İnternetten Aldığım Ürünü Satıcı Kutusu Açıldı Diye Almıyor

İnternette görüyorum satıcı kutu açıldığı için iade almıyor, telefona sim kart takıldığı için iade alınmıyor vs tarzı yorumlar. Kanunen her şekilde satıcı o iadeyi almak zorunda. Satıcıya sözleşmedeki bu maddeyi hatırlatın.

Devletin internetten satış için şart koştuğu kullanıcı sözleşmesinde şöyle denmektedir :

Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaşması alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa, alıcının, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcıya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, satıcı zararınızı tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir. Daha detaylı bilgi için bakınız; Mesafeli Satış Sözleşmesi

Bu madde iç çamaşırı ve kuyum (altın, gümüş vs) gibi satışlarda kabul görmemektedir. İç çamaşırını hijyen açısından, Kuyumuda sahtecilik açısından iade edemezsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gökhan @gokhans19

  Gittigidiyorda aptal bir satıcıda bana böyle yaptı. Gerizekalı gg hiç takmadı sonra adamlara "ben tc kanunlarını takmıyorum" diye imzalı kaşeli belge verin dedim iade kabul edildi gg adama yorum yapmamı engelledi satıcıda bana kötü alıcı dedi. Satıcının puanıda çok yüksek. Bizde yorumlara kanıp güveniyoruz. Meğerse sorun çıkınca gittigidiyor satıcıya yorum vermeni engelliyormuş. Ben şarlatan şerefsiz satıcıya haddini bildiricem ama gittigidiyor yorum bölümünü kapatıp satıcıya olumsuz yorum yapmamı engelledi. Şimdi ordan alışveriş yapacak adam puana ve yorumlara güvenip mağdur olacak ve satıcıya olumsuz yorum bile yazamayacak.

 • protego @protego

  Taksitli satış ve normal satıştaki yönetmelikler farklı. Taksitle satışta telefon sim kart takarsan almayabilir, ancak taksitsiz satışta almak zorunda.

  119- Cep telefonlarına SIM kart takılması mutat kullanım kapsamında mıdır? Bu tür
  ürünlerde cayma hakkı kullanılabilir mi?
  6502 sayılı Kanun uyarınca tüketici, cayma hakkı süresi içinde “malın mutat kullanımı” sebebiyle
  meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. Tüketici, cayma süresi içinde malı,
  işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanabilir. Bu hükümler
  doğrultusunda, hâlihazırda, telefona SIM kart takılsa dahi cayma hakkı kullanılabilmektedir

  208- Taksitle satın aldığım cep telefonunun çalışıp çalışmadığını görmek için sim kart taktım.
  Cayma hakkımı kullanabilir miyim?

  Taksitle Satış Sözleşmeleri Hakkında Yönetmeliğin 7 nci maddesinin beşinci fıkrası uyarınca, satıcı
  cayma süresi içinde malı tüketiciye teslim etmişse tüketici, malı ancak olağan bir gözden
  geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Malın mutat olarak kullanılması durumunda tüketici
  cayma hakkını kullanamaz. Cep telefonlarına sim kart takılması durumunda ise bu ürünler ikinci el
  mal durumuna düştüğünden mutat kullanım kapsamına girdiği ve cayma hakkının
  kullanılamayacağı değerlendirilmektedir

 • ozturka @ozturka

  Kutusu açılmış ürün 2. eldir. Daha sonra satıcı o ürünü başka birine satmak istediği zaman yeni alıcı da iade ediyor, açılmış ürün gönderdi diye. Yani hem kapalı kutu ürün istiyoruz, hem de açtığımız ürünü iade etmek istiyoruz. Açılan üründe bir sorun yoksa iade hakkı da yoktur. Satıcı değilim 🙂

  • Mustafa @mkyb

   O zaman internetten satış yapmayacak. Dükkan kirası vermiyor, elektrik, su parası vs vermiyor, eleman çalıştırmıyor. Sadece aracı sitenin komisyonu ve kargo ücretini ödüyor. Amazon mesala bu tip iadeleri ucuza ayrı bir kategoride satıyor. Bizim Türk satıcılar ise teşhir ürünü adı altında satıyor iade gelen ürünleri.

  • ozturka @ozturka

   @mkyb İnternetten satınca mağazaya göre uygun oluyor zaten fiyatı, genelde bu yüzden internetten alıyoruz zaten. Zaten büyük firmalar o tarz ürünleri yeniden paketleyip satıyor, Kapalı kutudan 2 tane kitapçık çıkan ürün denk geldi amazondan 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Turkcell Superbox 4.5G Modem Yazılımı - Stok Modem Firmware

Yüklerken kablolu bağlanarak güncelleyiniz. Olası problemlerde sorumluluk kabul etmiyorum ve olası sorunlarda sorumluluk size aittir.
Not: Bu arada zaten cihaz uygun olmayan yazılımları kurmaz ve kabul etmez. Sadece elektrik ve kablolara vs. dokunmayın işlem bitene kadar.

Otomatik güncelleme destekli sürüm 11.192 :

https://yadi.sk/d/w0ZJX116rAHBjg

Güncel ama otomatik güncelleme kapalı sürüm 11.196 :

https://yadi.sk/d/20hiJZtb6syrOQ

RSRQ: -6dB
RSRP: -92dBm
SINR: 17dB
PLMN: 28601

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xiaomi Telefonlarda Band 20 (800MHz) Meselesi Nedir?

LTE (Long-Term Evolution) ağ teknolojilerine dayalı yüksek hızlı kablosuz veri aktarımına verilen addır. 4G / 4.5G hızının bir başka adı olan LTE’yi yüksek hızlı mobil internete verilen ad olarak da tanımlamak mümkündür. LTE, 2G ya da 3G gibi bağlantıların aksine, tamamen IP bazlıdır.

Band 20 en geniş alanda LTE (4G / 4.5G) hizmetinin alınabileceği banttır. 800Mhz. üzerinden yayın yapılır. Türkiye’de bu frekans LTE (4G / 4.5G) için özellikle boşaltılmıştır. Ülkemizde VoLTE (Voice over LTE) hizmeti de Band 20 üzerinden verilmektedir.

Operatörler de yüksek popülasyon olmayan alanlarda sadece bu band üzerinden yayın yapmayı tercih etmektedir. (Vodafone daha önce her yerde sadece Band 20 kullanıyordu, sonradan 1800mhz frekansından yayına yapmaya başladı.) 1800Mhz. ve daha yüksek frekanslar yüksek sayıda kullanıcı olan alanlarda, yüksek hız gereken durumlarda kullanılmak için tasarlanmıştır. Özetle tüm alanlarda (kırsal kesim vb.) LTE (4.5G) kullanacak iseniz Band 20 Türkiye’de sizin için önemlidir, VoLTE kullanmak istiyorsanız da Band 20 sizin için önemlidir, bulunduğunuz yerde diğer telefonlar LTE (4G / 4.5G) ile bağlanıyor iken sizinki 3G bağlanıyor ise telefonunuzun Band 20 desteği olmamasındandır.

Ayrıca sağlık açısından da yüksek frekanslar sakıncalıdır. Bu nedenle 800Mhz. den yayın yapılan Band 20 sağlık açısından da uygundur.

Eğer bu özellikler sizi ilgilendirmiyorsa Band 20 sizin için önemli değildir.

Üreticiler Band 20 için bir lisans bedeli vermek durumundadır. Üreticinin asıl satış yaptığı ülke veya coğrafyada bu band kullanılmıyor ise üretici Band 20 destekli telefon üretmeyi tercih etmeyebilir. (Çin’e özel telefonlarda Band 20 desteği olmaması gibi.)

Son olarak;

– Frekans ile kapsama alanı ters orantılıdır. Frekans arttıkça kapsama alanı azalır.

– Frekans ile hız doğru orantılıdır. Frekans arttıkça bağlantı hızı da artar.

– Frekans ile insan sağlığına olumsuz etkisi doğru orantılıdır. Frekans arttıkça insan sağlığına olumsuz etkisi de artar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Baz İstasyonunun Yerini Bulma - Baz İstasyonu Konum Bulma

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.staircase3.opensignal

Uygulamamız bu. Yükleyerek bağlı olduğunuz baz istasyonunu ve çevredeki diğer bazların yerini görebilirsiniz.

Sadece kullandığınız operatörün bazlarını gösterir. Yani Turkcell kullanıyorsanız Vodafone'nun baz istasyonlarını göremezsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türk Telekom Sil Süpür Çıkmıyor Çözümü

Türk Telekom'da numarasını yeni taşıyanlarda bazen sil süpür hediyesi çıkmıyor. Benimde başıma geldi ve çözümünü buldum.

Hediyenin çıkması için Evet yazıp 5008 numarasına SMS atmanız gerekiyor.

Mesajı attıktan 10 dakika sonra uygulamayı kontrol ederseniz sağ üstte hediye paketinin üstünde bildirim olduğunu göreceksiniz. Sil süpür aktif olmuştur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 17

Meizu Marka Telefonlarda Google Play İndirme Hatasının Çözümü

Meizu M5 Note'ta Google Play mağazadan indirme yapmak isteyince indirme bekleniyor deyip öyle kalıyordu. Önbellek vs temizleyince o indirmeyi yapıyordu ama sonraki indirmede yine aynı senaryo gerçekleşiyordu.

Çözümü ise Google Play uygulamasının izinlerinde yatıyor. Uygulamalardan Google Play'i bulup tüm izinlerini açın ve arkaplanda çalışma izni verin. Sorun düzelecektir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türk Telekom Faturasız Tarifeler ve Paketler

 

12 ay boyunca belirtilen fiyattan alırsınız. Resmi büyütmek için üstüne tıklayınız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

2000'liler Hatırlamaz: Efsane Haline Gelmiş 15 Telefon ve Bize Anımsattıkları

1. Ericsson A1018

2. Nokia 5110

 

3. Nokia 3310

4. Nokia 5210

5. Nokia 7250

 

6. Nokia 6600

 

7. Nokia 6630

 

8. Nokia N-Gage

 

9. Nokia 1100

 

10. Nokia 3510

 

11. Motorola Talkabout T2288

 

12. Ericsson T10

 

13. Siemens C55

 

14. Nokia 2300

 

15. Nokia 7610

 
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 19

Xiaomi Bootloader Süresini Yarıya Düşürme Yöntemi

Xiaomi beyciğim Apple'ın hem tasarımlarını hemde vizyonunu taklit ederken gıcıklıklarınıda taklit etmiş. Telefonlarına Global rom yükleyebilmek için bootloader kilidini açmanız gerek. Bu kilit ters yöntemlerle hiç bir şekilde kırılamıyor. Cihazı Çin romunda kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

Çin romunda gereksiz tonla Çine özel uygulama var ve bildirimler sıkıntılı. Mesala Whatsapp'tan birisi yazmış Whatsapp'ı açmadan bildirimin var diye uyarmıyor. Ayrıca Türkçe dil desteği olmadığından özellikle bankacılık uygulamaları sıkıntılı. İngilizce açılıyor çoğu uygulama.

Neyse efendim bu Xiaomi faşosu önceleri 72 saatken sırasıyla 360 saat ve en sonunda 720 saaat yani 1 ay bekleme süresi yaptı bootloader açma süresini. Yani başvuru yapıyorsunuz bekliyorsunuz ve 30. gün akrep ile yelkovan üst üste gelince size SMS geliyor açıldı diye. Sizde bilgisayardan MiFlash isimli Xiaomi uygulamasıyla telefonun içindeki her şey silip kilidini açıyorsunuz.

Banada 1 ay bekle dedi. Bende mesele yapıp tüm interneti araştırdım. En sonunda Vietnam menşeili bir forumda MiFlash'ın 2.3.803.10 sürümüyle kilidi açmak isteyince ya hemen açtığını yada süreyi yarıya düşürdüğünü okudum Google Translate ile. Denedim ve oldu sizlerlede paylaşmak istedim.

Ek olarak https://mi-globe.com/rom-builder/?cat=mi sitesinden isteğe göre karışık kuruyemiş yaptırır gibi Global rom hazırlatabiliyorsunuz.

Not : Magisk uygulamasıyla root yapmaya kalkmayın özellikle yeni çıkan Xiaomilerde bootloopa düşürüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9