Sangakku paylaştı.

Motor Takip Sistemi

Merhaba arkadaşlar,

Geçen hafta motosikletime GPS tabanlı araç takip sistemi taktırdım ve deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim. Konu ile ilgili pek fazla kaynak yok çünkü.

İlk olarak nedir bu cihaz? Araç Takip Sistemi olarak adlandırılan, piyasada bir çok firma tarafından hizmeti verilen bir sistem. En basit anlatımla aracınıza SIM kartlı bir elektronik devre takılıyor ve bu sayede anlık olarak aracınızın nerede olduğunu görebiliyorsunuz. Bahsedeceğim cihazda bu sistemin motosikletlere özel hale getirilmişi.

Dediğim gibi piyasada benzer bir çok ürün var, Turkcell bile böyle bir hizmet sunuyor. Benim MTS Filoyu seçme nedenim hem ekonomik, hem de Türk mühendislerinin ürünü olması oldu.

Cihazın kutusunu açınca iki parçadan oluştuğunu gördüm. Bir parça GPS ve SIM kart devresi öteki ise motor stop rölesi. Kutu içinden herhangi bir kurulum talimatı veya kitapçık çıkmıyor. Cihazın en büyük eksisi bu. Neyseki web sitesindeki numarayı aradığınızda telefona cevap veren Ümit Bey ilgili birisi. Hangi kabloyu, motosikletinizde nereye takacağınızı anlatıyor. Elim bu işlere yatkın olmadığı için cihazla birlikte Ankara'da kendi ustama gittim. Cihazı gösterdim, Ümit Bey'in telefondan desteği ile 30 dakikada montajı hallettik. Montajdan sonra tekrar Ümit Bey'i arayarak aktivasyonumu yaptırdım ve kullanıcı adı ve şifremi aldım. Play Store'dan MTS Filo yazılımını indirip giriş yaptığımda harita üzerinde hemen motosikletimin yerini gördüm.

Yazılım arayüzü sade ve basit. İlk giriş ekranında size motosikletinizin yeri gösteriliyor. Bu arada cihazın dahili bataryası var ve şarjı 2 güne kadar dayanıyormuş. Yer gösteren noktanın üzerine tıkladığınız zaman o gün gittiğiniz rota ekrana geliyor. Nereden, ne zaman, hangi hızda geçtiğinizi görebiliyorsunuz. Aynı ekranın sol üstünde bir anahtar simgesi var. Bu simgeye tıkladığınızda uzaktan motosikletinizin motorunu durdurabiliyorsunuz. Tekrar bu butona basarak açmadan motosikletiniz çalışmıyor.

Giriş ekranındaki menü altında yer alan Bildirimler bölümüne girdiğinizde telefonunuza gelecek olan bildirimleri açıp kapatabiliyorsunuz. Bildirimler;

 • Kontak Açık: Kontak açıldığı zaman bildirim geliyor.
 • Kontak Kapalı: Kontak kapandığı zaman bildirim geliyor.
 • Kontak Kapalı Hareket: Motosiklet kontak açılmadan hareket ederse alarm veriyor. Hırsızlık için önemli. Alarm hareketten 10-15 saniye içinde telefonunuza düşüyor.
 • Hız Limiti Aşımı: Haritadaki hız limitini aşınca bildirim geliyor.
 • Titreşim: Motosiklette titreşim olursa alarm veriyor.
 • Sıcaklık: Motosiklette sıcaklık sensörü varsa aktif oluyormuş. Bende yok, o yüzden çalışmıyor.
 • Diğer Bildirimler: Ümit Bey'den aldığım bilgiye göre ileride yazılıma eklenecek bildirimler. Şarj oluyor, pilde çalışıyor vb.

Bunlardan Titreşim ve Kontak Kapalı Hareket bildirimleri yüksek sesli, diğerleri ise telefonunuzun standart bilgilendirme sesi ile uyarıyor.

MTS üç farklı rapor sunuyor.

 • Tarih-Mesafe: İki tarih arasında kat edilen yol raporu.
 • Saat-Mesafe: İki saat arasında kat edilen yol raporu. Bu sayfa bende düzgün görünmüyor. Bu yüzden saat ve tarih seçimi yapamıyorum. Umarım sonraki versiyonlarda düzeltilir.
 • Araç Günlük Özeti: Seçtiğiniz tarihteki sürüşünüz ile ilgili istatistikler.

Ben Android uygulamasını kullandım ancak iOS için uygulama mevcutmuş.

Cihazın fiyatı 550 TL, yıllık data ücreti ise 200 TL. İlk defa alırken 750 TL ödüyorsunuz, sonraki yıllarda ise bu rakam 200 TL'ya düşüyor. Aklınızda bulunsun kendiniz takmak istemezseniz servise de para vermek durumunda kalıyorsunuz. İnternette çok daha ucuza çözümler satılıyor ancak onlarında web ortamında anlık izleme yeteneği yok. SMS attığınız zaman size bulunduğu koordinatı geri döndürüyor. Yer altı otoparkı vb yerlerde tespit etme şansınız olmuyor. Anlık takip yapılan cihazlarda ise sinyalin son kesildiği yeri yazılımdan görebiliyorsunuz.

Ben MTS Filo'yu daha yeni kullanmaya başladım, şu ana kadar memnunum, beklentilerimi karşıladı.  Motosikletimi görüş alanım dışında bir yere park ettiğim zaman artık kafam daha rahat oluyor. Sorularınız olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Gözden kaçan noktalar veya yeni tespitlerim olursa güncelleme yapmaya çalışacağım. Tekeriniz düz bassın..

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tesla @tesla

  Haritada takip edebilmek güzel. Ben Çin'den araç takip cihazı aldım ve motosikletime monte ettim. Elimde kullanılmayan turk telekom hazır kart vardı ve bununla sistemi çalıştırdım. Onda da hareket, kontak, belli bölge dışına çıkınca alarm ve becerebilirseniz kontak kapatma gibi özellikler vardı ama ben o karta data paketi satın almak istemediğim için sadece GPS + SMS yoluyla konum özelliğini kullandım. Harita için data hattı şart.Sizin paketteki yıllık 200 TL data paketi süper uygun mevcut tarifelere göre. Lakin ilk satın alma ücreti aşırı pahalı bence. Tabi ki kar etmeleri şart ama daha az özellik sunulan, sadece güvenlik amaçlı bir cihaz sunulsa ben de yerli olana yönelmek isterim. NOT: Benim aldığım cihazın dahili pili var ve su geçirmez. Ve satın alırken mutlaka satıcıya elinizde kullanmadığınız bir telefonun IMEI numarasını yollamalısınız yoksa cihaz SIM kart takıldıktan 20 gün sonra devre dışı kalıyor.

 • Batuhan @achfighter

  En son çalıştığım yerde Vodafone ile Arvento kullanıyorduk. Arvento da Vodafone da müşteri hizmetleri bakımından rezalet. Kesinlikle önermiyorum.

#CepTelefonuFotoğrafçılığı #SamsungGalaxyS7Edge
sarmaşıklı müstakil evler ve bahçeler görmüştüm ama çok katlı apartman ilk oldu 😄

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 16

#UWP'nin faydaları

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu gönderi altına #Benimİstatistiklerim yazarak kendi istatistiklerinizi öğrenebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 583
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Sangakku paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap