Garanti Dahilinde Arızalanan Telefonun Değişimi ve Para İadesi

Firmaların hala yürürlükte dediği bir kanun var ve bir sene içerisinde 4 kere arıza yaparsa değişim veya para iadesi yaparız diyorlar. O kanun değişti. Artık öyle 3-4 kere aynı arıza falan diye bir şey yok. 29029 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Garanti Belgesi Yönetmeliği'nin 9. maddesini dikkatli bir şekilde okursanız, orada şöyle der:

"(1) Tüketicinin, ücretsiz onarım hakkını kullanması halinde malın;
a) Garanti süresi içinde tekrar arızalanması,
b) Tamiri için gereken azami sürenin aşılması,
c) Tamirinin mümkün olmadığının, yetkili servis istasyonu, satıcı, üretici veya ithalatçı tarafından bir raporla belirlenmesi,
durumlarında; tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkan varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur."

A maddesine dikkat ! Yani garanti süresi içinde ikinci kere kullanıcı hatası olmayan bir arıza durumunda, tüketici para iadesi, değişim veya ayıp oranında indirim talep edebilir. Tabii servis size bu aynı yıl içinde 4 kere aynı arıza muhabbetini yapacak ve talebinizi reddedecektir. Raporlarınızı toplayın, dilekçenizi yazın, yönetmeliğin çıktısını da ekleyin ve Tüketici Hakem Heyetine başvurun. Haklı bulunacaksınız.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/06/20140613-2.htm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mesut Kahraman #47 #111 + @vigilante

  Iade degisim kararini servsiten alip aldigim yere goturdum 15 gundur islem yapmiyor.Ariyorum cok yogunuz yalaniyla gecitiriyorlar, muduru ariyorum hemen ilgileniyorum diyor, yalan.Bakalim daha neler diyecekler.Thhye basvurdum zaten de onun da cezasi yok yine biz bekliyoruz.Yapilmayan geciktirilen icin ceza cikmadigi surece boyle uzatacaklar.

 • Nakahella @nakah

  Keşke uzun sürmese THH sonucu. Para iadesi bence tüfe uygulanarak yapılmalı, 1500'e aldığımız telefonu iade alıyoruz 1500'e artık düzgün telefon kalmamış oluyor falan. En iyisi sıfırıyla değiştirmek bence bu durumlarda.

 • kemalboran @kemalboran

  Ayrıca malın teslim tarihinden itibaren ilk 6 ay içinde herhangi bir arıza meydana gelirse onarım istemeden, ayıplı mal kapsamında doğrudan ücret iadesi ve değişim isteyebilirsiniz.
  TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN:
  MADDE 10- (1) Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.
  (2) Tüketicinin, sözleşmenin kurulduğu tarihte ayıptan haberdar olduğu veya haberdar olmasının kendisinden beklendiği hâllerde, sözleşmeye aykırılık söz konusu olmaz. Bunların dışındaki ayıplara karşı tüketicinin seçimlik hakları saklıdır.
  (3) Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi içeren bir etiket konulur. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur.
  Teknik düzenlemesine uygun olmayan ürünler ise hiçbir şekilde piyasaya arz edilemez. Bu ürünlere, Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun ve ilgili diğer mevzuat hükümleri uygulanır.
  Tüketicinin seçimlik hakları
  MADDE 11- (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
  a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
  b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
  c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
  ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
  seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.
  (2) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir.
  Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz.

 • Seyhan Tugar @seyhan-tugar

  Merhabalar mustafa bey ben telefonumu hepsiburadadan almıştım ve şuan telefonumun satışı yok orada telefonum iki kere garantiye gitti birincisinde saçma bir yerini onarıp gönderdiler ama asıl bozuk olan yeri yapmamışlardı bir daha gönderdim bu sefer onarılarak geldi fakat şuan telefonum yine arıza veriyor benim elimde onarıldı diye raporlar var ama telefon yine bozuldu ben bu raporlarla tüketici mahkemesine başvurabilir miyim? Ve vurursam da kaç gün sürüyor bi bilginiz var mı teşekkür ederim

  • Mustafa @mkyb

   Ortalama 3-4 ay sürer. Direk e-devlet üstünden durumu güzelce özetleyen bir yazı yazıp her şeyi anlatın. Sonuna cihazı iade edip fatura tutarını iade istiyorum deyin ve faturayı pdf olarak ekleyin.

 • Seyhan Tugar @seyhan-tugar

  O süreç içerisinde telefonu hala kullanabiliyor muyum peki

 • Seyhan Tugar @seyhan-tugar

  Ya da bunun bi süresi yok değil mi şu bi yıl içinde iki yıl içinde arızalanırsa mahkemeye başvurabiliriz diye

 • Seyhan Tugar @seyhan-tugar

  Peki o dava sürecinde telefonu kullanmaya devam edebiliyor muyum?

Tüm blog yazılarını gör