#Sony #PS5
Disk içermeyen versiyon kesinlikle daha şık duruyor. Disk okuyucu tasarımı baya bozmuş. Ama herşeye rağmen yapılabilecek en iyi şık tasarımı yapmışlar. PS4 tasarımından daha çok beğendim. Dijital disk içermeyen versiyonun en büyük handikapı spotçudan uygun oyun bulup kullanamazsın. Store'da ne fiyatla satılıyorsa onu almaya mahkumsun. Ülkemizdeki internet alt yapısı da düşünüldüğünde indirme zorluğu insanı normal versiyonu almaya iter. Dijital versiyon daha uygun fiyatla çıkar da onu almak isteyenler olursa bu negatif olumsuzlukları da hesap etmek zorunda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • POfficer @jepping

  Geçen biri paylaşmıştı yatay dururken de disk okuyucusu olan daha şık duruyor gibiydi

 • Hado @hado

  Tipine bakarak konsol alanı görmedim, dijital versiyon için erken bence.

 • Melburg @melburg

  Türkiye'de kardeşlik çok popüler ben ps4'ü çıktığından beri kullanıyorum oyunları hep kardeşlikle yarı fiyatından aşağı alıp oynuyorum sonra da istersem satıyorum tekrar. O yüzden dijital versiyon almak disk'e göre daha mantıklı aslında spottan daha ucuz kardeşlik.

  • BRN @brnspawn

   Yani, yeni konsollarda disk sadece lisans anahtarı. Sonuçta oyunu oynamak için yükselemek şart. Hatta güncellemeler sebebiyle diski takıp hemen oynayamıyorsunuz. Fiyat farkına bağlı olarak Dijital versiyon almak daha mantıklı olacaktır.

 • reducto @protego

  İnternet altyapısı olayı geçti bence artık. Yani şu an 50-60GB bile indirmekte zorlanan ne kadar insan var ki? Onu geçtim zaten disk alsan ne oluyor ki? Bi takıyosun 50GB'lık oyuna 60GB ilk gün yaması geliyor 🙂

  • Harun Başol @harunbasol1

   ben zorlanıyorum açıkçası kullandığım internet yavaş. durumu olmayan oluyor yada çevresinde fiber olmayan oluyor. 50 gb için baya günlerce beklemek derken yeni çıkan oyunlar 100 gb üstü olacak tabiki.

  • reducto @protego

   @harunbasol1 Fibere gerek yok aslında, 25mbit vdsl ile bile o kadar da zorluk çekilmez. Sonuçta her gün 100GB indirilmiyor. 10 sene öncesi gibi olsa, diskli alınca takıp oynasan tamam. Ama bugün öyle değil, diski takıyorsun diskin kendisinden fazla güncelleme geliyor.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @protego Evet bende bu kısmı anlamıyorum. İnsanlar internetimiz yavaş bu kadar büyük oyunları indiremiyoruz diyorlar , o yüzden fiziksel diske'ye ihtiyaç duyuyoruz diyorlar. Tamam haklısınız ama olay fiziksel disk ile bitmiyor ki. Mutalaka gb'larca güncelleme geliyor. Zaman geçtikçe bu daha da artıyor ve disk sadece anahtar görevi görüyor. Öyle de böyle de ben gblarca veri indiriceksem diskin hiç bir anlamı yok. (2.el ve spot olayını göz ardı ediyorum)

  • reducto @protego

   @serhanhepsen Evet, eskisi gibi değil artık. Diski alıp geliyorsun kuruyor sonra diyorki dur bi 50gb ilk gün güncellemesi var 🙂 Ne anladım o işten? Tek sorun, Türkiye için dijitalde oyunların PC kadar ucuza bulunamaması olabilir

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @protego İşte o olayda bence komple dijitale dönünce çözülecek. Hem bizim ülkemizdeki aral italat vb dağıtımcıların dijital fiyatlar üstündeki baskısı yok olacak. Hemde fiziksel diskin maliyeti ortadan kaybolacağı için oyun fiyatları ucuzlayacak. (Burda firmalar çakallık yapabilir ancak bizim oyuncular olarak dik durup diretmemiz lazım).

   Bu dijital dönüşümün de en hızlı yolu oyuncuların çok büyük bir kısmının dijital versiyonu almasından geçiyor (bence öyle olucak)

   Şuanda hala dünya genelinde dağıtımcıların oyun ve konsol firmaları üstünde baskısı var. Yekten biz diski ortadan kaldırıyoruz diyemiyorlar. O kadar mağza , dağıtım firmaları filan bizim ekmeğimize kan mı doğruyorsun derler. Şimdi bu dijital versiyon ile oyuncuların çok büyük kısmını oraya çekecekler ve bir sonraki nesilde dağıtımcılara "kimse diksli konsolu almıyor " diyecekler (haliyle fiziksel kopya satışı çok düşecek) ve full dijitale geçiş yapılacak.

  • reducto @protego

   @serhanhepsen Dijitale geçildi diye bişey ucuzlamaz bence onu unut 🙂 Adamlar yıllardır ne yapsak etsek de oyun fiyatlarını artırsak diye çırpınıyorlar. 🙂

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @protego Firmaların bu çakallığı yapacağını biliyorum ama fiziksel kopya yani büyük maliyet ortadan kalkınca dünya'da LP gibi sorgulayan insanların bu işin peşini bırakmayacağını da biliyorum. Bu savaşı kazanırız kaybederiz bilmiyorum ama bunun olayı patlayacak.

 • Mustafa ÜNLÜ @mustafaunlu

  Ben dijital versiyonunu alacağım. Yıllardır fiziksel oyun almadım.