11 Kasım daki AliExpress süper indirim fırsatını kaçırmayın derim... Demedi demeyin 🙂
#akış #indirim #fırsat #AliExpress

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gündemde bahsedilen o tozlu FORTRAN kitaplarından 🙂 Bizim fakültede görmüştüm.
Ve evet üniversiteye 2010 girişliyim ve FORTRAN öğrendik.

#akış #gündem #Fortran

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir tanıdık için site açmam gerekti. Zor işmiş:

- Ayda 100-200 USD vermeye gerek olacak bir ziyaretçi sayıları yok
- Ayda 5 USD gibi bir rakamın üstüne çıkarlar da bence israf. Ucuz VPS'lerde de iş yok. Zaten çoğu OpenVZ.
- Arayüz kolay olmalı ki kendileri güncellesin
- Tek tık WP vs kurulabilen atlantic gibi yeni oluşumlar bir şekilde kısıtlı.
- Hazır site vs yapmalarına imkan verecek şeyleri de beğenmedim.
- WordPress'in kendi hosting'i kısıtlı ve pahalı. Site de ticari bir site değil.

Özetle ucuz etin yahnisi = uğraş dur.

OVH'den bir ucuz VPS alayım diyerek işe başladım hem de firmayı daha iyi tanımış olurum. Hesap için detayları girdik hoop pasaport kimlik talebi. Üstüne fatura da istemezler mi... Klasik hesabımı iptal edin kimlik mimlik yok şeklinde tepkimi gösteren bir eposta ile geri döndüm. Bu ne rezillik yahu. Kimliğini koyun gibi gönderenler yüzünden iyice şımarmışlar. Bir kötüye kullanım varsa engellemenin çözümü bu değil.

Mecbur Ramnode'a geri geldim. Orada açık bir hesabım varmış. Onlar fraud için bilgilerini düzgün girersen bir servis kullanıp adın kara listede mi bakıyor. Hoş olmasa da daha ehven bir çözüm. Hoş değil zira daha önce hacklenmiş bir hosting firması. Basit bir KVM VPS daha sipariş ettim. WordPress için 512MB az ama optimize edilir diyerek. Ayar teber için Digital Ocean'daki kılavuzlara baktım (DO'nun müşterisi olmaya niyetim yok). Az kullanıcılı bir site için bu. WordPress'i silip Jekyll gibi bir şeye dönmek ümidindeyim de tanıdıklar rahat bir arayüz olmadan içeriği giremez.

Ramnode DNS için de ücretsiz Cpanel'den bir imkan sunuyormuş. Adam başı 1 tane alan adı sanırım. Nameserver ayarını da oradan halletmiş olduk. Ayar teber işini unutmuşum ama sorun değil. webmail, cpanel vs gibi 10 tane daha alt alan adı tanımlıydı, sanırım cpanel otomatik yapıyor. Onları silmek gerekti. Fakat site ortada yok. Bekle bekle bir klasör indeksi çıkıyor. Neyse. 2-3 saat sonra yanlış alan adına baktığımı farkettim..

Bakalım 1-2 ay sonra ne düşünüyor olacağım. Hayırlısı. TR'de bu tarz firmalar olsa iyiydi.
#hosting #terörülanetliyoruz

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #müzik #uygulama #android Musicall diye bir uygulama gördüm bugün. Spotify gibi bir müzik servisi. İyi yanı bedava, offline müzik kaydetme ve spotifydan daha geniş bir müzik veritabanı olması. Arayüzü pek iyi değil fakat ne kadar para o kadar köfte. Bu köfte için bile şanslısınız yani, iyi bir köfte. 😀 Uygulama sanırım sadece Android platformunda var. Amazon Appstore'dan veya direk kendi sayfasından indirebilirsiniz. http://h2367522.stratoserver.net/musicall/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şöyle bir #DNS #benchmark mevcut. test etmek isteyenler kullanabilir. kendi bünyesinde ve sizin eklediğiniz dns'lere göre en hızlısını test ediyor. başarılı buldum. benim için en iyi sonucu zaten kullandığım yandex dns'leri verdi.
https://www.grc.com/dns/benchmark.htm

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#oneplusone #diztronic
Oneplus One için sipariş verdiğim kılıf bugün elime ulaştı. (10 dolar kılıf, 6 dolar kargo ücreti) Yalnız diztronic yanlışlıkla 2 tane kılıf göndermiş. Konuyu kendilerine bildirmek istiyorum. Ancak yeterli İngilizcem yok. Yardımcı olacak arkadaş var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu an kullandığım mobil cihazlar. Sırasıyla #nokia1020 #xiaomi #mipad #nexus5

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20

teknoseyir bunun incelemesini yapar mı 🙂

Microsoft's Chromecast competitor is pretty awesome for on-the-go screencasting

This little dongle sends your screen from your Windows machine (and some Android devices) right to your TV.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xiaomi Piston 2

Telefonumun yanında gelen kulaklığın sesi tatmin edicilikten uzak, normalde kullandığım kulaklık ise (sony mdr nc-22) mikrofonsuz olduğundan dolayı yolculuklarım sıkıntılı geçmekte. Bu nedenle; hem telefonumda konuşabilip düzgün bir şekilde müzik dinleyebileceğim, hem de geceleri pc başında oyun oynarken ve film izlerken tatmin edici sonuçlar alabileceğim bir kulaklık arayışına girdiğimde karşıma çıkan fiyat/performans ürünü bu oldu.

Piyasada ürünün çakmaları da bulunduğu için biraz araştırma yapmak gerekiyor. Getirdiği kulaklıkların orjinal olduğu birçok kişi tarafından teyit edilmiş bir satıcıdan 55TL'ye aldım. (sanalpazar'da... fakat stokta kalmamış, yakında yeniden geleceği söyleniyor)

Kahverengi, sade ve kare bir karton ambalajda geliyor. İlk intiba kesinlike "ucuz" olduğu yönünde. Kartonu açtığınızda bunun aynı zamanda bir manuel olduğu anlaşılıyor fakat ne yazık ki çince. Kulaklığın içinde bulunduğu siyah plastik kutu ise karton ambalajın verdiği ucuzluk hissini birden yokederek sizi şaşırtıyor. Mücevher kutularından esinlenildiği bariz. Şeffaf kapağı kaldırdığınızda kulaklıkların sarılı olduğu yumuşak kauçuk dikkat çekiyor. Elinizde kaliteli bir ürün olduğu hissini pekiştiriyor. Ayrıca burnunuza yaklaştırdığınızda çikolata kokusu alıyorsunuz! Kesinlike bu fiyata karşılaşmayı ummayacağınız bir sunum.

Plastik kutudan bir adet metal kablo tutacağı ve 3 farklı boyda silikon çifti çıkmakta. Tabi bunları tutmaları için yapılan yerlerindeler ve silikon çiftlerinin boyları her ne kadar gözümüzle ayırt edebilsek de plastiğin üzerinde harflerle belirtilmiş. Kulaklıkta takılı olan çiftin kutudaki Medium'dan büyük, Large'dan ise küçük olduğunu söylemek gerek.

Kulaklığı örgülü kablosuna yapıştırılmış olan QR kod kağıdından çekerek, sarılı olduğu kauçuktan çıkarıyorsunuz. Kablonun mikrofon ve ses tuşlarının konuşlandırıldığı parçasının aşağısında kalan kısmı örgülü, mikrofondan yukarıya doğru olan kısmı ise kauçuk kaplı. Sitesinde kablonun kevlar ile güçlendirildiği ve oldukça sağlam olduğu belirtilmiş. Gerçekten kevlar mı bilmiyorum, dayanıklılık testine de tabi tutmadım. Fakat böyle bir şeyi belirtmeleri insanın beklentiyi arttıyor. Birkaç sene içinde kablo kaynaklı bir problem yaşamamayı umut ediyorum.

Mikrofon kumandası, jack girişi ve kulaklık mahfazası metal alaşımdan yapılmış. Açıkçası çok daha yüksek fiyatlı olan Sony kulaklığımın her tarafı plastik iken bu kulaklığın jack girişinin bile metal olması ilginç geldi. Çok güzel fakat ufak bir probleme de gebe sanki. Telefon kulaklığa takılıp pantolon cebine koyulduğu zaman L şeklinde olmayan 1,5cm'lik bu metal jacktan rahatsız olabilirsiniz. Giydiğiniz pantolona göre, oturduğunuzda telefonun kulaklık girişine baskı yapılıyormuş hissi olabilir.

Her ne kadar rengi "Gold" olarak belirtilse de, metal aksamlar aslen sütlü kahve renginde, kablolar ise koyu kahve. Aslında bu tarz aksesuarlarda siyah veya koyu gri tercih etmeye çalışırım fakat kulaklığın rengi gerçekten çok güzel. Elit bir görüntüsü var.

Kulaklığı daha çok müzik dinleyerek ve elimdeki diğer kulaklıklar ile karşılaştırarak test ettim. Ses kalitesi kendi fiyat aralığındaki kulaklıkların çok üstünde.

Bas ağırlıklı bir kulaklık değil. Fakat bu basların az olduğu kanısına vardırmasın. 100tl altı bas ağırlıklı kulaklıklarda midleri ve tizleri bir hayli törpüleyerek basları ön plana çıkarmaya çalıştıkları için yanıltıcı ve detayları kaybolmuş bir sound oluşuyor. Bu kulaklıkta hiç de kısık olmayan mid ve tiz frekanslara rağmen sub-bass'ların ağırlığını hissediyorsunuz ve detayları boğulmadan duyabiliyorsunuz. Pink Floyd'un Time ve Speak to Me şarkılarıyla Daft Punk'tan Give Life Back To Music'te yaptığım testte beklentilerimin üzerine çıktığını belirtmem gerek.

Mid'lerde ilk dikkatimi çeken şey vokallerin berraklığı oldu. Sony kulaklığımdan memnunken Xiaomi'den sonra Sony'de konuşmalar bir perdenin arkasından yapılıyormuş gibi gelmeye başladı. Mid'lerin yüksek olmasının yarattığı farktan ziyade tonlardaki açıklık hissinden etkilendim. Akustik enstrümanın sesindeki doğallığı ve vokallerdeki tınıları farkedebiliyorsunuz. Low-mid'ler diğer kısımlara göre biraz gölgede kalıyor fakat mid'ler genel olarak etkileyici.

Tizler'e gelirsek, midlerdeki ses zenginliğini burada da hissettim. Akustik ziller oldukça canlı ve kulağı rahatsız edici yırtılmalar, parlamalar yok. Fakat tizlerin yüksek olduğunu belirtmem lazım. Mid ve Tiz'leri kısık kulaklıklardan geçiş yaptığınızda alışmanız için biraz zaman gerekiyor.

Kulaklığın soundstage'deki başarısı da oldukça iyi. Eric Clapton - MTV Unplugged ile yaptığım test ciddi anlamda keyif verdi. Diyafram olarak doğada az bulunan metallerden Berilyum'u kullandıklarını belirtmişler. Mid ve Tiz'lerdeki açıklığa ve zenginliğe pratikte ne kadar katkısı var bilemiyorum fakat Aluminyum, Titanyum ve Berilyum'un karşılaştırmalı analizinin yapılığı şu link'te diğer iki elemente göre daha iyi sonuçlar verdiği görülmüş.

http://www.vueaudio.com/about/beryllium/the-use-of-beryllium-in-transducers/

(*Soundstage: Farklı konumlardaki enstrümanların etrafınızı nasıl çevrelediklerini, birbirlerine ve size olan uzaklıklarını hissedebilmeniz denilebilir.)

Sony kulaklığımın in-ear kısmı açılı olduğu için kulağa takıldığında oldukça rahat duruyordu. Xiaomi açısız, düz bir tasarıma gitmiş. Bu nedenle kulaklık takıldıktan sonra metal gövdesi dışarı doğru dik bir açıyla bakmadığı için kulağa değebiliyor. Pek rahatsız olmadım ama, Sony'min daha rahat oluğu kesin. Kulaklığın mikrofonunun olduğu kısım ise göğüs kısmına doğru denk gelmekte. Ses kalitesi tatminkar. Telefonumun yanında gelen kulaklığa göre bir hayli iyi. Android'li telefonumda arka tuş play/pause diğer iki tuş ise şarkı değiştirme görevindeydi. Değiştirilip değiştirilemediğini bilmiyorum fakat ses düğmeleri sanarak bastığımda şarkının değiştiğini görünce şaşırmıştım. Sitesinde de ses düğmeleri olarak gözükmekte. Kablosu ise 1,2m. Bana oldukça yeterli geldi ama uzun kablo isteyenlerin tekrar düşünmesi gerekir.

Dinamik aralığa sahip olmayan yüksek desibelli müziklerde bütün frekansların hücum etmesiyle birlikte, kısık olmayan tizlerin de etkisiyle kulak yorulabiliyor fakat bunun haricinde tatminkar olmanın çok ötesinde. Kulaklıkla film izlemek zorunlu olmadıkça kaçındığım bir durum. Yine de film performansını oldukça iyi buldum. Filmlerdeki konuşmalar oldukça berrak ve aksiyon sahnelerinde efektler oldukça hacimliydi.

Değerlendirmemi çok üst seviye kulaklıklarla kıyaslayarak yapmadığımı hatırlatmak istiyorum. 100$ üstü kaliteli kulaklıklarla karşılaştırıldığında eksiklikleri ortaya çıkacaktır. Fakat 55tl'lik fiyatıyla 100-150tl aralığındaki kulaklıklar ile yarıştığı bir gerçek. Tam bir fiyat/performans ürünü. Verdiğiniz parayı kesinlikle hakedeceğinden emin olabilirsiniz.

5 fotoğraf eklenebiliyormuş yazıya. Ben 15 tane çekmiştim. Bütün fotoğraflara bakmak isterseniz şu linke tıkayabilirsiniz.
http://imgur.com/a/KD299

Teknik özellikleri

Weight: 12g
Impedance: 16Ω
Cable length: 1.2m
Sensitivity: 93db
Plug Type: 3.5mm gold-plate
Rated Power: 5-20mW
Frequency Range: 20-20000Hz

Artıları

+ sunumu iyi
+ şık tasarım
+ fiyat
+ kaliteli, berrak ses

Eksileri
- kısa kablo (1,2m)
- kontrolleri telefonunuz ile uyumsuz olabilir
- kulaklıklar daha rahat olabilirdi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 22