Sata3 SSD neden bazen çok yavaş çalışır?

Arkadaşlar PC'mdeki Crucial 750gb sata3 ssd(2.5"), bazen normal hızında (500mb/s) çalışıyor, bazen crystal disk mark ile ölçtüğümde 20mb/s'lerde çıkıyor! Açılış, program açılışlarında falan birkaç sn fark oluyor en fazla, başta doğru düzgün fark etmemiştim bile ama bazen her şey daha hızlı oluyor orada fark ediyorum 😀

Anakarta bios update yaptım, değişmedi. Rasgele bazen hızlı bazen yavaş oluyor. (Asus Z370-A Prime anakart) Anakarttaki girişi değiştirdim yine değişmedi durum. Güçle ile ilgili desem, sanmıyorum.

Bir fikrim var, makinede 2 x 1tb disk var ve Raid0 olarak çalışıyor. Bunun için de "Intel Rapid Storage" aktif, bu mu problem çıkarıyor acaba? Sanırım AHCI yapsam düzelecek. AHCI iken raid oluyor mu onu bilmiyorum ama. (her şeyi formatlamak, raid'i kaldırıp geri yapmak vs. baya dosya transferi demek 😀 öyle olmadan çözebilsem çok iyi olacak)

bu ssd'yi çıkarıp m2 ssd alıp takmak başka bir çözüm olabilir, onun düzgün çalışacağının da garantisi yok gerçi.

edit: diskte problem var desek, daha önce laptop'uma takılıydı ve hiç böyle bir sorun olmamıştı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • TeknoStil @teknostil

    Bendeki HDD' de de benzer problem var.
    Crystal disk mark, WD10EZEX HDD'nin sıralı okuma hızını bazen 100-120 MB/s, bazen ise 150-180 MB/s olarak gösteriyor. Windows' un testin gerçekleştiği sırada arka planda çalıştırdığı hizmet ya da programlardan olabilir mi acaba?

    • LCU @lcu

      sizinkinde öyle bir durum olabilir mantıklı, fakat benimkinde bir driver sorunu gibi bir şey olması lazım. Hız 12'de 1'ine düşüyorsa baya bi sıkıntı var demektir 🙂