Sata3 SSD neden bazen çok yavaş çalışır?

Arkadaşlar PC'mdeki Crucial 750gb sata3 ssd(2.5"), bazen normal hızında (500mb/s) çalışıyor, bazen crystal disk mark ile ölçtüğümde 20mb/s'lerde çıkıyor! Açılış, program açılışlarında falan birkaç sn fark oluyor en fazla, başta doğru düzgün fark etmemiştim bile ama bazen her şey daha hızlı oluyor orada fark ediyorum 😀

Anakarta bios update yaptım, değişmedi. Rasgele bazen hızlı bazen yavaş oluyor. (Asus Z370-A Prime anakart) Anakarttaki girişi değiştirdim yine değişmedi durum. Güçle ile ilgili desem, sanmıyorum.

Bir fikrim var, makinede 2 x 1tb disk var ve Raid0 olarak çalışıyor. Bunun için de "Intel Rapid Storage" aktif, bu mu problem çıkarıyor acaba? Sanırım AHCI yapsam düzelecek. AHCI iken raid oluyor mu onu bilmiyorum ama. (her şeyi formatlamak, raid'i kaldırıp geri yapmak vs. baya dosya transferi demek 😀 öyle olmadan çözebilsem çok iyi olacak)

bu ssd'yi çıkarıp m2 ssd alıp takmak başka bir çözüm olabilir, onun düzgün çalışacağının da garantisi yok gerçi.

edit: diskte problem var desek, daha önce laptop'uma takılıydı ve hiç böyle bir sorun olmamıştı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TeknoStil @teknostil

  Bendeki HDD' de de benzer problem var.
  Crystal disk mark, WD10EZEX HDD'nin sıralı okuma hızını bazen 100-120 MB/s, bazen ise 150-180 MB/s olarak gösteriyor. Windows' un testin gerçekleştiği sırada arka planda çalıştırdığı hizmet ya da programlardan olabilir mi acaba?

  • LCU @lcu

   sizinkinde öyle bir durum olabilir mantıklı, fakat benimkinde bir driver sorunu gibi bir şey olması lazım. Hız 12'de 1'ine düşüyorsa baya bi sıkıntı var demektir 🙂

Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var 🙂

Ekran kartı takarken güç kablosunda bir problem yaşadım. Numaralandırdım bakabilirsiniz 🙂
FSP 700w güç kaynağım var ve 8 pinli ekran kartları için 6+2 kullanın diyor. (hep öyle) Fakat 8 numaralı olan uymuyor, tipi farklı olsa da takmalı mıyım?

teşekkürler

not: merak eden varsa kart Evga Gtx 1080.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Arkadaşlar şu sistemi topluyorum yorum yapabilir misiniz?
Video kurgu-render işlerinde kullanıyorum. Özellikle kasa ve soğutucudan emin değilim ama çok daha fazlasını da veremem herhalde.

(GTX 1070ti alacağım ama onu Amazon.com'dan alacağım için burada yok.
Ayrıca laptop'umda Crucial (sata) 750 gb ssd var onu söküp PC'ye takacağım. Laptopa da 500gb bi ssd alacağım. - O da amazondan)

2 harddisk olmasının sebebi Raid 0 yapacak olmam. (ilk defa deneyeceğim)

Aklınızda bulunsun Türkiye'de 3800 lira olan 1070ti'lar Amazon.com'dan 2850 liralara falan geliyor. (Evga 1070ti Black) SSD de çok daha ucuza geliyor mesela 500gb'ı 550-600 lira civarına alacağım. (vergi kargo dahil) Sadece taksit yok, belki diskte garanti sıkıntısı olabilir. (Evga'nın uluslararası garantisi var ama)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 23
 • TeknoStil @teknostil

  Şunu da bir izleyin derim. 🙂 (CPU seçimi konusunda)
  https://youtu.be/8mgCk3wJDVE

 • Barış Ataç @barisatac

  Eğer amacınız render ise, Ryzenlere bakmanız iyi olacak. Bu fiyata çok daha fazla verim alacağınız sistemler kurabilirsiniz. 2700x alıp artan parayı da yüksek frekanslı ramlere ayırabilirsiniz bu AMD işlemcilerin performansını ciddi oranda etkiliyor.
  Yukarıda da belirttiğim gibi o soğutucu sizin kasanız için yanlış tercih, çok ufak farklara gene noctua iri kıyım ve daha iyi dereceler elde edeceğiniz soğutucular alabilirsiniz. Belirtmemde fayda var 2700x içinden çıkan soğutucu da fena değil.

 • LCU @lcu

  Noctua'nın çift fanlı çift ızgaralı sistemi vardı ama midtower kasada sıkıntı olabilir gibi şeyler okudum. Kasa çok büyük olmasa iyi olacak benim için.

 • Samed AYDIN @picasso16

  LÜTFEN OKUMADAN ALMAYIN.
  - Kasa konusunda öyle ayrı alana kadar aynı modelin güç kaynağı içinde olanı var İnventus'ta.
  https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=9070 710tl
  Ayrı ayrı 1173 Tl arada 463 tl fark var hocam .
  Artan parayla 240 gb lık ssd alırsınız. Sistemi ssd ye kurarsınız.
  Ben şekil kablo toparlama ve sağlamlık açısından z11 no alırdım tercih meselesi.Biraz büyük ama.
  İnventusa mecbur değilseniz mesela bu kasayı vatan da mağazalarda kaldığı için telefonla arayıp 850 tl ye sipariş edebilirsiniz. Bazı parçalarda da vatan nettte değil de mağaza da kalırsa ucuza bırakabiliyor. Ben ryzen için anakartı heryerde min 1100 tl ye bulurken vatandan 840 tl ye getirttim.Keşfedilmemiş karlar 😀

  -Ryzene geç ciddi manada paranın tam karşılığını alırsın render konusunda. Ramleri arkadaş tavsiye etmiş bilenden al tüm slotları doldur x4 8gb alman daha iyi olur. Soğutucuya gelince pişman eder. zalman modellerine cooler master modellerine bakabilirsiniz. noctua da olur daha pahalı oluyor genelde tercih meselesi. Ryzene geçerseniz işlemci soğutucu parası da cebinizde kalır.

  • LCU @lcu

   görmüştüm onu ama arada 100 lira falan fark var yahu 😀 1173 nasıl buldunuz? Ayrı ayrı toplamı 828 lira, birlikte 710 lira.

   Ayrı aldığımın verimi azıcık daha yüksek o yüzden almışken 100 lira verip öyle mi alsam demiştim. Aynı psu değil.

   Ryzen'lere baktım dün baya, aslında bilinenin aksine ("ryzen kurguda iyi") tam tersi Intel hep önde çıkıyor. Ama bu büyük oranda programların ryzen'den faydalanamamasından kaynaklanıyor gördüğüm kadarıyla. Ama olsun sonuçta benim deneyimimi etkileyecek bir şey. (ha ileride bir update ile çözerler o ayrı, ama yıllardır tam olmamış şey bundan sonra ne hızla olur bilemiyorum. Bu AMD'nin de değil Adobe'nin ve diğer yazılım şirketlerinin sorunu)

   teşekkürler yorum için:)

  • Samed AYDIN @picasso16

   @lcu çok pardon gecenin geç saatinde baktığımdan psu ile neyi toplayıp 1173 buldum bilemedim :d haha baktım çözemedim. Testlerden bakarak fikir edinmeniz daha iyi. Çalışacağınız programların render testlerine de bakmanızı öneririm . Şunu da atlamayın intel artı soğutucu parasına denk gelen ryzen işlemciyi karşılaştırmalısınız .

Gündem için uygun olabilir diye gönderiyorum @gamsizm,

Arjantin'deki Equifax şirketinin online paneline hem kullanıcı adı hem şifre yerine "admin" yazarak girilebiliyormuş. Öyle bir hesabı silmeyi unuttular herhalde. Binlerce kullanıcının kimlik bilgisine ulaşılabilir demişler.

http://www.bbc.com/news/technology-41257576

Equifax suffers fresh data breach

Credit report firm is accused of using "admin" as a login and password for its Argentine business.
BeğenFavori PaylaşYorum yap