Paylaş Paylaş

Fotoğraflarınızı Değerlendiriyoruz – Bölüm 2

ViewSonic sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz, fotoğraf değerlendirme bölümlerimizde sıra ikinci bölümde. Fotoğraf Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Serkan Bakır, gönderdiğiniz fotoğraflardan seçtiklerimizi değerlendiriyoruz.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

 

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir
Instagram ► https://www.instagram.com/teknoseyir/
iTunes ► Haftalık Gündem Değerlendirmesi http://teknoseyir.com/podcast_hgd
iTunes ► Teknoloji ve Bilim notları https://teknoseyir.com/podcast_tbn

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mücahit Köse @mucahitkose

  İlk bölüme göre o fazla ayrıntıcılıktan uzak, gerçekten beklediğim gibi olmuş.

 • Kerem Pekçabuk @kerempekcabuk

  08:32 'deki fotoğraf bana ait. İsviçre Pilatus dağında çektim. Arka planın olduğu fotoları da yollamıştım diye hatırlıyorum 🙂 Çiçekler İsviçre Alplerinden toplandı. Fotoğraf HTC 10 ile çekildi.

 • Servet @enigmasi

  Budapeşte meclis binasını gördüm sanki

 • kolcu @kolcu

  Fotoğraflar ile işim olmaz ama keyifle izledim ...

 • PCMODTR @pcmodtr

  dslr ile fotograf çekiyorum ama yine de beni sarmadı.

 • PCMODTR @pcmodtr

  derken kime sordun üstat
  (Nikon d7000 Sigma 18-35mm f/1.8 DC HSM Lens)

 • Regulus @regulus

  Siteye her girdiğimde "Türktelekom'da fırsat bu fırsat" diye sesli reklam videosu bir tek bende mi oynamaya başlıyor? Sesi de yüksek, biraz rahatsız edici. @gamsizm

  • HaYTo @hayto

   açmı kalsın adamlar bırak 3.5 reklam cıksın

  • Regulus @regulus

   @grodio Hiçbir ücret ödemeden aktif olarak fayda sağladığım ve reklam konusunda etik kurallara bağlı kalmaya çalışan bir siteye girerken reklam engelleyici kullanmam. Bu sebepten Tekno Seyir içim de kullanmam. @hayto Yukarıda bahsettiğim gibi Tekno Seyir reklam konusunda belli kuralları olan bir site. Siteye girer girmez kendiliğinden oynamaya başlayan videolu reklamlar konusunda site yönetiminin de hoşnut olmadığını bildiğim için böyle bir yorum yapma gereği duydum.

 • seckyn @seckyn

  İlk bölümde hangi kritere göre seçtiklerini açıkladılar. Değerlendirme yaparken eğitici bilgiler verebilecekleri ve dikkat edilmesi gereken önemli unsurları açıklayabilecekleri fotoğrafları seçtiler.

 • Afsinyus @ufo

  abi acayip bilgilendirici. Çok teşekkürler. Anlayana ciddi rehber niteliğinde..

 • Servet @enigmasi

  Zifiri karanlıkta ancak uzun pozlamalı fotoğraflar çekebilirsin

 • naturaldai @naturaldai

  Gonderdigim fotografi gorunce birden heyecanlandim

 • mavi @mavi

  Cefakar anam da beyefendi kadar yorumlar. Bu seri duyurulduğunda teknik boyut ağırlıklı olacak diye umutlanmıştım.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Çoğu kişi o hataya düşüyor. Günümüzün makinelerinde ve cep telefonlarının otomatik çekiminde zaten teknik kısım sizin elinizden çıkıyor. Genelde doğru pozlamalar elde ediliyor. Cep ile çeken adama ISO'yu düşür demek doğru olmaz. Çünkü zaten kendi karar vermiyor. Gelen fotoğrafların %90'ında sıkıntı kadrajda. Fotoğrafın kadraj ve sonra ışığı ayarlama işi olduğunu fark etmeyen birinin ilerlemesi mümkün değil.

 • Berk GÜVERCİN @berkguvercin

  @gamsizm Levent abinin dediği gerçek olmuş 😀 https://youtu.be/RpXNyWPfs8E 16 sensörlü akıllı telefon ayarında kamera.

 • Erman @ermanyurdakann

  Dalga falan geçmiyorlar. "Gece çekimi hava kararmadan yapılır" bir nevi atasözü gibi bir şey fotoğrafta. Uzun pozlama yapılmadan, tripodsuz çekim yapılması kast edilerek söylenen bir sözdür bu. Uzun pozlama ile gece fotoğrafı terim olarak farklı şeylerdir, gece fotoğrafı uzun pozlama ile çekilir diye bir mantık yok.

 • automatte @automatte

  Türkiye'de fotoğraf ile alakalı çok az bu şekilde video var. O açıdan bu seriler çok önemli. Fakat şurada bir kuş olsaydı tavrı eski geleneksel akademi kafası (1990'lar Mimar Sinan GSF , Marmara GSF gibi). Fotoğrafla uğraşan amatörleri düşündüğünüzü biliyorum fakat kafanızdaki bu kitleye oluşan algı onları fazla aşağıda gördüğünüzü gösteriyor biraz. Teknik durumları fazla öne çıkartıyorsunuz. Üçte bir kuralı artık mazide kaldı. Artık daha önemli durumlara bakıyor dünya. Bir fotoğraf nasıl daha değerli olur kısmınıda anlatmanız lazım. Bir kişi bulunduğu ortamı inceleyerek, gerekliyse orada zaman geçirerek kafasında nasıl fotoğraf çekebilir, insan çekecekse nasıl davranması gerekli gibi şeyleride araya sıkıştırıp anlatmalısınız. Sadece grafik, renk ve kompozisyon gibi şeyler anlatmanız bence birçok insan için yersiz. Anlıyorum bu seri gönderilen fotoğraflar için yapılıyor ama sadece gönderilen obje üzerinde konuşmak bence yetersiz kalıyor. Bunların dışında fotoğrafla alakalı bu tarz videoları arttırmanız çok iyi olur.. Lütfen yanlış anlamayın sadece bir izleyici olarak kalmadan arada bu şekilde eksi eleştirileride yapmak istediğim için yazıyorum. Kısaca teknik dışında felsefe olarak da yorumlamanız gerekli. Yabancı bir arkadaşımla izledik. Ona neler anlatıldığını falan özet olarak söylediğimde çok şaşırdı. Bu tarz bilgilerle alakalı internette tonla bilgi olduğunu, şurada bir kuş olsun gibi yorumlarıda anlamadığını belirtti ki bu arkadaş fotoğrafçı değil. Fotoğrafta teknik ağırlıklı yorumları yaparken birazda fotoğrafı okuyarak davranırsanız çok daha verimli olacak bu seri . O kadar video yapıyoruz emeğe saygı gibi şeyleri düşünecek insanlar olmadığınızı bildiğimden yazmak istedim. Sevgiler.

 • mgunes @mgunes

  Videoyu az önce gördüm ve uzun yıllardan beri fotoğraf çeken veya çekmeye çalışan bir amatör olarak ilgimi çekti ve sonuna kadar seyrettim.
  Biraz not aldım.
  İzlenimlerimi aktarayım.
  -- Önce çok eğitici bir video. Fotografları değerlendiren ve eleştiren hocamıza çok teşekkür ederim. Çok güzel ve eğitici bilgiler verdi. Diğer bölümleri mutlaka izleyeceğim.
  1 -- Gelen fotograflar maalesef çok kötü. İyileri buysa dedirten cinsten.
  2 -- Cep telefonu ile çekilenlere hiç bakmayın derim. Cep telefonu kamerası genelde anı fotografları için üretilmiştir. Ne kadar pahalı olursa olsun telefonda güzel görülen fotografı bilgisayara attığınız zaman gerçek durumu ortaya çıkıyor. Fotografa meraklı kişiler lütfen biraz masraf edip bir DSLR almalılar…
  3 -- Drondan bahsedildi. Dronla çekmek güzel olabilir ama maalesef kötü niyetlerle kullanımı ortaya çıkınca şehir içinde kullanımı yasaklandı. Polis gördüğünde düşürüyor.
  4 - Son olarak yukarıda yer alan eleştirileri okudum. Çok densiz bir şekilde hocaya saygısızlık yapılıyor. Kardeşim, fotograf adına bir şey bildiğin yok. Bari sesini kes te niyetin varsa bir şeyler öğrenmeye bak.

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   Kasıtlı hatalı fotoğraflar seçiliyor diye biliyorum.

  • JohnSmith @johnsmith

   Benim fotoğrafçılıktan anladığım sanırım sizin 'anı fotğrafı' dediğiniz olay. Ben gerçeklere tanıklık etmek isterim. Mizansen oluşturup fotoğrafını çekmem. Öyle yapmak isteyenler ressam olsa daha iyi olur, ya da bilgisayarda 3 boyutlu çizim yapsınlar. Kafanda bir kompozisyon varsa niye 1 yıl o durum oluşsun diye bekliyorsun? Resmini yap, tuale aktar kafandakini, hatta çok daha öte fantazileri de bu şekilde elde edersin.

   Ben olayı çözdüm yani, sanatçı ruhlu adam, ressam olamamış, güzel çizemiyor, bari fotoğrafçı olayım demiş, en yakın çözüm onu görmüş, kafasındaki fotoğrafı çekmek için uğraşıp duruyor. Oysa gerçek fotoğrafçı kafasındakini değil gördüğünü, o anı, fotoğrafıyla ölümsüzleştirir. Gerçek fotoğrafçılık ölmez ama mizansen fotoğrafçılığı teknolojideki gelişmelerle ölmeye mahkum.

   @yhackup Sanatta hata olmaz. Müzikte serbest jaz diye bir tür var, en uyumsuz notalar yanyana, yani teknik olarak bile sanatta birşeye 'yanlış' diyemezsiniz, sanatsal olarak eleştirmek apayrı bir konu, bu kadar tepeden bakılmaz, binalar önden çekilir gibi saçmasapan kural olmaz, mimari katalog çekimi için olur, sanat için olmaz.

   Son söz: Sanata saygı lütfen. Önce sanata saygı.

Benzer Videolar