Paylaş Paylaş

İtopya TeknoSeyir Ultra Oyuncu Sistemi İncelemesi

Ürünün linkini burada görebilirsiniz. İtopya iş birliği ile hazırladığımız sistemlere bu ay TeknoSeyir Ultra ile devam ediyoruz. Bu ay, NZXT kasa ile topladığımız sistemde AMD Ryzen işlemci ve NVIDIA 3000 serisi ekran kartı ikilisini kullanmaya devam ediyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mustafa Sakallı @swish41

  TR'de cidden bu kadar çok pc alan var mı ki ya? Bence stokları tek haneli bunların

 • reducto @protego

  Kasada hava akışı denen bir şey yok gibi duruyor. Önü kapalı, iki tane kocaman fan olsa ne işe yarar. Yandaki minnacık deliklerden aldığı hava miktarı çok az olacak. Üstte zaten tek bir fan sığacak ızgara var.... Sistemi konfigüre ederken kasa için opsiyonel bir başka seçenek de sunmamışlar. Zaten küçük kasa herkesin istediği bişey değil. Önde type c olması güzel ama normal usbden de 2 tane olsa daha isabetli olurmuş. Bu sistemi beğenen ama daha büyük kasa isteyen veya kasayı beğenmeyenlere başka seçeneklerin de verilmesi lazım

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Nasıl kapalı? 70 dereceli rakamları 120lik radyatörle aldıktan sonra neyi sorguluyoruz?

  • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

   @protego Stoktan tutturamayınca havadan sebeplerle mi giriştin sisteme? 🤣

  • Faruk @9966558

   Bencede kapatıyorsun önü madem fanın ne işi var orada gamersnexus incelemiş front panel çıkartılınca 17°C düşmüş sıcaklık.

   https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3496-nzxt-h510-elite-case-review-making-things-worse

  • reducto @protego

   @gamsizm Bu tip hava akışı kısıtlı olan kasalarda başta her şey normal olsa dahi o filtreler biraz toz tutunca hava akışı iyice azalıyor. Arkadaşıma Vatan'ın mağazasında bir tane önü full cam kasa satmışlar 1000 küsür liraya, aradan çok az zaman geçti, diyor ki ekran kartı 90 derece niye olur. O kadar uğraştık en sonunda sorun kasada çıktı. Yan kapağını açınca 70 dereceye düştü ekran kartı. Filtreleri temizleyince sorun (kısmen) düzeliyor ama bir haftada bu sorunun çıkması işi mantıksız hale getiriyor. Ben önü mesh kasaları tercih ediyorum, birçok kişinin de önü mesh kasa sevdiğini biliyorum. İsteyen cam da alabilir elbette tasarım olarak daha iyi gözüktüğü ortada. Ama en azından seçenek verilmeli. Bunu geçtim, küçük kasa istemeyen de olabilir. Önde tek bir tipA usb'yi yetersiz bulan da olabilir. Ama konfigürasyonda başka kasa seçeneği sunulmamış

  • reducto @protego

   @9966558 @gamsizm Ön paneli çıkarınca cpu'nun 17 derece düşmesi, ekran kartının da 10 derece düşmesi olayı özetlemiş gerçekten

  • Shaiph5t @shaiph5t

   ön açık 2 adet 120mm fan var ya...

  • xpow3r @xpow3r

   @protego çok ciddi fark olmuş, tasarımsal bi sıkıntı var heralde kasada.

  • reducto @protego

   @xpow3r Önü camla kapalı, yandan veya alttan minnacık hava delikleri olan tüm kasaların akıbeti böyle. Her zaman mesh kasa tavsiye edilmesinin sebebi bu zaten

  • xpow3r @xpow3r

   @protego katılıyorum. ama uzun kullanım testi yapmadan yukarıda ki yazıda editor, sorun yok diyip kesmiş atmış. Alana hayırlı olsun

  • reducto @protego

   @anil_ Aa bu da NZXT'ydi bak unutmuşum, burada baya geyiği dönmüştü 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego Küçük kasa olsun diye topladığımız sistemde kasa niye küçük diye eleştiri getirmek saçma olur zaten. Ön tarafta hem altta hem de kapağın yan tarafında baştan aşağı hava alma delikleri var. Dolayısıyla hava alışı yeterli. Bu kasanın özelliği şık olması. Dolayısıyla mutlaka bir şeyden feragat ediliyor. Önemli olan finalde bizim işimizi bozmaması. Filtrelerin temizlenecek olması her filtreli sistemin olmazsa olmazı. Yoksa o toz içeri girip daha büyük sorun yaratacak. Zor bir şey de değil. 17 derece fark oluşsa bile bunun bana faydasını sorguluyorum. Zaten yeterince iyi soğutmuş. Ben hatta 80'e kadar çıkmasına izin verip fanları daha da sakin tutarım bu sistemde. Çok gereksiz bir sıcaklık takıntısı var. Birileri mal satmak için güzel PR yapmış sanırım zamanında.

  • reducto @protego

   @gamsizm Kasa küçük olabilir onda sıkıntı yok, sıkıntı başka bir seçenek sunulmaması. Bu sistemin sadece kasasını beğenmeyen çok kişi olacaktır. Kasa seçeneği verilirse satış miktarı da artar. Bunu söylemekte kötü bir şey yok. Filtre temizlemek de birkaç ayda bir olur. 1 haftada filtresi tıkanıp sıcaklığı artıran kasa modelleri normal değil.

   Kusura bakmayın Murat hocam ama ön paneli kapalı diye CPU'ya +17, GPU'ya +10 derece sıcaklık ekleyen bir kasayı herhangi bir durumda herhangi bir şekilde önermenin herhangi bir mantığını göremiyorum. Filtreleri 2 hafta sonra tozlandığında bu sıcaklıklar daha da artacak. İncelemede net şekilde gözüktüğü üzere hem GPU sıcaklığı, hem CPU sıcaklığı hem de gürültü bakımından onlarca kasa arasında en kötülerinden biri. Kaldı ki ssd ve anakart mosfetlerine de aynı şekilde kötü etki edeceği net. Ryzen işlemcileri 80 dereceye çıkarmanın hiç anlamı yok. Ne kadar düşük sıcaklıkta kalırsa kendi otomatik boost'unu o kadar yapıyor. Bu da doğrudan performans artışı demek. En iyi boost'u da 70 derecenin altındayken yapıyor. 65'in altında kalırsa daha da iyi. Takıntılı olmakla hiçbir ilgisi yok bunların. O grafikleri gördüğünde bu kasayı tercih edecek birinin çıkacağından şüpheliyim. Sırf önü cam olacak diye hem termal hem gürültü olarak en kötüler arasında yer alan bir kasayı (hem de bu kadar absürt fiyatlı) seçmenin finalde kime ne faydası var ben anlamadım. PR yapan kim bilmiyorum.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego Kasa seçeneği var zaten. Onların isimleri değişik. Geçen ay incelediğimiz sistemin kasası farklıydı. Filtresi iki hafta tozlanmadı. Bunlar test verisi değil. Şantiyede kullanan adamla evinde kullanan arasında da fark olur ama onu hesap edemeyiz. Benim misal evde kullandığım kasa ofise göre daha çok tozlanıyor. Ama filtreleri iki haftada tıkandı durumu yok. İlk günkü gibi hala. Bir aydır çalışıyor.

   Gürültü işi fana yapılacak ayarla çözülüyor. Sıcaklık konusunda sağladığı değer yeterli. Bu şuna benziyor. Benim Z5500'üm yeni çıkan tüm logitechlerden daha güçlü bass verebiliyor. Ama bir kere açabildim mi? Hayır. O zaman seçme şansım olsa bedava verseler Z5500 almam. Güncel bir model alır portları çeşitlendiririm. Bassı daha az olur ama değerlendiremediğim bir şey olduğu için dert etmem. Bu kasayla kurulan sistemde ısınma kaynaklı bir sorun olması imkansız. O zaman işte görüntüye önem verme seçeneği doğuyor. Takıntılı olan birine gelmez ama.

  • Faruk @9966558

   @protego Ayrıca bu kasa ile soğutma kapasitesinin sınırında olan ekran kartı ve işlemci soğutucusu kullanıldığında throttle kaçınılmaz olacaktır. Bu kasanın bence tek kullanım seneryosu az güç harcayan sistemler. Ayrıca bu sistemde günümüzde kullanılan en verimli işlemcilerden birisi kullanılmış yük altında sanırım 70w civarı güç çekiyor bu kasaya 5900x gibi 120w bir işlemci takınca o kasanın kaybettirdiği 5-10°C çok önemli oluyor.

  • reducto @protego

   @gamsizm Zaten olmayan hava akışı ve aşırı sesi yüzünden sesi kısmak için fanların devrini düşürünce sıcaklıklar iyice çıkacak. Ryzen'leri herkes biliyor ki sıcaklığı ne kadar düşük olursa boost'u o kadar fazladır, sıcaklıktan çok etkilenir. 80 derece ve üstünde boostu çok düşer. En iyi boost'u 70 derece altında verir. Tüm ryzenlerde bu böyle her incelemede bu boost olayının etkisi gözüküyor. Dolayısıyla direkt performansa etkili bir durum. Fazla değil biraz süre geçince, fanlar tozlanınca işlemcinin gpu'nun macunları birazcık eskiyince sıcaklık kendini iyice göstermeye başlayacak. Yaz aylarına daha gelmedik bile. Ön cam yüzünden anakart mosfetleri ve ssd'ye eklenen sıcaklıkları da bilmiyoruz. Bu sisteme yükseltme yapmak isteyen olursa o zaman sonuç zaten iyice kötü olacak çünkü onları soğutmak daha da zor. Bu kadar pahalı bir kasada böyle saçmalıklarla uğraşmanın bir mantığı yok. Hem termal hem gürültü olarak en kötülerden. Gürültüyü kıssan termali kötünün kötüsü olacak. Hala 17 derecelik sıcaklık farkının önemsiz olduğunu söylüyorsanız birbirimizi ikna edemeyiz demektir. Ben bu kasayı(ve benzer kasaları) kimseye önermem. Sizin de şu grafikleri gördükten sonra bu kasayı kendinize alacağınıza inanmıyorum.

  • xpow3r @xpow3r

   @protego yahu zaten toplam kasa içinde ki sıcaklığı arttımanın mantığı ne ? hayır anlamadığım, herşeyi geçtim bilgisayar mecrasında (burda takılanlar az çok anlar heralde bu işlerden) 17C lik yüksek farkı savunma neden. ilginç ya.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @9966558 Soğutma kapasitesinin sınırında mı bu sistem?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @xpow3r Bu bir sistem. Kasa incelemesi değil. İçindeki bileşenlerin hepsi birbirine oranlanarak konuldu. İşkence testinde elde edilen maksimum sıcaklık 70 derece ki oyun vs açıldığında daha da düşüyor. Üstelik sistem AMD'nin boost frekansına tam olarak çıkabiliyor. Şimdi birinin benim koşullarımdan bağımsız ve komple farklı bir sistem ile yaptığı bir testin sonucuna bakıp kafanızdan sorun uyduruyorsunuz. Bu sistemde bir sorun var mı? Yok. O zaman neyi dert ediyorsunuz? Kendi toplayacağınız sistemde benzer soğutma ile sorun yaşar mısınız? Videoda söylediğim gibi 5900X takarsanız yaşarsınız o zaman da ona göre bir soğutma çözümü uygulanır. Siz herhalde 5600X'i öylesine seçtiğimizi zannediyorsunuz. Şu ana kadar bana bu sistemle ilgili bir tane sorun gösteremediniz. Alakasız şeyler söyleyip duruyorsunuz.

  • Faruk @9966558

   @gamsizm Sistem çalışacaktır beklendiği gibi sıcaklıktan dolayı belki %3-5 performans kaybı olabilir ama daha serin çalışabilecek kasalar varken neden bu kasayı tercih edelim. Hatta kasanın mesh olmasına bile gerek yok.

  • xpow3r @xpow3r

   @gamsizm tamam murat bey siz haklısınız. benim için artık sizin incelemelerinizin bi kıymeti yok.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego Ben sizin gibi uydurarak konuşma lüksüne sahip değilim. Sistem ortada. Sonuçları da ortada. Ne toz sorunu var ne havalandırma sorunu var ne de sıcaklık sorunu var. Bunların hepsi veri ile sabit. Buna karşılık bana benim sistemimle alakası olmayan sonuçlarla ve hayali senaryolarla geliyorsunuz. Ayrıca boost yok dediğiniz sistem boost hızlarına defalarca çıkıyor test esnasında hepsi kayıtlı videoda.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @xpow3r Sıkışınca böyle tabii 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @9966558 Sıcaklıktan dolayı %1 bile kayıp yok.

  • reducto @protego

   @gamsizm Videoda COD'da 70 derece işlemci sıcaklığı gözüküyor. Max boost'una kaç çekirdeği aynı anda çıkabiliyor ve orada ne kadar kalabiliyor? Videoda 4525Mhz'e kadar düştüğü görülüyor işlemci 70 dereceyi gösterdiğinde. 65 derecedeyken 4650Mhz'de. 70'e doğru çıktığında boostu dalgalanmaya başlıyor ve sıcaklık 70'ken 4525'e kadar iniyor. Ve bunu 80 dereceye çıkarsak sorun yok mu gerçekten sizce? Kaça inecek boost? 4200'e mi? İşlemciyi daha sıcak çalıştıran oyun da olacaktır ve boostu daha da düşecektir. Bu kasanın termal sorunu var ve işlemci performansına etki ettiği görülüyor. Net bir termal sorun. Gözümüzün önünde. Sıcaklığı 17 derece kökleyen bir şeyi savunmanın kimseye faydası yok.

  • xpow3r @xpow3r

   @gamsizm tamam haklısınız diyorum, neyi uzatıyorsunuz sıcak sisteminizle size mutluluklar.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego 80 derece değil 100 dereceye çıkaralım sorun olsun nasıl olsa atmak serbest 🙂 80 dereceye nasıl çıkartacaksınız? Sistem buna izin vermeyecek. Silent profilinde bu değerler. Ek olarak eğer dalgalanma istemiyorsanız kendiniz zaten overclock yapar işinizi boosta bırakmazsınız. Ki zaten öyle hedefler varsa herhalde 120 mm sıvı soğutmaya da girilmez. Hiçbir şeyi değiştirmeyin 240mm soğutma takın 70 derece altı hem de sessiz şekilde gelsin. Kasayı değiştirince kesin 60 derece olacak diyebiliyor muyuz tamamen aynı soğutma ile?

  • Shaiph5t @shaiph5t

   @xpow3r ısınacağını nereden çıkarttın?

  • reducto @protego

   @gamsizm Murat abi inceleme ortada. İncelemeye yalan demiyorsan neyin ne olduğu net. Ortada en ince detayına kadar yapılan, onlarca kasa arasındaki en kötü soğutmalardan biri olduğu halde en kötü ses seviyelerinden birine sahip olmayı başardığını gösteren bir test var, bir de bunların hiçbirinin yapılmadığı sizin testiniz var ve o incelemeyi gösterince hayali falan diyorsunuz. Tamam, kasanın ön kapağını çıkartın, tüm testleri yapın yan yana koyun görelim madem hangi komponentler kaç derece soğuyacak. Bu testi yapmayacaksanız ben en ince detayına kadar sayfalarca yapılmış incelemeye güveneceğim kusura bakmayın.

  • xpow3r @xpow3r

   @shaiph5t sende haklısın ısınmaz, o fanlar vs. hep süs.

  • reducto @protego

   @xpow3r İtopya çalışanı heralde

  • Shaiph5t @shaiph5t

   @xpow3r fanlar var ısıyı dışarı atacak heralde... testlerde zaten 70 derece üst değer olduğunu kanıtlamışlar...

  • reducto @protego

   @shaiph5t Buyrun kanıt. 1700TL değerinde ve en kötü termale sahip ürünlerden biri. Paranızla rezil olmak hayırlı olsun size. https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3496-nzxt-h510-elite-case-review-making-things-worse

  • Shaiph5t @shaiph5t

   @protego işlemci ne farkında mısın? intel ile soğutması zor olur intel µ mangal olduğundan buzun altında bile ısınıyor... işlemciye göre yorumla...

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego İncelemeye yalan demiyorum benimkiyle alakası yok diyorum. Böyle karşılaştırma olur mu? Bu tip testlerde ortam sıcaklığı bile değiştirilmez. Klima ile sabit tutulur. Bizde kasa dışında aynı olan bir şey yok. Dolayısıyla orda elde edilen sonuç bizi bağlamaz. Bu kasanın birebir aynı soğutma performansı olduğu iddia edilemez. Belki daha kötü bile olabilir. Test şartları aynı değilse karşılaştırma geçersizdir.

   Eğer imkan olursa test ederim. Ön taraftan aldığı hava zaten içeriyi epey besliyor. Burda bence içerdeki sıcak havanın tahliyesi tek fandan ötürü darboğaz yapar. Ama o tarz sistemlerde o tek fandan alev çıkıyor. Bunda öyle bir şeye de rastlamadım.

  • reducto @protego

   @shaiph5t 😂😂😂😂😂😂😂😂😂
   Hiç güleceğim yoktu. Intel olsa ne farkı var. Ön kapağı çıkarınca 17 derece soğuyor. Ekran kartı da 10 derece soğuyor. Kasa içindeki havanın ölçümleri de var. Sonuç aynı. Zahmet edip attığım şeyi daha okumadan yazacaksanız yazmayın. Şu söylediklerinize TS üyeleri anca acı bir gülümsemeyle bakarlar. sdn değil burası

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @xpow3r Sizler iyi ki küp kasa devrini yaşamadınız. Daha çok ısınan bileşenler, daha küçük alan tek fan düşük profil...

  • Shaiph5t @shaiph5t

   @protego ekran görüntüsüne bak oyun esnasında... bence ısınma sorunu olmaz...

  • reducto @protego

   @gamsizm İnceleme şartlarının farklı olması hiçbir şeyi değiştirmiyor. İncelemedeki onlarca kasa arasında bu model termal ve ses olarak en kötülerinden biri. Bunu hiçbir şey değiştiremez. Kasanın ön panelini çıkarınca sıcaklıkların 17 dereceye varan şekilde düşmesini de hiçbir şey değiştirmez. Bu kasanın termal sorunu var. Bunun reddedilebileceği bir senaryo yok. İşlemciye 360mm soğutma da takılsa, gpu'ya custom soğutma da takılsa bu kasanın termal sorunu olduğunu hiçbir şey değiştirmiyor. Orada olan sonuçlar burayı bağlamaz falan değil. Gayet bağlar. Siz ekran kartı alırken iki farklı marka(ancak aynı model) arasında 17 derece sıcaklık görseniz "ya benim sistem farklı beni bağlamaz" demezsiniz. İki farklı cpu soğutucusu arasında 17 derece fark görseniz beni bağlamaz demezsiniz. Öyle bir mantık nerede var. Neyse daha fazla yazmayacağım. Kendinize almayacağınıza yemin edebileceğim ama kanıtlayamayacağım ancak tahmin edilebilir sebeplerle savunmaya devam ettiğiniz kasa yüzünden daha fazla zaman harcamak istemiyorum gerçekten.

  • reducto @protego

   @shaiph5t Görüyorum görmez miyim. Sıcaklık 70'i vurduğunda boost'un 3650'den 3525'e kadar indiğini de görüyorum. 300TL'lik mesh kasaların yanından bile geçemeyen bir termal çözüme ve gürültüye sahip 1700TL değerinde bir gereksizlik. Size iyi günler, daha fazla yazmayacağım. Herkesin gerçeği bildiği ama yine de tartıştığımız anlamsız bir durum.

  • xpow3r @xpow3r

   @gamsizm beni etiketmezseniz sevinirim. benim için konu kapandı. yaşımı bilmeden genelle yapıp konuşmayın.

  • Shaiph5t @shaiph5t

   @protego sadece oyun için render için kullanılacak hiç bir sıkıntı olmaz... işlemci intel mi? hayır sorun intel olursa var...

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @xpow3r Sizle konuşmaktan zevk aldığım için yazmıyorum zaten. Cevaplardan rahatsız olacaksanız konuya girmeyin.

  • reducto @protego

   @shaiph5t Sayın itopya çalışanı. Şu dediğinizi sdn'de belki dersiniz ama burası TS. Burada anca gülerler bu iddiaya. Sorun Intel'de oluyormuş 😀 Neyse gerçekten size iyi günler çıkıyorum bu anlamsız tartışmadan.

  • Shaiph5t @shaiph5t

   @protego ne alaka ürünün performansı ortada µ mangal ile kullanmazsanız sıkıntısız gayet iyi kasa... alt taraftaki kısım olmasa dahada iyi olurdu... sadece seyirci... sayın vatanbilgisayar satış teknisyeni...

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @protego Bilimsel yöntemin sencesi bencesi olmaz. Bu sistemle bendeki kıyaslanamaz. Belki ben yapsam aynısını 25 derece fark edecek.

   Bu videonun hiçbir yerinde en iyi termal çözümü sunan kasayı aldık ifadesi geçiyor mu? Hayır. Olmayan bir iddiayı varmış gibi savunuyorsunuz. Bu kasanın iddiası en başında da söylediğim gibi şıklık. Bunun için ideal bir soğutmadan feragat edildiği belli. Biz de sistemi ona göre kurduk ve finalde elde ettiğimiz değerlerde en ufak sorun da yok. Sistem AMD'nin belirlediği değer içinde çalışıyor. 95 derecede throttle yapan bir işlemci burada 70 derece işkence sonucu aldı. Boost hızlarına da oyun esnasında çıktı ki zaten anca orda çıkar. 25 derecelik açıklık oldukça güvenli. Bunu yaz sıcağı ile kapatamayız. Kaldı ki test şartları sokak sıcaklığı değildi 23 dereceydi.

   Bundan daha iyisi elde edilmek istenirse soğutmasından kasasına farklı bir sistem kurulur. Ama bu kadar şık olur mu? Hayır diyemem seçilen ürüne bağlı derim.

 • Jpage @jpage

  Henüz izlemedim ama Ram 16gb kurtarır mı? Ekran kartı belleğinin bile 12 gb olduğunu düşünürsek, sanırım en yakın güncelleme gerektirecek bileşen ram olacak. Ben olsam 32 takar kafam rahat ederdim. Eğer iş için de kullanılacaksa 16 gb çok rahat doluyor.

 • Halil @hcaktuna

  Nzxt tasarımları çok iyi oluyor.

 • psaiduck @ugurcansayan

  Kasanın yalın ve duru bir güzelliği var, estetik 9/10 puan benden 🙂

 • alfaaur @alfaaur

  Arkadaşlar, kasanın ön paneli mesh yapıda olması ile cam olması arasında sadece daha iyi hava alması ile ilgili bir ilişki yok, ne kadar iyi hava alırsa o kadar toz kasa içine girer, önlemek için filtre koysalar sürekli her 2-3 haftada temizlemek zorundasın aynı performansta kullanabilmek için ki filtre hava akışını yavaşlatacaktır, dolayısı ile her sistemin kendine göre avantaj ve dezavantajı var, alacak olanlar buna göre tercih yapacaktır, ve bu tarz sistemler hazırlanırken eldeki stoklar gözetilir, stok fazla olan yada satılması istenen ürünler bir araya getirilir. Almazsınız olur biter. 🙂

  • reducto @protego

   Benim kasam boydan boya mesh panel ve boydan boya filtresi var. 2-3 haftada bir temizlemek falan gerekmiyor çünkü mesh kısmı çok büyük. Bu da hava alabildiği bölgenin daha büyük olduğu anlamına gelir ki tozlanma kaynaklı tıkanması daha az olur çünkü bölge büyüktür, Izgarada cm2 başına düşen hava basıncı azalır, bu filtreye toz çekimini azalttığı gibi filtreden içeri kaçan toz miktarını da azaltır. Hava aldığı ızgara küçük olduğunda ise daha küçük alandan daha fazla basınçla hava çekmeye çalışacağı ve alan çok küçük olduğu için cm2 başına basınç artar, hem filtreden daha çok toz içeri kaçar hem de daha fazla hava daha küçük alandan geçmeye çalıştığı için tozlar o filtreyi daha hızlı tıkar. Birkaç kasa kullanan herkes bunu bilir. Filtre bu kasada da var zaten olmak zorunda yoksa kasanın içi 2 ayda toz yumağına döner. Farkı filtrenin minnacık olması çünkü hava ızgarası minnacık.

   Evet bu tarz sistemler hazırlanırken stoklar ve anlaşmalı markalar gözetilir bunu herkes biliyor. Burada sorun konfigürasyonda tek bir seçenek konması. Şu sisteme bir tane daha az satılan kasa bulunup mesh seçenek olarak eklenebilirdi rahatlıkla. Burada olay benim veya buradaki arkadaşların tercih edip etmemesi değil. Bu tip hazır kasaları genelde bu işleri çok bilmeyenler alıyor. Maksat onlara yardımcı olmak. Ön paneli yüzünden 17 derece fazla sıcaklıkta çalışan kasayı bilerek alacak herhangi biri olacağından şüpheliyim

 • sangreal_1905 @sangreal_1905

  Uzun bir süre NZXT'nin bu kasasını heves edip sonra fiyatı nedeniyle vazgeçip Corsair 4000X aldım. Kasa şık fakat 1500-1600 TL'gibi fiyatlar korkutucu. 1100 - 1200 bandında kalsaydı düşünülürdü fakat bu haliyle tuzlu. Küçük kasa isteyip aynı zamanda hava sirkülasyonu iyi olsun diyenler Phanteks P300A' ya bakacaklar.

 • Temp @temp

  Kasa şık duruyor tamam da sıvı soğutma desteği falan sıkıntılı. 120mm dışında sıvı soğutma takmak olanaksız.
  Ön kısıma takılır tabi ama o zaman da orjinalini bozmuş olacağız. Çok kafama yatmadı.
  Ama yeterli geldiğini düşününce mantıksız da gelmedi. En büyük mantık hatası fiyat kısmında onun dışında gayet güzel, ben beğendim. 🙂
  15.000 3060'lı sisteme çok para.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Ben bu itopya'ya zerre güvenmiyorum...

 • altalena @altalena

  3060'lı sistem bu kadar para asla edemez, düşünen varsa almanızı asla tavsiye etmiyorum. Teknoseyir'in tavsiye etmesini de doğru bulmuyorum. Er ya da geç ekran kartı fiyatları duyurulan fiyatlara dönecek, doların 15 falan olması lazım bu fiyatların normal olması için, öyle bir uçurum var oturup hesaplayabilirsiniz. İki ekran kartı krizinde de beklemiş biri olarak beklemenin kötü olduğunu biliyorum ama bu Levent Pekcan'ın da ifade ettiği gibi ekmek değil su değil, beklemek mümkün.

  Şu fiyatta almanız durumunda Nvidia, disbritör, perakende satıcı ve varsa başka aracıların birine veya birkaçına veya hepsine hayatlarında kazanmadıkları kadar kar payı ödemiş oluyorsunuz. Yaptıkları fırsatçılık. Çok zenginseniz bile bunlara para kazandırmak yerine yurtdışından almanızı tavsiye ederim. Tr'deki fırsatçıya para kazandırmamış olursunuz en azından.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Yalnız bu şişkinlik TR piyasasına özel değil. Yurt dışından uygun fiyata size kalır mı büyük şans. Şu an global bir yonga krizi var. Coin, corona, üretim derken her şeyin fiyatı şişiyor. Düzelince alırsınız demek mantıklı gibi gözükse de iki sene sonra iyi ki almışız zamanında demeyeceğinizi garanti edemezsiniz. 3000 serisine sabretmeyip 2000 serisi kart alanlar şimdi şükrediyorlar mesela. Hem kur avantajı var hem de kartları insani fiyatlarından aldılar. Bazı arkadaşlarım ise kartları coincilere satıp Xboxa geçti kalan para da yanlarına kaldı.

   O yüzden ben şahsen şu şişkin fiyatlara donanım alanlara kötü ettin diyemiyorum. PC bileşenleri dışında aldığım ekipmanların tamamında korkunç kardayım mesela. Alırken tereddüt etmiştim halbuki. İdare ederiz eldekiyle diye ama şimdi iyi ki almışım diyorum.

  • altalena @altalena

   @gamsizm TR piyasasına özel değil ama TR piyasasındaki mevcut aracılar -Perakende satış yapanlar hatta ona satan disbritör- dahil olunca ve bunlar çok fahiş kar payı koyunca fiyat ekstra uçuyor. O yüzden yurt dışını önerdim, yakalamak zor ama olması gerekenden pahalı olsa bile kesinlikle çok daha uygun fiyat olur. O yüzden biraz takip edip fırsat kovalamak, fırsat gelene kadar da beklemek en ideali bence.

   Sizin topladığınız sistemin dolar bazında olması gereken fiyatı hesaplamam zor, o yüzden fiyatı düz bir örnek vereyim: RX 6900 XT'nin MSRP'si 1000 dolar. Güncel kurla 8135TL+ 1627 (%20 kdv) toplam yaklaşık 9762 TL yapıyor. Tekrar dolara dönersek, 1200 dolar ediyor her şey dahil. Türkiye'de piyasası minimum 17-18 bin TL. 1200 doların 16-17 bin TL etmesi için kurun yaklaşık 14-15 TL olması lazım. Mübalağa gibi duruyor ama gerçek bu. Her kartta benzer oranlarda bir fahiş fiyat farkı var.

   Yani bitcoin ve üretim sorunlarının bitmesi beklendiğinde dolar 14-15 olmadığı sürece her türlü bu fiyattan daha düşüğe kart almak mümkün olacak. Yeter ki MSRP'ye dönülsün ki geçmişteki bitcoin krizinde bu yaşandı ve çok uzun sürmedi. Arada bu denli büyük farklar olmasa, TL'nin zaten değer kaybedeceği ve o zamana zamlanacağını düşünerek alınabilirdi ama bundan çok daha büyük bir fiyat farkı var ki ekstra vergili konsol bile çok daha ekonomik kalıyor bu ekran kartlarının yanında.

   Ayrıca TL'nin değer kaybı riskini önlemek için eğer nakit varsa dolar alıp beklemek de çözüm olabilir.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @altalena Şöyle, sistem içinde bu kartların fiyatları tek satışa göre çok daha düşük. Tek satılmasına engel olmak için fiyatı yüksek tutuyorlar. Çünkü bir ekran kartında stok tükendiğinde ki elinizdeki tüm stoğu alan bir kitle var, o sistemdeki on adet parçayı da satamıyorsunuz. Bu kimsenin işine gelmiyor. Zincirleme felaket. Mesela siz monitör satıyorsunuz diyelim sizin bir satış hedefiniz var maaşınız bile buna bağlı. Ekran kartı yok diye oyuncu monitörü de gitmiyor. O yüzden ekran kartını sistemle satmaya çalışıyorlar ki çarklar dönsün. Bu coincileri durdurur mu? Hayır. Bizim bu sistemi alıyor kartı ayırıyor geri kalanı satıyor 🙂

  • altalena @altalena

   @gamsizm Satıcı tarafı için dediğiniz şeyler mantıklı ama finalde bu işten bizler, oyuncular zarar ediyoruz. Fiyatları ve kartların değerini öyle veya böyle miningçi tayfa belirliyor. Oyunculara sistem satabilmek için oyunculara daha pahalıya ürün satmak gibi absürt ama görece çalışan bir çözüm var ortada 😀 Direkt kart almak ölümse, hazır sistem sıtmayı kabul etmek desem yanlış olmaz sanırım.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @altalena Evet. Sadece şuna katılmıyorum, oyunculara sistem satabilmek için ekran kartını yüksek fiyata satıyorlar ancak bu hiç olmasa, sistem almak isteyenler de alamayacak. Yani şunu görmeniz gerekiyor, karşınızda sınırsızca kart alan maddi sorunu sıfır olan kişiler var. Bunlara karşı bir tedbir almazsanız oyuncu ister tek kart alsın ister sistem alsın, kart bulamaz. Yani oyunce burda her senaryoda kaybediyor. O yüzden sıtmayı kabul etmek kısmı doğru. Çare Series S 🙂 Bir de vergisi düşerse ne mutlu.

 • sangreal_1905 @sangreal_1905

  Hemen hemen tüm yorumlari okudum.Genel kani kasanin hava akisinin iyi olmadiği yonunde. Katiliyorum. Fakat atlanilan bir nokta var. Referans olarak verilen incelemeler gercek kullanim senaryolarini yansitmiyor. Bu kasa sicaklik yönünden eğer extreme overclock yapilmayacaksa üzmeyecektir.

  Phanteks P300 kullandim uzun süre.Ön panelde alttan üsten hava aliyor. Fakat neticide önü kapali bir kasa bana sicaklik konusunda hicbir zaman problem cikarmadi. Bu kasayla Ryzen 3 1200 , R5 2600 , R3 3100 ve 5600X kullandim. Sicaklik konusunda genelde sikintim olmadi.

  NZXT H510 Elite gibi kasalari alanlar genelde tematik sistem oluşturan , sicaklik kaygisi olmayan ayni zamanda sistemini iyi taniyan ve ona göre tunning yapan kisiler oluyor. Bu kasanin yukarda da belirttiğim gibi en büyük sıkıntısı fiyati. 1200-1300 bandinda kalsaydi bence TR 'de de iyi satacağini düşünüyorum. Dünya genelinde populerligi olan bir model şuanda.

 • harkab @harkab

  Alayım dedim, stok yok 🙁

Benzer Videolar