teknoseyir v2.0

Selamlar.

Az önce başka bir kullanıcının incelemesini ve birkaç yorumu okumaya çalıştım da, içten bir "aah" çektim, derdimi anlatmadan geçemedim.

Zamanım biraz kısıtlı, o yüzden TS v2.0'ın beğendiğim kısımları ile ilgili bir feedback veremeyeceğim, başından özür dilerim.

Şunu da önemle belirtmek isterim ki eleştirim, teknoseyir v2.0'ye olduğu kadar kullanıcılarına yönelik. Biz yanlış kullanmasak bu kusurlar oluşmayacaktı; diğer yandan, sektöre yakın olanların bileceği üzere, "kullanıcı aptaldır" kuralına göre hareket edip sistemi ona göre geliştirmek gerek.

Sorun 1: "+rep"
Bence arkaplandaki rating sistemini açıklamanız doğru değildi. Tamam bu illaki keşfedilecekti, ama bu kadar hızlı olmayacaktı. Bu bilgi bence şu tip durumlara yol açtı:
- Takip et beni, edeyim seni.
- 3 kelime 5 kelime demiyim çakayım yorumu, yorum sayım artsın.
- Şuradaki yazıyı da TS'e geçireyim buradaki yazıyı da geçireyim. Geçirme demiyorum, hobi olarak gene geçir. Ama TS formatında geçir, onu okuyacak kitleye göre modifiye et, kendinden alıntılasan bile alıntıladığını yaz öyle geçir.

Sorun 2: "yorum çöplüğü"
Beğenilen yorumların yükselmesi, beğenilmeyen yorumların (ki sanırım böyle bi seçeneğimiz yok, eksi veremiyoruz) sıralamada aşağı ötelenmesi durumu hala gerçekleştirilemedi. Bunun gerçekten gerekli olduğunu düşünüyorum. Bir sitede kullanıcı tarafından içerik oluşturulabiliyorsa, o içeriğin çöplüğe dönüşme ihtimali, en özel durumlarda bile yüksek. Bunun önüne geçebilmek için getirilebilecek çözümlerden en mantıklı olanı kullanıcıya eleştirebilme yeterliliği vermektir bence. Bu olmadığı sürece yorum okuma kısmı = çile bülbülüm.

Artı üyelik getirildiğinde belki bu 2 durum çözülür. Belki şuan hala betada olduğumuz için, üzerinde deneme yapılacak verilerin toplanması, kusurlu olarak tanımlanabilecek senaryoların ortaya çıkması açısından bilinçli olarak bu özellikler sunulmamıştır; öte yandan bu hususların hakikaten düşünülmemiş olması ihtimalime karşı, rapor etmeyi borç bilirim.

İyi teknoseyirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ferhat @berbat-ferhat

  Arada çok güzel paylaşımlar oluyor ama gereksiz paylaşımların içinde kaybolup gidiyor.

  • Helmoneous @ait

   Ya gereksiz paylaşım ifadesi biraz elitist sanki. Hani kime göre neye göre gereksiz, relatif bi konu. Sistem onu engelleyemez, yada misal: sen türkçeyi iyi kullanmıyosun, tü-kaka, yazma bişey denmesi yıkıcı bi çözüm yolu. İnsanları o kadar küstürmemek lazım.

   Atıyorum meteoroloji diye bi konu açsam "ankarada hava sıcak" yazsam geçsem; "http://teknoseyir.com/inceleme/philips-citiscape-uptown" bu arkadaşın incelemesi ile bir değil. Öne çıkan incelemeler ekranı sayesinde ben bu yukarıda örneğini verdiğim o kadar da okumak istemediğim içeriği es geçebiliyorum.

   İşte bunun yorumlarda da olması lazım.

 • Ferhat @berbat-ferhat

  Bazı insanların küsmesi gerek. Ajdar öz güveni ile akıllarına gelen her şeyi her yerde yazabileceği gücünü kendine vehmeden ergen olsun yetişkin olsun garip tipler her zaman sanal ortamda olmuştur. Olacaktır. Mesele bu keyifli ortamı muhafaza edebilecek bir çözüm bulmak.

  • Helmoneous @ait

   Sen de haklısın. Ajdar güzel örnek. Justin Bieber'ın bu kadar popi olabilmesinden de bahsedilebilir. Çoğunluğun mantıksızlığına karşı azınlığın kendi mantığından şüphe etmesi diye uzaar gider..

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler