Paylaş Paylaş

Ford Kuga 1.6 EcoBoost 180bg AWD İncelemesi

Ülkemizde binekten lükse terfi için en popüler seçenek olarak kabul görmüş kompakt SUV araçlardan bir diğeri Ford Kuga testimizde. Sınıf liderliği iddiasındaki modelin Focus'tan ne kadar fazlasını sunabildiğini, handikaplarını ele alıyoruz. İyi seyirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • MustafaYavas @mustafayavas

  Çay var, kurabiye var. #Otoseyir var. Şahane bir gece.

 • Agab @agab

  Mis gibi arabaya eski yılları hatırlatan öyle arka tasarım niye yapılır ki 🙁

 • Melih AYDIN @melih_aydnn

  hacı murat inceleseler gene izlerim 😀

 • GungorGuzel @gungorguzel

  Abi o piano biack nedir ya. Çok ucuz ve kalitesiz duruyor.

  • Can Akbulut @can

   Seven adamlar var. Ucuz da. Sahte karbonfiberden iyi yine ama ben de şikayetçiyim, parmak izleri bir yana yansımalar bile yetiyor göz yormaya.

  • GungorGuzel @gungorguzel

   @can parmak izini geçtim (normalde bu bile geçilmez ama olsun)
   tozlanıyor. Üstünde nokta nokta lekeler oluşuyor. Habire toz beziyle uğraşmak lazım. Kişsel bi durum galiba ama benim çok canımı sıkıyor bu durum. evimde kullandığım TV, PS4 vb. elektronik ürünleri bile sırf bu sebeple beyaz aldım. Çok zorda kalır ve tercihim olmazsa mat siyah ürünleri seçiyorum. Galiba dosğrusunu söylemek gerekirse biraz fazla takıntııyım 😀

 • t_d @td

  Keşke ülkemizde de şu ekran alınabilse.

 • Meriç Türkbıkmaz @meric

  Arkadaşlar biri yazmadan ben yazayım; cam tavana yapıştırdığımız kameranın sallantısı için şimdiden çok özür dileriz, görüntüleri inceleyip farkettiğimizde artık çok geçti 🙂

 • Meriç Türkbıkmaz @meric

  @maximilian Haldex kavramayla gücün %10-15 lik bir kısmını arka aksa gönderen bir aracın arazi performansında gösterecek bir şey yoktu. Ayrıca ben 0-100 videosunu çektim, montajda girmediyse ben ilaveten yükleyim, link vereyim buraya. 6-ileri viskoz kavramalı otomatik şanzımanın tepkileri çok gecikmeli, 0-100 9 saniyeyi geçiyor.

  • umut.b @umut-b

   çok hatalı bir bilgi. birincisi kuga'da haldex kullanılmıyor. o ilk kasada kullanılıyordu. yeni kasada kullanılan sistem Torque Vectoring Control ile birlikte ford tarafından geliştirilen yeni bir awd sistemi.. arkaya %15 falan vermiyor tam tersine gerekirse tüm torku arkaya verebiliyor, önden çekişli girdiği virajdan arkadan itişli olarak çıkmak tek tekere tüm torku verebilmek gibi yetenekleri var. araç arazi konusunda subarular hariç şu ana kadarki en yetenekli araçlardan sınıfında. aynı sistemin benzeri range rover evoque'de de kullanılıyor.

 • civilization @civilization

  Görüntü kalitesi çekim teknikleri 10 numara ama bilgi olarak çok eksik var ts'de. İki ekipde bilgili ama otopark hardcore takipçi içeriği, ts ise softcore içeriği üretiyor gibi. Bence ts'nin otoparktan ilham alması gerekiyor

 • Can Akbulut @can

  Başkalarını tenkid ederken aynı hatayı yapma lüksümüz yok. Trafiğe kapalı alan tahsis edilmedi bize. Haliyle tüm çekim trafiğe saygı gösterilerek tamamlandı.

  Videodaki esas değerli içeriği" boş, bilindik konuşma" diyerek geçiştirirseniz istifade edemezsiniz. Dinleyin, Tom & Jerry gibi izlenecek video değil bunlar...

 • Can Akbulut @can

  Gece daha tehlikeli, kamera karanlıkta çalışmıyor.

  Arabaya ıslak çimende patinaj çektirmemizi görmek gerçekten hoşunuza gitmeyebilir. Boş iş. İzlemeye değer arazi çekiminden ben başka şey anlıyorum, bu tekerleklerle de öyle bir maceraya girilmez.

  Ciddi bir arazi aracı ile uygun çekim yaparız.

 • Can Akbulut @can

  Son vitesin overdrive tadında olması benim pek işime gelmiyor. 120km/s sabit tempoda gidenlerin derdi 🙂

 • FreeRun @freerun

  abi sürekli araba incelemesi yapın yoksa başka türlü öğrenemiycez hangi arabada ne var teşekkürler.

 • Can Akbulut @can

  Bizim eski stüdyo bölümlerimizi izleyin. Otoseyir o. Araç incelemeleri de "test" videosu değil bizim yorumlarımız. Başka yerde bulamayacağınız bilgiler veriyor, önemli detayları vurguluyoruz bu videolarda.

  Başka programlarla kıyaslarken bu farkı göz önüne almalısınız.

 • Can Akbulut @can

  @td Gezegen dişlili, önden çekişli, ıslak kavramalı otomatik şanzıman ve çok plakalı debriyaj ile arkaya sınırlı güç aktarımı söz konusu.

  Dur-kalk trafiğinde debriyaj aşınmaz, ayarı kaçmaz. Sık vites değiştirip üst devirde kullanıyorsanız görece sık, yoksa 30-40000km'de bir şanzıman yağı değişimi dışında 10 yıl/150000 kilometreye kadar bakım istemez. Sökülüp takıldıktan, keçeler değiştikten sonra ilk günkü gibi olur, evladiyeliktir.

  Araç ve tekerlekler tam durmadan ileriden geriye(ve tersi) geçilmez, boş vitesten gaza basarak vitese takmazsanız kolay kolay zarar veremezsiniz.

  Yağ ikmalini aksatmak vites seçiminde ve güç aktarımında sıkıntıya neden olabilir. Toplamda işletim maliyeti son derece düşük, hafif bir dört çeker aktarma sistemidir.

 • cyrix386 @cyrix386

  çok iyi olmuş, çok güzel olmuş, mükemmelsiniz diye goy goy yapsam yorumum silinmez! ama ikinci video kaçta gelicek diye sorunca yorumum ansızın siliniyor.

  • cyrix386 @cyrix386

   yani yukarıdaki yorumların hepsi çekimlere yön veriyor, içerik belirliyor ve size kılavuz oluyor. doğru mu anlamışım?

   yani "tost makinesi ile çekseler izlerim" ya da "hacı murat inceleseler izlerim abi" diyen adamlar size yön veriyor!

   işte bunlar hep goygoy...

   not:yorumlarımı edit'lemek çok aptalca. uğraştığınıza değmez.

  • cyrix386 @cyrix386

   maksadımı aşmamamı sağlamak size kalmadı. istersem aşarım istemezsem aşmam! canınız istiyorsa gereğini kendinizce yaparsınız.

   bu arada çok muhteşemsiniz. mükemmel çekimler yapıyorsunuz. anlatım tarzınız müthiş. süper insanlarsınız.

   not: aynı yorumu defalarca silmeniz sadece hazımsızlık değil aynı zamanda çocukça. tebrik ediyorum gerçekten de kendinizce gereğini yapıyorsunuz.

  • cyrix386 @cyrix386

   @can bey hatanızı anlayıp o yüzden kendi yorumlarınızı sildiğinizi varsayıyorum. ben silmedim yani.

 • batuhan.sener @batuhan-sener

  otoseyir de piyasadaki bir çok siteden daha güzel yorumluyor arabaları ama otopark bu konuda bana bi tık daha iyi geliyor, daha tecrübeliler sanki; ama otoseyirin eski videoları(rehberler, şanzıman, çekiş, lastik vs) ve klasik otomobilleri anlattıkları videolar (otomobil kültürü için çektikleri) tadından yenmiyor, keşke bu videoları daha sık görsek.

 • batuhan.sener @batuhan-sener

  Sony müzik sistemi bana çok karmaşık gelmişti, bizim arabada da var, o kadar çok tuş var ki( saati değiştirmek için 2 farklı tuş var) ama bir o kadar çok ta özellik var; yeni kullananlar ve bu tarz konulara uzak olanlar için alışma süresi bana kalırsa 1-2 günden fazla sürer

 • Can Akbulut @can

  Bu modelde yoktu. Ama Ford güncelledi donanımı. Yeni partide gelmiş olabilir ancak gelmese daha iyi 🙂

 • Can Akbulut @can

  Aslında bütün arabalar "biraz pahalı" ülkemizde. Emsalleriyle mukayese edilince sunduğu donanıma kıyasla fiyatı makul aslında. Ama genel raicin yüksekliği makul derken yutkunmamıza neden oluyor aslında.

 • Can Akbulut @can

  Gövde 1.6 dizel ve turbo boşluğu için fazlaca ağır. Bu jenerasyonda gelmez.

 • Can Akbulut @can

  Olabilir, tabi. Canlı yayında soru cevaplayacağımız program da olacak.

 • Can Akbulut @can

  Haberdar edeceğiz evvelden. Yakında ama net tarih henüz belli değil.

 • Can Akbulut @can

  Uygun kondisyonda test aracı edinebilirsek çekebiliriz.

 • Kagan @kagan

  Bence çamurlukla lastik arasındaki mesafenin aracın arkasının yere uzaklığına oranı belirli bir değerin üzerinde olmamalı. Bu arabadaki gibi olunca yapmacık gülümseyip diş etlerine kadar dişlerini gösteren birisi gibi çamurluklar yukarı çekilip lastikleri göstermişler.

 • elmek6 @elmek6

  ben dogru mu duydum? Navigasyon eklersen fiyat 3000 lira artiyor mu, dediniz?
  ne kâr marji varmis arkadas, demek ki degerenin cok üstünde satiliyor arabalar.

  • Can Akbulut @can

   Her donanımdan ayrıca aracın tabi olduğu vergi klasmanı oranınca ÖTV tahsil ediliyor. Bu, aksesuar fiyatlarını yükseltirken firmaların kar marjı parçalarda çok yüksek. Arabanın vergiler hariç baz fiyatı pek para kazandırmıyor.

 • Koray Üstüner @korayus

  Mümkünse Honda CR-V incelemesi de görüp karşılaştırma isterim. Bu tür arabaları alanlagenelde bagaj hacmine iihtiyaç duydukları için tercih ediyorlar. Bu nedenle bagaj hacminin biraz daha iyi görseller ile biraz daha detaylı desteklenmesini tercih ediyorum.

 • Koray Üstüner @korayus

  Honda CR-V nin 1.5 dizel versiyonu var. O da eminim en az bu araba kadar ağırdır.

 • civilization @civilization

  Tam beklediğim türden yorumlar gelmiş. Evet iki ekibinde karakteri değişik, birbirinin kopyası olması da önerilemez zaten. Ben bi izleyici olarak değerlendirme yapıyorum sadece. Kuga testi otopark'da daha önce çıkmıştı bu sebepten dolayı iki yayını da karşılaştırıabiliyorum. Tamam bu bir test videosu değil yorumlardan bahsediyorsunuz ama neden bir arazi değerlendirmesi yok Arabanın limitlerde verdiği tepkilerle ilgili bilgi yok.

  Son olaral can reyizden " kendimizi geliştürmeye çalışıyoruz eksikliklerimiz olabilir ama iki yayının amacı farklı biz daha çok sürüş deneyimimizi aktarmaya çalışıyor" şeklinde bi yorum beklerdim. Tabi mizacı gereği bu biraz zor gibi. Neyse benim amacım yayın kalitesini arttıabileceğim öneride bulunmaktı. Sağlıcakla kalın

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Güzel inceleme olmuş, orta konsolun arkası video'dan gördüğüm kadarı ile kesim yerleri duruyor gibi plaktik aksamda gerçi arabaya 100.000 TL verdikten sonra orasınında kullanıma açık gelmesini isterim yoksa amerikalıların dediği gibi aftermarket uygulamalar ile uğraşılmıyor ülkemizde kolay gelsin.

 • ismail ozan izci @asaltek

  Çok çirkin bu yaaa, eski hali çok daha iyi çizgilere sahipti, bunu da bozmayı başarmışlar, helal olsun, çalışıyor adamlar. Ya adamların ellerinde tonla imkan var, daha şimdiden hologram odalarında araba dizayn ediyorlar, ya azcık özen gösterin be kardeşim, sizin mühendisliğinize tükürem !!!!! azcık özenerek yapın şu işinizi de, biz de hayran hayran bakalım, "adamlar yapıyor abi!!!" diyebilelim, özellikle o arka taraf ne öyle yaaa.... Tabi bu arada iç tasarım da bunun tam tersi, çok beğendim, güzel iş çıkarmışlar. Bence aracın dışını da bu arkaşların eline bırakmalıydılar.
  Ama ne olursa olsun, bu iş sonuçta zevk işi, benim lafım tasarımcılara, kesinlikle sevenlerine sözüm yok.

  Demek ki peter schreyer gibi bir efsane de olmasa, göz zevkimizi okyaşayacak, görece çok uygun sayılabilecek fiyatlara suv göremeyecek, sportage gibi güzelliklerden mahrum olacaktık, ki neyse ki var. bi bip 🙂

  tabi daha çok paranız varsa, "evoque" sizi öpsün, o kadar yoksa Q5.

 • My_Techno @my_techno

  @can @meric Mümkünse Honda CR-V ile de karşılaştırmanızı isterim. Gerçi sonuç belli ama yinede fikirlerinizi merak ediyorum 🙂

 • balcis @balcis

  türkiye'de vergiler iyiye gitmez, olası bir değişiklik yine bize patlayacaktır merak etmeyin. elektronikte vergi avantajı bile yurtdışı üreticiye artış olarak getiriliyor yerli üreticiye düşüş olarak yansıyacağına 🙂

 • balcis @balcis

  @can bayi ile mi iletişime geçiyorsunuz?

 • CaSkAlAyNeN @caskalaynen

  Devamlı diğer otomobil incelemesi yapan bir siteye Can'ın laf çarpması hoş değil...

 • aslanmurat @aslanmurat

  hiç anlamıyorum ama severek izliyorum 🙂

 • Okan Oktay @oktayokann

  arabaları en ince ayrıntısına kadar inceliyorsunuz elinize sağlık

 • Okan Oktay @oktayokann

  sizden Lada Niva incelemesi bekliyoruz

 • Alper Yükseler @alperyukseler

  Kamera çekiminden midir nedir bilemedim. iç kısımda Can ve Meriç sandalyeye oturuyormuş gibi görünüyor. Arka kameradan da Meriç SUV değil de go kart kullanıyor sanki.

 • Tufan Kaya @tufancap

  Can kardesimi serviyorum otomobi sevdalisi bir adam fakat ufak bir elestiride bulunmak istiyorum Meric in sozunu cok kesiyorsun abicim, emin ol biz anliyoruz otomobil konularina yuksek bilgi sahibisin ama bence bazen dialoglarda karmasa oluyor. umarim can kardesimi sevenler simdi beni yuhalamaz 🙂

  • Can Akbulut @can

   Estağfirullah, @meric mizacı gereği biraz ağır, çok düşünüp az konuşuyor(du). Benim bütün gayretim akışı hızlandırmak üzerine.

   Artık iş değişti, tartışabiliyoruz. Yeni videolarımızı bekleyin 😉

 • t_d @td

  Mazda 3 bekliyoruz. 🙂

 • Can Akbulut @can

  Türkiye distribütörü @balcis

 • Kardan Adam @mirzalili

  Hakikaten ön tampon boyalı, ford incelemeye kazalı araç göndermiş 🙂 Ağızlarınıza sağlık, güzel anlaşılır bir anlatım olmuş. Acaba Laguna 4 çıkarmı Can ne diosun?

 • burak_engl @burak_engl

  Otoseyir için daha fazla video bekliyorum. Teknoseyir'i açtığımda gözlerim bir otomobil fotosu arıyor.

 • Kesb-i @kesb-i

  Dizel 1,6 130 bg civarı olaydı iyiydi. Benzinli araba almak cesaret işi. Kaşkay'ın avantajı da burda bence.

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  ona ford alt yapısını anlarım da one ford kokpit nedir ya.. ulan transit te alsan aynı kokpit, kuga da alsan aynı kokpit bana saçma ve maliyet kaygılı geliyor...

 • Emre Cestel @cestel

  Otopark'ın incelemeleri gayet keyifli, ancak arabanın sürüş dinamikklerine biraz fazla takılıyorlar. Direksiyonun elektrikli olması onlar için her zaman bir eksi mesela. Oysa ki şehir içi arabalarda direksiyon hissinden çok konfor önemli birçok insan için. Yolun kavranması viraj alma önemli tabii ki ancak birçok için bagaj kapasitesi en az onlar kadar önemli, yada bagajın kullanışlılığı. Bu açılardan bakmadıklarından bir noktadan sonra çok objektif bir inceleme olmuyor gibi. Bir de tabi şehir içinde "yanlayan" videolarından sonra bana çok antipatik gelmeye başladılar.

  • HavayıSüzenAdam @hsa

   OtoSeyir, TeknoSeyir bünyesi altında olduğu için bazı özgünlükleri var bence. Yani sözde "off-road" için aracı bir kavşağın içinde çimlere çıkarmak kadar ayıp bir davranış olamazdı. 🙂 Yeni gelecek videolarda daha detaylı şeyler olacak... 🙂

 • Emre Cestel @cestel

  @maximilian Direksiyon örnekti, dediğinize katılıyorum sertleşmeşi ve hisli olması tabii ki iyi. Otopark.com'daki incelemeleri de çok beğeniyorum ancak şehir içinde akrobatik hareketler yapmak bence çok yanlış. @can 'un yaptığı tercih bence çok yerinde, trafik kuralları dahilinde test yapıyor. Araba almak cep telefonu almak gibi kolay olmadığından(en azından benim için) zaten inceleme izleyip sonra gidip bizzat test sürüşü yapmak gerekiyor diye düşünüyorum. O yüzden alma kararını verme açısından mantıklı olan bence objektif olan incelmeyi seyretmek. "Video" ve muhabbet olarak ikisi de çok başarılı o ayrı bir konu.

 • MuhammedZ @muhammedz

  son videonuz da çok hoştu,çok beğendim,ayrıca yaptığınız sohbetlere ve de Meriç beyle olan samimi diyaloğunuz çok hoş,izlemesi çok zevkli ve bilgilendirici,çekitiğiniz bütün videolar tekrar tekrar izlense yine de insan sıkılmaz benim kendi görüşüm.Bu arada çekimlerinize suv araçları öncelik almanız güzel bir ayrıntı çünkü artık insanlar bu tür araçlara dediğiniz gibi çok önem veriyorlar.Yalnız son videonuz da Kuga'nın kilosu için öncelikli olarak ağır bir araba değil dediniz ama videonuzun son kısmında 1600kg. olan ağırlığın biraz fazla olduğunu söylediniz.Bu çelişkiyi tam anlayamadım doğrusu.

 • umut.b @umut-b

  video güzel olmuş. sürüş dinamilkleri tasarım konusunda size katiliyorum. lakin çok fazla hata yapmışsınız teknik verilerde. öncelikle kuga 2'de kullanılan sistem haldex değil. Torque Vectoring Control sistemi ile birlikte araca özel geliştirilen awd sistemi. evoque'de kullanılan sistemin bir benzeri. sizin dediğinizle uzaktan yakından alakası yok. araç gerekirse tüm torku arka tekerlere iletebiliyor. o akıllı awd görüntüsüne hikaye demişsiniz oysa tamamen gerçek. keşke biraz daha okusaydınız testten önce. kuga 1600 kg demişsiniz kuga 1700 kg. arazi kabiliyeti yok demişsiniz bu sınıfta subaru ile birlikte arazi kabiliyeti olan 2 araçtan biri. yakıt 10 litre demişsiniz şehir içinde 12'nin altına hayatta inmez.