama elimde olsaydı, firmaların sunduğu aşırı süslü uygulamalar yerine bu sade uygulamayı kullanmayı tercih ederdim. Firmaların kendi yazılımlarının çoğu zaman GNU/Linux sürümleri de olmuyor. Bence takdire şayan bir emek. İlgili arkadaşlar inceleyebilirler.

Desteklenen cihazlar tam listesi: https://gitlab.com/CalcProgrammer1/OpenRGB/-/wikis/Supported-Devices

Uyarı: Cihazların çalışma prensipleri tersine mühendislik yöntemleri ile çözülmeye çalışıp, o şekilde programa entegre edildiği için her zaman için çalışmama riski var. Bazı cihazlara donanımsal hasar verme durumu da varmış ama bilinen sorunları gidermişler. Bu riski göze alarak kullanın.

v0.5 - Windows (64 bit): https://gitlab.com/CalcProgrammer1/OpenRGB/uploads/dab6f3e7bac7ebaba526e5e7dde12233/OpenRGB_0.5_64_88464d1.7z
v0.5 - Linux (64 bit): https://gitlab.com/CalcProgrammer1/OpenRGB/uploads/575b979bff2ecbcb93d7cbbd4d9f8b52/openrgb_0.5_amd64_88464d1.deb

Kaynak kodları: https://gitlab.com/CalcProgrammer1/OpenRGB

#RGB #AçıkKaynak #ÖzgürYazılım #OpenSource #Windows #GNU/#Linux

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Devam ediyorum 🙂 #akış #tasarım #duvarkağıdı #MasaüstüDuvarKağıdı #mizah

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 18

ASUS ROG Front Base İnceleme

Merhaba Arkadaşlar,

Geçtiğimiz ay satın aldığım ve bir süredir kullandığım ASUS'un ROG serisinden çift kızaklı oyun paneli hakkında ufak bir incelemesini paylaşmak istedim.

Öncelikle kendi hazırladığım kutu açma videosunu izledikten sonra ürün detaylarına geçelim.

https://youtu.be/HDFEHMvduks

Öncelikle ürünü sadece ROG_EXT bağlantısı olan Republic of Gamers anakartlar da ve bu bağlantıya sahip diğer Asus anakartlarda kullanabilirsiniz. Eski tip fan kontrolcüler gibi her fanı ve sensörü ayrı bir noktaya bağladığınız ürünlerle kıyaslamayınız. Bunun sonucunda da sadece 1 kablo ile montajı tamamlamış oluyorsunuz. Montaj esnasında hiç bir sıkıntı yaşamadım. Bir kaç dakika içerisinde tamamlandı.

Kullanım videosu : https://youtu.be/vfxPZhQPaU0

Özelliklerine gelirsek tek tuşla OC imkanı, EQ ayarlarını değiştirme, 2xCPU,3 Kasa fanı kontrolü, mikrofon ve kulaklık çıkışı, oyundan aniden çıkmanızı sağlayan Escape modu ve sürekli güç veren bir USB 2.0 çıkışı yer almakta.

Fan kontrolcü ayarlarında fanları tamamen durdurmanıza imkan da sağlıyor. Sistem sesini de tamamen kontrol edebiliyorsunuz.

Kasanızın önünde 2 slot boşluğunuz var böyle şeylere meraklıysanız. Sisteminizde ekran kartı, SSD gibi daha önemli ihtiyaçlarınız yoksa alınabilecek bir ürün. Kasanıza ayrı bir hava kattığı da tartışılmaz.

Eksi olarak öncelikle biraz pahalı, saati sürekli am/pm modunda 24 saat modu yer almıyor.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

#akış #donanım #asus #frontbase #dualbay #overclock #hızaşırtma #fan #fanspeed #fankontrolcü #lcd #ekran #screen #frontpanel #rog #republicofgamers

ASUS ROG Front Base Unboxing

Kutu Açma ve Ön İncelemesi Camera : Sony A7
BeğenFavori PaylaşYorum yap

IKEY Akıllı Buton

Arkadaşlar merhaba;
Bugün inceleyecegim ürün basit bir akıllı tuş.

Ürün aslında daha önce kickstarter da başlayıp başarı kazanan “Pressy” ürününün klonu.

Ben bu ürünü İstanbul'da Sirkeci taraflarında dolanırken kıyıda köşede kalmış olarak gördüm.Satıcıda tam olarak ne oldugunu bilmediğinden 5 tl gibi bir fiyata aldım. (Çindeki satış fiyatı 1-2 $)
Ürün temelde telefonunuza kulaklık girişi sayesinde ilave bir fiziksel tuş özelliği kazandırıyor.Bunun için ürün paketindeki barkod ile googleplay den IKEY uygulamasını indiriyorsunuz.

Uygulama İngilizce.
Ayarlarından titreşim yada tepkime süreini ayarlayabiliyorsunuz.

Bundan sonra akıllı butonu yada kulaklığı her taktıgınızda size neyin yakılı oldugunu soracak.
Ve bu tuşa 1 tık, 2 tık ve 3 tık i.in ayrı ayrı görevler atayabiliyorsunuz.
Ben Zenfone 6 kullanıcısı oldugumdan sağ taraftaki güç tuşuna basmak zor oldugundan bir tık için power tuşu ataması yaptım.
Tıklamalara uygulama ataması yaptıgınızda ise direk o uygulama açılıyor.

Artıları;
+Küçük, ucuz,kullanışlı.
+Kulaklık girişi kapandıgından buraya toz girişi engelleniyor.
+Özellikle resim çekerken ekran yerine bu tuşu kullanmak pratik .

Eksileri;
-Bazen cepte farketmeden tuşa basıyorsunuz, zaman zaman algılamasında takılmalar olabiliyor.Ama çok nadir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnternet ve Fiber altyapıları (FTTx ve xDSL)

Arkadaşlar selamlar, günümüzde ülkemizde kullanılmış veya kullanılan internet alt yapı türlerinden elimden geldiğince sizlere bahsetmeye çalışayım.

FTTn (Fiber to the node)

Bahsedeceğimiz alt yapı belkide çoğumuzun kullandığı alt yapıdır. aDSL2+ Şeklinde de bahsedilebilir. ADSLde 16mbit bağlantıya bu alt yapı sayesinde çıkılmaya başlanmıştır. FTTNde konumlandırma şu şekilde olur; Bir kaç kilometrelik alan için bir kabinet (Saha dolabı) koyulur. Santral tarafından bu saha dolabına fiber kablo ile gidilir. Kabinetten sonra ise kullanıcılara bakır kablo ile hizmet verilir. Yani evlerinizde ki telefon kabloları.
Bu alt yapıda önemli olan sizin saha dolabınıza uzaklığınız ve saha dolabından size gelen bakır kablonun durumu.
Buna evinizin içerisinde ki iç tesisat telefon kabloları da dahil. Eğer bu kablolar sağlıklı ise 24mbit'e kadar internet bağlantısı sağlanabilir. Ancak şuanda operatörler ADSL2+ adı altında 24 mbit paket satmamaktalar.

FTTc(Fiber to the cabinet)
Şimdi gelelim ülkede çoğu kişinin fiber diye kandırıldığı altyapıya yani vDSL2 veya bazı bölümlerde Coax, Fiber_C şeklinde de geçebilir.
Bu altyapının FTTNden çok bir farkı bulunmuyor aslında, şöyle ki yukarda bahsettiğimiz FTTNde birkaç kilometrelik alana koyulan kabinetler burada her 200-300 metrede bir koyulur. Kabinetten sonra yine bakır kablo veya bazı yerlerde ethernet kablosu(RJ45)da kullanılabiliyor. Dolayısıyla bu kabinetler kullanıcıya yakın olduğu zaman internet hızları ve stabilite de yükseliyor. FTTCde 50mbite kadar internet bağlantısı sağlanabilir. Burda ki önem gösteren değişkenler yine bahsedilen bakır kablo kalitesi. Ancak FTTCde bu kontrollerin çoğu ISS tarafından yapıldığı için sizin evin iç tesisatınızı çok önemsemenize gerek yok.

FTTb(Fiber to the building)
İşte gerçek fiber diyebileceğimiz bir altyapı, aynı zamanda fiber olarak ISSlerin yaygın kullandığı bir altyapı. Yukarıda ki kabinetleri vs. unutun. Bu altyapıda yerleşim şu şekilde; Öbek noktasından fiber kablo ile bina girişine kadar gidilir. Bina girişine bir swicht koyulur bu swicht ISSe göre değişir Cisco ,Huawei, Alcatel Lucent olabilir.
Fiber kablo ile bu swicht'e girildikten sonra sw üzerinden ki portlardan binada ki dairelere ethernet kablosu(Rj45) ile çıkış alınır. Bu ethernet kablosu dairenizin içinde HGW(Modem)nize, WAN şeklinde bağlanır. Burda internet hızı ISSe ve SWye bağlı olarak değişir. Ancak genellikle ISSler 25-50-100mbit paketler satarlar bu alt yapıda. Ayrıca bu altyapıda tam anlamıyla IPTVde kullanılabilir(TurkcellTV+,Tivibu)

FTTh(Fiber to the home)
Bahsedeceğimiz son altyapı, FTTh diğer adı ile GPON bu altyapı tam fiber diyebileceğimiz bir altyapı.
Bu altyapıda ONT model, KTA model ve MTU model bağlantı mevcut, ben daha sağlıklı ve daha çok yaygınlaşan ONT modeli anlatacağım.
Bu altyapıda OLTden(Santral diyebiliriz) binaya fiber kablo ile gidilir, binanın zemin katına koyulan bask(Bina altı sonlandırma kutusu)dan veya fiber splitterından dairelere fiber kıl kablo çekilir. Bu fiber kıl kablo evinizin içine yerleştirilen ONT(Çevirici modem)ye giriş yapılır. ONTler yine ISSe göre değişir Ericsson,Huawei,Alcatel olabilir.
ONTye giriş yapıldıktan sonra RJ45 ile çıkış yapılıp HGW(Modem)nizde WAN şeklinde bağlantı sağlanır.
İnternet erişimi bu şekilde gerçekleşir. Bu erişimde 1000 Mbit'e kadar internet hızı sunulabilir. Tabi ki yine kullanılan değişkenler bazında. Bazı ISSler ONT üzerinde ses hizmetide verebilir.
FTTbde olduğu gibi VoD,IPTV hizmetler sağlıklı bir şekilde sunulabilir.

Elimden geldiğince sizlere ülkemizde kullanılan internet altyapılarını anlatmaya çalıştım. Yukarıda anlattığımda alt yapıların grafik hallerinide paylaşayım daha iyi anlaşılır.
Birde yukarıda bahsetmediğim bize kullanılmayan fiber to the desk var yani masaya kadar fiber ancak ülkemizde kullanılan bir altyapı değil 🙂 Hepinize bol fiberli günler 🙂

#akış #fiber #internet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • t.baris @turemis-baris

  Peki SO nun bu konudaki yaklaşımı nasıl?
  Eskişehirde fiber yazısınada yazmıştım. Sokağımızdan fiber geçti. Ancak bulunduğum apartman küçük sadece 7 daire var çoğu öğrenci apartman yönetimi die bişiy hak getire!.
  SO Eskişehirde uygulamaya başladığında bizim gibi müşterilerine nasıl bir fiber hizmeti vericek yada vericekmi? @horizon

  • Ufuk E. @ufuke

   Eskişehire kurulan alt yapı FTTh yani GPON. Ancak bulunduğunuz apartmana gelir mi gerçekten şuan için bişey söylemem yanlış olur. Eskişehirde öncelik ile yaygınlaşması lazım şimdilik açıkcası merkezi ve rezidans,site gibi yerleşim yerlerine sunulacak. Ancak şöylede bir şey var evin önündeki sokakta çalışma yapıldı ve evin kapısına doğru kazı yapılıp resimdeki gibi bir şey var ise kapının önünde alt yapı gelmiş demektir. (Resim gerçekten Eskişehir'den bağlar civarında alt yapı yapıldıktan son çekmiştim.)

 • Bilgehan Veli Çakıroğlu @hyperhiz

  İzmir'de SuperOnline yanlış hatırlamıyor isem FTTh(Fiber to the home) kullanıyor

 • cingibi @cingibi

  ttnet in fiber altyapısı olan bir binada superonline fiber alma şansımız olmuyor mu ttnetin adsl hatlatını kullanabiliyorlar fiberi ortak kullanma yok mu acaba

  • Ufuk E. @ufuke

   Merhaba, bu bulunduğunuz bölgeye göre değişiyor. Şöyle ki bazı bölgelerde fiberde anlaşmalar gereği Tsol fiber var ise TT fiber olamıyor, keza aynı şekilde TTfiber var ise Tsol fiber olamıyor. Ancak bazı siteler veya apartmanlarda bu protokollerden önce 2 altyapıda kurulmuş oluyor. Bu yüzden istediğinizi kullanabiliyorsunuz. Ancak şuanda binanızda sadece TT var ise yüksel ihtimalle TSoldan yararlanamacaksınız. Ama tabi ki en net bilgisi 08502220222yi arayarak öğrenebilirsiniz.

  • cingibi @cingibi

   bilgi için teşekkürler tilgin HG1311 modem ile ttnet fiber kullanıyorum. daha önceleri modemin tam yetki ile erişebilirken ttnet saolsun yetkilerimizi root şifresi ile ksıtladı sırf bu yüzden superonline a geçmek istiyordum bilginiz varmıdır acaba bu modemi nasıl değiştirebilirim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 110
 • Alptekin @alptekinck

  Hamdi Bey'in gereksiz hız yorumlarını beğendim.

  CİHAZINIZ VE SİM KARTINIZ 4.5G UYUMLU DEĞİLDİR. 😀

 • skyforce @skyforce

  selam @gamsizm Artık İskenderun Teknik Üniversitemizde var. Hayırlı uğurlu olsun. Bunun dışında. İsterse 5G gelsin valla tın bu kotalarla hiç bir işe yaramaz. Siz 8 gb kota olsun iyi vidyo seyredersiniz demişsiniz ama bir 1080p orta ölçekli vidyo ortalama 1 gb gibi. Hatta şimdi baktım sizin bu videonuz zannedersem 720 p de 740 mb civarı. Yani bunun gibi yaklaşık olarak 10 vidyo izledim mi kotam doluyor. Hd vidyo izleyemiyeceksem ne anladım bu işten SD vidyo 3G de de izleniyordu. Ki adamlar filimlerden bahsediyorlar. Ben onnlara pis pis gülüyorum sadece. Bana 1 mbit bağlantı hız versinler sınırsız versinler yeter. 370 küsür hız onların olsun....

 • Extreme Strausser @extremestrausser

  LTE Advenced Kulağa Çok İyi Geliyor Yalnız Şuan En Büyük Problem AKK'ler...
  Sizce AKK'lerde Yükselme Olur mu ? Birde Fiber AltYapı Yetersizligi AKK'lerin Yükselmesine En Büyük Engel...
  375 Mbps Veripte 25-50GB Kullanım Sonrası 3-5 Mbps Hızlarına Düşürülürse O Hızın Ne Anlamı Kalır...
  4K İnternet İçerikleride Yolda Malum 4K İçerikler Kotaları Sömürecek...
  Türkiyenin Bu Konuda Çok Yol Katletmesi Lazım.
  LTE Advenced Yaygınlaştıgında , Evine LTE Advenced Modemle Yüksek Hızlı Net Kullanımına Geçicek Binler-Milyonlar Mevcut...
  Baz İstasyonları Bu Veri Trafigini Kaldırabilecek Mi ..?

  • homosapien @biggestliar

   @extremestrausser maalesef ki çok haklı. Arkadaşımın evinde 50 mbit ttnet fiber net var ve akk ise benim evdeki adsl ile aynı, yani 35 gigabyte. Ama para verirseniz akk satın alabiliyorsunuz (20 TL fark verirseniz 75 gigabyte oluyor). Kısaca biz halk olarak koyun olup, önümüze biraz ot verirler ve o ot ile geviş getirmeye devam edersek, alt yapımız kaldırsa bile asla akk kalkmaz. Olsa bile gelişmiş ülkelerdeki gibi olmaz. Sonuçta ttnet denilen kanser'den kurtulunmadığı sürece bizde her zaman bu akk olacak maalesef.
   Not: herkes son cümleyi lütfen üstüne almasın, herşeyi çok iyi bilenler de var çünkü

Arduino

Merhabalar, önceden belirttiğim gibi Arduino yu dilim döndüğünce sizlere tanıtmaya çalışacağım. Öncelikle Arduino nun ne olduğundan başlayalım.

Arduino nedir?

Arduinolar İtalyan bir şirket olan yine aynı ismi taşıyan Arduino firması tarafından üretilen programlanabilir devre kartlarıdır desek anlaşılacaktır sanırım. Arduino kendi mikrodenetleyicisi ni, gerekli devre elemanlarını kendi üzerinde bulundurduğundan özellikle robotic konusunda hobi olarak kendini ggeliştirmek isteyenler için oldukça tercih edilen bir üründür. Arduinoyu bir insana benzetecek olursak insanın gövde ve başı arduinodur diyebiliriz. Diğer parçalar isteğe bağlı olarak eklenip programlanabilir. Arduino nun hazır kart olmasından ziyade bir diğer avantajı da kolay programlanabilmesidir. C tabanlı arduino programlama dili sayesinde kendi sitesinden indirebileceğiniz ide sayesinde rahatlıkla arduino programlamayı öğrenebilirsiniz. Yazdığınız programı arduinonun üzerinde bulunan usb bağlantı noktasıyla arduino nuza rahatlıkla aktarabilirsiniz.Ancak arduino yu çok gelişmiş bir çözüm olarak düşünmemekte fayda var @leventp ve @gamsizm nin tanıttığı raspberry pi isimli mini bilgisayar gibi kapsamlı bir cihaz sananlar hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Özetle arduino hobi maksatlı robotic ürünü denilebilir.

Arduino Fiziksel Yapısı

Arduino çeşitleri olan bir üründür bundan dolayı alacak kişiler ne yapacaklarını göz önünde bulundurarak almak istedikleri arduinoyu kendine göre seçebilirler. Burada arduinoların ortak fiziksel özelliklerinden bahsedeceğim. Biraz öncede bahsettiğimiz gibi arduinonun üzerinde bilgisayarınızdaki aruino ide si ile bağlantıyı sağlayacak usb portu bulunmaktadır. Bu port sayesinde aynı zamanda arduinonuza güç de sağlayabiliyorsunuz. Bir diğer arduinoya güç verme seçeneği ise direkt pil, batarya takabildiğiniz standart bir adaptör girişi mevcut. Ve bir tane de reset butonu bulunmaktadır, bu reset butonu sayesinde yüklediğiniz programı baştan çalıştırmak istediğiniz takdir de gücü kesmeden direkt reset butonuna basarak arduinonun baştan çalışmasını sağlayabilirsiniz. En önemlisi de arduinoyu arduino yapan pinler bu pinler arduinolarda çeşitli sayılarda olabilir ve bunlar ne kadar çoksa o kadar Input ve Output elemanları bağlayabildiğiniz anlamına geliyor. Arduinonun üzerinde dijital giriş çıkış, Analog giriş çıkış, topraklama, 5v gibi pinler bulunur. Bu pinlerden bazıları 2 veya 3 özelliği bünyesinde barındırabilir ve bu pinler sayesinde arduinoya bağlayacağımız her şeyi bu pinler sayesinde bağlıyoruz. Arduino çeşitlerini görmek isterseniz ( http://arduino.cc/en/Main/Products )

Arduino Bağlantılar

Arduinoyu arduino yapan şeyin bu baplantılar olduğunu söylemiştim isterseniz bu bağlantılara biraz daha yakından bakalım:
İlk öncelikle dijital pinler dijital veriyi almak veya vermek gibi işlere yarar. (Dijital veri: 1 veya 0 dan oluşan sadece var, yok sistemine bağlı veriler / Analog veri 1 ve 0 ın arasında da değerler alabilen verilerdir.) Bazı dijital pinler analog output olarak kullanılabilmektedir. Analog giriş pinleri ise analog bir sensörle arduino ya analog veri göndermemizi sağlar. İstersek direkt pinlere de güç kaynağımızı bağlayabiliriz.

Arduino Sensörler

Arduinomuzla yapacağımız projeye göre seçtiğimiz sensörleri yukarıda belirttiğim pinlere dikkat edilerek doğru yerlere bağlanabilirler bu sayede bu sensörlerle veri giriş çıkışı sağlanır. Örnek: Sharp sensörler uzaklık ölçerler, ultrasonic sensör uzaklık ölçer, qtr sensörler beyaz ve siyah rengi algılar. Potansiyometre: voltajı değiştirir (analog olarak gelen veriyi değiştirir).

Arduino programlama

Arduino programlama çok da zor olmayan bir yapıya sahiptir ve hızlı bir şekilde öğrenilebilir. Yazacağınız yazılımı yükleyebileceğiniz maksimum 32kb alan vardır ve yazdığınız yazılım 32 kb ı geçmemelidir. Arduino ve tüm robot sistemlerinin yazılım mantığı döngüler üzerine kuruludur, sürekli tekrar eden bir döngü sayesinde arduino çalışır. Örn: Sensörden aldığı bilgiyi okuduktan sonra döngünün sonuna gelen program tekrar döngünün başına dönerek sensörden aldığı bilgiyi okur bunu sonsuza kadar devam ettirebilir siz izin verdiğiniz müddetçe.

Son olarak

Arduino bence hobicilerin uğraşması gereken bir alan, arduino ile kendi kontrolünüzle yanabilen led sistemlerinden tutun basit otonom robot projelerine kadar çoğu şeyi yapabilirsiniz. Üstelik yardımcı olması açısından Arduino Shield lar yani sürücüler sayesinde (Ethernet sürücüsü, motor sürücüsü) arduino ile yapabilecekleriniz sizin hayal gücünüzle sınırlı bir hale geliyor. Uygun fiyatı sayesinde de rahatlıkla robot projelerinizi geliştirebilirsiniz. 
stelik arduino açık kaynaklı bir sistem olması sayesinde Mac, Linüx ve windowsda da arduinonuzu programlayabilirsiniz. Piyasada bulabileceğiniz klon arduinolar ise tasarım olarak aynı tasarıma sahip olduklarından normal arduino ile pek fazla farkının olduğunu düşünmüyorum ancak tabi ki tavsiyem orjinal almak yönünde olacaktır. Bence arduino almak istiyorsanız ilk başta Arduinonuzun yanına jumper kablo, led, 330 luk direnç almalısınız. Unutmayın ki arduino nun zevkine varabilmek için alacağınız sensörler veya ek elemanlar en fazla etkileyen unsurlar olacaktır.

Not: Bir süredir arduino üzerine çalışmalarımı sürdürüyordum. Bundan dolayı merak ettiğiniz, sormak istediğiniz, yardımcı olabileceğimi düşündüğünüz konularda bana yorum kısmından veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilgehan NAL

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ssm @ssm

  Kendi fotoğraflarından da koysan iyi olur 🙂 inceleme güzel olmuş...

 • Digammart @digammart

  Hocam merhabalar, şöyle diyebilirim elektrik bilginiz az düzeyde olup robot yapmak istiyorsanız hobi amaçlı işte arduino o zaman tam işinizi görüyor ben de hobi amaçlı bir tane deney robotu yapma gibi düşüncelerim var motor shield siparişimin gelmesini bekliyorum diğer platformlara kayarsanız işte oralarda daha fazla elektrik bilgisi gerekebilir. Çizgi tagem de 4 videoluk eğitim ve biraz daha araştırmayla gözle görülür bir şeyler kesinlikle yapabilirsiniz bence ama üst düzey projelere çıkınca arduino yetersiz kalabiliyor... Bence arduino uno isteklerinizi rahatlıkla karşılayabilecektir.

 • Seçkin Albamya @elektroseckin

  Arduino kullanacaksanız sadece parçaları birleştiriyorsunuz.

  Eğer pic,atmel vs. programlamak istiyorsanız her şeyi tasarlayacaksınız ve baskı devre lehim gibi başlangıç için zor şeylerle uğraşacaksınız.

  Yani arduino ile elektroniğe giriş çok kolaydır.Bir çok kaynağının olması,hazır kitlerinin satılması,kütüphanesi çok geniş olması avantajlarından birkaçıdır.

Corsair H2100 7.1 Surround Wireless Kulaklık

Öncelikle, şu an Türkiye'de hiç incelenmemiş bir ürünü incelemekten mutluluk duyduğumu belirtmeliyim 🙂 Corsair H2100 modeli, Corsair Vengeance 2100 modelinin yenisi. Bazı yerlerde V2100 modeli daha pahalı aman yanlış kanıya kapılmayın. H2100 modeli daha iyi. Ve Gaming modeli. V2100 Gaming değil. Teknik özelliklerden başlayalım:

Headset Features

2.4GHz wireless freedom up to 40ft + 10 hours of uninterrupted gaming
Dolby 7.1 surround delivers lethally accurate positional audio
Oversized 50mm neodymium drivers
comfortable microfiber-wrapped memory foam ear pads
advanced unidirectional noise-cancelling microphone
Warranty – 2 Years

Technical Specifications

Headphones
Frequency Response: 20Hz to 20kHz
Impedance: 32 Ohms @ 1kHz
Sensitivity: 105dB (+/-3dB)
Drivers: 50mm
USB power consumption: 500mA
Connector: USB Type A
Wireless range: up to 40 feet (12m)
Battery life: Up to 10 hours

Microphone
Type: Unidirectional noise-cancelling condenser with adjustable, rotating boom
Impedance: 2.2k Ohms
Frequency Response: 100Hz to 10kHz
Sensitivity: -37dB (+/-3dB)

İngilizce kaynaklarda Logitech G930'la karşılaştırılan ve daha iyi olduğu belirtilen bir ürün. G930'un bazı yazılımsal sıkıntılar çıkarmaya başladığını okudum birçok yerde. Sanırım Logitech eski modellerine önem vermiyor artık. Çünkü benzer şekilde G27 gibi 1000 liralık direksiyon setlerine PS4 desteği bile getirmedi kaç yıldır.

Alış maceramla başlayayım. Şu anda ürün Amazon'da 141.99 dolar. Fakat bu satıcı farklı, benim aldığımı Amazon'un kendisi satıyordu ve indirimdeydi. 110 dolardan 89 dolara inmişti. Fakat şimdi kaldırılmış. Sanırım kalan son ürünlerden birini almış olabilirim 🙂 Amazon'da 72-81 dolar arasında satanlar var aman dikkat edin kutusu hasar görmüş yazıyor bunlarda. Ucuzluğu o yüzden. Corsair'in kendi sitesinde 99 dolar. 89 dolar + free shipping diye seviniyordumki, Türkiye'ye kargolamada free değilmiş 🙂 17 dolar kargo biniyordu, vergi sınırını aştığından fiyat bir anda 415 liraya fırlıyordu. Ben de Amazon'a mail attım. Durumu anlattım kargo fiyatına birşey yapamaz mıyız dedim. 4 dakika sonra cevap geldi. Sen önce siparişi ver sonra sipariş kodunu bize at dedi konuştuğum kişi, ona tekrar cevap için de özel bir link verdi. Burda bir parantez açayım. Amazon'da ürün kargolanmaya hazır olana kadar para çekilmiyor kartınızdan. Ve Amazon'un böyle birşey yapabilmesi için Sold by amazon veya Fullfillment by Amazon olmalı. Normal satıcılarda Amazon'un yapabileceği birşey yok satıcının kendisiyle konuşmalısınız. Neyse siparişimi verdim kodu gönderdim. 10 dakika kadar sonra, 17 dolarlık kargo parasını sıfırladıklarını, üstüne de 89 dolar olan ürün fiyatını 59 dolara indirdiklerini gördüm. Amazon yine yapacağını yapmıştı. Müşteri memnuniyeti birinci sırada.

Siparişi 31 Ocak'ta verdim. Haftasonuydu. Pazartesi kargoya verildi. Yani 2 Şubat'ta. UPS i-Parcel adında bir kargoya verildi. UPS i-Parcel ertesi gün havalimanında PTS kargoya verdi. PTS'nin açılımı Paket Taşımacılık. Bir türk firması. Havayolu kargosu hizmeti veren bir firma. Burada hava şartları yüzünden uçak seferleri iptal oldu. 2 günlük bir gecikme yaşadık. Cuma günü yani ayın 6'sında Türkiye'ye gümrüğe giriş yaptı ürün. Gecikmeye rağmen gayet hızlı geldi gördüğünüz gibi. Fakat asıl gecikme bundan sonra oldu. İstanbul'da gümrük taşındığı için sistemlerinde sorun oluşmuş. Kargo şirketlerinin şifrelerinin doğrulanamadığını ve şu an 15.000 Amazon kargosunun beklemede olduğunu söyledi. PTS nedense ilk başlarda bunu söylemek istemedi ama mail ile baya taciz edince aldım bu bilgiyi 🙂 Sadece sistemsel sorun olduğunu söylüyorlardı. Sonuç olarak ayın 12'sinde sorun çözüldü ve 13'ünde gümrükten çıkış yaptı. Ve yurtiçi kargoya teslim edildi. Ayın 14'ünde yani dün kargo bana ulaştı. (Bursa'dayım şu anda) Gördüğünüz gibi eğer hava muhalefeti ve gümrük gecikmesi olmasa, ürün 5 gün içinde bana ulaşacaktı. Ki bu normal kargolama hızı. Express falan değildi. Ayrıca ürün 3 farklı kargo şirketinin elinden geçmiş oldu, UPS i-Parcel, PTS ve Yurtiçi kargo. Buna rağmen kutuda en ufak hasar yoktu 🙂 Paketlemeyi de gayet güzel yapmışlardı. Gelelim ürünün kendisine..

Corsair'ın sitesi: http://gaming.corsair.com/zh-cn/corsair-gaming-h2100-wireless-dolby-7-1-gaming-headset

Amazon linki: http://www.amazon.com/Corsair-Gaming-Wireless-Headset-CA-9011127-NA/dp/B00N803C7W

İçinden çıkanlar:

Kulaklık
Garanti Belgesi-Kitapçıklar (Türkçe yok)
USB-mini USB şarj kablosu
USB Wireless adaptör
Wifi çekim alanını uzatmak için ekstra USB uzatma kablosu (Bu kabloyu USB'den bilgisayara takıyorsunuz, 1,5 metrelik bir kablosu var, diğer ucuna da USB Wireless adaptörünü takıyorsunuz, aşağıda resmi var)

Ürünü tercih sebeplerime gelirsek;

Wireless olması en önemlisi.
7.1 Surround desteklemesi (Bu arada Dolby lisansı mevcut cihazda)
İnceleme puanlarının gayet yüksek olması.

Logitech G930 yerine bunu seçmemin nedenleri;

Logitech G930'dan daha iyi görülmesi
Logitech ve diğer çoğu kulaklığın aksine 40 mm değil 50 mm sürücüleri olması
Aynı şekilde verdiği decibel'in 105 dB olması, Logitech'lerde bu değerin 90 dB olması.

Bu arada ürün Türkiye'de yok. Yurtdışından almak zorundasınız. Logitech G930 ise Türkiye'de 550-600 arasında. Yurtdışında ise iki ürün de yaklaşık fiyatlarda.

Ergonomi olarak çok rahat. Kafa bandı kısmı 5 saatlik kesintisiz kullanmama rağmen hiç acıtmadı. Ayrıca ped kısmı mikrofiber bir kumaş. Esnek ve terletmiyor. 5 saatlik kullanımda hiç terlemedim. Gerçi yazın terletebilir belki şu an ona yorum yapamıyorum. Pedleri tüm kulağı sarıyor. Resimlerde belli değil pek ama kulaklık gayet büyük. Kulağınız pedlerin içinde kalıyor. Eski dandiriklik birincisi Snopy kulaklığımda pedler kulağa geliyordu ve yarım saatten sonra inanılmaz bir acı...

Üzerinde açma kapama düğmesi, ses ayarı tuşları bulunuyor. Ses ayarı tuşu dediğime bakmayın ufak silindir şeklinde sonsuz dönmeye sahip birşey. Power tuşuna 2-3 saniye kadar basmanız gerek açılıp kapanması için. Yanlışlıkla bastığınızda bir sorun olmuyor yani. Kablo üzerinde herhangi bir tuşu bulunmuyor. Kulaklığın üzerinde açma kapama tuşunun hemen altında bir ışık var. Kulaklık açık olduğunda size yanıp sönerek bilgi veriyor. Mini usb girişinde de ışık var. Normalde hiç yanmıyor. Şarj olurken ve şarj durumuna göre değişik renklerde size bilgi veriyor. Mikrofonun açısı tabiki ayarlanabiliyor. Tamamen yukarı kalkabiliyor ve otomatik olarak mikrofonu kapatıyor. Ekstra tuş koymak yerine böyle birşey güzel olmuş. Dün @agab ile radyoda bunu farketmediğimden 5 dk kadar sesim gitmemişti 🙂 Kulaklık kısımları dönebiliyor masaya koyarken dzügün biçimde konmuş oluyor. Malzeme kalitesi olarak tamamen memnunum. Kalite hissini size veriyor. Mikrofonu biraz esnek yapmışlar bu arada, ufak baskılarda kırılması mümkün değil.

Wi-Fi sinyali 12 metre olarak verilmiş. Denemelerimde doğru sonuç verdi. Yan odaya gittiğimde sorunsuz çekiyor yine. Ama araya bir duvar daha koyup başka odaya giderseniz ses kesilmeye başlıyor. Menzili bana yeterli geldi. Biraz daha uzun olsaymış iyiymiş fakat bir yandan devamlı kafanızda duran şeyin Wi-Fi sinyalleri ne kadar güçsüz olursa o kadar iyidir sanırım. Gerçi Wi-fi sinyalleri tleefon sinyallerinin yanında hiçbirşey orası ayrı..

Kutudan CD çıkmıyor. Corsair'in sitesinden programını indiriyorsunuz ki gayet küçük boyutlu bir program. 7 MB kadar. Program gayet kullanışlı ve İngilizce ama sıfır İngilizce'si olan dahi anlar çok basit bir program. 2.0 Stereo, 5.1 ve 7.1 seçenekleri arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Programda güç tuşu var. Onu kapatırsanız yine bu 3 seçenek arasında geçiş yapabiliyorsunuz fakat bu sefer programın değil, ses kartının yazılımından bu etkileri sağlıyor. Dağlar kadar fark var bunu söylemeliyim. Kulaklık sesi ve mikrofon sesini buradan ayarlayabiliyorsunuz. Öntanımlı equalizer modları var, isterseniz kendiniz de ayarlayabiliyorsunuz ve profil olarak kaydedebiliyorsunuz. Microphone Check'i işaretlerseniz kulaklıktan kendi sesinizi duyuyorsunuz yani mikrofonun çalıştığını anlıyorsunuz. Bu arada bilgisayarım MSI Ge70 serisinden. Sound Blaster Cinema yazılımı mevcut aynı zamanda. Kulaklık aktif olduğunda bu yazılım pasif oluyor, açılmıyor bile. Aynı şekilde hoparlörler aktif olduğunda Corsair'in yazılımı inaktifleşiyor ve açılmıyor. Yazılımların çakışmaması için güzel bir ayrıntı olmuş.

Ses kalitesine gelirsek. Bu kadar iyi beklemiyordum. Daha önce tizleri ve Bass'ları aynı anda bu kadar keskin verebilen bir kulaklık kullanmadım. Normalde bass'ları artırdığınızda tizler arkaplanda kalır. Bunda tersine bir durum var. Hiçbir ses kaybolmuyor. Skrillex'in Make It Bun Dem şarkısını açtım ilk olarak. Far Cry 3'ün meşhur uyuşturucuları yakma sahnesinde çalan şarkı 🙂 Bass vurduğunda önce bir garip oldum. Hani kasınız seğirir ya. Ya da masaj koltukları olur titreyip durur. Aynen öyle zangır zangır kafamda titredi kulaklık. Bu az miktarda bir titreme değil alışana kadar Shell Shocked şarkısında bass vurdukça sanki kulaklık kafamdan fırlayıp gidecekmiş gibi hissettim. Rahatsız eder mi acaba diye düşündüm ama pek rahatsızlık vermedi. En azından şimdilik. Ses yüksekliğine gelirsek. Bugüne kadar her müziği son ses dinlemiş birisiyim. Ama bu fazla geldi. 105 dB kendini hissettirdi gerçekten. İnanılmaz bir sesi var kulaklığı çıkardığınızda tüm evden duyulabilecek kadar yüksek bir ses veriyor. Yani geceleri son ses dinlerseniz herkes duyar onu söylemeliyim 🙂 Ekolayzır ayarlarını denedim. Hazırları denedim henüz kendim oynama fırsatım olamdı. Bu haliyle Default ayarı daha güzel. Zaten eksik bir yanı yok ses olarak..

Surround? Gerçekten etkili. Ses modları arasında gezinirken 2.0, 5.1 ve 7.1 arasında gezinirken fark çok net. Gerçekten işe yarıyor ve gayet güzel çalışıyor. Ürünün teknik özelliklerinde verilmemiş ama. Galiba içinde gerçekte 2 hoparlörden fazlası var. Çünkü 2.0 Stereo'dan diğerlerine geçtiğinizde ses seviyesinde inanılmaz bir artış oluyor. Aynı şekilde bass'larda da.

V2100 incelemlerinde kulaklığın şarj olurken gelen ses yüzünden kullanılamadığını okumuştum. Bunda öyle bir sorun yok şarj olurken kullanılabiliyor. Yine aynı şekilde V2100 modelinde kulaklığı takıp çıkardığınızda USB olmasından dolayı bilgisayarın bunu algılamadığı ve ses ayarlarından her seferinde hoparlör ve kulaklık arasında geçiş yapmanız gerektiğini söylüyorlardı. bu modelde yani H2100'de o sorunu da çözmüşler. Yalnız Wireless adaptörü çıkarmanız gerekiyor otomatik geçiş için. Sadece kulaklığı kapatıp adaptörü çıkarmazsanız hoparlöre geçiş yapmıyor. Kulaklığı taktıktan ve programı kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerek yoksa düzgün algılamıyor. Onu anlayana kadar baya uğraştırdı beni 🙂

Adaptörü normal bir USB bellekten biraz da uzunca. Ama ince ve hafif. Sanırım içinde ufak bir ses kartı var. Ayrıca üstünde bir ışığı mevcut. Hoparlör kapandığında yanıp sönerken, açık olduğunda devamlı yanıyor.

Tasarım olarak gayet hoş bir cihaz. Mat siyah/piyano siyahı/sarı/gri renkleri kullanılmış. Sarı normalde güzel durmaz derdim ama nasıl yaptılarsa hoş durmuş. Zarif ve kalite hissini veriyor size. Üstünde Corsair Gaming yazıları ve logosu var. Ağırlık olarak pek hafif ve küçük sayılmaz. Çok ağır da değil ama. daha ağırlarını gördüm. Kaba durmadığını eklemeliyim.

Mikrofon kalitesi derseniz dün @agab ile radyo yayınında ses kalitesi ve yüksekliği gayet iyi yalnız biraz dipses var dediler. Mikrofon ayarlarıyla hala uğraşma şansı bulamadım. Ayarları
kurcalasam sorun gider diye düşünüyorum.

Şarj olarak 10 saat yazılmış. Dünden beri en az 6-7 saat aktif kullandım şarj azaldı uyarısı bile vermedi henüz. Söyledikleri tutar diye düşünüyorum.

Hep iyi yanlarından bahsettin kötü yanları yok mu? dediğinizi duyar gibiyim.

-Keşke kulaklığı kapattığımızda adaptörü çıkarmaya gerek kalmadan otomatik olarak hoparlöre geçseydi. Ama tüm USB kulaklıkların kaderi bu sanırım. Tek çözüm sanırım adaptörün, kulaklığın kapandığını algılayınca kendini kapatması olurdu fakat bu sefer kendi kendine tekrar açılamazdı 😀 Yazılımsal olarak çözülebilir mi bilemiyorum. Ha bu benim için bir eksi fakat puan kıracağım bir sebep değil. Kulaklığın bir suçu yok çünkü. Wireless isteyenler buna katlanacak mecbur 🙂
-USB slotlarım dolmak üzere 😀 4 tane slot var birinde Wireless kulaklık diğerinde wireless mause diğerinde devamlı ya harici hdd ya telefon. E bir de ses sistemi bağlamak için harici ses kartı almayı düşünüyorum kaldık mı böyle 😀 Tabiki bu da kulaklığın suçu değil.

Alternatif? bu fiyata fazla bir alternatif yok. En azından Surround 7.1 için. Gerçek 7.1 ya da 5.1 istiyorsanız çok az model var ve 7.1 veya 5.1 destekleyen ses kartınız olmalı. Masaüstüyse bilgisayarınız zaten hepsinde 5.1 destekli ses kartı var fakat 7.1 destekli çok yok. Yeni bir ses kartı almanız gerekebilir. Aynı şekilde eğer laptop'ınız varsa, gerçek 5.1 veya 7.1 için harici ses kartı almalısınız. Harici 5.1 ses kartları adam gibi olanlar 200 liradan başlıyor. 7.1 ise Türkiye'de ben görmedim (harici olarak) yurtdışındaki fiyatlarda yok artık dedirtecek cinsten. Bunları gözönünde bulundurun. Bu sebeplerden USB olması ve sanal 7.1 olması daha iyi. Zaten sanal manal aynı etkiyi yarattı bende. Oyunlarda deneme şansım oldu bariz bir şekilde hangi yönden hangi sesin geldiğini anlıyorsunuz.

Garantisi Türkiye'de geçerli mi bilmiyorum. İnternette Corsair'ın garantiyi global olarak sağladını okudum fakat emin değilim onların yalancısıyım 🙂 Eğer işimiz düşerse o zaman araştırırız 🙂

Sanırım hayatımda, alıp da memnun kalmadığım hiçbir yönü olmayan tek teknolojik cihaz oldu bu. 59 dolara alabilmiş olmam da cabası 🙂 Yazıyı sonuna kadar okuyan fazla kişi olacağını sanmıyorum gerçekten uzun olmuş. Ama tüm deneyimlerimi paylaşmak istedim. Okuyanlara teşekkürler esen kalın 🙂

Güncelleme 1: Mikrofonun ucu kaliteli bir plastik, geri kalan kısmı kauçuk gibi birşey. Bugün resimlerine bakarken farkettim. Resimlerde mikrofon dümdüz. fakat videosunda kulaklık ağıza doğru kavisli. Kauçuk kısmın ortasında bir yer var oradan kıvırabiliyorsunuz ağıza doğru. Anca farkettim 😀 Güzel bir özellikmiş. Ben de diyordum basınçla bir gün kırarım belki içim rahatladı 😀

Güncelleme 2: Mikrofonun ses kalitesi mükemmel fakat dipsesi bir türlü halledemedim. Oyun kaydında mesela eğer oyun çok sesliyse farkedilmiyor pek ama oyun sesinin olmadığı kısımlarda çok bariz ve biraz rahatsız edici. İnternetten okuduğum kadarıyla hemen hemen tüm USB kulaklıklarda olan birşeymiş. Halledersem tekrar güncellerim.

Güncelleme 3: Kulaklıkta bazen nedense sağ kulaklıktan az ses geliyormuş gibi hissetmeye başlamıştım. Daha doğrusu basslar az vuruyordu. Ama bazen algılamıyordum. sonunda olayı çözdüm. Kulaklığı ilk açtığımda bir süre sağ taraftan basslar az geliyor. 1 dk kadar şarkı çaldıktan sonra düzeliyor. Tek bir fikrim var. Batarya sanırım soğukken tam güç veremiyor. Biraz ısınınca normale dönüyor. Güç kablosu girişi de solda olduğuna göre batarya da solda. Dolayısıyla ilk başta tüm gücü sol kısım alıyor. Aklıma gelen tek açıklama bu. Fena fail oluyor da olabilirim 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 84
 • reducto @protego

  @ghostgamer56 Bugün kesintisiz olarak şarj süresini denedim, yaklaşık 8,5 saat. Ama full seste kullanmadım skype konuşması.

 • ghostgamer56 @ghostgamer56

  8.5 saat gayet iyi gitmiş amazon para iadesi yaptı ve kulaklığı hediye ettiler bana. Şarj süresinide pek takmıyorum artık

 • Emir Özkök @hamur

  merhabalar öncelikle ben bu ürünü çok beğendim ama 600 tlden aşşağı yok türkiyede amazonda da 165 euro olmuş ben nereden temin edebilirim uygun fiyata ?

 • Emir Özkök @hamur

  @protego halen kullanmakta mısınız bu ürünü yoksa başka bir kulaklık mı kullanıyorsunuz ? bana 7.1 kablosuz bir kulaklık lazım öneriniz var mı

  • reducto @protego

   Halen kullanıyorum. Bu seride kronik sorun vardı. Üretimini bitirip sorunsuz versiyonu çıkardılar. Aynı ürün değildir muhtemelen bulduğunuz. Sorunsuz versiyonsa alabilirsiniz. Hala kullanıyorum, sıkıntısı yok. Başka bir kulaklık kullanmadığım için öneri yapamam. Kağıt üstünden özelliklere bakılıp öneri verilecek cihazlar değiller. Uygun fiyata şöyle temin edebilirsiniz. Google'dan aratabilirsiniz. 2 yıl önce aldığım kulaklığın fiyatını takip edecek halim yok 🙂

Ucuz Oyun Bundle’ı Alabileceğiniz İnternet Siteleri

#Steam #akış #oyun #indirim #ücretsizoyun Ucuz oyun denilince zaten pek çoğumuzun aklına başta #humblebundle olmak üzere bundle siteleri geliyor.Ama ben yine de konuya yabancı arkadaşlar için “kendi kullandıklarım” ile ilgili bir yazı yazayım dedim.Yazacağım sitelerden oyunları tek tek de alabilirsiniz ama ben bundle’ları ele alacağım ve sadece kendi alışveriş yaptıklarımdan bahsedeceğim.Yine faydalı olacağını düşündüğüm link ve grupları da paylaşacağım.

Humble Bundle:Zaten bilmeyen kalmamıştır.Ama yazacaklarım arasında bundle’ları oyun olarak en kaliteli olanı.Sitesinde hem “Humble Bundle” hem de “Weekly” kısımlarında ayrı ayrı oyun paketleri bulunuyor.Android telefon kullanıyorsanız zaman zaman sitede yer alan “PC &Android Bundle” ları ile aynı oyunları hem Steam hem de Android telefonunuza alabilirsiniz.

https://www.humblebundle.com/

indiegala: #indiegala ‘da aynı anda 4-5 tane farklı bundle bulunabiliyor.Fakat sitenin indie temelli olması nedeniyle paketlerdeki oyunların çoğunun Steam’deki kullanıcı incelemesi “Karışık” ya da “Çoğunlukla olumsuz”.

Ama indiegala’nın bunun dışında iki güzel yönü var:İlk olarak TS akışından da bildiğiniz gibi çoğu zaman ücretsiz oyun veriyor.

Diğer bir güzel yanı ise bundle paketlerinin içeriğinde hangi oyunun Steam koleksiyon kartları desteği varsa belirtiyor.idle master kullanıyorsanız ya da bundle’a ödediğiniz parayı koleksiyon kartı satıp çıkartma niyetindeyseniz bu işinize yarayacak bir ayrıntı ve özellik.

https://www.indiegala.com/

Nu uvem: #Nuuvem Brezilya Reali üzerinde alışveriş yapılan bir site.Para birimi sayesinde ucuz oyun ve bundle almak mümkün ama çok zahmetli.İngilizce bir arayüzü yok ve alışveriş için Hola falan gerekiyor.Ben hiç kullanmadım.Ama Steam’de “SYS32” isimli kullanıcının Nu uvem’den alışveriş ile ilgili hazırladığı Türkçe bir rehber var,işinize yarayacaktır.

Alışveriş rehberi: http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=398809938

http://www.nuuvem.com.br/

Groupees: #Groupees ‘den adventure oyunları içeren bir bundle almıştım.Alışveriş sistemi diğer bundle siteleri ile aynı.

https://groupees.com/

Bundle Stars: #bundlestars Yine sadece bir kere alışveriş yaptığım bir site.Fakat alışverişin her adımında Paypal diye diretmesi sinir bozucu bir detaydı. Aldığım bundle’daki oyunlar ise gayet iyi oyunlardı.

http://www.bundlestars.com/

Benim alışveriş yaptığım siteler bunlar.Bu sitelerdeki indirim ve ücretsiz oyunları takip etmek için ise size iki Steam grubu öneririm.Bu gruplara Steam üzerinde katılırsanız Steam’deki ”Aktiviteler” kısmını kullanarak tüm bu indirim ve oyun paketlerinden kolaylıkla haberdar olursunuz:

İlk olarak “DH – Multiplayer,Co-op Buluşma Grubu” Bence Steam’deki en yararlı ve etkin Türk grubudur.İsimlerinin aksine DH ile resmi bağlantıları yoktur.Sürekli aktiftir ve sorularınız olursa yardımcı olurlar:

http://steamcommunity.com/groups/DHMultiplayer

İkinci olarak “Ekşi Ucuzluk” Yine etkin ve aktif bir gruptur.Oyun indirimlerinin yanı sıra yılbaşı müzayedesi ile ilgili Türkçe bilgiyi bu grupta bulmuştum.

https://steamcommunity.com/groups/eksiucuzluk

Ben bu sitelerden alışverişi Bundle Stars hariç hep #Paypal nakit kart ile yaptım.indiegala ve Humble Bundle’da #Enpara kullanmak istediğimde "3D secure yok" diye mesaj geldi ve kullanamadım.Ama bunu akışta paylaştığımda bazı arkadaşlar kullanabildiklerini söylediler.Anlayacağınız ödeme kısmı kart bazında biraz karışık.

Benden bu kadar,Umarım yararlı bir yazı olmuştur.İyi oyunlar. 🙂

Emre Arat Nisan 2015

(Görseli buradan aldım: https://www.youtube.com/watch?v=Yff6Z9Z5tho)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Android Cihazınızı OTG Vasıtası İle DAC Uyumlu Hale Getirmek

Yazının genişletilmiş edisyonu linkten okunabilir: http://stereomecmuasi.com/2015/06/rehber-android-cihazinizi-dac-uyumlu-hale-getirmek-otg.html Burada daha genel kitlelere hitap edecek bir özet edisyonu yayınlanmıştır.

Bu yazımızda cep telefonumuzu veya tabletimizi elimizdeki bir DAC ile nasıl kullanılabilir hale getireceğimizi ele alacağız. İlk bakışta bu saçma bir fikir gibi görülebilir ancak bir kaç senaryoda gerçekten işe yarayan bir konu olduğunu söylemem lazım. Birinci senaryo, telefonunuzu taşınabilir bir DAC ile kullanarak sabit olmadığınız durumlarda yüksek kalitede müzik dinlemek. Bu senaryoda MP3 gibi daha yaygın müzik formatları yerine 32-bit/384kHz çözünürlüğe kadar DSD, FLAC vesaire gibi daha üst sınıf medyayı kullanabilme şansınız oluyor.

Android cihazınızı DAC uyumlu hale getirmek için ilk gereken şey araştırma yapmak. Bunun en önemli sebebi binbir çeşit Android sürümü ve cihaz olması. Öncelikle eğer en güncel Android sürümüne yani Haziran 2015 itibarı ile Android 5 sürümüne sahip bir telefona veya tablete sahipseniz zaten USB DAC desteğine sahipsiniz. Daha aşağı sürümler kullanan bazı ürünlerde ek yazılım vasıtası ile veya özel ROM’lar kullanarak USB DAC desteğine kavuşmak mümkün.

Araştırma ve uyum etabını atlattığınızda bir kabloya ihtiyacınız olacak. Bu kabloya OTG kablosu deniyor. Yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz üzere bir tarafı mikro USB diğer tarafı ise dişi USB şeklinde olacak. Bu kablo son dönemlerde iyice yaygınlaştığından en küçük telefoncuda bile satılır hale gelmiş durumda. Şehirden şehre değişmek ile beraber 5TL’den başlayan fiyatlara satın almanız mümkün. Ancak biraz kalitelisini satın almanızı tavsiye edeceğim. Yaklaşık maliyetiniz 20TL civarında olacak.

Tabii ki Android meraklıları için hayat bu kadar basit olmayabiliyor. Bazı telefon üreticileri özellikle de bir kaç jenerasyon eski modellerinde farklı OTG kabloları kullanarak işleri karışıklaştırmışlar. Örneğin Samsung firması Galaxy S5 modelinde standart dışı bir OTG kablosu kullanıyor. Yine kısa bir araştırma ile nasıl bir kablo satın almanız gerektiğini bulabilirsiniz. Allah’tan son yıllarda üretilen bir çok ürün standart bir OTG kablosu kullanıyor.

OTG kablolarında bir de OTG-Y denilen ayrı bir standart var. Bu kabloyu ise kullanacağınız DAC modelinin ekstra güç ihtiyacı varsa kullanmanız gerekiyor. Bu durumda kablonun ikinci ucuna taşınabilir bir batarya (power bank tabir ediliyor) eklemeniz gerekiyor. Bu tablo taşınabilirlik anlamında hiç uygun değil. Bu yüzden aklınızda taşınabilir bir senaryo varsa DAC’ınızı buna uygun satın alın!

Gerekli bağlantıları yaptıktan sonra bir yazılıma ihtiyacımız var. Ben denemelerim ve araştırmalarım sonucunda eXtream Software Development firması tarafından geliştirilen “USB Audio Player PRO” yazılımını kullanmaya karar verdim. Play Store‘da Haziran 2015 itibarı ile 21,15TL’lik bir fiyat etiketine sahip olan yazılım bana sorarsanız Android yazılımları içinde en yetenekli olanı. Hemen bu parayı vermek yerine telefonunuza buradan kısıtlı sürümünü yükleyerek denemeler yapma imkanınız da var.

Öyle veya böyle son derece makul bir masraf ile elimizin altındaki cihaz veya cihazları yüksek çözünürlüklü dosyaları çalacak hale getirdik.

Bu kadar hengamenin sonunda ne elde ettik derseniz evimizde elimizin altında bulunan telefonumuzu veya tabletimizi bir müzik çalar kaynak cihaz haline getirmiş bulunuyoruz. İster sistemimizdeki DAC’ı kullanarak veya benim gibi mobil kullanım amacı ile yüksek çözünürlüklü dosyaları dinleyebilir hale gelmiş olduk.

Rehber: Android Cihazınızı DAC Uyumlu Hale Getirmek (OTG)

Bu yazımızda cep telefonumuzu veya tabletimizi elimizdeki bir DAC ile nasıl kullanılabilir hale getireceğimizi ele alacağız. İlk bakışta bu saçma bir fikir gibi görülebilir ancak bir kaç senaryoda ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap