Netflix nedir, nasıl kullanılır?

Dünün en çok ses getiren haberi, Netflix'in tüm dünyaya açılması oldu. Elbette Türkiye de bu açılımın bir parçası. Ancak Netflix'i bu kopan gürültü sayesinde ilk defa duyan çok kişi var. Biz de hem Netflix'in ne olduğunu hem de özelliklerini örnekler üzerinden rehber şeklinde anlatıyoruz. Elbette çok fazla eksik var şu aşamada. Türkçe dil desteği ve içerik eksikliği en temel sorunlar. Fiyatlar da henüz yüksek.

Kullanım detayları

Videoda geçen Netflix kısayolları.

CTRL+SHIFT+ALT+S = Ayarlar

CTRL+SHIFT+ALT+D= Detaylı bilgi

CTRL+SHIFT+ALT+L = Log

CTRL+SHIFT+ALT+ T = Altyazı ekleme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 122

Floureon FX 10 Mini drone incelemesi

Can'la beraber, bugünlerde her yerde rastladığımız mini drone'lardan birini inceliyoruz.
GearBest sitesinden temin ettiğimiz FX-10'un linki.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 47
Buğrahan TOPAL paylaştı.

#raspberrypizero #akış

raspberry pi zero 5 $ olarak çıkıyor.

Raspberry Pi Zero: the $5 computer - Raspberry Pi

Of all the things we do at Raspberry Pi, driving down the cost of computer hardware remains one of the most important. Even in the developed world, a programmable computer is a luxury item for a lot of people, and every extra dollar that we ask someone to spend decreases the chance that they’ll...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 18

Raspberry Pi 2

Merhaba arkadaşlar,
Bugün elime geçen Raspberry Pi 2'yi çok detayına girmeden, elimden geldiği kadarıyla incelemeden daha çok bir ön bakış yaparak ve deneyimlerimi yazamaya çalışacağım.

Özellikler ve Kutu İçeriği:
İşlemci: Quad-core, 900MHz Broadcom BCM2836
RAM: 1GB SDRam
USB: 4 x USB 2
Görüntü Çıkışı: HDMI
Lan: 10/100 Ethernet
Hafıza Kartı Girişi: microSD
Video İşlemcisi: Broadcom VideoCore IV
Ses Çıkışı: 3.5mm analog ve HDMI

Resimlerde de göreceğiniz gibi kutusundan cihazın kendisi ve tek sayfalık bir dökümanın haricinde bir şey çıkmıyor. Kullanmak için gerekli diğer tüm elemanları (Minimum 8gb'lık Microsd, 5v 2A gücünde adaptör, Hdmi kablo, eternet kablosu veya wi-fi modulü, klavye ve mause, Usb bellek veya usb disk) önceden edinmeniz gerekiyor.

Kurulum:
İlk kurulumda http://www.raspberrypi.org sitesinden NOOBS paketini indirmeniz ve zip dosyasından çıkartarak MicroSD'nin kök dizinine dosyaları kopyalamanız gerekiyor. MicroSD kartı taktıktan ve tüm kabloları bağladıktan sonra adaptörü takıyoruz, cihazı açıyoruz. Kurulum grafik arayüzüyle yapılıyor, son derece kolay ben Raspbian'ı kurdum Ocak 2015 tarihli yeni versiyon. İlk kurulum yaklaşık 20 dakika sürüyor (elimde mevcut olan MicroSD hızlı bir kart değildi, Class10 özellikli bir kartla daha kısa zamanda kurulacaktır). Kurulum bittikten komut sisteminde kısa bir yükleme ekranı geliyor daha sonra klavye yardımı ile sistem ayarlarını yapabileceğiniz bir grafik ekran daha geliyor. En son olarak "finish" dedikten sonra komut satırına "startx" yazarak sisteme giriyorsunuz.

Video deneyimi:
Tahmin edebileceğiniz gibi dört çekirdekli işlemcisi ile yüksek kalitede ve DTS ses formatlı 720p ve 1080p videolarda herhangi bir takılma, gecikme olmadan kolaylıkla altından kalkabiliyor.

İnternet deneyimi ve youtube:
Kendi tarayıcısı basit ve hızlı. Yotube videolarını sorunsuz oynatıyor. 10 tab açık olsa bile yine de akıcı bir deneyim sunuyor.

Son sözler:
Cihazı kullanabilmek için az da olsa linux bilgisine ihtiyaç var. Gördüğüm kadarıyla bazı ayarlar hala komut satırından yapılmak zorunda, grafik arayüzünde ilk bakışta bulamadım.

Ofiste kullandığım atom işlemcili yaşlı netbook da Peppermint linux sürümü kullanıyorum. Raspbian onun kadar kadar olmasa da iyi bir masaüstü deneyimi yaşatabilir ama dediğim gibi linux sistemlere biraz aşinalık gerektiriyor.

Sistemin boot hızı ve genel çalışma hızı beklediğimden iyi çıktı. Teknoseyir'de incelemesi yapılan önceki versiyondan çok daha hızlı çalışıyor. Programlar hızlı açılıyor. Ancak bu hız dan kastım SSD'li ve güncel bir işlemcili bilgisayar gibi değil tabiki.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sorularınız olursa bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 41

Steam ev içi yayın ile oyunları istediğiniz yerde oynayın

Steam'in ev içi yayın sistemini kurup canlı canlı deniyoruz. Bu sistem sayesinde çok zayıf sistemlerde bile merkez bilgisayara bağlanıp oyun oynamak mümkün.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 81
 • Sencer Demir @sencer-demir

  Denemek amaçlı LG X140 Netbookuma steam kurdum client optionstan Fast ve advanced client optionstan 852x480 çözünürlük işaretliyken COD MW3 çalıştırdım 1 saniyeden daha az bi geçikmeyle oynadım ve çözünürlüğü ekrana tam sığdırdı. Daha önce netbookta Onlive denemiştim programı bile kaldırmamıştı şimdi netbookta COD oynamak baya bi şaşırtıcı oldu.bence başarılı bi adım ,tabi netbookta o kadar küçük ekranda oyun oynamayı tavsiye etmem gözlere yazık olur 🙂

 • Hakan @piranha

  Çok güzel bir videoydu ellerinize sağlık.
  Yeni gördüm PCLABS ve TEKNOSEYIR olarak açılmış STEAM guruplarınız varmış, acaba bunlar official guruplar mı? değilse peki kendi açtığınız gurubunuz olacak mı? (mutlaka olmalı bence). Son durumları nedir merak ettim.

 • Fatih Hakan Asa @fatihasa1818

  daha çok geliştirilmesi gereken bir teknoloji. ileride şimdi nasıl server alıyoruz bizde oyun serverları alacağız o sunucuya bağlanacağız orada oynayacak bizim ekrana aktaracak. ama gerçekten güzel bir uygulama. ve arayüzü basit.

 • Yunus Gürke @yunusgurke

  Güzel insanlar... Ana makineye yodm3d yüklerseniz, linux'taki gibi 4 ayrı ekranınız olur, böylece ana bilgisayardaki küçük oyun ekranını görmeden diğer işlemlerinizi yapabilirsiniz. pek fazla kasacağını sanmıyorum, birinci ekranda steam ve oyun ekranı olur, diğer ekranlara geçer işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sony A7s'nin düşük ışık performansı ile ilgili bir video, oldukça etkileyici:
http://www.youtube.com/watch?v=BLIb5Kl0uT8

Diğer videolar:

http://www.youtube.com/watch?v=eYq1cwhk2Tc

Sony A7S, dahili 4K kayıt yapmadığı için ve HDMI üzerinden 4K kayıt yapan bir seçenek şimdilik olmadığından (Atomos Shogun gelene kadar), görüntü ilk başta HDMI üzerinden SDI sinyallerine dönüştürülmüş, daha sonra da BlackMagic Hyperdeck Studio ile kayıt yapılmış.

#basçek #fotoğrafçılık

BeğenFavori PaylaşYorum yap