#KonuDışı #TeknoSeyir #RTX2080Ti #KİTAP #Yazılım
Bu aralar ne oynuyorum?
Stygian: Reign of the Old Ones Hazır indirimde 60 liradan 15 lira gibi bir fiyata düşmüşken alıp oynayayım dedim. Gerçekten Lovecraft temasını harika uygulamışlar. Yapan ekibi takdir ediyorum. CRPG old school tarzda çok zor ama bir okadar evreni sevenler için hayranlık uyandıracak detaylar içeren muazzam bir oyun olmuş. Diyaloglar harika oynayış zor ama sıkmıyor. Merak uyandıran bir senaryosu var. Mutlaka oynayın derim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Sony #PS5
Disk içermeyen versiyon kesinlikle daha şık duruyor. Disk okuyucu tasarımı baya bozmuş. Ama herşeye rağmen yapılabilecek en iyi şık tasarımı yapmışlar. PS4 tasarımından daha çok beğendim. Dijital disk içermeyen versiyonun en büyük handikapı spotçudan uygun oyun bulup kullanamazsın. Store'da ne fiyatla satılıyorsa onu almaya mahkumsun. Ülkemizdeki internet alt yapısı da düşünüldüğünde indirme zorluğu insanı normal versiyonu almaya iter. Dijital versiyon daha uygun fiyatla çıkar da onu almak isteyenler olursa bu negatif olumsuzlukları da hesap etmek zorunda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 16
 • Hado @hado

  Tipine bakarak konsol alanı görmedim, dijital versiyon için erken bence.

 • Melburg @melburg

  Türkiye'de kardeşlik çok popüler ben ps4'ü çıktığından beri kullanıyorum oyunları hep kardeşlikle yarı fiyatından aşağı alıp oynuyorum sonra da istersem satıyorum tekrar. O yüzden dijital versiyon almak disk'e göre daha mantıklı aslında spottan daha ucuz kardeşlik.

  • BRN @brnspawn

   Yani, yeni konsollarda disk sadece lisans anahtarı. Sonuçta oyunu oynamak için yükselemek şart. Hatta güncellemeler sebebiyle diski takıp hemen oynayamıyorsunuz. Fiyat farkına bağlı olarak Dijital versiyon almak daha mantıklı olacaktır.

 • reducto @protego

  İnternet altyapısı olayı geçti bence artık. Yani şu an 50-60GB bile indirmekte zorlanan ne kadar insan var ki? Onu geçtim zaten disk alsan ne oluyor ki? Bi takıyosun 50GB'lık oyuna 60GB ilk gün yaması geliyor 🙂

  • Harun Başol @harunbasol1

   ben zorlanıyorum açıkçası kullandığım internet yavaş. durumu olmayan oluyor yada çevresinde fiber olmayan oluyor. 50 gb için baya günlerce beklemek derken yeni çıkan oyunlar 100 gb üstü olacak tabiki.

  • reducto @protego

   @harunbasol1 Fibere gerek yok aslında, 25mbit vdsl ile bile o kadar da zorluk çekilmez. Sonuçta her gün 100GB indirilmiyor. 10 sene öncesi gibi olsa, diskli alınca takıp oynasan tamam. Ama bugün öyle değil, diski takıyorsun diskin kendisinden fazla güncelleme geliyor.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @protego Evet bende bu kısmı anlamıyorum. İnsanlar internetimiz yavaş bu kadar büyük oyunları indiremiyoruz diyorlar , o yüzden fiziksel diske'ye ihtiyaç duyuyoruz diyorlar. Tamam haklısınız ama olay fiziksel disk ile bitmiyor ki. Mutalaka gb'larca güncelleme geliyor. Zaman geçtikçe bu daha da artıyor ve disk sadece anahtar görevi görüyor. Öyle de böyle de ben gblarca veri indiriceksem diskin hiç bir anlamı yok. (2.el ve spot olayını göz ardı ediyorum)

  • reducto @protego

   @serhanhepsen Evet, eskisi gibi değil artık. Diski alıp geliyorsun kuruyor sonra diyorki dur bi 50gb ilk gün güncellemesi var 🙂 Ne anladım o işten? Tek sorun, Türkiye için dijitalde oyunların PC kadar ucuza bulunamaması olabilir

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @protego İşte o olayda bence komple dijitale dönünce çözülecek. Hem bizim ülkemizdeki aral italat vb dağıtımcıların dijital fiyatlar üstündeki baskısı yok olacak. Hemde fiziksel diskin maliyeti ortadan kaybolacağı için oyun fiyatları ucuzlayacak. (Burda firmalar çakallık yapabilir ancak bizim oyuncular olarak dik durup diretmemiz lazım).

   Bu dijital dönüşümün de en hızlı yolu oyuncuların çok büyük bir kısmının dijital versiyonu almasından geçiyor (bence öyle olucak)

   Şuanda hala dünya genelinde dağıtımcıların oyun ve konsol firmaları üstünde baskısı var. Yekten biz diski ortadan kaldırıyoruz diyemiyorlar. O kadar mağza , dağıtım firmaları filan bizim ekmeğimize kan mı doğruyorsun derler. Şimdi bu dijital versiyon ile oyuncuların çok büyük kısmını oraya çekecekler ve bir sonraki nesilde dağıtımcılara "kimse diksli konsolu almıyor " diyecekler (haliyle fiziksel kopya satışı çok düşecek) ve full dijitale geçiş yapılacak.

  • reducto @protego

   @serhanhepsen Dijitale geçildi diye bişey ucuzlamaz bence onu unut 🙂 Adamlar yıllardır ne yapsak etsek de oyun fiyatlarını artırsak diye çırpınıyorlar. 🙂

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @protego Firmaların bu çakallığı yapacağını biliyorum ama fiziksel kopya yani büyük maliyet ortadan kalkınca dünya'da LP gibi sorgulayan insanların bu işin peşini bırakmayacağını da biliyorum. Bu savaşı kazanırız kaybederiz bilmiyorum ama bunun olayı patlayacak.

 • Mustafa ÜNLÜ @mustafaunlu

  Ben dijital versiyonunu alacağım. Yıllardır fiziksel oyun almadım.

#Sony #PS5
Sony Konferansı bence çok tatmin ediciydi. Xbox tarafını ezici bir konferanstı. Hem Maskot karakter içeren şirin oyunlar duyurdular hem de singleplayer yoğunlukta devam ettiklerini gösterdiler. Online tarafa ve VR tarafına hiç abanmadan kendi kalitelerinde devam ediyorlar. Gerçekten tebrik edilmesi gerek.
Demon's Souls PC tarafına da gelirse çok sevineceğim. Seriye adam akıllı giriş yapabilirim bu sayede.
Resident Evil 8 harika gözüküyordu.
Onun dışında Project Athia ve Returnal oyunları çok ilgimi çekti. Sizin varmıydı oynamalıyım dediniz oyunlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

  Xbox sunumuna göre güzeldi evet ama ezici olduğunu düşünmüyorum. Mayıstaki xbox sunumunda ne eleştirildi ise ona göre eksikleri kapatmışlar. Ama xbox tarafında sunumda "gameplay" yazıyor ama içinde gameplay yoktu diye ne kadar sövüldü. Burada da "future of gaming" deyip ps4'e de gelecek oyunları göstermeleri o kadar sorunlu idi. Kaldı ki xbox henüz birinci parti stüdyoların oyunlarını göstermedi. Temmuzda da bir şey çıkmazsa deriz ki iki taraf da yeni nesle tam hazır değilmiş.

 • reducto @protego

  Ezecek hiçbir şey yok. Sony'nin gösterdiği çoğu oyun kendi platformuna özel değil. Xbox'tan bir tık daha iyiydi sunum ancak iki sunum da aynı haltın laciverti kıvamındaydı. Yeni neslin gücünü gösteren bir tane bile oyun yok, Bir tek Ratchet and Clank SSD gücünü gösterdi o kadar 🙂 1-2 indie hariç hiç oynanış görüntüsü yok. Oyunların büyük çoğunluğu da indie'ydi zaten. Hatta gösterilen oyunların çoğu PS4 grafik kalitesinde bile değildi. Çoık net şekilde PS3'ten fırlama gibi gözüken oyunlarla doluydu. Spider-man de yeni oyun değil DLC'ymiş. E daha ne kaldı geriye? Sony'nin de Microsoft'un da 1. parti oyunlarını gösterecekleri sunumlardan sonra yorum yapılabilir ancak. Şu an için bomboş sayılabilecek sunumlar yaptılar ikisi de.

  • Harun Başol @harunbasol1

   ps3ten fırlama? ps3 en son ne zaman açıp baktın grafiklere 😀 ps4 çıkarken hangi oyun yeni nesilin gücünü gösteriyordu? 1 sene oyunsuz beklemişlerdi oyun yoktu makinede 😀 ps4 e kıyasla harikaydı herşey.

  • reducto @protego

   @harunbasol1 Sunumda gösterilen çoğu oyun, ezici çoğunluğu PS4'ün son halinde bile değil. Birdenbire devrim grafikler kimsenin beklediği yok. Ama PS4'ün ilk hali/PS3'ün son hali gibi gözüken oyunlarla doluydu. 2021-2022'de çıkacak oyunlar vardı gösterilen mesela, onlar bile PS4'ün son hali gibi gözükmüyordu. Arada bir iki oyun hariç gerisi böyleydi. Şu koca sunumu toplasan Unreal Engine demosu kadar heyecanlandırmaması kötü bir durum. Zaten sunumun GTA V ile açılması en baştan nasıl bir sunum olacağına dair yeterli fikri vermişti.

  • Harun Başol @harunbasol1

   @protego gta 5 dışında hiçbir kötü oyun görmedim ben. gta 5 dışında da hepsi yeni şeylerdi.
   hepsi ilgimi çekiyor. zevk meselesi. grafiksel kötü bişey göremedim ki grafiksel devrim hiç beklemiyorum ben. grafik umrumda olan son şey. adamlar singleplayer oyunlar gösterdi umrumda olan tek şey bu. online yada vr ağırlıklı olacağı söylentileri gerçek çıkmadı buna sevindim.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   @harunbasol1 ps4 e last of us 2 gibi bir oyun çıkarken, ben şu an Xbox da 4k rdr2 oynarken daha bunların ötesine geçen bir oyun tanıtılmadı. Tanıtıldı da ben mi kaçırdım? Bu nesilde bunlar varken "future of gaming" deyip bunlara yaklaşan oyun gösterememişken bana göre fiyasko. Gta V ile sunum açmak da ayrı bir trolleme şekli. 😃

  • Harun Başol @harunbasol1

   @ciddiyetsiz @protego Gran Turismo 7 ps4te çıkmayan ve yıllardır çıksa diye beklenen bir oyun. ps3ten beri bekleniyordu. Godfall, horizon, resident evil 8, Demon's Souls, Project Athia, Returnal, Pragmata ben bunları çok beğendim. Fiyaskoluk bi durum yoktu bence. Abartıyosunuz 😀 RDR2 ve Last of Us 2 konsolun sonunda çıktılar. PS5 için daha neler gelecek hayal dahi edilemez. Ama gümbür gümbür geldiği açık.

  • reducto @protego

   @harunbasol1 Oynanış görüntüsü yok, çıkış tarihi yok, o gösterilen yeni şeylerin de ne olacaklarına dair bile hiçbir şey belli değil. Bu aynı 2013'te yayımlanan Cyberpunk teaser'ına döndü. Tamam bişeyler var ama ne? Ne zaman çıkacak? Neye benzeyecek? Oynanış nasıl? Türü ne? Hiçbir şey belli değil. Oyunların çoğunluğu tease etmekten ibaretti. GTA V ile sunumun açılması ve Spiderman'in DLC olacağının sonradan açıklanması da zaten yapılmış büyük bir saygısızlık. Grafiksel olarak kötü bir şey izlemediysen tekrar izle bence sunumu. Future of Gaming diye başlık atmışlar ama oyunların %90'ı şu an PS4'ün geldiği grafiksel ve teknik halde bile değildi. Belli ki şu an Sony'nin de Microsoft'un da elinde gösterecekleri bitmeye yakın oyun yok. Gösterdikleri oyunların neredeyse hepsinin ortak platform olmasından belli zaten. 1. parti oyunları gösterdiklerinde anca bişeye benzerse benzer

  • reducto @protego

   @harunbasol1 Hocam kusura bakma da PS5 için "ne geleceği hayal edilemez" diye ben şu an Last of Us 2 grafiğinde bile olmayan oyunlara alkış tutacak değilim. Burada Ps5'in kaç sene sonra ne hale bürünebileceği potansiyelini tartışmıyoruz sunumu tartışıyoruz. Saydığın oyunların çoğunluğu ortak platform. Sony özel değil. Ve hepsi teaser. Oynanış görüntüleri yok. Gran Turismo 7 dediğin şeyin grafiklerine bi bak lütfen, kaç sene önce çıkmış Forza Horizon 4 kadar bile güzel gözükmüyor. Uzun süredir çıkmıyor diye nesine alkış tutayım? PS5'e oyun yapıp Xbox One'a çıkan oyun kadar güzel bir şey ortaya çıkartamıyorlarsa bunun nesini öveyim?

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   @harunbasol1 bak o kısmına katılıyorum. Ps4 ile bunlar varsa neler yapılır. Ama şu an ortada o yok. Ben görmedim. Ona bakarsan xbox sunumundaki tek kişinin yaptığı ve 4k 60 fps ray tracing vaad eden Bright Memory: Infinite daha dikkat çekiciydi benim için. Bu arada saydığın oyunların bir kısmı da zaten xbox için de çıkacak. Ve xbox gösterseydi yine aynını derdim. Bu oyunlar geleceğin oyunları değil.

 • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

  Ayrıca yeni nesilde 4K konuşuyoruz ama adamlar çıkıp 1080p yayın yaptılar. Daha o bile büyük eksiklik. Neler olduğunu birkaç gün sonra yüklenen 4K trailerlar ile anlamaya çalışıyoruz.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Multiplatform plan oyunların hepsini 1080p medium+ ayarlarda 60 karede oynayabileceğim. Future my ass ist 😀
  Edit: rx 570 gibi bir kart ile, eski ve ucuz.

#oyuntavsiyesi

Şu Kurak geçen oyunsuz yaz döneminde size Strafe Oyununu öneriyorum.
Strafe benim için çok değerli bir oyun. 95 Sonrası FPS çağı dönemini yaşayanlar için de Strafe oyununun stres atabileceğiniz güzel bir oyun olduğunu düşünüyorum.

Strafe'i ben 2015 yılında PC game Show'da ilkkez izlemiştim. Sanırım tam olarak 2017'de çıkış yapmıştı. O donem iyi de olsa hatrı sayılır bir kitle heyoo 90lar FPS diye heyecanlanmış ama nedendir bilinmez çıkışı gerçekleşince kimse adam akıllı bir şans vermemişti hatta unutulup gitmişti. 2 elin parmaklarını geçmez sayıda genç yapımcı ekip tarafından geliştirilen Strafe Rogue-like ve tamamen level dizaynları random olarak yaratılıyor. Öldüğünüzde oyun game over oluyor. Save sistemi diyebileceğimiz bir sistem olmasa da ana Stageleri geçtiğiniz takdirde ilk odadan level odalarına hızlıca ulaşma seçeneği koyulmuş.

Oyunda ilerlerken ana amaç gereken cismi yada kartı bulup Level sonuna ulaşmak tabiki tonlarca üstünüze gelen düşmanları da alt etmek. Oyunda Bunny jump olması da ayrı bir zevk katıyor.

Tabi bir de çevrede rastlayabileceğiniz silah geliştirme makinaları bulunuyor. Silahınıza ek olarak 2. bir atış yada zırh can gibi geliştirmeleri yapmanız için ihtiyacınız olan tek şey düşmanlardan yada etrafta orda burda kutuların içinden düşen metal parçalarını toplamak.

Oyun zor gibi başlasa da çevreyi iyi kullanmak etraftaki bazı bomba yada silah gibi nesneleri toplayarak düşmanları alt etmek sizi daha kolay ilerlemenize yardımcı oluyor.

Umarım beğenirsiniz gerçekten güzel ve zevkli bir oyundur STRAFE.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Starlink'in sizce ülkemize yanısması ne olur? 2021 yılından itibaren Dünyada kullanıma başlanması düşünülüyor. Hem ucuz hem hızlı bir internetin sağlanacağı söyleniyor. Düşük gecikme süresi de cabası. Peki ama telefonlarda kullanılmak için şehirlere istasyonların kurulması gerektiği de söyleniyor. Evler için özel bir çanak anten kurulması gerekiyor. Ucuz olacağı söyleniyor. Amerika için ucuz gelebilir peki bize de ucuz olacak mı? Ayrıca Hiçbir kanun ve yasak içermeyeceği sitelere erişimin serbest olacağı söyleniyor. Durum böyle olunca Starlink'İn Türkiyede hükümet ile sorun yaşaması olası duruyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10
 • kei @kei

  Bence bizim devlet elon denen heriften denetim/engelleme her türlü izni ve gelip türkiye'ye ofis açmasını ister, açmazlarsa engeller. Bence adam parasına bakıp bizimkilerle anlaşır. Nasıl ki twitter tutup bolsonaro'nun yazdığını siliyor ama bizim başkanın yazdıklarını hiçbir koşulda silemiyor aynı hesap.
  Kapitalizm sadece kârına bakari etiği yoktur.

  diyeceksiniz ki çanak kurar alırız, teknik bilgim yok ama sonuçta bir frekans üzerinden datayı aktarması lazım, devlet o frekansı baskılayıcı bir yöntem uygulayabilir gibime geliyor. yer yüzünden yapılabilir bir şey gibime geliyor belirli bir frekansı kullanılamaz hale getirmek. Bizim de uydularımız var uzayda ayrıca.

  TC'nin vatandaşını izlemeye yarayabilecek herhangi bir teknolojiyi es geçmez. Her türlü yasal kılıfı uydurulur. En olmadı teröristler starlink ile iletişim kuruyor denilir yine engel olunur.

 • Burak Özkes @burakozkes

  Açıkçası aylık aboneliğe 300₺ kadar ayırabilirim internet konusunda. Öyle aşırı bir hız istemiyorum. ADSL ve Superbox çöpünden kurtarsın yeter.

 • Joe @joe

  @echo Fazla yayılmadan uygun cihazı almak lazım çıktığı zaman.

 • ilker @gilker

  kime göre ucuz ABD liye ucuz olur 50-60$

2021'de çıkması planlanan Mortal Kombat filminin şimdilik açıklanan oyuncu kadrosu.
Ben hala Legacy serisine ihanet ettiklerini düşünüyorum. Adamlar harika bir altyapı hazırlayıp karakterleri zaten tanıtmıştı. Aynı kadroyu alıp üstüne bir film oturtmak çok zor olmamalıydı. Bunun akabinde bu yeni filmi duyuruldu. o Mini dizi de 2. sezondan sonra devamı gelmedi. Legacy'deki oyuncu kadrosu bence kötü değildi hatta baya bilindik oyuncular vardı. Bu yeni filmde kadrodan tanıyıp daha önce izlediğiniz oyuncular var mı? Sizce bekleneni verebilirler mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Oyun
Mortal Kombat 11'e Robocop gelmiş. Ayrıca yeni bir Hikaye DLCsi de var.

https://www.youtube.com/watch?v=9rQJ5OPq-5Y

MORTAL KOMBAT 11 AFTERMATH RoboCop & Story DLC Trailer MK11 (2020) HD

MORTAL KOMBAT 11 AFTERMATH RoboCop & Story DLC Trailer MK11 (2020) HD Mortal Kombat 11 Aftermath is a new expansion for the hit videogame, Mortal Kombat 11, ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Oyun
Ubisoft geliştirici ekibinden bir çalışan, iptal edilen Prince of Persia oyununa ait videonun gerçek olduğunu hatta Bu geliştirilen PoP oyununun Online tabanlı bir oyun olduğunu doğruladı.
https://www.youtube.com/watch?v=O4Vl2RX2Z6c

Prince of Persia Redemption - Leaked Footage

REUPLOADED HERE INCASE UBISOFT TAKES DOWN THE ORIGINAL VIDEO https://www.youtube.com/watch?v=nHbRCd8yzaw Join Prince of Persia Discord: https://tinyurl.com/P...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6