Merhabalar.
Son yıllarda popüler olan "Gaming Setup" furyasına katılmak istedim ve bu yüzden ekran, kasa, monitör, fare ve klavyenin bilgisayar masasının üzerinde olacağı bir düzen oluşturdum. Fakat mevcut bilgisayar masam bunları yapmak için pek uygun değil. Her ne kadar tüm parçalar tam sığsa da, klavye yüzünden fareyi tam olarak hareket ettiremiyorum. Bu yüzden yeni ve biraz daha geniş bir bilgisayar masası arayışındayım. İnternette dolaştım fakat çoğu oldukça standart bilgisayar masası ya da kitaplıklı çalışma masası türünde ürünler. Daha önce geniş bir bilgisayar/çalışma masası almış ve "Gaming Setup düzenini" (?) tam olarak kurmuş olanlar varsa yardımcı olma maksadıyla bağlantılarını paylaşabilirler mi acaba?
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Kasa şayet masada duruyorsa ortalama 130 140 cm genişlik 65 70 cm derinlikteki herhangi bir masa uygundur bu setup için. Tabi ki monitörün boyutu kaçtane koyuyorsun vs 2 3 lü setuplarda falan masa yetmeyebilir. O durumda da zaten kasayı aşağı alırsın ama bu durumda eninden çok derinlik önemlidir. Yani 50 cm derinliğe sahip masaya ne düzgün klavyeni ne de mouse'u koyarsın illa ki monitör önünde olacak sıkışacak rahat olmayacak.

 • Tarık KAYA (36) @tarikkaya

  Cen k en güzel kendi özelliklerine göre tasarlayıp yaptırmak. Alma işi çok zorlama oluyor. çekmecesiz ergonomisiz oluyor.

Merhaba.

Laptop kullanıcısıyım ve garip bir durum yaşıyorum. Ekranı kapat ve uyku modu gibi modlar kapalı olduğu halde, gece indirme yapıyorken ya da bir oyunu açık bırakıyorken bilgisayarın ekranı kararmış oluyor. Bu nedenle indirme duruyor, açık olan oyundan da bağlantım kesiliyor, kısacası bilgisayar boş yere açık kalmış gibi oluyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba? Bilgisi olan var mı? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Pilde ve bataryada durumu var, W için bir de performans ve tasarruf modları var işlemci için (diğer bileşenleri de etkiliyor.) Bu modları ve modların detaylarına bir göz atın...

 • Gio @gio

  Ben şöyle çözdüm: yatarken bilgisayarda kayıtlı olan bir tane video açtım öne aldım ve loop modunda çalıştırdım(Windows'un kendi medya oynatıcısını kullandım, o loop'u destekliyor), güç tasarruf modunu aktive ettim ve ekran parlaklığını en düşüğe aldım(Kapak ayarını yapıp ekranı kapatıp bilgisayarı çalıştırmaya devam edebilirsin). Bu sayede sabaha kadar film dönerken arkada Steam ile yaklaşık 170-180 GB download yapabildim. Ama uzun vadede elektriğin canına okur bu yöntem. Torrent istemcilerinde sanırım bunun ayarı var ama Steam'de bilgisayar boşta kalınca 3-4 megabitlere iniyor hız.

  Bir de Lenovo cihazlardaki Energy Manager uygulamasını kurarsan Mobility Center'da Kararlı Mod diye bir mod çıkıyor. Ekranı kapatabilirim istersen, ben yine de uyku modunu engellerim ama bilgisayarı da düşük güçte çalıştırırım diyor. Bunu deneyeceğim eve geçince. (Lenovo dışında çalışmam diyebilir.)

 • berrram @berrram

  Microsoft'un "Power Toys" isimli bir projesi var. Bunun içerisinde "Awake" uygulaması var bu uygulama ile sistemi kapanmayacak şekilde açık bir halde bırakabilirsiniz.

  https://docs.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/

  Caffeine isimli bir uygulama da var ancak onu kullanmadığım için nasıldır bilmiyorum o da 59 saniyede bir tuş basıyormuş gibi davranıyor.

  https://www.zhornsoftware.co.uk/caffeine/

 • cenkoke @cenkoke

  Yanıtlarınız için her birinize çok teşekkür ederim. Umarım en azından birisi durumu çözüme kavuşturabilir. Sağ olun.

Selamlar. Üniversite sonrası çalışma hayatı hakkında sizlere bir şey danışmak istedim.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü son sınıf öğrencisiyim. Dört sene boyunca okulda ekonomi 101, işletme 101, donanım 101 ve sözel, ezberlemeye mecbur olunan dersler dışında elle tutulur herhangi bir şey hakkında ders görmedim. Üniversite öncesinde temel amacım ve hedefim yazılımcı olmaktı, bölümü de buna katkı sağlayabileceği için (yazılım müh. için puanım da yeterli olmadığı için) tercih ettim.

Şimdi önümde son birkaç ay kaldı ve artık iş hayatına atılmanın zamanı geldi. Hem ortaokulda kendi isteğimle yazılımı bir hobi olarak görerek, hem de lisedeki derslerde "gerçek" anlamda yazılımı öğrenerek temelimi sağlamlaştırmıştım. Yine yazılımcı olmayı hedefliyorum fakat temel/başlangıç seviyesindeki bir yazılım bilgisiyle gerçekten iş bulunabileceği konusunda çok karamsarım.

Bir işe girebilmek için yeni mezundan "tüm konulara hakim olmasını" mı talep ediyorlar, yoksa bu sorun edilmiyor ve ilk birkaç ay "yarı stajyerlik" dönemi gibi geçiyor ve hem öğrenerek, hem de uygulayarak mı devam ediliyor? Bölümümle alakalı olarak sosyal medya yöneticiliği, seo uzmanlığı, insan kaynakları uzmanı, proje yöneticisi, bilgi işlem uzmanı vb. iş seçenekleri bulunuyor ve açıkçası -her ne kadar bu konuları başarıyla idare edebileceğimi ve sorun yaşamayacağımı düşünsem de- bunlardan uzak durmayı, yazılımcı olma yolunda ilerlemeyi düşünüyorum.

Benzer yollardan geçmiş, bana rehberlik edebilecek ya da en azından iyi veya kötü fikirlerini paylaşabilecek kişilerin katılımı beni çok mutlu eder. Umuyorum yanıt alabilirim. Şimdiden yardımcı olanlara ve fikrini paylaşanlara teşekkürler. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 12
 • Cenk Akay @cenk_akay08

  İlk işe girmek biraz şans işi. Bu şansı artırmak için de işverenlere bir şeyler bildiği kanıtlaman gerekiyor. En azından bir projeyi github ında bulundur. Özgün olursa daha iyi olur ama çok önemli değil, tamamen kopya bir şey de yapabilirsin. Kopya derken projenin yaptığı iş anlamında yoksa kodu kopyalama 😀 Bazı şirketler iş alımlarında herkese açık task veriyor ve task ı iyi yapanlar arasında eleme yapıyor. Bazısı belli bir aşamadan sonra task gönderiyor(Genelde deneyimli adaylar için). Aylarca maaş almadan çalışıp ondan sonra maaş alan arkadaşlarım da oldu. Üniversiteyi bitirmeden iyi maaşla çalışan arkadaşlarım da. Biraz şans. Kendimden örnek vermek gerekirse ben yaklaşık 2 ay iş aradım bulamadım. Sonra bir firma danışmanı bana mesaj atıp iş görüşmesi ayarladı. Task ı yapıp işe girdim.

  • Cenk Akay @cenk_akay08

   Ayrıca iş ilanlarındaki istenen şartlara bakmadan bütün ilanlara başvurmanı öneririm.

  • cenkoke @cenkoke

   @cenk_akay08 Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim. İş görüşmesinde verilecek olan taskin sınırları neler oluyor ve bazı konulardaki eksikliğim benim iş arama/başvurma sürecimi olumsuz etkiler mi? Ya da bir işi tek bir solukta yapmanız mı gerekiyor? "Dur ya, şu aklıma gelmedi/ben bunu bilmiyorum, Google'dan bakınayım." deme şansımız veya ihtimalimiz oluyor mu?

   "Bazı konulardaki eksikliklerimi" şöyle örneklendireyim isterseniz: (Rastgele örnekler vereceğim) C#, Python, HTML, CSS, MySQL konusunda bilgiliyim ama C++, PHP, Java, Oracle hakkında bilgili değilim.

   Çünkü gerçek anlamda (her ne kadar istenen şartlara bakmamamı önerseniz de) iş ilanlarındaki detaylara baktığımda ağzım açık kalıyor. Her bir firma her şeyi bilmenizi istiyor resmen. Fakat buradaki asıl konu bir veya birkaç dil üzerine uzmanlaşmaktan geçmiyor mu?

  • Cenk Akay @cenk_akay08

   @cenkoke Task a göre 3 gün ila 2 hafta arasında süre olabiliyor. Sürenin sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Dil, framework kısıtlama işi değişiyor, kesin bir şey yok. Firmanın kendi çalışma şekline bağlı biraz. Ben frontend sevdiğim için o alana yöneldim ve o alandaki ilanlara başvurdum. Bizim ülkemizde full stack çok ilgi görüyor çünkü alınan adam her işi yapsın isteniyor. Bende belli bir alanda ustalaşmayı mantıklı buluyorum.

  • cenkoke @cenkoke

   @cenk_akay08 Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, sağ olun.

 • Hasan Alp İNAN @hainan

  Merhaba. Bende yönetim bilişim sistemlerini AÖF üzerinden okuyorum. Bir dersim kaldı mezuniyete. İşim devlet kurumunda sistem yöneticiliği ama mezuniyetim ziraat mühendisliği. Neticede yaptığım işi kapsayabilecek, yakın bir bölümden de mezun olmak istediğim. Yönetim bilişim sistemleri aslında bilişim sektöründe her kademede yöneticilik yapacak insan yetiştiriyor. İsterseniz yazılımcı isterseniz bilişim sektöründe yönetici, idareci olarak pozisyon alıyorsunuz. Bölüm bence önemli bir bölüm. Ülkenin sorunu işi bilmeyen yöneticilerle işlerin yürütmeye çalışılması. Bu bölümdeki dersler işletme ve bilgisayar mühendisliği derslerinden oluşuyor. Bölüm çok iyi ama değeri ne yazık ki daha anlaşılamadı.

  Ülkemizde üniversiteden bir şey öğrenmeniz neredeyse mümkün değil. Bu nedenle kendi ilgi alanınız ve hedefleriniz doğrultusunda bir yön belirleyip ona göre kendinizi geliştirmeniz, sertifikalarınızı almaya çalışmanız gerekiyor.

  • cenkoke @cenkoke

   Evet YBS'nin ülkemizdeki bilinirliği ve verilen değeri tartışılır konumda hala. Fakat buna üniversitelerin de katkıda bulunması gerekiyor. Lisede de bilişim bölümünde okudum ve oradaki derslerin 101 seviyesinde olmasını anlayabiliyordum. Ama üniversitede bile bilgisayara sanal işletim sistemi nasıl kurulur, donanım parçaları nedir gibi derslere bir dönem harcanmasını aklım almıyor gerçekten. Programlamaya giriş, mobil uygulama geliştirme vb. gibi dersler katalogda yer alsa da hiçbir zaman kayıtlanamadık, bu gidişle yıllarca kapalı duracaklar gibi görünüyor.

   Kişisel gelişim konusunda haklısınız, okuldan çok fazla şey bekleyerek ve büyük bir beklentiye girerek bu konuyu çok geride bıraktım ve biraz geç de kaldım açık konuşmak gerekirse. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Ne yaparsanız yapın, o esnada R, Veri Madenciliği, Veri Tabanı Sistemleri, SQL vb, Veri Bilimi konulara da eğilmeye çalışın.

 • catman @catman

  Genelde Cycle hakkında bilginiz olsa iyi olur.
  Bir API yazabiliyor musunuz? Bunun testini yapabiliyor musunuz?
  Docker, CI/CD biliyor musunuz?
  Git kullanıyorsunuzdur zaten diye düşünüyorum.
  Yeni mezun birinden yaptığı projelerden göstermesini isterler. Sizin için de iyi olur.
  Belirli bir yere geldikten sonra O'Reilly den kitaplar okuyabilirsiniz, çok faydalı oluyor.

  • cenkoke @cenkoke

   Açık konuşmak gerekirse hiç "bir proje yapayım, kenarıda dursun, belki iş görüşmelerinde lazım olur" vb. düşüncede olmadım. Sadece bildiğiniz gibi lise ve üniversitede derslerde -oldukça basitçe- yaptığımız projeler haricinde elle tutuluyor bir şey yok. Fakat önerinizi dinleyerek bu konudaki eksikliğimi de gidermeye çalışacağım. Çok teşekkür ederim.

Merhaba. (Çözdüm ve çözümü aşağıya ekledim.)

Google'ın bazı servislerine ve çok nadiren de farklı internet sitelerine kendi IP adresim ile giriş yapamıyorum. Chrome'da yer alan VPN eklentilerini aktif edince, hiçbir sorun yaşamadan bağlanabiliyorum. Ayrıca, evdeki başka bir bilgisayardan da aynı ağ üzerinden sorun yaşamadan bağlantı yapabiliyorum her siteye.
Bunun için proxy ayarlarına göz atayım dedim ve "kurulum komut dosyası kullan" seçeneğinin aktif olduğunu, ayrıca bir IP adresi yazılı olduğunu gördüm. "Ayarları otomatik olarak algıla" seçeneğine ne kadar bassam da, sayfayı kapatınca bu seçim iptal oluyor ve tekrar eski haline dönüyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Çözüm için:
Çalıştır (Windows + R),
Regedit,
HKEY_LOCAL_MACHINE,
SOFTWARE,
Policies,
Microsoft,
Windows,
CurrentVersion,
Internet Settings.

Internet Settings'de yer alan "ProxySettingsPerUser" dosyasının değeri 1 olarak değiştirilmeli. Bilgisayarı yeniden başlatmama gerek bile kalmadan Proxy ayarlarını değiştirebildim, hatta bu ayarı yaptıktan sonra otomatik olarak düzeldi.

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba. Laptopum için buradan M2 SSD ve termal macun hakkında yardım almıştım ve herkese teşekkürler, çok yardımcı oldunuz. Şimdi, bilgisayarımın içini açmak istiyorum fakat elimde uygun tornavida yok. İnternetten sipariş edeceğim fakat boyut olarak hangi boy tornavida almam gerekiyor acaba? Veya bunu nasıl öğrenebilirim? #TeknoYardım

Marka: MSI
Model: GV62 7RC-082XTR

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba.

Laptopum şarja takılıyken (boşta olsa bile, sadece sosyal medyada dolaşsam da) müthiş derecede ısınıyor. Fakat şarjı çektiğimde, oyun oynasam bile 50-55 dereceyi anca görüyor. Laptopumun bataryası çıkartılabilir değil, bu yüzden ne yapacağımı da bilemiyorum. Herhangi bir önerisi olan var mı? #TeknoYardım

Not: Masaüstü bilgisayar topladığım için sistemi yoracak oyunları laptopta oynamıyorum fakat dizi, film izlemek vs. için oldukça aktif kullanıyorum taşınabilir olduğundan. Yine de, film izlerken bile oldukça fazla ısınıyor ve haliyle fanlar çok hızlı çalışıp, ekstradan ses çıkartıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 21

Merhaba.

Geçtiğimiz haftalarda çok iyi olmasa da yeni bir sistem kurdum ve oynamayı planladığım tüm oyunları tek tek oynamaya başladım. Çoğu oyunda en yüksek ayarlarda 60 FPS alıyor olsam da, sürekli oynadığım Cities: Skylines isimli oyunda şehrimi biraz büyüttükten hemen sonra 46-47 FPS'lere gerilemeler başlıyor. Bunun sebebini anlamadım; okuduğum birkaç yazıya göre RAM'in yetersiz olduğunu düşündüm fakat sizce sebebi ne olabilir? Sistem özelliklerimi aşağıya ekliyorum:

Anakart: MSI MAG B460M MORTAR
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 1650 (ASUS, çift fan)
İşlemci: i5-10400F (stok fan)
RAM: 8GB (HyperX Fury, 3200 MHz)
SSD: 240GB Sandisk SSD Plus

Ekleme: Hiç ısınma sorunu yaşamadım. İşlemcinin de, ekran kartının da 60 dereceyi geçtiğine şahit olmadım.

Ekleme 2: BIOS Update'i ve sürücü güncelleştirmelerini yaptım, Windows'um da orijinal.

#teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar.

5ms ekran oyun oynamak için kötü mü acaba? Genelde rekabetçi oyunları pek oynamıyorum fakat yine de arada bir CS:GO ve Rocket League oynuyorum. Büyük bir fark yaratır mı? 1200-1300 TL civarında iş görecek bir monitör önerisi yapmak isteyen olursa da hoş olur açıkçası. Şimdiden teşekkürler. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Merhaba.

Daha önce bir sistem toplamak istediğimi söylemiştim ve bu konuda sizlerin birçok kez yardımını almıştım. Artık tüm her şeyi net olarak kafamda kararlaştırdım ve parçaları almaya başlayacağım derken, gözden kaçırdığım bir şey olduğunu fark ettim. Almayı planladığım ankart ATX fakat almayı planladığım kasa micro ATX (mini tower). Bazı yerlerde "ölçüler standart olmadığı için bazıları uyum sağlayabiliyor" gibi şeyler yazıyordu fakat ben yine de sizlere danışmak istedim.

Anakart: Asus TUF Gaming B460-Pro 2933mhz(OC) RGB M.2 Wi-Fi 1200p ATX Anakart
Kasa: CoolerMaster MasterBox MB311L V4 600W 80+ Tempered Glass RGB USB 3.0 mATX Mini Tower Kasa

Acaba bu kasa ile anakart uyumlu olur mu? Teşekkürler.
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
 • cenkoke @cenkoke

  Çok teşekkür ederim, o anakarta da göz atayım hemen.

 • CimAdam @cimadam

  Corsair 400D bakabilirsin, anakartta type c varsa ön port kasa da destekliyor çiçek gibi bir kurulum olur.

 • cenkoke @cenkoke

  @orcun Hayır, henüz her parçadan kesin olarak emin olmadan herhangi bir şey almak istemedim. Önerdiğiniz MSI MORTAR anakartını listeye ekledim; uygun fiyatlıyı da tercih etmek istemiyorum, iyice ucuza kaçmamak gerek, biraz dişimizi sıkacağız mecbur. Ryzen sistemlere hiç bakmadım açıkçası, kafamda Intel + Nvidia vardı direkt olarak.

 • cenkoke @cenkoke

  @orcun Selamlar tekrardan. İçerikte bahsettiğim kasa, MSI Mag B460M Mortar, GTX 1650, i5-10400F ve 240 GB SSD siparişini geçtim bu gece. Ay başında da RAM, monitör ve bütçeye göre 1 TB HDD veya SSD alarak sistemi tamamlayacağım. Yardımlarınız için başta size ve diğer tüm arkadaşlara teşekkür etmek istedim. Sağlıcakla kalın.