BeğenFavori PaylaşYorum yap

Turkcell Superbox 4.5G Modem Yazılımı - Stok Modem Firmware

Yüklerken kablolu bağlanarak güncelleyiniz. Olası problemlerde sorumluluk kabul etmiyorum ve olası sorunlarda sorumluluk size aittir.
Not: Bu arada zaten cihaz uygun olmayan yazılımları kurmaz ve kabul etmez. Sadece elektrik ve kablolara vs. dokunmayın işlem bitene kadar.

Otomatik güncelleme destekli sürüm 11.192 :

https://yadi.sk/d/w0ZJX116rAHBjg

Güncel ama otomatik güncelleme kapalı sürüm 11.196 :

https://yadi.sk/d/20hiJZtb6syrOQ

RSRQ: -6dB
RSRP: -92dBm
SINR: 17dB
PLMN: 28601

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xiaomi Telefonlarda Band 20 (800MHz) Meselesi Nedir?

LTE (Long-Term Evolution) ağ teknolojilerine dayalı yüksek hızlı kablosuz veri aktarımına verilen addır. 4G / 4.5G hızının bir başka adı olan LTE’yi yüksek hızlı mobil internete verilen ad olarak da tanımlamak mümkündür. LTE, 2G ya da 3G gibi bağlantıların aksine, tamamen IP bazlıdır.

Band 20 en geniş alanda LTE (4G / 4.5G) hizmetinin alınabileceği banttır. 800Mhz. üzerinden yayın yapılır. Türkiye’de bu frekans LTE (4G / 4.5G) için özellikle boşaltılmıştır. Ülkemizde VoLTE (Voice over LTE) hizmeti de Band 20 üzerinden verilmektedir.

Operatörler de yüksek popülasyon olmayan alanlarda sadece bu band üzerinden yayın yapmayı tercih etmektedir. (Vodafone daha önce her yerde sadece Band 20 kullanıyordu, sonradan 1800mhz frekansından yayına yapmaya başladı.) 1800Mhz. ve daha yüksek frekanslar yüksek sayıda kullanıcı olan alanlarda, yüksek hız gereken durumlarda kullanılmak için tasarlanmıştır. Özetle tüm alanlarda (kırsal kesim vb.) LTE (4.5G) kullanacak iseniz Band 20 Türkiye’de sizin için önemlidir, VoLTE kullanmak istiyorsanız da Band 20 sizin için önemlidir, bulunduğunuz yerde diğer telefonlar LTE (4G / 4.5G) ile bağlanıyor iken sizinki 3G bağlanıyor ise telefonunuzun Band 20 desteği olmamasındandır.

Ayrıca sağlık açısından da yüksek frekanslar sakıncalıdır. Bu nedenle 800Mhz. den yayın yapılan Band 20 sağlık açısından da uygundur.

Eğer bu özellikler sizi ilgilendirmiyorsa Band 20 sizin için önemli değildir.

Üreticiler Band 20 için bir lisans bedeli vermek durumundadır. Üreticinin asıl satış yaptığı ülke veya coğrafyada bu band kullanılmıyor ise üretici Band 20 destekli telefon üretmeyi tercih etmeyebilir. (Çin’e özel telefonlarda Band 20 desteği olmaması gibi.)

Son olarak;

– Frekans ile kapsama alanı ters orantılıdır. Frekans arttıkça kapsama alanı azalır.

– Frekans ile hız doğru orantılıdır. Frekans arttıkça bağlantı hızı da artar.

– Frekans ile insan sağlığına olumsuz etkisi doğru orantılıdır. Frekans arttıkça insan sağlığına olumsuz etkisi de artar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Baz İstasyonunun Yerini Bulma - Baz İstasyonu Konum Bulma

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.staircase3.opensignal

Uygulamamız bu. Yükleyerek bağlı olduğunuz baz istasyonunu ve çevredeki diğer bazların yerini görebilirsiniz.

Sadece kullandığınız operatörün bazlarını gösterir. Yani Turkcell kullanıyorsanız Vodafone'nun baz istasyonlarını göremezsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türk Telekom Sil Süpür Çıkmıyor Çözümü

Türk Telekom'da numarasını yeni taşıyanlarda bazen sil süpür hediyesi çıkmıyor. Benimde başıma geldi ve çözümünü buldum.

Hediyenin çıkması için Evet yazıp 5008 numarasına SMS atmanız gerekiyor.

Mesajı attıktan 10 dakika sonra uygulamayı kontrol ederseniz sağ üstte hediye paketinin üstünde bildirim olduğunu göreceksiniz. Sil süpür aktif olmuştur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Meizu Marka Telefonlarda Google Play İndirme Hatasının Çözümü

Meizu M5 Note'ta Google Play mağazadan indirme yapmak isteyince indirme bekleniyor deyip öyle kalıyordu. Önbellek vs temizleyince o indirmeyi yapıyordu ama sonraki indirmede yine aynı senaryo gerçekleşiyordu.

Çözümü ise Google Play uygulamasının izinlerinde yatıyor. Uygulamalardan Google Play'i bulup tüm izinlerini açın ve arkaplanda çalışma izni verin. Sorun düzelecektir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türk Telekom Faturasız Tarifeler ve Paketler

 

12 ay boyunca belirtilen fiyattan alırsınız. Resmi büyütmek için üstüne tıklayınız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

2000'liler Hatırlamaz: Efsane Haline Gelmiş 15 Telefon ve Bize Anımsattıkları

1. Ericsson A1018

2. Nokia 5110

 

3. Nokia 3310

4. Nokia 5210

5. Nokia 7250

 

6. Nokia 6600

 

7. Nokia 6630

 

8. Nokia N-Gage

 

9. Nokia 1100

 

10. Nokia 3510

 

11. Motorola Talkabout T2288

 

12. Ericsson T10

 

13. Siemens C55

 

14. Nokia 2300

 

15. Nokia 7610

 
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 19

Xiaomi Bootloader Süresini Yarıya Düşürme Yöntemi

Xiaomi beyciğim Apple'ın hem tasarımlarını hemde vizyonunu taklit ederken gıcıklıklarınıda taklit etmiş. Telefonlarına Global rom yükleyebilmek için bootloader kilidini açmanız gerek. Bu kilit ters yöntemlerle hiç bir şekilde kırılamıyor. Cihazı Çin romunda kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

Çin romunda gereksiz tonla Çine özel uygulama var ve bildirimler sıkıntılı. Mesala Whatsapp'tan birisi yazmış Whatsapp'ı açmadan bildirimin var diye uyarmıyor. Ayrıca Türkçe dil desteği olmadığından özellikle bankacılık uygulamaları sıkıntılı. İngilizce açılıyor çoğu uygulama.

Neyse efendim bu Xiaomi faşosu önceleri 72 saatken sırasıyla 360 saat ve en sonunda 720 saaat yani 1 ay bekleme süresi yaptı bootloader açma süresini. Yani başvuru yapıyorsunuz bekliyorsunuz ve 30. gün akrep ile yelkovan üst üste gelince size SMS geliyor açıldı diye. Sizde bilgisayardan MiFlash isimli Xiaomi uygulamasıyla telefonun içindeki her şey silip kilidini açıyorsunuz.

Banada 1 ay bekle dedi. Bende mesele yapıp tüm interneti araştırdım. En sonunda Vietnam menşeili bir forumda MiFlash'ın 2.3.803.10 sürümüyle kilidi açmak isteyince ya hemen açtığını yada süreyi yarıya düşürdüğünü okudum Google Translate ile. Denedim ve oldu sizlerlede paylaşmak istedim.

Ek olarak https://mi-globe.com/rom-builder/?cat=mi sitesinden isteğe göre karışık kuruyemiş yaptırır gibi Global rom hazırlatabiliyorsunuz.

Not : Magisk uygulamasıyla root yapmaya kalkmayın özellikle yeni çıkan Xiaomilerde bootloopa düşürüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Türkiyede Garantisi ve Teknik Servis Desteği Olan-Olmayan iPhone Modelleri

iPhone Modelleri ve Model Numaraları :
Güncel iPhone Modelleri Garantisi Var/Olan Modeller Garantisi Yok/Olamayan Modeller
iPhone Xs Max
 • A2101
 • A1921 (GSM/CDMA)
  A2104 China
  A2102 Japan
iPhone Xs
 • A2097
 • A1920 (GSM/CDMA)
  A2100 China
  A2098 Japan
iPhone Xr
 • – (GSM/CDMA)
iPhone X
 • A1901
 • A1865 (GSM/CDMA)
  A1902 (Japan)
iPhone 8
 • A1905
 • A1863 (GSM / CDMA)
 • A1906
iPhone 8 Plus
 •  A1897
 • A1864 (GSM / CDMA)
 • A1898
iPhone 7
 • A1778
 • A1660 (GSM/CDMA) USA
iPhone 7 Plus
 • A1784
 • A1661 (GSM/CDMA) USA
iPhone 6s
 • A1688 (Global)
 • A1700
 • A1633 (Amerika)
iPhone 6s Plus
 • A1687 (Global)
 • A1634 (Amerika)
 • A1699 (Çin)
iPhone  6
 • A1586 (Global)
 • A1589
 • A1549 (Amerika)
iPhone 6  Plus
 • A1524 (Global)
 • A1593
 • A1522 (Amerika)
iPhone SE
 • A1723
 • A1662 (USA)
 • A1723 (Cin)
Model  Garantisi Olan Modeller  Garantisi Olamayan Modeller

Yurtdışından aldığınız iPhone’ların Türkiye’de 1 yıl garantili olmasını istiyorsanız Global modellerini, garanti benim için sorun değil diyorsanız sadece Amerika ve Çin için üretilmiş modellerini tercih edebilirsiniz.

Hakkında Menüsünde Gözüken Model Numarası

iOS işletim sisteminde “Ayarlar -> Genel -> Hakkında” menüsü altında herkesin gayet iyi bildiği gibi cihazla ilgili bir çok numara yer alıyor. Bu menüde bir de cihazın arka kısmındaki model numarasından çok farklı bir model numarası daha yer alıyor. Bu model numaraları da ME434TU/A, MD720LL/A gibi daha farklı numaralardan oluşuyor. (Bu model numarası bir de cihazın orijinal kutusunun alt kısmında da yer alır.)

Bu model numarası cihazla ilgili çok daha fazla bilgi verir. Yani sadece iPhone 5S mi yoksa 5 mi olduğunu belirtmez, aynı zamanda rengini ve disk kapasitesini de belirtir. Örneğin “ME434TU/A” model numarasının ilk 5 hanesi yani “ME434“, cihazın 16 GB’lık altın rengi bir iPhone 5s olduğunu gösteriyor. İlk 5 haneden sonra gelen “TU” da cihazın Türkiye’de satışı için paketlendiğini gösteriyor. Ülke/bölge ayrımı olmasının nedeni de her ülke için şarj adaptörlerinin ve içine koyulacak belgelerin farklılık gösterebilmesi.

Bazı Arap ülkelerinde FaceTime’ın fabrika çıkışlı kapatılması olayı var ki bu durumda da cihazın satılacağı ülke önemli olabiliyor. En son iki hane olan “/A” karakterlerinin ne işe yaradığı da bilinmiyor, zaten her cihazda aynı oluyor.

Bu arada cihazı serviste değişime uğrayan kullanıcıların model numaraları “TU” ile değil muhtemelen “B” veya “HB” ile bitecektir. Bu yüzden şaşırmasınlar. Çünkü “B” İrlanda ve İngiltere’de, “HB” de İsrail’de satılan cihazları simgeliyor ve de genelde serviste takas için kullanılan cihazlar Avrupa’da Apple’ın İrlanda’daki merkez ofisinden ya da Ortadoğu’da İsrail için üretilenlerden dağıtılıyor. Bu arada merak edenler için hangi kodun hangi ülkeyi/bölgeyi simgelediğini aşağıdaki tabloda paylaştım:

Kod Bölge
AB Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri
B Irlanda, İngiltere ve takaslar için kullanılıyor
BR Brezilya (Üretimi Brezilya’da yapılanlar)
BZ Brazil (Üretimi Çin’de yapılanlar)
C Kanada
CH Çin
CZ Çekoslavakya
D Almanya
DN Avusturya, Almanya, Hollanda
E Meksika
EE Estonya
FB Fransa, Lüksemburg
FD Avusturya, Liechtenstein, İsviçre
GR Yunanistan
HN Hindistan
IP İtalya
HB İsrail
J Japonya
KN Norveç
KS Finlandiya, İsveç
LA Kolombiya, Ekvator, El Salvador, Guatemala, Honduras, Peru
LE Arjantina
LL Amerika Birleşik Devletleri
LZ Şili, Paraguay, Uruguay
MG Maceristan
NF Belçika, Frans, Luksemburg
PL Polonya
PO Protekiz
PP Filipinler
RO Romanya
RS Rusya
SL Slovakya
SO Güney Afrika
T İtalya
TA Tayvan
TU Türkiye
X Avusturalya, Yeni Zelanda
Y İspanya
ZA Singapur
ZP Hong Kong, Macau

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap