#Sony #PS5
Sony Konferansı bence çok tatmin ediciydi. Xbox tarafını ezici bir konferanstı. Hem Maskot karakter içeren şirin oyunlar duyurdular hem de singleplayer yoğunlukta devam ettiklerini gösterdiler. Online tarafa ve VR tarafına hiç abanmadan kendi kalitelerinde devam ediyorlar. Gerçekten tebrik edilmesi gerek.
Demon's Souls PC tarafına da gelirse çok sevineceğim. Seriye adam akıllı giriş yapabilirim bu sayede.
Resident Evil 8 harika gözüküyordu.
Onun dışında Project Athia ve Returnal oyunları çok ilgimi çekti. Sizin varmıydı oynamalıyım dediniz oyunlar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

  Xbox sunumuna göre güzeldi evet ama ezici olduğunu düşünmüyorum. Mayıstaki xbox sunumunda ne eleştirildi ise ona göre eksikleri kapatmışlar. Ama xbox tarafında sunumda "gameplay" yazıyor ama içinde gameplay yoktu diye ne kadar sövüldü. Burada da "future of gaming" deyip ps4'e de gelecek oyunları göstermeleri o kadar sorunlu idi. Kaldı ki xbox henüz birinci parti stüdyoların oyunlarını göstermedi. Temmuzda da bir şey çıkmazsa deriz ki iki taraf da yeni nesle tam hazır değilmiş.

 • reducto @protego

  Ezecek hiçbir şey yok. Sony'nin gösterdiği çoğu oyun kendi platformuna özel değil. Xbox'tan bir tık daha iyiydi sunum ancak iki sunum da aynı haltın laciverti kıvamındaydı. Yeni neslin gücünü gösteren bir tane bile oyun yok, Bir tek Ratchet and Clank SSD gücünü gösterdi o kadar 🙂 1-2 indie hariç hiç oynanış görüntüsü yok. Oyunların büyük çoğunluğu da indie'ydi zaten. Hatta gösterilen oyunların çoğu PS4 grafik kalitesinde bile değildi. Çoık net şekilde PS3'ten fırlama gibi gözüken oyunlarla doluydu. Spider-man de yeni oyun değil DLC'ymiş. E daha ne kaldı geriye? Sony'nin de Microsoft'un da 1. parti oyunlarını gösterecekleri sunumlardan sonra yorum yapılabilir ancak. Şu an için bomboş sayılabilecek sunumlar yaptılar ikisi de.

  • Harun Başol @harunbasol1

   ps3ten fırlama? ps3 en son ne zaman açıp baktın grafiklere 😀 ps4 çıkarken hangi oyun yeni nesilin gücünü gösteriyordu? 1 sene oyunsuz beklemişlerdi oyun yoktu makinede 😀 ps4 e kıyasla harikaydı herşey.

  • reducto @protego

   @harunbasol1 Sunumda gösterilen çoğu oyun, ezici çoğunluğu PS4'ün son halinde bile değil. Birdenbire devrim grafikler kimsenin beklediği yok. Ama PS4'ün ilk hali/PS3'ün son hali gibi gözüken oyunlarla doluydu. 2021-2022'de çıkacak oyunlar vardı gösterilen mesela, onlar bile PS4'ün son hali gibi gözükmüyordu. Arada bir iki oyun hariç gerisi böyleydi. Şu koca sunumu toplasan Unreal Engine demosu kadar heyecanlandırmaması kötü bir durum. Zaten sunumun GTA V ile açılması en baştan nasıl bir sunum olacağına dair yeterli fikri vermişti.

  • Harun Başol @harunbasol1

   @protego gta 5 dışında hiçbir kötü oyun görmedim ben. gta 5 dışında da hepsi yeni şeylerdi.
   hepsi ilgimi çekiyor. zevk meselesi. grafiksel kötü bişey göremedim ki grafiksel devrim hiç beklemiyorum ben. grafik umrumda olan son şey. adamlar singleplayer oyunlar gösterdi umrumda olan tek şey bu. online yada vr ağırlıklı olacağı söylentileri gerçek çıkmadı buna sevindim.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   @harunbasol1 ps4 e last of us 2 gibi bir oyun çıkarken, ben şu an Xbox da 4k rdr2 oynarken daha bunların ötesine geçen bir oyun tanıtılmadı. Tanıtıldı da ben mi kaçırdım? Bu nesilde bunlar varken "future of gaming" deyip bunlara yaklaşan oyun gösterememişken bana göre fiyasko. Gta V ile sunum açmak da ayrı bir trolleme şekli. 😃

  • Harun Başol @harunbasol1

   @ciddiyetsiz @protego Gran Turismo 7 ps4te çıkmayan ve yıllardır çıksa diye beklenen bir oyun. ps3ten beri bekleniyordu. Godfall, horizon, resident evil 8, Demon's Souls, Project Athia, Returnal, Pragmata ben bunları çok beğendim. Fiyaskoluk bi durum yoktu bence. Abartıyosunuz 😀 RDR2 ve Last of Us 2 konsolun sonunda çıktılar. PS5 için daha neler gelecek hayal dahi edilemez. Ama gümbür gümbür geldiği açık.

  • reducto @protego

   @harunbasol1 Oynanış görüntüsü yok, çıkış tarihi yok, o gösterilen yeni şeylerin de ne olacaklarına dair bile hiçbir şey belli değil. Bu aynı 2013'te yayımlanan Cyberpunk teaser'ına döndü. Tamam bişeyler var ama ne? Ne zaman çıkacak? Neye benzeyecek? Oynanış nasıl? Türü ne? Hiçbir şey belli değil. Oyunların çoğunluğu tease etmekten ibaretti. GTA V ile sunumun açılması ve Spiderman'in DLC olacağının sonradan açıklanması da zaten yapılmış büyük bir saygısızlık. Grafiksel olarak kötü bir şey izlemediysen tekrar izle bence sunumu. Future of Gaming diye başlık atmışlar ama oyunların %90'ı şu an PS4'ün geldiği grafiksel ve teknik halde bile değildi. Belli ki şu an Sony'nin de Microsoft'un da elinde gösterecekleri bitmeye yakın oyun yok. Gösterdikleri oyunların neredeyse hepsinin ortak platform olmasından belli zaten. 1. parti oyunları gösterdiklerinde anca bişeye benzerse benzer

  • reducto @protego

   @harunbasol1 Hocam kusura bakma da PS5 için "ne geleceği hayal edilemez" diye ben şu an Last of Us 2 grafiğinde bile olmayan oyunlara alkış tutacak değilim. Burada Ps5'in kaç sene sonra ne hale bürünebileceği potansiyelini tartışmıyoruz sunumu tartışıyoruz. Saydığın oyunların çoğunluğu ortak platform. Sony özel değil. Ve hepsi teaser. Oynanış görüntüleri yok. Gran Turismo 7 dediğin şeyin grafiklerine bi bak lütfen, kaç sene önce çıkmış Forza Horizon 4 kadar bile güzel gözükmüyor. Uzun süredir çıkmıyor diye nesine alkış tutayım? PS5'e oyun yapıp Xbox One'a çıkan oyun kadar güzel bir şey ortaya çıkartamıyorlarsa bunun nesini öveyim?

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   @harunbasol1 bak o kısmına katılıyorum. Ps4 ile bunlar varsa neler yapılır. Ama şu an ortada o yok. Ben görmedim. Ona bakarsan xbox sunumundaki tek kişinin yaptığı ve 4k 60 fps ray tracing vaad eden Bright Memory: Infinite daha dikkat çekiciydi benim için. Bu arada saydığın oyunların bir kısmı da zaten xbox için de çıkacak. Ve xbox gösterseydi yine aynını derdim. Bu oyunlar geleceğin oyunları değil.

 • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

  Ayrıca yeni nesilde 4K konuşuyoruz ama adamlar çıkıp 1080p yayın yaptılar. Daha o bile büyük eksiklik. Neler olduğunu birkaç gün sonra yüklenen 4K trailerlar ile anlamaya çalışıyoruz.

 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  Multiplatform plan oyunların hepsini 1080p medium+ ayarlarda 60 karede oynayabileceğim. Future my ass ist 😀
  Edit: rx 570 gibi bir kart ile, eski ve ucuz.