Yılın Enleri 2014

Her yıl PC Labs'ta yayınladığım yılın enleri yazımı artık site kapandığı için TeknoSeyir'e taşıdım. Tamamen kişisel seçimlerimden oluşan bu yazının kuralı şu. Maddelere itiraz etmek yerine, herkes kendi maddelerini yorumlara ekliyor. Listeye madde eklemek de serbest 🙂

2015'e geçiş

2014'ün Trendleri:

Selfie
Bu yıl Türkçesi de özçekim olarak tescillenen selfie, 2014'ün trendiydi. O kadar ki daha iyi selfie çekmek için tasarlanmış telefonlarla tanıştık. HTC Desire Eye selfie kamerasını 13 MP'ye çıkartıp çekileni kör etme özelliğine sahip bir de flaş ekledi.

4K
Aslında 4K geçtiğimiz yıl gündeme geldi ancak 2014 yılında herkesin alacağı kadar ucuzladı. Yine de kaliteli bir HD TV'nin yerini alacak kadar olgunlaşmadı. Bunun da en önemli sebebi 4K içeriği 2014 yılında da göremeyişimiz. 2015 yılında 8K geliyor üstelik.

ALS buz kovası meydan okuması
ALS'ye dikkat çekmek gibi bir niyetle ortaya çıkan ama hızla oyuna dönüşerek amacından sapan kafadan aşağı bir kova buz dökme olayı, yılın ilk yarısında gündemden düşmedi. Şükür ki birileri bize bulaşmadan sona erdi. Her türlü sululuğa rağmen 100 milyon USD üzerinde bir para toplanabildi. Ki amaç da buz dökmek değil bağış yapmaktı zaten.

Drone kullanmak
Bir çeşit drone uçurmak yılın modası oldu. Hatta GoPro firması drone üretip satacağını açıkladı.

Flappy Bird
Yılın oyunlarından biri olan Flappy Bird, sinir bozucu olmasına rağmen yine yılın ilk yarısına damga vurdu ve yapımcısını zengin etti.

Yılın özçekimi: Bu

Yılın sosyal ağı: Instagram
Bu yıl Facebook ile ilgili her haber, gençlerin Facebook'tan sıkıldığı şeklindeydi. Yükselen sosyal ağ ise Instagram. Gerçi Instagram'ın da sahibinin Facebook olduğunu hatırlamak lazım. Pinterest de diğer yükselişte olan platform.

Yılın taksi ağı: Uber
Uber yurt dışında adından oldukça söz ettirdi. Bu yıl Türkiye'de de Black servisini hizmete soktu. BiTaksi'ye benzeyen uygulaması ile de genişletti.

Yılın yerli taksi ağı: BiTaksi
Uber gibi sistemlerin Türkiye'de uygulanmasının zor olacağını hep söyledik. Burada tutan uygulama ise mevcut taksileri kullanmanıza olanak sağlayan BiTaksi uygulaması. 17 Aralık'ta bedava taksi kampanyası ile epey ses getirdi.

Yılın şamaroğlanı: Sony
Playstation 4 haricinde Sony'den iyi haberler gelmedi. Hacklendikten sonra ortaya dökülenler de 2014'ü Sony'nin kabus yılı yaptı. The Interview ile de noktayı koydular derken, PSN'in servis dışı kalması ile çekilecek çileleri varmış dedirttiler. Yıl da henüz bitmedi üstelik.

Yılın global olayı: Uzay araştırmaları
NASA, ESA ve SpaceX bu yıl gündemi sürekli meşgul etmeyi başardı. Gerek Mars çalışmaları gerek kuyruklu yıldıza yapılan iniş gerekse Space X'in yeni uzay mekiği araştırmaları derken, 2014 uzay yılı oldu.

Yılın gerçek tehditi: Ebola
Ebola bu yıl kontrol altına alınamayan yayılma hızıyla korkuttu. 2014'ün son çeyreğinde gündemden düşer gibi olsa da tehlike geçmiş değil.

Yılın sanal tehditi: Bulut hizmetlerine yapılan saldırılar
Bulut hizmetlerini isteseniz de istemeseniz de bir şekilde kullanıyorsunuz. Hackerların yeni hedefi de bulut servisleri oldu. En büyük ses iCloud saldırı ile geldi.

Yılın felaket tellallığı: Yapay zeka hepimizi yok edecek
Elon Musk her hafta yapay zekanın bizi nasıl yok edeceğini açıkladı. Musk'ın açıklamalarında dikkat çekici olan şey, bahsedilen yapay zekayı henüz kimsenin görmediği. Yani şu an gözümüzün önünde olan robotlara ya da yapay zeka barındıran cihazlara bakıp 'bunlar mı bizi yok edecek?' diye düşünmemek gerek. Musk ve diğerleri bizim görmediğimiz çalışmaları görüp ona göre değerlendirme yapıyor. Dolayısıyla açıklamalarına kulak vermekte fayda var.

Yılın yükselen donanımları: Giyilebilir saat ve bantlar
Bu yıl giyilebilir cihazların yılı oldu ama hala alınacak çok yol var. Yerli firmalar bile sağlık bantlarını tanıttı.

Yılın mobil trendi: Kalp atış hızımız
Telefonları daha fazla büyütemeyen firmalar, ek özellik yarışında kalp atım hızını keşfetti. Adım saymanın sıradanlaşması ile bir sonraki adım olarak kalp atış hızımızı hedefleyen firmalar elbette sağlığımızı düşündüklerinden yapmadılar bunu. Yoksa mutlaka kalp atış hızını ölçmenin faydasından bir yerde bahsetmeleri gerekirdi. Ben hiç görmedim.

Yılın akıllı saati: Moto 360
Bizim de incelemesini yaptığımız Moto 360 bazı eksikleri ve pil ömrüne rağmen bu işin nasıl yapılması gerektiğinin en güzel örneği oldu.

Yılın kol bantı: Microsoft band
Henüz incelemedim ama potansiyel olarak aradığım her şeye sahip.

Yılın gündemden düşen yazılımı: Foursquare
Sizi bilmem ama Foursquare, Swarm olarak ikiye ayrıldıktan sonra bir daha ikisine de bakmadım. Bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum.

2015 yılında geleceği duyurulanlar: USB 3.1, Bluetooth 4.2 Directx 12, 8K TV, Windows 10
USB'nin ters takılma dönemi sona erecek, iki türlü de takılabilecek. Bluetooth cihazlar kendi başlarına internete girebilecek. Directx 12 ile ekran kartları işlemci limitine daha az takılacak. Windows 10'un başarılı olacağı bu yıl çıkan deneme sürümünden belli.

Yılın gizemi: TrueCrypt
Oldukça iyi bilinen şifreleme yazılımlarından TrueCrypt aniden kendini imha etti. Geliştiricileri artık güvenli olmadığını açıkladılar ama detay vermediler. Bu da işin arkasında bu tip yazılımlara açık kapı koyan ya da koydurmaya çalışan NSA'in olabileceği komplo teorilerini getirdi.

Yılın sahneden ayrılanları: Steve Ballmer ve Larry Ellison
Steve Ballmer bu yıl resmen Microsoft'tan ayrıldı ve yerine Satya Nadella geçti. Oracle CEO'su Larry Ellison da CEO pozisyonundan ayrıldı.

Yılın dünyadan ayrılanı: Oyun konsolunun mucidi Ralph baer

Yılın kaybolanı: Malezya uçağı 730
Malezya Hava Yolları'na ait uçak, Pekin'e giderken kayboldu ve hala bulunamadı. Dolayısıyla komplo üreticilerinin en çok konuştuğu konu oldu.

Yılın skandalı: Sony'nin hacklenmesi ve ortaya saçılan veriler
Sony'nin FBI'a göre Kuzey Kore tarafından hacklenmesinin ardından ele geçirilen bilgi ve belgeler hala sızıyor. Bunun sonuçlarından biri Interview filminin gösterime girmeden gündemden kalkması oldu. Hatta IMDB'de bu durum protesto edildi. Gösterime girmeyen filmin puanı 10. iCloud skandalı mı bu mu diye düşündüm ama Sony galip geldi.

Yılın donanım modifiyesi: Cisco Router modifikasyonu by NSA

Yılın Telefonu: Sony Xperia Z2
Geçtiğimiz yılı LG G2 ile geçirdikten sonra, bu yıl Sony Xperia Z2'ye geçtim. Z2'nin hemen her konuda G2'den üstün olduğunu söyleyebilirim. Ancak fiyatı alınabilir seviyelere anca düştü. Z2 varken Z3'e ekstra para vermenize gerek yok diyebilirim. G3 ise tam bir hayal kırıklığı idi. Note 4 yine senenin en iyi telefonlarından oldu. Edge ise gereksiz bir ürün gibi duruyor. HTC One M8'in fiyatı bir türlü düşmedi. 1800 lirada civarında dolaşıyor. Ama komik bir şekilde Desire Eye ondan bile pahalı.

Yılın fotoğraf makinesi: Sony A7 II
Sony'nin özellikle beş yönlü titreşim engelleme sistemi ile öne çıkan tam kare algılayıcılı yeni A7'si seneye bomba gibi düştü.

Yılın televizyonu: LG 55 inç Curved OLED 
TeknoSeyir'de kullandığımız televizyon kendisi. Bu varken 4K TV'lere bakmam şahsen.

Yılın kaybolan markası:
Sony VAIO. Sony ile özdeşleşen VAIO satıldı.

Yılın upload hızı: 800kbps. İnanmayan şuradan ilgili maddeye baksın.
Biz bu yıl ofiste Uydunet'e geçerek TTNET'ten ve olmayan upload hızından  kurtulduk

Yılın yükselen uygulaması:
Geçen yılın NSA skandallarından sonra bu yıl gizli mesajlaşmayı garanti eden uygulamalar öne çıktı. Confide, Telegram ve Bleep aklıma gelenler.

Yılın alım satımları:
Winamp, Radionomy'e satıldı ve yok olmaktan kurtuldu.
SanDisk, SSD firması Fusion-io'yu aldı.
Amazon, Twitch'i aldı.
Sony, VAIO'yu sattı. VAIO tek başına dönüşe hazırlanıyor.
Seagate, Sandforce'u aldı.
Apple, Beats'i aldı.
Facebook, WhatsApp'ı aldı.
Microsoft, Minecraft'ı aldı.
UL, Futuremark'ı aldı.

Google'a göre yılın Türkiye'de en çok aratılan başlıkları

1. Seçim Sonuçları
2. Dünya Kupası 2014
3. Soma
4. Flappy Bird
5. Kobani
6. IŞİD
7. ALS Hastalığı
8. Selfie
9. Torba Yasa
10. Gazze

Yılın bilim kurgu  filmi: Interstellar
Bilgisayar destekli çok daha büyük filmler vardı ama Interstellar bu yılın filmiydi bence.

Yılın Teaser'ı: Star Wars Force Awakens
Yeni filmin teaser'ı epey tartışmaya neden oldu. Özellikle yeni ışın kılıcı tasarımı çok tartışıldı. Ancak genel olarak bir memnuniyet söz konusu.

Yılın multiplayer oyunu: Yine en çok Battlefielfd 4 oynadım.

Yılın single player  oyunu: Shadow of Mordor
Bitirdiğim tek oyun. Nemesis sistemini oyun dünyasına armağan etti.

Yılın hayal kırıklığı oyunu: Battlefield Hardline ve Drive Club
Sadece demo oynamış olabiliriz ama o kadar sevilmedi ki firma 'yeniden yapıyoruz' anlamına gelen bir cümle kurdu. Drive Club ise konsol tarafındaki hayal kırıklığı oldu. Sorunları nedeni ile söz verilen özellikler çalışmadı.

Yılın rezil oyun firması: Ubisoft
Özellikle Assassin's Creed ile zirve yaptılar. Tarihte ilk defa bir oyun yamalanamadı ve yeniden indirtildi. 30 GB ile 'yama' rekoru kırıldı.

Yılın konsolu: Sony PlayStation 4
XBOX One hala kendini toparlayamadı. Oyunların özellikle daha düşük çözünürlüğe sahip olması sorunu bu yıl da çözülemedi.

Yılın oyun platformu: PC
Konsol oyunlarının ülkemizde oyunculara 'acaba bir böbrekle yaşanır mı?' diye hesap yatırmasına neden olacak kadar pahalı olması ve konsola özel oyunların azlığı, PC'yi diriltti. Dünya genelinde de PC satışları üreticileri memnun etti. Her ne kadar PC toplama konsoldan pahalıya da gelse, orijinal oyun alanlar oyun fiyatı ile amorti edebiliyor. Korsan kullananlar zaten sadece donanıma para veriyor. Ama onları saymıyoruz.

Yılın oyun tableti: NVIDIA Shield tablet.
NVIDIA K1'in gücü ve eklenen yazılımlar ile tam bir oyun tableti olmuş. Ülkemizde satılmıyor maalesef.

Bu yıl sevdiğim donanımlar:

Bu yıl kendime pek bir şey almadım. Ama elimden geçen donanımlara bakınca birkaç tanesini yazabilirim. AMD'nin FX işlemcileri oyun sistemi kurmak için idealmiş. Intel'den ucuz ama yeterince performanslı. Anakart tarafında AMD'nin Intel'den daha zayıf olduğunu gördüm. Orada tasarruf etmemek ve iyi bir anakart almak gerek. 256 GB SSD'lerin fiyatlarının daha da düşmesini bekliyordum ama olmadı. Dolar da coşunca yine 120 almak durumunda kaldık. Ekran kartı olarak AMD Radeon 280X hoşuma gitti. NVIDIA GTX 760 yerine alınabilir. GTX 970 ise 'coil whine' sorununu saymaz isek yüksek performans isteyenlerin çözümü oldu.

Kendime aldığım belki de tek kayda değer ürün Asus PB248Q oldu. yaklaşık sekiz yıl sonra kendime monitör aldım. 1920x1200 IPS panele sahip bu monitör, 24 inç monitörler arasında en iyilerinden biri. Tavsiye ederim. Logitech G502 de bozulan G9X'imin yerini aldı. Çok daha iyi bir fare.

Tablet olarak Nexus 7'ye devam ettim. G2 ve Xperia Z2'den sonra çok az kullanıyorum zaten. Yeni bir tablet ilgimi çekmiyor. Şu an daha çok akıllı kol bantı gibi giyilebilir ürünler ilgimi çekiyor. Intel'in SMS audio ile ürettiği kulaklıkla Jabra'nın benzer ürünü takip listemde.

DDR4 ile tanıştık ama alamadık. X99 platformuna takıldığından zaten alınabilir olmaktan uzak. Ama piyasada da az bulunuyor. Inte Haswell'lerini tazeledi ama güncellemeye değecek bir şey yok. Keza Z97 de öyle. Core M ilginç gibi ama ürünler 2015'e kaldı.

İncelemesini bizzat NVIDIA ofisinde yaptığım G-SYNC'i çok beğendim. Bu yıl AMD ile Freesync de gelecek. Monitör almak için bekleyen oyuncular 2015'te mutlu olacak. 2014 yılında sadece Asus'un süper pahalı monitörü ile sunulmuştu G-SYNC. Daha alınabilir modeller de geliyor. AMD için de yeni monitör gerekecek. Onlar da yolda.

Sizin de eklemek istedikleriniz varsa, buyrun bekliyoruz. Unuttuğum şeyler de olmuştur, hatırlatırsınız.

Gelecek yıl ile ilgili kısa tahminler

 

 • 2015 yılı her zaman olduğu gibi zamlarla açılacak. Birçok şeye zam gelecek. Ama bizi bekleyen en önemli konu devletin hangi ürünlere anti-damping vergisi koyacağı olacak.
 • 4G ile tanışacağımız söylendi ancak verilen tarih 2015 sonu. Yani 2016'ya kalacak desek hatalı olmaz sanırım.
 • Kotalardan şikayet etmeye devam edeceğiz. Ancak tıpkı oyun içi satın alma olayında olduğu gibi, kullandığımız tarifelere ek kota koymaya ya da hızımızı anlık yükseltmeye alışacağız. Fiberciler buna öncülük ediyor. Uydunet bile bu sisteme geçmiş durumda. Artık verdiğimiz taahütlere bağlı kota sınırlamalarına katlanmak zorunda kalmayacağız ama bedelini ödersek. ADSL hala çoğunluğun bağlantı tercihi mecburen. orada da benzer bir adım bekliyorum. Ancak birilerinin para karşılığında upload tarifesi sunmasını da istiyorum. Bu, tam bir olay olur.
 • 90'larda gençken, 56k Modemlerden tek istediğimiz bir damla daha download hızıydı. 2010'ların gençliğinde ise upload önem kazanacak. YouTube üzerinde ve diğer sosyal ağlarda her genç bir kanal açıp yayıncı oldu. Yayın kalitesi ve çektiğiniz videoları yükleme, upload hızlarının daha çok konuşulmasını sağlayacak. İnşallah diyeyim.
 • Bulut güvenliği delik deşik edilmeye devam edecek. Sosyal ağlara verdiğimiz bilgiler sayesinde hackerlar artık sunucuları kırmaktan ziyade login bilgilerini ele geçirip giriyor. İşleri çok daha kolaylaştı. Tek bir servisin güvenliği değil tüm internetin güvenli olması gerekiyor. Zincir zayıf halkadan kopmaya devam edecek.
 • Tabletler iyice gözden düştü. 2015 yılında laptoplar tabletleşmeyi becerirse o şekilde gündeme girebilir. Zira 2014 yılında tablet ve laptop karışımı olarak sunulan cihazlar tablet kısmını beceremediler.
 • Telefonlar 2014 yılında uzayacakları kadar uzadı. 2015 yılı çok daha zor olacak. 8K ekran koymaya çalışmak gibi abuk girişimler yerine adam gibi pil istiyoruz. 2014 yılı telefonları hem ısınma konusunda hem de pil konusunda sınırları fazla zorladılar. Telefonun ısınıp video çekmemesi ya da tümden kapanması ile bu yıl tanıştık.
 • 'Yerli' telefoncular daha çok gündeme gelecek. Operatörler artık düzgün telefon satmaya başladılar. T50 bu konuda kapıyı açtı. 2015 yılında model sayısı artacaktır.
 • 2013-14 yılında PC terfisi yapanlar büyük ihtimalle 2015'i para harcamadan atlatacaklar. DX12 çıksa da 2015 yılında yeterince oyunda destek bulabilir mi ?, zor.
 • 3D yazıcılar gelişmeye devam ediyor. 2015 yılında daha çok konuşacağız.
 • Kendi kendine gidebilen arabalar 2015 yılında özel yollardan halka arasına çıkacak. Daha çok konuşacağız.
 • Bu yıl çıkarılmaya çalışılan fişleme ve kolay site kapatma yasaları 2015 yılında uygulamaya geçecek.
 • Telefon yoluyla spam yapılmasına engel olacak yasa da 2015 yılında devreye giriyor. Bakalım etrafından nasıl dolanacaklar bunun.
 • Yeni tüketici hakları bu yıl devreye girdi. 2015 yılında uygulamasının yansımalarını alacağız.
 • Artık bir yabancı dil yetmiyor, bir de programlama dili öğrenmek gerek. Bakalım devlet 2015 yılında bunu idrak edecek mi. Etmese de çocuklarınızı yönlendirmek sizin de elinizde.
 • Yazılımların fiyatları hem düştü hem de abonelik sistemi yaygınlaştı. 2015 yılında hala pahalı olan yazılımların pek şansı kalmayacak.
 • Windows 10 kesinlikle bir hareketlilik yaratacak. Bedava olacağını sanmıyorum ama Windows 8 sahipleri ufak bir güncelleme ücretine geçebileceklerdir diye tahmin ediyorum.

Şimdilik bu kadar. Listemi güncellemeye devam edeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 113
 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  Teknoseyir' ve bir takım değerli kanalları daha tanıdım abi daha ne olsun.:) @teknoseyir @gamsizm @baris_ozkok @leventp @hkellecioglu @can @lawnmower

 • Cüneyt @cuneyt

  Murat bey Monitör bölümünüzdeki tüm incelemeleri okudum ve seyrettim. Almak istediğim monitör konusunda bir türlü karar veremedim, yardımcı olursanız sevinirim. 27" IPS Monitör bakıyorum. Fakat ayağını kullanmayacağım, duvara monte edilecek. PHILIPS 27" 274E5 ve AOC Monitörlere bakıyorum. AOC'da VESA özellikli monitör bulmak zor, incelediğiniz PHILIPS 27" 274E5 monitörde sizi pek tatmin etmemiş görünüyor. Olumlu yönleri çok az bir monitör. Duvara monte edebileceğim bir monitör önerirmisiniz rica etsem. Yeni yılınız kultu olsun bu arada, ve herkesin. @gamsizm @teknoseyir

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bu aralar 27 lere pek bakmadım ama benim incelediğim Philips ile AOC gibi ürünler ortak panel kullanıyorlar. Aynı mantıkta üretilen ürünlerde de muhtemelen aynı panel çıkacak. IPS'te bence film için alınabilir modeller bunlar. Ne amaçla aradığınızı yazın. Bazen film ağırlıklı kullanım için 32 inç güzel bir TV daha iyi bir seçenek olabiliyor.

 • Cüneyt @cuneyt

  Geri dönüşünüz için teşekkür ederim Murat bey. Kullanacağım Monitörde filmden ziyade, Oyun, İnternet, Office, Uzak Masaüstü vs. Film'i zaten TV'de izliyorum. Değiştirme amacım aslında çok uzun zamandır aşağıda resmini koyduğum Samsung SyncMaster 2333sw kullanıyorum. Değiştirme vakti geldi diye düşünüyorum. Çünkü ekranda garip ve tuhaf şeyler olmaya başladı. ( Renkler, dalgalanmalar vs. ) Benim için önemli olan Duvara Monte edebileceğim, Full HD ve HDMI bağlantılı bir monitör. İstanbul'da mevcut Teknoloji Mağazalarını gezmeme rağmen yukarıda bahsi geçen özelliklerin tümüne sahip bir monitöre rast gelmedim. Monitör için ayırabileceğim Max. bütçenin 1.200 TL olduğunu dipnot olarak söylemek isterim. Sadece sizin görüşünüz ve tavsiyerinizi almak isterim.Ayrıca az önce Levent beyin videosunu izledim '' Sana Telefon Öneremem '' güzel bir mesaj verilmiş. Umarım burdan bir esinlenme olmaz benim konumla ilgili. 🙂 Saygılarımla. @gamsizm

Efendim Uzun zamandır sitede Mono yu çok özledik neden Mono videosu hiç koymuyorsunuz ? Taşınırken Mono yu da bir çekseniz gibi sayısız isteğe sessiz kalamadım. Mono yu özleyenlere gelsin. Bir ufak oyun macerası 🙂

@gamsizm @leventp @hkellecioglu @salihcln @lawnmower @yunus-emre @mono #MonoNerede

Barış Ve mono'nun Maceraları

Sitemizin maskotu sevimli Mono ile ufaktan oyun oynadık bugün :)
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 14

Asus Memopad 7 ME176C

Bu yazımızda ASUS’un Computex 2014 fuarında tanıttığı fiyat/performans ürünü olan MeMO Pad 7 (ME176C) adlı cihazını inceliyoruz.

Tasarım

MeMO Pad serisinin diğer cihazları gibi tasarımsal olarak aynı hatlar MeMO Pad 7’de de mevcut. ASUS, cihazda oval yapılı metal görünümlü –gümüş renginde- bir çerçeve kullanmış. Bunun dışında 7 inçlik ekranı üzerinde parmak izi önleyen bir kaplama yer almakta. Serinin önceki cihazı olan MeMO Pad HD 7 ile karşılaştırdığımız zaman ekran konusunda ilerleme olmuş diyebiliriz.

ASUS MeMO Pad 7

MeMO Pad HD 7’de kullanılan parlak ve kaygan kasa bu cihazda kullanılmamış aksine kaymayı önleyen ve mat bir kasa tercih edilmiş. Kasa her ne kadar iyi olsa da kaliteden ödün verildiğini söyleyebiliriz. Ancak fiyat/performans ürünü olduğu için bu konuda taviz verilmesi uygun karşılanabilir.

ASUS MeMO Pad 7

Tabletin üst kısmında kulaklık çıkışı – mikrofon girişi (2 in 1)-, Micro USB girişi ve mikrofon bulunurken sağ tarafında ise eğik bir şekilde konumlandırılmış ses tuşları ve açma/kapama tuşu yer alıyor. Micro SD kart girişi ise açık bir şekilde sol tarafa yerleştirilmiş. Eğik tuşlar, tek elde kullanımda zorluklar çıkarabilmekte.

ASUS MeMO Pad 7

ASUS, renk konusunda MeMO Pad HD 7’de olduğu gibi oldukça fazla seçenek sunuyor. Test için gönderilen beyaz renginin dışında siyah, kırmızı, sarı ve mavi renk seçenekleri ile satışa sunulmuş durumda.

295 gram ağırlığa sahip olan cihazın boyutları ise 189,3 x 113,7 x 9,6 mm.

Donanım

ASUS MeMO Pad 7, fiyatına karşılık iyi bir performans alabileceğimiz cihazlardan biri. 370 TL’lik bir fiyat etiketiyle sunulan cihaz gücünü Intel Atom işlemcisinden alıyor.

Intel’in Bay Trail platformundaki 4 çekirdekli Z3745 işlemcisi cihazın içerisinde yer alıyor. İşlemcinin ulaşabileceği en yüksek saat hızı 1.86 Ghz. Önceki nesil cihaza karşılık en büyük yeniliklerden birisi de işlemci tarafında Intel’e geçilmesi. Daha öncesinde kullanılan MediaTek’in MT8125(1.2Ghz) işlemcisine kıyasla performansta oldukça büyük artış var. Yazı sonunda yer alan videolardan benchmark testlerine ulaşabilirsiniz.

ASUS MeMO Pad 7

Grafik tarafında ise Intel HD Graphics yer alıyor. Popüler oyunlardan Real Racing 3, Asphalt 8 gibi oyunlar tablette gayet iyi çalışmakta. Önceki nesil tablette bulunan RAM miktarı aynı şekilde yeni MeMO Pad’te de korunmuş durumda. 1 GB RAM, arka planda fazla uygulama olmadığı sürece ihtiyacı karşılıyor. Ayrıca tabletin uzun süreli kullanımında - oyun oynarken ya da film izlerken- kamera kısmının aşırı ısındığını belirtelim.

MeMO Pad 7,  7 inç boyutunda 1280x800px çözünürlükte bir ekranla geliyor. Bunun yanı sıra LED IPS ekrana sahip olan cihazın PPI değeri ise 216.

Test için gönderilen cihazın depolama alanı 16 GB. Bu alanında yaklaşık olarak 11 GB kullanılabilir durumda ancak SD kart ile 64GB’a kadar yükseltme yaparak depolama alanını arttırabilirsiniz. Bunun dışında 8GB modeli de raflardaki yerini alacak.

3910 mAh batarya ile gelen tablet, 9 saat pil ömrü vaat ediyor. Yaptığımız testlerde Wi-Fi açık ve parlaklık %100 iken film senaryosunda 3 saatin sonunda pil seviyesi %46’ya düştü. Eğer parlaklığı kısar ve arka planda çalışan uygulamaları düzenlerseniz yolculuk sırasında 3-4 film izlemek mümkün olabilir.

ASUS MeMO Pad 7

Cihazda karşılaştığımız sorunlardan biri uyku durumundayken aşırı şarj gitmesi. Gece tableti yanınıza bıraktığınız zaman sabah olduğunda %18’lik bir düşüş ile karşılaşabilirsiniz. Güncelleme ile çözülebilecek bir durum olduğu için durum ile alakalı kesin bir yargı belirtemeyiz.

ASUS’un tabletlerinde görmeye alıştığımız SonicMaster ses teknolojisi MeMO Pad 7’de de mevcut. Cihazın arka tarafında bulunan stereo hoparlörler AudioWizard uygulaması ile birleştiği zaman ortaya güzel bir sonuç çıkarıyor.

802.11 b/g/n kablosuz ağ seçeneklerine sahip olan tablet, Bluetooth 4.0 ile gelmekte. Bunun dışında cihazda bulunan Miracast ile görüntüyü TV’ye aktarmak mümkün. Ancak az gecikme olması sebebiyle Miracast ile oyun oynamak mümkün değil.

Yazılım

Android 4.4.2 ile gelen cihazın kurulumunu tamamladıktan sonra 97MB’lık bir güncelleme geliyor. Bu güncelleme önemli zira Asphalt 8 ve Real Racing 3 gibi oyunlarda sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz. Güncellemeyi yaptıktan sonra herhangi bir sorun kalmıyor.

asus memo pad zenui

ASUS’un yeni tanıttığı ZenUI arayüzü tableti oldukça iyi göstermesinin yanı sıra kullanım kolaylığını da birlikte getiriyor. ZenUI’da daha öncesinde var olan uygulamalar güncellenmiş ve yeni uygulamalar eklenmiş.

Kilit ekranında hızlı erişim tuşları ile kamera, e-mail ve tarayıcıya ulaşmak mümkün. Yanında ise hava durumunun gösterildiği ve gelecekteki programları hatırlatan What’s Next uygulaması yer alıyor.

ASUS MeMO Pad 7

Cihazda yer alan Do It Later uygulamasına ilerde yapmak istediğimiz şeyleri ekleyebilir ve sıraya koyabilir, Splendid uygulaması ile ekranın renk ayarlamalarını yapabilir ve AudioWizard(Ses sihirbazı) ile de duruma uygun ses modunu seçebilirsiniz. ZenUI, şık bir arayüz olmasının dışında geçişlerde de oldukça başarılı bir görüntü sergiliyor.

Kamera

MeMO Pad 7’nin ön tarafında 2MP kamera bulunurken arka tarafında ise 5MP’lik kamera bizleri karşılıyor. Ön kamera ile 1280x720(HD) çözünürlükte video çekebilirken arka kamera ile 1920x1080(Full HD) çözünürlükte videolar çekebilirsiniz. Cihazla çekilmiş fotoğraflara bu linkten ulaşabilirsiniz.

ASUS MeMO Pad 7

Giriş segmentindeki bir cihazdan beklenmeyecek sayıda kamera modları bizi karşılıyor. Yazının başında da belirttiğimiz gibi MeMO Pad 7 bir f/p ürünü. Ancak kamera kısmında bulunan zamanı geri sarma, HDR, panorama,  gece, kendi fotoğrafını çekme, alan derinliği, akıllı kaldır, tüm gülümseme, güzelleştirme ve GIF animasyon gibi modlar, cihazı bu kategorideki diğer cihazlardan ayıran bir özellik olmuş. Elbette tabletlerden olağanüstü bir fotoğraf kalitesi beklenemez fakat ortam ışığının uygun olduğu ortamlarda – gündüz – durumu kurtaracak fotoğraflar çekebilirsiniz.

ASUS MeMO Pad 7 fiyatına karşılık iyi bir sonuç alınabilecek cihazlardan biri. Giriş segmentinde yer alan cihazın fiyat etiketi 370-400 TL arasında değişmekte. "Ucuz olsun" ve "Güvenilir olsun" diyorsanız ASUS MeMO Pad 7 seçeneklerinizin arasında olmalı.

Cihazla ilgili test videoları:
http://www.youtube.com/playlist?list=PLH6G50M5qF4LrfrQ1YWJ6bdDsM58oxUWE

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 24

Diferansiyel nedir nasıl çalışır?

Emre ve Can bu bölümde eski teknik bölümlere geri döndüler ve diferansiyel konusunu işliyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 83

Elektrikli otomobil çeşitleri

Yeni teknolojilerin süratle hayatımıza girdiği ve aynı süratle normalleştiği bir çağdayız. Ancak müstesna bir teknoloji, yıllardır türlü modelle piyasada olmasına rağmen kabul göremedi: Hibrit otomobiller... Siz,değerli takipçilerimiz mevzua yabancılık çekmesin diye Can ve Emre bu Otoseyir bölümünde içten yanmalı motorla elektriğin enva-i çeşit kombinasyonunu tüm detaylarıyla masaya yatırdı. İyi seyirler!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 81
 • Tolga Guver @guver-tolga

  merhaba, cok guzel bir review ama, rica etsem hazir TOYOTA YARIS HYBRID'lerde 7000 TL'ye yakin bir indirim yapmissken, bu arabalar ile ilgilide bir inceleme yayinlayabilir misiniz? Ozellikle bahsettikleri yakit tuketimi rakamlarina ulasabiliyorlar mi ? ya da hangi kosullarda ulasabiliyorlar. Aku'leri tam sarj ile sanirim sadece 2 km sadece elektirik ile gidebiliyormus bu ortalama ev - is arasi mesafenin 20 km oldugu Istanbul'da anlamli bir mesafe mi ? elektirikli motor nasil bir hizla sarj edilebiliyor? bu konulardaki fikirlerinizi paylasabilirseniz dedigim gibi hazir indirimdeyken ve ilk defa 'alinabilir' fiyatlara dusmusken bu araclar hakkinda saglikli bir fikir olusturmak icin cok yararli olacaktir. tesekkurler

 • Melih @melihtr

  Süper bir bölüm olmuş, çok teşekkürler. Sohbet havasında olması insanı sıkmıyor, 40 dk çabucak geçiyor...
  Toshiba yeni bir pil teknolojisi duyurmuştu, araba gibi büyük kapasite ihtiyaçları için hızlı şarj olan ama ne oldu bilmiyorum...
  https://www.toshiba.com/tic/industrial/rechargable-battery

 • Agah @agah

  retarder'in şanını kurtarmaya geldim 🙂 retarder'den ilkel ve kullanışsızmış gibi bahsedilmiş, konuşmacılar tabii ki retarder'in asıl görevini ve ne işe yaradığını biliyordur ama izleyiciye tam öyle geçmiyor.

  retarder'in asıl amacı enerjiyi tasarruf etmek ve değerlendirmek değildir. tonlarca ağırlıktaki araçların (otobüs tır ve kamyonlar mesela) yavaşlama yükünü sadece frenlere yüklemeyip güvenliği arttırmaktır. özellikle dik ve uzun rapmalarda güvenli sürüş sağlar. çünkü bu tip ağır vasıtalarda hava basıncıyla çalışan frenler vardır ve belli sayıda frene basma hakkı sunar. örneğin 10-12 kez frene basılırsa hava basıncı biter ve frenler tutmamaya başlar veya frenler tutsa bile bir yerden sonra balatalar yanıp aracın kül olmasına neden olabilir.

  işte retarder bu yüzden önemlidir ve ve ilerleyen zamanlarda tabii ki soğurduğu enerjiyi tasarruf edip gerektiğinde sunacak retarderler kullanılmaya başlanacaktır. yani retarder hatalı bir ürün değil, sadece enerjiyi faydalı kullanmak şimdilik görevleri arasında bulunmuyor ama o da yakındır.

teknoseyir v2.0

Selamlar.

Az önce başka bir kullanıcının incelemesini ve birkaç yorumu okumaya çalıştım da, içten bir "aah" çektim, derdimi anlatmadan geçemedim.

Zamanım biraz kısıtlı, o yüzden TS v2.0'ın beğendiğim kısımları ile ilgili bir feedback veremeyeceğim, başından özür dilerim.

Şunu da önemle belirtmek isterim ki eleştirim, teknoseyir v2.0'ye olduğu kadar kullanıcılarına yönelik. Biz yanlış kullanmasak bu kusurlar oluşmayacaktı; diğer yandan, sektöre yakın olanların bileceği üzere, "kullanıcı aptaldır" kuralına göre hareket edip sistemi ona göre geliştirmek gerek.

Sorun 1: "+rep"
Bence arkaplandaki rating sistemini açıklamanız doğru değildi. Tamam bu illaki keşfedilecekti, ama bu kadar hızlı olmayacaktı. Bu bilgi bence şu tip durumlara yol açtı:
- Takip et beni, edeyim seni.
- 3 kelime 5 kelime demiyim çakayım yorumu, yorum sayım artsın.
- Şuradaki yazıyı da TS'e geçireyim buradaki yazıyı da geçireyim. Geçirme demiyorum, hobi olarak gene geçir. Ama TS formatında geçir, onu okuyacak kitleye göre modifiye et, kendinden alıntılasan bile alıntıladığını yaz öyle geçir.

Sorun 2: "yorum çöplüğü"
Beğenilen yorumların yükselmesi, beğenilmeyen yorumların (ki sanırım böyle bi seçeneğimiz yok, eksi veremiyoruz) sıralamada aşağı ötelenmesi durumu hala gerçekleştirilemedi. Bunun gerçekten gerekli olduğunu düşünüyorum. Bir sitede kullanıcı tarafından içerik oluşturulabiliyorsa, o içeriğin çöplüğe dönüşme ihtimali, en özel durumlarda bile yüksek. Bunun önüne geçebilmek için getirilebilecek çözümlerden en mantıklı olanı kullanıcıya eleştirebilme yeterliliği vermektir bence. Bu olmadığı sürece yorum okuma kısmı = çile bülbülüm.

Artı üyelik getirildiğinde belki bu 2 durum çözülür. Belki şuan hala betada olduğumuz için, üzerinde deneme yapılacak verilerin toplanması, kusurlu olarak tanımlanabilecek senaryoların ortaya çıkması açısından bilinçli olarak bu özellikler sunulmamıştır; öte yandan bu hususların hakikaten düşünülmemiş olması ihtimalime karşı, rapor etmeyi borç bilirim.

İyi teknoseyirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ferhat @berbat-ferhat

  Arada çok güzel paylaşımlar oluyor ama gereksiz paylaşımların içinde kaybolup gidiyor.

  • Helmoneous @ait

   Ya gereksiz paylaşım ifadesi biraz elitist sanki. Hani kime göre neye göre gereksiz, relatif bi konu. Sistem onu engelleyemez, yada misal: sen türkçeyi iyi kullanmıyosun, tü-kaka, yazma bişey denmesi yıkıcı bi çözüm yolu. İnsanları o kadar küstürmemek lazım.

   Atıyorum meteoroloji diye bi konu açsam "ankarada hava sıcak" yazsam geçsem; "http://teknoseyir.com/inceleme/philips-citiscape-uptown" bu arkadaşın incelemesi ile bir değil. Öne çıkan incelemeler ekranı sayesinde ben bu yukarıda örneğini verdiğim o kadar da okumak istemediğim içeriği es geçebiliyorum.

   İşte bunun yorumlarda da olması lazım.

 • Ferhat @berbat-ferhat

  Bazı insanların küsmesi gerek. Ajdar öz güveni ile akıllarına gelen her şeyi her yerde yazabileceği gücünü kendine vehmeden ergen olsun yetişkin olsun garip tipler her zaman sanal ortamda olmuştur. Olacaktır. Mesele bu keyifli ortamı muhafaza edebilecek bir çözüm bulmak.

  • Helmoneous @ait

   Sen de haklısın. Ajdar güzel örnek. Justin Bieber'ın bu kadar popi olabilmesinden de bahsedilebilir. Çoğunluğun mantıksızlığına karşı azınlığın kendi mantığından şüphe etmesi diye uzaar gider..

Yaratıcılıkta alternatif arayanlara K'NEX

Hobi bölümümüzde Lego seti incelememizin ardından yine bir fenomene yer veriyoruz: K'NEX!
Değerli konuğumuz Levent Alpsal'a yepyeni oyuncağını bizlerle paylaştığı için bir kez daha teşekkür ederiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 109