Paylaş Paylaş

Otomobil modifiyesinde gerçekler ve yanlışlar

Araçların modifiye edilmesi özellikle yurtdışında bir sektöre dönüşmüş durumda. Ülkemizde de gelişmekte. Ancak araç modifiyesi o kadar basit bir konu değil. İşin ucunda can kaybı dahi söz konusu. Bu konuya bir giriş yapıyoruz.

Özel not: Bu bölüm yurtdışında bulunan sunucumuzdan yayınlanıyor. Videonun gösterim performansı ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sgi @sgi

  Video performansında bir fark göremedim ben, öncekilerle aynı hızda yüklendi 1mbit uydunet ile.

  Ekleme: Videoyu izledikten sonra sayfayı yenileyince "stream not found" hatası görünmeye başladı.

 • Neset

  Dokunmayin 🙂

 • musty @musty

  güzel bi bölüm tşkr,
  motorun turbosunu büyüterek 530 hp lik nissn gt-r 800 hp çıkarıyorlar bu motorun ömrünü kısaltırmı can hocam 🙂

 • Gürkan Korkmaz @xray

  Çok keyifli ve bilgilendirici bir sohbetti, ağzınıza sağlık.

 • Kıvanç Yılmaztürk

  Bizim burada BMW M3 eski jenerasyon motorlu şahin var artık adamlar aşmış ufak tefek parçalar değiştirmek yerine direk motor falan değişimlerine gidiyorlar bu ne kadar doğru bilemem ama ben biraz daha elim ekmek tutmaya başlasın Ferrari falan filan hikaye 67 Model Camaro SS ya da Camaro RS alıcam kesinlikle 🙂 Kadıköy'de galeride var fakat koleksiyon için olduğu için sadece baktım ama çok temizdi kafayı yemiştim onu orada görünce 🙂

 • giray

  Video izlemede herhangi bir sıkıntı yok gayet iyi devamını bekliyorum saygılar.

 • simon says

  video performansı gayet güzel. ben izlemeyenlere özet geçeyim: "Dokunmayın"

 • Veysel @spectrum

  20 mbit internetim var. Benim izleme hızımdan 3 kat hızla veri çekiyor...

 • Recep @recep

  video performansı güzel. günlük hayatta kullanacağımız bilgilerde olursa güzel olur.

 • lawnmower @lawnmower

  Video performansı güzel, anlatım güzel, konu güzel. Elinize sağlık. 🙂

  Modifiye iki ucu pis bir değnek gibi. Çok dikkatli olunması gerekiyor. Arabalardaki sınırlamaları koyanlar çoğu zaman bir sebepten dolayı bu sınırlamaları koyuyorlar. Mesela; ABD'de satılan Ford Mustang V6'da 180KM/S hız sınırı var. Tabi bu sınır elektronik olarak belirlenmiş, yoksa arabanın gücü çok daha fazlasına yetebiliyor. Ford mühendisleri ekonomik olması için bu arabada (V6 motor Mustang'in en ekonomik motoru) hafif bir şaft kullanmışlar. Bir meraklı elektronik hız sınırlayıcıyı iptal etmiş ve arabayla 217KM/S hıza çıkmış. Sonuçta arabanın "şaftı kaymış", ne hale geldiği belli değil. Videosu şurada:

  http://www.youtube.com/watch?v=-qWhxYElSW0

  Bence modifiye ancak çok usta kişiler tarafından sırf model çeşitlemesi gibi sebeplerle gücü kısıtlanmış arabalarda performansı ve verimi arttırmak için yapılmalı. Mesela; Mercedes'in 280'le biten modellerinin motoru aslında 320 ile bitenlerle aynıdır. Blok, kapak, pistonlar filan aynıdır, ama turbo, filtreler, egzost sistemi ve elektronik düzen farklıdır. Bu arabalar gerekli orjinal (veya orjinal muadili) parçalar kullanılarak güçlendirilebilirler. Tabi yukarıdaki Mustang örneğine benzememesi için tüm diğer parçaların da yüksek hıza ve güce uygun olduğunun kontrol edilmesi lazım. Sonuçta bu arabaların gücü sırf uygun fiyatlı alternatif sunabilmek adına düşürülmüş. Ayrıca fabrikası da bunu yapıyor, amatör bir deneme değil. Bunun gibi fabrika onaylı çözümler haricinde çalışan motoru kurcalamak çok mantıksız. Biraz daha güç elde edebilmek için güzelim arabaları hurdaya çeviren insanlar tanıyorum. Bir arkadaşım 2000 yılında 2000 model Peugeot 306 GTI'ı (zamanının en sevilen performans modellerindendi) öyle zorlamıştı ki, motordan önce şanzıman iflas etmişti. Dikkatli olmak lazım, çünkü arabalar ve parçaları pek ucuz değiller.

  • Ormanci

   Bence bu video feyk veya işin içinde başka bir problem var.
   Hiçbir aracın şaftı o hale gelmez bence, özellikle yüksek süratte. Ne yani, adamlar Fiesta aksı koymuyor ki şaft o sürate dayanamasın?

   Ayrıca orada bence asıl önemli olan sürat değil, o şafta binen torktur.
   O motorda öküz gibi tork var. Kırsa daha sıfırdan kalkış anında onun kırması gerekir.

  • Can Akbulut

   Düz yolda olduğu için ucuz atlatılmış bir kaza. Artan süratle birlikte oluşan hava direncine karşı koyarak ilerlediği için şaft üzerinden maksimum güç aktarımı söz konusu olur. Merkezkaç ve artan sıcaklık da mafsalları zayıflatan ek etmenler olarak baş gösterir. Burada kopan parça şaft deyince gözümüzün önüne gelen kocaman rod değil, onu şanzımana bağlayan mafsalın pimidir. Yani en zayıf halka. 🙂

   Ayrıca motorun torkunun çoğunu emen viskoz debriyaj ile kalkış güvenliği tesis edilmiştir. V6 Mustang'e kuru asfaltta patinaj çektiremezsiniz.

  • Ormanci

   Gerçekten enteresanmış, tamamen yanlış düşünmüşüm demek ki, düz mantıkla... Evet doğru tabi şaft kopmuyor, bağlantıları kopuyor 🙂

   Viskoz debriyaj olayını iyiymiş, mevcut torkuyla misler gibi patinaj çekmesini bekleriz halbuki değil mi 🙂

  • lawnmower @lawnmower

   Hız yükseldikçe şafta binen yük de artıyor. Ford açıklama yapmış, "biz o kısıtlamayı boşuna koymadık, daha hızlı gitmek istiyorsanız V8 motorlu olanını alın, onda çift parçalı daha sağlam şaft var" demişler. Adamlar ekonomik olsun diye hafif bir şaft koymuş. Zaten Mustang gibi bir araba için 180 KM/S çok düşük bir limit, ama işte adamların maksadı ekonomiymiş.

  • Meriç Türkbıkmaz @meric

   Daha önce Amerika'da bulundum ve I-95 gibi arabaların genelde diğer otoyollardan nedense biraz daha hızlı gittikleri bir yolda 80-90 mp/h arası hız yaptım. Yanımdaki Amerikalı arkadaş daha önce hız göstergesinde bu tarz süratleri görmediğini, alışık olmadığını ve korktuğunu söyledi. Amerikalılar V6-V8 otomobillere biniyorlar ama ucunda ölüm ve ağır trafik cezaları olduğu için çok korkuyorlar.

   Ford Mustang gibi güçlü bir arabadaki 180 km/s hız limitinden geldim buralara 🙂

  • MehmetRoer @mehmetroer

   Bana Mustang vericekler ama 180 km/s hız sınırı koyacaklar 🙂 Molotof atar yakarım o arabayı

  • lawnmower @lawnmower

   Mustang'in motor gücü değil, görünümü insanı kışkırtıyor zaten. O arabaya binince insan yerinde duramaz ki! 🙂

  • bhlsryrm

   Evet, ben ara ara 110'u da buluyorum 95'te, kisa sureligine* de olsa 🙂

   *: 3-5 saniye diyelim. Boston'da 83'le giderken yedigim $292'lik ceza da olmasaydi uzayabilirdi :).

  • turbolog

   Modifiyede bilinmesi gereken: ne yaparsanız yapın fabrika çıkışı bir model kadar sorunsuz olamayacağı. Ayrıca önden çekiş aracın her yeri modifiye olsa ne olur... (bkz.hothatch)

  • Ormanci

   O zaman kısaca yuh demek istiyorum 🙂
   Benimki hatalı bir yorum olmuş, bilgilendirme için teşekkürler 🙂

  • turbolog

   Ford'da güvenlik katsayısı 1.2 herhalde 😀

 • Atilla Göğüslü @atillagoguslu

  Balatalarla da ilgili bir bölüm olcak mı? Debriyaj balatası, fren balatası...

 • JerryDrake

  Elinize sağlık.Doğruyu söyleyen ve bilenlerin artması için çok faydalı bir video olmuş.

 • Kesb-i @kesb-i

  BEnde vidyo değil sadece ses çıkıyor.

 • Gürdal Cihan Hatunoğlu @gurdalcihan85

  bmw 316i 1990 bu araçiçin bize ne söyliye bilirsiniz masraflar yedek pardeça ve fiyat hakkında gelenel olarak can bey

  • Can Akbulut

   Arabanın durumu çok önemli. Bakımlarının kaydı tutulmamış veya aksatılmışsa hiç girmeyin o işe 😀

   Hem aerodinamik olarak verimsiz, hem de süspansiyon bağlantıları kasisli çukurlu yollarda çabuk yıpranan bir modeldir. Karoserin altındaki bölümlerde göreceğiniz pas araç hakkında kalem kırma sebebidir...

   E30'un özellikle 1.6 motorlu modelleri ekonomik ömürlerini artık bitirmiş modeller. Bundan sonra yaşatılması için "klasik otomobil" olarak ele alınıp öyle bütçeler ayrılmalı. Kaldı ki bu muamelenin karşılığını büyük motorlu, görece nadide versiyonları ancak verebilecektir.

   Zaten bu modellerin çoğu "çakal kasa" olarak tanınıp modifiye çılgınlığından nasibini alarak zombi haline getirilmiş durumda. Bunlardan kesinlikle uzak durmalısınız keza.

   Bahsettiğiniz kasaya vereceğiniz parayla en az 10 yaş daha genç arabalar alabilecekken "özel" bir sebebiniz olmalı tabi 316 tercihinde.

 • Ali O.

  Yani şimdi siz 256 bit mi olsun diyorsunuz alacağımız ekran kartı 🙂 Şaka şaka.

  Güzel programdı bilgilendik yorumlarda bir video muhabbeti geçiyor nedir anlamadım tam; lakin 5 Mbit Kablo Net ile sorun yok (tarayıcı kırom 🙂 )

 • command

  ilk defa bir videonuzu donmadan takılmadan seyrettim :), şu sunucuyu daha evvel kullansaydınız ne olurdu teşekkürler bu arada bağlantım 1mb o_O

 • CaptainCombo @captaincombo

  Videoda bir sorun yok. Murat Abi'nin dediği gibi en iyisi at alacaksın. 😀

 • steelfiist

  ilk video açılmadan önceki 15snlik kısımda tabet içinde teknoseyir logosu görünce acaba qr kodu muvericekler diyeeyecanlandım. neden android uygulaması yapmıyorsunuz?

 • hunter87 @hunter87

  "Bir kaç beygir için mi?" , "Gereksiz" , ....

  Gerçek bir tuner, sadece bir kaç hp için bir kaç yüz $ hiç gözünü kırpmadan harcayabilir. Exhaust sistemi için bile ne paralar harcanıyor bir araştırın.

  O bir kaç hp için bir sürü firma ar-ge yapıyor hatta artık direk üreticiler kendileri destek veritoylar, ABT bunun son dönemlerdeki en iyi örneklerinden birisi. Araç garanti dışı da kalmıyor, direk yetkili servisleri de destek veriyorlar. Ruf, AMG, BMW M serisi ise buna farklı noktalardan örnekler. Burda insanlar oyundaki bir kaç fps için para dökerken otomobildeki gerçek güce "beygire binin" veya "sadece "bir kaç hp için mi" demek açıkçası hoş değil 🙂

  S serisi mercedes alın ama üzerine 1,3 multijet taktırın o zaman, nasıl olsa trafik var 😀

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Mercedes S sahiplerine sorun siz onu bir de 🙂 Ben tanıdıklarımın görüşlerini bildiğimden İstanbul trafiği özelinde rahat rahat destekli bir şekilde konuşabiliyorum 🙂 Tıkalı TEM tarfiğinde evinize 3 saatte döndüğünüzde, S mes kalmıyor 🙂

  • hunter87 @hunter87

   Ben İzmir deyim, o yüzden mi bu kadar farklı bakıyoruz 😀

   Bu bir zevk işi, ama burda yapılan hata mantık aranması. Futbol dan nefret ederim ve bana göre insanlığa hiç bir faydası olmamıştı fakat insanlar bunu izlemek için bir sürü para öderler, birbirlerini döverler, sinirlenirler, sevinirler. Ama benim için hiç bir şey ifade etmez. Video daki durumda kısmen böyle. Bence bu serilerin devamını çekmeyin derim. Zaten her şeyi bir tarafa bıraksak sitenin formatına uymuyor.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   İzmir'de farklıdır tabii 🙂 Araba sevdalısıysanız İstanbul'dan uzak durun 🙂

  • Can Akbulut

   Teknik olarak fotoğraf makinesine flaş, bilgisayara hafıza eklemek, telefona yazılım yüklemekle arabayı cilalamak, parçasını değiştirmek aynı olduğundan mütevellid, formata uygunsuz olmadığını düşünüyorum. 😀

   Aşağıda daha geniş açıkladığım gibi, eğlence için arabayla "oynamaya" asla karşı değilim, severim de 😉 . Benim derdim bu işin bilinçsiz yapıldığında insan hayatına kast eder hale gelmesi. Bilinçli yapmak için de tesisin yetersiz olduğu ortamda, hiç bulaşılmamasını tavsiye etmek durumundayız mecburen. Şartların değişmesi lazım.

  • hunter87 @hunter87

   İşte buna sonuna kadar katılırım. Bir otomobilde sadece motorla bitmiyor iş. 0-100 den çok 100-0 önemlidir bence. 10 saniyede çıksın ama 5 saniyeden kısa sürede dursun isterim. (camdan çıkma durumunu saymıyorum tabi :D) 500 hp aracın standart bir 1,6 aracın fren sistemine sahip olarak dolaşması ayaklı bomba durumu yaratır sadece. Ama örneğin yeni nesil dizellerde ufak bir yazılımla gayet sorunsuz ve fiyatına göre gayet iyi değerler elde edilebiliyor. Örneğin 1000 lira veripte bir chip tuning ile afaki bir rakam verecek olursam; +20 hp +20nm güç bence çok iyi. Hatta böyle bir aracım olsa hiç düşünmeden yaparım 🙂

  • Can Akbulut

   Mesut Bey, bahsettiğiniz chip takma veya yazılımı güncelleme işlemi kısa vadede aynen dediğiniz gibi çok güzel rakamlar kazandırıyor. Hatta buna bağlı olarak gaza az basmayı başarırsanız yakıt sarfiyatı da azalıyor. 🙂

   Ama ilk 10000km sonrasından itibaren işin rengi değişmeye başlar. Türkiye'de satılan yakıt özellikle Avrupa'dan daha kalitesiz olduğu için motorun bu tarz oynamalara hiç tahammülü kalmıyor. Zamansız oluşabilen patlamalar ve artçı alevlenmeler özllikle turbo ömründen ciddi şekilde yiyor.

   Birçok modelin gücü kalitesiz yakıta karşı koyabilmesi için belli pazarlara göre kısılır. En yakın hatırıma gelen örnek Audi S3. Normali 265HP iken bize 255HP olarak ithal ediliyor. Veya VW 1.4TSI ilk seride 175HP iken mütakip üretimeri öncüsünün turbo arızalarından dolayı 165HP'e indirildi.

   Yollarda mavi duman ata ata gezen çok dizel var. Özellikle de "façalı" taksiler... Sahiplerine sorma imkanınız olursa çip tuning cevabı almanız kuvvetle muhtemel. 🙂

  • Can Akbulut

   Tuner deyince zaten akan sular duruyor 🙂 Arabasına çuvalla para dökerek orjinalinden daha konforsuz, kısa ömürlü, müsrif hale getiren ve bunu yaptığı için mutlu olan insana saygı duyarım. Ama o arabayı trafiğe çıkartıp kendisinin ve çevresindekilerin güvenliğini hiçe sayana kadar. 😉

   Bahsettiğiniz modifiye firmaları (ABT Doğuş Otomotiv tarafından garanti kapsamında tutuluyor, VW AG yapılan işlemleri tasvip etmiyor.) hep belli bir amaca odaklı üretimlere yoğunlaşan birimler. Ellerinde ciddi test ve ölçüm imkanları da olduğu için yaptıkları işe "geliştirme" diyebiliyorlar. Ve kazandıkları başarı da ele aldıkları modelin pist üzerindeki tur zamanını düşürebilmek.

   Spor otomobiller pist üzerinde kullanılmak üzere geliştirilir. Günlük kullanımda konfor sunmak veya kullanışlı olmak onları pistte yavaşlatacağından "tuning" firmaları "fine tune" yani ince ayar yaparak ilgili modelleri optimize eder.

   Türkiye'de yapılagelen, kendi arabanızla gidip istifade edebileceğiniz pist organizasyonlarının sayısı ise Tuning Türkiye dergisi editörü Saner Müftüoğlu'nun sıklıkla kullandığı tabiriyle "Bir elin on parmağını geçmez!" Evet bu adamın elini sıkmayı çok istiyorum 🙂

   Güçlü moorlu lüks sedanlar ise otomobilini uçağa tercih eden insanların süratli ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmış modellerdir. Uzun gövdeleri yüksek süratte stabil olmalarını sağlar, yumuşak yayları ise konforu garantiler. Güçlü motorları 200'lü süratlerde Multijet'ten daha az yaktığı için tercih ediliyor. 😉 5 Litre üzeri abartılı motor hacimleri ise zırh uygulamaları ve gelişmemiş ülkelerdeki kendini bilmez müşterilerin prestij tatmini için ürün gamına eklenmektedir.

   Bizim asfaltımız kanunlarda belirtilen hız sınırlarına göre hazırlanmıştır. Yamalar ve viraj eğimleri, hatta yolun dalgalı yapısı bile yüksek sürat peşinde koşanları büyük riske atar... Yarış pistine gidebilme gibi bir imkan halkın ekserisi için hayal olduğuna göre; modifiyeci tuner dostlarımız birer "zararlı" olarak trafikte yaftalanmaya mahkum.

   Özenti bir kültür bizde modifiye, amaçsız olduğu için. Sanki haftada 3 gece açık hava konseri verecek dj'mişçesine arabasına "tesisat" kurup tıkalı trafikte kafa ütüleyen dostlarımızla aynı kafa yapısında insanlar sahip çıkıyor motor ve yürüyen aksam modifikasyonuna.

   Biri kalıcı işitme kaybı öbürü kendisinin ve masumların canına kast. İşte bu yüzden beygire "deeh!" diyoruz...

  • hunter87 @hunter87

   Ben spor amortisör sistemi vs. ile daha fazla yol tutuş istiyorsam ve konforu arka plana atıyorsam bu benim problemimdir, aslında bu gibi farklar bmw ile mercedes arasındaki tercih nedenleridir gençler için örneğin 🙂

   Bizim "Abeci" diye tabir ettiğimiz, bir taraftan sırf tizlerin duyulduğu ve kendilerinin müzik diye tabir ettikleri fakat bizim tanımlamamızla hiç uyuşmayan, aynı anda bu sese karışarak aracın içerisindeki arkadaşlara uyuşturucu etkisi yapan egzost sesi ile birlikte ortalıkta gezen, durmadan el freni çeken, önden çekişli aracı ile drift yaptığını zanneden kişilere genel halk tabiri ile "serseri" denir, bunlar "Tuner" değildirler.Bu yaratıklarla, ülkemizde gün geçtikçe gelişen, artık avrupa, amerika standartlarını yakalamaya çalışılan ve kalitenin sürekli arttığı ülkemizde bu tiplerle Tunerlerin yaptıklarını bir tutmak hoş değil. Artık bir çok şey değişiyor, kaliteli gruplar ve organizasyonlar artıyor.

  • Can Akbulut

   Sapla samanı ayıran net çizgi olmaması şuradan kaynaklanıyor ki; çevirip sorduğunuz vakit apaçinin kendisini tuner, yaptığı işlemi de bilinçli zannederek sahip çıkması. Arabayı basınca, 235 taban lastiği 10 inç janta gerince falan daha iyi yol tutar, dolayısıyla daha iyi yanlarmış gibisinden kendinden emin cevaplar veriyor. "German stayla" diye tanımlıyor yapmaya çalıştığı işi falan 🙂

   Bizim kafasında ampul yakmaya çalıştığımız kitle ise böyle dostlarımız ve nickleri vasıtası ile internete yaydıkları desteksiz sallamışlıklardan etkilenerek arabasına aksesuar alma hevesine giren insanlar.

   Neyi niçin yaptığını bilen kullanıcılarla sorunumuz niye olsun ki bu noktada zaten? 😀 Öte yandan bir de şu gerçek var ki internette 1000HP drag aracıyla otoyolda çektiği videoyu paylaşabilen, caddede trafik ışığında yaya geçidinin önünde yanlayan insanların da neyi niçin yaptığını bildiğini düşünmek ironik olur.

   Demek istediğim kaliteli işçilik ve mühendislikle yapılan otomobiller ister fabrika, ister münferit girişim olsun mevcut Türkiye şartlarında birer süs objesi olmaktan öteye gidemezler. Şartlar gereği "arabanın hakkını" veremiyoruz zira. Arabasının potansiyelini halka açık yerlerde deneyenlerin sonu ise çok kereler trajik oldu.

   Şahsi fikrim pist organizasyonlarının çoğalmasının ve bu kültürün yerleşmesinin trafiği paylaşan herkesi daha mutlu edeceği...

 • ismail

  KEŞKE BİZDEDE ALMANYADAKİ GİBİ ÇOK ŞERİTLİ YOL OLSA VE BU YOLUN EN SOL ŞERİDİNİN HIZ SINIRI OLMASA..

 • CyberExplorer

  Bence bu tarz şeylere karışmasın bu site. Uzmanlık alanınız değil. Yorumlar bile çok komik. Bence sadece dijital teknoloji ile devam etsin. 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Siz paylaşın değerli bilgilerinizi herkes öğrensin 🙂

  • Veysel @spectrum

   Videodaki söyleşide, size mantıksız gelen şeyleri anlatır mısınız? Biz de öğrenmiş oluruz...

  • Can Akbulut

   Smiley ihtiva eden her yazının komik olmadığını üşenmeyip okursanız görebileceksiniz.

   Her türlü öneriye açığız diyoruz ya; Misalen bana "seni sevmiyorum" derseniz nötr kalırım. Ama "seni yeşil giydiğin için sevmiyorum" dediğiniz zaman mümkünse bir daha yeşil giymeyerek bu durumu düzeltme gayreti gösteririm şartlar elverdiğince.

   Dolayısıyla bu tarz istek ve önerilerinizi paylaşmanız halinde sizi tatmin edecek yönde gayret gösterebiliriz ve bu yönlendirmelerinizi de bekliyoruz.

  • lawnmower @lawnmower

   Peki uzmanlık alanı bu tip şeyler olan hangi siteleri önerebilirsiniz? Hani komik olmayan yorumların yapıldığı sitelerden... Yalnız, apaçilerin eski BMW'leri, Şahin'leri şekilden şekile sokma maceralarını anlattığı bir site olmasın mümkünse.

  • turbolog

   Emin ol bu sitede bahsettiğin apaçi dolu modifiye sitelerinden çok daha aklı başında ve zeki insanlar var sayın troll.

 • MCM

  Can bey bu "BorPower" ürünü hakkında düşünceleriniz nelerdir?

  • Can Akbulut

   Ürün kutusunda iddia edilen yüzde değerleri bir kenara bıraktıktan sonra; 🙂

   Gayet başarılı bir yağ katkısı... Sürtünmeyi gerçekten azaltıyor ki, şanzıman yağına eklenmesi durumunda senkromeçlerin işini düzgün yapamayacağı kadar sürtünmesiz bir ortam oluşturmayı başardı :S Şanzımana koymayın 🙂

   Kendi aracımda kullanmaktayım...

  • tropik

   Aracınız ne? Tuningli mi?

  • Can Akbulut

   2000 model Focus HB 1.6 Zetec-S 100HP. Manuel vitesli.

   Tuningli değil, bakımlı. 😀

  • lawnmower @lawnmower

   Ben bu bor katkılarını incelemiştim zamanında. En büyük etkiyi eski, pistonları ve gömlekleri aşınmış motorlarda gösteriyorlar. Az kilometre yapmış veya yenilenmiş motorlarda fazla etkileri olmuyor. Testler hep 100,000KM devirmiş arabalarda yapılmış. Anlatılana göre birbirine sürtünen yüzeylerdeki kılcal düzensizlikleri kapatarak daha düz bir yüzey oluşmasını sağlıyorlar. Yeni motorlarda bu tip sıkıntılar fazla olmadığı için fazla etkili olmuyor. Ayrıca, çoğu uzman bu ürünlerin arabanın "eski" performansını geri getirdiğini söylüyor. Yani arabayı olduğundan daha güçlü hale getiremiyorlarmış. Siz denemişsiniz, belki daha farklı birşeyler söyleyebilirsiniz.

  • Can Akbulut

   Ürünü arabaya ilk koyan ben değildim 🙂 Dolayısıyla öncesi ve sonrasına ilişkin tutarlı bir ölçüm yapabilmem mümkün olmadı... Fabrika verisiyle de kıyaslayamam zira Sİmota air intake kit takılı vaziyette.

   Ancak farklı ortamlarda sürtünmeyi azaltıcı etkisini gözlemledim, motorda da hiçbir zarar veya çalışma bozukluğu gözükmedi.

   Çok öyle aman aman alınası bir ürün olmamakla beraber eski arabalar için bir umut ışığı tadında 🙂 Yeni ve turbo motorlu modellerde ayrıca denemek lazım ki benzeri ürünler ettikleri iddialar karşısında dinamometrede fena çuvallamıştı...

 • Murat

  Can Bey bor katkısı konusu açılmışken , turbo dizel motorlu araçlara önerirmisiniz ? ben aracımda castrol magnatec kullanırım sürekli ama dergilerde olsun yağ kutularının üzerinde olsun yağ katkısı kullanmayı tavsiye etmiyorlar . Her 10.000 km de 1 bor katkısı karıştırmak biraz masraflı olmaz mı ?

  • Can Akbulut

   Attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmiyor, doğru. Katkı ambalajı üzerinde iddia edilen verileri yakalamak mümkün değil. Onların onda biri, özel durumlarda belki yakalanabilir. 🙂

   Benim kullandığım araç 11 yaşında ve yağ eksiltme açısından en ufak problemi olmayan bir motor. Ömrünün uzaması gayreti ile yapılmış bir tercih yağ katkısı. Bu arada sizinle aynı yağı kullanıyoruz. (benimki 5W30) Turbonun yüksek hararetinde aynı başarıyı göstermeyebilir ayriyeten. Denemesi bedava değil 😀

  • Murat

   😀 haklısınız .

 • Executioner

  Böyle videolar yayınlamayın siteye uymuyor diyen arkadaşlar madem hoşlanmıyorlar bu videolardan izlemesinler..Ben teknoseyirin bütün yayınları gibi otoseyiride zevkle takip ediyorum ve imkan oldukça devam etmesini diliyorum..Can bey gerçekten konusuna hakim biri,kendisini keyifle izliyorum..Bu tarz boş yorumlarla insanların şevkini kırdığınızın farkındamısınız?

  • hunter87 @hunter87

   Yapıcı eleştiri ile şevk kırmak farklı şeyler 🙂 Eğer hiç umursamadığım bir site olsa yıllardır burda olmazdım ve bu eleştiriyi yazma gereği duymazdım değil mi? Yanlışı onaylayarak mı destek olunuyor?

 • Predator Dr.K

  Ben tdi araçta amerikadan bir akrabamın getirdiği dizel yakıt takviyesi kullanmıştım. İlaç gibiydi kutusundan ilaç gibi çıkarıp full depoya 1 tane atıyordum. ilk depodan sonra gerçekten motor sessizleşmişti ve performansı hissedilir derecede artmıştı. Sonra merak edip sitesine bakmıştım teflon katkılı nano teknoloji ürünüymüş. 3-4 sefer kullandıktan sonra bitmişti. Gerçekten farkettirmişti.

  • Can Akbulut

   Türkiye'de satılan motorinin kükürt seviyesi Avrupa'ya göre çok yüksek. Eurodiesel diye satılan yakıtta 350ppm, Avrupa standardı ise 50ppm. Eurodiesel (2004 öncesi) çıkmadan evvel TSE'nin motorin satışı için belirlediği tavan barem ise sıkı durun; tam 15000ppm idi! 😀

   Bizde satılan dizel araçların çalışma sıkıntılarının temel kaynağı kükürt ve neden olduğu kurum birikimi. Kullandığınız katkının fayda etme sebebi büyük ihtimalle kurum temizleyici özelliğinden ileri gelmiştir.

   Carbon clean adında ülkemizde de yapılan bir uygulama yakıt hattının makineye bağlanarak temizletilmesi. Dizel araçlarda 15000 - 20000km'de bir yapılması çok isabetli olacaktır. İşlem sonrasında oluşan fark aynen bahsettiğiniz gibidir.

 • emre

  Video sorunsuz yükleniyor teşekkürler...

 • CEM

  Yorum sayısına bakarsak videonun bu siteye ne kadar gerekli ve gereksiz olduğu anlaşılır. Can Akbulut bu videonun burada gereksiz olmayacağını kanıtlayacak kadar bilgi tecrübe ve sunum kabiliyetine sahip. Teşekkürler, her konuda programlarınızı devamını bekliyoruz cpu dan ütüye kadar 🙂

 • Said Akkaş

  Kısacası otomobile overclock yapmayın.

 • selendal

  Can hocam burdan anladığım kadarıyla kar/zarar hesabı bakımından otomobili modifiye etmek sporcuların doping kullanması gibi birşey...

 • demir

  Can bey , Murat Bey program video harika öncelikle teşekkür ederim. 1.4 tsı 150 bg tiguan 4*4 aldım. abt tuning ile 210 bg yaptırdım bunun için 4000 tl civarında ödeme yaptım %6 benzin tasarrufu öngörülüyordu. şimdi çok şüphelendim acaba yanlış mı yaptım diye. dediğiniz gibi kalkarken biraz fazla gaz vermem gerekiyor gibi geliyor halbuki bu araçta bildiğim çift turbo var. belkide ilk defa manuel vites kullanıyorum onun için böyle hissediyor olabilirim. Araç 1000 km de bile değil ne önerirsiniz abt tuning i iptal mi etsem ne yapsam çok şaşırdım aracı kredi ile aldım ve en az 2-3 yıl kullanmam lazım. İçten cevaplarınız için şimdiden teşekkür...

  • turbolog

   çıft şarjör olduğu doğru ama bırı süperşarjör. Abt profesyonel firma bence sorun olmaz ayrıca tork-güç grafığı abt nın ışaret ettıği gibıyse alt devırlerde hiç fark yok. Devamlı yüksek devırde kullanmazsanız ömrü çok kısalmaz diye umuyorum. Ama deneyenlerı araştırmak lazım sonuçta araç golf değıl.

  • demir

   teşekkür...

  • Can Akbulut @can

   Motor ömrünü azaltıyor ABT çipi. Zaten sıkıntılı bir üretim VW TSI(twincharge). İlk modellerin 175Hp olan gücü 150Hp'ye çekildi turbo ömrünün artması için. Aynı sistemin 180Hp Polo GTI versiyonu da sıkıntı yaşatıyor sahiplerine ülkemizde.

   Oktan değeri çok önemli bir husus özellikle turbo araçlarda. Yeterli oktana sahip (minimum 98 olması gerekirken bizdekiler maksimum 97) yakıt olmayınca zamansız patlamalar turbo kanatlarına zarar veriyor.

   Taktığınız ABT çipini ne kadar çabuk sökerseniz o kadar iyi olur. Motora zarar vermeniz için çok yüksek devirlerde gezmenize gerek yok bu haliyle zira. Bunun dışında arabanız çok iyi bir model, kazasız belasız kullanmanız dileğiyle...

 • Serkan Alltun

  Ben araba hastası modifiyeyi seven bir otomobil kullanıcısıyım.Ama bir o kadar da arabama ve trafiğe dikkat eden titiz bir kullanıcıyım.Beni bile bu yapılan açıklamalarla jant takmaktan bile vazgeçirmeyi başardı.Helal olsun diyorum Can

 • semih

  Modifiye biraz fazla kotulenmis gibi. A markali urunleri kullanirsaniz alt seviye modifiye uygulamarinda cok fazla dezavantaji olacagini dusunmuyorum. Hatta dusunmemenin yaninda kendim de biliyorum. Kendi arabama, ki muthis bir arac degil 2004 model vectra, Eibach marka spor yay+irmscher cift kafa spor egsozt+ K&N hava filtresi taktim aracimi bu hali ile 4 senedir sorunsuz kullaniyorum. Aracimda kullandigim parcalar, Opel vectra icin ozel dizayn edilmis ve test edilmistir. Herkes bu sekilde A markalarin her arac icin ozel gelistirilmis parcalarini kullanirsa, modifiye konusunda kimsenin pek sorun yasayacagini saniyorum. Tabii aracimda turbo yok turbo kiti taktirayim vs gibi fantezilere girerseniz masraflar, sorunlar cok fazla artabilir.

  • Can Akbulut @can

   Sonuçta siz bazı kayıplardan rahtsız olmamayı kabullenmiş, beklentiniz yönünde bazı parçaların değişimini yapmışsınız. Birçok kişi böyle düşünmeyebiliyor.

   Sonuçta sizin de anlattığınıza bakarak yaptığınız harcamanın karşılığını aldığınızı söylemek zor performans anlamında. Arabanızın sesi bir miktar güzelleşti ve ani direksiyon hareketlerinde daha az gövde salınımı oluyor artık. Bunlara mukabil alt devirlerdeki çekiş azalıp sabit süratlerde iç mekan uğultusu artar, bozuk kaplama zeminde yol tutuşunuz ve fren kabiliyetiniz azalır. Kaymak asfaltta yaşıyorsanız, uzun yol yapmıyorsanız şikayet etmemeniz çok normal. 🙂 Hatta hava flitresini değiştirmek yerine yıkamaktan dolayı bile mutlu olabilirsiniz 😀

   Marka tercihinden ziyade bilinçli tercih önemli alınan sonucun tatmin edici olması için. 1500 küsur Lira verip, yakıt sarfiyatı ve konforla birlikte alt devirlerden 15 Nm tork vererek üst devirden 10HP kazanaılacağını, onun da ne kadar işe yarayacağını söylemiyor malesef kimse meraklılara.

 • Bilgehan

  Video hızı çok yavaş geldi bana. İnternetimde problem olduğunu sanmıyorum. Bir iki dakika sonra "Yurtdışından alışveriş yaparken gümrükte takılmamanın yolları" başlıklı konunuzu açtım. O video 10dk gibi dolmuşken burası 3,5dk dolmuştu. Gümrüğe tekılıyor galiba. 😀 Konuyu merak etmesem kapatırdım.

  Birkaç ay evvel google'dan buldum sitenizi ve ilgiyle takip ediyorum. Videolar yavaş yüklenirse kalitenize gölge düşürür...

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Videoların bitrate'i aynı olduğundan bir videonun diğerinden daha yavaş ya da hızlı yüklemesi söz konusu olmaz. Süresi uzun olan uzun dolar o ayrı. Böyle bir şikayet almadık. Bir şekilde sizin bağlantınızla ilgili yine. Ama nedenini tam olarak bulmak zor. Şöyle diyeyim bizim server'da sıkıntı yok.

 • deniz

  Otomobillerin makyajlanması konusundada bir video bekliyorum, bunun bilinçsizce yapılanıda çok tehlikeli oluyor.Mesela motor kaputunun üstüne keskin parçalar konuyor ama o araçlar bir insana çarptığında motor kaputunun üstüne düşsün diye tasarlanıyor.Bunları en iyi siz anlatırsınz bence. 🙂

 • aydın

  moggahs bmw m5 turbo 913 wph bence deli makina yapmış adamlar , bu arada yayınız süper emeğinize sağlık...